Αποστολέας Θέμα: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?  (Αναγνώστηκε 19712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« στις: 18/10/09, 14:58 »
Καλησπέρα!

Έχω μία Yamaha Pacifica εδώ και έναν χρόνο μαζί με έναν marshall avt 50 watt και νομίζω ότι ήρθε η στιγμή να αλλάξω και εγώ κιθάρα. Ακούω metal (iron maiden κυρίως) αλλά και blues (Eric Clapton, Gary Moore).

Έτσι είμαι ανάμεσα σε αυτή την  Fender και σ'αυτή την Gibson

Ανησυχώ μήπως με την Gibson δεν μπορώ να πετύχω τους τόνους των Maiden αλλά και με την Fender πώς θα βγάζω gary moore ;;;

Σίγουρα θα πάω να τις δοκιμάσω και τις 2 κιθάρες σε κάποιο μαγαζί αλλά η γνώμη σας μου είναι πολύ σημαντική. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 1300-1400€ το πολύ

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #1 στις: 18/10/09, 15:30 »
Eχω παιξει και με τις 2 κιθαρες.Ειμαι απολυτος φαν Fender και οι Gibson δεν με ικανοποιησε και τοσο οσο η Fender στο λαιμο και στο παιξιμο

Ηχους maiden με τους 3 μονους της Fender δεν μπορεις να βγαλεις γιατι απλα η Fender δεν κανει για μεταλ.Αν αλλαξεις τον εναν ή τους δυο μαγνητες σε humbucker κατι μπορεις να κανεις...


Για εμενα Fender

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #2 στις: 18/10/09, 15:44 »
Καί με φέντερ μπορείς να πετύχεις ήχο Moore και με γκίμπσον ήχο Maiden, αυτά είναι πολύ σχετικά.
Θα σε συμβούλευα με δεδομένο το ότι έχεις συνηθίσει σε strat type σώμα, ιδιαίτερα λαιμό και γέφυρα, να παραμείνεις σε αυτό (δηλαδή την στρατ). Αν μπορείς κοίταξε για καμία φατ στρατ, δηλαδή με HSS μαγνήτες,

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #3 στις: 18/10/09, 15:49 »
Και της Gibson δεν είναι humbucker;

Είχα δει
αυτό
το βίντεο στο οποίο πιάνει πολύ ωραίο ήχο με την Fender και τους 3 μονούς πάντως

Δεν τρελαίνομαι να παρω Fender επειδή έχει το ίδιο στυλ με την Yamaha. Οι HSS μαγνήτες έχουν την ίδια διάταξη με αυτούς που έχει και η Yamaha μου http://www.fender.com/products//search.php?partno=0110102706

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #4 στις: 18/10/09, 18:37 »
Δεν σου λέω ότι επειδή η Pacifica μοιάζει με Strat να πάρεις την Strat.. Σου λέω ότι εάν έχεις συνηθίσει σε με την Pacifica θα σου έρθει καλύτερα στο χέρι - και το picking και το fretting - μια στρατ. Επειδή λες ότι γουστάρεις Maiden συμπέρανα πως θα πρωτιμούσες εναν humbucker στη γέφυρα παρά εναν single coil. Έτσι βέβαια χάνεις την γλύκα που έχει μια αμερικάνα στρατ όταν παίζουν παράλληλα middle και bridge single coils αλλά αν χτυπήσεις μια deluxe με σύστημα S-1 switching μειώνεις το πρόβλημα αισθητά.

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #5 στις: 18/10/09, 19:34 »
Ναι οκ κατάλαβα για ποιο λόγο λες να πάρω stratocaster και έχεις δίκιο. Να περιμένω μεγάλες διαφορές pacifica και fender αν είναι να πάρω αυτή τη deluxe με το S-1;

Και αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, το S-1 σύστημα τι ακριβώς κάνει; Στο site της Fender δεν πολυβγάζω άκρη με εκείνα τα σκίτσα...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #6 στις: 18/10/09, 19:53 »
Τεράστιες να περιμένεις. Το S-1 switch είναι ένας διακόπτης ενσωματομένος στο volume της κιθάρας ο οποίος επιτρέπει σχεδόν όλους τους συνδυασμούς μαγνητών που είναι δυνατοί στην κιθάρα. Δηλαδή μπορείς χρησιμοποιώντας ανάλογα το switch να παίξεις με: neck pickup, neck - middle παράλληλα, middle, middle - "μισός" humbucker παράλληλα, humbucker, neck - middle σε σειρά, neck - "μισός" hum σε σειρά και παράλληλα ο middle, neck και middle σε σειρά και πράλληλα ο hum και τέλος middle - humbucker παράλληλα (ουφ)..

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #7 στις: 18/10/09, 19:59 »
Ευχαριστώ πολύ :)

Άρα μ'αυτό δεν θα πρέπει να έχω πρόβλημα...και κρατάω και το ωραία διάταξη SSS :)

Η Fender κρατάει καλά τον ήχο; Με τη yamaha αν κάνω ένα σήκωμα στη μι στο 20ο τάστο, το πολύ να κρατήσει 3 δευτερόλεπτα ο ήχος.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #8 στις: 18/10/09, 21:21 »
Οι καλά σεταρισμένες φέντερ με καλές χορδές έχουν αρκετό sustain. Φυσικά το sustain είναι πιό χαρακτηριστικό στις κιθάρες της γκίμπσον λόγω της γέφυρας που δεν κινείται, της ενιαίας κατασκευής και του ebony fretboard, αλλά και το sustain μιας Fender HSS American Deluxe δεν θα σε απογοητεύσει :)

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #9 στις: 18/10/09, 21:33 »
Οι καλά σεταρισμένες φέντερ με καλές χορδές έχουν αρκετό sustain. Φυσικά το sustain είναι πιό χαρακτηριστικό στις κιθάρες της γκίμπσον λόγω της γέφυρας που δεν κινείται, της ενιαίας κατασκευής και του ebony fretboard, αλλά και το sustain μιας Fender HSS American Deluxe δεν θα σε απογοητεύσει :)

Σε πάω γιατί βάζεις τον κόσμο στον ίσιο δρόμο... :up
Πάρε ένα fenderάκι να κάνεις δουλίτσα σωστή αγόρι μου και άστα τα άλλα. σωστός και με επιχειρήματα.  ;)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #10 στις: 18/10/09, 22:06 »
Οι καλά σεταρισμένες φέντερ με καλές χορδές έχουν αρκετό sustain. Φυσικά το sustain είναι πιό χαρακτηριστικό στις κιθάρες της γκίμπσον λόγω της γέφυρας που δεν κινείται, της ενιαίας κατασκευής και του ebony fretboard, αλλά και το sustain μιας Fender HSS American Deluxe δεν θα σε απογοητεύσει :)

Σε πάω γιατί βάζεις τον κόσμο στον ίσιο δρόμο... :up Πάρε ένα fenderάκι να κάνεις δουλίτσα σωστή αγόρι μου και άστα τα άλλα. σωστός και με επιχειρήματα.  ;)

Ποιά είναι τα επιχειρήματα, ρε παιδιά; Ότι το σωστό σετάρισμα και οι καλές χορδές βοηθούν το sustain; Αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε κιθάρα. Θα συμφωνούσα κι εγώ ότι για το φίλο Παναγιώτη μια κιθάρα τύπου stratocaster (όχι απαραίτητα Fender) με HSS μαγνήτες ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή. Με αυτά που λέτε όμως μπορεί να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι μια strat μπορεί να πετύχει sustain έστω συγκρίσιμο με μιας Les Paul, πράγμα το οποίο κατά τη δική μου εμπειρία δεν ισχύει. Tις οπαδικές επευφημίες για τις Fender δεν τις σχολιάσω καν...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/09, 02:09 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #11 στις: 19/10/09, 00:25 »
Νομίζω ότι εγώ τουλάχιστον είμαι ξεκάθαρος και σε καμία περίπτωση δεν εξισώνω το sustain της gibson με της στρατ...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #12 στις: 19/10/09, 02:33 »
Παιδιά μην αρπάζεστε δεν υπάρχει υπάρχει λόγος .

Ζητώ σηγνώμη που δεν ξεκαθάρισα ότι το σχόλιό μου ήταν αν θέλετε κακόγουστο αστειο στο φίλο Panos the greek γιατί διέκρινα προτήμιση στις strat και με βρίσκει σύμφωνο.

Σε καμία περίπτωση οι strat δεν έχουν το sustain μιάς les paul. Αν είναι ποτέ δυνατόν.
Δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ για αυτό ,ήσως ήταν λίγο άτοπη η τοποθέτησή μου.
Όσο για τις οπαδικές επευφημίες τις fender : Γούστα είναι αυτά. είμαστε θήματα του marketing αν θέλεις. νομίζω κανείς δεν προσπάθησε να επιβάλει τη γνώμη του στο φίλο που άνοιξε το θέμα.

ζητώ και πάλι συγνώμη αν έδωσα λάθος εντυπώσεις.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #13 στις: 19/10/09, 08:18 »
Παιδια ο φιλος πιθανον να μην εχει δοκιμασει ποτε του απ'οτι καταλαβα Les Paul η Fender Strat,οποτε εγω νομιζω πως η διαφορα του sustain θα ειναι απλα μια πολυ μικρη λεπτομερεια σε σχεση με τις υπολοιπες διαφορες που θα βρει αναμεσα στα 2 οργανα. :o

Οταν με το καλο τις δοκιμασεις πες μας που κατεληξες,θα'χει ενδιαφερον   :up
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #14 στις: 19/10/09, 11:57 »
Χτύπα μια εναλλακτική (πχ G&L) να σε δέί ο Θεός.......  0:)

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #15 στις: 19/10/09, 13:32 »
Οταν με το καλο τις δοκιμασεις πες μας που κατεληξες,θα'χει ενδιαφερον   :up
+1
επίσης όλα είναι θέμα προσαρμογής... αν δηλ. πάρεις Gibson θα θέλεις τον χρόνο σου να τη συνηθίσεις, δεν χρειάζεται δηλ. να την αποκλείσεις μόνο και μόνο επειδή έχει διαφορετικό μπράτσο... εκτός και αν το μισήσεις εξ'αρχής...
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος dread12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Roscoe Beck
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #16 στις: 19/10/09, 14:28 »
Άν θες να αναπαράγεις τον σωστό ήχο για metal και blues, και οι δυο κιθάρες κάνουν καλά την δουλειά που ζητάς καλύπτοντας όλες τις απαιτήσεις σου με το παραπάνω. Για Gary Moore θα σου πρότεινα Les Paul, ES-335 ή SG.

Όσον αφορά Iron Maiden και metal γενικώς, μια superstrat Jackson, ESP, Ibanez, ή, αν προτιμάς, μια Fender Stratocaster Custom Shop με HSH ή HHH config και Floyd Rose tremolo είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική.

Προσωπικά είμαι υπέρ του HHH pickup config (τρεις διπλοί μαγνήτες), γιατί η παλέτα που προσφέρει αυτό το pickup combo (σε συνδιασμό με τον διακόπτη S1 και τον 5θέσιο επιλογέα) είναι σαφώς μεγαλύτερη από τα κλασικά SSS, H, HSS, HH και HSH. Άντε να του βάλεις 25dB mid-boost/TBX κύκλωμα και μια τροφοδοσία 18V για να έχεις όσες ηχητικές αποχρώσεις θες.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #17 στις: 19/10/09, 14:33 »
Fender Vs Gibson ειναι τα δυο ακρα οσον αφορα τον ηχο την κατασκευη και και και... στην ηλεκτρικη κιθαρα.
Εννοειται πως θα πας να δοκιμασεις και τις δυο. Ειναι θεμα γουστου το ποια θα προτιμησεις.
Το τι θα παιξεις θα εξαρτηθει απο τον ενισχυτη σου περισσοτερο.

Επειδη ομως ειμαι γνωστος γραφικος εδω μεσα θα σου πω τα ιδια που λεω και σε αλλους!
Ειναι κριμα αφου εχεις 1400 ζεστα να φυγουν ολα για κιθαρα και να την ακους απο τον AVT...

Γνωμη μου ειναι να δωσεις 600 ευρω για κιθαρα και 800 για ενισχυτη. Με αυτο το συνδυασμο και μια εξυπνη επιλογη κιθαρας-ενισχυτη θα μπορεις να παιζεις blues-rock-hard rock-metal...


Αποσυνδεδεμένος dread12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Roscoe Beck
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #18 στις: 19/10/09, 17:51 »
Fender Vs Gibson ειναι τα δυο ακρα οσον αφορα τον ηχο την κατασκευη και και και... στην ηλεκτρικη κιθαρα.
Εννοειται πως θα πας να δοκιμασεις και τις δυο. Ειναι θεμα γουστου το ποια θα προτιμησεις.
Το τι θα παιξεις θα εξαρτηθει απο τον ενισχυτη σου περισσοτερο.

Επειδη ομως ειμαι γνωστος γραφικος εδω μεσα θα σου πω τα ιδια που λεω και σε αλλους!
Ειναι κριμα αφου εχεις 1400 ζεστα να φυγουν ολα για κιθαρα και να την ακους απο τον AVT...

Γνωμη μου ειναι να δωσεις 600 ευρω για κιθαρα και 800 για ενισχυτη. Με αυτο το συνδυασμο και μια εξυπνη επιλογη κιθαρας-ενισχυτη θα μπορεις να παιζεις blues-rock-hard rock-metal...

Εγώ πάντως θα επέλεγα για κιθάρα μια Clapton Custom (Masterbuilt) Ferrari Grigio Silverstone με μαγνήτες Lace Sensor Hot Golds και το τρέμολο ξεμπλοκαρισμένο. Όσο για τον ενισχυτή, δεν θα είχα καμία απολύτως αντίρρηση για την αγορά ενός ενισχυτή Soldano SLO-100 για ήχο στυλ "early 90s Clapton" (περίοδος Journeyman/24 Nights), αν και θα προτιμούσα έναν tweed Twin Amp του 1957 για έναν πιο "vintage" ήχο (2005-present). Ωστόσο οι Soldano είναι πανάκριβοι, το ίδιο και οι Clapton Custom κιθάρες.

Την περίοδο 1990-1991 ο Clapton χρησιμοποιούσε πολύχρωμα λουριά Fender και  Ernie Ball σχεδιασμένα από τον Ιταλό σχεδιαστή μόδας Gianni Versace. Από τα τέλη του 1991 ως σήμερα χρησιμοποιεί μαύρα λουριά Ernie Ball. Στις τελευταίες συναυλίες του τον είδα να παίζει με 5 Stratocasters, δυο γαλάζιες, δυο μαύρες (η δεύτερη χρησιμεύει για slide) και μια σκούρα γκρίζα, οι 4 πρώτες έχουν μαγνήτες Fender Noiseless επάνω. Μάλιστα ένα από τα λουριά ήταν μαύρο με "κροκοδειλέ" υφή. Τέλος, στον βασικό εξοπλισμό υπήρχαν 6 ακουστικές κιθάρες CF Martin D-0028EC (συμπεριλαμβανόμενης και μιας καφετιάς sunburst) και μια ημιακουστική jazz κιθάρα Gibson L-5.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #19 στις: 19/10/09, 18:51 »
Δυο παρατηρησεις...

1) Τι προσφερουν στο φιλο τα παραπανω που εγραψες?
2)Τι σχεση εχουν με το κειμενο μου, που το παρεθεσες?  ;)


Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #20 στις: 19/10/09, 20:25 »
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας :)

Για όσους μου πρότειναν να αλλάξω ενισχυτή: Τον συγκεκριμένο τον πήρα τον Αύγουστο αφού προηγουμένως είχα έναν μικρό line6 spider3 15watt που ήταν απαράδεκτος. Ο AVT απ'την άλλη είναι πολύ καλός και δεν σκέφτομαι να τον αλλάξω προς το παρόν (450€ τον πήρα άλλωστε).

dread12: δεν βρήκα κάποια κιθάρα στο site της Fender με HHH μαγνήτες. Αλλά τόσοι μαγνήτες...δεν θα πήγαινε πολύ ακριβά;

Θα πάω να δοκιμάσω κιθάρες την άλλη Δευτέρα (έχουμε και σχολεία τι να κάνουμε...) οπότε θα σας ενημερώσω για την επιλογή μου ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #21 στις: 19/10/09, 21:05 »
Την περίοδο 1990-1991 ο Clapton χρησιμοποιούσε πολύχρωμα λουριά Fender και  Ernie Ball σχεδιασμένα από τον Ιταλό σχεδιαστή μόδας Gianni Versace. Από τα τέλη του 1991 ως σήμερα χρησιμοποιεί μαύρα λουριά Ernie Ball. Στις τελευταίες συναυλίες του τον είδα να παίζει με 5 Stratocasters, δυο γαλάζιες, δυο μαύρες (η δεύτερη χρησιμεύει για slide) και μια σκούρα γκρίζα, οι 4 πρώτες έχουν μαγνήτες Fender Noiseless επάνω. Μάλιστα ένα από τα λουριά ήταν μαύρο με "κροκοδειλέ" υφή. Τέλος, στον βασικό εξοπλισμό υπήρχαν 6 ακουστικές κιθάρες CF Martin D-0028EC (συμπεριλαμβανόμενης και μιας καφετιάς sunburst) και μια ημιακουστική jazz κιθάρα Gibson L-5.


Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #22 στις: 19/10/09, 21:19 »
χαχαχααχχααχ...ωραιος....χαχααχχα ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #23 στις: 20/10/09, 02:30 »
Φιλε Παναγιωτη,
επειδη εισαι μαθητης ακομα, επιτρεψε μου να σου πω δυο λογακια εντελως φιλικα και σε καμια περιπτωση με δασκαλιστικο υφος.
Ημουν και εγω στις τελευταιες ταξεις του λυκειου οταν με ειχε πιασει μια ακαταμαχητη επιθυμια να αγορασω τη νεα μου κιθαρα.
Δεν ηξερα και παρα πολλα τοτε και ηθελα παρα μα παρα πολυ να κρατησω στα χερια μου την καινουρια κιθαρα καμποσων χιλιαδων δραχμων...
Το εκανα το λαθος μια και δυο φορες...Το μονο που αλλαζε ηταν οι δραχμες σε ευρω...
Με βαση λοιπον την εμπειρια μου και τα βιωματα μου θα σου ελεγα να σεβαστεις τις πραγματικες αναγκες σου και το πορτοφολι σου και να μην προβεις σε αγορα τοσο ακριβου οργανου.

Με περιπου τα μισα λεφτα (700 ευρω) μπορεις να παρεις μια κιθαρα την οποια, γιατι οχι, να κρατησεις μεχρι να εχεις εγγονια. Επειδη απο οτι βλεπω δεν εχεις ξεκαθαρη εικονα στο μυαλο σου για τις διαφορες της καθε κατηγοριας κιθαρας (διπλοι/μονοι μαγνητες, bolt on/set neck, etc...) καλο θα ειναι να μην ξοδεψεις τετοιο ποσο για κατι που ενδεχομενως μετανιωσεις.

Αν επιμενεις να θες να ξοδεψεις ενα τετοιο τεραστιο ποσο δεν ειμαι αυτος που θα σε αποτρεψει...
Απλα επειδη απο οτι βλεπω σου αρεσουν οι Marshall κανε μια βολτα στα μαγαζια και τσεκαρε το DSL 401 που κοστιζει περι τα 800 ευρω...Νομιζω θα αλλαξεις γνωμη για τον AVT.

Ολα τα παραπανω χωρις καμια διαθεση απαξιωσης του εξοπλισμου σου βεβαιως...

Υ.Γ. Μπορεις να αγνοησεις ολα τα παραπανω και να κανεις την τρελα σου πραγματικοτητα, αλλα πιστεψε με υπαρχουν τοοοοοσες κιθαρες σε λιγοτερα λεφτα που θα σε καλυψουν και θα εισαι πολυ ικανοποιημενος εσυ και η τσεπουλα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/09, 02:31 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #24 στις: 20/10/09, 16:14 »
Θαυμασια απαντηση  :up Δεν θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο
Addicted to That Rush.. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
41 Απαντήσεις
13902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
8 Απαντήσεις
4300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 16:39
από themos
4 Απαντήσεις
3935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 20:45
από adr1anos
24 Απαντήσεις
7601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
33 Απαντήσεις
14130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:55
από studio54
0 Απαντήσεις
1971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:43
από let me know 796
16 Απαντήσεις
5588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 19:34
από costpag82
12 Απαντήσεις
5108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
7 Απαντήσεις
9698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/13, 18:09
από Κ.Dee