Αποστολέας Θέμα: Έχει νόημα να πας την κιθάρα για setup?  (Αναγνώστηκε 5607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για αρχάριο καλο είναι να εστιάσει αρχικά στη κιθάρα και να αφήσει τα τεχνικά ζητήματα.
Για άτομα όμως που παίζουν καιρό μου φαίνεται αδικαιολόγητο να μην έχουν μάθει να κάνουν setup και να τρέχουν σε άλλους κάθε λίγο και λιγάκι.
Δεν αναφέρομαι μονο σε truss rod προσαρμογή, bridge height και κλίση και intonation αλλα και σε θέματα nut, level & "recrown" frets, refret, έλεγχο του neck για warp και σωστό radius, "επιδιοθοση" ηλεκτρονικών.
Με τα κατάλληλα εργαλεία μπορείς να προσεγγίσεις αρκετά τη δουλειά των "προς" ίσως να την κανεις και καλύτερα.

Τι γνώμη έχετε εσείς?

Προσπάθησε να βρεις άκρη με κάποιο application...δε γράφουμε με greeklish στο forum.
(hint: http://speech.ilsp.gr/greeklish/ )
hot_sauce
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/13, 21:04 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Exei noima na pas th kithara gia setup?
« Απάντηση #1 στις: 13/11/13, 20:33 »
Σίγουρα ο αρχαριος δεν μπορει να ασχοληθεί με το setup. Για να κάνεις setup, πρέπει να μπορείς και να αξιολογήσεις το setup σου.
Όσο προχωράς όμως, αυξάνονται και οι απαιτήσεις σου σε setup. Μετά από κάποιο σημείο, το setup είναι και θέμα γούστου.

Το τι αξίζει να κάνεις, για μένα, εξαρτάται
  • από τις γνώσεις σου στο όργανο.
  • ποσο πιάνουν τα χέρια σου και πόσο όρεξη έχεις να ασχοληθεις (χρόνος, εργαλεία). Άλλο να κάνεις intonation, και άλλο να λιμάρεις το nut
  • τι τεχνικούς γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι. Κάποιοι επαγγελματίες μουσικοί συνεργάζονται με πολύ καλούς τεχνικούς, και με πολύ διαφορετικές διαφορετικό 'καθεστός' από μένα που θα του πάω την squier ή την epiphone μια φορά στα 2 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Exei noima na pas th kithara gia setup?
« Απάντηση #2 στις: 13/11/13, 20:34 »
Ειναι σα να οδηγας αμαξι χωρις να ξερεις βασικη μηχανολογοα



Υ.γ.  Αλλαξε τιτλο, αλλο το να πας και αλλο να σεταρεις μονος
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Exei noima na pas th kithara gia setup?
« Απάντηση #3 στις: 13/11/13, 20:44 »
Ειναι σα να οδηγας αμαξι χωρις να ξερεις βασικη μηχανολογοα
σκεφτόμουν και εγώ ακριβώς αυτο, αλλά ανάποδα  ;D
Σαν να πας να αλλάξεις την σκληρότητα των αμορτισέρ χωρίς να ξέρεις να οδηγάς.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Exei noima na pas th kithara gia setup?
« Απάντηση #4 στις: 13/11/13, 20:52 »
μιας κ το φερε η κουβεντα,ο κουρμπης ασχολειται με ξυλα(αλλαγη nut klp)ή μονο με ηλεκτρικα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Έχει νόημα να πας την κιθάρα για setup?
« Απάντηση #5 στις: 13/11/13, 22:01 »
Έχω την αίσθηση ότι αυτό που δεν έχει σαφές νόημα είναι το παρόν thread... ::)

Κατ' αρχήν αν αναφερόμαστε σε θέματα επισκευής τάστων, nut, ηλεκτρονικών ή μπράτσου, τότε δεν μιλάμε πλέον για setup. Το setup δεν είναι επισκευή, αλλά μια σειρά ρυθμίσεων οι οποίες πρέπει να γίνουν σε μια κιθάρα που δεν έχει δομικά ή κατασκευαστικά προβλήματα ώστε να βελτιώσουν το playability φέρνοντας το όργανο στα μέτρα του κιθαρίστα. Όταν λοιπόν πάμε σε επισκευές, εκεί χρειάζονται διαφορετικές γνώσεις (ηλεκτρονικών, ξυλουργικής κλπ), αλλά και τα κατάλληλα εργαλεία τα οποία αναπόφευκτα δεν θα έχει ο μέσος κιθαρίστας. Εκτός αν σκοπεύεις να κόψεις nut ή να τρίψεις τα τάστα με λίμες για τα νύχια. Δεν θα κάνω καν λόγο για επιδιόρθωση ενός σκευρωμένου μπράτσου και άλλες πιο απαιτητικές επιδιορθώσεις. Θα συμφωνούσα λοιπόν σε κάποιο βαθμό ότι ένας κιθαρίστας θα πρέπει να ξέρει τα βασικά για να κάνει setup στην κιθάρα του, αλλά από εκεί και πέρα περνάμε σε εντελώς άλλα πεδία.

Και με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχουν συνεργεία αυτοκινήτων γιατί θα μπορούσαμε όλοι να επισκευάζουμε τα αυτοκίνητα μόνοι μας, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν βαφείς γιατί όλοι μπορούμε να βάψουμε τους τοίχους του σπιτιού μας, θα πρέπει να καταργήσουμε τις πιτσαρίες γιατί όλοι μπορούμε να φτιάξουμε μια πίτσα, κλπ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Έχει νόημα να πας την κιθάρα για setup?
« Απάντηση #6 στις: 23/11/13, 19:07 »
Εγω παντως δεν συμφονω, τι θα πει οτι ο καθε κιθαριστας πρεπει να ξερει αν κανει setup, ειναι προσωπικο θεμα του καθενος, στο κατω κατω οπως αναφερθηκε δεν θα υπηρχαν ουτε συνεργεια για μοτο/auto αλλα ουτε χτιστες, τσαγκαρηδες κτλ.. Ειναι καλο να ξερει καπιος για τον εαυτο του, για να φερνει την κιθαρα στα μετρα του αλλα μεχρι εκει, το αν θα το κανει η οχι ειναι δικο του θεμα, εκαστος στο ειδος του (οπως ελεγε και η διαφημιση)

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχει νόημα να πας την κιθάρα για setup?
« Απάντηση #7 στις: 27/11/13, 15:57 »
εγω στις δικες μου κιθαρες-ειδικα οτι εχει φλοιντ-μονος μου κανω τα set-up...δεν ειναι δυσκολο...
π.χ.ομως τωρα που θα χρειαστει να αλλαξω τον bridge μαγνητη σε μια μου κιθαρα,αναγκαστικα θα την παω εξω...αφου δεν ξερω,τι να κανουμε?να αρχισω να πειραματιζομαι με το κολλητηρι (που επισης δεν εχω... ;D )...

το ιδιο κ με μια gibson μου που ειχε προβλημα με την βεργα...αναγκαστηκα κ την πηγα εξω...κ ευτηχως δηλ.γιατι απο μονος του μου ειπε ο μαστορας οτι, εαν πειραζα το τρας ροντ ,θα γινοτανε ζημια μεγαλη.... ;)
πληρωσα 20 ευρω..σιγα τα λαχανα...(οχι οτι μου περισσευουν)...αλλα ας φανταστει καποιος να το ρισκαρα το 20 αρι για να ''μαθω'' απο μονος μου... :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 22:03
από Γιάννης [nOiz]
55 Απαντήσεις
17234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 12:43
από bairn of mosul
13 Απαντήσεις
6196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/06, 13:44
από guitarlover
18 Απαντήσεις
6223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 09:02
από JP.M
15 Απαντήσεις
5012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/11, 18:11
από ibanezbass
1 Απαντήσεις
2202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 10:24
από Rockdude
87 Απαντήσεις
26773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:39
από hot_sauce (φλουτσ)
22 Απαντήσεις
6953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
16 Απαντήσεις
5751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 20:18
από panosv10
0 Απαντήσεις
2028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 22:17
από Απόλλων