Αποστολέας Θέμα: Αρχαριος - νεος στο μπασο  (Αναγνώστηκε 6741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος krals

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Αρχαριος - νεος στο μπασο
« στις: 14/03/11, 16:50 »
Καλησπερα παιδια.
Ειμαι καινουργιος στο φορουμ σας.
Το μπασο ηταν παντα το μοναδικο οργανο που με "συγκινουσε" σε μια μπαντα.Ακουω Hard Rock - Metal αλλα παραλληλα μ'αρεσει ΠΑΡΑ πολυ και η Jazz.
Μετα απο χροοονια λοιπον ξεκινησα 4χορδο μπασο, με δασκαλο φυσικα 1 ωρα την εβδομαδα,και ειμαι στην φαση οπου αρχιζω να παιζω τις νοτες βλεποντας μονο την νοτα και οχι την ονομασια της (σι,λα,ντο  κτλ).Μεχρι στιγμης ολα καλα.
Στην αρχη ειχα στο μυαλο μου να ρωτησω τι γινεται με θεματα υγειας,και αναφερομαι βεβαια σε τενοντιτδες,πιασιματα κτλ.
Μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα ομως στο φορουμ νομιζω πως καλυφθηκα σχετικα με αυτο.
Κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
Καποια στιγμη απο περιεργεια ψαχτηκα λιγο για παρτιτουρες μπασου,και μπορω να πω πως βρηκα ελαχιστες που να δειχνουν νοτες! τα περισσοτερα ειναι στην μορφη: --3--0--0--2-2 κτλ...(τυχαια ειναι η σειρα που γραφω).
Γιατι αυτο?
και κατι αλλο: στην φαση που ειμαι τωρα,υπαρχει κατι που μπορω να κατεβασω απο καπου (καποια παρτιτουρα για αρχαριους)?

Αυτα,

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος - νεος στο μπασο
« Απάντηση #1 στις: 14/03/11, 17:02 »
Φιλε μου καλωσηρθες καταρχας! Να σου πω οτι το ιδιο ακριβως ειχα αντιμετωπησει και εγω αλλα τελικα μια ειναι η λυση... 8)
  Real book για τα jazz/blues κοματια που ακους
imslp.org για κοματια κλασικης μουσικης και τετοια
τωρα οτι rock-metal κοματι που συνηθος εχουν ευκολα μπασα και απλα με το αυτι σου να εξασκηθεις και σε αυτο
και αντε στην πολυ χειροτερη ταμπλατουρα
αμα ειναι τωρα κανα δυσκολο funk κοματι ας πουμε απλα δοκιμασε με το αυτι σου ζητα την βοηθεια του δασκαλου σου ψαξε λιγο sheet music(και το ονομα του κοματιου) στο google ολο και κατι θα βγει...

Τουλαχιστον αυτο κανω εγω  ;D ελπιζω να βοηθησα ...

Αποσυνδεδεμένος hell-bass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος - νεος στο μπασο
« Απάντηση #2 στις: 14/03/11, 17:05 »
Για την πρωτη αναπαντητη ερωτηση σου:
Επειδη τα μουσικα οργανα με ταστα μαθαινονται απο παρα πολυ κοσμο, αναγκαστικα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο δεν μπορει για διαφορους λογους (ή δε θελει) να μαθει νοτες, και ετσι του ειναι σαφως ευκολοτερο να μαθει αριθμους απο ταστα.
Επειτα η νοτα Ντο που βρισκεται στο 3ο ταστο της χορδης Λα ισχύει μονο στο κανονικο κουρδισμα.
Αν θες να αλλαξεις κουρδισμα (πχ αντι για E A D G που ειναι το κανονικο πας σε Eb Ab Db Gb ή D G C F ή ο,τι αλλο) δεν ισχυει κατι τετοιο. Ετσι αντι να μαθεις  να παιζεις ενα τραγουδι με νοτες μαθαινεις τους αριθμους των ταστων και απλως στην αρχη σου υποδεικνυεται το κουρδισμα. Και αντε πες πως στα απλα κουρδισματα με φυσικες νοτες οπως D G C F μπορεις αν εισαι ελαφρως προχω... σ' αυτο το θεμα να μαθεις τις νοτες συμφωνα με το καινουριο κουρδισμα (οπως εκανα εγω). Στα πιο πολυπλοκα ομως με πολλες υφεσεις και μπλα μπλα δεν ειναι τοσο απλο. Ετσι οι αριθμοι αυτοι που δηλωνουν αριθμους ταστων διευκολυνουν πολυ σε αυτα τα θεματα.
Οσον αφορα το δευτερο: www.911tabs.com (αλλα θελει να εχεις και guitar pro για πολλες παρτιτουρες απο εκει)
                                        www.bassmasta.net (εχει και μερη για "αρχαριες" παρτιτουρες)


Αυτα...

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος - νεος στο μπασο
« Απάντηση #3 στις: 14/03/11, 17:35 »
Εγω παντος φιλε μου δεν θα σου προτινα να παρεις τον ευκολο δρομο του guitar pro κτλ...
Ετσι κιαλιος η μουσικη θελει κοπο πως να το κανουμε

Αποσυνδεδεμένος dimtass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος - νεος στο μπασο
« Απάντηση #4 στις: 14/03/11, 19:13 »
Μιας και είσαι καινούργιος, όπως λες, κάνε την μελέτη σου παιχνίδι. Μην μπεις στην διαδικασία να μάθεις θεωρίες κλπ, άσ' το για πιο μετά που θα το θες και θα το χρειάζεσαι. Βασικό για σένα είναι να μάθεις της αξίες και γενικά να αποκτήσεις ρυθμική αγωγή, το οποίο ίσως είναι το σημαντικότερο.

Δες αυτό το βιβλίο του Agostini, το οποίο ξεκινά απλό και σταδιακά δυσκολεύει.

http://hotfile.com/dl/110218836/404c7bc/Dante_Agostini_-_Solfege_Rhythmique_Cahier_No_1.pdf.html
ή
http://rapidshare.com/files/452529269/Dante_Agostini_-_Solfege_Rhythmique_Cahier_No_1.pdf

Αν σου κάνει αγόρασέ το.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο software drum machine αντί για μετρονόμο, γιατί κάνει πιο ευχάριστη την μελέτη. Δοκίμασε αυτό το οποίο είναι και δωρεάν και απλά διάλεξε από το μενού αριστερά, το ρυθμό που θες (πχ rock) και μείωσε αρκετά το tempo, πχ στο 60 και άρχισε να μελετάς το παραπάνω βιβλίο.

Τέλος, ότι αφορά τις νότες, το που βρίσκονται πάνω στην ταστιέρα και το πως ακριβώς παίζεις τις αξίες (ολόκληρα, μισά, τέταρτα, όγδοα κτλ), θα τα βρεις πλέον όλα με ένα απλό ψάξιμο στο google.

Όσο περισσότερα σε ενδιαφέρει να μάθεις πέρι μπάσου στην πορεία, πλέον τα πάντα υπάρχουν στο internet, φυσικά στην αρχή πάντα θα χρειάζεσαι έναν καθηγητή, για να σε διορθώσει και να σου λύσει τις απορίες, αρκεί να αξιοποιείς τον χρόνο του σωστά και όχι με πράγματα τα οποία μπορείς να κάνεις και μόνος σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/11, 19:16 από dimtass »

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος - νεος στο μπασο
« Απάντηση #5 στις: 14/03/11, 19:22 »
θα συμφωνησω σε ολα εκτος απο το αρχικο...πιστευω πως πρεπει απο την αρχη να χωθει να βαζει συνεχεια τον πυχη πιο πανω και να προσπαθει να τον φτασει....οχι χαιδεματα και τετοια...και ετσι θα δεις τεραστια βελτιωση σε μικρο χρονικο διαστημα...Δεν σου λεω ακοτορθωτα πραγματα απλα ολο και λιγο πιο πανω απο αυτο που μπωρεις ( η μπωρεις στο περιπου τουλαχιστον)  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
13689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/05, 17:39
από Winmmisterakias
16 Απαντήσεις
7039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
3 Απαντήσεις
3413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
24 Απαντήσεις
7858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 13:23
από dnick
4 Απαντήσεις
2830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 14:06
από benbass
12 Απαντήσεις
4944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 16:39
από CLIFF EM ALL
42 Απαντήσεις
13506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 23:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 11:43
από Machiavelli
10 Απαντήσεις
23221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/14, 16:53
από isidorus
70 Απαντήσεις
16492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/14, 23:04
από Guitar Fan