Αποστολέας Θέμα: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;  (Αναγνώστηκε 6156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ploutwnios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« στις: 25/01/10, 18:40 »
Τί γνώμη έχετε για τις γιαπωνέζες Tokai SG; Δυνατά και αδύνατα σημεία.

Θενξ!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #1 στις: 25/01/10, 21:05 »
Σε ποιό μοντέλο αναφέρεσαι; Απ' ό,τι γνωρίζω η Tokai βγάζει την USG35 η οποία κοστίζει γύρω στις 200 λίρες Αγγλίας και είναι φτηνή μεν αλλά αρκετά καλή κιθάρα, ειδικά σε σχέση με παρόμοια μοντέλα από Epiphone, Vintage κλπ σε αυτή την κατηγορία, την USG50 με τους τρεις μαγνήτες καθώς και την πιο ακριβή USG75. Aπό αυτά τα τρία μοντέλα όμως μόνο η USG75 είναι made in Japan, καθώς οι άλλες δύο κατασκευάζονται στην Κίνα. Αυτά βέβαια είναι τα μοντέλα που διατίθενται σήμερα. Εσύ μιλάς για την USG75 ή για κάποιο παλιότερο μοντέλο;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #2 στις: 26/01/10, 08:19 »
Πολύ ωραία τα χαρακτηριστικά της!Εγώ θα σου έλεγα "to go for it"!!! Άντε το πολύ να αλλάξεις τον μαγνήτη,μπορεί και όχι όμως.
Δές την:

           
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/10, 08:22 από musashi »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος ploutwnios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #3 στις: 04/02/10, 12:06 »
Sorry για την απουσία μου, παιδιά...

Σε αυτήν την tokai αναφέρομαι:
http://cgi.ebay.co.uk/Tokai-USG90-SG-Junior-See-Through-White-Single-P90_W0QQitemZ250434787399QQcmdZViewItemQQptZUK_Musical_Instruments_Guitars_CV?hash=item3a4f139847

Τί λέτε;

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #4 στις: 04/02/10, 18:19 »
Ωραιο εργαλειο!Και p-90!!!Ως κατοχος και εγω μιας Tokai μπορω να σου πω οτι ειναι καταπληκτικες κιθαρες.Μπορεις να κοιταξεις και αλλες δυο διαφορετικες μαρκες στα ιδια πανω κατω λεφτα και να βγαλεις συμπερασματα.

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_viper_1000_ow_duncan.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_sgspecialwr.htm




Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #5 στις: 04/02/10, 18:37 »
Χωρίς να έχω δοκιμάσει τη συγκεκριμένη κιθάρα, θα πω ότι δεν έχω κανένα λόγο να θεωρήσω ότι η ποιότητα κατασκευής της ή ο ήχος της είναι κατώτερος σε σχέση με τα δεδομένα της Tokai. To πρόβλημα με τη συγκεκριμένη κιθάρα είναι μάλλον η τιμή της. Η Tokai έχει καθιερωθεί στη συνείδηση πολλών κιθαριστών ως μια μάρκα που προσφέρει κιθάρες εφάμιλλες των μεγάλων ονομάτων του χώρου όπως Gibson και Fender σε χαμηλότερες τιμές. Με 600 λίρες όμως αγοράζεις την Gibson Les Paul Junior η οποία ίσως να μην είναι απαραίτητα ένα καλύτερο όργανο και φυσικά δεν είναι SG, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ καλή κιθάρα με το όνομα της Gibson που αυτόματα ελκύει περισσότερο τον υποψήφιο αγοραστή και προσφέρει μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία. Όλα αυτά ίσως να μην είναι αντικειμενικά σωστά και να μην αντιπροσωπεύουν την πραγματική αξία κάθε οργάνου, αλλά καλώς ή κακώς ισχύουν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #6 στις: 05/02/10, 07:44 »
OK,OK!Η κιθαρα που σου προτεινει ο Αππολων ειναι αρκετα καλη και οντως ισχυουν τα περι ονοματος,μεταπωληση κ.τ.λ.ΑΛΛΑ,ριξε μια ματια και στην ESP LTD Vyper 1000 που σου εστειλα,προσεξε τα χαρακτηριστικα της και την τιμη της!!!Ειναι παρα πολυ καλες κιθαρες και ποιοτικες,οσο και για την μεταπωληση οι ESP δεν χανουν και πολλα σε συγκριση με τις Tokai!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #7 στις: 05/02/10, 09:27 »
ΑΛΛΑ,ριξε μια ματια και στην ESP LTD Vyper 1000 που σου εστειλα,προσεξε τα χαρακτηριστικα της και την τιμη της!!!Ειναι παρα πολυ καλες κιθαρες και ποιοτικες,οσο και για την μεταπωληση οι ESP δεν χανουν και πολλα σε συγκριση με τις Tokai!

Aν ο ploutwnios ενδιαφέρεται για κιθάρα σε σχήμα SG, τότε πράγματι η ESP είναι μια καλή επιλογή. Αν όμως ο λόγος που σκέφτεται τη συγκεκριμένη Tokai είναι γιατί θέλει τον ήχο του P90, τότε μάλλον είναι καλύτερα να ψάξει για κιθάρες με αυτούς τους μαγνήτες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ploutwnios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #8 στις: 05/02/10, 10:19 »
Χμμμ... Θέλω οπωσδήποτε το SG σχήμα με το συγκεκριμένο pickguard (το μικρό,όχι το μεγάλο των standards) της Gibson SG Junior και επίσης P90's. Επομένως, νομίζω ότι είναι μονόδρομος: ή η Tokai USG90 ή καμιά μεταχειρισμένη σε καλή τιμή (τρέχα γύρευε) Gibson SG Junior.
Ευχαριστώ πολύ, παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #9 στις: 05/02/10, 10:45 »
Πάρε την ΤΟΚΑΙ είναι φοβερή κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #10 στις: 05/02/10, 14:11 »
Sexcuse me!!!Tα βιντεακια τα ειδες???Με τον τυπο στα βιντεακια εχω μιλησει μεσω email και πραγματικα μπορω να πω οτι ειναι καλος γνωστης μουσικων οργανων και πολυ καλος κατασκευαστης ενισχυτων και μαγνητων.Επισης κατεχει αρκετες Gibson, αλλα παντα προτιμαει τις Tokai (ευκολια στο παιξιμο και ποιοτητα κατασκευης)!!!Το μονο που αλλαζει ειναι τους μαγνητες στις κιθαρες και τιποτα αλλο!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος ploutwnios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #11 στις: 05/02/10, 22:34 »
Τα είδα τα videos και είναι πολύ μαμάτος ο ήχος και ωραίος παίχτης ο τύπος. Το θέμα είναι ότι μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει γύρω στα 800 ευρώ και αν αλλάξω τον μαγνήτη θα βγεί γύρω στα 900 ευρώ. Αν οι Tokai όντως είναι καλύτερες από τις αντίστοιχες Gibson SG Junior, σίγουρα αξίζει, αλλά αν όχι μήπως καλύτερα να ψάξω για Gibson; Μήπως παρασύρεται ο τύπος από τη χαμηλή τιμή των Tokai και μιλάει υπέρ αυτών από την άποψη τιμή/αξία και όχι σαν αξίες κιθαρών;

Αποσυνδεδεμένος ploutwnios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #12 στις: 05/02/10, 22:52 »
Ειδικά το θέμα καλύτερου palyability που έθεσες, φίλε musashi, με κέντρισε ιδιαίτερα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #13 στις: 05/02/10, 23:27 »
Το θέμα είναι ότι μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει γύρω στα 800 ευρώ και αν αλλάξω τον μαγνήτη θα βγεί γύρω στα 900 ευρώ.

Η κιθάρα κοστίζει 600 λίρες και απ' ό,τι βλέπω τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι άλλες 35 λίρες. Σύνολο περίπου 720 Ευρώ. Εσύ πώς υπολόγισες 800; Και γιατί να αλλάξεις τον μαγνήτη; Ακόμα δεν την πήρες την κιθάρα και αποφάσισες ότι ο μαγνήτης δεν σού κάνει;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ploutwnios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #14 στις: 05/02/10, 23:37 »
Θυμόμουν ότι τα μεταφορικά είναι 85 λίρες, αλλά τελικά είναι 65 λίρες (τους είχα ρώτησα).Σόρρυ. Επομένως,σύνολο 760 ευρώ.

Δεν είπα ότι θα τον αλλάξω τον μαγνήτη, απλά έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό σε περίπτωση που θα χρειαζόταν. Τσεκάρισα αυτήν την πιθανότητα ορμώμενος από το παρακάτω:

Επισης κατεχει αρκετες Gibson, αλλα παντα προτιμαει τις Tokai (ευκολια στο παιξιμο και ποιοτητα κατασκευης)!!!Το μονο που αλλαζει ειναι τους μαγνητες στις κιθαρες και τιποτα αλλο!

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #15 στις: 06/02/10, 08:26 »
Sexcuse Me!!!Please κοιτα δω: http://www.richtonemusic.co.uk/shopping-cart/. Συμφωνω με τον Αππολων, 599 λιρες (κιθαρα) + 35 λιρες (μεταφορικα για Ελλαδα)! Συνολο= 727€(διορθωσε με εαν κανω λαθος!). Και τον μαγνητη να τον αφησεις εκει που ειναι!Να γινει το πειραματοζωο σου και να τον λιωσεις ,μονο ετσι θα καταλαβεις αν πραγματικα θα σε ικανοποιησει!!!Α ναι, πηγες στον Μεταλλιδη για να ριξεις μια ματια απο κοντα μπας και την εχει; Kαλη ιδεα θα ηταν,για να παρεις μια ιδεα πως καθεται η κιθαρα στα χερια σου.
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος ploutwnios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai SG made in Japan - Απόψεις;
« Απάντηση #16 στις: 06/02/10, 11:05 »
Μην επιμένετε,ρε παιδιά, για τα μεταφορικά. Τους ρώτησα (έδωσα και τον ταχυδρομικό μου κώδικα) και μου είπαν ότι είναι 65 λίρες.
Καλή ιδέα θα ήταν μια επίσκεψη στον Μεταλλίδη, αλλά μένω Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ πάντως.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
7935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/06, 11:06
από oneofthem
tokai???

Ξεκίνησε από Ιμπανεζιος « 1 2 » Τα καλύτερα...

28 Απαντήσεις
11155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 21:17
από Jezus
32 Απαντήσεις
11623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 22:57
από Gabriel6th
72 Απαντήσεις
21396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:20
από Jezus
37 Απαντήσεις
10887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 14:57
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
4030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 00:01
από Ogun-Sotis
8 Απαντήσεις
4422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 14:28
από coolatos94
8 Απαντήσεις
4530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 01:19
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 00:46
από tansap
74 Απαντήσεις
15230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 23:03
από TsulfasGuitars