Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με καινουρια κιθαρα  (Αναγνώστηκε 5029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Πηρα λοιπον μια νεα ακουστικη κιθαρα! Μια εξαιρετικη Taylor 114ce. Ωστοσο εχω ενα θεμα. Στο δευτερο ταστο της μπασας μι, στο F# δηλαδη, ακουγεται χωρις sustain και λιγο σαν νεκρη νοτα. Δεν τασταρει ομως. Κουρδισα την Μι σε Ρε κι επαιξα στο 4ο ταστο. Και παλι εκει ειχε το θεμα στην F# δηλαδη. Θελω να παρω τις γνωμες σας, εαν καποιος γνωριζει η του εχει συμβει, μιας κι εγω δεν ξερω πολλα απο τεχνικα κλπ και ρωταω απο δω κι απο κει. Ερωτω λοιπον:

1. Παιζει ρολο το οτι ειναι καινουρια? Υπαρχει η περιπτωση να "Εξαφανιστει" απο μονο του το φαινομενο?
2. Αν δεν ισχυει το "1" υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω, η θα μεινει ετσι?

Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 19/02/21, 00:39 »
Πιθανόν να θέλει set up. Κανονικά από κει που την πήρες θα πρεπε να στο χουν κάνει και να τα χουν ελέγξει αυτά και μάλιστα δωρεαν. Εκτός κι αν δε την πήρες από μουσικο οίκο. Για καν τους κανένα τηλέφωνο. Λογικά αυτό είναι. Όπως και να χει πρέπει να τη δει ένας μάστορας να στη φτιάξει. Αν δε φτιάχνει...την παίρνουν(απο) πίσω  και σου δίνουν άλλη.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 19/02/21, 00:59 »
Πιθανόν να θέλει set up. Κανονικά από κει που την πήρες θα πρεπε να στο χουν κάνει και να τα χουν ελέγξει αυτά και μάλιστα δωρεαν. Εκτός κι αν δε την πήρες από μουσικο οίκο. Για καν τους κανένα τηλέφωνο. Λογικά αυτό είναι. Όπως και να χει πρέπει να τη δει ένας μάστορας να στη φτιάξει. Αν δε φτιάχνει...την παίρνουν(απο) πίσω  και σου δίνουν άλλη.

Γεια σου φιλε μου. Σ ευχαριστω για την απαντηση. Απο Νακα ειναι αγορασμενη. Υπαρχει, λες, περιπτωση να μου δωσουν αλλη αμα εχουν στοκ???

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 19/02/21, 02:55 »
Κανονικά αν έχει πρόβλημα η κιθαρα πρέπει να στην αλλάξουν. Αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα σεταρισματος, οπότε είναι πάλι υποχρεωμένοι να σου παραδώσουν ένα σωστό όργανο.  Παρτους ένα τηλέφωνο και πες τους το πρόβλημα σου. Ειμαι σίγουρος ότι θα βρείτε άκρη. Εχε την αποδειξη πρόχειρη πριν τους πάρεις.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 19/02/21, 03:03 »
Κανονικά αν έχει πρόβλημα η κιθαρα πρέπει να στην αλλάξουν. Αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα σεταρισματος, οπότε είναι πάλι υποχρεωμένοι να σου παραδώσουν ένα σωστό όργανο.  Παρτους ένα τηλέφωνο και πες τους το πρόβλημα σου. Ειμαι σίγουρος ότι θα βρείτε άκρη. Εχε την αποδειξη πρόχειρη πριν τους πάρεις.

Θα το κανω σιγουρα! Ειναι πραγματικα στα ορια του εκνευριστικου να χεις ενα γενικα εξαιρετικο οργανο και να χει ενα θεμα σε ενα σημειο που θες διαρκεια στον ηχο, μιας και παιζω (και) παραδοσιακοτροπα και θελω το "ισοκρατημα" σε ταξιμια κλπ...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 22/02/21, 17:07 »
πιστεύω ότι είναι θέμα χορδών . σου βάλανε καινούριες ή σ'τη δώσανε όπως ήταν;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 22/02/21, 22:04 »
Δηλαδή η μουντάδα «ταξιδεύει» με το κούρδισμα, άρα το όποιο πρόβλημα είναι στο ίδιο σημείο της χορδής. Έτσι όπως το περιγράφεις μου θυμίζει ήχο χορδής που έχει φαγωθεί το τύλιγμά της. Το είχα συναντήσει σε κλασική, που το εσωτερικό έχει τις άσπρες ίνες και ήταν πολύ έντονη η μουντάδα.
Κοίταξε τη χορδή από κάτω, στο σημείο που ακουμπάει στο τάστο, εκεί που το κάνει και δες αν το τύλιγμα είναι εντάξει.
Μια παλιά κινέζικη παροιμία λέει ότι το πρώτο που κάνουμε σε καινούρια κιθάρα είναι να αλλάξουμε χορδές!

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 29/04/21, 00:02 »
Φιλτατοι καλησπερα! Επανερχομαι μετα απο καιρο, αλλα με νεα. Οχι τοσο καλα. Η κιθαρα πηγε, - συμφωνα με τον Νακα - στην Ολλανδια για σερβις, και γυρισε σημερα, ΕΝΤΕΛΩΣ ΙΔΙΑ. Με το ιδιο ακριβως προβλημα. Αυριο λεω να παω στο μαγαζι μηπως βρεθει λυση... Τι να κανωωω??? τα εχω χασει και δεν ξερω τι να σκεφτω. Εδωσα 900 ευρω και δεν εχω οργανο

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 29/04/21, 00:35 »
Εγώ θα ζηταγα άλλη. Πιθανόν να ναι ελαττωματικό το όργανο,  ή να θέλει feet lelveling, ή δεν έκαναν τίποτα. Πάρε κι ένα τηλέφωνο στην προστασία καταναλωτή και πες τους τι συνέβη. Θα σε συμβουλεψουν καλύτερα. Μπορείς να πάρεις και μια γνώμη από τεχνικό,  να τη δει και να σου πει σίγουρα τι συμβαίνει. Τώρα που άνοιξαν τα καταστήματα είναι πιο εύκολα τα πράγματα. 
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: 29/04/21, 00:42 »
Εγώ θα ζηταγα άλλη. Πιθανόν να ναι ελαττωματικό το όργανο,  ή να θέλει feet lelveling, ή δεν έκαναν τίποτα. Πάρε κι ένα τηλέφωνο στην προστασία καταναλωτή και πες τους τι συνέβη. Θα σε συμβουλεψουν καλύτερα. Μπορείς να πάρεις και μια γνώμη από τεχνικό,  να τη δει και να σου πει σίγουρα τι συμβαίνει. Τώρα που άνοιξαν τα καταστήματα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Φιλτατε, κι εγω αυτο θα παω να διεκδικησω! αλλαγη οργανου. Μια αλλη δηλαδη 114ce. Απλα τον φοβαμαι γενικα τον Νακα σ αυτα... Λεει οτι γινονται αλλαγες αλλα "Κατα την κριση της εταιριας" η οποια εταιρια μου πε οτι η κιθαρα ειναι οκ. Ελα ομως που δεν ειναι! Σκεψου οτι ειναι και οπτικο φαινομενο. Βλεπεις δηλαδη την κατα ΠΟΛΥ μειωμενη παλμικοτητα της χορδης σχετικα με τις αλλες νοτες διπλα (Σολ και Φα δηλαδη)

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: 29/04/21, 00:46 »
Εγώ θα ζηταγα άλλη. Πιθανόν να ναι ελαττωματικό το όργανο,  ή να θέλει feet lelveling, ή δεν έκαναν τίποτα. Πάρε κι ένα τηλέφωνο στην προστασία καταναλωτή και πες τους τι συνέβη. Θα σε συμβουλεψουν καλύτερα. Μπορείς να πάρεις και μια γνώμη από τεχνικό,  να τη δει και να σου πει σίγουρα τι συμβαίνει. Τώρα που άνοιξαν τα καταστήματα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Φιλτατε, κι εγω αυτο θα παω να διεκδικησω! αλλαγη οργανου. Μια αλλη δηλαδη 114ce. Απλα τον φοβαμαι γενικα τον Νακα σ αυτα... Λεει οτι γινονται αλλαγες αλλα "Κατα την κριση της εταιριας" η οποια εταιρια μου πε οτι η κιθαρα ειναι οκ. Ελα ομως που δεν ειναι! Σκεψου οτι ειναι και οπτικο φαινομενο. Βλεπεις δηλαδη την κατα ΠΟΛΥ μειωμενη παλμικοτητα της χορδης σχετικα με τις αλλες νοτες διπλα (Σολ και Φα δηλαδη)

Βάλε έναν απ τους πωλητές να παίξει...θα καταλάβει...ζητα τον καταστηματάρχη...κατι φταιει στην κιθάρα...βα το βρουν.  Είναι υποχρεωμένοι. Άκου 900 ευρώ και με ελάττωμα.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: 29/04/21, 00:50 »
Εγώ θα ζηταγα άλλη. Πιθανόν να ναι ελαττωματικό το όργανο,  ή να θέλει feet lelveling, ή δεν έκαναν τίποτα. Πάρε κι ένα τηλέφωνο στην προστασία καταναλωτή και πες τους τι συνέβη. Θα σε συμβουλεψουν καλύτερα. Μπορείς να πάρεις και μια γνώμη από τεχνικό,  να τη δει και να σου πει σίγουρα τι συμβαίνει. Τώρα που άνοιξαν τα καταστήματα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Φιλτατε, κι εγω αυτο θα παω να διεκδικησω! αλλαγη οργανου. Μια αλλη δηλαδη 114ce. Απλα τον φοβαμαι γενικα τον Νακα σ αυτα... Λεει οτι γινονται αλλαγες αλλα "Κατα την κριση της εταιριας" η οποια εταιρια μου πε οτι η κιθαρα ειναι οκ. Ελα ομως που δεν ειναι! Σκεψου οτι ειναι και οπτικο φαινομενο. Βλεπεις δηλαδη την κατα ΠΟΛΥ μειωμενη παλμικοτητα της χορδης σχετικα με τις αλλες νοτες διπλα (Σολ και Φα δηλαδη)

Βάλε έναν απ τους πωλητές να παίξει...θα καταλάβει...ζητα τον καταστηματάρχη...κατι φταιει στην κιθάρα...βα το βρουν.  Είναι υποχρεωμένοι. Άκου 900 ευρώ και με ελάττωμα.

Αυτοοο! Και σκεψου οτι οι ανθρωποι του τεχνικου τμηματος του Νακα, μου ειπαν οτι ολα ειναι οκ!!!! ΜΑ ΠΩΣ? Μαλλον θελουν να με πεισουν οτι ειναι ολα οκ για να ξεφορτωθουν το οργανο δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο... Ελπιζω να γινει καποια αλλαγη. Στη σελιδα τους λεει οτι ειναι διαθεσιμη, αρα εχουν κομματια

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: 29/04/21, 13:02 »
https://www.youtube.com/watch?v=k--sLkeqIM4
Αν αποκλείσουμε τις χορδές τότε πιθανόν να είναι dead spot.

Νομίζω ότι πρέπει να απαιτήσεις αντικατάσταση. Κι αν δε δεχτούν να τους πεις
για τον Συνήγορο του Καταναλωτή. Μια φορά χρειάστηκε να τον επικαλεστώ
κι έμεινα με τον στόμα ανοιχτό από την αντίδραση και την αλλαγή συμπεριφοράς
του (μέχρι τότε ζόρικου) μαγαζάτορα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #13 στις: 04/05/21, 18:45 »
προφανως καποια στοιχεια της κιθαρας συντονιζουν με την F# ,  προφανως τα τζιμάνια στα διαστημικά κέντρα της ολανδίας θα άλλαξαν χορδές...
ελεος σεταπ στην ολανδία...

λοιπον φίλε, βαρα F# δυνατα, και μετά προσπάθησε να ακούσεις που συντονίζει. κλασικό προβλημα.. χμμμ κοιτα αν υπάρχουν πραγματα στην γεφυρα που ειναι χαλαρα, στα ηλεκτρικά, παντού, κουνα την κιθαρα και κοίτα αν κουδουνίζει - κουνιέται τπτ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
20 Απαντήσεις
8993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
19 Απαντήσεις
8295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
3525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 00:54
από no slave
47 Απαντήσεις
12819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 20:31
από ReMiOs
21 Απαντήσεις
6936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
9 Απαντήσεις
6013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 15:41
από panicX
10 Απαντήσεις
12322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/17, 16:42
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/20, 19:10
από Malamakis