Αποστολέας Θέμα: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.  (Αναγνώστηκε 7094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« στις: 16/02/08, 03:13 »
Η νεα ταινια του Τιμ Μπαρτον.
Λογικα θα εφτασε μεχρι τα αυτια σας ο ντορος... Διθυραμβικες κριτικες απο τους παντες (3 στις 3 κριτικες που κοιταξα πριν παω, εδιναν 5 αστερια - οι 2 απ τους 3 δεν εχουν ξαναδωσει ισως ποτε στη ζωη τους ξανα 5 αστερια).Καλυτερη ταινια στις Καννες, πιθανοτατα θα το παρει και το οσκαρ (οχι οτι το φιλμ αυτο βρισκεται οπουδηποτε κοντα στα αμερικανικα δεδομενα, ποιοτικα).

Τι εχω να πω εγω:
Η ταινια φωναζει Τιμ Μπαρτον.
Το ποσο λατρευω την δουλεια αυτου του σκηνοθετη δεν περιγραφεται, ολες του οι ταινιες ειναι all-time favourites.
Αυτο που τον κανει να ξεχωριζει, ειναι το διχως αλλο, η ικανοτητα του να πραγματευεται φοβερα μακαβρια θεματα, και παρολα αυτα, περισσοτερο να σε αγγιζει και να σε συγκινει, συχνα να σε κανει να γελας, παρα να σε απωθει η να σε αηδιαζει.
Σ αυτην την ταινια εγω θεωρω οτι αντιμετωπισε μια προκληση.
Ενα κειμενο εξαιρετικο, με μοναδικους τραγικους χαρακτηρες, πραγματικο δραμα...Πολυ αιματηρο επισης.
Η ταινια ειναι αψογη απο καθε αποψη. Σκηνοθεσια υπερανω κριτικης, σκηνικα, κοστουμια, μακιγιαζ, ερμηνειες, μουσικη, ολα στην εντελεια.

Αλλα παρολη την τεχνικη και ισως εικαστικη τελειοτητα, εγω δεν εφυγα απ την αιθουσα με αυτην την αισθηση ηρεμιας και ικανοποιησης που σου αφηνει ενα καλο εργο. Εφυγα καπως στενοχωρημενος, οχι για την μοιρα των χαρακτηρων, αλλα μαλλον καταβεβλημμενος απο τα λιτρα αιματος που ειδα να ρεουν αυτες τις 2 ωρες στην αιθουσα. Νομιζα οτι η αισθητικη του Μπαρτον ειχε βρει την χρυση τομη μεταξυ νοσηροτητας και ρομαντισμου, για τα δικα μου γουστα. Μαλλον εκανα λαθος γιατι αυτη τη φορα, η υπερβολικη νοσηροτητα δε μ αφησε να απολαυσω μια υπεροχη τραγικη ιστορια. :-[

Συνοπτικα, ισως θα αρεσει σ αυτους που γουσταρουν Μπαρτον, ισως οχι. Σε καμια περιπτωση δεν απευθυνεται στο ευρυ κοινο, δεν ειναι καθολου ευπεπτη ταινια. θα σας ελεγα μαλλον να την αποφυγετε. Ειναι μια δοκιμασια για την αισθητικη καποιου, αυτο το εργο.
Φανταζομαι οτι με αυστηρα κινηματογραφικα κριτηρια, ειναι ηδη ενα κλασσικο αριστουργημα, αλλα ειναι κριμα, που για να το γευτεις, πρεπει να συμβιβαστεις με εντονη βαρβαροτητα και μπολικο splatter. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/08, 04:51 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Sweeny Todd - The Demon Barber of Flit Str.
« Απάντηση #1 στις: 16/02/08, 12:46 »
Εγώ ξενέρωσα γιατί κατέβασα μια ταινία που είχε τον ίδιο τίτλο αλλά ήταν παραγωγή 2006 του BBC. Τώρα βαριέμαι να ξαναδώ την ίδια ιστορία  :P

Αποσυνδεδεμένος xristaras_amp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Sweeny Todd - The Demon Barber of Flit Str.
« Απάντηση #2 στις: 17/02/08, 14:00 »
κ εγω ξενερωσα...ολη την ωρα τραγουδια play back...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Sweeny Todd - The Demon Barber of Flit Str.
« Απάντηση #3 στις: 17/02/08, 14:47 »
ολη την ωρα τραγουδια play back...

Κι αν ποτέ πας εν γνώσει σου να δεις βουβό κινηματογράφο, φρόντισε να εκφράσεις τη δυσαρέσκειά σου που οι ηθοποιοί δε φρόντισαν να αρθρώσουν ήχο. :p

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Sweeny Todd - The Demon Barber of Flit Str.
« Απάντηση #4 στις: 17/02/08, 15:13 »
εγω πάντως την κατεβασα σε dvd rip και ειναι απιστευτη!Εξαιρετική! ;)

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Sweeny Todd - The Demon Barber of Flit Str.
« Απάντηση #5 στις: 17/02/08, 20:57 »
(Mech, αν μπορείς άλλαξε τον τίτλο γιατί ξύρισες 2 βασικά ονόματα :P   Sweeney, Fleet)

Προσωπικά μου άρεσε πολύ η ταινία, δεν πρόκειται να αναλύσω ιδιαίτερα, πάνω κάτω γνωστά εκ των προτέρων τα δυνατά στοιχεία που συνήθως συγκεντρώνει ο Burton στις ταινίες του (φωτογραφία, σκηνοθεσία, ερμηνείες, ατμόσφαιρα κλπ.)...

Τώρα, στο βασικό σημείο διαφωνίας όλων... Το splatter (σε σημείο περιττό) στο οποίο γύρω κινείται η ταινία είναι για πολλούς εκνευριστικό και λάθος κλπ... Είναι νομίζω ξεκάθαρο οτι είναι σκόπιμη κίνηση του Burton, το γιατί είναι άλλο ζήτημα... Για μένα είναι μια μορφή αντίδρασης σε όλους όσους ξαφνικά τον λάτρεψαν, χωρίς να συνειδητοποιούν ακριβώς το τι θέλει να περάσει, και το βάθος της όλης συμβίωσης μακάβριου-όμορφου που περνάει στις πιο πολλές του ταινίες... Κάποιοι σίγουρα θα διαφωνήσουν με αυτόν τον τρόπο αλλά προσωπικά μου αρέσουν πολύ τέτοιες "προκλητικές" κινήσεις, απο σκηνοθέτες πάντα που έχουν αποδείξει οτι κατέχουν την δυνατότητα να φτιάξουν μεγάλο εύρος δημιουργιών χωρίς να υποβαθμίζονται με εύκολες λύσεις.

Your thoughts...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/08, 21:00 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #6 στις: 18/02/08, 05:01 »
Αν προσεξες, λεω παραπανω οτι λατρευω τον Μπαρτον. και δεν αλλαξα γνωμη τωρα.
Και τον λατρευω οχι γιατι εχω κατσει να ψαξω τι ειναι αυτο "που θελει να κανει", αλλα επειδη μ αρεσουν οι καλες ταινιες.Απλα. Και τετοιες ταινιες ηταν το εργοστασιο σοκολατας, η νεκρη νυφη, ο εφιαλτης, το big fish και ο Ψαλιδοχερης, για να μην παω πιο παλια.

Και προσεξες οτι δεν ειπα πουθενα οτι δε μ αρεσε η ταινια.
Ειπα οτι με διχασε. Ο μισος μου εαυτος ηθελε να παραδεχτει οτι εβλεπα ενα αριστουργημα, μια ταινια απ τις λιγες, και ο αλλος μισος ευχοταν να μπορουσε να εχει γινει αυτη η ταινια με λιγοτερο αιματοκυλισμα. Θα μου πεις, μα αυτο ειναι αναφαιρετο στοιχειο του κειμενου. Συμφωνοι, αλλα εμενα δεν μ αφησε να τ απολαυσω.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #7 στις: 18/02/08, 10:40 »
Εγω παντως απο ολες τις ταινιες του Μπαρτον,εχω δει αρκετες,νομιζω οτι η κορυφαια του ειναι το Batman Returns...Αξεχαστη η σκηνη που πεθαινει ο Πιγκουινος και τα μωρα τον βαζουν στη βαρκα...
Το Sweeney δε το εχω δει...αλλα το σεναριο μου μυριζει λιγο Κομη του Μοντε Κριστο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #8 στις: 18/02/08, 12:50 »
Χωρις να εχω ιδιαιτερο κολημα με τον Μπαρτον  η ταινια μου αρεσε παρα πολυ.Επιτελους μια ταινια τοσο πολυδιαφημισμενη που πραγματικα αξιζε καθε cent ;D!Πραγματικα φοβεροι χαρακτηρες,τρομερη σκηνοθεσια και πολυ καλη συνδεση του μιουζικαλ με την ταινια(κανονικα τα σιχαινομαι!!)..Σκηνες που εριξα απιστευτο γελιο και σκηνες που κρυβομουν πισω απο το δαχτυλο μου.
Επισης η Σασα Μπαρον Κοεν ειναι πολυ μωρο με γουστοζικο μαλλι 8)

ΥΓ Για να την πω σε εναν πιο πανω :P...Απο οτι ειδα στα behind the scenes ο Ντεπ τραγουδουσε κανονικα! ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #9 στις: 18/02/08, 12:57 »
Έχει λίγο είναι η αλήθεια απο το Monte, αλλά ήταν ήδη υπαρκτό ώς musical και εμπνευσμένο απο έναν δολοφόνο υποτίθεται αληθινό... Τώρα αν το καλοκοιτάξεις τέτοιες ιστορίες θα βρείς παντού (εκδίκησης, αλλαγής ταυτότητας, κτλ) οπότε δεν νομίζω να μπορείς να πείς ξεκάθαρα οτι ξέρεις, αντέγραψε τούτο και εκείνο! Χωρίς φυσικά να απορρίπτω την πιθανότητα να ισχύει  :)

Mech, δεν σε κατηγόρησα καθόλου συγκεκριμένα εσένα! Άλλωστε το ξεκαθάρισες οτι σου αρέσουν οι ταινίες του, όπως και αυτή. Και καταλαβαίνω απολύτως πως ενόχλησε πολλούς αυτή η "άσκοπη" (περί αυτού ανέλυσα άλλωστε) βιαιότητα και ωμότητα. Μίλησα για τον οποιοδήποτε άνθρωπο ο οποίος ακολουθεί μάλλον μηχανικά αυτήν την ξαφνική τάση του κόσμου για Burton ώς αναζήτηση "ψαξίματος" και "ποιότητας" ενώ τα υπόλοιπα με τα οποία ασχολούνται βρίσκονται πολύ χαμηλότερα ή στον πάτο. Ξαφνικά γέμισε ο κόσμος τσάντες "Nightmare Before Christmas" και Jack... Τώρα, αν και εν μέρει χαίρομαι στο οτι ένας άξιος σκηνοθέτης βρέθηκε να γίνει τεράστιος και γνωστός, μου την δίνει που ο κάθε πικραμένος τον έχει μάθει. Και υποθέτω οτι αυτό που έκανε ήταν μια προκλητική κίνηση προς αυτή την μερίδα ειδικά, χωρίς να λέω οτι είναι φιλαράκι μου και ξέρω τι κάνει και γιατί, αλλά βάζω στοίχημα οτι σίγουρα αυτού του είδους το κοινό shockαρίστηκε, και εγώ προσωπικά το χάρηκα.

Πάντως όσον αφορά βία κλπ, έμεινα σχετικά αδιάφορος στο Sweeney με το όλο σκηνικό, άσχετα φυσικά αν το αντιλήφθηκα, όπως και κατανοώ όποιον ενόχλησε. Άλλωστε, έπαιξε και φοβερό ρόλο όλο το αίμα, ειδικά στο αποκορύφωμα της τελικής σκηνής... Απο τις ταινίες πάντως που όντως έμεινα άναυδος/με προβλημάτισε/shockαρίστηκα απο την βία της ήταν το Oldboy... Οπότε ο,τιδήποτε είδα έκτοτε για μένα ούτε καν συγκρίνεται στο παραμικρό με αυτό.

ΥΓ Για να την πω σε εναν πιο πανω :P...Απο οτι ειδα στα behind the scenes ο Ντεπ τραγουδουσε κανονικα! ;D

Ναί, όντως! Αρχικά ήθελα να πώ οτι τι σ***ά περίμενες, το πιο λογικό πράγμα του κόσμου θα ταν να τραγουδάνε playback, και αν ίσχυε το κάνουν αριστουργηματικά όπως και να 'χει, μέχρι που θυμήθηκα αυτό που ανέφερες Κιράτζο, το χε πάρει το αυτί μου κάπου... Τραγουδάνε live στην ταινία...  ;)  Respect επι 2 λοιπόν....
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/08, 13:08 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #10 στις: 18/02/08, 13:56 »
τραγουδάνε κανονικά για να φαίνεται αληθοφανές το playback που θα βάλουν μετά... όπως στα βίντεο κλιπ.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #11 στις: 18/02/08, 16:32 »
Παράθεση
Επισης η Σασα Μπαρον Κοεν ειναι πολυ μωρο με γουστοζικο μαλλι Cool

LOLOLOLOLOLOLOLOLOLOL.
Ειναι Ο Σασα Μπαρον Κοεν, και ειναι αυτος που επαιζε τον Πιρελι, τον ανταγωνιστη κουρεα.Γνωστος και ως Ali G.
Αν εννοεις την Λοβετ, η ηθοποιος λεγεται Ελενα Μποναμ Καρτερ, και η δικη της ηταν μακραν η καλυτερη απο ολες τις πρωταγωνιστικες ερμηνειες.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #12 στις: 18/02/08, 16:35 »
Παράθεση
Επισης η Σασα Μπαρον Κοεν ειναι πολυ μωρο με γουστοζικο μαλλι Cool

LOLOLOLOLOLOLOLOLOLOL.
Ειναι Ο Σασα Μπαρον Κοεν, και ειναι αυτος που επαιζε τον Πιρελι, τον ανταγωνιστη κουρεα.Γνωστος και ως Ali G.
Αν εννοεις την Λοβετ, η ηθοποιος λεγεται Ελενα Μποναμ Καρτερ, και η δικη της ηταν μακραν η καλυτερη απο ολες τις πρωταγωνιστικες ερμηνειες.
Ωχ οντως ;Dπολυ γκει αυτο που ειπα :P..Ελενα Μποναμ Καρτερ σορυ ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #13 στις: 18/02/08, 17:07 »
Ωχ οντως ;Dπολυ γκει αυτο που ειπα :P..Ελενα Μποναμ Καρτερ σορυ ;D

OMG!!! Εννοείται θεά η Helena... Αν είναι δυνατόν Κιράτζο... Και λέω τι στο καλό δεν είπε τπτ για την Carter και είπε για κάποια Cohen?  ;D
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #14 στις: 19/02/08, 09:55 »
Χθες είδα το Sweeny Todd.. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα κιόλας.. Γενικά μου αρέσουν τα musicals.. Το συγκεκριμένο πιστεύω ότι δεν είχε τόσο καλά κομμάτια.. Όσον αφορά την ατμόσφαιρα του Λονδίνου του 19ου αιώνα, στην αρχή το πηγαίνει καλά με τις άμαξες, τους αριστοκράτες με τα ψηλά καπέλα και τους πλανόδιους περιηγητές, αλλά στη συνέχεια σε κουράζει..

Όσο για τους χαρακτήρες, δεν μπορώ να πω ότι ήταν κλασικές φιγούρες Burton.. Ο Burton μας έχει συνηθίσει σε δυνατούς χαρακτήρες με προσωπικότητα και δεν νομίζω κάποιος από αυτούς να την πολυέδειξε.. Για να το πω και πιο παραστατικά, σχεδόν για όλες τις ταινίες του Burton έχω μινιατούρες (Nightmare before Christmas [ο σκύλος με την μπέρτα είναι όλα τα λεφτά], Corpse Bride, Scissorshands, Beetle Juice, Sleepy Hollow) και όταν τις βλέπω στο γραφείο μου, μου ξυπνούν εικόνες από τις ταινίες.. Στον Sweeny Todd όμως, δεν πιστεύω ότι θα αγοράσω καμία φιγούρα γιατί κανένας χαρακτήρας δεν με κέρδισε.. :(

Γενικά σχόλια:
1) Δεν ήταν τόσο splatter όσο ακουγόταν, ίσως κάτι παραπάνω από τον συνήθη Burton, αλλά ΟΚ..
2) Η κοπελιά που έπαιξε την Mrs. Lovett (η κοπέλα που έπαιξε και την απροσάρμοστη στο Fight Club) χωρίς να είναι όμορφη, δεν ξέρω, βγάζει κάτι πολύ ερωτικό.. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω και ίσως ήταν η έκπληξη του casting, μαζί με τον μικρό μπακαλόγατο.. Ο Depp στυλιζάρησε πάλι τον χαρακτήρα του, φαίνεται ότι δούλεψε πολύ σε αυτό με τον Burton, αλλά κατά την γνώμη μου έχει παίξει και καλύτερα..
3) Σχεδόν όλοι οι δευτερεύοντες ρόλοι ήταν γενικά αδιάφοροι..
4) Η σκηνή στην αρχή όπου ανοίγει η Tower Bridge (αυτή δεν ήταν; ) για να περάσει το καράβι του Depp ήταν μαγευτική.. 
SPOILLERS5) Αν δεν είχε την ανατροπή στο τέλος με τη γυναίκα του Todd, θα είχα απογοητευτεί από την ταινία.. Burton όμως είναι αυτός.. Το έκανε το θαύμα του πάλι :)..
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/08, 13:17 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #15 στις: 19/02/08, 12:52 »
2) Η κοπελιά που έπαιξε την Mrs. Lovett (η κοπέλα που έπαιξε και την απροσάρμοστη στο Fight Club) χωρίς να είναι όμορφη, δεν ξέρω, βγάζει κάτι πολύ ερωτικό.. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω και ίσως ήταν η έκπληξη του casting, μαζί με τον μικρό μπακαλόγατο.. Ο Depp στυλιζάρησε πάλι τον χαρακτήρα του, φαίνεται ότι δούλεψε πολύ σε αυτό με τον Burton, αλλά κατά την γνώμη μου έχει παίξει και καλύτερα..

Ακριβώς αυτό.... H Helena Bonham Carter έχει κάτι απίστευτα θελκτικό πάνω της και είναι φοβερή ηθοποιός κατ' εμέ... Αλλά έκπληξη του casting? Έχει παίξει σε όλες τις τελευταίες ταινίες του Burton, κάτι που φυσικά δεν αποτελεί έκπληξη, αφού είναι η γυναίκα του Tim Burton...

3) Σχεδόν όλοι οι δευτερεύοντες ρόλοι ήταν γενικά αδιάφοροι..

Δεν θα το έλεγα! Ο "Ιταλός" ήταν καταπληκτικός και στον ρόλο του και συνειδητοποιείς οτι έχει βάθος, κυρίως μετα την δεύτερη συνάντηση, άσχετα αν δεν τον γνωρίζουμε καλύτερα  :P   Ο εκκλησιαστής (δεν θυμάμαι το όνομα) είναι φοβερός χαρακτήρας, χωρίς να έχει κάποια ιδιαίτερη φιλοσοφία... Βάθος έχει σίγουρα όμως το αγόρι, η Lovett, ο δικαστής (Alan Rickman ftw!) κ.α. ... Ίσως το παράπονό σου είναι οτι δεν αναπτύχθηκαν αρκετά και σωστά? Εκεί εν μέρει θα συμφωνήσω, αν και οι πιο πολλοί με κέρδισαν...

Y.Γ.: Ο σκύλος λέγεται Zero  ;)
Y.Γ.2: Προσοχή με τα spoileeeers.... Μας διαβάζουν και όσοι δεν την έχουν δει.... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/08, 12:56 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #16 στις: 19/02/08, 13:16 »
2) Η κοπελιά που έπαιξε την Mrs. Lovett (η κοπέλα που έπαιξε και την απροσάρμοστη στο Fight Club) χωρίς να είναι όμορφη, δεν ξέρω, βγάζει κάτι πολύ ερωτικό.. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω και ίσως ήταν η έκπληξη του casting, μαζί με τον μικρό μπακαλόγατο.. Ο Depp στυλιζάρησε πάλι τον χαρακτήρα του, φαίνεται ότι δούλεψε πολύ σε αυτό με τον Burton, αλλά κατά την γνώμη μου έχει παίξει και καλύτερα..

Ακριβώς αυτό.... H Helena Bonham Carter έχει κάτι απίστευτα θελκτικό πάνω της και είναι φοβερή ηθοποιός κατ' εμέ... Αλλά έκπληξη του casting? Έχει παίξει σε όλες τις τελευταίες ταινίες του Burton, κάτι που φυσικά δεν αποτελεί έκπληξη, αφού είναι η γυναίκα του Tim Burton...
Ναι βρε.. Δεν το ήξερα ότι είναι γυναίκα του Burton, αλλά γνώριζα ότι έχει παίξει σε πολλές ταινίες του.. Σαν έκπληξη του casting δεν εννοούσα ώς έκπληξη επιλογής ηθοποιών αλλά έκπληξη σχετικά με την απόδοση της σε σχέση με τους υπόλοιπους ηθοποιούς..

Τώρα όσον αφορά τους χαρακτήρες, απλά δεν με έπεισαν διότι όπως το λες δεν τους δώθηκε το απαραίτητο βάθος (με εξαίρεση την Mrs. Lovett της οποίας ο ρόλος κόπηκε και ράφτηκε για βραβείο)..

Αα, για τα spoilers, νομίζω ότι επιλήφθηκα επί του θέματος :D

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #17 στις: 25/02/08, 13:55 »

     βασικα εχει κατι απο τον '' κουρεα της Σεβιλλης'' περισσοτερο....
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #18 στις: 25/02/08, 14:58 »
βασικα εχει κατι απο τον '' κουρεα της Σεβιλλης'' περισσοτερο....

Eμμμ ναί? Τίποτα άλλο? Όχι?

Ίσως να μην κάνεις post αν δεν έχεις κάτι να πείς ή να επιχειρηματολογήσεις, στοιχειωδώς.   ::)
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #19 στις: 03/03/08, 11:31 »

βασικα εχει κατι απο τον '' κουρεα της Σεβιλλης'' περισσοτερο....
[/quote]

Eμμμ ναί? Τίποτα άλλο? Όχι?


Ίσως να μην κάνεις post αν δεν έχεις κάτι να πείς ή να επιχειρηματολογήσεις, στοιχειωδώς.   ::)
[/quote]


αυτο ειναι το προβλημα σου εσενα??κατα τη γνωμη μου παντωσ εχει κατι απο τον ''κουρεα τησ Σεβιλλης'' γιατι η ιστορια μου το θυμισε,οπωσ και εκει ηταν ο υποτιθεμενοσ κουρεασ που σκοτωνε τουσ πελατες του.... τι περισσοτερο να πω??πιστευω πως αν ξερεισ και τα δυο εργα δεν χρειαζοταν περισσοτερες απεξηγησεις.... τεσπα αν σε δυσκολεψα συγγνωμη!!!!
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #20 στις: 04/03/08, 01:09 »
Εμ, παρεξήγησις  :-X

Εξέλαβα απλά τον τόνο σου ώς ειρωνικό / υποτιμητικό ώς προς το Sweeney, και αν και γνωρίζω το έργο δεν είχα υπ' όψη μου οτι γίνεται ακριβώς έτσι... Νόμιζα έναν φόνο έχει όλο και όλο στο έργο, και δεν πήγε το μυαλό μου εκεί, το πήρα λίγο σαν δούλεμα  :)

Συγνώμη απο την μεριά μου λοιπόν  ;)
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Str.
« Απάντηση #21 στις: 12/03/08, 12:51 »

  οκ λοιπον και απο την μερια μου.... απλα δεν το εχω δει και εγω τον ''κουρεα τησ σεβιλλης'' το ξερω απλα απο την μαμα μου που μου το ελεγε  ;)γιαυτο δεν επεκταθηκα παραπανω για να δω αν ηξερε καποιοσ περισσοτερα να μας διαφωτισει....
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:24
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 08:46
από petros19051988
15 Απαντήσεις
11555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/13, 20:33
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/14, 19:35
από kkmspm (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
5300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/17, 17:22
από modfori