Αποστολέας Θέμα: Πώς συνθέτετε μουσική?  (Αναγνώστηκε 11497 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Πώς συνθέτετε μουσική?
« στις: 23/09/06, 18:13 »
Εγώ συνήθως ηχογραφώ την ιδέα, μετά αφού το δουλέψω αρκετά στο μυαλό μου ηχογραφώ πρόχειρα ένα demo, στη συνέχεια βρίσκω τα drums και αφού τα τελειώσω και τα ηχογραφήσω κι αυτά, αρχίζω σιγά-σιγά να περνάω από πάνω τα άλλα όργανα: πρώτα μια πρόχειρη κιθάρα και φωνή για οδηγό, μετά το μπάσο, μετά τη ρυθμική και ό,τι άλλο ρυθμικό, έπειτα γεμίσματα και lead και τέλος τη φωνή κανονικά.
Βαριέμαι αφόρητα όμως να προγραμματίζω drums και αυτό με πάει ποοοολύ πίσω.  :-\
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #1 στις: 23/09/06, 23:29 »
Εγώ σκέφτομαι μια απλή μελωδία και μετά την επεξεργάζομαι στο μυαλό μου, στο finale ή στο πιάνο. Το αναπτύσσω, το γεμίζω πράγματα, και ιδού.
Όταν δουλεύω για την μπάντα μου, βέβαια αλλάζει το θέμα. Σκέφτομαι ένα ριφ, και μετά πηγαίνω στον Νίκο, τον κιθαρίστα, για να δω αν γίνεται να παιχτεί στην κιθάρα, και μετά σκέφτομαι και μια μελωδία για την φωνή από πάνω και αφήνω τον Νίκο να κάνει τα υπόλοιπα :P

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #2 στις: 23/09/06, 23:34 »
@Uknown Artist. Υπάρχουν plugins σε multitracking προγράμματα που κάνεις πρόγραμμα τα drums σε μερικά δευτερόλεπτα..Έχουν έτοιμα patterns ανάλογα με το ύφος του τραγουδιού (rock, latin, jazz, κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #3 στις: 23/09/06, 23:46 »
grafo tin idea sto kinito. kai an ksetrela8w me aftin grafw epi topou stixous kai to oloklirono to kommati. an dn ksetrela8w,tin pernaw ston ypologisti kai menei ekei gia kairo,mexri na mou tin dwsi kai na arxisw na tin oloklirono.

alla yparxoun kai fores poy pernontas ena ere8isma grafo kateu8eian kommati..kai tote vgainei kalytero...

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #4 στις: 24/09/06, 02:12 »
@Uknown Artist. Υπάρχουν plugins σε multitracking προγράμματα που κάνεις πρόγραμμα τα drums σε μερικά δευτερόλεπτα..Έχουν έτοιμα patterns ανάλογα με το ύφος του τραγουδιού (rock, latin, jazz, κλπ)

Κάτι τέτοιο ψάχνω, πραγματικά θα με έσωζε! έχιες υπόψιν σου τίποτα για Cubase? Κάνα link?
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #5 στις: 24/09/06, 13:50 »
Κάτι τέτοιο ψάχνω, πραγματικά θα με έσωζε! έχιες υπόψιν σου τίποτα για Cubase? Κάνα link?
Χμμμ. Δεν ξέρω για Cubase. Εγώ στο Sonar χρησιμοποιώ το plugin "Session Drummer" και άλλο ένα που είναι integrated με το Sonar. Το session drummer σου δίνει τη δυνατότητα να επιλλέξεις στυλ μουσικής και απο κεί έχει έτοιμα patterns όπως fills,Crash/Kick/SN, κλπ το οποίο σου παίρνει περίπου 1 λεπτό.

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #6 στις: 24/09/06, 14:07 »
  χμ.. δν ξερω νομιζω οτι καθε στιγμη μπορω αν συνθεσω ενα κομματι χωρεις να χρησιμοποιησω απαρετιτα καποιο μουσικο οργανο...μετα μπορω ταυτοχρονα να το περναω σε καποιο προγραμμα ... επισεις συνθετω και μεσω του αυτοσχεδιασου..καθομαι πχ στο πιανο παιζω και μεσα απο τους αυτοσχεδιασμους προκιπτπουν μικρα μεμμονομενα κομματακια που τα κραταω σαν αρχιο ας πουμε στο μυαλο μου... οταν πρεπει να κανω μια συνθεση ας πουμε διαλεγω  απο τη γκαμα με τα κομματακια και τελικα κανω ενα παζλ ενα κομματι δλδ... βεβαια υπαρχουν φορες που ο ιδις ο αυτοσχεδιασμος ειναι συνθετικα ενα ολοκληρωμενο κομματι...μια διαδικασια που γινεται πολυ γριγορα απο το μυαλο στα χερια που στην ουσια δν τη καταλαβαινω...
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #7 στις: 24/09/06, 14:58 »
χρησιμοποιώ 2 τροπους για να συνθεσω

1- παταω το REC για καμμια ωρα κ οτι βγει που μου αρεσει το κρατώ κ το κολλάω με κατι αλλο
2-εχω μια κλιμακα στο μυαλο κ προσπαθώ να το κανω εξελικτικά προβλεψημενο αλλά με σημεία -στιγματα-



Υ.Γ ,μερικές φορές με randomising ηχων στα συνθια βγαινουν μελωδίες που χωρίς αυτά να μην τις ειχα σκεφτεί καν !
εκτοτε κανω που κ που τετοια πειραματα αλλά καταλήγω συνήθως σε Belgian & Detroit techno  ;D ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #8 στις: 25/09/06, 11:35 »
Αυτοσχεδιάζω στην κλασική κιθάρα κ όταν καταλήξω κάπου,ηχογραφώ την ιδέα σ'ένα παλιό κασετόφωνο με δυνατότητα εξωτερικής εγγραφής.Παλιότερα έγραφα ένα πρόχειρο μοντέλο του κομματιού κ το έδινα στον τραγουδιστή μας για στίχους...τώρα προτιμώ το ανάποδο.
Πατροπαράδοτα πράγματα...βαριέμαι πολύ να χρησιμοποιώ υπολογιστή για αυτή την δουλειά.Κ κάποια στιγμή θα ήταν καλό να επενδύσω σε κανένα drum machine...

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #9 στις: 25/09/06, 13:00 »
Βαριέμαι αφόρητα όμως να προγραμματίζω drums και αυτό με πάει ποοοολύ πίσω.  :-\

Μπορείς να τα στέλνεις σε μένα και να σου γράφω εγώ τα τύμπανα! Το γουστάρω απίστευτα (έχει βίτσια ο κόσμος τι να κάνουμε) και το κάνω και αρκετά γρήγορα (στο cubase πάντα)

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #10 στις: 25/09/06, 13:10 »
εχω συνθεσει 17 κομματια..τα 3 ακουγοντας μουσικες στον υπνο μου!!!και της τρεις φορες ξυπνησα,πεταχτηκα πανω επιασα την ηλεκτρακουστικη και επαιξα την μελωδια που τριγυριζε στο μυαλο μου..!αυτο ηταν ολο!τα 3 αυτα κομματια ειναι τα καλυτερα και πιο αγαπημενα μου απ'οσα εχω γραψει και σ'αυτο συμφωνουν και τα παιδια απ'το συγκροτημα μου!
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #11 στις: 25/09/06, 13:30 »
Να κι ένα πολύ ωραίο θέμα!

Επειδή, έχω πολλούς τρόπους για να συνθέσω κάτι που να το ακούω και να έχω έστω και λίγη ικανοποίηση, θα περιγράψω τον καλύτερο που μπορώ: πάνω στην κιθάρα.

Υπάρχουν δύο τρόποι να συνθέσω στην κιθάρα. Ο ένας, είναι να συνθέσω μία διαδοχή από συγχορδίες οι οποίες με τον συνδυασμό και τη διαδοχή που μου αρέσει θα δημιουργούν ένα συναίσθημα, ένα κάτι.

Τον παραπάνω τρόπο, τον χρησιμοποιώ για ''τραγουδάκια'' και άντε να σκεφτώ κάποια απλή μελωδιούλα. Το πιο ωραίο όμως είναι όταν ξεφεύγω από το ''κατεστημένο'' των ''κανονικών'' συγχορδιών (κανονικές είναι όσες είναι μέχρι 13ης και δεν υπάρχει μεγάλη σύγκρουση αρμονικών). Τις ''πόζες'' που παίρνει το χέρι, τις ξεχνάω. Παίζω κάτι ρυθμικό και μελωδικό. Προσπαθώ να συνθέσω ένα θέμα εντελώς αφθόρμητα. Προσπαθώ να ξεχάσω τη μουσική! Πραγματικά, αν κάνω κάτι πάνω σε αυτά που ξέρω, θα αναπαράγω κάτι που έφτιαξε ένας άλλος. Οι μπαλάντες μου, αν τις ακούσει κανείς, ακούγονται μοναδικές. Αν όμως το τι παίζω το αναλύσει ''μουσικολογικά'', θα με κλείσει στη φυλακή για κλέψιμο :P :P :P .

Ωραία είναι να ηχογραφώ ένα ριφο-ακκορντο-σολιστικο-θέμα και μετά από μία σειρά ηχογραφήσεων (ε τι, να το ηχογραφήσω καλά!), Το βάζω να παίξει και περνάω άλλο θέμα. Ύστερα, πάω για καφέ με κάποια παρέα και πάνω στο τάβλι ξέρω 'γω (τον τελευταίο καιρό κάτι έπαθα και νικάω) μου 'ρχεται ο βασικός ρυθμός που θα παίζει η ντραμς σε συνδυασμό με τους συνδυασμούς των άλλοτε πολύπλοκων και άλλοτε απλών θεμάτων. Συνήθως, όταν γράφω κάτι που σολάρει ντραμς και μπάσσο ταυτόχρονα (βλέπε Palladium των Weather Report) δυσκολεύομαι στην ηχογράφηση...

Όσο για τους στίχους, το αιώνιο πρόβλημα του Αναξίμανδρου! Μόνο σε συγκεκριμένες φάσεις της ζωής μου με πιάνει να γράφω στίχους της προκοπής. Γι αυτό, τους στίχους μου τους παίρνω συνήθως από άλλους. Και πάλι, έβαλα σε μία φίλη μου και στον πατέρα μου να ακούσει το δίσκο μου και μου είπαν πως αυτά που γράφω, είναι κουμάτ' βαριά. Και ενώ είναι πολύ απλά, με υπερβολικά ελάχιστα εφέ (μερικά δεν έχουν ούτε βάθος!), αισθάνονται σα να ακούν τον πρώτο δίσκο (τέλειος!!!) των Pink Floyd!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #12 στις: 26/09/06, 22:15 »
Κάτι τέτοιο ψάχνω, πραγματικά θα με έσωζε! έχιες υπόψιν σου τίποτα για Cubase? Κάνα link?
Χμμμ. Δεν ξέρω για Cubase. Εγώ στο Sonar χρησιμοποιώ το plugin "Session Drummer" και άλλο ένα που είναι integrated με το Sonar. Το session drummer σου δίνει τη δυνατότητα να επιλλέξεις στυλ μουσικής και απο κεί έχει έτοιμα patterns όπως fills,Crash/Kick/SN, κλπ το οποίο σου παίρνει περίπου 1 λεπτό.

το sonar πραγματικά είναι ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα για συνθεση μουσικής. Είναι σχετικά εύχρηστο,οπότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί από πολλούς. Για όσους δεν το ξέρουν,βγήκε sonar5

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #13 στις: 26/09/06, 23:08 »
ΤΕλευταια εχω παθει κατι και ακουω ρυθμους ντραμς στο κεφαλι μου. Σπανια συνθετω κομματια ολοκληρα. Φτιαχνω ριφφακια με εναν μετρονομο και το μπασσο τα περναω στο guitar pro και τερμα. Κυριως γιατι βαριεμαι ειναι μεγαλη δουλεια το guitar pro και δν εχω κατι πιο ευελικτο.

Παντως το πιο ωραιο ειναι να παιζει με ρυθμους μετρα και αξιες. Ακομα και μια νοτα να παιζεις αν βαλεις ας πουμε 5/4 και σκεφτεις ενα ρυθμο 2-2-1 η 3-2 η 2-1-2 και το περασεις στο μπασσο μπορει να βγει ενα καταπληκτικο ριφφακι.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #14 στις: 26/09/06, 23:09 »
Κάτι τέτοιο ψάχνω, πραγματικά θα με έσωζε! έχιες υπόψιν σου τίποτα για Cubase? Κάνα link?
Χμμμ. Δεν ξέρω για Cubase. Εγώ στο Sonar χρησιμοποιώ το plugin "Session Drummer" και άλλο ένα που είναι integrated με το Sonar. Το session drummer σου δίνει τη δυνατότητα να επιλλέξεις στυλ μουσικής και απο κεί έχει έτοιμα patterns όπως fills,Crash/Kick/SN, κλπ το οποίο σου παίρνει περίπου 1 λεπτό.

το sonar πραγματικά είναι ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα για συνθεση μουσικής. Είναι σχετικά εύχρηστο,οπότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί από πολλούς. Για όσους δεν το ξέρουν,βγήκε sonar5
δε μου λετε οσοι ξερετε, για mac το garageband τι κανει και τι λεει(ερασιτεχνικη χρηση)? (παντως το ονομα σε προηδεαζει για garage καταστασεις ;D)

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #15 στις: 30/09/06, 00:18 »
στον Νίκο, τον κιθαρίστα,
Εγώ είμαι αυτός! (lol)

Βασικά αυτοσχεδιάζω στη κιθάρα (και καμιά φορά στο πιάνο) και ό,τι μου βγει... Έτσι βγάζω πάααρα πολλές ιδέες και έχω την πολυτέλεια να κρατάω αυτές που μου αρέσουν...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #16 στις: 30/09/06, 01:12 »
Πρώτα γράφω στίχους που μου βγαίνουν σχετικά εύκολα (μου έρχεται συχνά έμπνευση) και στη συνέχεια αναρωτιέμαι τι συγχορδίες θα μου άρεσε να ακούω με αυτούς τους στίχους... Ανάλογα δλδ αυτά που λένε. Όταν βρω την κατάλληλη για μένα συγχορδία την καταλαβαίνω αμέσως γτ μοιάζει να γίνεται 1 με το στίχο και δεν μοιάζει να είναι 2 διαφορετικά κ ανεξάρτητα πράγματα. Έτσι, σιγά σιγά βρίσκω συγχορδίες (φυσικά να ταιριάζουν κ μεταξύ τους) και στη συνέχεια, στο πιάνο, εντελώς στην τύχη συνδιάζω διάφορες νότες παίζοντας ταυτόχρονα τη συγχορδία που ήδη βρήκα. Και κάποια στιγμή βγαίνει κάτι καλό! Θέλει πολύ δουλειά αλλά στο τέλος αξίζει τον κόπο! Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστός αυτός ο τρόπος, αλλά είναι ο δικός μου κ προς το παρόν μόνο έτσι καταφέρνω να συνθέσω κάτι...
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #17 στις: 04/12/06, 00:55 »
Δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο τρόπο όταν πάω να συνθέσω κάτι μπορεί να αρχίσω με οτιδήποτε. Μπορεί πχ να μου έρθει πρώτα ένας ρυθμός στα drums ενα 7αρι η ένα 15αρι ας πούμε, τον γράφω στο guitar pro τον βάζω να παίζει επ άπειρόν και πιάνω την κιθάρα και παίζω μέχρι να βγάλω ένα ριφάκι πάνω στον ρυθμό και να συνηθίσω το άκουσμά του. Άλλες φορές μπορεί να μου έρθει μια διαδοχή συγχορδιών οπότε την ηχογραφώ και σκέφτομαι μετα μια μελωδία και σιγα σιγα το αναπτύσσω. Η μπορει να γίνει και το αντίθετο. Να σκεφτώ πρώτα την μελωδία και μετα να την εναρμονίσω οπως να ναι αρκει να ειμαι σε φαση έμπνευσης  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/06, 15:13 από ScullShot »
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #18 στις: 04/12/06, 09:23 »
Απομακρύνθηκαν δύο μηνύματα που περιείχαν εκφράσεις που δεν μπορούν να είναι αποδεκτές σε αυτό το forum.Παρακαλώ μερικοί να προσέχετε πως γράφετε...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #19 στις: 04/12/06, 14:32 »
Νομίζω ότι μπορεί ο καθένας να βάζει τη γνώμη του και όπως θέλει να την σέβονται οι άλλοι έτσι να σέβεται και αυτός! Είναι απαράδεκτο να γράφετε τέτοια πράγματα ειδικά άτομα που είστε πολύ καιρό στο φόρουμ!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #20 στις: 04/12/06, 15:46 »
Εγω ξεκινω με μια ιδεα παντα. Εχω το πρωτογενες υλικο (ειτε μια μουσικη φραση, ειτε μερικα samples που μου αρεσουν, ειτε καποιους στιχους, ειτε μια μελωδικη γραμμη, ειτε καποια ωραια διαδοχη συγχορδιων). Αν εχω στιχους, πιανω ενα οργανο και βρισκω μια μουσικη ιδεα/συγχορδιες που να ταιριαζουν στο υφος των στοιχων. Οι στοιχοι αναπλαθονται ωστε να ταιριαζουν στο μετρο και τη μελωδικη γραμμη, ωσπου στο τελος εχουν σχεση μονο στο νοημα με τους αρχικους. Το ηχογραφω στο σταδιο που βρισκεται, δηλαδη της ιδεας και το αφηνω 2-3 μηνες ισως και παραπανω κ το δουλευω με το μυαλο μου. Μετα το ξαναηχογραφη απο την αρχη κ το τελειωνω. Το ιδιο κανω κ με τα samples/μουσικες φρασεις/εναλλαγες συγχορδιων. Τα φτανω καπου, τα ηχογραφω κ τα αφηνω.

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #21 στις: 04/12/06, 18:25 »
Τζαμάρω με τον εαυτό μου και μόλις βγεί κανένα καλό riff το κρατάω. Αυτό συνήθως είναι το riff του κουπλέ το οποίο κοιτάω να το κάνω όσο πιο καλό γίνεται για να μην βαριέμαι να το επαναλαμβάνω από την στιγμή που θα ακούγεται πολλές φορές στο τραγούδι. Μετά χτίζω όλο το τραγούδι τριγύρω του για να κρατάω μια ομοιόμορφη ατμόσφαιρα καθ'
όλη την διάρκειά του. Μετά το περνάω στον υπολογιστή με τύμπανα κτλ. Ύστερα το ακούω πολλές φορές για να καταλάβω και εγώ ο ίδιος τι ήθελα να πω γράφοντάς το! Οι στίχοι μπαίνουν από πάνω ανάλογα με την διάθεση που μου δίνει το κάθε riff στο οποίο έχω αποφασίσει ότι θα τραγουδήσω. Δεν τα σκέφτομαι πολύ αυτά που γράφω για να μην χάσουν τον αυθορμητισμό τους είτε μουσικά είτε στιχουργικά. Ακόμα και τα σόλο, τα γράφω με jamming πάνω στα riffs που έχω αποφασίσει ότι θα μπούν. Μόλις τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία το δίνω στα υπόλοιπα παιδιά (όσοι θέλετε
τσεκάρετε τους Raw In Sect, την μπάντα που παίζω μαζί με τον Ax_Wield, στις δικές μας συνθέσεις και τραγούδια) και αφού το μάθουν να το παίζουν μπαίνουμε στο studio και αρχίζουν οι τροποποιήσεις. Κάθε τραγούδι μου παίρνει περίπου 20 μέρες να το τελειώσω γιατί είναι καταιγισμός από riffs!! Οπότε για να κρατήσω όσο καλύτερα μπορώ την έμπνευση μου, προσπαθώ να γεμίζω την ζωή μου και με άλλες δραστηριότητες έτσι ώστε να μην επαναλαμβλανομαι.. Σας έπρηξα!!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος sdenis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #22 στις: 16/12/06, 13:36 »
παντα συνθετο πρωτα το ρεφραιν σαν μελωδιες χρησιμοποιω αγγλικους στιχους που περιεχουν λεξεις κλειδια πχsky stars love fly...τα λογια δεν εχουν στην αρχη λογικη λεω οτι να ναι.αυτο με βοηθαει να βρισκω ευκολα μελωδιες.αφου καταληξω στην μελωδια τοτε αρχιζω και βαζω στιχους κανονικους παντα αγγλικους στην αρχη και αφου εχει ολοκληρωθει το κομματι και σε περιπτωση που θελω να το κανω ελληνοφωνο,τωρα εχω την μελωδια και ετσι σε αυτην ταιριαζω στιχους!

Αποσυνδεδεμένος CoffinSpirit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #23 στις: 24/01/07, 19:37 »
Συνήθως μόλις μου έρθει καποια ιδεα/εμπνευση κατευθειαν κιθαρα και χαρτι..αν δεν εχω την ευκαιρια τοτε ηχογραφηση με φωνη καπου...
Μετα αφου γραψω τα θεματα(ριφφ)της συνθεσης τοτε τα ανταπτυσω και προσθετω σιγα σιγα και τα υπολοιπα οργανα...σε τραβαει σαν μαγνητης να το τελειωσεις...σε μια δυο μερες συνηθως το εχω τελειωσει...δεν δουλευω με πολλα προγραμματα
μονο με Guitar Pro που το θεωρω πλεον απαραιτητο και καμια ηχογραφηση στο Cool Edit

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτετε μουσική?
« Απάντηση #24 στις: 25/01/07, 01:03 »
Μετά από μια πολύ παραγωγική μουσικά περίοδο, που κράτησε από τα 16 μέχρι τα 20 χρόνια μου περίπου, δεν ξανασυνέθεσα μουσική και δεν ξανάγραψα στίχους, αν και οι τότε κριτικές ήταν ενθουσιώδεις. Στο μεταξύ ανασχημάτισα και την άποψή μου γι'αυτά τα πράγματα: πιστεύω λοιπόν ότι τόσο ο στίχος όσο και η μουσική χρειάζονται απόλυτη συνείδηση. Εννοώ ότι δεν πρέπει να βγαίνουν τυχαία, αλλά να είναι προϊόν συνειδητής έκφρασης,  κι αυτό είναι εφικτό μόνο με πολλή μελέτη, μέχρι να φτάσει κανείς σε όσο το δυνατόν βαθύτερη γνώση του αντικειμένου του. Έτσι κι εγώ πριν αρχίσω να γράφω ή να συνθέτω τώρα πια προσπαθώ να ξεκαθαρίσω μέσα μου το τι θέλω να πω και ποιά μπορεί να είναι η πιο κατάλληλη φόρμα για να το πω.
Με πολλή μελέτη και πολλά και διάφορα ακούσματα, όλα τα υπόλοιπα αργά ή γρήγορα έρχονται...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
16 Απαντήσεις
7307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 20:17
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 10:55
από willie
0 Απαντήσεις
1830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 17:10
από dj Pico
7 Απαντήσεις
2784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 17:03
από dio21
3 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/12, 23:28
από jasonsotiriou
18 Απαντήσεις
5705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/12, 15:57
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
39139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 18:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/14, 15:42
από spiros969
4 Απαντήσεις
8206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/22, 16:27
από gdimitr