Αποστολέας Θέμα: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ  (Αναγνώστηκε 4869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΟΙΟΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 643
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« στις: 17/11/16, 16:13 »
17 ΝΟΕΜΒΡΗ


Πεμπτη πρωινη
μοιρα ελεεινη
ενα ξυπνητηρι
σαν το ανοιχτηρι
την σπηλια μου ανοιγει
και οπου φυγει φυγει
Σε ενα αστικο
σουρεαλιστικο
μεσα Ελληνες και ξενοι
ορθιοι,καθησμενοι
Χνωτα που μυριζουν
σπρωχνουνε και βριζουν
Στη σταση κατεβαινω
θηριο δαμασμενο
στο γραφειο μπαινω
με ενα χαλκα με δενω.
Το σουρουπο εχει πεσει
γ**ωωω..δεν εχει θεση
ορθιος στριμωγμενος
ψοφιος και νυσταγμενος
Θα ναι εφτα η ωρα
εξω ριχνει μια μπορα...
Στην κινηση κολλαμε
συνεχεια σταματαμε
κοιτα τι με εχει εβρει
δεκαεφτα Νοεμβρη !!!
Α.Π.


















ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜHΘΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ




Ερασιτεχνικα

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #1 στις: 17/11/16, 20:35 »
+1 !!

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #2 στις: 18/11/16, 01:01 »
Εγώ θα παίξω τον ρόλο του κακού :p


εκτός από τα αρκετά προβλήματα στο μέτρο θα πρότεινα να φιλτράρεις λίγο περισσότερο τα κείμενά σου... το συγκεκριμένο θεωρώ ότι σήμερα, το 2016 είναι ο ορισμός του κοινότοπου.  Πέρα από την προσωπική έκφραση καλό είναι να σκεφτόμαστε και τον αναγνώστη... Πραγματικά θεωρείς ότι έχουν κάτι να δώσουν αυτοί οι στίχοι? Πόσες μα πόσες φορές έχω διαβάσει (και μεταξύ μας ασύγκριτα καλύτερα εκφρασμένο) τον ίδιο προβληματισμό σχετικά με την γιορτή του Πολυτεχνείου!!!

Δώσε μας να διαβάσουμε ο,τι έχει (κάποιο) νόημα. Όχι ο,τι γράφεις. Τελικά τα κείμενα κρίνονται από το νόημα και όχι από την ομοιοκαταληξία.


Όλα αυτά στα λέω φιλικά ακριβώς επειδή πιστεύω ότι μπορείς να γράψεις και για αυτό θυμώνω με εσένα και όλους τους ταλαντούχους ανθρώπους που αναλώνονται σε ανούσια πράγματα.... αντί να ανεβάζεις ένα ποίημα κάθε 3 μέρες που θα το ξεχάσουμε αμέσως αφού το διαβάσουμε, δούλεψε και ανέβασε ένα ποίημα αντίστοιχο του ταλέντου σου μια φορά τον χρόνο...!!!


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #3 στις: 18/11/16, 07:19 »
Όλα αυτά στα λέω φιλικά ακριβώς επειδή πιστεύω ότι μπορείς να γράψεις και για αυτό θυμώνω με εσένα και όλους τους ταλαντούχους ανθρώπους που αναλώνονται σε ανούσια πράγματα.... αντί να ανεβάζεις ένα ποίημα κάθε 3 μέρες που θα το ξεχάσουμε αμέσως αφού το διαβάσουμε, δούλεψε και ανέβασε ένα ποίημα αντίστοιχο του ταλέντου σου μια φορά τον χρόνο...!!!

ξέρω απο την μάνα μου, ο άνθρωπος που είναι στην φάση για να παράγει, για να γράψει να δημιουργήσει, θα γράψει, βρέξει χιονίσει, χωρίς τεχνικότητες και εξωραϊσμούς. Και στα 10-20, 1-2 θα είναι αριστουργήματα. Τα 10-15 θα τα προσπεράσω, με αυτά τα 1-2 όμως θα κλαίω σαν παιδί. Ίσως τον "ΠΟΙΟΣ" αυτό είναι που τον ικανοποιεί. Να γράψει και ο κόσμος να τον διαβάσει. Και ίσως μερικοί βρούν αυτά τα 1-2 που θα τους αγγίξουν πιο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος ΠΟΙΟΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 643
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #4 στις: 18/11/16, 09:37 »
Εγώ θα παίξω τον ρόλο του κακού :p


εκτός από τα αρκετά προβλήματα στο μέτρο θα πρότεινα να φιλτράρεις λίγο περισσότερο τα κείμενά σου... το συγκεκριμένο θεωρώ ότι σήμερα, το 2016 είναι ο ορισμός του κοινότοπου.  Πέρα από την προσωπική έκφραση καλό είναι να σκεφτόμαστε και τον αναγνώστη... Πραγματικά θεωρείς ότι έχουν κάτι να δώσουν αυτοί οι στίχοι? Πόσες μα πόσες φορές έχω διαβάσει (και μεταξύ μας ασύγκριτα καλύτερα εκφρασμένο) τον ίδιο προβληματισμό σχετικά με την γιορτή του Πολυτεχνείου!!!

Δώσε μας να διαβάσουμε ο,τι έχει (κάποιο) νόημα. Όχι ο,τι γράφεις. Τελικά τα κείμενα κρίνονται από το νόημα και όχι από την ομοιοκαταληξία.


Όλα αυτά στα λέω φιλικά ακριβώς επειδή πιστεύω ότι μπορείς να γράψεις και για αυτό θυμώνω με εσένα και όλους τους ταλαντούχους ανθρώπους που αναλώνονται σε ανούσια πράγματα.... αντί να ανεβάζεις ένα ποίημα κάθε 3 μέρες που θα το ξεχάσουμε αμέσως αφού το διαβάσουμε, δούλεψε και ανέβασε ένα ποίημα αντίστοιχο του ταλέντου σου μια φορά τον χρόνο...!!!
φιλε μου ε? ακου...το οτι κουρασα ειχα αρχισει να το καταλαβαινω.για τουτο και θα σταματησω τις αναρτησεις στο κιθαρα αφου πρωτα πω ευχαριστω για την ανοχη στα αταλαντα μου.Απο κρι και περα...ναι πιστευω οτι εχουν κατι να δωσουν αυτι οι στχοι.οχι δεν ειναι ιδιο με κανενα αλλο στιχο γιατι σε αυτον ειναι οι δικες μου σκεψεις. κοινοτυπος και απλος ειναι και ο χτυπος της βροχης στο τζαμι αλλα εμενα μου αρεσει ποιο πολυ και απο την ποιο πολυπλοκη κουλτουριαρικη συναυλιας.....ευχαριστω για τα καλα σου λογια και συγνωμη για την ενοχληση.συγνωμη απο ολους.παναγης
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜHΘΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ




Ερασιτεχνικα

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #5 στις: 18/11/16, 11:31 »
ευχαριστω για τα καλα σου λογια και συγνωμη για την ενοχληση.συγνωμη απο ολους.παναγης

Ρε συ Παναγή, στην νεο-Αθήνα (ωραίο έ???) της μπουνιάς, κλωτσιάς, βρισιάς, ανυπαρξίας το λιγότερο απο τα προβλήματά μας είναι τα ποιήματά σου. Το αντίθετο, ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ απο ανθρώπους που μπορούν να την παράγουν. Εγώ μόνο μπορώ να την αναπαράγω, άλλοι σαν εσένα μπορούν και να την φτιάχνουν πρωτογενώς. Με λίγα λόγια είσαι μια ευχάριστη νότα, και θα έπρεπε να λέμε και ευχαριστώ που μπορούμε να σε διαβάζουμε δωρεάν!

Οσο για το "κοινότυπο" θέμα οσον αφορά το πολυτεχνείο, προσωπικά ουδέποτε διάβασα κάτι παρόμοιο. Και θα μπορούσα προσωπικά να γράφω σελίδες για το πολυτεχνείο που θα άφηναν αριστερούς/δεξιούς/βιβλιόφιλους και μη να κοιτάνε σαν χάνοι για μέρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/16, 11:34 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος ΠΟΙΟΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 643
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #6 στις: 18/11/16, 14:34 »
ευχαριστω για τα καλα σου λογια και συγνωμη για την ενοχληση.συγνωμη απο ολους.παναγης

Ρε συ Παναγή, στην νεο-Αθήνα (ωραίο έ???) της μπουνιάς, κλωτσιάς, βρισιάς, ανυπαρξίας το λιγότερο απο τα προβλήματά μας είναι τα ποιήματά σου. Το αντίθετο, ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ απο ανθρώπους που μπορούν να την παράγουν. Εγώ μόνο μπορώ να την αναπαράγω, άλλοι σαν εσένα μπορούν και να την φτιάχνουν πρωτογενώς. Με λίγα λόγια είσαι μια ευχάριστη νότα, και θα έπρεπε να λέμε και ευχαριστώ που μπορούμε να σε διαβάζουμε δωρεάν!

Οσο για το "κοινότυπο" θέμα οσον αφορά το πολυτεχνείο, προσωπικά ουδέποτε διάβασα κάτι παρόμοιο. Και θα μπορούσα προσωπικά να γράφω σελίδες για το πολυτεχνείο που θα άφηναν αριστερούς/δεξιούς/βιβλιόφιλους και μη να κοιτάνε σαν χάνοι για μέρες.
καταρχην ευχαριστω φιλε μου που μου επιτρεπεις να μοιραζομαι μαζι σου (αφου με διαβαζεις)τις σκεψεις μου που μετατρεπω σε στιχους.ΟΧΙ ΠΟΙΗΜΑ...ΣΤΙΧΟΥΣ....δεν παριστανω τον ποητη γιατι δεν ειμαι.και δεν μου αρεσει καποιος να με κρινει σαν ποιητη.οπως και γω δεν τολμησα να κρινω την προσπαθεια του ε? να γραψει ποιητικα .δεν εχω γνωμη για κατι που δεν καταλαβαινω.το αν φταιω εγω η εκεινος που δεν τον καταλαβαινω ειναι μια αλλη ιστορια.την κριτικη πανω στο μετρο ομως την δεχομαι ευχαριστα εστω και αν διαφωνω.παντως θα ηθελα να ξερω αν εχω ενοχλησει με την συχνοτητα που ανεβαζω και θα ηθελα να μου πει ο διαχηριστην αν πιστευει πως κατεβαζω το επιπεδο της σελιδας γιατι δεν θα το ηθελα κατι τετοιο.παναγης
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜHΘΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ




Ερασιτεχνικα

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #7 στις: 18/11/16, 15:33 »



Παναγή,


Αξιολόγησε την κακή αυτή κριτική μαζί με όλες τις άλλες που έχεις μέχρι τώρα, καλές ή κακές, και συνέχισε να δημοσιεύεις στίχους όπως πρίν ή και περισότερο από πριν.  Εγω προσωπικά σε διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον άσχετα αν δεν σου απαντώ πάντα.  Είσαι υπέροχος.


Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #8 στις: 18/11/16, 16:54 »
Η κριτική πρέπει να υπάρχει για να μας βάζει σε σκέψεις και να μας κάνει να προσπαθούμε για ο,τι πιο καλό μπορούμε.
Αυτό δεν σημαίνει, αν κάποιος θέλει να ανεβάζει κείμενα καθημερινά, ότι πρέπει να του το απαγορέψουμε.
Αλλά και η κριτική πρέπει να γίνεται πιο εμπεριστατωμένα για να είναι και χρήσιμη στην τελική.
 
Αγαπάμε Παναγή εδώ στην Κρήτη και θέλουμε να διαβάζουμε όσα κατεβαίνουν στην κούτρα του και υπάρχουν στην καρδιά του.

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #9 στις: 18/11/16, 21:56 »
Πάλι δράματα... λοιπόν έγραψα μια μεγααααάλη απάντηση προσπαθώντας να σου μιλήσω


- για την αξία της αρνητικής κριτικής
- για το πόσο σημαντική είναι η συμβουλή του "φιλτραρίσματος"
- για την ουσία του πράγματος - την αναπαραγωγή κοινότοπων θεμάτων


Λίγο πριν ποστάρω την απάντηση τα έσβησα όλα. Κάνε ότι θέλεις. Σου είπα ψέματα λοιπόν. Καταπληκτικό το ποίημα σου.


Συνέχισε έτσι.




Αποσυνδεδεμένος ΠΟΙΟΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 643
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #10 στις: 18/11/16, 23:51 »
 δεν θα επανελθω μετα απο αυτα που θα σου πω τωρα.ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΠΟΙΗΣΗ.σταματα να βαπτιζεις ποιηματα τα στιχακια μου.Αυτη η επιθεση σου δεν εχει νοιμα.Δεν εχω προβλημα με την κριτικη ,,ισα ισα με κολακευει.Το προβλημα μου ηταν που ενιωσα αβολα οταν μου ειπες πως ανεβαζω πολυ συχνα γιατι αυτο με προβληματιζε ηδη.Και νομιζω πως οτι σε μια σελιδα οπως το κιθαρα τα μελη μοιραζονται σκεψεις και ανυσηχιες και δεν διαγωνιζονται.Ελπιζω στο μελλον να συνεχισεις να μου λες την γνωμη σου.Σορυ αν αντεδρασα υπερβολικα...ανασφαλεια ειναι...


« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/16, 23:53 από ΠΟΙΟΣ »
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜHΘΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ




Ερασιτεχνικα

Αποσυνδεδεμένος ΠΟΙΟΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 643
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #11 στις: 18/11/16, 23:53 »
Πάλι δράματα... λοιπόν έγραψα μια μεγααααάλη απάντηση προσπαθώντας να σου μιλήσω


- για την αξία της αρνητικής κριτικής
- για το πόσο σημαντική είναι η συμβουλή του "φιλτραρίσματος"
- για την ουσία του πράγματος - την αναπαραγωγή κοινότοπων θεμάτων


Λίγο πριν ποστάρω την απάντηση τα έσβησα όλα. Κάνε ότι θέλεις. Σου είπα ψέματα λοιπόν. Καταπληκτικό το ποίημα σου.


Συνέχισε έτσι.
δεν θα επανελθω μετα απο αυτα που θα σου πω τωρα.ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΠΟΙΗΣΗ.σταματα να βαπτιζεις ποιηματα τα στιχακια μου.Αυτη η επιθεση σου δεν εχει νοιμα.Δεν εχω προβλημα με την κριτικη ,,ισα ισα με κολακευει.Το προβλημα μου ηταν που ενιωσα αβολα οταν μου ειπες πως ανεβαζω πολυ συχνα γιατι αυτο με προβληματιζε ηδη.Και νομιζω πως οτι σε μια σελιδα οπως το κιθαρα τα μελη μοιραζονται σκεψεις και ανυσηχιες και δεν διαγωνιζονται.Ελπιζω στο μελλον να συνεχισεις να μου λες την γνωμη σου.Σορυ αν αντεδρασα υπερβολικα...ανασφαλεια ειναι...
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜHΘΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ




Ερασιτεχνικα

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #12 στις: 18/11/16, 23:59 »
Πάλι δράματα... λοιπόν έγραψα μια μεγααααάλη απάντηση προσπαθώντας να σου μιλήσω


- για την αξία της αρνητικής κριτικής
- για το πόσο σημαντική είναι η συμβουλή του "φιλτραρίσματος"
- για την ουσία του πράγματος - την αναπαραγωγή κοινότοπων θεμάτων


Λίγο πριν ποστάρω την απάντηση τα έσβησα όλα. Κάνε ότι θέλεις. Σου είπα ψέματα λοιπόν. Καταπληκτικό το ποίημα σου.


Συνέχισε έτσι.
Το να γίνεσαι ειρωνικός την τελευταία στιγμή, αφότου οι υπόλοιποι τοποθετήθηκαν σωστά και σου υπέδειξαν το λάθος σου, είναι κάπως άσχημο. Καταλαβαίνω βέβαια το κομμάτι της αρχικής απάντησής σου το οποίο αποσκοπεί σε εποικοδομητική κριτική και ίσως να έχεις δίκιο. Το πιο σημαντικό κάποιες φορές είναι το πως εκφράζεσαι μέσω του γραπτού λόγου, όπου και σημειώνονται οι περισσότερες παρεξηγήσεις.


Ο φίλος ΠΟΙΟΣ μπορεί σε μια πρώτη ανάγνωση να περνά σαν ένας τυχαίος τύπος που γράφει την μα**κία του στο φόρουμ για να περάσει η ώρα, αλλά έχει ένα καλό κονσίστενσυ που λένε και στο χωριό μου σε όσα δικά του έχω διαβάσει, στο να σου μεταδίδει την αίσθηση της επαφής με τον Έλληνα της καθημερινότητας. Θεωρώ ότι ειδικά στο θέμα του Αγίου Πολυτεχνείου, μια παρατήρηση από την δική του οπτική γωνία ταιριάζει πολύ στην όλη τρέλα και την μισαλλοδοξία που μαστίζει τον τόπο μας εδώ και τέσσερεις δεκαετίες.


"Παρατήστε με, υπάρχει τόση ψευτιά παντού", ας μην υπάρχει και εδώ μέσα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #13 στις: 19/11/16, 02:40 »
Τώρα μόλις είδα αυτό το thread, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΕΙ ΕΔΩ Ο ΠΑΝΑΓΗΣ, προσωπικά περιμένω να διαβάσω ότι ανεβάζει, γιατί είναι κάτι αληθινό, ΑΜΕΘΟΔΕΥΤΟ, από την καρδιά πάντα.

Δεν με ενδιαφέρει αν έχει νόημα, στην τέχνη το νόημα το δίνει ο αποδέκτης, όχι ο δημιουργός. Εμένα τα γραπτά του πάντα μου δίνουν κάτι, όμορφο, γλυκό και αυθεντικό, ακόμα και όταν είναι καταθληπτικό και μαύρο.

Χαίρομαι που εκφράστηκαν τόσοι υπέρ του να συνεχίσει, η απόφαση είναι δική του ΟΜΩΣ μάγκες να θυμάστε ότι οι πραγματικά ευαίσθητοι άνθρωποι είναι και εύκολο να εκδιωχθούν από την αρνητική κριτική, την "αυθεντίαση" και την ειρωνία. Και κάποιος που ασχολείται με την τέχνη και ο ίδιος δεν του συγχωρείται να μην μπορεί να αναγνωρίζει αυτή την αυθεντική αλλά και εύθραυστη ευαισθησία στους άλλους.

Έχω δεί πολλούς φίλους που δεν είχαν την δική μου χοντρή πέτσα να εγκαταλείπουν το φορουμ, ενώ προσέφεραν απίστευτα και θα συνέχιζαν το ίδιο σε κέρδος όλων. Ένα παράδειγμα που θα θυμούνται οι παλιότεροι ήταν ο Jonie Darko. Δείτε τι έγραφε και τι χάσαμε όταν έφυγε, επειδή απλά κουράστηκε από τον αρνητισμό, την κριτική και την κόντρα.

Τελικά την παρέα εδώ εμείς την διαμορφώνουμε με τις πράξεις μας και πρέπει να αναρωτιόμαστε τι είδους μέλη θέλουμε γύρω μας, και προσωπικά πιστεύω ότι το φόρουμ χωρίς τον Παναγή θα ήταν πολύ φτωχότερο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #14 στις: 19/11/16, 03:35 »
Δεν μπαίνω στην λογική να απαντήσω σε όλα όσα λέτε γιατί πραγματικά βαριέμαι.

Θα πω μόνο αυτό και τελείωσα:

Ρίξτε μια ματιά  στην ενότητα "Δικοί μας στίχοι και ποιήματα"

Τα 9 στα 10 κείμενα έρχονται από δύο άτομα τα οποία σχεδόν καθημερινά ανεβάζουν και από ένα (σόρρυ κιόλας) τελείως αδιάφορο κείμενο. Άλλωστε.. καταλαβαίνετε υποθέτω ότι κανείς δεν μπορεί να έχει 4 φορές την εβδομάδα έμπνευση...σωστά?

Αφού λοιπόν τσεκάρετε λίγο την κατάσταση στην ενότητα προσπαθήστε να καταλάβετε ποιος διώχνει τον κόσμο από το φόρουμ.

Θα δεχόταν ένας ταλαντούχος άνθρωπος να ανεβάσει το κείμενο του σε ένα χώρο γεμάτο "spams" oπου χαϊδεύουμε ο ένας τον άλλον και στην πιο light αρνητική κριτική έχουμε δράματα και μαλλιοτραβήγματα? Όχι. Για αυτό αν δεν το καταλάβατε ακόμα έφυγαν ΟΛΟΙ και έμειναν ουσιαστικά δύο (σχετικά καλοί τεχνίτες) spammers. Αυτό που κάνετε είναι ντροπιαστικό. Δεν σέβεστε τον εαυτό σας? Είναι δυνατόν να απαγορεύετε την κριτική?

Και ναι, έχετε καταφέρει με αυτή την γελοιότητα να κάνετε μια ενότητα στην οποία δεν θέλει να συμμετάσχει κανείς. Δεν το βλέπετε?

Τέλος πάντων καθίστε και αποθεωθείτε μεταξύ σας (χόμπι των μετρίων). Πολύ ασχολήθηκα, θάψτε με με την ησυχία σας ούτε τα κλάματα θα βάλω ούτε θα αρχίσω να απειλώ ότι θα φύγω ούτε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #15 στις: 19/11/16, 07:44 »
Ειχα διαβασει το 17 νοεμβρη την ημερα που ανεβηκε.Δεν ξετρελαθικα.Δεν επιασα καν το νοημα.Ε και;Ο τυπος εδω το σκεφτικε και το εγραψε και το μοιραστικε και περασε ωραια χωρις να προσβαλει κανεναν.Οποτε δεν εκανε κατι κακο.800 να ανεβαζει καθε μερα.
Η να κανουμε το αλλο.Να κλειδωσει το φορουμ.και οποιος θελει να γραψει κατι,το πολυ 2 φορες τον μηνα.
Δεν ακουω κουβεντα.Σποφασισομεν και διατασομεν.
Αντε μην αρχησω να λεω για αυτους που οχι μονο γραφουν συχνα πυκνα,μας στουμπωνουν και στα ορθογρφικα λαθη.Τι το καναμε εδω;αμερικαν μπαρ;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #16 στις: 19/11/16, 08:02 »
- για την ουσία του πράγματος - την αναπαραγωγή κοινότοπων θεμάτων

Οσον αφορά την επανάληψη κοινότυπων (φαντάζομαι αυτό εννοείς) θεμάτων, μπορείς να μου υποδείξεις κάποια δουλιά κάποιου άλλου σε σχέση με το πολυτεχνείο που να παρεκκλίνει απο τα συνήθη πολιτικά στερεότυπα?

Αποσυνδεδεμένος ΠΟΙΟΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 643
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #17 στις: 19/11/16, 15:52 »
τωρα θα με περασουν ολλοι για τρελλο.νομιζω οτι ο ε? εχει δικιο.αν ξεχασουμε την αγενεια του στην ουσια αυτων που λεει εχει δικιο.θυμαμαι οτι οταν ο ιβυκος μετα απο μια κριτικη μας ειπε οτι θα φυγει απ το σαιτ εγω του εγραψα οτι δεν μπορει να εκβιαζει.αυτο ακριβως που κατηγορουσα εκανα και εγω με την αντιδραση μου στην κριτικη του ε?χωρις να θελω ομως ε? να σε σοκαρω απο που εχεις την βεβαιοτητα οτι δεν εισαι  μετριος?και γω οτι ειμαι διανοια νομιζω και θυμωνω που δεν το βλεπουν οι αλλοι.οσο δικιο και αδικο εχω εγω αλλο τοσο εχει και ο ε?   σορρυ για ολλο αυτο φιλε ε?ΣΤΟΠ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜHΘΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ




Ερασιτεχνικα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #18 στις: 20/11/16, 12:34 »
Ηρεμία παιδιά, ο καθένας έχει την άποψή του και όλοι έχουν λίγο δίκιο και λίγο άδικο. Πρέπει να κρατάμε ένα καλό κλίμα, ακόμα κι αν νιώθουμε ότι θιγόμαστε. Είμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ όπου μας βλέπουν φίλοι και άγνωστοι επισκέπτες, και ότι γράφουμε μένει για πάντα.

@ΠΟΙΟΣ
Δεν χρειάζεται να ονομάσεις "ποίημα" ή "στίχοι" ή "σκέψεις" τα γραφόμενά σου. 'Ο,τι κι αν είναι, από την στιγμή που τα εκθέτεις δημόσια να είσαι έτοιμος για κριτική, θετική και αρνητική, εκφρασμένη είτε χαλαρά είτε με υπερβολικό τρόπο. Δεν θα κρίνω το εν λόγω δημοσίευμά σου. Όμως είναι λογικό ότι γενικά αν κάποιος -όχι μόνο εσύ- δημοσιεύει πολλά ποιήματα και πολύ συχνά, οι αναγνώστες δεν έχουν τον χρόνο να τα διαβάσουν ή/και δεν διαθέτουν τον χρόνο για να κάνουν κριτική στο καθένα. Γι' αυτό ίσως βλέπεις κάποια ποιήματα σου να έχουν αναγνώσεις αλλά όχι απαντήσεις. Επίσης, αν στις 10 δημοσιεύσεις σου οι 9 μοιάζουν με ανεπεξέργαστες σκόρπιες σκέψεις και η 1 είναι ένα φοβερό ποίημα, το ποίημα θα "χαθεί" μέσα στην γενική εικόνα του ότι "ο ΠΟΙΟΣ γράφει σκόρπιες σκέψεις". (Παράδειγμα δίνω, δεν έχω παρακολουθήσει όλες ανεξαιρέτως τις δημοσιεύσεις σου). Οπότε, αυτός που ζημιώνεται είναι πρώτιστα ο δημιουργός, η φήμη του, το "brand name" του. Δεν χρειάζεται να φτάνει κανείς στα άκρα, του στυλ: "αν δεν θέλετε να δημοσιεύω όσο συχνά θέλω, δεν θα δημοσιεύω καθόλου!". Δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Κάθε δημιουργός όμως πρέπει να αφουγκράζεται το κοινό του. Σε ποιους αρέσει, σε ποιους δεν αρέσει, και γιατί.

@ε?
Μια αρνητική κριτική μπορεί βέβαια  να είναι εποικοδομητική. Όμως ο τρόπος έκφρασής της, και ο τρόπος λήψης της είναι αυτός που θα την κάνει αποδεκτή ή απορριπτέα.  Είτε εσύ ήσουν συναισθηματικά αρνητικά φορτισμένος κριτικός, είτε ο ΠΟΙΟΣ είναι ένας συναισθηματικά ευαίσθητος δημιουργός, είτε και τα δύο. Σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους δεν αρέσει αυτός η δημιουργός, και τα γούστα είναι σεβαστά. Δεν είναι για αντιπαραθέσεις επί προσωπικού.
Πάντως, δεν θα έλεγα ότι ο ΠΟΙΟΣ είναι "spammer", δεν κάνει κάτι με δόλο, απλά είναι πολυγραφότατος... Αλλά όπως εξήγησα παραπάνω, και όπως εννόησες κι εσύ (με καλό ή κακό τρόπο, όπως το εκλαμβάνει ο καθένας), δεν μπορεί ο αναγνώστης να δώσει την απαραίτητη προσοχή σε κάθε ένα δημιούργημα όταν αυτά είναι πάρα πολλά. Όμως δεν είναι δυνατόν να ορίσει κάποιος ποια και πόσα ποιήματα θα δημοσιεύσει ο καθένας, δεν έχουμε ποιητική αστυνομία και ποιητικό δικαστήριο με σαφείς κανόνες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
9908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/05, 22:33
από Ο Νέος Κιθαρωδός
3 Απαντήσεις
2067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/05, 11:47
από Stergios Kourou
6 Απαντήσεις
3883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/06, 21:25
από LuNaFrEaK
1 Απαντήσεις
1791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 16:51
από Ωρίωνας
10 Απαντήσεις
4832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/11, 18:16
από ohmygodtheykilledkenny
1 Απαντήσεις
4638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/15, 04:37
από RYTHF