Ψηφοφορία

Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε ?

Windows (XP,NT,9x)
74 (73.3%)
Linux (οποιαδηποτε διανομή)
17 (16.8%)
Αλλο Unix-οειδές
1 (1%)
MacOS
9 (8.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 90

Αποστολέας Θέμα: Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας ?  (Αναγνώστηκε 23728 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απο το 1995 έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα λειτουργικά που έχουν κυκλοφορήσει για PC, όλα της microsoft (δεν πρόλαβα να βάλω ακόμα το windows 7rc, σε λίγες μέρες  :)), πάρα πολλές διανομές linux (φυσικά όχι όλες γιατί είναι άπυρες)ακόμα και εκδόσεις mac και solaris. Το συμπέρασμα μου σαν "απλός" χρήστης (με την λέξη απλός εννοώ οτι δεν είμαι προγραμματιστής κτλ :P) είναι ότι ποιο λειτουργικό και σταθερό "λειτουργικό" από τα windows xp pro sp2+ δεν υπάρχει!!!!!!
Οσοι θέλουν να βάλουν τώρα linux προτείνω Kubuntu  ;)  ( http://www.kubuntu.org/ )
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/09, 16:33 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Alex-andr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
 Καλησπέρα εγώ χρησιμοποιώ xp pro είχα vista αλλά δεν την πάλευα και τα άλλαξα. Mικρή η εμπειρία μου με τα linux αλλά όσο τα χρησιμοποίησα μου φάνηκαν αρκετά βολικά και εύχρηστα. Δεν νομίζω να έχουν κάτι να ζηλέψουν από τα windows.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
2 χρόνια πέρασαν απόταν πρωτο έβαλα το ποστ,  και πλεον είμαι σίγορος ......


Ενα είναι το λειτουργικό . Και λέγεται DEBIAN Lenny GNU/LINUX πραγματικά το σταθερότητερο και πιο καλοδουλεμένο λειτουργικό που έχω βάλει (το κράτησα πάνω από έναν χρόνο , έχοντας μόνο αυτό, πράγμα που δεν μου έχει συμβεί με άλλα λειτουργικά τα τελευταια 3 χρόνια !) .
Οσοι έχουν ασχοληθεί με το debian παλιότερα , σίγουρα θα ξέρουν πόσο σπαστικό ήταν στις ρυθμίσεις του . Πλέον τέτοια προβλήματα δεν έχεις ... Το στήνεις μια φορά και τρέχει για πάντα . Επίσης με το wine έχω τρέξει ακόμα και photoshop ( αν και πλέον δεν χρειάζεται , το gimp είναι απίστευτο στην επεξεργασία εικόνας, ειδικά αν το πειράξεις λίγο )

Ολο αυτό το διαστημα πέρασα από free-bsd (φοβερό λειτουργικό ειδικά για δυκτιακά πράματα . Ασφαλές , με πολλές δυνατότητες ΑΛΛΑ ..... για να πεις ότι το χεις με το bsd και μπορείς να το στήσεις καλά πρέπει να διαβάσεις 2 χρόνια )
Open-bsd (μόνο για καμένους αν και είναι το ασφαλέστερο για web/mail servers )
Pc-bsd (το ubuntu των bsd . Θέλει πολύ δουλεία ακόμα , είναι γεμάτο στα bugs )
Pc Solaris  (απλά κακογραμένο...Το έβαλα σε pentium 4 και το έβγαλα την ίδια μέρα αφού έκανα 3 ώρες εγκατάσταση .... )
Ubuntu 9.04 (λειτουργικάρα , οι τύποι έχουν κάνει άψογη δουλειά , αλλά δεν έχει την μαγεία του debian  ::) )
Dynebolic gnu/linux (live διανομή πάρα πολύ ελαφριά και γρήγορη με πάααααρα πολλα εργαλεία για επεξεργασία εικόνας και ήχου)

Σε windows προφανώς και ούτε καν θα αναφερθώ ...

« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/09, 00:10 από anadam(tasos18) »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Έμεινα ένα μήνα με κύριο λειτουργικό τα ubuntu jaunty 9.04. Μια μέρα με είχαν εκνευρίσει τόσο πολύ επειδή είχε κολλήσει το update τους και μου είχε καταστρτέψει ότι είχα εγκατεστημπένο μέσα. Tα πέταξα και έβαλα τα windows 7 rc1 και έκτοτε ησύχασα. Καλά τα linux, χρυσά, αλλά μέχρι να αποκτήσουν λίγο περισσότερο fanbase και να υπάρχει μεγαλύτερη υποστήριξη έχουν δρόμo. Θες να κάνεις κάτι κ αναγκαστικά πρέπει να ψάχνεις στο net...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Το χω ξανακουσει αυτο .... Ναι χρειαζεται νετ το linux ,αυτο ειναι αλήθεια . Αν και το ubuntu , το debian και το gentoo πχ εχουν μεγάλες κοινότητες και δεν αντιμετοπίζεις συχνά τραγικά προβλήματα ( το gentoo είναι βέβαια σε κατηγορία power user , το κάνεις όλο compile με το χέρι και είναι για μεγάλα καψήματα , άρα θέλει και πολύ διάβασμα . Βέβαια όταν καταφέρεις και το βάλεις πάει σφαίρα )

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Αυτά είναι που με έδιωξαν εμένα. Για να εγκαταστήσεις κάτι "σοβαρό" που δεν υπάρχει στα repositories πρέπει να κάνεις χειροκίνητα compile ολόκληρη αλυσίδα από dependencies που ορισμένες φορές απλά δεν τελειώνει...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Στο desktop έχω Windows XP (αναγκαστικά λόγω προγραμμάτων σχολής) και μια διανομή linux (κατά καιρούς αλλάζω), ενώ στο laptop (main pc) έχω Ubuntu 9.04 64bit.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Debian Testing (όποια έκδοση είναι testing κάθε φορά :P ) με μερικά πράματα από τρίτες πηγές, εδώ και μερικά χρόνια, και ως σχεδόν αποκλειστικό λειτουργικό. "Σχεδόν" γιατί μπαίνω και windows να παίξω κανά παιχνιδάκι :P

Το συμπέρασμα μου σαν "απλός" χρήστης (με την λέξη απλός εννοώ οτι δεν είμαι προγραμματιστής κτλ :P) είναι ότι ποιο λειτουργικό και σταθερό "λειτουργικό" από τα windows xp pro sp2+ δεν υπάρχει!!!!!!
Απλά πρέπει να κάνεις format 1-2 φορές το χρόνο :P

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Απλά πρέπει να κάνεις format 1-2 φορές το χρόνο

windows 98se format 1-2 φορες το χρονο  ::)
windows me   format από 1-2 φορές το μήνα μέχρι και 1-2 φορές τη μέρα (το λέει και η λέξη me=μη :P, και τα είχα "αγοράσει" κιόλας >:()
windows xp sp2  format ποτέ!!!! μετά απο 3,5 χρόνια χτύπησα δίσκο και αναγκάστηκα να τα ξαναστήσω  :o

(υγ, τώρα παίζω με PCLinuxOS  ;))
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ έχω το Ubuntu 9.04 και κάνει την δουλειά του μια χαρά χωρίς προβλήματα.

+1 για το ubuntu studio πάντως, όπως αναφέρθηκε παραπάνω

Και για όσους έχουν Linux, προτείνω δύο προγράμματα:
Το Ardour για multitrack recording (είναι σαν το audition στα windows). Το χρησιμοποιώ και μου έχει λύσει τα χέρια.
Το Tuxguitar, που ανοίγει και παίζει guitar pro tablatures (και φορτώνοντας ένα soundfont στην κάρτα ήχου έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα με το RSE του guitar pro).

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
XP και Ubuntu σε dual boot.Εύκολα και γρήγορα.Αλλά δεν είναι χρησιμεύουν για όλους τα Linux.Πρέπει να έχεις γνώσεις,ειδικά αν logαρεις σαν root.Απο κει και πέρα δούλευα παλιά σε studio mac γιατί είναι μανούλα για τέτοιες εφαρμογές.Είχα βάλει 2 κάρτες ήχου με nuendo και cubase και φυσικά τα windows κράσαραν ενώ τα mac δεν μάσησαν μια.Αν δεν είναι κάποιος επαγγελματίας δεν υπάρχει λόγος να έχει mac.Στην ερώτηση κάποιου αν υπάρχουν άλλα λειτουργικά υπάρχουν τα Solaris,BeOS και Chrome OS που έχω δοκιμάσει...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
... και Chrome OS που έχω δοκιμάσει...
Έχει κυκλοφορήσει;  ???

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Έχω κάτι πηγές και το είδα :D

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παιδια, επειδη προκειται να αγορασω λαπιτοπι αμεσα, τι μου προτεινετε αναμεσα σε mac και windows;
ειναι κ το windows 7 που βγαινει καποια στιγμη  κι εχω προβληματιστει.... ::)
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
παιδια, επειδη προκειται να αγορασω λαπιτοπι αμεσα, τι μου προτεινετε αναμεσα σε mac και windows;
ειναι κ το windows 7 που βγαινει καποια στιγμη  κι εχω προβληματιστει.... ::)
Για τι χρήση το θες;

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για τι χρήση το θες;
[/quote]
απλη γενικη χρηση. Οχι πολυ βαρια προγραμματα. Ταινιες, διαδικτυο, επεξεργασιες εικονων/ηχου αλλα μη επαγγελματικες..
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Για μη επαγγελματική χρήση και για τις απαιτήσεις που έχεις σαφέστατα δεν αξίζει να δώσεις για mac.
Επειδή όμως εγώ είμαι κολλημένος με τα mac, αν μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω τα apple products αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω.
Όσο για windows 7 μην έχεις πρόβλημα. Κάνεις ένα partition και έχεις ταυτόχρονα καί mac καί Windows.
Τα mac είναι άλλη φάση. Αν πάρεις θα κολλήσεις, απλά να το σκεφτείς καλά γιατί μιλάμε για 1000 ευρώ παραπάνω από ένα απλό pc (macbook pro vs other 15.4 laptops).
Αν γενικότερα πάντως δεν είσαι και πολύ κολλημένος με υπολογιστές κλπ ίσως δεν αξίζει
Ελπίζω να σε βοήθησα.;)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Για μη επαγγελματική χρήση και για τις απαιτήσεις που έχεις σαφέστατα δεν αξίζει να δώσεις για mac.
Επειδή όμως εγώ είμαι κολλημένος με τα mac, αν μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω τα apple products αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω.
Όσο για windows 7 μην έχεις πρόβλημα. Κάνεις ένα partition και έχεις ταυτόχρονα καί mac καί Windows.
Τα mac είναι άλλη φάση. Αν πάρεις θα κολλήσεις, απλά να το σκεφτείς καλά γιατί μιλάμε για 1000 ευρώ παραπάνω από ένα απλό pc (macbook pro vs other 15.4 laptops).
Αν γενικότερα πάντως δεν είσαι και πολύ κολλημένος με υπολογιστές κλπ ίσως δεν αξίζει
Ελπίζω να σε βοήθησα.;)
cu
Και εγώ συμφωνώ. Άσε που τα windows 7 είναι πάρα πολύ καλά. Και πλέον με το πρόγραμμα virtual box της Sun μπορείς να τρέχεις ότι λειτουργικό θέλεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με κάποιο άλλο. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα αν δεν το θες για κάποια ειδική χρήση.

Η συμβουλή μου πάντως για όσους παίρνουν laptop είναι να ελέγξουν κατά πόσο το λειτουργικό που τους προμηθεύουν είναι κανονικό ή recovery disc και κατά πόσο υπάρχουν διαθέσιμοι drivers για να χρησιμοποιήσεις και άλλα λειτουργικά. Στην πρώτη περίπτωση έχουν εγκαταστήσει τα windows στον υπολογιστή που αγοράζεις μαζί με προγράμματα που πιθανόν να μην θες (πχ για να πληρώνεις τους drivers από τη Sony στα Vaio, όταν θες να κάνεις update) και έχουν φτιάξει ένα κλώνο του σκληρού σου στο dvd Που σου δίνουν, με αποτέλεσμα να μην έχεις επιλογές κατά την εγκατάσταση. ΜΕ λίγα λόγια πληρώνεις λειτουργικό, αλλά δεν έχεις τίποτα. Στη δεύτερη περίπτωση, απλά για λόγους συμβατότητας και για λόγους πειραματισμού με άλλα λειτουργικά.
P.S. Απέφυγε όσο μπορείς τα Vaio  ;D Δεν ξέρω άνθρωπο που να έχει καλή εμπειρία από αυτά.

EDIT: Κοιτάξτε πόσα ψέμματα πουλάει η M$! Και πάνω που είχα αρχίσει να τη συμπαθώ με την κίνηση που έκανε με τα 7...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/09, 19:37 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
το να μην έχεις γνήσιο cd δεν είναι πρόβλημα. Κατεβαζεις ένα από το
internet και το εγκαθιστάς με τον δικό σου κωδικό (βλέπε αυτοκόλλητο) και το δηλώνεις κανονικά.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ευχαριστω παιδια!! ;) ;D
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Τα windows εχουν τις περισσοτερες εφαρμογές απο οποιοδηποτε αλλο αλλα το λειτουργικό καθε αλλο παρα σταθερό ειναι.Οταν το ζορίζεις( και δεν εννοω να κανεις surf sto net και να χαζευεις στο youtube) με βαριές εφαρμογές απο ενα σημειο και επειτα βαράει διαλυση.Το εχω χρησιμοποιήσει για ηχογράφηση μουσικής(Cubase,Nuendo,FL studio ktl) γραφιστικά(Photoshop ,Illustrator) web design(flash dreamweaver) και δυστυχώς παντα σε καποιο σημειο θα τα σκατωσει και θα σε αφησει ξεκρεμαστο.Μπορει να εχεις ενα high end pc αλλα και μονο που αναγκάζεσαι να τρεξεις windows είναι σοβαρο μειον.Μπλε οθόνες κολλήματα αναγκαστικα φορματ κτλ κτλ....δεν τα υπολογιζεις μεχρι που να τα ζησεις και τοτε καταλαβαινεις την αναγκη για σταθερο λειτουργικο.

Το Linux τώρα ειναι σιγουρα σταθερότερο απο windows αλλα εχει δυο σοβαρα μειον.Πρωτον και σημαντικοτερο δεν μπορεις να τρεξεις τα μεγαλα προγράμματα που εχουν καθιερωθει πλεον και φτιαχνονται μονο για windows(τρεχουν με πατεντες αλλα λιγοτερο σταθερα ακομα και απο οταν τρεχουν σε windows) οπως πχ photoshop cubase guitar rig ktl ktl ktl.Δεύτερον ειναι οτι πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω και να ψάχνεις στο νετ για λυσεις για διαφορα μικροπροβληματα που συνεχως παρουσιαζονται απο το να δουλεψει το wireless  η πχ το γιατι ξαφνικα σταματησε να παιζει video(αυτα οι χρηστες του linux δεν τα αναφερουν γιατι θελουν να βαυκαλιζονται οτι και καλα τρεχουν δωρεαν λειτουργικό).Συμπερασμα:To linux μπορεί να ειναι free και οντως εξαιρετική εναλλακτική αλλα αμα δεν κανει αυτα που θελεις και συναμα σε εχει και καθε λιγο απο πανω να ψαχνεις για λυσεις στο τερμιναλ και τα σχετικα δεν ειναι χρηστικό για τον μεσο χρήστη.Το θέμα ειναι το λειτουργικό να δουλευει για σενα και οχι εσυ για το λειτουργικό.

Η καλύτερη λύση για μενα ειναι το Οsx με τα mac.Kαι αυτο γιατι συνδιαζει τα πλεονεκτήματα των windows και  linux χωρίς σοβαρα μειονεκτήματα.Δεν εχει την ποικιλιά των windows σε προγραμματα αλλα ολοι οι μεγαλοι τιτλοι τρέχουν και σε osx(δηλαδη αυτα που θα χρειαστεις με λιγα λογια) ενω αμα εχεις και το μικροβιο τρεχεις και εφαρμογες linux.Είναι super σταθερό γιατι το λειτουργικό εχει φτιαχτεί για το συγκεκριμένο hardware και οσο και αν καποιοι χλευαζουν αυτη την κίνηση και θεωρουν οτι ετσι η mac προσπαθεί να πουλησει το hardware της ειναι χρηστική.To restart θα το βλεπεις πλεον μονο στα update τις μπλε οθόνες τις ξεχνάς και ο υπολογιστής σου θα ειναι τοσο γρηγορος οσο και την πρωτη ημερα που τον ανοιξες(αλλη φιλοσοφια ουτε registry υπαρχει να διαγκώνεται ουτε τιποτα.) Ειναι σαν να εχεις ενα ωραιο αμαξι σεταρισμενο που ρολαρει χωρις ποτε να το πας στο συνεργειο παρα μονο για βενζινη.Για μενα αυτο θα πει σωστο λειτουργικο που σου εξοικονομει χρόνο αρα και χρήμα.
Υπαρχουν καποιοι τωρα που πανε να βαλουν το osx σε διαφορα pc εκτός mac  αλλα αυτο δεν εχει κανενα απολυτως νόημα.Γιατι το trademark του (η σταθερότητα δηλαδη) παει περιπατο καθως δεν φτιαχτηκε για ολο το μπαζοharware του πλανητη(και μετα λενε ..δοκιμασα το osx αλλα δεν ειναι οπως τα λενε).Καλυτερα θα ηταν να βαζανε windows.Το αντιθετο ομως δεν ειναι καθόλου προβλημα.Καποιος δηλ που θελει να τρεξεις windows σε mac το κανει πολυ ευκολα και χωρις επιπλεον προβληματα(με dual boot η χωρίς).
Βεβαια παντα εχει σημασια τι ψαχνει ο καθένας πχ καποιος που μπαινει μονο νετ για να τσεκαρει τα μαιλ του η να παιζει...στοιχημα :P μπορει να εχει ενα netbook της συμφορας με linux και να κανει τη δουλειά του.Αν ομως θες να χρησιμοποιησεις τον υπολογιστη σαν εργαλειο και για πολλα πραγματα η καλυτερη λυση που αντεχει και στο χρονο ειναι τα mac.Tο δικό μου το εχω 2.5 χρονια και χωρις ιδιαιτερες προσθηκες λειτουργεί οπως και την πρωτη μέρα χωρις ουτε το παραμικρό πρόβλημα.Γιαυτο αλλωστε ακόμα και μετα απο λιγους μηνες ενα pc με windows εχει χασει πανω απο τη μιση αξία του ενω ενα mac διατηρεί και την μεταπωλητική του αξία.Στην ουσια δηλαδη και σε βαθος χρόνο τα mac σου ερχονται και φθηνότερα
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τελευταία χρησιμοποιώ όλο και περισσότερο Ubuntu Linux. Έχει ωριμάσει αρκετά αυτή η διανομή. Βέβαια, πρέπει να ψάχνω στο ίντερνετ για προγράμματα για να καταφέρω να κάνω διάφορα πράγματα που θέλω, αλλά μ'αρέσει η περιπέτεια, και να μαθαίνω. Χρησιμοποιώ που και που και τα winblows(!), που τώρα πια σέρνονται, όταν με τραβάει η συνήθεια ή κάποιο εξειδικευμένο windows πρόγραμμα.

Τα παραπάνω αφορούν σε προσωπικό Η/Υ. Για server, προτιμώ linux με τα χίλια.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Τα windows είναι σαν μια γκομενα τσουλίδιο.Να εισαι σχεδον σιγουρος οτι καποια στιγμή θα στην κανει την λαδιά :P.Είναι το μονο λειτουργικό που το αγοραζεις με κουσουρια και την υποσχεση παντα οτι ολα θα λυθουν με τα πρωτα  season pack κτλ κτλ.Φαντασου να πηγαινες να παρεις αμαξι και να σου ελεγαν οτι για τους πρωτους εξι μηνες δεν θα λειτουργουν τα...φωτα....και συ να το αγοραζες παρολα αυτα:-X Βεβαια στην Microsoft σε πειθουν οτι περα απο τα windows το χαος και οτι ειναι η μοναδική λύση.Για μενα παντως οσοι δεν εχουν δουλεψει το osx δεν ξερουν τι θα πει πραγματικό λειτουργικό.Οπως και το αυτοκινητο που ειναι κουρδισμενο ρολοι και θελει μονο βενζινη χωρις πολλα πολλα ετσι και το osx...το βαζεις στο ρευμα και το ξεχνας(στην κυριολεξια...μπορεις μεχρι και μηνες να το αφησεις ανοικτο) σταθερό απροβληματιστο( και εφαρμογες να κρασαρουν αυτο δεν κρασαρει ποτε) ποιο εξυπνα σχεδιασμενο( outε registry και bloatware ουτε κρασαρισματα και ιοι) η ταχυτητα και η αποτελεσματικότητα του δεν μειωνεται οσο περνανε τα χρόνια και γενικά δουλευει για σένα και οχι εσυ για αυτο.
Οταν λοιπον καποια στιγμη τα windows (βαλε vista seven η οτι θες ολα εκει καταληγουν μετα απο καποια χρηση) σου πεταξουν τα τρελα μυνήματα κρασαρισματος σε αναγκασουν σε φορματ και σου ριξουν τη δουλεια πισω τοτε αρχιζεις και καταριέσαι  και βρυζεις.Βεβαια ο ανθρωπος ειναι ζωο της συνήθειας και ετσι ειναι και οι χρηστες windows ....τα φορματ πχ τα θεωρουν πολυ φυσιολογικα κατι σαν την επισκεψη στον κουρεα οταν σου μακρυνει το μαλλι ενα πραγμα..γιατι η MS τους εχει μαθει να ζουν στην πρεσσα.Ανα πασα στιγμη περιμενουν το μπαμ.
Για μενα οποιος εχει χρησιμοποιησει τα συγκεκριμενα λειτουργικα για καιρο( οχι του στυλ α το ειδα σε ενα σπιτι φιλων το χρησιμοποιησα λιγο....δεν μου αρεσε πχ...)τουλαχιστον ενα 90% απο αυτους ουτε καν βαζει στην ιδια κατηγορια τα windows με το osx.Συγκρινεις την καρδια ενος αθλητη στιβου με την καρδιά ενος καναπεδακια καρεκλοκένταρου με φραγμενες αρτηριες που ανα πασα ωρα και στιγμή θελει να εισαι απο πανω με τα pads για ηλεκτροσοκ ;).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Σεβαστή η άποψη σου αλλά είναι άποψη σου μόνο. Ολα αυτά που λες δεν στέκουν στην δικιά μου πολύχρονη εμπειρία με τα windows.
Μου θυμίζεις έναν φίλο ο οποίος δεν είχε κανένα προσόν για να ρίξει μια γυναίκα και έτσι κατηγορούσε τους άλλους, αστον αυτόν δεν είναι καλός, σε δουλεύει  κτλ Πες μας τι κάνουν τα osx και όχι τι δεν κάνουν τα windows. Πες μας σε τι είναι καλά και όχι σε τι δεν είναι τα άλλα. Το γράφω και παραπάνω, τα μόνα win που ήθελαν format κτλ ήταν τα millenium. Αν δεν ξέρετε να στήνετε ένα σωστό μηχάνημα ή αν δεν ξέρετε να διαλέγετε σωστό υλικό δεν φταίνε τα windows. Ok στα Mac μηχανήματα δεν χρειάζεται αυτό καν  ;) άλλα μέχρι εκεί. Συχνό επιχείρημα τόσο τον mac όσο και linux χρηστών (είμαι και εγώ απ αυτούς 8))  είναι οτι είναι ελαφριά, δεν κρασαρουν και δεν βαραίνουν με τον καιρό. Ναι αλλά κανείς δεν λέει οτι δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ το περίεργο για να κρασαρουν. Για φορτώστε τα με ενα εκατομμύριο προγράμματα σπασμένα και μη, παιχνίδια, ίντερνετ (με ιούς) , επαγγελματικά, λογιστικά, γραφείου
μουσικής, βίντεο, σχεδιάσεις ταυτόχρονα +τα δοκιμαστικά "το βρήκα στο ιντερνετ" βάλε-βγάλε-demo κτλ και τα ξαναλέμε  ;D :o
Επίσης σκεφτείτε πριν πείτε οτι τα windows αναφέρονται συχνότερα σαν προβληματικά το ποσοστό που κατέχουν. Δηλ αν το 90% χρησιμοποιούν windosw φυσικό είναι να βλέπουμε συχνότερα προβλήματα στο νετ και γενικότερα.

Δεν υποστηρίζω τα windows σε καμιά περίπτωση, απλά μου αρέσει να είμαι αντικειμενικός και να μην παρασύρομαι απο ενθουσιασμούς, και για να το αποδείξω αυτό θα προτείνω ένα linux όπως έκανα και στα προηγούμενα μηνύματα μου.

Αυτή την φορά προτείνω κάτι ποιο ελληνικό http://monomaxos.host56.com/ver4.htm  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Σε κόβω λίγο εμπαθή φίλε denisgiann και διόλου λιγότερο ζηλωτή. Είχα όλη την καλή διάθεση ειλικρινά να συμμετάσχω στη συζήτηση με εκτενή σχολιασμό, αλλά από τη μια δεν θεωρώ πως μπορεί να προκύψει ιδιαίτερα εποικοδομητική όταν απέναντί σου υπάρχουν fanboys κι από την άλλη, κάπου με έχασες με εκείνο το ανεκδιήγητο "βεβαια ο ανθρωπος ειναι ζωο της συνήθειας και ετσι ειναι και οι χρηστες windows".

Έχοντας ξεκινήσει από 8μπιτα μηχανήματα και έχοντας ζήσει και την χρυσή εποχή της Amiga, τότε που το home computing εθεωρείτο must, γνωρίζω πολύ καλά τι εστί ελιτισμός. Ειδικά σε επίπεδο μιας περισσότερο κλειστής "κοινωνίας" που νοιώθει μονίμως απειλούμενη από τις μάζες, οι οποίες εκ προοιμίου ταυτίζονται με τα πρόβατα απαξιωτικά. Βλέπε και την παραπάνω διαπίστωσή σου. Η αλήθεια είναι πως αν υπάρχει ιδανικό λειτουργικό αυτό ακόμα δεν το έχουμε δει. Στην καλύτερη των περιπτώσεων απλώς επιλέγουμε όποιο υπερτερεί για τη χρήση που επιθυμούμε. Το να στηρίζουμε λοιπόν το Snow Leopard, τα Windows 7, το Ubuntu ή όποιο άλλο με την υπεροψία εκείνου που νομίζει πως κατέχει την απόλυτη κρίση, μάλλον δε μας παίρνει. Το να αντιμετωπίζονται οι χρήστες των Windows αξιωματικά ως οι τυφλοί που δεν έχουν δει το φως το αληθινό του MacOS, μου θυμίζει τον "πόλεμο" που διενήργησαν διάφοροι προκειμένου να πείσουν πως το mp3 ως υποδεέστερο format δεν αξίζει επικράτησης, μόνο κσι μόνο για να καταφανεί πως ο κόσμος έκανε τη δουλειά του με αυτό μια χαρά κι εξυπηρετούσε τις ανάγκες του απροβλημάτιστα. Και δεν είναι πως το MPC ή το OGG δεν παρήγαγε ποιοτικότερα αποτελέσματα...είναι που για τη συντριπτική πλειονότητα δεν είχε σημασία, μια και το λιγότερο καλό ήταν ήδη αρκετό.

Προσωπικά χαιρετίζω την έλευση των Windows 7, με τα οποία απέδειξε η Microsoft πως μπορεί να μάθει από τα λάθη της. Ρεαλιστικά μιλώντας, δεν είναι και τόσο πιθανό λίαν συντόμως να διεισδύσει στη συντριπτική πλειονότητα των λειτουργικών συστημάτων κάποιο άλλο, οπότε η βελτίωση των Windows ήταν επιτακτική ανάγκη, μετά και την δυσκοιλιότητα των Vista. Κι αυτό δεν θα συνέβαινε αν τόσο το MacOS, όσο και το Linux δεν είχαν επιδείξει θαυμαστά αποτελέσματα οξύνοντας τον ανταγωνισμό και κινητοποιώντας τη Microsoft. Και σε κάθε περίπτωση, δεν χρειάζεται καμιά παθολογική εμμονή...OS είναι, που να είχαμε να κάνουμε με καμιά αίρεση!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/02, 09:31
από Σπύρος
4 Απαντήσεις
3791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 15:27
από profsokin
2 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 12:35
από zimmerman
49 Απαντήσεις
17274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 10:27
από Wise_One
7 Απαντήσεις
3816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 01:12
από Dr Wolf
6 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 03:11
από jim.ni
2 Απαντήσεις
3665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 23:04
από Wise_One
14 Απαντήσεις
4963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 01:28
από freemind
1 Απαντήσεις
4479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:06
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)