Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 699994 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
ερωτηση 1...επειδη ειδα σε καποιο ποστ του adr1anou οτι το boosteraki  μπορει να δουλεψει και με 12-18v τροφοδοσια..αυτο ισχυει αν μπει και το overdrive στο ιδιο κουτι με την ιδια τροφοδοσια η εκει θα πρεπει να δωσω 9v για να μην τα κανω παραναλωμα του πυρος?
ερωτηση 2...υπαρχει καποιο αναλογο vero layout για distortion, churos..h καποιο site οπου μπορουμε να βρουμε και κατι αλλο?

συντομα τελειωνω και το booster και το overdrive θα ανεβασω φοτογραφιες αλλα σιγουρα θα θελω κι αλλο...αααα΄ρεεε Adr1an φωτιες που μας εβαλες  :P
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
ερωτηση 1...επειδη ειδα σε καποιο ποστ του adr1anou οτι το boosteraki  μπορει να δουλεψει και με 12-18v τροφοδοσια..αυτο ισχυει αν μπει και το overdrive στο ιδιο κουτι με την ιδια τροφοδοσια η εκει θα πρεπει να δωσω 9v για να μην τα κανω παραναλωμα του πυρος?
ερωτηση 2...υπαρχει καποιο αναλογο vero layout για distortion, churos..h καποιο site οπου μπορουμε να βρουμε και κατι αλλο?



1. βεβαιωσου πως οι ηλεκτρολητικοι πυκνωτες και το ολοκληρωμενο OP2134 έχουν > 18V. Το datasheet του OP2134 λεει πως δουλευει σε +-18V (32 peak 2 peak), άρα ειναι ενταξει, εκτος αν εχεις καμοια περιεργη εκδοση του ολοκληρωμενου. Τα υπολοιπα εξαρτηματα αντεχουν.

2. Μπορεις να βρεις πολλα κυκλωματα στο δικτυο. ΙΜΗΟ να απεφευγες chorus/flanger/phaser μεχρι να αποκτησεις αρκετη εμπειρια. Κανε κατι μικρο και ευκολο στην "απολαθωση". Ξεκινα απο τα παρακατω:http://www.aronnelson.com/gallery/main.php
http://www.runoffgroove.com/articles.html
http://www.generalguitargadgets.com/projects
http://www.hollis.co.uk/john/circuits.html
http://freestompboxes.org/

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
ΟΧΙ ΡΕ ΔΙΑΟΛΕ!!!! ΕΠΕΣΕ ΕΝΑ ΔΙΟΔΑΚΙ ΓΕΡΜΑΝΙΟΥ ΚΑΤΩ!!!! ΦΤΟΥΥΥΥ.....αντε να το βρω τωρα....
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
βάλε διοδους ιταλιου

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Προχτες εφτιαξα το Booster!
..  Τα λέω όλα αυτά διότι πιθανόν να υπάρχουν και άλλοι που επιχειρούν κάτι   τέτοιο για πρώτη φορά (όπως και εγώ) και ίσως τους γλυτώσει από περιττό   κόπο.
  Κάτι τελευταίο: Μπορεί κάποιος να μας δείξει ένα τρόπο να στηρίζουμε την πλακέτα μέσα στο κουτί για να μην κοπανιέται στις μετακινήσεις? Η μηπως   κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο?


Μρπαβο, συγχαρητήρια που το κατάφερες, και ευχαριστούμε για τις χρήσιμες συμβουλές.
Θυμάμαι είχες ποστάρει ότι σε ενδιαφέρει και ένα πετάλι με λυχνία, ίσως είναι καλή ιδέα, όταν ολοκληρώσουμε εδώ τους στόχους μας, να φτιάξουμε πλέον μία τάξη "προχωρημένων" και να πάμε σε τέτοια κυκλώματα που είναι πιο απαιτητικά.

  Κάτι τελευταίο: Μπορεί κάποιος να μας δείξει ένα   τρόπο να στηρίζουμε την   πλακέτα μέσα στο κουτί για να μην κοπανιέται   στις μετακινήσεις? Η μηπως   κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο?


Τα τυπωμένα κυκλώματα έχουν συνήθως πρόβλεψη για μία ή περισσότερες τρύπες που δέχονται ειδικά αυτοκόλλητα "standoffs" που τα ακινητοποιούν μέσα στο κουτί:
Standoff PCB-ADH-12,7mm Standoff PCB-ADH-12,7mm

Εμείς με τα vero layouts δεν έχουμε κάτι τέτοιο, και το πρόβλημα χρειάζεται κάποια ειδικότερη λύση.

1. Καλό είναι να μην κουνιέται η πλακέτα μέσα στο κουτί. Σαφώς αυτό δεν καταπονεί κολλήσεις και καλώδια και προσθέτει αξιοπιστία.

2. Η μεγαλύτερη όμως καταπόνηση από μετακινήσεις μέσα στο κουτί προέρχεται από την μετακίνηση της μπαταρίας η οποία με την σειρά της, σπρώχνει πλακέτα και καλώδια!.  Εάν η μπαταρία είναι σταθερή, το κύκλωμα μπορεί να μείνει και κρεμασμένο καταχρηστικά, ή κολλημένο με μονωτική ταινία.

3. Τις περισσότερες φορές την μπαταρία την σφηνώνουμε πίσω από το footswitch αλλά πάντα πρέπει να παραμένει στην θέση της, ακόμα και αν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κάποιο από τα ειδικά κλιπ:
Keystone VERT-28 battery holder Keystone VERT-28 battery holder

3. Η πλακέτες με τα vero layouts, πριν τοποθετηθούν, θέλουν μόνωση, για να αποφύγουμε βραχυκυκλώματα, καθώς τα περισσότερα κουτιά είναι αλουμινένια. Και πάλι το καλύτερο είναι να μονώσουμε με μονωτική ταινία το κουτί στην πλευρά που ακουμπάει η πλακέτα, και όχι την πίσω πλευρά της πλακέτας μας που είναι δύσκολο λόγω των κολλήσεων και της ανομοιόμορφης επιφάνειας.

4. Αυτό που κάνω εγώ σε μερικές περιπτώσεις είναι ακινητοποιώ την πλακέτα με θερμοκόλληση,
Heat Glue Gun GL-101 Heat Glue Gun GL-101
ως εξής: Πρώτα μονώνω με μονωτική ταινία το κουτί στην πλευρά που ακουμπάει η πλακέτα. Μετά στάζω μία χονδρή σταγόνα πάνω στην μόνωση στο κουτί, και μία άλλη πάνω στο κέντρο της πλακέτας, από την μεριά των κολλήσεων. Σε λίγα δευτερόλεπτα, ενώνω τις δύο σταγόνες με προσοχή και η πλακέτα ακινητοποιείται σε λίγη απόσταση από την πλευρά του κουτιού.

5. Εάν χρειαστώ να κάνω διορθώσεις ή mods, η θερμοκόλληση ξεκολάει εύκολα με ελάχιστο ζόρι ή/και λίγο ζέσταμα, και η σταγόνα πάνω στο κουτί, αφαιρείται εύκολα επίσης, με την μονωτική.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/10, 10:30 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
@Adrianos
να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα υλικα του Booster...?
Στους πυκνωτες βλεπω εχεις διαλεξει για τον 0.1uF Xicon Greenie και για τον 1nF Xicon MPP...
Τι διαφορα θα ειχε αν διαλεγαμε και τους 2 να ειναι greenies η και τους 2 MPP...?


Σκεφτομαι να το φτιαξω και εγω καποια στιγμη αφου τα μισα υλικα τα εχω και θα θελα κι ενα διαυγες Booster... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τι διαφορα θα ειχε αν διαλεγαμε και τους 2 να ειναι greenies η και τους 2 MPP...?

Αν μπορείς, σε κυκλώματα που σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ποιότητα, βάλε Xicon Greenies όπου υπάρχουν οι κατάλληλες τιμές για να μπούν.
Οπως σου έγραψα, τα διεθνή fora αναφέρουν ότι τα greenies έχουν κάποιο  επιπλέον "mojo".. δεν μπορώ να πω με ειλικρίνεια ότι έχω μπορέσει να ακούσω ο ίδιος την ηχητική διαφορά μεταξύ ενός τέτοιου και ενός απλού πυκνωτή, αλλά γράφεται αρκετά και από πολλούς για να είναι τελείως αβάσιμο.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Τι διαφορα θα ειχε αν διαλεγαμε και τους 2 να ειναι greenies η και τους 2 MPP...?

Αν μπορείς, σε κυκλώματα που σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ποιότητα, βάλε Xicon Greenies όπου υπάρχουν οι κατάλληλες τιμές για να μπούν.
Οπως σου έγραψα, τα διεθνή fora αναφέρουν ότι τα greenies έχουν κάποιο  επιπλέον "mojo".. δεν μπορώ να πω με ειλικρίνεια ότι έχω μπορέσει να ακούσω ο ίδιος την ηχητική διαφορά μεταξύ ενός τέτοιου και ενός απλού πυκνωτή, αλλά γράφεται αρκετά και από πολλούς για να είναι τελείως αβάσιμο.
Nαι το ψαξα και το διαβασα πολυ κι εγω αυτο για τους greenies...αλλα ειδα τον metal polypropylene στη λιστα σου, που παλι της xicon ειναι, και ειπα μηπως εχει διαφορα αν μπει στη συγκεκριμενη θεση στο κυκλωμα... οτι τπτ αλλο 1 λεπτο διαφορα στην τιμη εχουν με τον greenie  :P :P στο 1nF τουλαχιστον...


Κανα κλιπακι θα ανεβασει κανεις απο το booster σε καθαρο και σε βρωμικο...τι μονο τα φτιαχνετε???? δειχτε τα κιολας δειχτε τα... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σου απαντάω εδώ και για το Banzai που με ρώτησες, καθώς μπορεί να ενδιαφέρει αρκετό κόσμο:

..περιμενες απ'οσο θυμαμαι παραγγελια απο banzai αυτες τις μερες...Σου εχει ερθει, η σε εχουν στο περιμενε...??
Ρωταω   γιατι εχω μια παραγγελια στην οποια εχουν παραλαβει τα χρηματα εδω και   10 εργασιμες και ακομα processing στο customer support απαντανε καθε   οποτε....
Στα κανουν κι εσενα η μονο εμενα γραφουν πανηγυρικα???  ;D ;D

Η δική μου τελευταία παραγγελία:
Παραγγέλθηκε: Τρίτη 21/9
Shipped: Τρίτη 28/9
Παρελήφθη: Δευτέρα 4/10

ΟΜΩΣ έγινε σχετικά γρήγορα, γιατί ήταν φαίνεται άμεσα διαθέσιμα όλα τα εξαρτήματα.

Στο παρελθόν, έχουν κάνει και 2-3 εβδομάδες να στείλουν, προσπαθώντας να αποφύγουν διπλές αποστολές, και έχω πάρει και ημιτελείς παραλαβές, με κάποια εξαρτήματα να καθυστερούν πάνω από μήνα, για να είμαι όμως δίκαιος, αφορούσαν εξαρτήματα ειδικά που έπρεπε να τα παραγγείλει πρώτα το Banzai και να τα παραλάβει για να μου τα στείλει.

Γενικά μία αναμονή 2-3 εβδομάδων από την παραγγελία σου μέχρι την παραλαβή είναι τελείως αναμενόμενη.
Τελευταία έχουν αναβαθμίσει για Ελλάδα και τα tracking numbers και ξέρεις πολύ καλύτερα σε ποιό στάδιο βρίσκεται το πακέτο, άπαξ και δοθεί στην μεταφορική.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Τελικα και εμενα την στειλανε χθες...
Η τεραστια και πρωτοφανης,γιατι οσες αλλες παραγγελιες εχω κανει δεν αργησαν τοσο, αναμονη οφειλονταν στο οτι δεν ειχαν ενα pot και αντι να με ενημερωσουν ετσι να το λυσουμε το θεματακι με καποιον τροπο(τελικα πηρα ενα αλλο για να τελειωνουμε) περιμεναν να στειλω εγω mail μερικες φορες και να τους ρωτησω τι γινεται κτλ....
Περιεργο μου φαινεται γιατι αλλες φορες απλα στελνανε την παραγγελια και σου λεγανε ποια αντικειμενα μπηκανε σε backorder...

για να μην τους κακολογουμε μονο ομως, μου χει τυχει να βαλω παραγγελιες και οταν ηρθαν στα χερια μου να λειπουν πραγματα...
Πραγμα το οποιο τοτε ειχε λυθει με ενα απλο mail, χωρις τι, που, πως, γιατι...
τους ειπα τι ελειπε και το στειλανε...
Και αλλη μια φορα ετυχε να εχω και led στην παραγγελια (15 νομιζω οχι 1-2) οπου αντι για ultrabright μου στειλανε απλα...
Και παλι η ιδια διαδικασια mail και αποστολη του κανονικου προιοντος που ειχα παραγγειλει...
ΧΩΡΙΣ εξτρα χρεωση και στις 2 περιπτωσεις ουτε τι που πως γιατι...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. μου χει τυχει να βαλω παραγγελιες και οταν ηρθαν στα χερια μου να λειπουν πραγματα...
Πραγμα το οποιο τοτε ειχε λυθει με ενα απλο mail, χωρις τι, που, πως, γιατι...
τους ειπα τι ελειπε και το στειλανε...
Και αλλη μια φορα ετυχε να εχω και led στην παραγγελια (15 νομιζω οχι 1-2) οπου αντι για ultrabright μου στειλανε απλα...
Και παλι η ιδια διαδικασια mail και αποστολη του κανονικου προιοντος που ειχα παραγγειλει...
ΧΩΡΙΣ εξτρα χρεωση και στις 2 περιπτωσεις ουτε τι που πως γιατι...

..ναι, τα ίδια και με εμένα, και σε αρκετές περιπτώσεις.
Καλό και πληρέστατο μαγαζί αλλά από επικοινωνία πάσχουν από μία εσωστρέφεια..
Να γιατί το DV και ο Thomann έχουν βάλει Ελληνα να χειρίζεται τις παραγγελίες από Ελλάδα.. άλλος όγκος εργασιών και τζίρου βέβαια..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
.. μου χει τυχει να βαλω παραγγελιες και οταν ηρθαν στα χερια μου να λειπουν πραγματα...
Πραγμα το οποιο τοτε ειχε λυθει με ενα απλο mail, χωρις τι, που, πως, γιατι...
τους ειπα τι ελειπε και το στειλανε...
Και αλλη μια φορα ετυχε να εχω και led στην παραγγελια (15 νομιζω οχι 1-2) οπου αντι για ultrabright μου στειλανε απλα...
Και παλι η ιδια διαδικασια mail και αποστολη του κανονικου προιοντος που ειχα παραγγειλει...
ΧΩΡΙΣ εξτρα χρεωση και στις 2 περιπτωσεις ουτε τι που πως γιατι...

..ναι, τα ίδια και με εμένα, και σε αρκετές περιπτώσεις.
Καλό και πληρέστατο μαγαζί αλλά από επικοινωνία πάσχουν από μία εσωστρέφεια..
Να γιατί το DV και ο Thomann έχουν βάλει Ελληνα να χειρίζεται τις παραγγελίες από Ελλάδα.. άλλος όγκος εργασιών και τζίρου βέβαια..
Και με εξεπληξε το οτι δεν ζητησαν καποια αποδειξη οτι στειλανε απλα led δλδ απο εκει που ειχα παραγγειλει 15 βρεθηκα με 30 κομματια να εχω για 2 χρονια δλδ  ;D ;D ;D
Γενικως εξυπηρετικοτατοι...αλλα οοοοοταν απαντανε...

Επισης και ο Klaus στο musikding ειναι πολυ εξυπηρετικος αν και ειναι ελαφρωως πανω σε τιμες σε ολα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πολύ large το banzai...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
δηλαδη εγω ημουν κωλοφαρδος που τα παρελαβα σε 7 μερες  απο την παραγγελια? Να υποθεσω οτι δεν θα μου ξανακατσει ετσι καλα?

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
προβλημα παιδια.... τα καλωδιοσα ολα μαζι και δεν ακουγεται τιποτα..μονο τα γκουπ απο τα footswitch...επισης τα led ισα που αναβουνε...

the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
προβλημα παιδια.... τα καλωδιοσα ολα μαζι και δεν ακουγεται τιποτα..μονο τα γκουπ απο τα footswitch...επισης τα led ισα που αναβουνε...
χμμμ μαλλον κατι εχω καλωδιωσει λαθος στο στερεο jack...
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
προβλημα παιδια.... τα καλωδιοσα ολα μαζι και δεν ακουγεται τιποτα..μονο τα γκουπ απο τα footswitch...επισης τα led ισα που αναβουνε...
Ναι επειδη ομως μαντικες ικανοτητες...ΔΥΣΤΥΧΩΣ....δεν εχουμεν.... Μακαρι εδω που τα λεμε θα βρισκαμε τι εφταιγε και στις δικες μας κατασκευες με τη μια... ;D ;D ;D
Ανεβασε μεγαλες και καθαρες φωτογραφιες απο την πλακετα τα jacks το διακοπτη κτλ και πες λιγο πιο αναλυτικα τι κανει τι δεν κανει...
πχ...Το Bypass δουλευει?

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
προβλημα παιδια.... τα καλωδιοσα ολα μαζι και δεν ακουγεται τιποτα..μονο τα γκουπ απο τα footswitch...επισης τα led ισα που αναβουνε...
χμμμ μαλλον κατι εχω καλωδιωσει λαθος στο στερεο jack...

ξεκολλα προσωρινα τους διακοπτες και κολλα μονο τα βυσματα και τα ποτενσιομετρα. Απλοποιησε το μεχρι να δουλεψει σωστα. Μετα προσθετεις βημα- βημα τα εξτρα κολπα (ποδοδιακοπτες, λαμπακια κτλ)

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
  1)....
 Η   συνδεσμολογια με καλωδια, διακοπτες, λεντακια, τροφοδοσια κλπ. τελικα με   δυσκολεψε περισσοτερο. Ελπίζω με εξάσκηση να γίνει κάποια στιγμή   "τυπικη διαδικασία"!!!!
 
  2)Καταφερα να καταστρεψω ενα volume 500k log διοτι στο μαγαζι μου δωσαν   πλαστικα volume, .....
 
  3).....   Μπορεί κάποιος να μας δείξει ένα τρόπο να στηρίζουμε την   πλακέτα μέσα στο κουτί για να μην κοπανιέται στις μετακινήσεις?

1. Πράγματι, στην αρχη το καλλημα των καλωδιων μεταξυ πλακετας και εξωτερικων εξαρτηματων (βυσματα, ποτενσιομετρα, διακοπτες) δημιουργει ενα χαος και γινονται λαθη. Με τον καιρο, το κολλημα θα γινεται ρουτινα και "μηχανικα", δηλ τυπικη διαδικασια, οπως σωστα λες.

2. Ολα τα ποτενσιομετρα μου ειναι πλαστικα χωρις να εχω λιωσει καποιο. Ακολουθω μια απλη μεθοδο. Ξύνω ελαφρα με ενα κατσαβιδακι (ηλεκτρολογικο, το κιτρινο με το λαμπακι) τα ποδαρακια των ποτενσιομετρων, ωστε να φυγει το μαυρισμενο χρωμα της οξειδωσης και να φανει το κοκκινωπο του χαλκου. Βουταω τα ποδαρακια στην σολντερινη (αυτη η καθαριστικη παστα-γρασος που βοηθαει στην κολληση). Μετα, η κολληση κολλαει στα ποδαρακια γρηγορα, χωρις να χρειαζονται παρατεταμενη θερμανση, αποφευγοντας το λιωσιμο του πλαστικου που επαθες. Δοκιμασε το.

3. Η πιο σωστη λυση ειναι του Ανδριανου. Παντως, εχω να σου προτεινω και μια "μπακαλικη" που εχω κανει. Παιρνω ενα συρματακι (πχ απο ποδι αντιστασης), κολλαω την μια ακρη του καπου στην γειωση της πλακετας και την αλλη ακρη του σε ενα μεταλλικο εξαρτημα (πχ στον ποδοδιακοπτη ή σε εναν απλο διακοπτη). Ετσι η πλακετα ακινητοποιηται, ενω αν θελω να την βγαλω για service, απλα ξεκολλαω την μια ακρη του συρματος.
Ενας καλυτερος τροπος ειναι η κολλητικη ταινια διπλης οψης. Η μια πλευρα στην πλακετα, η αλλη στο κολλαει στο κουτι. Ομως υποθετω πως λερωνει με κολλες την πλακετα.


Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
προβλημα παιδια.... τα καλωδιοσα ολα μαζι και δεν ακουγεται τιποτα..μονο τα γκουπ απο τα footswitch...επισης τα led ισα που αναβουνε...

Ναι επειδη ομως μαντικες ικανοτητες...ΔΥΣΤΥΧΩΣ....δεν εχουμεν.... Μακαρι εδω που τα λεμε θα βρισκαμε τι εφταιγε και στις δικες μας κατασκευες με τη μια... ;D ;D ;D
Ανεβασε μεγαλες και καθαρες φωτογραφιες απο την πλακετα τα jacks το διακοπτη κτλ και πες λιγο πιο αναλυτικα τι κανει τι δεν κανει...
πχ...Το Bypass δουλευει?

εχεις δικιο...απλα θελησα να προσπαθησω να βρω μονος μου που εχω κανει λαθος  :)

λοιπον..διορθωσα την πατατα που ειχα κανει στα jack και τωρα δουλευει το bypass, αναβουν τα led, το  overdrive μου δινει ηχο αλλα ειναι τιγκα στα βββζζζτττ παρασιτα, το booster ειναι νεκρο..μονο το bypass του δουλευει και το led, επισης ουτε το clip mod δεν δουλευει...

http://img838.imageshack.us/img838/9592/dsc01424hn.jpg
http://img813.imageshack.us/img813/7376/dsc01425.jpg
http://img840.imageshack.us/img840/3816/dsc01426v.jpg
http://img836.imageshack.us/img836/3501/dsc01427nh.jpg
http://img243.imageshack.us/i/dsc01428h.jpg/
http://img221.imageshack.us/i/dsc01429t.jpg/
http://img137.imageshack.us/i/dsc01430f.jpg/


οι φοτο δυστηχως ειναι οι πιο καθαρες που μπορεσα να βγαλω..

btw η μοναδικη αλλαγη που εχω κανει ειναι ο C6 oπου λογω ελλειψης ( δεν βγαινει 20 nf μου ειπανε) μου δωσανε 22nf αντι για 20nf
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/10, 19:19 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
οι φωτογραφιες σου δεν βοηθουν πολυ. Στο εγραψα και πριν. Απλοποιησε το μεχρι να δουλευει. Δεν θα στο ξαναγραψω.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
λοιπον..εκανα τις συνδεσεις ξεχωριστα σε booster και overdrive κα παλι τα ιδια... το bypass και στα δυο δουλευει μια χαρα...το booster ειναι νεκρο  δεν κανει τιποτα, το overdrive μου δινει ηχο αλλα εχει τρελα παρασιτα βββζζζζττ μμμππππρρρρζζζ..μηπως παιζει ρολο το οτι καποιες αντιστασεις δεν ηταν 0,25w αλλα ακριβειας?...

θα κοιταξω να βγαλω καθαρες φοτο να ανεβασω μιας και δεν βγαζω ακρη...anyway thanks και μονο που κοιτατε τα ποστ  :)
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
λοιπον..εκανα τις συνδεσεις ξεχωριστα σε booster και overdrive κα παλι τα ιδια... το bypass και στα δυο δουλευει μια χαρα...το booster ειναι νεκρο  δεν κανει τιποτα, το overdrive μου δινει ηχο αλλα εχει τρελα παρασιτα βββζζζζττ μμμππππρρρρζζζ..μηπως παιζει ρολο το οτι καποιες αντιστασεις δεν ηταν 0,25w αλλα ακριβειας?...

θα κοιταξω να βγαλω καθαρες φοτο να ανεβασω μιας και δεν βγαζω ακρη...anyway thanks και μονο που κοιτατε τα ποστ  :)


http://img443.imageshack.us/i/dsc01431z.jpg/
http://img546.imageshack.us/i/dsc01432.jpg/
http://img840.imageshack.us/i/dsc01433g.jpg/
http://img708.imageshack.us/i/dsc01434p.jpg/
http://img221.imageshack.us/i/dsc01436w.jpg/
http://img96.imageshack.us/i/dsc01438p.jpg/
http://img529.imageshack.us/i/dsc01439r.jpg/
http://img696.imageshack.us/i/dsc01440d.jpg/

the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
@harrisrx650 καλο θα ηταν να ανεβασεις και κοντινες φωτογραφιες απο τις πλακετες σου μπροστα και πισω...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
@harrisrx650 καλο θα ηταν να ανεβασεις και κοντινες φωτογραφιες απο τις πλακετες σου μπροστα και πισω...

δυστηχως αν πλησιασω πιο κοντα η κανω ζουμ βγαινουν θολες :-[

δοκιμασε να κανεις ζουμ στο windows picture viewer..νομιζω φαινονται αρκετα καλα
 thanks και παλι
the souls of heaven...Are stars at night...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)