Αποστολέας Θέμα: Visual Sound Comp 66  (Αναγνώστηκε 9229 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Visual Sound Comp 66
« στις: 06/12/13, 09:13 »
Κάποια πρώτα σχόλια για το νεοαποκτηθέν πεταλάκι του τίτλου:


Η ιστορία ξεκίνησε επειδή χρειαζόμουν ένα buffer. Παίζω με 4 μέτρα καλώδιο+5-6 πετάλια true bypass + άλλα 4 μέτρα καλώδιο. Ε, με αυτό το setup έχανα λίγο ζωντάνια από τον ήχο σε σχέση με αυτό που άκουγα όταν έπαιζα καρφί. Η λύση, ως γνωστόν, είναι ένα καλό buffer στην αρχή της αλυσίδας.


Αφού φλέρταρα με την ιδέα να φτιάξω ένα (και την παράτησα) άρχισα να σκέφτομαι "γιατί όχι ένα πεταλάκι με buffer που θα μου κάνει και κάποια άλλη δουλειά". Πάντα ήθελα έναν compressor οπότε άρχισα να το ψάχνω κοιτώντας πάντα το θέμα του buffer. Ψηνόμουν για έναν CS-3 της Boss αλλά κάτι σχόλια περί του buffer του (του στυλ "καλός" αλλά αλλοιώνει λίγο τον ήχο) με έκαναν να μην το προχωρήσω και να κάνω τελικά την υπέρβαση (έτσι δεν κάνουμε πάντα;)   με τον Comp 66.


Παρέλαβα λοιπόν πριν καμιά βδομάδα (μέσω ομαδικής αγοράς - Korgy - άψογα όλα) και άρχισα τις δοκιμές.
Για το θέμα του buffer που με ενδιέφερε πολύ συμφωνώ απόλυτα με όλα τα θετικά σχόλια που έχουν γραφτεί για το buffer της Visual Sound. Πολύ απλά είτε παίζω καρφί είτε παίζω με το full-setup, με το Comp 66 στην αρχή, έχω τον ίδιο ήχο. Τα υπόλοιπα πετάλια μου επίσης δεν δείχνουν να ενοχλούνται οπότε όλα τέλεια σε αυτό το θέμα. Συστήνεται ανεπιφύλακτα για όσους έχουν παρόμοια θέματα λόγω μεγάλου μήκους καλωδίων και πολλών true-bypass πεταλιών. Τον ίδιο ρόλο φυσικά μπορούν να παίξουν κι άλλα πετάλια της Visual Sound ή το αυτόνομο buffer που έχουν.


Σαν compressor δουλεύει άψογα. Μεγάλο range στο πόσο compression θα κάνει χωρίς δυσσάρεστες παρενέργειες. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν ένα ελαφρύ "γλυκαντικό", να πας σε ελαφρύ compression στυλ Dire Straits ή να το λίωσεις και να αρχίσεις τα country licks με την Tele. Έχει προφανώς auto make-up (δηλαδή διορθώνει μόνο του το χαμήλωμα έντασης που προκαλεί το compression) και δεν χάνει πρίμα. Θα μπορούσε να έχει και ρυθμιστικό attack για τους πιο τρελαμένους αλλά προσωπικά δε μου έλειψε καθόλου.


Από κει και πέρα υπάρχει ένα clean boost ρυθμιστικό για να το φέρεις εκεί που θες από ένταση και ένα tone control (γλυκύτατο) το οποίο μπορείς να το έχεις εντός ή εκτός κυκλώματος. Έχει επίσης noise gate που δουλεύει μια χαρά και επίσης ρυθμίζεται (εσωτερικά) ή βγαίνει τελείως off αν κάποιος δεν το θέλει.


Το όλο κύκλωμα είναι απολύτως αθόρυβο και ο μόνος θόρυβος είναι αυτός που έρχεται από την κιθάρα σου. Φυσικά, ο θόρυβος αυτός ενισχύεται όταν το παρακάνεις με το compression, αλλά αυτό είναι αποτέλεσμα ακριβώς του compression και συμβαίνει με οποιονδήποτε compressor ακόμα και τους software/plug-in.


Εξαιρετικό επίσης και ως booster/treble-booster για άλλα πετάλια overdrive/distortion ή για τον ίδιο τον ενισχυτή.


Από κατασκευή, pots, jacks, switch δείχνει πάρα πολύ καλοφτιαγμένο και ο διακόπτης στην τρέχουσα version είναι φτιαγμένος με προδιαγραφές για άπειρα πρακτικά ανοιγοκλεισίματα.


Αν επιμείνω να βρω κάποια αρνητικά θα έλεγα ότι θα μπορούσε να είναι λίγο μικρότερο και άντε να είχε και attack. Η τιμή είναι λογικότατη για αυτά που προσφέρει οπότε το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ψάχνει κάτι αντίστοιχο.


Ελπίζω να καταφέρω να γράψω κανα κλιπάκι για να τον ακούσετε κι όλας.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Visual Sound Comp 66
« Απάντηση #1 στις: 06/12/13, 12:26 »
Μπράβο zeoy, πολύ ενδιαφέρον review και σαφώς η λύση σου είναι βέλτιστη, για κάποιον που θέλει να χρησιμοποιεί και compressor.

Υπάρχουν πολλές συζητήσεις για το που στην αλυσίδα πρέπει να είναι το compressor, άλλοι λένε στην αρχή, άλλοι λένε στο loop για να πιάνει μετά την παραμόρφωση, εγώ προσωπικά το προτιμώ πρώτο στην αλυσίδα.

Επί πολύ καιρό, στο PB είχα πρώτο ένα buffer/booster δικής μου κατασκευής.
Εδώ και περίπου 1 χρόνο όμως έχω πρώτο πετάλι στο PB το Compressor της Empress. Έχουν εξαλειφθεί τελείως οι απώλειες λόγω των καλωδίων/αλυσίδας και επίσης έχω εντρυφήσει στoν κόσμο του guitar compression, που όταν μάθεις να το χειρίζεσαι, αλλάζει τα πάντα προς το καλύτερο.

Επίσης πολύ ενδιαφέρον και το  Comp 66..  δεν είχα προσέξει ότι έχει auto make-up, πολύ χρήσιμο, επίσης ακούγεται πολύ ενδιαφέρον πετάλι.. θα χαρώ να ακούσω ότι ποστάρεις από clips.
Καλόπαιχτο!..  :up

EDIT: Ούτε noise gate είχα δεί ότι έχει.. πολλά κρυφά ταλέντα!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/13, 13:26 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Visual Sound Comp 66
« Απάντηση #2 στις: 06/12/13, 12:38 »
μας ανοιξες την όρεξη άτιμε!

μεγιές

Υπάρχουν πολλές συζητήσεις για το που στην αλυσίδα πρέπει να είναι το compressor, άλλοι λένε στην αρχή, άλλοι λένε στο loop για να πιάνει μετά την παραμόρφωση, εγώ προσωπικά το προτιμώ πρώτο στην αλυσίδα.

προσωπικά εχω κομπρέσορα οπλισμένο για χρήση ακριβώς μετά την κιθάρα, στην λουπα και μετά το μικρόφωνο. Χωρις αυτο να σημαινει οτι ολοι χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα και για τον ίδιο σκοπό!

αν τον έχουμε ακριβώς μετα την κιθάρα, ειναι η καλυτερη επιλογη εφοσον εχουμε μονο εναν στη διάθεση μας, καθως ετσι αυξανουμε τις επιλογές ηχοχρώματος κυρίως στα drive/dist στάδια.

κανεις δεν μπορεί να φάει μόνον ένα  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/13, 13:59 από Απόλλων »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Visual Sound Comp 66
« Απάντηση #3 στις: 06/12/13, 14:11 »
Ωραίο review. H συγκεκριμένη εταιρία φαίνεται να έχει πολλά ενδιαφέροντα πετάλια που δεν τα γνώριζα. Ψήνομαι για Open Road και Route 66!

(:sing μια ζωή μέσα στους δρόμους... ;D)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
60 Απαντήσεις
19398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/07, 03:04
από pan-The_gunslinger
17 Απαντήσεις
6031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 08:37
από mick77
4 Απαντήσεις
2546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 11:41
από parantox
0 Απαντήσεις
2181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 13:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
8 Απαντήσεις
3215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 15:25
από draned
Visual Sound 1 Spot

Ξεκίνησε από B.C. Rich Εφέ

7 Απαντήσεις
3229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 23:14
από zeoy
20 Απαντήσεις
6683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 15:34
από jim-papajim
0 Απαντήσεις
1817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/12, 21:35
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 13:38
από Υπνοβάτης...
9 Απαντήσεις
3860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/13, 00:15
από rossi