Αποστολέας Θέμα: Tokai models  (Αναγνώστηκε 4548 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tokai models
« στις: 28/06/10, 01:41 »
Σκέφτομαι να λήξω την αναζήτηση της καλύτερης εναλλακτικής non-Gibson Les Paul κιθάρας, έχοντας υπόψην κιθάρες όπως michael Kelly, Hagstrom, Tanglewood, epiphone κτλ καταλήγοντας σε μια νέα αναζήτηση μιας Made In Japan lawsuit Les Paul (replica, not copy,  που λένε).

Μεταξύ Bachus, Greco, Orville, Tokai κτλ κλείνω προς Tokai γιατί έχουν ταυτόχρονα καλή φήμη, αλλά και είναι σχετικά εύκολο να τις πετύχεις (p.x μπορεις να τα παραγγείλεις απο UK αντί για Japan) + οτι πλησιάζουν τα specs των 59 les pauls.

Το ερώτημά μου είναι ποιο μοντέλο της Tokai είναι εφάμιλλο της Gibson lp standard ή έστω καλύτερα από μια studio ??? H LS150 φαίνεται πολύ καλή, αλλά ξεπερνάει αρκετα το budget μου, αφού δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 1000 euro μαζί με μεταφoρικά. Κατώτερα MIJ μοντέλα όπως οι LS 85, 95, κτλ τι λένε ?? Δεν με ενδιαφέρουν τα ξύλα, (και με plain top μια χαρά την βρίσκω), ενώ δεν θέλω P90s. Έχετε εμπειρία απο κάποιο μοντέλο, ή κατι να προτείνετε (οχι απαραίτητα Tokai)?

Δυστυχώς βλέπω οτι στην Ελλάδα δεν είναι εφικτο να δοκιμάσω live ένα τέτοιο όργανο και αυτό με προβληματίζει αρκετά. Έχω και σε μια άκρη του μυαλού μου οτι μια Gibson LP studio μπορώ να την βρώ και  να την δοκιμάσω τουλάχιστον (και ας την παραγείλω μετά απο thomann), οπότε φαίνεται λίγο πιο ασφαλής αγορα. Η διαφορά στον ήχο αξίζει την διαφορά στο ρίσκο ?.

Επίσης, μηπως ξέρετε κάποιον στην Ελλάδα που να φέρνει MIJ lp's (χλωμό το κόβω αλλα δεν χάνω κάτι να το ρωτάω...) ???
Α και κάτι ακόμα.. αν είναι να πάρω Tokai, από που είνια καλύτερα να την παραγγείλω (αξιοπιστία, τιμή, τελωνεία)??



Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai models
« Απάντηση #1 στις: 28/06/10, 02:08 »
Νομίζω οτι ο Μεταλλίδης φέρνει tokai lp.

Μάλιστα έχει κατάστημα σχετικά κοντά στο σπίτι μου (Νεο Ηράκλειο) και περνώντας έχω δει tokai les paul στη βιτρίνα...
Δεν έχω κάτσει να ψάξω αν είναι κινέζικες, γιαπωνέζικες κλπ, αλλά δεν χάνεις τίποτα να περάσεις μια βόλτα (υπάρχει και σταθμός ηλεκτρικού σχετικά κοντά..)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Tokai models
« Απάντηση #2 στις: 28/06/10, 09:21 »
Χαιρεται!Ρίξε πρώτα μια κοντινή ματιά στον Μεταλλίδη και μετά υπάρχει ο Άγγλος: http://www.richtonemusic.co.uk/manufacturers/tokai-5/ .Επίσης μπορεί να σε ενδιαφέρει και ο Iάπωνας απο το eBay : http://shop.ebay.com/yasoohmusic1109/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=25 (έχω ψωνίσει απ' αυτόν και είμαι 100% ικανοποιημένος!) Για περισσότερες πληροφορίες όταν αποφάσισα να ψωνίσω,κοίτα εδώ: Αγορα ηλεκ.κιθαρας απο Ιαπωνια
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/10, 09:33 από musashi »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai models
« Απάντηση #3 στις: 06/07/10, 22:03 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολύ χρήσιμες !

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai models
« Απάντηση #4 στις: 21/04/12, 22:19 »
Μετά από 2 χρόνια, επιστρέφω να απαντήσω στην ερώτησή μου, ως κάτοχος μιας Tokai, την οποία μάλιστα τσίμπησα από αγγελία του kithara.

Όλη η σειρά "vintage" της Tokai (ls85 - ls105) συγκρίνεται από κατασκευαστικής άποψης με Lp Standard. Το μόνο σημείο που θεωρούνται υποδεέστερες είναι η poly βαφή, αντί για nitro, και veneer top (στα flame και quilt top μοντέλα) αντί για full maple cap. Κατά τα άλλα μιλάμε για solid σωμα (αντι για chambered των Gibson) και σταθερή ποιότητα σε setup και φινίρισμα-κατασκευή. Ελαφρα μεταχειρισμένες βρισκονται συχνά κοντά στα 800 €. Σε αυτά τα λεφτά θα τις πρότεινα σε όποιον θέλει ένα επαγγελματικού επιπέδου όργανο, και τον ενδιαφέρει ο ήχος και το playability των Les Paul, αλλά δεν ικανοποιείται απο τις studio.

Πιο ακριβά μοντελα όπως to ls150 που ανέφερα, έχουν nitro βαφή και full maple καπάκι.  Η σειρά premium θεωρείται οτι κοντράρει τα μοντέλα του Custom Shop, αλλά σε αυτά τα λεφτά κάποιος μπορεί να πάρει κανονική Gibson, και περνάμε στο να ζυγίζουμε μεταπωλητική αξία και headstock εναντίων του value for money.

Τονίζω πως τις συγκρίνω μόνω από κατασκευαστικής άποψης. Έχω δικιμασει κατα καιρούς να παίξω με λίγες σχετικά Gibson les paul, και ενώ δεν μου αρέσαν περισσότερο απο την Tokai μου, δεν μπορώ να γενικολογήσω, αφού ούτε οι συνθήκες δοκιμής ήταν κατάλληλες για σύγκριση, ούτε τις δοκίμασα για καιρό ώστε να "τα βρούμε", αλλά ούτε οι Gibson φημίζονται για την σταθερότητά τους σε ποιότητα/μοντέλο.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την δικιά μου (LS90q), 2 μήνες μετά την αγορά, και αφού έχει φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός, κάθε φορά που την πιάνω, δυσκολεύομαι πολύ να την αφήσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/12, 00:00 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Tokai models
« Απάντηση #5 στις: 22/04/12, 13:17 »
Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες (+1) παραπάνω. Αρχικά σκεφτόμουν πρίν λίγα χρόνια να αγοράσω μιά Gibson LP Studio ή καμιά μεταχειρισμένη Standard (ήμουν τότε σε έρευνα αγοράς και δοκιμής σε διάφορα μαγαζιά και φίλους)και διέθετα περίπου 800€. Αλλά μετά απο μία δοκιμή μιάς LS 135 απο έναν συμφορουμιτή κατάλαβα γιατί γίνεται όλη αυτή η φασαρία με τις γιαπωνέζικες LP. Προσωπικά μου άνοιξε τους ορίζοντες η Tokai  που αγόρασα, κόντραρε στα ίσα δύο Gibson LP ενός φίλου μου (μιά Standard και μία Custom) και χαίρομαι που δεν έδωσα άλλα 1000 ή 1500€ για Gibson, διότι κάνει την δουλειά και αυτή...και με το παραπάνω μπορώ να πώ!

Υ.Γ. Η καλύτερη LP που έχω πιάσει και παίξει απο όλες τις απόψεις ήταν μία Tokai του '80 .Tο μπράτσο της ήταν σαν βούτηρο και ο ήχος που έβγαζε αυτό το όργανο ήταν εκπληκτικός, πραγματικά from out of this world! Πολύ τυχερος ο φίλος που την έχει και την χαίρεται.

Ας ανεβάσω την κιθαρούλα μου μιάς και το επιτρέπει η επικεφαλίδα. ;)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai models
« Απάντηση #6 στις: 22/04/12, 20:30 »
Rockdude, ωραία η LS85, απο yasooh να φανταστω...  ;D
Σου είναι εύκολο να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ της LS85 και της LS135 σε ήχο και playability?

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Tokai models
« Απάντηση #7 στις: 22/04/12, 21:15 »
Rockdude, ωραία η LS85, απο yasooh να φανταστω...  ;D
Σου είναι εύκολο να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ της LS85 και της LS135 σε ήχο και playability?

Yep, απο Yasooh έγινε η αγορά για όλους όσους με θυμούνται!  ;)   Όσο αναφορά την σύγκριση: η 135 ήταν μπασταρδεμένη με έξτρα υλικά, το παληκάρι είχε βάλει καλύτερα ηλεκρικά και Barenuckles μαγνήτες (κλασσικές αναβαθμίσεις για τις σειρές μας πιστεύω...και απο άλλους πολλούς). Ο ήχος ήταν πολύ καθαρός,γεμάτος και χωρίς κανένα ίχνος μουντίλας (δεν θυμάμαι ποιό σετάκι μαγνητών ήταν, vintage χροιά και χαμηλή έξοδο πρέπει να είχαν). Απο την άλλη το playability της 135 και της 85 είναι ακριβώς το ίδιο (ίδιο μπράτσο, ίδιο παλίσανδρο). Και αν θυμάμαι καλά το παληκάρι μου είπε ότι είχε νίτρο αντί για poly, πράγμα περίεργο διότι απο την 150 σειρά ξεκινάνε τα νίτρο. Oh well αυτά, ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/12, 21:17 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai models
« Απάντηση #8 στις: 23/04/12, 01:19 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι. Όταν έρθει η ώρα για αναβάθμισεις στα ηλεκτρικά, πρέπει να θυμηθώ να σε ρωτήσω 1-2 πράγματα.

Νομίζω οτι στην 135 ξεκινάει το νιτρο και το deep-joint, ενώ στην 150 ξεκινάει το solid καπάκι και usa ηλεκτρικά. Οπότε, μάλλον σωστά λέει και ο φίλος σου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/04, 22:40
από Sound of Rock
19 Απαντήσεις
7968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/06, 11:06
από oneofthem
tokai???

Ξεκίνησε από Ιμπανεζιος « 1 2 » Τα καλύτερα...

28 Απαντήσεις
11197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 21:17
από Jezus
72 Απαντήσεις
21473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:20
από Jezus
37 Απαντήσεις
10933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 14:57
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
4055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 00:01
από Ogun-Sotis
2 Απαντήσεις
2324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 22:24
από Makis Van Halen
8 Απαντήσεις
3898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/11, 20:02
από GibSon LeS Paul
5 Απαντήσεις
3505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 00:46
από tansap
10 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 22:57
από Απόλλων