Αποστολέας Θέμα: Hχογράφηση με Guitar Rig  (Αναγνώστηκε 2263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Hχογράφηση με Guitar Rig
« στις: 30/10/09, 16:36 »
Κάνω το παραπάνω οδηγό με σκοπό να περιγράψω την ηχογράφηση με το περίφημο πρόγραμμα με το τρόπο που θεώρησα τον πιο αποδοτικό. Να τονίσω οτι δε μπορώ να ξέρω αν θα έχει αποτελέσματα για εσάς, απλά θεωρώ κάτι που αξίζει να προσπαθήσει κανείς.

Βασικό πρόβλημα κατα την ηχογράφηση με το εν λόγο πρόγραμμα είναι η καθυστέρηση που συναντάει κανείς,όταν έχει το Guitar Rig τοποθετημένο ως plug-in. Η μέθοδος που προτείνω, έχει ως βασική ιδέα την εξής: Η ηχογράφηση της κιθάρας γίνεται σε καθαρό κανάλι, το οποίο έρχεται το Guitar Rig με τη μορφή plug-in για να επεξεργαστεί. Αυτό αφενός "ξεκουράζει" το πρόγραμμα ηχογραφησης, αφετέρου, έχει το ασύγκριτο κατ'εμέ πλεονέκτημα του οτι μπορείς οποτε θες να αλλάξεις patch στο Guitar Rig.

1)Ξεκινάμε την ηχογράφηση ανοίγοντας το πρόγραμμα που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε. Παίρνουμε ένα καθαρό κανάλι audio και του φορτώνουμε ως plug-in το Guitar Rig. To ρυθμίζουμε ώστε να εργάζεται μόνο κατα το playback, να μη μας κάνει μονιτορ την ώρα που παίζουμε.(Monitor, ονομάζεται στο sonar που χρησιμοποιώ εγώ, όταν κατα την ηχογράφηση χρησιμοποιούνται όλα τα εφε που έχουν φορτωθεί.)

2)Κανοντας  διπλό κλίκ, στο εικονίδιο του μεγαφώνου, δίπλα απο το ρολόι στα windows, επιλέγουμε στο μίκτη των windows ιδιότητες->Ηχογράφηση->ΟΚ. Στο καινούργιο μίκτη που θα ανοίξει, επιλέγουμε την είσοδο που έχουμε συνδέσει καρφί τη κιθάρα μας.

3)Οπλίζουμε το κανάλι στο πρόγραμμα ηχογράφησης που θα χρησιμοποιήσουμε

4)Ανοίγουμε ξεχωριστό Guitar Rig, στο οποίο φορτώνουμε το ίδιο patch που έχουμε και στη μορφή plug-in.

5)Ρυθμίζουμε εντάσεις ώστε το πρόγραμμα ηχογράφησης να μήν έχει παραμορφώσεις.Και γενικά βλέπουμε τις εντάσεις μας.

6)Ηχογραφούμε. Headbanging συνιστάται.


Και μια πρόσφατη προσθήκη που δεν έχω εφαρμόσει ακόμα, αλλα ακούγεται καλό. Αφορά τους χρήστες Windows με διπύρηνο και πάνω επεξεργαστή:
Ανοίγοντας task manager, έχοντας τα παραπάνω προγράμματα ανοιχτά, πάτε στα processes και βρίσκετε να αντίστοιχα για το guitar rig και το πρόγραμμα ηχογραφήσεων.Κάνοντας δεξί κλικ σε έκαστο απο τα 2 προγράμματα και επιλέγοντας "set affinity" (Ορισμός συσχέτισης) μπορείτε να αναθέσετε το Guitar Rig και το πρόγραμμα ηχογράφησης σε διαφορετικούς πυρήνες του επεξεργαστή σας, και έτσι να αυξήσετε την αποδοτηκότητά τους.Ξαναλέω δεν το έχω δοκιμάσει, αλλα αποτελεί ένα ενδιαφέρον πείραμ για όποιον χρησιμοποιεί προγράμματα σε ζεύγη.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος KK666

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Hχογράφηση με Guitar Rig
« Απάντηση #1 στις: 30/10/09, 17:01 »
επειδη ειχα το ιδιο προβλημα με καθυστερηση στον ηχο εφτιαξα ενα διπλο καλωδιο που απο το  out  της κιθαρας εστελνε την μια εξοδο σαν τελειως καθαρο σημα στην καρτα ηχου ---> καναλι ηχογραφησης και το αλλο στο εφφε/ενισχυτη μου ωστε να ακουω τι γινεται , με ενα  balance  στο  volume  μετρονομου και ενισχυτη ηταν ολα οκ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
7472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
14 Απαντήσεις
9095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
5 Απαντήσεις
3780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/08, 14:55
από Fteo
18 Απαντήσεις
8185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness
29 Απαντήσεις
11021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 12:16
από tasos__
7 Απαντήσεις
2807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 17:51
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
4384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/09, 00:14
από gers
0 Απαντήσεις
1884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/09, 02:08
από Crossroad