Αποστολέας Θέμα: Τουμπερλεκι  (Αναγνώστηκε 55499 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τουμπερλεκι
« στις: 06/01/04, 16:36 »
Επεσε στα χέρια μου ένα τουμπερλέκι,και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής:
Γύρω απο το τύμπανο έχει κάποιες βίδες.Αυτές είναι κατασκευαστικές(για να το συγκρατουν)ή μήπως αν τις πειράξω αλλάζει τίποτα στον ήχο;

Ευχαριστώ
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #1 στις: 06/01/04, 17:44 »
Με αυτές τις βίδες "κουρντίζεις" τη μεμβράνη, και φυσικά αν τις πειράξεις ο ήχος αλλάζει. Όσο πιο πολύ τις σφίγγεις, τόσο πιο πρίμο ήχο έχεις.

Το πόσο θα τις σφίξεις εξαρτάται από το είδος του τουμπελεκιού που έχεις, το είδος της μεμβράνης (πάχος, δέρμα ή πλαστικό), το στιλ παιξίματός σου και το είδος της μουσικής που θέλεις να παίξεις.

Φαίνεται πολύπλοκο αλλά δεν είναι, συνήθως βρίσκεις τη ρύθμιση που σε βολεύει περισσότερο κάνοντας μερικές δοκιμές.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #2 στις: 06/01/04, 17:49 »
xtipise ligo me to dikti sti memvrani mprosta apo kathe vida
frontise na exei pantou ton idio ixo alios pira3e to ligo mexri na to vris..
to kourdisma einai kathara diki sou ipothesi gia to pos thelis ton ixo. an alla3is memvrani apla aferese tis vides valtin pano kai 3anavidose
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος scoutboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #3 στις: 24/08/04, 11:00 »
Καλημέρα. Χτες το απόγευμα μου κάνανε δώρο ένα τουμπερλέκι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο site στο οποίο να βρώ πληροφορίες και κάποια on line μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #4 στις: 24/08/04, 11:42 »
Αν ξέρεις αγγλικά, δες στα παρακάτω που βρήκα στα γρήγορα. Εκεί έχει και links και για ακόμη περισσότερα...

http://www.maya.com/local/senn/drum.html

http://www.maya.com/local/senn/handout.html

http://www.ancient-future.com/arab.html

http://www.toxicfrogmultimedia.com/drumcircle/rhythms.htm

http://www.rdrop.com/~mulara/issues/ao78.html

http://www.shira.net/arabella/me-rhythms.htm

Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #5 στις: 25/08/04, 16:29 »
τουμπερλέκι. .

BTW και για την ιστορια η σωστη ονομασια ειναι τουμπελεκι χωρις "ρ".
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος anastasiak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι ένας διαρκής αγώνας...
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #6 στις: 31/08/04, 11:50 »
Παράθεση
Καλημέρα. Χτες το απόγευμα μου κάνανε δώρο ένα τουμπερλέκι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο site στο οποίο να βρώ πληροφορίες και κάποια on line μαθήματα.



Κατ΄ αρχήν καλορίζικο το όργανο!!! :) Παίζω αρκετά χρόνια τουμπελέκι (αυτή είναι η σωστή ονομασία του..) αρχίζοντας με ιδιαίτερα μαθήματα και κατόπιν σε διάφορα μαγαζιά.. Θα σε συμβούλευα (αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το όργανο) να ξεκινήσεις μαθήματα με κάποιο δάσκαλο.. όσα βιβλία κι αν διαβάσεις..όσα site κι αν δεις..σαν τον δάσκαλο-γνώστη του είδους δεν υπάρχει τίποτα. Τώρα βέβαια αν θέλεις κάτι πολύ απλό για να παίζεις όταν συναντιέσαι με φίλους..τότε εντάξει.. ένα βιβλίο ή ένα site θα σε βοηθήσει στην εκμαθηση των ρυθμών.. αλλά δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει στην τεχνική παιξίματος.

Αυτά....σε/σας ζάλισα...  :-X :-X :-X
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/04, 11:53 από anastasiak »
Κράτησέ με σφιχτά η γη γυρνάει γρήγορα, δώσε μου ένα φιλί αυτή η εποχή με τρομάζει..

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #7 στις: 13/09/04, 18:26 »
Το τουμπελέκι όταν το κουρδιζεις πρέπει να βιδώνεις ή να ξεβιδώνεις τις βίδες παράλληλα.Δηλαδή δυο δυο κουρδίζονται οι βίδες που βρίσκονται απέναντι και δοκιμάζεις τον ήχο. Για να καταλάβεις κουρδίζεις ανα ζευγάρια τις βίδες.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #8 στις: 14/09/04, 02:00 »
δυστυχως δεν γνωριζω απο τουμπελεκι για να σε βοηθησω περισσοτερο, ηθελα μονο να πω με επιφυλαξη οτι λεγεται τουμπελεκι και οχι τουμπερλεκι. επειδη δεν ειμαι 100% σιγουρος περιμενω καποιον που ξερει να μας ενημερωσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/04, 02:04 από Panos1984 »

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #9 στις: 14/09/04, 03:05 »
Παράθεση
ηθελα μονο να πω με επιφυλαξη οτι λεγεται τουμπελεκι και οχι τουμπερλεκι
Οντως  ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #10 στις: 14/09/04, 03:53 »
δυστυχως δεν γνωριζω απο τουμπελεκι για να σε βοηθησω περισσοτερο, ηθελα μονο να πω με επιφυλαξη οτι λεγεται τουμπελεκι και οχι τουμπερλεκι. επειδη δεν ειμαι 100% σιγουρος περιμενω καποιον που ξερει να μας ενημερωσει.


βασικα και εγω αυτο ηθελα να πω ... ετσι νομιζω κι εγω ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος gerosma

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • psaxnomai............
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #11 στις: 24/12/06, 16:06 »
an kai exo kai ego ena, kai malista kaloutsiko, arapiko, dn iksera oti to lene toumbeleki kai oxi toumperleki, thx

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #12 στις: 24/12/06, 20:42 »
μια άλλη ονομασία του ειναι "Ταραμπούκα" :o Έτσι δεν χρειάζεται να παιδευόμαστε με τα τουμπελεκια και τουμπερλέκια ΛΟΛ  :P  Τώρα όσο για το κούρδισμα με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Είμαι της γνώμης πάντως οτι αν σε ενδιαφέρει το όργανο πρέπει να κάνεις καποια μαθήματα με δάσκαλο και να εξασκήσεις τόσο τις τεχνικές και τα ηχοχρώματα που μπορείς να δημιουργήσεις  οσο και τους διάφορους ρυθμούς, υποδιαιρέσεις αυτών αντιχρονισμούς συγκοπές κ.α
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος daytonaR88

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
vohtheia gia toumperleki!!
« Απάντηση #13 στις: 11/02/07, 20:15 »
skeftomai na parw ena toumperleki h toumpeleki opws einai h kanonikh tou onomasia kai hthela na rwthsw prwta kapoious pou xeroun perissotera panw sto thema afto!!den thelw kati to idiaitero apla na paizw etsi pareistika!!mporw na mathw monos mou mexri afto to epipedo kai an nai pws?h prepei na paw se kapoio daskalo?kai kati allo...me to kourdisma ti ginete?pws tha xerw oti einai kourdismeno swsta?ti allo prepei na mathw prin proxwrhsw sthn agora tou organou?sas efxaristw ek twn proterwn!!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: vohtheia gia toumperleki!!
« Απάντηση #14 στις: 11/02/07, 20:24 »
Φίλε daytona,

 εγώ αυτό το λίγο και ελεεινό τουμπελέκι που παίζω το έμαθα μόνος μου και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Θα σου πρότεινα όμως, τουλάχιστον για αρχή, να πας σε κάποιο δάσκαλο που θα σε βοηθήσει να μπεις στη νοοτροπία των κρουστών και ενδεχομένως να σου δώσει και κάποιες ασκήσεις.
 Να έχεις υπόψην σου ότι υπάρχουν διάφορα είδη από τουμπελέκια: πήλινα, ξύλινα ή μεταλικά.
Για χορδίσματα και τέτοια, θα σε γελάσω. Περίμενε να απαντήσουν οι πιο σχετικοί.
Άντε, καλή αρχή...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος daytonaR88

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: vohtheia gia toumperleki!!
« Απάντηση #15 στις: 11/02/07, 23:04 »
mias kai eimai foithths dystyxws einai ligo dyskolo apo oikonomikhs plevras na kanw mathhmata me kapoio daskalo :-\!!oso gia to toumpeleki nomizw oti exw katalhxei se metaliko oxtavido...efxaristw poly gia th vohtheia kai elpizw na vrethei kapoios na mou lysei kai tis ypoloipes apories mou... :)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #16 στις: 12/02/07, 17:45 »
Τα 2 θέματα συγχωνεύτηκαν!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #17 στις: 13/02/07, 19:14 »
Τα 2 θέματα συγχωνεύτηκαν!

Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω...  ;D ;D ;D
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #18 στις: 14/02/07, 11:52 »
Ειχα ενα τουμπερλεκι και ειχα και μια απορια. Πως πρεπει να το κουρδισουμε δλδ??? με νοτες??? αφου δεν υπαρχουν
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος avapimou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #19 στις: 08/01/08, 16:40 »
Υπαρχουν νοτες πανω σε τουμπελεκι απλα δεν ειναι ολο το σολφεζ προσεξε το κουρδισμα το μονο που δεινει ειναι πιο μπασο κ πιο πριμο ηχο.....

Η διαφορα μεταξυ τουμπελεκι - ταραμπουκα ειναι πως το πρωτο ειναι πριμο ενω το δευτερο μπασο....

Ο ηχος που βγαζουν ειναι διαφορετικος....

Ενα καλο τουμπελεκι κοστιζει 250 ευρω το ιδιο κ για την ταραμπουκα...


Θα ηθελα καποιος να μου πει πως να βρω τον οδηγο του Νακα για εκμαθηση σπασμενο ομως να μπορεσω να συνεχισω την εκμαθηση μου....

Αποσυνδεδεμένος Droll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #20 στις: 10/01/08, 13:11 »
Επειδή με έχει συγκινήσει και εμένα το τουμπελέκι και ενδιαφέρομαι να αγοράσω και σιγά σιγά να ξεκινήσω μαθήματα (έχω ένα της πλάκας και παίζω προς το παρόν) θα ήθελα να ρωτήσω μερικές συμβουλές σχετικά με την διαφορά ποιότητας από τουμπελέκι σε τουμπελέκι μιας και οι τιμές είναι από 15-250 ευρώ.

- Υπάρχουν πολλά φτιαγμένα από αλουμίνιο,χαλκό σίδερο, δέρμα, πήλινα τι διαφορά έχουν όλα αυτά και πιο είναι το καλύτερο;
- Επίσης στο σημείο κρούσης πολλά έχουν δέρμα και άλλα πλαστικό, πια είναι τα θετικά και πια τα αρνητικά της εκάστοτε επιλογής;
- Πολλές φορές βλέπουμε τίτλους "Τουμπελέκι Small Fountry Vatan 3200" μπορεί να μου κάνει κάποιος διακριτές τις διαφορές τους;
- Τι μαγαζιά προτείνετε για την αγορά αυτών. Νάκα, Musica, DrumStore, Μοναστηράκι κτλ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα για αρχή να διαθέσω πάνω από 80 ευρώ για αγορά.

Συγνώμη αν σας κούρασα!

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #21 στις: 13/01/08, 11:26 »
Όπως και οι κιθάρες έτσι και τα τουμπελέκια έχουν διαφορά ποιότητας που αντικατοπτρίζεται στην τιμή. Εγώ προτείνω για κάποιον που θέλει να πάρει τουμπελέκι καλό καλό,και σε σχετικά καλή τιμή, να βγει έξω, και όταν λέω έξω εννοώ Τουρκία ή Αίγυπτο ή όπου αλλού υπάρχουν τέτοιοι μάστορες. Είναι απόλυτα πεπεισμένος ότι οι μεγαλοκαταστηματάρχες απλώς θα σας πιάσουν τα πωπουδέλια εδώ και θα πάρετε ένα απλό τουμπελεκάκι.Εγώ πχ θα ψάξω κατά Αζερμπαιτζαν μεριά τώρα που θα πεταχτώ για μια δουλειά. Μπορείτε να κάνετε παραγγελία, νομίζω εάν ψάξετε στον νετ θα βρείτε Τούρκους τεχνήτες να φτιάχνουν κατα παραγγελία.

Droll: Η διαφορά είναι πάντα στον ήχο.Είναι αναλόγως τι είδους ήχο θέλεις να βγάλεις. Έχει να κάνει με την δόνηση του υλικού του τουμπελεκιού που βγάζει και τον αντίστοιχο ήχο. Από πείρα (την λίγη που έχω) να σου πω ότι όσο πιο βαρύ το τουμπελέκι τόσο πιο ωραίος ο ήχος. Επίσης να σου πω ότι με το δέρμα ξεκουρδίζεται πιο εύκολα, και επομένως θέλει συχνότερα σφίξιμο, ενώ με την μεμβράνη όχι. Επίσης με δέρμα έχει πιο ωραίο ήχο (κατ' εμέ) είναι λιγότερο πλαστικός. Τώρα όσο για τα μοντέλα που λες...δεν έχω ιδέα εγώ είμαι εμπειρικός πιο πολύ και αναλόγως με το τι ακούω, παίρνω. Τα παραδοσιακά όργανα κι όλας, κατά τη γνώμη μου, όσο λιγότερο είναι βιομηχανοποιημένα και εργοστασιακά τόσο το καλύτερο. Υπάρχει κανείς που θα έπερνε πχ κιθάρα κλασσική με σκάφος από κόντρες πλακέ;;; (Σαλίνας χωρίς παρεξήγηση... :P)
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος navouhodonoseur

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #22 στις: 18/01/08, 13:36 »
Γεια χαρα! εγω βασικα ενδιαφερομαι για νταουλι... Ξερει κανεις αν υπαρχουν διαφοροι τυποι, τιμες, εργαστηρια κτλ? ολες οι πληροφοριες χρησιμες... Α, κ πως γινεται να ανοιξω ξεχωριστο θεμα στο Φορουμ?

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #23 στις: 19/01/08, 18:14 »
Γεια σου φίλε με το παράξενο όνομα το οποίο δεν μπαίνω στην διαδικασία να το γράψω. Λοιπόν νταούλια τα νταούλια είναι πάνω κάτω του ίδιου είδους με πολύ λεπτές διαφορές.Ας πούμε στν Μακεδονία κάνουν τα νταούλια αρκετά κωνικά, για να διαφέρει η μπάσα από την πρίμα μεριά.Μετά είναι διαφορές στην μεμβράνη.Το δέρμα έχει τον πιο ωραίο ήχο αλλά έχει πολύ μανούρα στο κούρδισμα. (σφίξιμο ξεσφίξιμο δερμάτων) Μετά βάζουν και fiberskin μερικοί ένα είδος σνθετικού δέρματος. το οποίο έχει χειρότερο ήχο και χρειάζεται λιγότερο κούρδισμα.Τέλος το χειρότερο για μένα είναι το πλαστικό.Ίδιο πράμα με αυτό που έχει η ντραμιέρα στην μπότα. Μετά παίζει και σημαντικό ρόλο πώς είναι η βίτσα και ο κόπανος. Από τι υλικό δλδ.Για την βίτσα, που είναι σημαντικό να κάνει τρίξιμο όταν παίζεις, εκτός και αν παίζεις ποντιακά, προτείνω ανεπιφύλακτα τραινταφυλιά. Ο κόπανος (πάλι προσωπικο γούστο) πρέπει να είναι βαρύς.

Εργαστήρια τώρα.Είδα κάτι καλά νταούλια με fiberskin και με ελαφριούς όμως κόπανους, που πουλάει ο Ζάχος στην Θεσσαλονίκη.Από κει και πέρα επικοινωνείς μαζί μου και μου στέλνεις μνμ να σου δώσω τηλέφωνα κατασκευαστών.Και τελος οι τιμές είναι γυρώ στα 2 κατοστάρικα (απο κατασκευαστή)
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Droll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τουμπερλεκι
« Απάντηση #24 στις: 24/01/08, 15:03 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση (Cuenca_60R),
επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανένας υπόψη του αν υπάρχει  μεμβράνη από δέρμα για αλλαγή κεφαλιού σε αιγυπτιακού τύπου τουμπελέκι, αν αυτό υφίσταται, τα οποία είναι από την μάνα τους με πλαστικό.

Επίσης για δασκάλους να αναζητήσω σε ωδεία ή έχετε υπόψην του κάποιον;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
12495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/13, 08:05
από Βραζίλης