Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!  (Αναγνώστηκε 35546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #75 στις: 10/05/05, 20:47 »
(Κάνω ένα γενικό σχόλιο γιατί βαριέμαι να διαβάζω) Θα με πείτε εντελώς παράλογη ,το ξέρω, αλλά εμένα ρε παιδιά περισσότερο με εκφράζει και με φτιάχνει ένας ελληνικός ροκ στίχος ,που πιστεύω ότι οι περισσότεροι αξίζουν, παρα ένα ξένο κορυφαίο κατα γενική ομολογία κομμάτι. Τι να πω απλά τα αμερικάνικα πρότυπα δε με αγγίζουν. Δηλαδή εγώ προτιμώ με χίλια το "Η" του Σιδηρόπουλου απ'το "Nothing else matters" των Metalica, που στην τελική τι λέει "ποτέ δεν νοιάστηκα για το τι κάνουν, ποτέ δε νοιάστηκα για το τι ξέρουν αλλά ξέρω" . Γνώμη μου πάντα...
...συμπληρωνοντας...γιατι θα πρεπει να θεωρειται καλυτερο το ''nothing else matters'' απο το ''Η'' του Σιδ.?
και για να ξεκαθαριστει κατι..ολοι οσοι σνομπαρουν τον ελληνικο στιχο το κανουν επειδη νομιζουν οτι τον καταλαβαινουν..ενω με τα ξενογλωσσα κομματια νιωθουν οτι ακουνε κατι πιο σπουδαιο μονο και μονο επειδη δεν καταλαβαινουν γρι!!Θα ηθελα να ξερω ποια ειναι η ποιοτικη διαφορα του ''boulevard of broken dreams''η του ''somebody told me'' απο οποιοδηποτε κομματι του Χατζηγιαννη..μηπως καμια?? ;)

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #76 στις: 10/05/05, 22:14 »
...συμπληρωνοντας...γιατι θα πρεπει να θεωρειται καλυτερο το ''nothing else matters'' απο το ''Η'' του Σιδ.?
και για να ξεκαθαριστει κατι..ολοι οσοι σνομπαρουν τον ελληνικο στιχο το κανουν επειδη νομιζουν οτι τον καταλαβαινουν..ενω με τα ξενογλωσσα κομματια νιωθουν οτι ακουνε κατι πιο σπουδαιο μονο και μονο επειδη δεν καταλαβαινουν γρι!!Θα ηθελα να ξερω ποια ειναι η ποιοτικη διαφορα του ''boulevard of broken dreams''η του ''somebody told me'' απο οποιοδηποτε κομματι του Χατζηγιαννη..μηπως καμια?? ;)

Το χατζηγιάννη βρήκες κί εσύ να βάλεις ω ς παράδειγμα;;

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #77 στις: 23/05/05, 22:55 »
APNAKIA,GENIA TOY XAOYS,TRYPES,YPOGEIA REYMATA,DIAFANA KRINA,PORTOKALOGLOY,FAMMELOS,TSAKNHS,MORA STH FOTIA.........................................................
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #78 στις: 24/05/05, 08:32 »
 Ε βεβαια..το καλυτερο παραδειγμα ηταν ο Χατζηγιαννης..Ποιανου αλλου Ελληνα τραγουδιστη ''επιπεδου''(!!! :P)οι στιχοι ειναι τοσο ηλιθιοι ωστε να συγκριθουν με συγκροτηματα οπως οι archive και οι green day?
 
Συνεχιζω για την ξενομανια που εχει καταβαλει ολους ελληνες ενασχοληθεντες και μη με την μουσικη..
Αυτη τη στιγμη μεσα σε αυτο το forum υπαρχουν παρα πολλοι θαυμαστες των π.χ.radiohead..τι περισσοτερο εχουν αυτοι απο το αγγλοφωνο ελληνικο group earthbound?Προσωπικα θεωρω τους earthbound πολυ καλυτερους σχεδον σε ολους τους τομεις απο τους radiohead..Το μονο προβλημα για το οποιο δεν τους ξερει κανεις ειναι οτι ειναι Ελληνες..Ασχετα αν τωρα πανε για τριτο cd...Και τονιζω οι earthbound ειναι ξενογλωσσο group..Φανταστειτε τι γινεται με τα ελληνοφωνα..Ρατσιστες με τη γλωσσα μας.. :-\ :P

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #79 στις: 15/07/05, 00:37 »
   an kai exoume ksefygei pisteuw pws kai ellhnikos alla kai ksenos (oxi mono agglikos) aksiologos stixos, yparxei, apla thelei psaksimo! Kai siga tous palio-metallica, pote ixan aksiologous stixous? Pote? px "am I evil? Yes I am" mmmmmalista! spoudaio!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #80 στις: 20/07/05, 10:40 »
Αυτο με τους metallica αλλα και γενικα με την συντριπτικη πλειοψηφια των ξενων σχηματων ειναι σωστο....μονο που πρεπει να σκεφτουμε τι υφος παιζουν οι metallica και γενικα το καθε σχημα πριν κρινουμε....δυστηχως ειτε στον ελληνικο ειτε στο ξενο χωρο και το κοινο αλλα και οι δημιουργοι εχουν συνδυασει τους ωραιους στιχους(ειτε ρομαντικοι ειτε πρωτοτυποι κτλ)με μια μουσικη πιο γλυκαναλατη η πιο ρομαντικη οπως προτιματε.ετσι οταν ακους to distortion  δεν θες "ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ουτε ΑΠΟ ΤΟ ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ....."σε γενικες γραμμες ετσι ειναι.ωραιοι αγγλικοι στιχοι δεν υπαρχουν γιατι περα απο τους αμερικανους(εντελως βλητα) και τους αγγλους(αναισθητοι)κανεις δεν τους καταλαβαινει απολυτα...ετσι γιατι να κουραστει ο στιχουργος να βγαλει κατι αξιολογο και στο τελος να μην εχει να φαει....;οποτε παμε εμπορικο ειτε ροκ ειτε ποπ και ΜΙΑ ΧΑΡΑ!στην ελλαδα πουλαει μονο το ελληνικο τραγουδι παει και τελειωσε....και ο ελληνας θελει τον χαζοστιχο του για να φτιαχτει εκτοσ απο εξαιρεσεις καποιων του στυλ γαλανη,σαββοπουλο και αλλα πολλα αλλα οι οποιοι σιγουρα ακουνε και ξενα εξισου ωραια στιχουργικα κομματια.Προχειρος ελληνικος στιχος και ακομη πιο ΠΡΟΧΕΙΡΗ "ελλληνικοτατη"μουσικη ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :'(
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #81 στις: 27/07/05, 12:51 »
Kai siga tous palio-metallica, pote ixan aksiologous stixous? Pote? px "am I evil? Yes I am" mmmmmalista! spoudaio!

Αυτο ρε δασκαλε δεν ειναι δικο τους...Των Diamond Head ειναι το κομματι και το διασκευασανε οι λεφταλλικα...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #82 στις: 27/07/05, 13:10 »
....π.χ.radiohead..τι περισσοτερο εχουν αυτοι απο το αγγλοφωνο ελληνικο group earthbound?
Ίσως μερικές παγκόσμιες επιτυχίες...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #83 στις: 27/07/05, 14:11 »
Greek tzatziki forever ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #84 στις: 09/12/07, 23:09 »
Χμμμ που το ανακλυψα αυτο :P..

Λοιπον επειδη ηθελα να ακουσω λιγο ελληνικο πραμα και μιας και Τρυπες Ξυλινα σπαθια(τα 2 πρωτα ;D) Διαφανα(τα 2 πρωτα ;D) Μωρα τα εχω ψιλολιωσει  και γκρουπ οπως τα υπογεια ρευματα,ενδελεχεια ,ψοφιοι κοριοι κλπ των οποιων εχω δισκογραφιες δεν με συγκινουν εξαιρωντας καποια κομαμτια εψαξα κατι παλιες κασσετες, απο τοτε(99-00 απο μικρο :P) που ακουγα ατλαντι fm( ;D ??? :P) και εγραφα τα τραγουδια που μ αρεσαν,και βρηακα το ονομα Μασκες.Ετσι πηγα και κατεβασα τον ομονυμο δισκο τους(του 95-96 νομιζω).

Λοπον ο δισκος μου αρεσε παρα πολυ.Θυμιζουν τρυπες αλλα χωρις να αντιγραφουν και εχουν ορισμενα φοβερα κομματια.Στιχουργικα δεν πατανε σε κλασικες χαζες ελληνικες ποπροκ μανιερες ενω μουσικα εχουν να πουν πολλα πραματα(για αυτο και παραλληλσμος με τρυπες ;D).Κομματια που εφαγα κολημα..Το καραβι του νοτου,Πρωινα ονειρα,το φιλι της φωτιας,Μασκες...Τωρα απο κει και περα δεν ξερω τι λενε οι αλλοι δισκοι τους παντως ξερω οτι υπαρχουν ακομα αν και ανακαλυψα οτι εχουν γινει πολυ ποπ(πηγαιντε στο myspace τους)..

Κανεις αλλος τους ξερεις τους εχει ακουσει?Γνωμη?

Παω για μαυρη μαγιονεζα τωρα? 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #85 στις: 09/12/07, 23:25 »
Αφού άκουσες Μάσκες, ίσως να σ' ενδιαφέρει κι αυτό:

http://www.anokato.gr/albums/ak_iwakeimidis_zhlion.htm

Από Μαύρη Μαγιονέζα έχω τα

Μαύρη Μαγιονέζα (1998)
Παραμόρφωση (2000)
Μανιτάρια και μανιφέστα (2003)

Κατά τη γνώμη μου το "Μανιτάρια και μανιφέστα" είναι το καλύτερο.

Το καινούριο τους, το "Καλή όρεξη" δεν το έχω ακούσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/07, 23:54 από Wish You Were Here »
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #86 στις: 11/12/07, 21:40 »
Μάσκες τους θυμάμαι στα εγκαίνια της Υδρογείου το 96, η πρώτη έκδοση του CD ήταν και όμορφα φτιαγμένη σε χάρτινο κουτί αλλά μετά πιάσανε τσιγκουνιές τον Τσακαλίδη και το συνέχισε σε πλαστικό. Προσωπικά μου άρεσαν αλλά δεν ξέρω τί έγινε στα παιδιά και δεν το συνέχισαν, την έκανα κι εγώ το 98 οπότε δεν κρατήσαμε και επαφή.

Θα πάρω ένα τηλέφωνο τον Ρωσσόπουλο να μάθω πλάκα πλάκα, αυτός είχε και μια συμμετοχή στο σόλο από το Καράβι οπότε μπορεί να ξέρει τί απέγιναν.

Τα παιδιά από τη μαγιονέζα δεν έτυχε να τα γνωρίσω αλλά μου άρεσε η τελευταία τους δουλειά, αρκετά αξιόλογη
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/07, 11:40
από Ε!ΜΑ
0 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 19:36
από jmone
2 Απαντήσεις
2305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 16:30
από Srv85
12 Απαντήσεις
56409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/16, 13:47
από saved
2 Απαντήσεις
2002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/11, 22:08
από Ιππέας
2 Απαντήσεις
1865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/11, 19:08
από armagedon
9 Απαντήσεις
3140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 22:33
από armagedon
0 Απαντήσεις
1574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 04:52
από happydreamer
1 Απαντήσεις
22246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/12, 23:11
από nikolas32
0 Απαντήσεις
21221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/12, 11:05
από STEFANOS604