Αποστολέας Θέμα: Κωσταντινος Βητα-"2"  (Αναγνώστηκε 9597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #25 στις: 09/02/07, 14:38 »
Κοιτα....εγω δεν ξερω πουτο εχει καταταξει η ιστορια...δεν το ξερω καν...ετσι αν με ρωτησεις που το εχει καταταξει η ιστορια..μαλλον θα σε σοκαρει η απαντηση που θα λαβεις....γιαυτο ασε το tranformations....για το τελευταιο μιλαμε...και το modern times του dylan με την ιδια λογικη που μιλας δεν μπορει να ειναι κακο...καπως ετσι ακουγεσαι...με συγχωρεις..αλκα μπορει και παραμπορει.. οπως το τελευταιο των metallica και του παπαδοπουλου. δεν κρινεις ενα cd μονο απο την ιστορια του καλλιτεχνη. απο μια σκοπια βλεπεις τι ιστορια κουβαλαει. αλλα το αν σαρεσει η οχι, οπως και επισης πως κατατασεις τα υπολοιπα cd εινια καθαρα δικο σου θεμα και δεν λες ευκολα "η ιστορια το εχει καταταξει εκει που του αξιζει" ...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #26 στις: 09/02/07, 15:19 »
Για το τελευταίο μιλάω και εγώ όπως και το θέμα του thread άλλωστε.
Άλλος πρόσθεσε σχόλιο για το Transformations και πήρε την απάντηση του  :)

Οπότε το ''άσε το Transformations'' πάει αλλού. ;)

Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα καταλαβαίνω.Ξεφεύγουν από το θέμα.
Αν από τα γραφόμενα μου έβγαλες το συμπέρασμα ότι κρίνω ένα cd από την πρότερη δισκογραφική δουλειά του καλλιτέχνη...τότε το πρόβλημα είναι δικό σου,δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Δεν με πολυενδιαφέρει άλλωστε σε ποιους αρέσει ο Κ.ΒΗΤΑ και σε ποιους όχι.Ο καθένας ακούει ότι γουστάρει.
Απλά δεν καταλαβαίνω ορισμένους που με το ζόρι προσπαθούν να μειώσουν ένα καλλιτέχνη που είναι πρωτοπόρος στο είδος του και οι δουλειές του τυγχάνουν τον θαυμασμό όλων,εχθρών και φίλων.

I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #27 στις: 09/02/07, 16:10 »
Μολονότι δε διακρίνω κανέναν ιδιαίτερο λόγο για τον οποίο θα όφειλε κάποιος να ομολογήσει πειθαναγκαστικά (κοινώς: είτε μας αρέσει είτε όχι) οτιδήποτε παρόμοιο, ειδικά αν παρακολουθεί την πορεία ενός δημιουργού ως φίλος (και όχι fan) ακροατής, κρατώ την πλέον φιλόξενη φράση σου στη διαφορετικότητα των απόψεων:
Ότι και να πούμε τώρα για το Transformations η ιστορία το έχει κατατάξει εκεί που του αξίζει!!!
Ακριβώς αυτό. Όπως και με το οποιοδήποτε έργο κάθε καλλιτέχνη για τον κάθε ακροατή ξεχωριστά.

Κατά τα υπόλοιπα, θα συμφώνησουμε και μια δεύτερη φορά, στο ότι από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού φτάσαμε (εύστοχος και πάλι με τον α' πληθυντικό, σχετικά με τη συμμετοχική "ευθύνη"). Όπως, φαντάζομαι, και στο γεγονός πως δε νομίζω να μειωθεί και τόσο ο Κ. Βήτα (και οποιοσδήποτε άλλος δημιουργός) από την επιφυλακτική άποψη που τυγχάνει να έχει ένας -φίλος- ακροατής (του) απέναντι σε 2 από τους τόσους -άλλους- αξιόλογους δίσκους του. Αλίμονο που θα τον συγκλόνιζε οποιαδήποτε αντίρρηση από τη συγκεκριμένη θέση δέκτη ως προς τη δουλειά του.

Αλλά για όλα αυτά που συζητάμε για το πως έφτασε στο δεδομένο (διόλου off topic στο δια ταύτα) σημείο η συζήτηση, θα μπορούσαμε να είμαστε περισσότερο ολιγογραφοι, μια και φρόντισαν να συμπυκνώσουν τη ροή της οι Λατίνοι: Scripta manent.

Και τώρα που συμφωνήσαμε (με αφορμή τις δικές σου παρεμβάσεις και χαίρομαι γι' αυτό), επέτρεψέ μου να πάω να ξαναθυμηθώ, χάρη στη δική σου παρουσία στο θέμα, τον Ασύρματο Κόσμο. Μάλιστα, το εναρκτήριο κομμάτι ;) αυτού του δίσκου προκύπτει ορχηστρικό, κι έτσι, με αυτόν το συνειρμό, επιστρέφουμε και το νήμα στο αρχικό του αντικείμενο, το εξίσου ορχηστρικό 2. Ευκαιρία να το ξανακούσω, κιόλας, στη συνέχεια.

Καλό απόγευμα, φίλε kyklotron. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/07, 17:46 από kain »

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #28 στις: 09/02/07, 18:43 »
Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης με κανένα συμφορουμίτη,προς θεού.

Ανταλλαγή απόψεων γίνεται και τίποτε παραπέρα.

Ελπίζω ο freemind να δει το ''2'' και να μας πει τις εντυπώσεις του από άλλη πλέον οπτική γωνία.
Για τον φίλο που προχώρησε σε δυσμενή σχόλια για το Transformations έχω να πω τούτο:ο Κ.ΒΗΤΑ αφιέρωσε 4 χρόνια της ζωής του για την ετοιμασία αυτής της δουλειάς.Η κοινή παραδοχή ότι αυτή η δουλειά στέφθηκε από επιτυχία ήταν η ανταμοιβή του καλλιτέχνη.
Για ποια λοιπόν αμήχανη στιγμή μιλάμε?Διασκεύασε υλικό Χατζιδάκι.Όλοι τον περίμεναν στη γωνία τρίβοντας με σατανικό γέλιο τα χέρια τους.Ξέρω τι λέω,αυτοί που γνωρίζουν με καταλαβαίνουν.Έλα όμως που το εγχείρημα είχε επιτυχία και σε όλους αυτούς κόπηκε το χαμόγελο.

Κανείς δεν είπε ότι ο Κ.ΒΗΤΑ είναι ο καλύτερος εκφραστής της AMBIENT-ELECTRO παγκοσμίως.

Το έργο του υπάρχει διαθέσιμο.Το ακούς και κρίνεις.
Τα σχόλια...στην πλειοψηφία τους...είναι κολακευτικά.  ;)

Φιλικά

I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #29 στις: 10/02/07, 03:34 »
Επαναλαμβανω πως κρινω το CD σαν αυτονομο μουσικο εργο. Εαν ολα κινουνται με την προϋποθεση του συνδυασμου εικονας και ηχου, τοτε λυπαμαι, αλλα οσοι αγορασαν αυτο το CD και δεν ειδαν την παρασταση ( οπως εγω, αν και στην περιπτωση μου δεν το αγορασα ) πρεπει να θεωρουνται κοροϊδα ενος "αλφα" κατεστημενου προωθησης των εταιριων
Εμενα ο δισκος με αφηνει τελειως αδιαφορο και εχω ακουσει πολυ καλυτερες συνθεσεις απο πιο αγνωστους μουσικους διεθνως σε αυτο το ειδος. Ειναι η αποψη μου και μονο εαν βγαλετε τον εγκεφαλο μου και τον πατησετε, μπορει να αλλαξει :P

Και παλι δεν μπορω να κατανοησω την αναγκη του να δω κατι, για να κρινω θετικα κατι που ακουω. Ειναι απαραδεκτο αυτο. Ακομα και η απλη μουσικη θεατρου μπορει να σταθει απο μονη της. Αλλιως αποτελει αδυναμο κρικο σε ολη την αλυσιδα της "τερψης" του θεατη. Προσωπικη αποψη με τη λιγοστη εμπειρια που εχω...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #30 στις: 10/02/07, 07:58 »
Ειλικρινά, φίλε kyklotron, αμφιβάλλω κατά πόσο μπορούμε να λιανίσουμε περισσότερο το ζήτημα.
Ξημερώσαμε να σου μιλώ εγώ για τ' Αγρίνιο/να μου μιλάς εσύ για τ' Άϊβαλί, για να παραφράσω τον ποιητή.

Για να ανακεφαλαιώσω από πλευράς μου και οριστικά, λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Διατηρώ κάθε δικαίωμα, όπως κι εσύ και ο κάθε συμμετέχων, να εκφράζω ελεύθερα την άποψή μου (κατοχυρωμένοι όλοι μας από το ελληνικό Σύνταγμα γαρ), χωρίς να την ανάγω σε απόλυτη και καθολική αλήθεια, στην προσπάπεια να υπερθεματίσω αυτής. Και αυτή μου η θέση έχει καταφραφεί.

2. Διατηρώ επίσης την επιλογή με ποια μέσα θα την εκφράσω, όπως και με ποια μέσα θα ανταπαντήσω.
Προσωπικά λοιπόν επέλεξα να αξιολογήσω τα όσα κατατέθηκαν μέσω -ακόμα μια φορά- του διασκευασμένου τίτλου Ω δεσποινίς μου ψυχραιμία (δε με βλέπω, από την παρούσα θέση, να το γλιτώνω το εξώδικο για το copyright, κύριε Γιάννη). Για αυτό ακριβώς το λόγο δεν υπήρξε από μέρους μου επιστροφή κανενός είδους χαρακτηρισμού (από τις υποτιθέμενες έλλειψη συνείδησης, απουσία αναγνώρισης καλλιτεχνικού ρίσκου, απώλεια επαφής με την πραγματικότητα έως τους αοριστολογικούς, γενικεύοντας, υπαινιγμούς-αφορισμούς για τάσης υπονόμευσης απέναντι στο έργο του συγκεκριμένου καλλιτέχνη in toto).

3. Δεν υποχρεώνομαι από πουθενά να αποδεχτώ με το στανιό τη γνώμη της πλειοψηφίας (λες και τούτη δε βασίζεται σε προσωπικές εκτιμήσεις που, συμπέφτοντας, αθροίζονται) σε ό,τι αφορά την πλέον αφαιρετικότερη των τεχνών. Διατηρώ όμως το δικαίωμα να σέβομαι την καταγραφή της, όπως και να της αφιερώνω χρόνο ακρόασης (ανάγνωσης), στα πλαίσια της -παντελώς ανθρώπινης- διαφορετικότητας των απόψεων.

4. Δεν αμφισβήτησα κατ' οποιονδήποτε τρόπο το συνολικό έργο του Κ. Βήτα, το αντίθετο μάλιστα, υπογράμμισα από την πρώτη στιγμή την αξία που έχει για μένα ως -φίλου- ακροατή (του). Στην αντίθετη περίπτωση, ήτοι αν μου ήταν αδιάφορος αξίας, δε θα συνέτρεχε κανένας λόγος να τον παρακολουθήσω διεξοδικά τόσα χρόνια. Από τη συγκεκριμένη θέση δέκτη όμως, ως την προϋπόθεση υποχρέωσης να αποδέχομαι σιωπηλά τα πάντα, κατρακυλάμε, εν έτει 2007, με την όπισθεν αρκετά σκαλιά στην εξελικτική κλίμακα - κι εκεί που φτάνουμε, φοβάμαι πως δεν περιλαμβάνεται η δυνατότητα χρήσης του πληκτρολογίου.
Έχεις κάθε δικαίωμα να σου πέφτει λόγος στην πορεία του κύριου Μπαρμπόπουλου, απ' τη στιγμή που την έχεις μελετήσει, και να την αποδέχεσαι -ως επιλογή, και όχι υποχρέωση- καθολικά ή/και να εκφράζεις αντιρρήσεις για οποιοδήποτε σημείο της, βάσει προσωπικής αξιολόγησης. Όπως καταλαβαίνεις, το ίδιο δικαίωμα έχω και του λόγου μου κι ο κάθε ακροατής που κάποια στιγμή διασταύρωσε το δρόμο του με τον προικισμένο, κατά την άποψή μου, δημιουργό.
Και αν δε συμφωνούμε, κατά περίπτωση, στα σημεία (τα οποία αφορούν τα αποτελέσματα που φτάνουν στα χέρια μας, και όχι τις προθέσεις), δε χάλασε κι ο κόσμος. Στην πράξη, το αποτέλεσμα είναι το πλέον ανώδυνο: το πολύ πολύ να απαλλάξουμε ο ένας απ' τον άλλον απ' τη φωνητική συμμετοχή στα "επίμαχα" σημεία σε κάποια συναυλία...

Διαπιστώνω όμως πως, σε σημεία κλειδιά από αυτά που ανακεφαλαίωσα, έχεις ήδη απαντήσει, με άλλη αφορμή, κι ο ίδιος:
To ''δεν δίνει τίποτα στον ακροατή'' είναι ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος διατύπωση.
Δέχομαι απολύτως το ότι δεν έδωσε τίποτε σε εσένα προσωπικά.
και συμπληρώνω λέγοντας: σέβομαι απολύτως το οτι σε εσένα (και οποιονδήποτε άλλο που συμμερίζεται την ίδια άποψη) ο χ δίσκος έδωσε πολλά προσωπικά.

Σε αυτό το σημείο, μπορείς να θεωρήσεις τη συγκεκριμένη παρέμβασή μου, με την υπογράμμιση 4-5 νευραλγικών σημείων στο θέμα, ως την τελευταία.
Ο λόγος? Οι Λατίνοι, φίλε kyklotron. Οι Λατίνοι. :)

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #31 στις: 10/02/07, 10:51 »
Σε μία δισκοπαρουσίαση είναι αδικία προς τον οποιοδήποτε καλλιτέχνη να γράφονται σχόλια του τύπου ''δεν έχει να προσφέρει τίποτε στον ακροατή''...

Δικαιούσαι να γράψεις 'δεν μου άρεσε καθόλου','προσωπικά τον βρήκα χειρότερο από τους προηγούμενους','θα πετάξω το cd στα σκουπίδια' κλπ,κλπ.

Δεν δικαιούσαι όμως να προεξοφλείς ότι κανένας ακροατής δεν θα βρεί κάτι ενδιαφέρον σε αυτό.

Τα περί αφορισμών και ελευθερίας άποψης ειλικρινά δεν ξέρω γιατί γράφτηκαν.

Σε μια δισκοκριτική θα υπάρχει και αντίλογος.Που βλέπετε το λάθος?

-Εμένα μου άρεσε (σωστό)
-Εμένα δεν μου άρεσε (πάλι σωστό)
-Μάγκες δεν θα αρέσει σε κανένα (λάθος)

Freemind το παραπάνω δεν το έγραψα για σένα....γενικά μιλάω  ;)

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/07, 10:54 από kyklotron »
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #32 στις: 10/02/07, 10:58 »
Δηλαδη σε εναν που θα διαβασει την κριτικη, ακουγεται καλυτερα το "δεν μου αρεσει καθολου", παρα το "δεν προσφερει τιποτα στον ακροατη"; Δεν νομιζω. Ισα ισα που το πρωτο ειναι ενα αρνητικο σχολιο, ενω το δευτερο ενα ουδετερο σχολιο, που δεν καταδικαζει το CD, απλα το αφηνει αδιαφορο. Αν ειναι δηλαδη να παιξουμε με τις λεξεις.
Σιγουρα υπαρχει και ο αντιλογος, αλλα με την εξης λογικη ( δινω παραδειγμα, οπως κανεις και εσυ ):
"Κατα την δικη μου γνωμη, ο δισκος ειναι εκπληκτικος και θα διαφωνησω ως προς την αποψη του Freemind".
Αντιθετως, εσυ ερχεσαι και θελεις να αλλαξουμε αποψη με το ετσι θελω. Συγνωμη, αλλα αυτο πλεον δεν ειναι δισκοκριτικη, αλλα προσπαθεια αλλαγης αποψεων. Αν σου αρεσε, καλως. Εμενα δεν μου αρεσε και με αφησε αδιαφορο. Μπορει να το ξανακουσω παλι σε κανα μηνα, οταν θα το πετυχω κατα τυχη μεσα στον υπολογιστη μου. Αλλιως, δεν θα ειναι ενα CD που θα το ακουω συνεχεια και θα με ευχαριστει.
Αν θελεις λοιπον να μιλας για ελευθερια, τοτε να σεβαστεις την αποψη μου και να μην ζητας να συνδυασω χιλια δυο πραγματα, ωστε να μπορεσω να "αγαπησω" αυτο που αγαπας και εσυ.
Εξαλλου, δεν κρινω την παρασταση αλλα τη μουσικη. Ε, και εμενα δεν μου αρεσε! Και την παρασταση να εβλεπα, παλι θα ελεγα πως η μουσικη ειναι αδυναμη. Γιατι απο την στιγμη που κυκλοφορει αυτονομα, πρεπει να εχει και τη δυναμη να στηριξει την υπαρξη της. Κατι που δεν εχει, ετσι οπως το ακουω εγω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #33 στις: 10/02/07, 11:39 »
καλημερα....πω πω πω....ανεβασμενος ο πηχης στο συγκεκριμενο thread....αυτα ειναι....σας παιρνει 15 μνμ να πειτε Free: δεν μαρεσε, Kain: δεν μαρεσε τοσο Kyklotron: Μαρεσε πολύ.....
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #34 στις: 10/02/07, 19:39 »
Freemind μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις.
Πες δεν μου άρεσε το cd για 34540 λόγους και αυτό είναι όλο.
Εσύ μίλησες εκ μέρους του πανελληνίου.Αυτό γιατί δεν θες να το καταλάβεις?Στο εξηγώ σε τόσα post...

Aπό που έβγαλες το συμπέρασμα ότι προσπαθώ να πείσω κάποιον να αλλάξει γνώμη?

Τελωσπάντων....ο γραπτός λόγος τα μπερδεύει πολύ τα πράγματα....κατά βάθος κάπου πρέπει να συγκλίνουν οι απόψεις μας.
Απλά αν ξαναδιαβάσεις το πρώτο σου post πιο χαλαρά θα δεις ότι έχει εντελώς λάθος διατύπωση και αφήνει λάθος εντυπώσεις. ;)





I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #35 στις: 10/02/07, 19:42 »
Μα ποτε ειπα πως μιλαω εκ μερους του πανελληνιου; Σε παρακαλω, μην δημιουργεις εντυπωσεις σε πραγματα που εξαρχης βλεπεις πως δεν στεκουν! Διαβασε προσεκτικα ολα τα posts μου. Αναφερομαι στην προσωπικη ματια μου για το CD. Τωρα, αν εσυ δεν καταδεχεσαι ανθρωπους που αρνουνται ενα εργο καποιου συνθετη, δεν φταιω εγω. Εξαλλου τα 70.000 ατομα που πηγαν και ειδαν την παρασταση, δεν νομιζω πως πτοουνται απο τα λεγομενα μου :P
Και επιμενω πως σαν ακροατη, με αφηνει πληρως αδιαφορο. Δεν δινει τιποτα στον ακροατη! Αυτο ειναι ολο. Ουτε ειπα "Μην το παρετε". Ειπα "παρτε το, αν θελετε να περασει η ωρα σας με μια μουσικη υποκρουση". Τωρα, πως εσυ απο αυτο, κατεληξες πως θελω να εκπροσωπησω 9.000.000 Ελληνες και μη, δεν μπορω να το καταλαβω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #36 στις: 10/02/07, 20:42 »
Να πεταχτώ κι εγώ στην ανυδρη πια αντιπαραθεση σας που εξακολουθω να μη κατανοώ τους λόγους της τοσης μεγάλης αντίστασης, που επιδεικνύετε ολοι σας στο να παραδεχθούμε το αυτονόητο. Και ποιο ειναι το αυτονόητο λοιπόν?

1. Η προσωπικη άποψη του καθενος μας βαρύνει μονο και μόνο τόν ιδιο που την εκφέρει.
2. Επι της ουσίας, μιας και απ οτι καταλαβα πρεπει να ειμαι και ο μονος απο οσους ποσταρουν εδω σ αυτο το νημα που ειδα και την παράσταση κι ακουσα και το δισκο, το πακέτο εχει πρόσημο θετικό. Κι αυτο γιατι στην χλωμη απο δημιουργικής άποψης Ελλάδα ειναι θετικό που για αδιάφορο για ποιούς  λόγους το παρακολουθησαν 70,000 θεατές.(αν θελετε το συζητάμε κι αυτό)
3.Η συγκεκριμένη μουσική του Βήτα σίγουρα δεν θα αποτελεί σημειο αναφοράς και σημειο επαναστατικών αλλαγών στον μουσικό ιστορικό του μέλλοντος.
4.Σίγουρα δεν ειναι ο kyklotron ο ιδιος ο Κ.Βητα, αν και προς στιγμή αυτό υπέθεσα,αλλα δεν ταιριάζει η ηλικία του στο προφίλ του.
5.Εγω ειμαι πάντοτε οπαδος του Ε.Ωμέγα. Ποιός ειναι αυτός?

Μα ο κυριος Επιτέλους Ω =(Επίλογος) ;D
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #37 στις: 11/02/07, 11:44 »
''Δεν δίνει τίποτα στον ακροατή''


Μόνος σου τα λες,εγώ σου φταίω?

Γιατί επιμένεις ?Γιατί δεν γράφεις ''Δεν έδωσε τίποτε σε μένα'' ?

Σου έγραψα κάτι αλλά αρνείσαι πεισματικά να το καταλάβεις.

Ο γραπτός λόγος είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία και έχει δημιουργήσει μύρια παρεξηγήσεων στον εκάστοτε γραφών.
Μπορεί άλλα να εννοεί και άλλα να εκφράζουν τα γραφόμενα του.
Αλλά εσύ το βιολί σου... ;)

ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΩ  >:(

Αν ανοίξω ένα θέμα ΤΩΡΑ και γράψω '' Παιδιά οι PINK FLOYD δεν έχουν να προσφέρουν τίποτε στον ακροατή ''
μπορείς να φανταστείς πόσοι θα πέσουν πάνω μου και θα με κράξουν ???

Θα φταίνε ??????? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!!!!

Το 'πιασες ή πρέπει να το ξαναγράψω σε καμμιά κατοσταριά post ακόμα ?????

ΕΛΕΟΣ
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #38 στις: 11/02/07, 11:56 »
Αρα παραδεχεσαι πως ο φανατισμος σου προς τον Κ.ΒΗΤΑ σε εξωθει να λες πως η αποψη μου δεν ειναι σωστη ή τουλαχιστον σωστα διατυπωμενη. Ενταξει kyklotron, το καταλαβαμε απο νωρις αυτο, αλλα τουλαχιστον τωρα το επιβεβαιωσες μονος σου. Και για να λυσσαξεις, μαθε πως οντως δεν δινει τιποτα στον ακροατη και αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη. Αν σε ενοχλει, τοτε αρχισε να κρινεις και τους κριτικους εφημεριδων ή περιοδικων που μιλησαν αρνητικα οχι μονο για το CD ( το οποιο μαλλον δεν θα εκαναν καν τον κοπο να το προμηθευτουν ) αλλα και για την ιδια τη μουσικοχορευτικη παρασταση. Αλλα και αυτες αποψεις ειναι, μονο που επειδη γινονται απο το βημα καποιας εφημεριδας, δεν τολμαει κανεις να τους πει τιποτα.
Εδω ειναι οι ΔΙΣΚΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ και οσο και να φωναζεις, μπορεις να λες την αποψη σου, οσο ελευθερα μπορω να λεω και εγω τη δικη μου. Εσενα σου αρεσε; Καλως..Ε, εμενα δεν μου αρεσε και εξηγησα τους λόγους...Τουλαχιστον εγω ειχα επιχειρηματα, εσυ μονο φωνασκεις για να με πεισεις να αλλαξω 2-3 λεξεις, λες και σε διορισαν δικηγορο του ΒΗΤΑ.
Και αν σε ενοχλει μια αρνητικη κριτικη προς το CD, φανταζομαι τι θα γινοταν αν μιλαγαμε και για την ιδια την παρασταση. Εξαλλου ο καθε ακροατης και θεατης ειναι αυτονομη μοναδα και δεν θα εξαρτηθει απο τα δικα μου λογια για το τι θα πραξει και θα ακουσει. Ενταξει;


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #39 στις: 11/02/07, 12:12 »
Χαλάρωσε αρχηγέ....δεν υπάρχει λόγος για εντάσεις κυριακάτικα....

Αφού μόλις παραδέχτηκες ότι χρησιμοποίησες λάθος λέξεις τα υπόλοιπα είναι περιττά...
Μην χαλάς την ηρεμία σου...δεν σε είπαμε καμπούρη...σου είπαμε ότι στον γραπτό λόγο 2-3 λέξεις λάθος φέρνουν τα πάνω-κάτω.

Το παραδέχτηκες και that's it  ;)

Το ερώτημα είναι γιατί να το κάνεις έπειτα από τόσα post  ??? ??? ???

Kαι πάλι χαλάρωσε.....



I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #40 στις: 11/02/07, 12:16 »
Που παραδεχτηκα οτι χρησιμοποιησα λαθος λεξεις; :o

Αμα βλεπεις ο,τι θελεις, τοτε δεν φταιμε εμεις.
Οι λεξεις και οι αποψεις μου ειναι ξεκαθαρες και αμα θελεις, μπορω να στις επαναλαβω και εδω:

"ΤΟ CD ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΑΚΡΟΑΤΗ".
Σου ειπα πως θα λυσσαξεις, γιατι αυτη ειναι η αποψη μου. Οπως σεβομαι εγω τη δικη σου, ετσι σεβασου και τη δικη μου. Μην δημιουργεις αυταπατες στον εαυτο σου, και το κυριοτερο, μην τις μεταφερεις δημοσια, γιατι κινδυνευεις να σε κοροϊδεψουν.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #41 στις: 11/02/07, 12:22 »
Ηρέμησε..ηρέμησε....και πάρε βαθιές αναπνοές.....
σε λίγα λεπτά θα σε είσαι οκ.  ;)

Μέχρι τότε βάλε να ακούσεις το track 15...θα σε βοηθήσει αρκετά  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #42 στις: 11/02/07, 12:28 »
Ενταξει..απουσια επιχειρηματων ειναι ολα αυτα. Το πρωτο μου post παραμενει ως εχει. Προτιμω να ακουσω το "The Mystery Of Yeti", που εχει ολα τα στοιχεια εκεινα που τον κανουν αυτονομο μουσικο δισκο...
Καλη μερα να εχεις και αλλη φορα να προσεχεις τι λεει ο αλλος σε παρακαλω, γιατι δημιουργεις λαθος εντυπωσεις και δεν ειναι προς οφελος σου.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #43 στις: 11/02/07, 12:32 »
καλημέρα και σε σένα και καλή ακρόαση  ;)
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #44 στις: 11/02/07, 12:33 »
Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί "τρώγεστε".  ::)

Ο καθένας έχει τη γνώμη του ρε παιδιά και άμα κάποιος διαφωνεί δε σημαίνει ότι θα σταματήσει ή θα ξεκινήσει να ακούει το συγκεκριμένο καλλιτέχνη!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #45 στις: 11/02/07, 12:39 »
Μια παρατήρηση
γιατί θα έπρεπε να κυκλοφορήσει σαν DVD? Δεν είναι το πρώτο ούτε το τελευταίο soundtrack που κυκλοφορεί σε CD. Είναι λογικό αν παρακολουθείς την ξένη σκηνή να ηχεί "ψεύτικη" η αντίστοιχη Ελληνική. Ποτέ δεν θα θριαμβεύσουμε στον τομέα παραγωγής.


Ρε παιδιά.. είναι δυνατόν να κάνουμε σύγκριση τον Κ. Βήτα με την Καλομοίρα? Ποιος ο σκοπός τέτοιας σύγκρισης? Αν δεν σας αρέσει ο Κ. Βήτα τουλάχιστον σεβαστείτε αυτό που έχει προσφέρει μέχρι τώρα και, ευτυχώς, συνεχίζει να προσφέρει.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #46 στις: 11/02/07, 19:16 »
Τέτοια μουσική , δεν ακούω σχεδόν ποτέ. Ωστόσο λόγω της "φασαρίας" που έγινε εδώ , άντε λεω ας το ακούσω να δω το αντικείμενο των "διενέξεων".
Το βρήκα συμπαθητικό , αρκετά συμπαθητικό. Ίσως να μην έχει κάποιο που να πούμε "αμαν τι κομμάτι" , αλλά σαν σύνολο δένει αρκετά όμορφα. Μου άρεσε και αυτή η μελαχγολία που εκπέμπει.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
17168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
11279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
5941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 00:21
από DHMHTROS
3 Απαντήσεις
3192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 11:58
από Stelios Sovolos
45 Απαντήσεις
18015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/07, 01:19
από dead_men_walking