Αποστολέας Θέμα: κλασική κιθάρα,ακουστική και ηλεκτροακουστική (&#  (Αναγνώστηκε 5249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killer10

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
θέλω να σας ρωτήσω τι διαφορά έχει η κλασική κιθάρα ,  ακουστική και  ηλεκτροακουστική κιθάρα
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/10, 21:52 από killer10 »

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Η κλασική κιθάρα είναι μια κιθάρα με έξι χορδές. Ανήκει ως είδος στα χορδόφωνα και με αυτήν μπορούμε να παίξουμε κυρίως κλασική μουσική, αν και χρησιμοποιείται ευρέως και σε άλλου τύπου ρεπερτόριο. Στην κλασική κιθάρα χρησιμοποιούνται ως πλήκτρα τα δάκτυλα και όχι η πένα. Η διαφορά της από την ακουστική κιθάρα σε ζητήματα τεχνικής κατασκευής και ήχου είναι πολύ μεγάλη, παρόλο που η εξωτερική εμφάνιση ενίοτε ξεγελά, ιδιαίτερα σε ότι αφορά στις κιθάρες φλαμένκο. Το μέγεθος μιας κιθάρας μπορεί να είναι συνήθως 3/4 ή 4/4.

wikipedia

δηλ. με λίγα λόγια άλλη μουσική καλύπτει η κλασική και άλλη η ακουστική. Η κλασική επίσης έχει διαφορετικές χορδές από την ακουστική. Φαντάζομαι υπάρχει ένα σημείο τομής σε κάποιο είδος μουσικής, αλλά γενικά διαφέρουν.

Η κυρια διαφορά της ακουστικής με την ηλεκτροακουστική είναι ότι τη δεύτερη μπορείς να τη συνδέσεις με ενισχυτή κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο αν θέλεις να παίξεις σε κάποιο event/συναυλία.
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
1. Η κλασική κιθάρα έχει νάιλον χορδές
2. παίζεις με τα δάχτυλα
3. εχει ποιο μεγάλο μπράτσο απο την ακουστική και ηλεκτρακουστική
4. μπορής να παίξεις σχεδόν τα πάντα οχι μόνο κλασική μουσική.
5. στο εσωτερικό του μπράτσου δεν περιλαμβάνη βέργα κάτι που την κάνει ποιό εβάλοτη στο λεγόμενο  σκέβρωμα


1.η ακουστική έχει κρυστάλλινο ήχο ποιό δυνατό είναι ιδανική σε πιάσιμο συγχορδιών 
2. παίζεις συνήθως με πένα
3. εχει ποιό λεπτό μπράτσο απο οτι η κλασική
4. εχει συρμάτινες χορδές
5. και στο εσωτερικό του μπράτσου έχει την σιδερένια βέργα που βοηθά στο να μη σκεβρώνη το ξύλο με το παραμικρό

η ηλεκτρακουστική παίζετε με ενισχυτή και βοηθά στα  live
και είναι ''ελαφρός'' ποιό ηλεκτρικός ο ήχος της.

Φυσικά καμία σχέση με ηλεκτρική κιθάρα
 
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Η κυρια διαφορά της ακουστικής με την ηλεκτροακουστική είναι ότι τη δεύτερη μπορείς να τη συνδέσεις με ενισχυτή κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο αν θέλεις να παίξεις σε κάποιο event/συναυλία.
Υπαρχουν και οι κλασικές που συνδέονται σε ενισχυτή...μια τέτοια έχω κι εγώ  ;)

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Η κυρια διαφορά της ακουστικής με την ηλεκτροακουστική είναι ότι τη δεύτερη μπορείς να τη συνδέσεις με ενισχυτή κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο αν θέλεις να παίξεις σε κάποιο event/συναυλία.
Υπαρχουν και οι κλασικές που συνδέονται σε ενισχυτή...μια τέτοια έχω κι εγώ  ;)

η λεγόμενη ηλεκτροκλασική κιθάρα σώστα.   ;)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ