Αποστολέας Θέμα: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre  (Αναγνώστηκε 4261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδες! Πριν 2 μερες αγορασα αυτο το εκπληκτικο κιθαρακι. Ο Steve Vai ηταν απο παντα αναμεσα στις επιρροες μου και μιας και ποτε δεν ειχα μια Jem ουτε καποια Ibanez τελευταια (πηξαμε στις Music Man JP :p ) ειπα να την "χτυπησω". Αυτο ειναι το entry level μοντελο της σειρας, κατασκευασμενο στην Ινδονησια οποτε ειναι ευκολα αποκτησιμο. Εχει αρκετα καλα χαρακτηριστικα και ανεση στο παιξιμο και φοβερη ευελιξια σε ηχους. Για περισσοτερες πληροφοριες δειτε το βιντεο που εκανα. Αυτο ειναι και το 1ο μερος του review στο οποιο αναφερομαι κυριως στα μερη της κιθαρας και την αισθηση που δινουν στα χερια. Αυριο θα ανεβασω και το 2ο μερος, που θα περιλαμβανει παιξιμο και δοκιμη σε μαγνητες και τρεμολο. Ελπιζω να το βρειτε ενδιαφερον μιας και μου το ζητησαν  πολλοι! Καλη συνεχεια και stay tuned!  ;)
https://www.youtube.com/watch?v=_uTtJfVf1f4
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #1 στις: 01/11/16, 16:30 »
Αν και πρόκειται για μια RG350 σε πιο όμορφο, θα την προτιμούσα έναντι των παλαιότερων 7V κτλ που κυκλοφορούν ακόμα, γιατί προσωπικά θεωρώ κοροϊδία να κοστίζουν πάνω από €1000 και να κατασκευάζονται στην Ινδονησία, κάτι που προκαλεί προβλήματα στο qc. Έχω διαβάσει για πολλές περιπτώσεις που πχ η μπογιά στις οπές των βιδών στο neck joint δεν φτάνει μέχρι τέρμα μέσα, οι λαιμοί είναι στραβοί ως προς την επιφάνεια του σώματος κτλ.

Περιμένουμε το δεύτερο μέρος!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #2 στις: 01/11/16, 18:38 »
Με γιές!! φοβερή κιθάρα φαίνεται.

Να σου πω τα θέματα που είχα με την δική μου ινδονησιακή universe :
1) οι βίδες είναι χάλια ποιότητα, αναφέρομαι σε nut-bolts, intonation saddles bolts. Δηλ είχα ήδη ένα σπάσιμο βίδας στο nut, και ήμουν τυχερός να μην σπάσει μέσα στο θηλυκό σπείρωμα της βάσης του nut. Τις άλλαξα και τις 11 (7 στο bridge, 4 στο nut), με κόστος κάτι 5 ευρώ απο έναν ebayer απο Πολωνίια και όλα καλά, εδω και 2 χρόνια
2) και ερχόμαστε στην λυπητερή : NECK / NECK HEEL JOINT!!! . Εχεις τεστάρει για απόλυτη ακινησία υπο καθεστώς extreme trem bar pull ups? (μιλάω για 5+ ημιτόνια πάνω)? Εχεις τεστάρει για απόλυτο alignment στο οφσετ στην πάνω και κάτω Μι?

Στα θετικά, ο ήχος, τα ξύλα, το τρεμ (Edge Zero ii-7) είναι πολύ καλά. Το μέταλο είναι πιο μαλακό απο OFR αλλά και πιο "refined" πιο "engineered", σε σχέση με τα χοντροκομένα Schallers.

Εγω τα έλυσα τα παραπάνω προβλήματα (έστω και με λίγη μανούρα, το μπασγουντ είναι πιο μαλακό απο το μαόνι), και τώρα είναι η Νο1 μου.

Είμαι σίγουρος οτι με ελάχιστη δουλιά και η δική σου θα ξεπεράσει τα όποια θέματα.

Συμφωνώ, για το τρεμ ΜΗΝ βιαστείς να πας για Edge, μπορει αυτό να αποτελέσει domino mods που τελικά θα καταστρέψουν την όμορφη κιθάρα σου. Αν βέβαια είναι direct fit, (αλλά πίστεψέ με είναι δύσκολο να στο πει κάποιος), τότε συμφωνώ στην αλλαγή, αν και είναι 200+ ευρώ επένδυση.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #3 στις: 01/11/16, 20:40 »
Αν και πρόκειται για μια RG350 σε πιο όμορφο, θα την προτιμούσα έναντι των παλαιότερων 7V κτλ που κυκλοφορούν ακόμα, γιατί προσωπικά θεωρώ κοροϊδία να κοστίζουν πάνω από €1000 και να κατασκευάζονται στην Ινδονησία, κάτι που προκαλεί προβλήματα στο qc. Έχω διαβάσει για πολλές περιπτώσεις που πχ η μπογιά στις οπές των βιδών στο neck joint δεν φτάνει μέχρι τέρμα μέσα, οι λαιμοί είναι στραβοί ως προς την επιφάνεια του σώματος κτλ.

Περιμένουμε το δεύτερο μέρος!


Ακριβως αυτο που λες.. ειναι μια βελτιωμενη και ομορφοτερη 350 με πολυ καλο playability για τα λεφτα και αρκετα καλο quality για το budget.


Με γιές!! φοβερή κιθάρα φαίνεται.

Να σου πω τα θέματα που είχα με την δική μου ινδονησιακή universe :
1) οι βίδες είναι χάλια ποιότητα, αναφέρομαι σε nut-bolts, intonation saddles bolts. Δηλ είχα ήδη ένα σπάσιμο βίδας στο nut, και ήμουν τυχερός να μην σπάσει μέσα στο θηλυκό σπείρωμα της βάσης του nut. Τις άλλαξα και τις 11 (7 στο bridge, 4 στο nut), με κόστος κάτι 5 ευρώ απο έναν ebayer απο Πολωνίια και όλα καλά, εδω και 2 χρόνια
2) και ερχόμαστε στην λυπητερή : NECK / NECK HEEL JOINT!!! . Εχεις τεστάρει για απόλυτη ακινησία υπο καθεστώς extreme trem bar pull ups? (μιλάω για 5+ ημιτόνια πάνω)? Εχεις τεστάρει για απόλυτο alignment στο οφσετ στην πάνω και κάτω Μι?

Στα θετικά, ο ήχος, τα ξύλα, το τρεμ (Edge Zero ii-7) είναι πολύ καλά. Το μέταλο είναι πιο μαλακό απο OFR αλλά και πιο "refined" πιο "engineered", σε σχέση με τα χοντροκομένα Schallers.

Εγω τα έλυσα τα παραπάνω προβλήματα (έστω και με λίγη μανούρα, το μπασγουντ είναι πιο μαλακό απο το μαόνι), και τώρα είναι η Νο1 μου.

Είμαι σίγουρος οτι με ελάχιστη δουλιά και η δική σου θα ξεπεράσει τα όποια θέματα.

Συμφωνώ, για το τρεμ ΜΗΝ βιαστείς να πας για Edge, μπορει αυτό να αποτελέσει domino mods που τελικά θα καταστρέψουν την όμορφη κιθάρα σου. Αν βέβαια είναι direct fit, (αλλά πίστεψέ με είναι δύσκολο να στο πει κάποιος), τότε συμφωνώ στην αλλαγή, αν και είναι 200+ ευρώ επένδυση.


Φιλε μου συμφωνω σε οσα λες. Σκεφτηκα απο την 2η μερα, χθες δλδ να παω να κανω αλλαγη τα παντα. Official Γερμανικο floyd, χρυσα κλειδια schaler κι ενα σωρο αλλα απο βιδες, toneblocks, springs (εαν δεν επαιρνα το OFR) κλπ κλπ. Τελικα.. ειπα να την αφησω ετσι, μιας και δειχνει και ομορφη με το ηδη υπαρχον hardware. Στα "αρνητικα" τωρα.. μεχρι στιγμης, αν και ειναι πολυ νωρις, ΔΕΝ εχει βγαλει θεμα πουθενα. Το τρεμολο χτες το ξεφτυλισα. Σε σημειο που ειπα αν το σπασω θα παω να παρα ξανα αλλη.. επαιζα παρα παρα πολυ βιαια dives και απο τις 2 κατευθυνσεις, κυριως προσπαθωντας να δω αν θα μεινει στο κουρδισμα. Εντελως περιεργως και ξανατονιζω, μετα απο ξεφτυλισμενο diving η κιθαρα δεν επεσε ουτε ενα ημιτονιο σε καμια χορδη. Ξαναλεω, ειναι νωρις.. το μετριας ποιοτητας hardware θεωρω οτι μελλοντικα θα με προδωσει. Μακαρι να κανω λαθος. Αλλα δεν "δειχνει" καλο. Απλα ειναι εντυπωσιακο και σχετικα καλοφτιαγμενο, σαν αισθηση και οψη. Αλλα σιγουρα το τρεμολο ειναι κακης ποιοτητας. Δλδ για 500 ευρω κιθαρα δε γινεται να μην ειναι. Στο review part 2 που γυρναω οπου να ναι , θα προσπαθησω να κανω καφριλικια, αφου εχω παιξει πρωτα με τους μαγνητες για να προλαβει να ακουστει η κιθαρα πριν σπασει ζωντανα στην καμερα απο τα divebombs  :P   >:D   :o  Εν συντομια,  προκειται για μια ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ κιθαρα, δλδ.. τι να πω.. ειναι παρα πολυ ομορφη με φοβερα Premium αισθηση. Δεν νιωθεις με τπτ οτι κανει 500 ευρω. Ουτε καν το τρεμ δεν με εχει προδωσει ακομα. Οι μαγνητες ειναι φοβεροι αν και τους λειπει λιγουλακι λεπτομερεια. Ετσι μου φανηκε σημερα που επαιζα καμποσες ωρες. Καλοι αλλα οχι dimarzio. Απλα εχει πολλες και φοβερες επιλογες ηχου, απο jazz & funk-ιλα και petrucco-neck στυλακι ηχο, μεχρι φουλ μεταλια και καφριλα. Μου αρεσει πολυ αυτο το element. To paintjob ειναι unreal για Ινδονησια και 500 ευρω. Στο μερος 2 του review θα προσπαθησω να δειξω οσα πιο πολλα στοιχεια για το κιθαρονι που κατα τ'αλλα δερνει πολυ ασχημα!
 Υ.Γ.  Μπηκα χτες στο site της Ibanez σε ενα λινκ που κανεις verify το serial number. Μου εβγαλε οτι ειναι φτιαγμενη Απριλιο του 2016, στην Ιαπωνια, ειχε κ ονομα εργοστασιου. Ειναι δυνατον κατι τετοιο? Η σταμπα λεει Ινδονησια.. κι εγω εδωσα 500.. οχι 2000. Μακαρι δλδ "καταλαθος" να ειναι Γιαπωνεζα! Αλλα δεν πιστευω. Παντως μετα απο την 1η επαφη μου με Jem, φλερταρω πολυ ασχημα με την original. screw you g.a.s!!!  :'(


S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #4 στις: 01/11/16, 21:22 »
χε χε αναθεματισμένο GAS!!! Μερικά σχόλια :
1) τα κλειδιά να τα αλλάξεις γιατί? Αφού έχεις locking στο nut ούτως ή άλλως
2) Οτι Schaller (OFR) ή Gotoh έχω πάρει τα τελευταία χρόνια, μπορεί να ήταν απο σκληρό μέταλο, κτλ κτλ, αλλά ήταν ΚΑΚΟΦΤΙΑΓΜΕΝΑ/κακοκομένα μέχρι αηδίας. Βαρέθηκα να ακούω μουντές νότες λόγω κακοκομένων bridge saddles, και sitar ανοικτές νότες λόγω κακοκομένου nut. Σε αντιδιαστολή με αυτό το ρεζιλίκι, η premium UV70p είναι ... κυρία.
3) Εκεί που λες οτι θα σε προδώσει. Τρωτό σημείο μπορεί θεωρητικά να είναι το base plate και οι σπείρες για τα bolts των saddles. Ε λοιπόν μετά απο 2 χρόνια και άπειρα intonations σε διάφορες μορφές, δεν είχα καμία αποτυχία σε αυτόν τον τομέα. Αλλά και να συμβεί ό μη γένοιτο, το fix είναι επιπέδου κάτω των 30 ευρώ, και θα την έχεις για ακόμα 30 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Αλλη περίπτωση τα knife edges. Φαίνονται ατσάλι? Αν ναι, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα, ή μάλλον, όχι περισσότερο από το όποιο Schaller ή Gotoh
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/16, 07:36 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #5 στις: 01/11/16, 21:47 »
Λοιπόν, εγώ έχω μια 370DXZ εδώ και 5 χρόνια νομίζω. Ινδονησιακή κι αυτή...

Την έχω κάνει 334093290 κομματάκια σε λύση/άρμωση γύρω στις 128 φορές.

Όλες οι βίδες στην δική μου είναι άριστες από άποψη ποιότητας/αντοχής.
Το μόνο μείον στις (μαύρες) βίδες είναι ότι (όλες) ξέβαψαν κι έγιναν ασημένιες  ;D
Σκέψου ότι τις θεωρώ τόσο καλές, που δεν τις έχω αλλάξει με άλλες, θεωρητικά καλύτερης ποιότητας, που έχω ήδη στο στοκ.

Η δική μου ήθελε λίγο φάγωμα σε 2-3 τάστα γιατί ταστάριζε και εντοπίστηκε εκεί το πρόβλημα.
Παρόλα αυτά ήταν προσεγμένο το setup της (δεν βιδώθηκε απλά το μπράτσο, έβαλαν ένα σιμ όσο χρειαζόταν κλπ).

Τα κλειδιά της μια χαρά είναι, αν και λόγω locking tremolo δεν με πολυνοιάζουν. Μόνο 1 έχει χαλαρώσει κάπως περισσότερο (δεν σφίγγουν/δεν έχουν βίδα ρύθμισης).

Το Edge Zero II με ZPS3Fe, είναι άπαιχτο. Ξεχνάς το κατσαβίδι, και ξεκουμπώνοντας τον άξονα με τα 2 ελατήρια το κάνεις full floating. Αλλιώς πάλι έχεις και τις δύο κινήσεις, αλλά σταματάς στη μέση και για dive θες πιο πολύ δύναμη. Έτσι το 'χω και δε χάνει τίποτα. Όμως δεν είμαι κι ο πιο φαν του τρέμολο. Παρόλα αυτά, δε λέει να χάσει ποτέ κούρδισμα, ούτε cent αν δεν σκίσεις το τρέμολο.

Δεν είχα άλλη Ibanez για να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά νομίζω ότι οι κιθάρες της σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι πολύ τίμιες. Θεωρώ ότι ένα setup θα το θες, ότι κι αν πάρεις, οπότε σε αυτό δεν δίνω βάση. Πολύ καλή επίσης ήταν η δουλειά στο τελείωμα των τάστων. Το μόνο μειον που βρήκα, το γραψα και παραπάνω, είναι ότι 2-3 τάστα κάπου στο 12-16 θέλαν φάγωμα.

By the way, αν το Edge που θες να βάλεις είναι ίδιο με το Edge που φοράω, κάπου έχω φωτογραφίες όπως είναι όλο, κι αν θες το βγάζω πάλι και φωτογραφίζω/μετράω/whatever. Έτσι κι αλλιώς εγώ ανήκω στην κατηγορία που το 50% της ευχαρίστησης με την κιθάρα είναι εκτός από το παίξιμο και το σκάλισμα/λύσιμο/δέσιμο/ξέρωγωναπερνάειηώρα... :-)

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #6 στις: 01/11/16, 22:58 »
Πολύ καλή παρουσίαση και review, περιμένω το part 2!

Να σε ρωτήσω, πόσο διαφέρει το neck της JEM από αυτό της musicman JP? Έχω την JEM7V και μου φαίνεται ότι το neck της είναι ελαφρώς πιο φαρδύ από το συνηθισμένο, υποθέτω λόγω του μεγέθους του χεριού του Vai. Είναι ιδέα μου?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #7 στις: 02/11/16, 07:40 »
By the way, αν το Edge που θες να βάλεις είναι ίδιο με το Edge που φοράω

Edge != Edge Zero != Edge Zero II

Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/11/16, 08:43
Πολύ καλή παρουσίαση και review, περιμένω το part 2!

Να σε ρωτήσω, πόσο διαφέρει το neck της JEM από αυτό της musicman JP? Έχω την JEM7V και μου φαίνεται ότι το neck της είναι ελαφρώς πιο φαρδύ από το συνηθισμένο, υποθέτω λόγω του μεγέθους του χεριού του Vai. Είναι ιδέα μου?
Στην Ibanez το πλάτος στο 24ο τάστο είναι 58mm, στο nut 43mm, ενώ στην πετρούτσι 57.2mm - 43mm .  Επίσης η πετρούτσι είναι κατα 1mm πιο παχιά στο μπράτσο. Οπότε και δίκιο έχεις και σου δίδεται επιπλέον αυτή η ιδέα λόγω διαφοράς στο πάχος :)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/16, 08:43 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #8 στις: 02/11/16, 11:16 »
Τα ειπατε ολα για μενα!  ;D  Συμφωνω με ολα παραπανω. Οσο για τα κλειδια θα τα αλλαζα μονο για αισθητικους λογους σε χρυσα, και θα επαιρνα φθηνα, ακριβως λογο του locking. Γεφυρα ειχα βαλει στο ματι απο edge λογω οτι αυτο φορανε οι original Vai, μετα ειχα βρει ενα μεταχειρα Official German Floyd Rose χρυσο που το ψηνα αν χωραγε να μπει, και η φθηνη λυση ηταν ενα FR Special σε χρυσο επισης οπου αυτο δε ξερω αν θα βγει και τοσο καλο αν και ακουω πολυ καλα λογια. Γενικα καλα βαστα η κιθαρα οπως ειναι κ με ψηνει αυτο. Οσο για την ταστιερα ναι εχει διαφορες απο την Πετρουτσι. Στην JP με το που την κρατησω τα δακτυλα "φευγουν". Σιγουρα εχει να κανει η συνηθεια.. 11 χρονια την εχω την JP6 οποτε.. την εχω λιωσει. Αλλα δεν ειναι τοσο οι διαστασεις πουνιωθω οτι διαφερουν.. οσο το overall quality. Κραταω την JP και νιωθω τα καλα ξυλα στο χερι. Αυτο το roasted maple, το βαρος της, τα ταστα, η ταστιερα.. ολα. Η Ibanez ειναι πιο φθηνιαρα.. ελαφρια λιγο πιο.. χυμα? Πως να το πω.. Αλλα μικρη διαφορα. Πιο πολυ με ξενερωνει το οτι η ταστιερα ειναι ξερη στην Ibanez. Δεν εχει ιχνος λαδιου πανω. Οι χορδες που ειχε πανω, καινουριες μεν, μαπα δε.. Ειχαν καποιο ιδος Coat πανω τους, περιπου οπως εχουν κατι cobalt η elixir γιατι τα δακτυλα μου εγιναν μαυρα οσο επαιζα στο καταστημα που την δοκιμαζα και επισης στο σπιτι τα ιδια. Εννοειται θα παιξει αλλαγη με τις αγαπημενες μου Ernie Ball 9s. Απλα οχι ακομα.. να τελειωσει το review part 2 πρωτα, να δειξω την κιθαρα τι κανει out of the box χωρις ιχνος σεταρισματος... ε και μετα θα κανω τα δικα μου να την φερω εκει που πρεπει κατα τα γουστα μου!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #9 στις: 02/11/16, 18:31 »
Όταν παίρνεις Ibanez παίρνεις εργονομία, ευκολία, μικρό βάρος και ... επιδόδεις.
Οσον αφορά την τασιέρα, το rosewood θα λυπανθεί απο το ίδιο σου το χέρι, δώστου λίγο χρόνο.Εναλακτικά μπορείς να προσπαθήσεις με κάποιο απο τα γνωστά προϊόντα, αρκεί να βάλεις το ελάχιστο δυνατό, δεν χρειάζεται να το πνίξεις στο έλαιο.
Τέλος θα σου έλεγα να αλλάξεις χορδές πριν το 2ο βίντεο, ιδίως αν είναι τόσο καταπονημένες και παλιές όπως λές, θα δείς μεγάλη διαφορά. BTW o "εθνικός" χορηγός χορδων της Ibanez είναι η Daddario :)

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #10 στις: 02/11/16, 18:39 »
Όταν παίρνεις Ibanez παίρνεις εργονομία, ευκολία, μικρό βάρος και ... επιδόδεις.
Οσον αφορά την τασιέρα, το rosewood θα λυπανθεί απο το ίδιο σου το χέρι, δώστου λίγο χρόνο.Εναλακτικά μπορείς να προσπαθήσεις με κάποιο απο τα γνωστά προϊόντα, αρκεί να βάλεις το ελάχιστο δυνατό, δεν χρειάζεται να το πνίξεις στο έλαιο.
Τέλος θα σου έλεγα να αλλάξεις χορδές πριν το 2ο βίντεο, ιδίως αν είναι τόσο καταπονημένες και παλιές όπως λές, θα δείς μεγάλη διαφορά. BTW o "εθνικός" χορηγός χορδων της Ibanez είναι η Daddario :)


Θα βαλω lemon oil αυριο που θα της κανω ενα ωραιοτατο σεταρισμα. Χορδες δεν αλλαξα, το βιντεο το εκανα με αυτες επιτηδες, ολα στοκ, ανεβαινει και θα το ποσταρω σε καμια ωρα που θα τελειωσει το upload. Το καταλαβα οτι ηταν Daddario γιατι δε τις πολυσυμπαθω και βασικα δεν ηταν παλιες, ολοκαινουριες ηταν, και λαμπερες, απλα.. αυτο το coat.. με χαλαει πολυ. Αυριο θα παιξει ernie ball 9 παρτυ και θα γινει χαμος!  ;D
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #11 στις: 02/11/16, 19:17 »
Το καταλαβα οτι ηταν Daddario γιατι δε τις πολυσυμπαθω και βασικα δεν ηταν παλιες, ολοκαινουριες ηταν, και λαμπερες, απλα.. αυτο το coat.. με χαλαει πολυ. Αυριο θα παιξει ernie ball 9 παρτυ και θα γινει χαμος!  ;D
Αντε να το δούμε! και ήρεμα με τις ernie ball, δεν αντέχουν και πολλά πολλά :)

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM Jr 2016 Steve Vai Signature - Review by Stel Andre
« Απάντηση #12 στις: 02/11/16, 20:50 »
Το καταλαβα οτι ηταν Daddario γιατι δε τις πολυσυμπαθω και βασικα δεν ηταν παλιες, ολοκαινουριες ηταν, και λαμπερες, απλα.. αυτο το coat.. με χαλαει πολυ. Αυριο θα παιξει ernie ball 9 παρτυ και θα γινει χαμος!  ;D
Αντε να το δούμε! και ήρεμα με τις ernie ball, δεν αντέχουν και πολλά πολλά :)


Αυτο ειναι η αληθεια. 1φορα το μηνα στην ξεφτιλα αλλαζω τις χορδες. Εχω αγορασει τοσα ροζ σακουλακια στη ζωη μου απο δαυτους.. αν δε με κανουν endorse.. δε ξερω τι αλλο!!!  >:D   ;D ;D
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/13, 00:34
από Stel Andre
8 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/13, 20:51
από Stel Andre
10 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/14, 16:52
από Stel Andre
4 Απαντήσεις
3729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/14, 17:04
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
3610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/15, 14:41
από Stel Andre
3 Απαντήσεις
3036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/15, 00:53
από kkmspm (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/15, 18:15
από Stel Andre
4 Απαντήσεις
3232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/16, 18:59
από Stel Andre
2 Απαντήσεις
3577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/16, 16:57
από Stel Andre
8 Απαντήσεις
3870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/16, 08:49
από Βραζίλης