Αποστολέας Θέμα: Καρτα ηχου και συμβατο συστημα  (Αναγνώστηκε 4012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δαναη3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδιά,

θα ήθελα να ρώτησω κάτι σχετικό με το θέμα που συζητάτε. Έχω αποκτήσει μια κάρτα ήχου Focusrite Saffire LE και θα ήθελα να ρωτήσω τί περίπου χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ένα Laptop, γιατί πρόκειται να αγοράσω καινούριο, ώστε να σηκώνει την κάρτα. Για απλή χρήση πιανο midi αλλά και για μια απλή ηχογράφηση με cubase ας πουμε.

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτα ηχου και συμβατο συστημα
« Απάντηση #1 στις: 01/08/13, 13:58 »
Η καρτα ηχου το μονο που χρειαζεται ειναι την αντιστοιχη θυρα συνδεσης, που στην προκειμενη περιπτωση ειναι Firewire. Περα απο αυτο, το τι θα χρειαστεις απο επεξεργαστικη ισχυ και μνημη ειναι καθαρα θεμα του τι ακριβως θα κανεις σε επιπεδο προγραμματων και δουλειας μεσα στον υπολογιστη!

Πχ, για παρα πολυ απλα πραγματα ( οπως θες ) ακομα κι ενας παλιας τεχνολογιας υπολογιστης μπορει να κανει δουλεια.
Να φανταστεις, για 8καναλη ηχογραφηση on the fly 44.1KHz/24bit χωρις καποια επεξεργασια κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης χρησιμοποιω ενα παλιο acer laptop 3100 Aspire ( μονο την RAM εχω αναβαθμισει και τον σκληρο ). Προφανως δεν γινεται να μιξαρω με αυτο το συστημα σε καλο επιπεδο ( περα απο rough mix ).
Συν τοις αλλοις, για ενα απλο VSTi τα συγχρονα laptop μπορουν να "σηκωσουν" την ισχυ που απαιτειται. Εκτος εαν μιλαμε για κανα sampler που φορτωνει πανω απο 500MB sample για καθε οκταβα  ;D
Εαν ομως πας για πιο βαθια πραγματα ( μιξη, mastering, ενορχηστρωσεις με midi οργανα σε semi-pro επιπεδο ) τοτε το συστημα σου θα πρεπει να υποστηριζει καλες ταχυτητες σκληρου δισκου ( 7200rpm σιγουρα ), δυνατο επεξεργαστη ( i5 και πανω για Intel, απο AMD δεν γνωριζω ) και σιγουρα τουλαχιστον 4GB RAM ( με καλες ταχυτητες αναγνωσης ).

Αρα, δεν ειναι η καρτα ηχου το καθοριστικο σημειο του τι laptop θα επιλεξεις, περα απο το εαν θα εχει firewire ή οχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/13, 14:02 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και συμβατο συστημα
« Απάντηση #2 στις: 01/08/13, 14:18 »
καλωσόρισες.
"να σηκώνει το λαπτοπ την καρτα"
εννοείς να σηκώνει το λαπτοπ τα προγράμματα που θα χρησιμοποιείς ή αν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης μεταξύ λαπτοπ και κάρτας?

για το 1ο καλό θα ήταν να είναι ισχυρό σε επεξεργαστή
για το 2ο  χρειάζεται να διαθέτει θύρα firewire το λαπτοπ. απόσο γνωρίζω μόνο σε macbooks θα βρεις πλέον
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Δαναη3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και συμβατο συστημα
« Απάντηση #3 στις: 01/08/13, 14:21 »
Ευχαριστώ πολύ,
βασικά δεν θέλω να κάνω κάτι το ιδιαίτερο, ίσως πολύ βασικά πράγματα. Το θέμα είναι ότι η κάρτα δεν είναι δικιά μου και δεν ξέρω για πόσο καιρό θα την έχω πράγμα που σημαίνει ότι επειδή συνέπεσε η ανάγκη για αγορά καινούριου λαπτοπ με αυτό θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα σε λογικά πλαίσια να χρησιμοποιήσω την κάρτα αυτή. Βέβαια στο μέλλον σκοπεύω να αγοράσω καρτα.
Δηλαδή τί διαφορά υπάρχει ας πούμε από το απλά να παίζεις ένα midi, να περνας midi και περνάς ένα ακουστικό όργανο. Εννοείται απλά πράγματα, όχι πολύπλοκες μειξεις κτλ..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτα ηχου και συμβατο συστημα
« Απάντηση #4 στις: 01/08/13, 14:58 »
Με την ελευση του USB 3.0, το firewire πλεον το συναντας σπανια σε laptops και συντομα προβλεπω πως θα ειναι ειδος προς εξαφανιση ( αναγκαζοντας πολλους hardware developers να βλαστημανε την ωρα και τη στιγμη ).

Επειδη καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη, ειναι λιγο δυσκολο να σου απαντησει επακριβως καποιος ποια η διαφορα, ομως φαντασου πως οταν χρησιμοποιεις καποιο VSTi το οποιο ειναι sample based ( δηλαδη για να αναπαραγει ηχο στη δικη σου εντολη, "αντλει" απο τη βιβλιοθηκη ετοιμχων ηχων που εχει ) ο σκληρος δισκος πρεπει να συνεργαστει αψογα με την RAM και να εχει καλη ταχυτητα ωστε να μην εχεις καθυστερησεις ή κενα.

Απο την αλλη, ενα VSTi το οποιο δημιουργει τον ηχο με γεννητριες ( οπως ενα physical modeling ), πρεπει να χρησιμοποιησει τον επεξεργαστη περισσοτερο απο την προηγουμενη περιπτωση, αρα θες καλον επεξεργαστη.

Επειδη τα περισσοτερα VSTi που κυκλοφορουν ειναι συνδυασμος των 2 παραπανω κατηγοριων ( δηλαδη αντλουν και δειγματα, ομως αξιοποιουν και γεννητριες για τον ηχο τους ), πρεπει να εχεις ενα συστημα το οποιο οταν πατας εσυ τη νοτα, σε ms μεσα να αποδωσει αυτο που θες.


Στην περιπτωση της ηχογραφησης θες εναν σκληρο δισκο που να μπορει να κανει streaming δεδομενων χωρις προβλημα ( αρα εναν γρηγορο και με ενα σεβαστο buffer size ). Γιατι αλλο να μπορει η καρτα να περασει 8 καναλια συγχρονως κι αλλο εαν ο σκληρος δισκος μπορει να εγγραψει τοσο μεγαλο ογκο πληροφοριων real time και χωρις προβλημα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 01:31
από Abaddon
1 Απαντήσεις
2985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/09, 00:48
από groovymood
7 Απαντήσεις
4258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 23:42
από nikoslykos
6 Απαντήσεις
4576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 13:30
από mpoumpounas
12 Απαντήσεις
5024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 12:46
από freemind
4 Απαντήσεις
2543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/12, 13:48
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
4815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/12, 20:12
από Xtasy
2 Απαντήσεις
9060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/12, 22:26
από ManMan
7 Απαντήσεις
5667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/12, 16:54
από Eddie~Maiden
6 Απαντήσεις
3504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/13, 23:37
από Pavl0s