Αποστολέας Θέμα: Prs vS Fender Aποψεις...  (Αναγνώστηκε 3094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Prs vS Fender Aποψεις...
« στις: 22/04/09, 17:20 »
Γεια σε ολους, ηρ8ε η στιγμη να παρω την αποφαση μου. Ειμαι αναμεσα σε 2 κι8αρες την prs se custom http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_csb_trem.htm   και την FENDER STANDARD STRAT Series
Stratocaster Electric Guitar
Maple Fingerboard   http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&id=885

To styl μου ειναι ελληνικο ροκ , rhcp ,green day, guns n roses,deep purple,santana,clapton...... και λιγα τζαζακια.
Ειμαι σε μεγαλο δειλημα απο την μια 8ελω την prs γτ πιστευω 8α με βολεψει πολυ στα ροκακια και γενικα αν 8ελω κατι πιο rock  απο την αλλη η fender ειναι all-time classic. :-\

Εσεις τι μου προτεινετε. Ολες οι αποψεις δεκτες.
Περιμενω τα σχολια σας ...... ;D ;D
Ευχαριστω.
 :)

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs vS Fender Aποψεις...
« Απάντηση #1 στις: 22/04/09, 18:17 »
Να σου πω το δίλλημα σου μου κάνει λίγο εντύπωση.
Έχεις να διαλέξεις μεταξύ 2 διαφορετικών ειδών κιθάρας.

Εύλογα είναι τα ερωτήματα που προκύπτουν,θέλω βιδωτή ή κολλητή κιθάρα,θέλω μονοπήνιους ή διπλούς μαγνήτες;
Δεν θα μπώ σε άλλες λεπτομέρειες.
Μήπως υπάρχει κάτι άλλο ανάμεσα;...

Η δική μου επιλογή σύμφωνα με τις μουσικές σου προτιμήσεις πάντως θα ήταν η PRS.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Prs vS Fender Aποψεις...
« Απάντηση #2 στις: 22/04/09, 23:36 »
όντως ψιλοάκυρη η συγκριση μεταξύ των δύο συγκεκριμένων κιθαρων.....τελειως διαφορετικες κιθάρες μεταξύ τους....

για τα ακούσματα σου....προβληματιζομαι ποια θα σου ταιριαζει περισσότερο....για ελληνικο ροκ, blues,jaz και κάποια ροκάκια θα σε βολέψει η fender....

απο την άλλη όμως για πιο σκληρα θα σε βολέψει η prs η οποία μπορεί να σε καλύψει και στα προηγούμενα αξιοπρεπέστατα....

χμμμμμ....χμμμμ...μαλλον prs......αν έχεις την δυνατότητα πάντως...δοκιμασε τες και στο χέρι να δεις πως σου κάθονται, ποια σε βολεύει περισσότερο στο μπράτσο κτλ κτλ κτλ.....

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Prs vS Fender Aποψεις...
« Απάντηση #3 στις: 23/04/09, 10:47 »
θα συμφωνισω οτι δεν εχουν σχεση οι δυο κιθαρες μεταξυ τους,  επειδη προσωπικα δεν συμπαθω την σειρα SE της PRS γιατι κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι prs !! (σημειωση εχω την PRS custom την οποια απλα λατρευω).

σε καθε περιπτωση θα προτεινα την Fender εαν ειναι αμερικανα ! Στο καταστημα του ζοζεφ στον πειραια εχει μια fender mexico στην οποια εχει γινει μια πολυ καλη μετατροπη στους μαγνητες και στα ηλεκτρικα εχοντας τοποθετησει και το συστημα που σπλιταρει τους μαγνητες.  <οπως την ειδα και την ακουσα ειναι ποοολυ καλη περιπτωση σε αρκετα καλο κοστος.  οπως και να εχει ομως καλοο θα ηταν να πας μια βολτα απο εκει να δεις και τις δυο περιπτωσεις και οπως ειπε και ο master of puppets να δεις τι σου καθετε καλυτερα.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Prs vS Fender Aποψεις...
« Απάντηση #4 στις: 23/04/09, 16:52 »
Έχοντας και τις δύο μάρκες προτείνω την PRS γιατί είναι περισσότερο ευέλικτη για το στυλ μουσικής που θέλεις και απλά για το γεγονός ότι στην πορεία θα βρείς πολύ πιο εύκολα να πάρεις μία strat ως δεύτερη κιθάρα με λίγα λεφτά κυνηγώντας με την ησυχία σου την ευκαιρία, παρά μία PRS.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Prs vS Fender Aποψεις...
« Απάντηση #5 στις: 23/04/09, 18:25 »
Mεταξύ των δύο συγκεκριμένων μοντέλων θα επέλεγα την PRS. Είμαι κάτοχος Santana SE, παλαιότερα είχα και την Billy Martin SE, και έχω βγάλει τουλάχιστον 15 - 20 επιτυχή lives με τις κιθάρες αυτές, σε ελληνικό ροκ ρεπερτόριο. Με καλύπτει σε όλα τα είδη, το μόνο αρνητικό είναι ότι οι εργοστασιακοί μαγνήτες των SE δίνουν πολύ μπασάτο ήχο, ενώ τα μοντέλα αυτά δεν έχουν locking tuners (αναγκάστηκα να βάλω στη δική μου). Tώρα για τις fender, το μόνο μοντέλο με το οποίο προσωπικά εγώ θα ασχολούμουν είναι η HSS american deluxe, γιατί είναι και το πιό ευέλικτο. Πάντως πιθανόν ο single coil της fender αυτής να μην σε πολυκαλύψει στα γκάζια, ενώ η PRS από την πλευρά της έχει three way switch, το οποίο ουσιαστικά σημαίνει ότι μόνο δύο θέσεις θα χρησιμοποιείς (στη μέση ο ήχος που θα πάρεις στα clean θα κλιπάρει, ενώ στα distortions θα είναι πολύ "μαλακός"). Πάντως φίλε να σου πώ και κάτι άλλο, η συγκεκριμένη PRS είναι υπερτιμημένη, αν είναι να δώσεις αυτά τα λεφτά για SE, καλό θα ήταν να προτιμήσεις την Paul Allender, η οποία γενικά είναι πιό "προσεγμένη" κιθάρα εξωτερικά. Επίσης σκέψου ότι με λιγότερα λευτά υπάρχει η πιό ευέλικτη Tremonti. Κάτι τελευταίο που νομίζω ότι θα ήταν καλά να λάβεις υπόψη είναι ο λαιμός, η fender έχει πιό λεπτό λαιμό ενώ οι PRS SE έχουν σχετικά παχύ. Εμένα προσωπικά μου έκατσε πολύ καλύτερα στο χέρι η PRS παρά οι Fender τις οποίες έχω δοκιμάσει

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 06:08
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 20:13
από apressas
8 Απαντήσεις
5977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
6 Απαντήσεις
3621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 00:28
από Nikoubis
12 Απαντήσεις
4696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 02:33
από Dr Bluz (G.K.)
47 Απαντήσεις
14468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/09, 21:31
από Snowy
42 Απαντήσεις
17318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura