Αποστολέας Θέμα: Blue Oyster Cult  (Αναγνώστηκε 7275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Blue Oyster Cult
« στις: 24/01/07, 21:46 »
Θα ήθελα να μου πειτε τν γνωμη σας για αυτο τ  γ@μ@το συγκροτημα...Εμενα προσωπικα ειναι τ αγαπημενο μ συγκροτημα για αυτη τν περιοδο...
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #1 στις: 24/01/07, 22:00 »
Πολύ δυνατό γκρούπ με ιδιαίτερο ήχο και δυστυχώς λίγο υποτιμημένοι απο το ευρύ κοινο.Καλύτερα άλμπουμ τους τα Secret Treaties, Agents of Fortune, Fire of unknown Origin(must!!!!!), το ομώνυμο, και κορυφαίο για μένα το Spectres.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #2 στις: 24/01/07, 22:56 »
Aπλα γκρουπαρα που τωρα παντα μενει πισω οταν μιλαμε για 70s αλλα δεν θα πρεπε.Εκπληκτικα πρωτοποριακοι σε ηχους και ειδικα σε στιχους..
Αγαπημενο μου τραγουδι mistress of the salmon salt..Τωρα θελω να πιασω κανα φραγκο να αρχισω να συπληρωνω δισκογραφια γιατι μου λειπουν αρκετα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #3 στις: 24/01/07, 23:12 »
Απίστευτα cool συγκρότημα...
Άφησαν εποχή με τη σκηνική τους παρουσία...
Buck Dharma!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #4 στις: 24/01/07, 23:20 »
συγκροτηματαρα, που νομιζω οτι απο τον τιτλο/εξωφυλλο αλμπουμ τους βγηκε ο ορος heavy metal. κλασικα, το πιο γνωστο τραγουδι τους ειναι το don't fear the reaper

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #5 στις: 24/01/07, 23:26 »
συγκροτηματαρα, που νομιζω οτι απο τον τιτλο/εξωφυλλο αλμπουμ τους βγηκε ο ορος heavy metal. κλασικα, το πιο γνωστο τραγουδι τους ειναι το don't fear the reaper
Χμμμ ::)Μηπως κανεις καποιο λαθος? ::)
Παντως τα εξοφυλα τους ειναι ολα τα λεφτα!Ειδικα το πρωτο και το tyrany and mutation ειναι κορυφαια..Θελω να τυπωσω μια μπλουζα με ενα απο αυτα!
Με το σημα του ποσειδωνα!!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #6 στις: 24/01/07, 23:29 »
συγκροτηματαρα, που νομιζω οτι απο τον τιτλο/εξωφυλλο αλμπουμ τους βγηκε ο ορος heavy metal. κλασικα, το πιο γνωστο τραγουδι τους ειναι το don't fear the reaper
Χμμμ ::)Μηπως κανεις καποιο λαθος? ::)
Παντως τα εξοφυλα τους ειναι ολα τα λεφτα!Ειδικα το πρωτο και το tyrany and mutation ειναι κορυφαια..Θελω να τυπωσω μια μπλουζα με ενα απο αυτα!
Με το σημα του ποσειδωνα!!
Cover from Blue Öyster Cult's 1986 album Club Ninja, depicting the group's use of alchemical symbol for lead - a heavy metal.
απο wikipedia. δε ξεχναω ευκολα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #7 στις: 25/01/07, 00:53 »
Cover from Blue Öyster Cult's 1986 album Club Ninja, depicting the group's use of alchemical symbol for lead - a heavy metal.
απο wikipedia. δε ξεχναω ευκολα

Αυτό που παραθέτεις δεν λέει αυτό που προφανώς κατάλαβες, ούτε έχει καμία σχέση με το heavy metal ως είδος μουσικής. Αναφέρεται στο μόλυβδο (lead), o oποίος είναι ένα από τα λεγόμενα "βαριά μέταλλα". Εξάλλου στην ίδια σελίδα της Wikipedia αναφέρεται καθαρά ότι ο όρος heavy metal είναι πολύ παλιότερος από το 1986 και ότι ο όρος εμφανίζεται για πρώτη φορά σε στίχο στο γνωστό άσμα "Born to be wild" των Steppenwolf όπου περιλαμβάνονται οι στίχοι "Ι like smoke and lightning, heavy metal thunder"...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #8 στις: 25/01/07, 13:09 »
Cover from Blue Öyster Cult's 1986 album Club Ninja, depicting the group's use of alchemical symbol for lead - a heavy metal.
απο wikipedia. δε ξεχναω ευκολα

Αυτό που παραθέτεις δεν λέει αυτό που προφανώς κατάλαβες, ούτε έχει καμία σχέση με το heavy metal ως είδος μουσικής. Αναφέρεται στο μόλυβδο (lead), o oποίος είναι ένα από τα λεγόμενα "βαριά μέταλλα". Εξάλλου στην ίδια σελίδα της Wikipedia αναφέρεται καθαρά ότι ο όρος heavy metal είναι πολύ παλιότερος από το 1986 και ότι ο όρος εμφανίζεται για πρώτη φορά σε στίχο στο γνωστό άσμα "Born to be wild" των Steppenwolf όπου περιλαμβάνονται οι στίχοι "Ι like smoke and lightning, heavy metal thunder"...

Καλά τα λες...  :) Να προσθέσω όμως και κάτι ακόμα το οποίο το είχα διαβάσει παλιότερα σε ένα περιοδικό και που το λέει και η Wikipedia:

"Sandy Pearlman, original producer, manager and songwriter for Blue Öyster Cult, claims to have been the first person to apply the term "heavy metal" to rock music in 1970. In creating much of the band's image, which included tongue-in-cheek references to the occult, Pearlman came up with a symbol for the group (similar to the use of a symbol Iron Maiden later included on their album cover artwork), the Alchemical symbol for lead - one of the heaviest of metals. He put forth this term to describe the type of music that Blue Öyster Cult played."

Anyway φοβερή μπάντα, με κλασσικά albums αν και νομίζω ότι είναι λίγο υποτιμημένοι...... By the way όποιος δεν το έχει κάνει ήδη ας τους τσεκάρει....
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #9 στις: 25/01/07, 16:16 »
Εχω ακουσει μονο τα tyrrany and mutation και το πρωτο τους. Ειναι απιστευτη μπαντα παντως :D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #10 στις: 25/01/07, 16:40 »
Εχω ακουσει μονο τα tyrrany and mutation και το πρωτο τους. Ειναι απιστευτη μπαντα παντως :D

Βρες και τα υπόλοιπα...NOW!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #11 στις: 25/01/07, 17:38 »
απο αρκετα που εχω ακουσει μου αρεσε ιδιαιτερα το cities on flames with rock and roll που ειναι κομματαρα.θα προσπαθησω να παρω περισσοτερα σι-ντι στο εγγυς μελλον

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #12 στις: 27/01/07, 15:31 »
εχω το agents of fortune και το some enchanted evening. Φοβερά!  8)
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #13 στις: 07/02/07, 19:05 »
Μμμμμμ...τι να λεμε τωρα ....το λαιβ τους στο Ροδον ηταν α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο......εχω ολους τους δισκους και καποια 7ιντσα σινγκλς....Joan Crawford,Astronomy,Last days of May,Beat em up,Nosferatu,Del Rios Song......μιλαμε ειναι απλα απιστευτη μπαντα που εκανε και επαιζε πραγματα πριν το φανταστουν πολλοι αλλοι και 8α χρειαζοταν πολλα post να τα αναλυσουμε......
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #14 στις: 24/04/07, 19:11 »
Λοιπον μιας και να διαβασω αυτη τη στιγμη δεν προκειται ας κανω ενα review :P
O πρωτος ομονυμος δισκος ειναι πολυ καλος και βρομαει 60s απο χιλιομετρα.Περιεχει πολυ καλα κομματια και ακομα καλυτερο εξωφυλλο.
Το tyranny and mutation του 1972 ομως ειναι κλασεις ανωτερο.Εχει επισης φανταστικο εξωφυλλο με το σημα του Κρονου(και οχι Πσειδωνα οπως ειχα πει) και ειναι το αλμπουμ που τους εδωσε τον ορο heavy metal.Περισσοτερο μαλλον επειδη οι αμερικανοι επρεπε να τον δωσουν καπου...μιας και δεν θα τον ελεγα χεβι μεταλ.Τεσπα.Περιεχει κομματαρες οπως O.D. 'd on life itself,hot rails to hell,7 screaming diz busters(lucifer the light ;D)baby ice dog, wings wetted down(απο τα καλυτερα τους γενικως),mistress of the salmon salt..Ειναι παρα πολυ πρωτοποριακοι για την εποχη τους,γραφουν ολοι τους και εχουν φοβερους στιχους(αν και πολλες φορες δεν καταλαβαινω χριστο).
Ακουστε το Baby ice dog και πειτεμου για ροκ στιχους 8)

Μετα κυκλοφορησε το secret Threaties αλλα δεν τ εχω ακουσει.Παντως θεωρειται πολυ καλο.

Το 76 βγηκε το agents of fortune.Πολυ πιο εμπορικο με πολλα πληκτρα.Περιεχει βεβαια το Don' fear the ripper kai to E.T.I. αλλα γενικως δεν τρελαινομαι.Παντως οι στιχοι παραμενουν μαματοι!
Dare,She-devil,printer devil,evil
I love yoy like sin,but i won't be your pingeon ;D

Το 77 βγηκε το spectres το οποιο δεν εχω ακουσει και το 79 αλλο ενα(Mirrors) που δεν εχω ιδεα αν ειναι καλο.
To 80 βγηκε το cultosaurus erectus που αρχικα δεν μ αρεσε αλλα οσο το ακουω τοσο πιο πολυ σπερνει!
Το 81 βγηκε ενα απο τα πιο γνωστα τους το fire of unknown origin οπου παλι εχουν παραγωγο τον martin birch(και στο προηγουμενο) και σπερνει ακομα περσσοτερο.Ακουστε το veteran of psychic wars..

Εχει γινει μαζι με τους thin lizzy απο τις αγαπημενες μου 700s μπαντες!
Μεχρι το τελος του καλοκαιριου ελπιζω να εχω συμπληρωσει τη δισκογραφια τους και με κανενα λαιβ.Ποιο να προτιμησω?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #15 στις: 24/04/07, 21:43 »
Το 77 βγηκε το spectres το οποιο δεν εχω ακουσει
Έψαξες δισκογραφία Blue Oyster Cult και άφησες έξω αυτό;;;; :o :o :o :o    Εγκληματία!!!!!!!!!! ;D ;D

Μεχρι το τελος του καλοκαιριου ελπιζω να εχω συμπληρωσει τη δισκογραφια τους και με κανενα λαιβ.Ποιο να προτιμησω?
Some Enchanted Evening. Μόνο 7 κομμάτια μέσα, αλλά.......


και το 79 αλλο ενα(Mirrors) που δεν εχω ιδεα αν ειναι καλο.
Δεν πολυλέει

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #16 στις: 24/04/07, 23:05 »
Απο μεριας μου δεν εχω να προσθεσω πολλα περα του οτι στα live τους την εποχη της "κλασσικης" συνθεσης (Bloom, Dharma, Lanier, Bouchard) εκαναν το "5 Guitars" που σημαινε οτι κατεβαινε ο Bouchard απο τα drums, επιανε κιθαρα και jam-αρε με τους υπολοιπους.

Μεχρι το τελος του καλοκαιριου ελπιζω να εχω συμπληρωσει τη δισκογραφια τους και με κανενα λαιβ.Ποιο να προτιμησω?

Εγω θα προτεινα το "Some Enchanted Evening". Ισως λιγοτερο "γυαλισμενο" στην παραγωγη αλλα περιεχει την κορυφαια διασκευη του "Maserati GT" των Yardbirds.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #17 στις: 25/04/07, 11:39 »

Εγω θα προτεινα το "Some Enchanted Evening". Ισως λιγοτερο "γυαλισμενο" στην παραγωγη αλλα περιεχει την κορυφαια διασκευη του "Maserati GT" των Yardbirds.
Το εχω σε βυνιλιο...  :P χεχε

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #18 στις: 25/04/07, 19:03 »


Blue Oyster Cult - Some Enchanted Evening

TRACKLIST

R.U. Ready 2 Rock
E.T.I. (Extra Terrestrial Intelligence)
Astronomy
Kick Out The Jams
Godzilla
Don't Fear The Reaper
We Gotta Get Out Of This Place

Διαθέσιμο με π.μ.  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #19 στις: 25/04/07, 20:28 »
Διορθωση: Eννοουσα το "On Your Feet or On Your Knees".
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #20 στις: 26/04/07, 23:23 »
Thnx guys.Οποτε spectres,secret threaties και το λαιβ που ειπατε αν και μαλλον και τα αλλα λαιβ που εχουν βγαλει πρεπει να λενε αγρια!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #21 στις: 27/04/07, 15:24 »


Spectres - LP 1977

TRACKLIST

SIDE ONE
Godzilla
Golden Age Of Leather
Death Valley Nights
Searchin' For Celine
Fireworks

SIDE TWO
R.U. Ready 2 Rock
Celestial The Queen
Goin' Through The Motions
I love the night
Nosferatu
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Blue Oyster Cult
« Απάντηση #22 στις: 21/05/07, 23:19 »
απλα ενα απο τα πιο εμπνευσμενα γκρουπ ολων των εποχων....κριμα που δεν ειχαν τον ψιψινακη μανατζερ... :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:25
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
2915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/05, 19:16
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
1762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 21:07
από Fujita
9 Απαντήσεις
4790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 18:01
από Stergios Kourou
8 Απαντήσεις
3191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/09, 23:39
από Snowy
1 Απαντήσεις
2099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 18:49
από tseug
5 Απαντήσεις
2750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 16:31
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
6200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/11, 19:15
από Harpwood
1 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 12:54
από feng007
2 Απαντήσεις
1667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/11, 18:32
από S3nTiNeL