Αποστολέας Θέμα: Tokai guitar  (Αναγνώστηκε 21473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Tokai guitar
« στις: 10/09/08, 21:01 »
Γνωρίζετε κάτι για αυτό το μοντέλο  LS100Q ........
Πχ ποιότητα ξύλων , ήχου
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #1 στις: 11/09/08, 00:06 »
Θα σου ελεγα, να περιμενεις να πατας σχεδον οτι gibsonοειδες λεσπολικο θα βλεπεις μπροστα σου....
Eχει και μαγνητες PAF...

Ειναι το μεγαλο μοντελο αν δεν κανω λαθος ε?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #2 στις: 11/09/08, 01:10 »
Όντως, η κιθάρα εκτελεί με συνοπτικές διαδικασίες οποιαδήποτε Gibson Les Paul. Eίχα πετύχει κάπου μια LS150, στη μισή περίπου τιμή μιας LP Standard και δεν υπήρχε θέμα σύγκρισης στην ποιότητα. Για χαρακτηριστικά, δες εδώ...

http://www1.odn.ne.jp/tokaigakki/products/vintage/ls/ls100q/ls100q.html
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #3 στις: 11/09/08, 01:28 »
Αυτο το quilt top.... :love:

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #4 στις: 12/09/08, 14:31 »
Απο τιμή πως πάει?δεν είδα καμμία στο musicstore k thomann.

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #5 στις: 12/09/08, 14:49 »
700-800 ευρώ
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #6 στις: 13/09/08, 01:13 »
Μακαρι να εφερνε ο θωμας και το musicstore Tokai.

Απο που θα την αγορασεις?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #7 στις: 13/09/08, 02:15 »
Παιδιά δεν μπορούμε να λέμε έτσι απλά ότι...."πατάει κάτω οποιαδήποτε gibson!!"

Οποιαδήποτε!!!???....think about it...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #8 στις: 13/09/08, 02:29 »
Για την ακρίβεια λοιπόν, πατάει κάτω ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ υπερτιμημένη Gibson LP που κοστίζει τα υπερδιπλάσια ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #9 στις: 13/09/08, 02:42 »
Για την ακρίβεια λοιπόν, πατάει κάτω ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ υπερτιμημένη Gibson LP που κοστίζει τα υπερδιπλάσια ;)

Για να είσαι τόσο απόλυτος θα πρέπει να έχεις παίξει αμέτρητες gibson στη ζωή σου...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #10 στις: 13/09/08, 03:03 »
Παιδιά δεν μπορούμε να λέμε έτσι απλά ότι...."πατάει κάτω οποιαδήποτε gibson!!"

Οποιαδήποτε!!!???....think about it...

Eπειδή κατά βάσιν έχεις δίκιο, θα ανασκευάσω την δήλωσή μου και θα πω ότι η Tokai υπερέχει σαφώς σε σχέση με τις περισσότερες Gibson Les Paul. Από πλευράς τιμής, μια Τokai LS150 κοστίζει περίπου όσο μια Studio, η οποία δεν μπορεί να τη συναγωνιστεί καθόλου. Κατά τη γνώμη μου όχι απλά δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μια Standard, την αφήνει πολύ πίσω σε οποιαδήποτε σύγκριση. Πιθανόν αν την βάλεις δίπλα σε μια Custom, Reissue, V.O.S. και άλλα παρόμοια μοντέλα της Gibson να υπολείπεται σε ποιότητα. Και εγώ προσωπικά δεν έχω πιάσει ποτέ μια τέτοια κιθάρα στα χέρια μου, οπότε δεν μπορώ να κάνω καμία κριτική. Αν όμως πρέπει να φτάσεις σε μοντέλα που κοστίζουν πολλά χιλιάρικα για να βρεις μια κιθάρα ανάλογης ποιότητας με την Tokai, αυτό λέει πολλά από μόνο του...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #11 στις: 13/09/08, 03:51 »
Χαίρομαι για την ανασκεύαση...
Εγω απλά να πω οτι μετά απο κάμποσα χρόνια τριβής μου με ηλ.κιθάρες δεν μπορώ να μπω σε αυτό το σκεπτικό...

Τι εννοώ...
Σίγουρα αν δεν έχω τα λεφτά να πάρω μια '52 tele reissue θα καταλήξω πχ σε μια μεξικάνικη baja tele...
Αυτό όμως θα το κάνω μόνο για οικονομικούς λόγους...Θα ξέρω οτι η κιθάρα που επέλεξα είναι ένας συμβιβασμός ο οποίος μπορεί να με φτάσει ας πούμε στο 80% του ήχου μιας '52 tele...
Δεν θα φτάσω σε σημείο να απαξιώ την '52άρα επειδή κοστίζει 1750 ευρώ ,ενω αυτή που πήρα εγώ 600...(σχεδόν τα τριπλάσια δηλαδή)
...κι αυτό διότι πλέον γνωρίζω ότι αυτό το 20% που τις χωρίζει είναι (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον) πολύ μεγάλη ηχητική διαφορά!!...

Έτσι ούτε για gibson που κοστίζουν πολλά χρήματα θα πω ποτέ: "Δεν είναι καλές γιατί κοστίζουν τα πενταπλάσια απο μια πολύ τίμια γιαπωνέζικη κιθάρα που προσφέρεται σε προσιτή τιμή!"

Τώρα, αν έρθει ένας πιτσιρικάς και με ρωτήσει: να πάρω μια tokai loverock με 700-800 ευρώ??.........θα του πώ: Βεβαίως!!...go for it!!

Το θέμα όμως είναι να ξέρει τι παίρνει.......κι αν παίξει με μια απο τις "ακριβές" gibson πιστεύω θα το καταλάβει....
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #12 στις: 13/09/08, 10:39 »
Χαίρομαι για την ανασκεύαση...
Εγω απλά να πω οτι μετά απο κάμποσα χρόνια τριβής μου με ηλ.κιθάρες δεν μπορώ να μπω σε αυτό το σκεπτικό...

Τι εννοώ...
Σίγουρα αν δεν έχω τα λεφτά να πάρω μια '52 tele reissue θα καταλήξω πχ σε μια μεξικάνικη baja tele...
Αυτό όμως θα το κάνω μόνο για οικονομικούς λόγους...Θα ξέρω οτι η κιθάρα που επέλεξα είναι ένας συμβιβασμός ο οποίος μπορεί να με φτάσει ας πούμε στο 80% του ήχου μιας '52 tele...
Δεν θα φτάσω σε σημείο να απαξιώ την '52άρα επειδή κοστίζει 1750 ευρώ ,ενω αυτή που πήρα εγώ 600...(σχεδόν τα τριπλάσια δηλαδή)
...κι αυτό διότι πλέον γνωρίζω ότι αυτό το 20% που τις χωρίζει είναι (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον) πολύ μεγάλη ηχητική διαφορά!!...

Έτσι ούτε για gibson που κοστίζουν πολλά χρήματα θα πω ποτέ: "Δεν είναι καλές γιατί κοστίζουν τα πενταπλάσια απο μια πολύ τίμια γιαπωνέζικη κιθάρα που προσφέρεται σε προσιτή τιμή!"

Τώρα, αν έρθει ένας πιτσιρικάς και με ρωτήσει: να πάρω μια tokai loverock με 700-800 ευρώ??.........θα του πώ: Βεβαίως!!...go for it!!

Το θέμα όμως είναι να ξέρει τι παίρνει.......κι αν παίξει με μια απο τις "ακριβές" gibson πιστεύω θα το καταλάβει....
ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως οι Gibson των 1800Ε έχουν καλύτερη ποιότητα από την ΤΟΚΑΙ και τη Gibson των 700-800 αλλά η ίδια η εταιρεία τις θάβει ανεβάζοντας την τιμή τους τόσο πολύ σε σχέση με την αξία τους...
πια...οι κιθάρες ταξινομούνται σε οικονομικές κατηγορίες και μετά ΕΚΕΊ κοιτάμε για διαφορές ποιότητας...
γιατι φυσικά αν ρωτήσεις ποια κιθάρα θέλει θα σου πει αυτή που κοστίζει 6000Ε....
αλλά επειδή δεν μπορούν οι περισσότεροι να την αγοράσουν πρώτα κοιτάνε την τσέπη τους και μετά την καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου...
βέβαια γίνεται και το άλλο...δλδ να αποταμιεύεις λεφτά για χρόνια μέχρι να μαζέψεις το ποσό ( ή να πάρεις μουσικό δάνειο από τις τράπεζες... :P ) αλλά θέλει πολύ υπομονή και που ξέρεις αν σε τόσα χρόνια θα θες την ίδια κιθάρα?
δες όλα τα ποστ που ρωτάνε για κιθάρα...
τα πρώτα που δηλώνουν είναι τιμή και μουσική που παίζουν..
και μετά πάνε όλα τ'άλλα....

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #13 στις: 13/09/08, 10:55 »
Παίδες είστε σίγουροι πως "εννοείται ότι μια ΤΟΚΑΙ είναι καλύτερης ποιότητας από μια Gibson" ; Έχετε πιάσει ΤΟΚΑΙ για να δείτε την ποιότητά της και σας φάνηκε υποδεέστερη των Gibson; Προσωπικά εγώ σχημάτισα τελείως διαφορετική αντίληψη...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #14 στις: 13/09/08, 11:07 »
Σίγουρα αν δεν έχω τα λεφτά να πάρω μια '52 tele reissue θα καταλήξω πχ σε μια μεξικάνικη baja tele...
Αυτό όμως θα το κάνω μόνο για οικονομικούς λόγους...Θα ξέρω οτι η κιθάρα που επέλεξα είναι ένας συμβιβασμός ο οποίος μπορεί να με φτάσει ας πούμε στο 80% του ήχου μιας '52 tele. Δεν θα φτάσω σε σημείο να απαξιώ την '52άρα επειδή κοστίζει 1750 ευρώ ,ενω αυτή που πήρα εγώ 600...(σχεδόν τα τριπλάσια δηλαδή)

Aν όμως υπήρχε μια κιθάρα που με 600 Ευρώ σού έδινε ήχο και ποιότητα ανώτερη από μια Fender των 1750 Ευρώ, φυσικά και θα την προτιμούσες ασυζητητί. Γιατί με τις Τοkai κάτι τέτοιο συμβαίνει. Και μην παραβλέπεις ότι στο προηγούμενο μήνυμά μου αναφέρθηκα στην LS150, που είναι ένα σχετικά πιο ακριβό μοντέλο της Tokai. Η LS100 που ανέφερε ο Slash28 ή μοντέλα όπως η LS85 ή LS90 είναι ακόμα φτηνότερες με αποτέλεσμα η σύγκριση να είναι ακόμα πιο δυσμενής για μια Gibson. Και δεν θα αναφέρω καθόλου τα Κορεάτικα μοντέλα της Tokai, που προσφέρουν ποιότητα Gibson σε τιμές Epiphone.

Παράθεση
...κι αυτό διότι πλέον γνωρίζω ότι αυτό το 20% που τις χωρίζει είναι (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον) πολύ μεγάλη ηχητική διαφορά!!...

Aν δυο κιθάρες απέχουν μόνο 20% στον ήχο και 300% στην τιμή, νομίζω ότι ελάχιστοι θα προτιμούσαν την πιο ακριβή, ακόμα και αν θεωρούσαν ότι αυτό το 20% αποτελεί πράγματι "πολύ μεγάλη ηχητική διαφορά".

Παράθεση
Έτσι ούτε για gibson που κοστίζουν πολλά χρήματα θα πω ποτέ: "Δεν είναι καλές γιατί κοστίζουν τα πενταπλάσια απο μια πολύ τίμια γιαπωνέζικη κιθάρα που προσφέρεται σε προσιτή τιμή!"

Όχι, αλλά θα πεις "δεν είναι η καλύτερη επιλογή". Έτσι κι αλλιώς το καλύτερο ή το χειρότερο δεν υπάρχει ως απόλυτο μέγεθος, αλλά μόνο σε σχέση με παραμέτρους που ορίζουμε εμείς.

Παράθεση
Τώρα, αν έρθει ένας πιτσιρικάς και με ρωτήσει: να πάρω μια tokai loverock με 700-800 ευρώ??.........θα του πώ: Βεβαίως!!...go for it!! Το θέμα όμως είναι να ξέρει τι παίρνει.......κι αν παίξει με μια απο τις "ακριβές" gibson πιστεύω θα το καταλάβει....

Eυτυχώς ή δυστυχώς, οι περισσότεροι από εμάς δεν θα έχουμε ποτέ την ευκαιρία να πιάσουμε στα χέρια μας μια "ακριβή" Gibson, πόσο μάλλον να αποκτήσουμε μία. Και έχοντας δοκιμάσει ένα αρκετά μεγάλο αριθμό κιθάρων τα τελευταία χρόνια, μπορώ να πω ότι προκειμένου για Les Paul, μια Τokai των 500-600 λιρών αποτελεί ένα "συμβιβασμό" (εντός εισαγωγικών γιατί μόνο συμβιβασμό δεν την θεωρώ) με τον οποίο εγώ προσωπικά θα ήμουν απόλυτα ευτυχής. Γιατί τελικά έχω αποφασίσει πόσο θα ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω για το λογότυπο της Gibson στο headstock, και σε διαβεβαιώ ότι σίγουρα δεν πρόκειται για τετραψήφιο νούμερο... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #15 στις: 13/09/08, 15:05 »
Ακριβώς αυτή είναι η διαφωνία μας λοιπόν.

Εσείς μετράτε τον ήχο με ευρώ κι εγω με τ'αυτιά μου...  ;)

Εσείς μιλάτε για καλή σχέση τιμής απόδοσης και εγώ μόνο για απόδοση...


Γιατί τελικά έχω αποφασίσει πόσο θα ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω για το λογότυπο της Gibson στο headstock, και σε διαβεβαιώ ότι σίγουρα δεν πρόκειται για τετραψήφιο νούμερο... ;)

Κι εγώ αν είχα αυτή τη στιγμή 3000 ευρώ διαθέσιμα για αγορά , ίσως να επέλεγα μια Hamer monaco elite κι όχι μια gibson les paul standard..

Δεν έχω δηλαδή κανένα ιδιαίτερο κόλλημα με την συγκεκριμένη εταιρεία ούτε με ενδιαφέρει τόσο τί γράφει το headstock...





Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #16 στις: 13/09/08, 16:08 »

Εσείς μετράτε τον ήχο με ευρώ κι εγω με τ'αυτιά μου...  ;)


Kαι εγω το ιδιο κανω, και μπορω να πω οτι μια Tokai Loverock Goldtop με Soapbar που ειχε ενας φιλος σπιτι του για κατι μηνες, πραγματικα στα αυτια μου ηχουσε πολυ καλυτερα απο τις περισοτερες (αν οχι ολες) γκιμπσον που εχω ακουσει παιξει  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #17 στις: 13/09/08, 16:31 »

Εσείς μετράτε τον ήχο με ευρώ κι εγω με τ'αυτιά μου...  ;)


Kαι εγω το ιδιο κανω, και μπορω να πω οτι μια Tokai Loverock Goldtop με Soapbar που ειχε ενας φιλος σπιτι του για κατι μηνες, πραγματικα στα αυτια μου ηχουσε πολυ καλυτερα απο τις περισοτερες (αν οχι ολες) γκιμπσον που εχω ακουσει παιξει  ;)


Good for you!!....  ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #18 στις: 13/09/08, 18:24 »

Εσείς μετράτε τον ήχο με ευρώ κι εγω με τ'αυτιά μου...  ;)


Kαι εγω το ιδιο κανω, και μπορω να πω οτι μια Tokai Loverock Goldtop με Soapbar που ειχε ενας φιλος σπιτι του για κατι μηνες, πραγματικα στα αυτια μου ηχουσε πολυ καλυτερα απο τις περισοτερες (αν οχι ολες) γκιμπσον που εχω ακουσει παιξει  ;)


Good for you!!....  ;)

groovymood001 σίγουρα όλοι μετράμε τον ήχο με τ'αυτιά μας....
δεν υπαρχει αμφιβολία...ποιος δεν θέλει την κιθάρα των 4.000Ε αντί για αυτή των 600Ε?
αλλά επειδή δεν έχουμε ΤΗΝ οικονομική άνεση γι αυτό το λόγο μπαίνει κ ο παράγοντας τιμή στην πράξη....

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #19 στις: 13/09/08, 20:18 »
Φυσικα μπαινει και ο παραγοντας της εταιριας που φτιαχνει απιστευτες κιθαρες, σε καταπληκτικες τιμες. Οσο και αν παραξενο ακουγεται αυτο.

Δεν κανουν τα ρασα τον παπα, ουτε τα λεφτα την κιθαρα. Δηλαδη θα σκασεις τα τριπλασια σε τιμη και τι θα παρεις? Τριπλασιο ηχο? Οχι. Απλα θα παρεις καλυτερη και προσεγμενη κατασκευη, καλυτερο hardware, και ισως εξωτικα υλικα.

Ευτυχως να λετε που σημερα υπαρχουν εταιριες οπως η tokai, η edwards, η burny, η bachus (πρεπει να το σκοτωσα το τελευταιο).
Επειδη την gibson την βολευει και καλα να κοστολογει τις κιθαρες τοσο ψηλα παει να πει οτι ειναι καλυτερες?
'Η το γεγονος οτι αυτες οι κιθαρες δεν φτιαχνονται στο USA τις κανει αυτοματα κατωτερες?

Και το αν ειναι καλες δεν το λεω μονο εγω και συ (οποιοσηποτε εγω και συ δλδ)... το λενε τοσοι που εχουν παιξει με καποια απο αυτες, και απλα δεν ξαναγυρνανε στις gibson.

Η ιδια ιστορια, περιπου δηλαδη, με τις fender και τις διαφορες partcaster, wamothcaster κτλ κτλ. Οι περισσοτεροι απο αυτους, δεν ξαναπηραν φεντερ. Το ιδιο εχει παθει και ο treloagori, με μια που ειχε φτιαξει αν θυμαμαι καλα....

Και μην πειτε τιποτα για ξυλα, και τα μυθικα αμερικανικα μαονια κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #20 στις: 13/09/08, 20:19 »
Ακριβώς αυτή είναι η διαφωνία μας λοιπόν.

Εσείς μετράτε τον ήχο με ευρώ κι εγω με τ'αυτιά μου...  ;)

Εσείς μιλάτε για καλή σχέση τιμής απόδοσης και εγώ μόνο για απόδοση...

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Από τη στιγμή που μια κιθάρα είναι μάλλον καταναλωτικό αγαθό και όχι έργο τέχνης, η τιμή είναι σίγουρα ένας παράγοντας που πρέπει να ληφθεί υπόψιν. Εννοείται ότι μιλάμε για κάποιον ο οποίος ενδιαφέρεται να αγοράσει μια κιθάρα και το πιθανότερο είναι ότι έχει περιορισμένο budget, όχι για κάποιον ο οποίος αρκείται σε θεωρητικά συγκριτικά τεστ. Αν για σένα δεν τίθεται χρηματικό ζήτημα, τότε πάρε όποια κιθάρα σε ικανοποιεί περισσότερο ανεξαρτήτως τιμής. Ακόμα κι αν ακολουθήσω τη δική σου λογική όμως, θα πρέπει να σού λέει κάτι το γεγονός ότι η κιθάρα των 600 Ευρώ μιας σχετικά μικρής εταιρίας συναγωνίζεται άνετα μια αντίστοιχη 2000 Ευρώ της μεγάλης και διάσημης φίρμας. Πληρώνεις λοιπόν τετραψήφιο νούμερο για το logo ή όχι...;
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/08, 21:13 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #21 στις: 14/09/08, 03:15 »
Δεν γίνομαι κατανοητός.....σταματάω εδώ. ::)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #22 στις: 14/09/08, 21:34 »
Δεν κανουν τα ρασα τον παπα, ουτε τα λεφτα την κιθαρα. Δηλαδη θα σκασεις τα τριπλασια σε τιμη και τι θα παρεις? Τριπλασιο ηχο? Οχι. Απλα θα παρεις καλυτερη και προσεγμενη κατασκευη, καλυτερο hardware, και ισως εξωτικα υλικα.

Πιστευω οτι ουτε αυτο δεν θα παρεις... αν βαλεις μια γκιμπσον τν 3000 ευρω και μια Τοκαι των 1000, πιθανως η Τοκαι να βγει κερδισμενη... γιατι οι Γκιμπσον εχει διφημισεις σε ολα τα περιοδικα, εχει ενα τεραστιο τμημα μαρκετινγκ, ενα τμημα που προσπαθει να βγαλει νεες ιδεες και καταληγει να βαλει ρομποτικο κουρδιστηρι πανω σε μια λες πολ (αντι να βελτιωσει τα προβληματα της, οπως π.χ. εκανε η γουοσμερν με τις Idol και αλλες εταιρειες), ενα σωρο μανατζερ που οδηγουν φεραρι, θελει να βγαζει ενα κερδος π.χ. 50% απο καθε κιθαρα, ενω η Τοκαι αρκειτε π.χ. στο 30% κτλ
Με λιγα λογια, Τοκαι μπορεις να παρεις με ιδια ποιοτητα ξυλων και χαρντγουεαρ, και πιθανως πιο προσεγμενη ποιοτητα κατασκευης (καθως και η γκιμπσον πλεων κατασκευαζωντε υπερμαζικα σε εργοστασιο, και εκει μεσα δεν δουλευουν οι υπερ-luthier, αυτοι φτιαχνουν μονο συγκεκριμενα κομματια, ενω στην Ιαπωνια προσεχουν πολυ την κατασκευη τους), αλλα στο 1/3 της τιμης.
Οποτε πραγματιικα μιλαμε για ιδια και καλυτερη κιθαρα, το μονο που θα μπορουσε να κανει μια γκιμπσον να ακουγεται καλυτερα ειναι ο ψυχολογικος παραγωντας... και αυτο το λεω εχωντας κανει πολλες δοκιμες.
Παντως μην νομιζεται, και φαν το λες-πολ ειμαι, και φαν τον γιαπωνεζικων προιντων δεν ειμαι, αλλα αυτη η τιμολογιακη πολιτικη της γκιμπσον, σε συνδιασμο με συνεχωμενη πτωση της ποιοτητας, ειναι κατι που δεν ειναι καλο για την εταιρεια.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #23 στις: 15/09/08, 08:52 »
Δυστυχώς οι fender και gibson ''τό'χουν καβαλήσει το καλάμι''.Ευτυχώς όμως υπάρχουν λύσεις ''τίμιες'' για όλους όσους δεν τους ενδιαφέρει το λογότυπο μόνο.

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Tokai guitar
« Απάντηση #24 στις: 16/09/08, 17:07 »
Ετσι ποιος ασχολείται ξανά με το λόγκο. ΑΑΑ και να τονίσω ότι και εγώ κολούσα στο gibson αλλά μόλις είδα και άκουσα Tokai πήγαν περίπατο τα αυτιά μου. Η LS100 κάνει 700 καινούργια , ωστόσο έχω 1000 ευρά οπότε θα πάω για κοστουμιά αυτού του μοντέλου (κυρίως στην εμφάνιση, θέλω να είναι violin finish με νερά, γιατί από ξύλα, κλειδιά , σώμα και μαγνήτες δεν έχει πρόβλημα). Τονίζω PAF pickups..

Μην σκοτώνεστε η ζωή είναι μικρή. Οσο για αυτούς που δεν δείχνουν εμπιστοσύνη σε τέτοιες εταιρίες δεν πειράζει καθόλου αν αντέχεται και σας πάει η καρδιά  να δώσεται 3000 με 4000 ευρώ για μια κιθάρα που γράφει στο headstock Gibson ΜΠΡΑΒΟ ΣΑς  ΕΓΩ πάντως προτιμώ τρεις κιθάρες και ας γράφουν Τοκαι...... 8) 8) 8)

 
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
19 Απαντήσεις
7968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/06, 11:06
από oneofthem
tokai???

Ξεκίνησε από Ιμπανεζιος « 1 2 » Τα καλύτερα...

28 Απαντήσεις
11196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 21:17
από Jezus
14 Απαντήσεις
9178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
37 Απαντήσεις
10933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 14:57
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
4055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 00:01
από Ogun-Sotis
16 Απαντήσεις
6191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 11:05
από ploutwnios
8 Απαντήσεις
4546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 01:19
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 00:46
από tansap
10 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 22:57
από Απόλλων