Αποστολέας Θέμα: Studio ακουστικά.  (Αναγνώστηκε 6509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Studio ακουστικά.
« στις: 16/05/12, 09:00 »
Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για ακουστικά, σε τιμή γύρω στα 60 ευρώ και για χρήση στον υπολογιστή, ακούγοντας την κιθάρα μου μέσω των γνωστών software. Από μια ματιά που έριξα αυτές είναι κάποιες απο τις επιλογές που έχω, αν γνωρίζετε κάτι για αυτά μπορείτε να με βοηθήσετε ή αν έχετε κάποια εναλλακτική ευχαρίστως να την ακούσω. Ευχαριστώ!


http://athensproaudio.gr/recording-gr/akoustika/studio-el-2/audio-technica-ath-m30-el.html
http://athensproaudio.gr/dj-audio-gr/akoustika-el/audio-technica-ath-m20-el.html
http://athensproaudio.gr/recording-gr/akoustika/studio-el-2/behringer-hps5000.html
http://athensproaudio.gr/recording-gr/akoustika/studio-el-2/behringer-hpx4000-el.html
http://athensproaudio.gr/recording-gr/akoustika/sennheiser-hd-228-black.html
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7290
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5451
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6423

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #1 στις: 16/05/12, 09:16 »
για λίγα λεφτά θα πήγαινα σε  audiotechnica m30 + shure 240.


βεβαια μην περιμένεις και θαύματα σε αυτές τις τιμές
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #2 στις: 17/05/12, 18:23 »
Υπάρχει κάποιος λόγος που θες ακουστικά αντί για ηχεία (π.χ. γρατζούνισμα σε ώρες κοινής ησυχίας)? Γιατί γενικά τα ακουστικά κουράζουν και μάλλον θα ήσουν πιο άνετος με ένα ζευγάρι καλά ηχειάκια...

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #3 στις: 17/05/12, 18:39 »
Υπάρχει κάποιος λόγος που θες ακουστικά αντί για ηχεία (π.χ. γρατζούνισμα σε ώρες κοινής ησυχίας)? Γιατί γενικά τα ακουστικά κουράζουν και μάλλον θα ήσουν πιο άνετος με ένα ζευγάρι καλά ηχειάκια...

+1

Επιπλεον αν θες να μιξαρεις τα monitor ειναι απολυτως απαραιτητα κατα τη γνωμη μου. Ακομη και καποια σχετικα μετρια ειναι καλυτερα απο καθολου. Ακουστικα χρησιμοποιω πλεον μονο για να ακουω το backing track κατα την ηχογραφηση και για το συγκεκριμενο σκοπο δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και τα πιο ακριβα που υπαρχουν.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #4 στις: 17/05/12, 20:03 »
Επιπλεον αν θες να μιξαρεις τα monitor ειναι απολυτως απαραιτητα κατα τη γνωμη μου. Ακομη και καποια σχετικα μετρια ειναι καλυτερα απο καθολου. Ακουστικα χρησιμοποιω πλεον μονο για να ακουω το backing track κατα την ηχογραφηση και για το συγκεκριμενο σκοπο δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και τα πιο ακριβα που υπαρχουν.

+1 κι εγώ με τη σειρά μου γιατί συμφωνώ απόλυτα.. Δε βρίσκω λόγο να πάρει κανείς ιδιαίτερα ακριβά ακουστικά από τη στιγμή που ο κύριος λόγος χρήσης τους σε ένα home studio είναι συνήθως αυτός που περιγράφεις...



Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #5 στις: 17/05/12, 23:41 »
Ο λόγος που θέλω ακουστικά αντί για μόνιτορ είναι οτι πολλές φορές παίζω το βράδυ, μέσω του pc με το Guitar Rig, οπότε όπως καταλαβαίνετε τα μόνιτορ μου ειναι άχρηστα. Όταν δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας απλά παίζω στον ενισχυτή μου και τελειώνει η υπόθεση!!! Εγώ απλά αυτο που θέλω είναι ενα ζευγάρι decent ακουστικών ώστε να ακούω σχετικά καλά, χωρίς κάποια ιδιαίτερη παραμόρφωση και όσο γίνετε αχρωμάτιστα, για να κάνω και καλύτερη δουλειά οταν επεξεργάζομαι κάποια ηχογράφηση μου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #6 στις: 18/05/12, 00:01 »
Στις τιμες που κινεισαι και στα μοντελα που μας εχεις δωσει, δεν υπαρχει η εννοια "αχρωματιστο". Και η αληθεια ειναι πως πρεπει να ψαξεις παρα πολυ για να πετυχεις τετοιου τυπου ακουστικα ( ειλικρινα, αν κι εχω πιασει ακουστικα 200+€, ποτε δε πετυχα καποια που να ειναι ουδετερα τελειως ), μιας και η δομη ενος ακουστικου δεν του επιτρεπει τεχνικα να ειναι "ουδετερο".

Δυστυχως δεν υπαρχει καποιο standard μετρησης για ακουστικα ( οπως πχ στα ηχεια, αν και πολλες εταιριες φροντιζουν να κανουν οπως θελουν τις μετρησεις ) και σπανια θα πετυχεις καποιο γραφημα συχνοτητων/εντασης για να ξερεις εαν τονιζει ή οχι συχνοτητες.

Βεβαια, εσυ τονιζεις πως το θελεις απλως για μελετη, κατι που δεν απαιτει ιδιαιτερο ζευγαρι ακουστικων. Ακομα και για ηχογραφηση να τα ηθελες, παλι θα ηταν σεβαστο ενα μετριο ζευγαρι, αφου στην ουσια απλως θελεις μια καλη απομιμηση του ηχου, οχι ομως το 100% ( οκ, υπαρχουν μουσικοι ψειρες, που σου ερχεται να τους ριξεις μπουνια οταν μουρμουρανε για την ποιοτητα των ακουστικων, αλλα δε νομιζω πως ισχυει εδω ).

Μια συμβουλη μονο: Μην παιζεις παραπανω απο μιση ωρα χωρις διαλειμμα και μην κανεις το λαθος να ανεβασεις ενταση γιατι "γουσταρεις". Η αυξηση της εντασης των ακουστικων ακολουθει μια γεωμετρικη προοδο, οποτε στο τελος καταληγεις με 85+dB εντασης, που εχει αποδεικτει πως για μια ωρα ακροασης οδηγουν σε καταστροφικα αποτελεσματα ( απο προσωρινη απωλεια ευκρινειας συχνοτητων, μεχρι μονιμη κωφωση ).


Χαμηλη ενταση-οχι παραπανω απο μιση ωρα ακροαση-διαλειμματα των 5-10 λεπτων χωρις ακουστικα και σε ησυχο περιβαλλον!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #7 στις: 18/05/12, 00:18 »
επειδή τελευταία το χω λιώσει το άθλημα με το να ψάχνω ακουστικά....αν κινηθείς στην κατηγορία +-50Ε θα πάρεις κάτι πολύ καλό γι'αυτό που τα θες...

και σπανια θα πετυχεις καποιο γραφημα συχνοτητων/εντασης


έχω βρει αρκετά σάιτ που κάνουν δικά τους γραφήματα αλλά, δυστυχώς, όχι τόσο πολλά για τις φτηνές κατηγορίες...




μπόνους ερώτηση: θα προτείνατε κλειστού ή ημι-ανοιχτού τύπου?
τώρα που δοκιμάζω κάποια ημι-ανοιχτού δεν μου αρέσει που ακούω και το περιβάλλον (μιλάμε για καταστάσεις που παίρνω ήχο από πεταλιέρα και τον περνάω στην κάρτα ήχου) αλλά, στα φόρα, οι περισσότεροι συστήνουν τα ημι-ανοιχτού γιατί έχεις καλύτερη αίσθηση χώρου....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #8 στις: 18/05/12, 00:41 »
Για να κανεις ενα γραφημα, πρεπει να τηρεις καποια standards, οποτε ασε με να αμφιβαλλω λιγο για την ποιοτητα αυτων των μετρησεων. Καλα ειναι να τα κοιταμε, αλλα γενικοτερα εαν δεν οριστουν καποιοι κανονες ( αποσταση μετρησης, ενταση, τι τονος θα αναπαραγεται, ποιο μικροφωνο μετρησης θα χρησιμοποιειται, κλπ ), και παλι ειναι επικινδυνο να στηριζομαστε απολυτως σε αυτα!

Φαντασου πως για να μετρηθει σωστα ενα ηχειο, πρεπει να τηρηθει ο κανονας 1m/1Watt/pink noise ( ενιοτε υπαρχει και η επιλογη για white noise, ομως με αναγραφη )...και πολλες εταιριες ( τυπου Behringer ) βγαζουν γραφηματα που ειτε σκοπο εχουν να μπερδεψουν ( μετρηση σε dBa, οποτε πρεπει να κανεις αντιστοιχες μετατροπες ), ειτε σκοπο εχουν να εξαφανισουν προβληματα ( πχ, περιορισμενο ευρος μετρησης ). 

Κι ολα αυτα...σε ειδικους θαλαμους μετρησης ( ανηχοϊκους θαλαμους, δηλαδη με μηδενικη αντηχηση ), με ειδικο μικροφωνο, με ειδικη τοποθετηση ( on axis/1m απο την πηγη ), με συγκεκριμενη ενταση ( 1Watt ), κλπ κλπ.

Και στα ηχεια πρεπει να υποθεσουμε πως υπαρχουν τουλαχιστον 2 κωνοι αναπαραγωγης συχνοτητων ( ενα woofer κι ενα tweeter ), οποτε καπως "αναπαραγονται" σε ευρος οι συχνοτητες!

Κι οταν πας να γκρινιαξεις πως αυτο που ακους δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λεει το διαγραμμα, σου αρχιζουν τα "ε, το δοκιμασες με τον ταδε ενισχυτη, σε αλλο δωματιο, με αλλο μικροφωνο, με το φεγγαρι αναδρομο..."


Συνηθως πολλοι κατασκευαστες γραφουν "20-20000Hz +-3dB", το οποιο ειτε σημαινει πως εχει αισθητη πτωση ανω των 3dB σε καποιο ( ή καποια σημεια ) της καμπυλης, ειτε στα ακρα "πεφτει" κατα 3dB ( 3dB σε μοναδα εντασης ειναι αισθητος διπλασιασμος ή υποδιπλασιασμος της εντασης. Εαν μετραει σε dB SPL ακουστικης πιεσης ειναι τα 6dBSPL, ομως γενικοτερα χρησιμοποιουν την κλιμακα dB εντασης )...αντε να μαντεψεις.

Δες πχ 2 διαγραμματα, που εχουν την ιδια μετρηση "20-20.000Hz +/- 3dB"



και



Ποιο τελικα θα επελεγες ως ακουστικο/ηχειο/μικροφωνο; Πανικος, ετσι;

Για περιπτωση ηχογραφησης, προτεινονται ΜΟΝΟ κλειστου τυπου, γιατι δεν θελουμε leakage απο τα ακουστικα στο μικροφωνο. Το ιδιο ισχυει και για DJ's σε play ( οπου πρεπει να υπαρχει απομονωση ).

Ε, σε περιπτωση σπιτιου, μπορεις να επιλεξεις κι ενα semi-open, αν κι εμενα ποτε δε με βολεψαν γιατι ειναι σπαστικο να ακους τα παντα μεσα απο τα ακουστικα!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/12, 00:52 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #9 στις: 18/05/12, 00:51 »
Freemind, σε ευχαριστω για την συμβουλη σου σχετικα με την ενταση αλλα μην φοβασαι, το εχω ηδη...καλυμμένο! Βλεπεις, απο την στιγμη που εχω περασει τα 40, ακομα και η ελαχιστη αυξηση του volume αρχιζει και με ενοχλει αφανταστα...αμα γεράσει ο ανθρωπος...παντως αυτο που καταλαβα παιδια ειναι πως δεν αξιζει να το ψυριζεις και πολυ το θεμα, οποτε θα κοιταξω τι μου "καθεται" καλα σε αυτα τα λεφτα και θα το παρω να τελειωνουμε! Αν εχετε καποια συγκεκριμενη προταση την ακουω, αλλιως σας ευχαριστω πολυ παιδια!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #10 στις: 18/05/12, 00:57 »
Για να κανεις ενα γραφημα, πρεπει να τηρεις καποια standards, οποτε ασε με να αμφιβαλλω λιγο για την ποιοτητα αυτων των μετρησεων. Καλα ειναι να τα κοιταμε, αλλα γενικοτερα εαν δεν οριστουν καποιοι κανονες ( αποσταση μετρησης, ενταση, τι τονος θα αναπαραγεται, ποιο μικροφωνο μετρησης θα χρησιμοποιειται, κλπ ), και παλι ειναι επικινδυνο να στηριζομαστε απολυτως σε αυτα!


ελεύθερα!
το είπα από την άποψη πως υπάρχουν και ανεξάρτητοι που κάνουν γραφήματα....αλλά μετά, έχεις δίκιο, αυτά μπορεί να είναι αναληθή από την άποψη της λανθασμένης ή διαφορετικής δειγματοληψίας....


Ε, σε περιπτωση σπιτιου, μπορεις να επιλεξεις κι ενα semi-open, αν κι εμενα ποτε δε με βολεψαν γιατι ειναι σπαστικο να ακους τα παντα μεσα απο τα ακουστικα!
ακριβώς....προτιμώ να χάνομαι μέσα στον "περιορισμένο" ηχητικό χώρο των ακουστικών χωρίς να αποσπώμαι αλλά, κυρίως, προτιμώ να μην ακούω το πλοινκ πλοινκ των χορδών στις 2 η ώρα τη νύχτα! ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Studio ακουστικά.
« Απάντηση #11 στις: 18/05/12, 00:57 »
Afterforever, η αληθεια ειναι πως καλο ειναι το ψαχνεις το θεμα ηχου, γιατι κακα τα ψεμματα, απο το 1998 και μετα εχουμε δημιουργησει τη γενια του mp3 και της "ψειρας"/in ear ακουστικου.

Δηλαδη ατομα που δε μπορουν να διακρινουν το clarity μιας ηχογραφησης, δε μπορουν να "αναγνωρισουν" τι σημαινει "ογκος" και γενικοτερα "πασχουν" απο την εννοια του "καλου ηχου" ( οχι ως high fidelity, αλλα ως μουσικοι κι ακροατες ).

Και δυστυχως πολλα απο αυτα τα ατομα εχουν μπει στη διαδικασια της παραγωγης του ηχου ( ως semi-pro, pro ) αγνοωντας βασικα πραγματα του ηχου, οπως τον συνανταμε στo CD.

Οποτε το ιδιο ισχυει και για τα ακουστικα! Μετρια ακουστικα εφ' ορου ζωης, ειναι ισο με μετριες μιξεις, μετρια ποιοτητα ηχου και μετριο αισθητικο κριτηριο, εφ΄ ορου...δουλειων  ;D


Κι αν υποθεσουμε πως το noise floor της συγχρονης πολης ειναι στα 60-70dB, φανταζεσαι που πρεπει να ακουμε με τα ακουστικα για να ειμαστε "ok", απο αποψη καθαροτητας..

Συγχώνευση μηνυμάτων: 18/05/12, 00:59

το είπα από την άποψη πως υπάρχουν και ανεξάρτητοι που κάνουν γραφήματα....αλλά μετά, έχεις δίκιο, αυτά μπορεί να είναι αναληθή από την άποψη της λανθασμένης ή διαφορετικής δειγματοληψίας....


Εαν κανει συγκεκριμενα γραφηματα, με συγκεκριμενα δικα του standards, τοτε ας πουμε πως υπαρχει ενα σημειο αναφορας αναλογα με καποιο ζευγαρι ακουστικων που εχεις κι εχει κανει γραφημα.

Αλλιως, τυχαια διαγραμματα, απο τυχαιους αναλυτες, ειναι επικινδυνα...Καλυτερα ταρω και γυφτομαντεια :D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/12, 00:59 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:08
από Raz
7 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 17:36
από Wildrek
19 Απαντήσεις
7214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 00:10
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
38123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 13:21
από Korgy
9 Απαντήσεις
2763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/12, 23:18
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 19:41
από ixolipsia.gr
11 Απαντήσεις
6863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 04:01
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
3745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy
0 Απαντήσεις
2235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/15, 15:30
από paokz
1 Απαντήσεις
4543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/20, 20:19
από Kasey00