Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50  (Αναγνώστηκε 4658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakis1981

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« στις: 18/06/08, 09:12 »
Καλημέρα σε όλο το forum. Είναι το πρώτο μου μήνυμα και με τη μία ζητώ την βοήθειά σας!!! :)
Μετά από κάποιο καιρό αναμονής ο thomann θα φέρει εντός των ημερών την κιθάρα που θέλω να πάρω, η οποία είναι αυτή http://www.thomann.de/gr/espltd_ex50bk.htm
Είμαι αρχάριος και δεν θέλω να πάω σε κάτι πιο ακριβό. Μου έχουν πει κάποιοι γνωστοί ότι για τα λεφτά της είναι πολύ καλή. Θα ήθελα και την δική σας γνώμη.
Αυτό που με ενδιαφέρει όμως περισσότερο (μιας και για την κιθάρα είμαι κατά 99% σίγουρος ότι αυτή θα αγοράσω) είναι ο ενισχυτής που θα πρέπει να πάρω. Με ενδιαφέρει να παίζω στο σπίτι μου για εξάσκηση και άντε το πολύ πολύ να έρθει και η παρέα να παίξουμε λίγο όλοι μαζί. Θέλω κάτι οικονομικό που να έχει καλές επιδόσεις για να μπορώ να κάνω αυτά που θέλω.
Μου έχουν προτείνει αυτόν http://www.thomann.de/gr/roland_cube_20x.htm
Πιστεύετε ότι θα με καλύψει ή μήπως θα πρέπει να προσανατολιστώ και προς κανέναν Line6 ή οτιδήποτε άλλο;
Να διευκρινίσω ότι το στυλ που με ενδιαφέρει είναι Metallica, Maiden, Iced Earth.
Κάθε συμβουλή και πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #1 στις: 18/06/08, 12:46 »
Να σε ρωτήσω φίλε μου... γιατί είναι ανάγκη να πάρεις metal guitar??
Απο ότι κατάλαβα τώρα αρχίζεις(αν οχι διορθωσέμε).. για αρχή λοιπόν
πιστεύω πως δεν 8α σε βόλευε μια τέτοιου ίδους στυλ κιθάρα.. θα σου πρότεινα
μια ηλεκτρική.. αλλά σε πιο κλασσικό στύλ.. μπορείς αφού θές μεταλοκαταστάσεις..
να δείς μια ibanez...
Τώρα μπορείς να πάρεις αυτόν τον ενισχυτάκο..http://www.thomann.de/gr/ibanez_tbx30r.htm
το θεωρώ πιο αξιόπιστη λύση...μεγαλύτερο ηχείο.. και περισσότερα watt... και πολύ καλό ήχο;)!
Λοιπόν..αυτά απο μένα :P

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #2 στις: 18/06/08, 13:00 »
Φίλε μου και η κιθάρα κι ο ενισχυτής μια χαρά είναι για αρχή, για μένα είναι αρκετά καλές επιλογές, αν και σίγουρα με τα ίδια λεφτά μπορείς να κοιτάξεις και αλλού σε κιθάρα - αλλά για να επέλεξες αυτή μάλλον θα κόλλησες με το explorer, οπότε no arguments there. Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι αν μπορείς να τα δοκιμάσεις κάπου εδώ πριν τα παραγγείλεις, να δείς αν σου αρέσει κι εσένα ο ήχος και το όλο feel. Ο ενισχυτής πιστεύω πάντως πως θα σε καλύψει άνετα.

Αποσυνδεδεμένος sakis1981

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #3 στις: 18/06/08, 13:07 »
Δεν ξεκινάω τώρα να παίζω. Είχα ασχοληθεί και παλιότερα με κιθάρα, αλλά για λίγο καιρό. Είχα και έχω ακόμα μια ακουστική. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ το σχέδιο explorer και γι αυτό κατέληξα στην ex50, η οποία είναι η πιο φθηνή σε αυτή την κατηγορία. Είχα κοιτάξει και σε ελληνικά καταστήματα, αλλά η τιμή της ήταν 450€!!!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #4 στις: 18/06/08, 13:14 »
Όχι, δεν εννοούσα να την πάρεις από ελλάδα, απλά να τη δοκιμάσεις εδώ που μπορείς. Από κεί και πέρα αν σου αρέσει σου είπα, είναι καλή κιθαρίτσα, δεν νομίζω να σε απογοητεύσει.

Αποσυνδεδεμένος sakis1981

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #5 στις: 18/06/08, 13:41 »
Κατάλαβα ότι είπες απλά να την δοκιμάσω φίλε μου. Το κακό όμως είναι ότι στην Ελλάδα μου έδωσαν αυτή την τιμή και μου έλεγαν ότι δεν υπήρχε στο μαγαζί και ότι ερχόταν μόνο με παραγγελία. Συνεπώς δεν μπορούσα να την δοκιμάσω. Σε ένα κατάστημα που την είχε μέσα στο κατάστημα στην Ακαδημίας, δεν είχαν τον Roland!!!!

Αποσυνδεδεμένος sakis1981

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #6 στις: 02/07/08, 18:21 »
Παιδιά τελευταία ερώτηση και προχωράω σε παραγγελία. Μιας και οι περισσότεροι εδώ είστε σαφώς πιο έμπειροι από εμένα και έχετε δοκιμάσει και κάποιους ενισχυτές παραπάνω, θέλω να μου πέιτε ποιον ενισχυτή τελικά να προτιμήσω. Τον Roland Cube 20x ή τον Ibanez TBX30R που μου πρότεινε ο morpheas; Να σας διευκρινήσω ότι θέλω να έχω ήχο σε στυλ metallica. Από βιντεάκια που είδα του Roland στο internet δεν άκουσα κάτι τέτοιο. Είναι ο Roland για πιο ακουστικές και ήρεμες καταστάσεις ή απλά έτυχε να μην έχει βάλει κάποιος στο internet βιντεάκι με heavy distortion;
Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #7 στις: 02/07/08, 20:41 »
γεια χαρα,απο τους 2 ενισχυτες που αναφερεις ο roland ειναι πιο all arround ενισχυτης,τον εχει ενας φιλος απο dist ειναι αρκετα καλος για τα ειδη που αναφερεις αλλα ο ibanez απο μια δοκιμη που ειχα κανει μου φανηκε  πιο καλος για ηχο σαν metallica,απο την αλλη ο roland εχει επανω εφφε κατι που ο ibanez δεν εχει.
immortal

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #8 στις: 03/07/08, 00:40 »
Παιδιά τελευταία ερώτηση και προχωράω σε παραγγελία. Μιας και οι περισσότεροι εδώ είστε σαφώς πιο έμπειροι από εμένα και έχετε δοκιμάσει και κάποιους ενισχυτές παραπάνω, θέλω να μου πέιτε ποιον ενισχυτή τελικά να προτιμήσω. Τον Roland Cube 20x ή τον Ibanez TBX30R που μου πρότεινε ο morpheas; Να σας διευκρινήσω ότι θέλω να έχω ήχο σε στυλ metallica. Από βιντεάκια που είδα του Roland στο internet δεν άκουσα κάτι τέτοιο. Είναι ο Roland για πιο ακουστικές και ήρεμες καταστάσεις ή απλά έτυχε να μην έχει βάλει κάποιος στο internet βιντεάκι με heavy distortion;
Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας.
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=66160.0  ;)

Αποσυνδεδεμένος sakis1981

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #9 στις: 10/07/08, 08:05 »
Σας ευχαριστώ όλουσ για την βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ενισχυτή για ltd ex50
« Απάντηση #10 στις: 04/08/08, 17:05 »
Κατά την άποψη μου φύγε από metal κιθάρες...Όσον αφορά τον Roland δεν μου αρέσει το gain του και γενικά τους προτιμώ για καθαρά...Αν πάλι θες να κάτσεις σε αυτό το χείριστο όργανο πάρε και χείριστο ενισχυτή τύπου Marshall...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/03, 16:42
από emilio
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
4 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
14 Απαντήσεις
5380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
9 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
76 Απαντήσεις
24227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
3990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
11 Απαντήσεις
4795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus