Αποστολέας Θέμα: Parker guitar  (Αναγνώστηκε 8452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leo_7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Parker guitar
« στις: 18/04/08, 17:54 »
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω μια δεύτερη κιθάρα και μάλλον έχω καταλήξει στις parker .
Και ζητάω τη βοήθεια σας να μου πείτε την γνώμη σας για την NiteFly mojo.
Σε σχέση με τη Fly mojo έχουν μεγάλη διαφορά σε ποιότητα και ήχο;
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/08, 17:57 από leo_7 »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #1 στις: 21/04/08, 13:57 »
Γεια χαρα κι απο εδω....πολυ καλη η σκεψη σου για Parker (...και συντομα θα γινει η πρωτη σου κιθαρα  :) )...λοιπον προσωπικα εχω μια fly classic και μια nitefly.Αμφοτερες χρονολογουνται στο 1998,πριν δηλαδη πουλησει o Ken Parker την εταιρια,με οτι αυτο συνεπαγεται για τα νεοτερα μοντελα  :-\.Επι του θεματος τωρα....οι εμφανεις διαφορες,one piece mahogany η μια,bolt-on η αλλη....ισχυει ο,τι και για τα υπολοιπα οργανα.Σκαστος και cut-through ηχος στη nitefly,πλουσιες αρμονικες,sustain και περισσοτερος ογκος (αν και δε βοηθαν οι μαγνητες) στη fly.Ποιοτικα τωρα....και τα δυο οργανα ειναι καλοκατασκευασμενα και απολυτα ως προς την ποιοτητα του hardware.Επιτομη (για 'μενα παντα) το τρεμολο το οποιο αν χρησιμοποιεις συχνα,θα εκτιμησεις αφανταστα και φυσικα ταστιερα/ταστα.Ποια ακριβως nitefly σκεφτεσαι;Με μονους η humbuckers?Τα παλιοτερα μοντελα nitefly (οπως το δικο μου) εβγαιναν μονο με μονους.Η nitefly mojo μαλλον βγαινει με humbuckers αν νομιζω σωστα (duncan)....καθαρα λογω διαφορας τιμης και επειδη τη θες για δευτερη κιθαρα προτεινω nitefly....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος leo_7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #2 στις: 29/04/08, 16:34 »
Χαίρετε και Χριστός ανέστη!! sorry για την καθυστερήσει να απαντήσω. η parker που θέλω είναι αυτή εδώ http://www.parkerguitars.com/code/models/models_nitefly_mojo_intro.asp σε μαύρο.
βασικά εχω μαι les paul και θέλω κάτι διαφορετικό. ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι για το τρέμολο της
γιατί είναι λίγο περίεργο. Είναι σαν να έχεις floyd rose tremolo αντέχει το ίδιο;

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #3 στις: 29/04/08, 17:09 »
Το τρεμολο της Parker ειναι πατεντα του Ken Parker και δε μοιζει με καποιο αλλο απο τα γνωστα....αντι για ελλατηρια χρησιμοποιει ενα ελλασμα το οποιο και τοποθετηται απο την πισω μερια της κιθαρας.Αυτο αναλαμβανει τα pull & dives του block.Εχει καλυτερο ''τονο'' απο τα γνωστα,παντα προσωπικη μου αποψη.Επισης ειναι πιο ευαισθητο στο feeling και ανταπικρινεται στο αγγιγμα πολυ ομορφα.Πιστεψε με αντεχει πιο πολυ απο οτι ισως νομιζεις  :) :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #4 στις: 29/04/08, 23:01 »


Βρε συνάδελφε Mace, εξήγησε λίγο περισσότερο αυτό με τη διαφορά ποιότητας στην προ- και μετά Washburn εποχή. Είναι (μετρήσιμη) πραγματικότητα ή μια φήμη στα πλαίσια του "δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά"? Ή, λέω τώρα εγώ ο πονηρός, συντηρείται και λίγο από κάποιους που  θέλουν να μοσχοπουλήσουν τις "vintage" Parker τους? (οι παρόντες εξαιρούνται, φυσικά  ;D :P )
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #5 στις: 30/04/08, 03:46 »
ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ....τι ειστε εσεις εδω ωρε  :D :D :D :D...ΟΚ,ΟΚ....θα τα ''ξερασω'' ολα λοιπον....δεν εχω σκοπο να πουλησω ΚΑΜΙΑ Parker μου βρε αθεοφοβε τυπε...ΑΛΛΑ...υπαρχει μια μεγαλη δοση αληθειας σε ολα αυτα,οπως επισης,οπως σωστα λες,μια νεομυθολογια που ακολουθει παντα τις αλλαγες ιδιοκτησιας των εταιριων (βλ.Gibson,Fender etc)...επι της ουσιας τωρα...εδω δυο τυχαιες φωτος απο ''παλιες'' και ''νεες'' Fly,σορυ για την μπακαλλικη ορολογια αλλα για να συνενοουμαστε  ;) ;)

,


...αριστερα η Parker Fly deluxe,δεξια ο ''διαδοχος'' Parker fly Mojo....στις εμφανεις διαφορες ειναι
1)Η ελλειψη του Spring Tension Knob (η μαυρη ροδελα πισω απο το μπλοκ του τρεμ. η οποια ρυθμιζει το ποσο σκληρο θα ειναι το ελατηριο)
2)Η ελλειψη ρυθμιστικου bass/treble για το piezo (το τεταρτο προς τα πισω διπλο knob
3)Μαγνητες...Di Marzio Parker Custom στις παλιες....Duncan για τις νεοτερες...
4)Αλλαγμενη θεση battery compartment.Στο πλαι στις παλιες,πισω στις νεοτερες
5)Αλλαγμενη θεση truss rod οσον αφορα τη ρυθμιση....κατω απο το headstock στις παλιες,μπροστα απο τον neck pup στις νεοτερες

Παραμενουν ιδια
1)Synthetic ταστιερα
2)Playability
3)Tremolo block+Fishman Piezo

....βασικα ποτε δεν υποστηριξα αν ειναι καλυτερες η χειροτερες στην μετα Washburn εποχη.Αυτο ομως που σημειωσα ειναι οτι σιγουρα ειναι διαφορετικες.Επουδενι λογο το σχολιο μου δεν ηθελα να λειτουργησει αποτρεπτικα αλλα συμπληρωματικα για την ιστορια της Parker πιο πολυ παρα για οτιδηποτε αλλο.Ουτως η αλλως ο φιλος Leo φαινεται αποφασισμενος σχετικα με την αγορα του.Οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης,στα ακριβα μοντελα τουλαχιστον,παραμενει κορυφαια και στις δυο εποχες.Στα πιο φτηνα μοντελα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης με τις pre Washburn era.Σιγουρα τα νεα μοντελλα ειναι,κατα τη γνωμη μου παντα,απειρως πιο ομορφα χρωματικα...μ'αρεσουν απιστευτα αυτα τα νεα transparent colours.....ουφφφφ....νυσταξα ωρε αδερφια.Ελπιζω να βοηθησα λιγο ακομα και να μη σας μπερδεψα  :)....Αληθεια πουλαει κανεις καμια Parker nitefly μπλε?????
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #6 στις: 30/04/08, 03:56 »
.....εεε...και μια που το thread εχει τιτλο Parker Guitars,να τι κανει ο Ken Parker τωρα

http://kenparkerarchtops.com/

...το hedstock παραμενει το ιδιο....αλλα μονο αυτο  :) :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #7 στις: 30/04/08, 08:42 »
.....εεε...και μια που το thread εχει τιτλο Parker Guitars,να τι κανει ο Ken Parker τωρα

http://kenparkerarchtops.com/

...το hedstock παραμενει το ιδιο....αλλα μονο αυτο  :) :)


Κώστα για τη Southern nitefly ποιά είναι η γνώμη σου? Χωρίς να την έχω ακούσει από τα specs μόνο μου φαίνεται σαν "η tele του 21ου αιώνα". Εντυπωσιακή! Πριν καταλήξω σε partscaster σκεφτόμουν την P-36.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #8 στις: 30/04/08, 11:45 »
Χαχαχαχαχα, όχι ρε αρχηγέ μου, δεν υπονοούσα τίποτα για σένα προσωπικά...  ;D ;D ;D

Μου έλυσες προσωπικά ΟΛΕΣ τις απορίες, ευχαριστώ πολύ!!  ;) 8) :) :)

Οι Πάρκερ είναι από τα λίγα όργανα που πραγματικά προχώρησαν την τεχνολογία της ηλεκτρικής κιθάρας ένα βήμα μπροστά.

Στην καινούργια σειρά μου αρέσει το άνοιγμα που έκαναν, τόσο σε φτηνότερα όργανα (πολύ καλής ποιότητας κατά τα φαινόμενα), όσο και σε ακουστικές και jazz κιθάρες, οι οποίες δείχνουν φανταστικές.

Όσο για τα νέα μοντέλα του Κεν, τι να πει κανείς, ο άνθρωπος ήταν πάντα πρωτοπόρος. Respect!  :o
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #9 στις: 30/04/08, 12:09 »
            Καλημερα υπερατομα ccl και Γαβρηιλ....καλα φανταζομαι να μη πιστευετε οτι ισως πηρα κατι προσωπικα...προς Θεου,οχι.Ουτως η αλλως το ηθος ατομων σαν κι εσενα ccl ειναι δεδομενο εδω και τοσο καιρο μεσα στο φορουμ.Δε θυμαμαι να προσβαλες ποτε κανεναν οσο καιρο παρακολουθω τα ποστ σου.Δε θα πιστευα ρε φιλε οτι θα το εκανες με 'μενα.Για να παμε το θεμα λιγο πιο περα,και μιας και μου 'βαλες ''φιδια'' χτες βραδυ,ενα γρηγορο search στο ebay κατεδειξε οτι εχεις εν μερη δικιο.Αν και δεν πουλιουνται παραπανω,η πιο παλιες fly ''διαφημιζονται'' ως the Parker Original απο καπoιους πωλητες.Τι να πω....Oh tempora,oh mores.Αυτη ολη η vintagοιστορια χτυπαει αδιακριτως μου φαινεται  :-\.Παντως θα γινοταν τρομερο ανεκδοτο...ενα απο τα πιο προτοπορα modern οργανα,να πλασσαρεται ως vintage...χα,χα,χα...
            Η Ρ-36 ειναι μια απο τις κιθαρες που σκεφτομαι κι εγω....τη δοκιμασα κοντα στα χριστουγεννα και εμεινα με τις καλυτερες εντυπωσεις.Παντως κατα την ταπεινη μου αποψη και οπως καταλαβαινεις κι εσυ,αν θες ηχο tele τοτε χρειαζεσαι το real thing.Η Ρ-36 εχει αρκετο σκασιμο και twang παρολαυτα ΚΑΙ μια πολυ καλη τιμη  ;) ;)....go for it φιλε  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/08, 00:37 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #10 στις: 30/04/08, 13:24 »
            Καλημερα υπερατομα ccl και Γαβρηιλ....καλα φανταζομαι να μη πιστευετε οτι ισως πηρα κατι προσωπικα...προς Θεου,οχι.Ουτως η αλλως το ηθος ατομων σαν κι εσενα ccl ειναι δεδομενο εδω και τοσο καιρο μεσα στο φορουμ.Δε θυμαμαι να προσβαλες ποτε κανεναν οσο καιρο παρακολουθω τα ποστ σου.Δε θα πιστευα ρε φιλε οτι θα το εκανες με 'μενα.Για να παμε το θεμα λιγο πιο περα,και μιας και μου 'βαλες ''φιδια'' χτες βραδυ,ενα γρηγορο search στο ebay κατεδειξε οτι εχεις εν μερη δικιο.Αν και δεν πουλιουνται παραπανω,η πιο παλιες fly ''διαφημιζονται'' ως the Parker Original απο καπιους πωλητες.Τι να πω....Oh tempora,oh mores.Αυτη ολη η vintagοιστορια χτυπαει αδιακριτως μου φαινεται  :-\.Παντως θα γινοταν τρομερο ανεκδοτο...ενα απο τα πιο προτοπορα modern οργανα,να πλασσαρεται ως vintage...χα,χα,χα...
            Η Ρ-36 ειναι μια απο τις κιθαρες που σκεφτομαι κι εγω....τη δοκιμασα κοντα στα χριστουγεννα και εμεινα με τις καλυτερες εντυπωσεις.Παντως κατα την ταπεινη μου αποψη και οπως καταλαβαινεις κι εσυ,αν θες ηχο tele τοτε χρειαζεσαι το real thing.Η Ρ-36 εχει αρκετο σκασιμο και twang παρολαυτα ΚΑΙ μια πολυ καλη τιμη  ;) ;)....go for it φιλε  :)

Αν δεν ήταν το maple που λόγω 15 χρόνων κλασσικής με μπερδεύει (όσο γελοίο κι αν ακούγεται) θα την είχα παραγγείλει ήδη.  ;D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #11 στις: 30/04/08, 14:22 »
Parker και no comments!!!

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #12 στις: 30/04/08, 15:01 »
καμια γνωμη για την p44?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #13 στις: 30/04/08, 16:59 »
Ναι Γαβρηιλ,θυμαμαι που το συζητησαμε μεταξυ μας το θεμα maple....anyway....σχετικα με την Ρ-44 τωρα φιλε Paranoid....η εν λογω κιθαρα ακολουθει κατα γραμμα την κλασσικη γραμμη της Parker οσον αφορα το playability.Δηλαδη ειναι ενα ευελικτο και ελαφρυ οργανο που θα παιξει σχετικα αξιοπρεπως,σχεδον,τα παντα....ΑΛΛΑ δε μου αρεσαν καθολου οι μαγνητες τις (Parker Stinger) και αν θες ''βαρβαρα'' ηχοχροματα μαλλον θα χρειαστει να τους αλλαξεις...και πιστεψε με ειναι μεγαλη μανουρα αυτο  :( :( :(....απο 'κει και περα η τιμη της ειναι πραγματικα δελεαστικη.Φυσικα δε διαθετει καποια ''ακριβα'' specs των fly...rosewood αντι για synthetic ταστιερα (βγαινει νομιζω και με εβενο),wilckinson made trem αντι για το Parker custom,Parker made pups.Διαθετει το Fishman piezo και αυτη.Θα την εκτιμησεις ιδιαιτερα σε πολυωρες προβες/live  ;).
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #14 στις: 01/05/08, 00:29 »
Ναι Γαβρηιλ,θυμαμαι που το συζητησαμε μεταξυ μας το θεμα maple....anyway....σχετικα με την Ρ-44 τωρα φιλε Paranoid....η εν λογω κιθαρα ακολουθει κατα γραμμα την κλασσικη γραμμη της Parker οσον αφορα το playability.Δηλαδη ειναι ενα ευελικτο και ελαφρυ οργανο που θα παιξει σχετικα αξιοπρεπως,σχεδον,τα παντα....ΑΛΛΑ δε μου αρεσαν καθολου οι μαγνητες τις (Parker Stinger) και αν θες ''βαρβαρα'' ηχοχροματα μαλλον θα χρειαστει να τους αλλαξεις...και πιστεψε με ειναι μεγαλη μανουρα αυτο  :( :( :(....απο 'κει και περα η τιμη της ειναι πραγματικα δελεαστικη.Φυσικα δε διαθετει καποια ''ακριβα'' specs των fly...rosewood αντι για synthetic ταστιερα (βγαινει νομιζω και με εβενο),wilckinson made trem αντι για το Parker custom,Parker made pups.Διαθετει το Fishman piezo και αυτη.Θα την εκτιμησεις ιδιαιτερα σε πολυωρες προβες/live  ;).
αν μου πεις και που μπορω να βρω την p44 pro με τους duncan μαγνητες και το καλο τρεμολο εισαι αρχηγος  ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #15 στις: 11/05/08, 01:42 »
...ακομα τπτ  :-\...δε φαινεται να υπαρχει και πουθενα...κουραγιο και υπομονη
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #16 στις: 24/04/09, 20:46 »
Μιας και είναι ωραίο θέμα για τις συγκεκριμένες κιθάρες θα βάλω μια παλιά συνέντευξη του Ken Parker την οποία βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα και σε σημεία ανατρεπτική.

http://www.tonequest.com/articles/article23.htm

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #17 στις: 24/04/09, 22:18 »
θελω και εγω μια Parker  :(
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #18 στις: 25/04/09, 01:18 »
Παρε κι εσυ μια...μπορεις  ;)
Φιλε Serviani οντως πολυ ενδιαφερουσα η συνεντευξη  :)
Αυτο που λεω εγω παντα ειναι οτι λιγοι συνετελεσαν στην ''εξελιξη'' της κιθαρας .Μεταξυ αυτων εγω βαζω τον Ken Parker,τον Ned Steinberger και τον Charles Kaman....και προς θεου,δε λεω οτι οι κιθαρες που σχεδιασαν/κατασκευασαν αυτοι οι ανθρωποι ειναι οι καλυτερες και αλλα τετοια χαζα.Αυτο που λεω ειναι οτι εισηγαγαν καινοτομες τεχνικες και υλικα στην κατασκευη της κιθαρας και τα οποια ''δουλευουν'' σωστα.Με λιγα λογια πηγαν την κατασκευη του οργανου ενα βημα μπροστα προς τον 21ο αιωνα.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #19 στις: 25/04/09, 18:23 »
...αριστερα η Parker Fly deluxe,δεξια ο ''διαδοχος'' Parker fly Mojo....στις εμφανεις διαφορες ειναι
1)Η ελλειψη του Spring Tension Knob (η μαυρη ροδελα πισω απο το μπλοκ του τρεμ. η οποια ρυθμιζει το ποσο σκληρο θα ειναι το ελατηριο)
2)Η ελλειψη ρυθμιστικου bass/treble για το piezo (το τεταρτο προς τα πισω διπλο knob
3)Μαγνητες...Di Marzio Parker Custom στις παλιες....Duncan για τις νεοτερες...
4)Αλλαγμενη θεση battery compartment.Στο πλαι στις παλιες,πισω στις νεοτερες
5)Αλλαγμενη θεση truss rod οσον αφορα τη ρυθμιση....κατω απο το headstock στις παλιες,μπροστα απο τον neck pup στις νεοτερες

Παραμενουν ιδια
1)Synthetic ταστιερα
2)Playability
3)Tremolo block+Fishman Piezo

mace με την ευκαιρία να πούμε μερικά πράγματα που ενδεχομένως σου διεφυγαν όσων αφορά τις Fly.

H mojo δεν είναι ακριβώς διάδοχος της deluxe,είναι άλλο μοντέλο,η deluxe συνεχίζει να βγαίνει κανονικά, με τις αλλαγές βέβαια.

Το spring tension knob υπάρχει αλλά πλέον μόνο στην πίσω μεριά της κιθάρας και δεν ρυθμίζεται πλέον απλά με το χέρι.

Η θέση της βίδας που ρυθμίζει το truss rod παραμένει εκεί που είναι,στην κάτω μεριά του headstock δηλαδή.

Το wiring πλέον είναι κανονικό point to point.

H Fishman προενίσχηση που είχαν οι παλιές είναι wired με ribbon cable και δεν είναι πλέον διαθέσιμη αν θυμάμαι σωστά,οπότε αν κάτι "στραβώσει" θα χρειαστεί rewiring point to point.

Στις παλιές υπάρχει ledάκι στην πίσω μεριά με ένδειξη αν η μπαταρία αρχίσει να "πέφτει",στις νέες όχι.

Δίπλα στο jack της εξόδου στις παλιές υπάρχει διακόπτης που ρυθμίζεις αν θέλεις stereo έξοδο ή blend,στις νέες υπάρχει ενσωματομένο κάποιο smart switch το οποίο καταλαβαίνει τι είδος καλώδιο, mono ή stereo, του βάζεις.

Νομίζω αυτές συν αυτές που επισήμανε ο φίλος mace είναι οι βασικές αλλαγές που έγιναν.




Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #20 στις: 25/04/09, 18:49 »
Η ''παλια'' deluxe εχει,οπως πολυ σωστα επισημαινεις,διαφορες με τις νεες κατασκευες....οπως εχει και η ''κλασσικη'' παλια fly...ετυχε να παραθεσω την φωτο της deluxe πιο πανω γιατι τη βρηκα ευκαιρη  ;) .Παντως η αληθεια ειναι δεν ηξερα οτι αλλαχτηκε το ribbon cable που εχουν και οι δικες μου και καλα εκανα και το αλλαξαν,αν και μεχρι σημερα δεν μου χει δημιουργησει προβληματα.Επισης δεν ηξερα για το smart switch...ωραια πατεντα  :) Κριμα που το κοινο ''φοβαται'' νο προχωρησει στην αγορα μιας πραγματικα εξελιγμενης κιθαρας.Τα στερεοτυπα καλα κρατουν βεβαια και για να πω και την κακιουλα μου,ο Ελληνας αντιπροσωπος δεν ειναι και απο τους πιο ''ενεργους'' οσον αφορα την εν λογω μαρκα...προωθει πιο πολυ μαλλον τις υπολοιπες που αντιπροσωπευει  :(
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #21 στις: 25/04/09, 21:51 »
Καλά...ο έλληνας αντιπρόσωπος είναι ο Νάκας??
κρίμα...πολύ κρίμα για τις κιθάρες....
μέχρι π θα έστελνα και μαιλ στην ίδια την εταιρεία να τα κανονίσω μόνος μου για να μν πληρώσω το καπέλο του Νάκα!
πολύ ωραίες οι κιθάρες του Ken Parker...πολύ ιδιόμορφες...θα θελα πολύ να παίξω με μία μιας και έχουνε πολλές καινοτομίες.....!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #22 στις: 26/04/09, 17:08 »
Κοιτα...το θεμα για μενα δεν ειναι αν βαζει ''καπελο'' η οχι....απλα δεν εχει ουτε τα πιο απλα παρελκομενα που χρειαζονται για τις κιθαρες αυτες πχ tremolo arm,ελλασματα για το τρεμολο κλπ....τουλαχιστον δεν ειχε οταν ζητησα εγω και το χειροτερο ηταν η αντιμετοπιση τυ στυλ ''θα φερουμε...οταν φερουμε'',κλασσικο δηλαδη για καποιους ελληνες αντιπροσωπους (ευτυχως οχι για ολους)....αγορασα βεβαια απο τον Αγγλο αντιπροσωπο οτι χρειαστηκα και απο τοτε απευθυνομαι εκει...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #23 στις: 26/04/09, 17:49 »
Αν έμπαινα στο συνάφι (γυροφέρνει ακόμα στο μυαλό μου η ιδέα),σίγουρα θα προσπαθούσα να "διεκδικήσω" την αντιπροσωπεία είτε της Parker είτε της Carvin,και ιδιαίτερα με τις δυνατότητες που σου προσφέρει η 2η θεωρώ ότι αρκετοι θα έδειχναν ενδιαφέρον.
Η αντιπροσώπευση και των 2 στη χώρα μας είναι τουλάχιστον ελλειπής.
 

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Parker guitar
« Απάντηση #24 στις: 26/04/09, 17:56 »
....εως ανυπαρκτη θα σου ελεγα εγω....αλλα να να μου πεις εδω ''πασχουν'' τα τρανταχτα ''ονοματα''...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
8996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/02, 18:40
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
5366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
30 Απαντήσεις
15532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/06, 21:02
από **19931993**
91 Απαντήσεις
78267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 17:10
από delos999
19 Απαντήσεις
9100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/07, 20:59
από jstletmesing
8 Απαντήσεις
7591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
47 Απαντήσεις
41688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/10, 12:48
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/08, 17:31
από Panos-Echidna
14 Απαντήσεις
9245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis