Αποστολέας Θέμα: ΘΗΚΗ-ΣΥΝΤΗΡΙΣΗ-ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ-ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΗ ΚΙΘΑΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 9786 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lifer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Γεια σας
    Προσφατα αγορα μια καινουργια ηλεκτρικη σεκτερ.Θελω να ρωτησω τι προτεινεται για να την μεταφερω.Σκληρη θηκη (ιδα καποιες πιο μαζεμενες σε μεγεθος που μπορεις να τις παρεις και στην πλατυ) ή καποια καλη με ενισχυσεις (σαν αφρολεξ).Η αληθεια ειναι οτι εχω και αμαξι αλλα καποιες φορες θελω να την κουβαλαω και με τα ποδια..
     Η κιθαρα ειναι μεσεας "αξιας" (650 E).
Επισης το θεμα ειναι που να την αφηνω στο σπιτι μου.Σοβαρο θεμα που συνδεεται και με το παραπανω καθως με μια μαλακη θηκη θα πρεπει να βραζω απο μεσα την κιθαρα.Την παλια μου την αφηνα μεσα στην ντουλαπα μου ορθια-πλαγιαστη στα τοιχωματα.. Κρεμαστα για να την βαζω στον τοιχο;τριπωδο;
   Επισης προταση για κανα καθαριστοκο για χορδες και ξυλα;; Πιστευεται οτι χρειαζεται;;
   Τελος κατι λιγο πιο ασχετο.Εμενα οι μαγνητες jb-59 δεν εχουν καπακι.Πιστευεται οτι θα βοηθησει για την συντηρηση -ασφαλεια των μαγνητων (πχ χτυπημα απο πεννα).Ειναι αληθεια οτι αλλαζουν τον ηχο τα καπακια;;;

Λοιπον ξερω οτι ειναι πολλες αποριες και μαζεμενες   ::) αλλα σας παρακαλω δωστε τα φωτα σας .θα ηθελα συγκεκριμενες προτασεις -αποψεις


Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
απο τα λίγα που ξέρω:

1)για έξω δεν ξερω (μάλλον με ενίσχυση)
2)στο σπίτι να την αφήνεις έξω από θήκη ντουλάπες κτλ για να αναπνέει , δηλ σε μια βάση πχ τρίποδο
3)καθαριστικά πάρε όλη την σειρά της dunlop  http://www.thomann.de/gr/dunlop_maintenance_kit.htm?sid=973827df7442ad8b899fe81f6cdd8f4b
4)δεν χρειάζεσαι καπάκι και ναι αν είναι μεταλλικό επηρεάζει λίγο τον ήχο (πόσο λίγο?? ??? )
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Lifer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Εκτως απο τριποδο-βαση οι κρεμαστες -γατζοι (σαν αυτα που τις κρεμανε και σε μαγαζια ) ειναι σιγουρα ασφαλεις;; Η κιθαρα δεν ειναι one piece .. ειναι σετ νεκ νομιζω

Επισης αν την αφηνω εξω θα τυγκαρει σε σκονη

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Τελος κατι λιγο πιο ασχετο.Εμενα οι μαγνητες jb-59 δεν εχουν καπακι.Πιστευεται οτι θα βοηθησει για την συντηρηση -ασφαλεια των μαγνητων (πχ χτυπημα απο πεννα).Ειναι αληθεια οτι αλλαζουν τον ηχο τα καπακια;;;

Aπ' όσα έχω διαβάσει σε κιθαριστικές ιστοσελίδες και fora, η άποψη που επικρατεί είναι ότι ένας μαγνήτης χωρίς καπάκι τείνει να έχει περισσότερα πρίμα και γενικά λίγο πιο bright ήχο απ' ό,τι με το καπάκι. Κάποιοι λένε ότι η διαφορά δεν είναι σημαντική και ίσως να μην είναι καν αισθητή. Προσωπικά δεν θα δοκίμαζα ποτέ να βγάλω το καπάκι ενός μαγνήτη, ούτε και να τοποθετήσω καπάκι σε έναν μαγνήτη που δεν έχει, καθώς είναι μια διαδικασία που δεν περιορίζεται απλά στο βίδωμα ενός καπακιού πάνω στον υπάρχοντα μαγνήτη. Όσο για το θέμα της προστασίας, μερικά σημάδια στο μαγνήτη από την πένα ή οτιδήποτε άλλο είναι εξαιρετικά απίθανο να επηρρεάσουν τη λειτουργία του, οπότε το ζήτημα είναι καθαρά αισθητικό.

Παράθεση
Σοβαρο θεμα που συνδεεται και με το παραπανω καθως με μια μαλακη θηκη θα πρεπει να βραζω απο μεσα την κιθαρα.

Το βράσιμο της κιθάρας δεν ενδείκνυται. Δοκίμασε να την ψήσεις σε χαμηλή φωτιά. Το ψήσιμο βελτιώνει τα ξύλα και δίνει vintage εμφάνιση στην κιθάρα... ;D


ΥΓ: Ο αποστολέας του παρόντος μηνύματος ουδεμία ευθύνη φέρει για βλάβες οι οποίες μπορεί να προκληθούν σε περίπτωση που κάποιος δεν αντιληφθεί ότι πρόκειται περί αστείου και βάλει την κιθάρα του στο φούρνο... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Φίλε αφού έχεις κι αυτοκίνητο, πάρε καλύτερα μια σκληρή θήκη να ξενοιάσεις. Η δική μου έχει σκληρό εσωτερικό αλλά μαλακό εξωτερικό και λουριά για την πλάτη. Άρα και με τα πόδια μεταφέρεται εύκολα, και στο αυτοκίνητο μπαίνει χαλαρά χωρίς να φοβάσαι.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Lifer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Να την βγαζω απο μεσα οχι να την βραζω  ;D
  Πειτε μου καποια γνωμη σχετικα με τα τοποθετηση σε κρεμαστρα-γατζο .
 Wise one μπορεις να δωσεις ενα λινκ με θηκη σαν και αυτη που λες εσυ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παράθεση
Σοβαρο θεμα που συνδεεται και με το παραπανω καθως με μια μαλακη θηκη θα πρεπει να βραζω απο μεσα την κιθαρα.

Το βράσιμο της κιθάρας δεν ενδείκνυται. Δοκίμασε να την ψήσεις σε χαμηλή φωτιά. Το ψήσιμο βελτιώνει τα ξύλα και δίνει vintage εμφάνιση στην κιθάρα... ;D

ΥΓ: Ο αποστολέας του παρόντος μηνύματος ουδεμία ευθύνη φέρει για βλάβες οι οποίες μπορεί να προκληθούν σε περίπτωση που κάποιος δεν αντιληφθεί ότι πρόκειται περί αστείου και βάλει την κιθάρα του στο φούρνο... ::)

ΧΑχαχα!!!.. Κορυφαίο!  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Εγω προτιμω να εχω καβατζα σκληρες θηκες για τις κιθαρες μου. Για 2 λογους.
Ταξιδευω εσωτερικο - εξωτερικο για live και πρεπει να εχουν μια Α προστασια
Δεν εχω αυτοκινητο που σημαινει οτι αν την βαλω μεσα στο λεωφορειο με τον κοσμο σαρδελα παιζω με την τυχη μου.


Για πολυ κοντινες αποστασεις που κανω με τα ποδια, εννοειται πως περνω μαλακη θηκη πλατης και οχι τις βαλιτσες.


Οσον αφορα τις βαλιτσες εχω δοκιμασει τις "Τhomann" στα 39ευρο και τις "Musicstore" στα 33 (hot deal ;D ). Eιμαι σιγουρος οτι φτιαχνονται στο ιδιο κινεζικο εργοστασιο, αλλα του musicstore εχει λιγη παραπανω προστασια στα πλαινα και την προτεινω. Και οι 2 ειναι καλες, και δεν εχουν καμια διαφορα απο τις original fender π.χ. ιδιας νοοτροπιας.


Για θηκη πλατης προτεινω να κοιταξεις τις Ritter. Ειναι σχετικα φθηνες και προστατευουν καλα τοσο το οργανο οσο και την πλατη σου ;) . Εχει διαφορα μεγεθη, απο σχετικα λεπτες μεχρι και μπουρια σαν στολη αστροναυτη. ;D


Σπιτι δεν της εχω μεσα στις βαλιτσες αλλα σε σταντ για να αεριζονται. Αρκετα φθηνα 5-6 ευρω. Θα ηθελα να τις κρεμασω στον τοιχο αλλα επειδη νοικιαζω δεν θελω να με ζαλιζει ο ιδιοτητης. Προσεξε μονο το finish της κιθαρας σου αν ειναι nitro να παρεις καταλληλο stand για να μην φθαρει. Το αναφερουν ολες οι εταιριες.


Ελπιζω να βοηθησα
Stinkmeister over and out ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Σπιτι δεν της εχω μεσα στις βαλιτσες αλλα σε σταντ για να αεριζονται.


Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδιά μια ερωτησούλα...να φανταστώ οτι σχετικά με τον αερισμό της κιθάρας(έξω απο θήκες) ισχύει και για ακουστικές,ηλ.ακουστικές κλπ έτσι???εγω νόμιζα πως μέσα στην θήκη της προστατεύεται καλύτερα απο σκόνες ας πούμε αλλά μάλλον λάθος... ???
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Βασικα ριξτε ενα βλεφαρο εδω και θα σας λυθουν ολες οι αποριες....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Βασικα ριξτε ενα βλεφαρο εδω και θα σας λυθουν ολες οι αποριες....


Βρίσκω την άποψη που αναφέρεται στο πρώτο μέρος αυτού του άρθρου λίγο τραβηγμένη, ειδικά όταν κάνει λόγο για "καταστροφή" με μεγάλα γράμματα. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι κάτι τέτοιο είναι θεωρητικά πιθανό, το πρόβλημα παύει να υφίσταται αν βάλεις μέσα στη θήκη ένα-δύο φακελάκια silicone gel για να απορροφήσουν την όποια υγρασία. Αντίθετα η προστασία από τυχόν χτυπήματα κλπ δεν μπορεί ποτέ να είναι τόσο αποτελεσματική όσο όταν η κιθάρα βρίσκεται μέσα στη θήκη της.

Στα υπόλοιπα σημεία (σχτικά με τη στήριξη της κιθάρας μπρούμυτα και προστασία ακριβών ακουστικών οργάνων) συμφωνώ απόλυτα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
το πρόβλημα παύει να υφίσταται αν βάλεις μέσα στη θήκη ένα-δύο φακελάκια silicone gel για να απορροφήσουν την όποια υγρασία.

Αυτήν ακριβώς την λύση έχω επιλέξει και εγώ, στην θήκη μέσα έχω έναν φάκελλο silicone gel και λειτουργεί εξαιρετικά.
Τέτοια φακελάκια βρίσκουμε συνέχεια μέσα σε νέες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές που αγοράζουμε και καλό είναι αντί να τις πετάμε, να τις κρατάμε για κατι τέτοιες χρήσιμες εφαρμογές.

Επίσης πιστεύω και εγώ ότι η προστασία που προσφέρεται στο όργανο μέσα στην θήκη, γενικά δεν συγκρίνεται με την γενικότερη συνεχή έκθεση του, όχι μόνο για χτυπήματα και φθορές, αλλά αναφορικάμε και με την προστασία του από την σκόνη κάθε είδους, η οποία σε μακρές περιόδους μη χρήσης, έχει ένα άσχημο τρόπο να συγχωνεύεται με την υγρασία και να δημιουργεί λάσπη πάνω στο όργανο, η οποία μπαίνει παντού, κλείνει τους πόρους, και γενικότερα δημιουργεί ένα πολύ βλαβερό στρώμα πάνω στο όργανο, που βγαίνει μόνο με πολύ συστηματικό καθάρισμα, που λίγοι τελικά κάνουν..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Εσείς με τα silicone gel εάν πραγματικά έχετε υγρασία ρίξτε μια κόλα χαρτί Α4 μέσα στην θήκη και θα δείτε τι θα πάθει απ την υγρασία σε 6 μίνες  ::) . Δεν κάνουν  (πολύ) δουλειά τα silicone gel.
Είμαι της απόψεις οτι το ξύλινο όργανο πρέπει να αναπνέει και να ξεραίνετε με τα χρόνια και να καλυτερεύει και ο ήχος του αν μιλάμε για ακουστικό όργανο. Εχω να παίξω περίπου ένα μήνα με κάτι προβλήματα που είχα στα χέρια και τις κιθάρες μου τις έχω σε ένα καναπέ επάνω, εκτός θηκών πάντα και εννοείται κουρδισμένες κανονικά.  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/10, 02:54 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Νομίζω παίδες ότι το θέμα υγρασία, υψηλές θερμοκρασίες, απότομες αλλαγες θερμοκρασίας, υγρασία δωματίου - υγρασία μέσα στη θήκη, έχουνε να κάνουνε με τον χωρό του καθενός. Υπάρχουνε σπίτια, που έχει τόση υγρασία, που μάλλον είναι προτιμότερο μέσα σε θήκη με ότι βοηθητικό μπορεί να βρει κάποιος, παρά να την έχεις έξω, να υγραίνετε και όχι να αερίζετε. Μάλλον όλα αυτά λύνονται μόνο με τεχνολογικές λύσεις, αλλά για να είσαι τόσο ψείρας πρέπει να έχεις ένα πολύ ακριβό όργανο.
 
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι, να την προσέχεις όσο γίνεται καλύτερα, χρησιμοποιώντας και όλα τα παραπάνω που είπατε, βλέποντας και κάνοντας και με πιο συχνές επισκέψεις στον οργανοποιό όταν βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά ή απλά θέλεις να κάνεις ένα check up.
 
Τέλος δεν χρειάζεται και να το παρακάνουμε...γιατί τυχαίνει να έχω 2 όργανα 10+ χρόνων (το ένα πουλήθηκε) που με λίγη προσοχή και φροντίδα, όταν τα πήγα κάποια στιγμή στο μάστορα, το μόνο που χρειαζόντουσαν ήταν ένα setup. To 1 πάντα εκτός θήκης, το άλλο μέσα σε μαλακή αδιάβροχη θήκη. Το σπίτι μου βέβαια δεν μπορώ να πω ότι έχει και τις καλύτερες συνθήκες. Πάντα όμως είναι κουρδισμένα, καθαρά, σε όρθια ή οριζόντια θέση.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Εσείς με τα silicone gel εάν πραγματικά έχετε υγρασία ρίξτε μια κόλα χαρτί Α4 μέσα στην θήκη και θα δείτε τι θα πάθει απ την υγρασία σε 6 μίνες  ::) . Δεν κάνουν  (πολύ) δουλειά τα silicone gel.
Είμαι της απόψεις οτι το ξύλινο όργανο πρέπει να αναπνέει και να ξεραίνετε με τα χρόνια και να καλυτερεύει και ο ήχος του αν μιλάμε για ακουστικό όργανο. Εχω να παίξω περίπου ένα μήνα με κάτι προβλήματα που είχα στα χέρια και τις κιθάρες μου τις έχω σε ένα καναπέ επάνω, εκτός θηκών πάντα και εννοείται κουρδισμένες κανονικά.  8)

H δική μου εμπειρία είναι πολύ διαφορετική. Είχα μια κιθάρα μέσα σε σκληρή θήκη για σχεδόν ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα, και μέσα στη θήκη υπήρχε το καρτελάκι το οποίο έφερε η κιθάρα κατά την πώλησή της, η απόδειξη αγοράς και κάτι άλλα μικροπράγματα (pickguard, βίδες κλπ). Ούτε η κιθάρα, ούτε τα υπόλοιπα αντικείμενα μέσα στη θήκη έπαθαν τίποτα. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το silicone gel δεν λειτούργησε καλά στην περίπτωσή σου, αφού για αυτό ακριβώς το σκοπό υπάρχει (για να απορροφά την υγρασία). Σημειωτέον ότι ζω σε μια χώρα όπου η υγρασία είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απ' ό,τι στην Ελλάδα και δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό να κάνω το ίδιο στο μέλλον.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
silicone gel μέσα στην σκληρή θήκη της κιθάρας και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
έτσι τις έχω κι εγώ εδώ και χρόνια και καμμία δεν έπαθε ποτέ τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απόλλων αν διαβάσεις καλά έγραψα "εάν πραγματικά έχετε υγρασία".  Μπορεί να νομίζεις οτι έχεις υγρασία αλλά να μην έχεις πολύ (Αγγλία?) αρα φυσικό που δεν έπαθε τίποτα η κιθάρα. Εγω έριξα μια χούφτα απο δαύτα μέσα σε ενα συρτάρι που φιλάω χαρτιά. Μετα από 6 μήνες τα gel άλλαξαν χρώμα αλλά τα χαρτιά σχεδόν καταστράφηκαν.
Τεσπα ο καθένας οτι νομίζει και ανάλογα με τις συνθήκες που λεει και ο XoLiDoXoS.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απόλλων αν διαβάσεις καλά έγραψα "εάν πραγματικά έχετε υγρασία".  Μπορεί να νομίζεις οτι έχεις υγρασία αλλά να μην έχεις πολύ (Αγγλία?) αρα φυσικό που δεν έπαθε τίποτα η κιθάρα. Εγω έριξα μια χούφτα απο δαύτα μέσα σε ενα συρτάρι που φιλάω χαρτιά. Μετα από 6 μήνες τα gel άλλαξαν χρώμα αλλά τα χαρτιά σχεδόν καταστράφηκαν.

Αυτό δεν λέει τίποτα. Μια σκληρή θήκη κιθάρας είναι ουσιαστικά αεροστεγής ενώ ένα συρτάρι δεν είναι, ακόμα κι αν δεν το ανοίγεις ποτέ. Στην περίπτωση που αναφέρεις τα φακελλάκια απορρόφησαν όση υγρασία μπορούσαν να απορροφήσουν, γι αυτό και άλλαξαν χρώμα, και φυσικά μετά ήταν σαν να μην υπήρχαν. Λογικά θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι σου, γιατί ποτέ δεν μού έχει τύχει να κατασταφούν χαρτιά από υγρασία μέσα σε ένα συρτάρι. Αν πράγματι είναι έτσι, περίμενες ότι μερικά φακελλάκια σιλικόνης θα λύσουν το πρόβλημα;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Παιδες τετοια φακελακια σιλικονης που μπορω να βρω?

Λειτουργουν το ιδιο καλα και σε gigbag η μονο σε σκληρη θηκη?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Χωρίς να είμαι σίγουρος, επειδή δεν το έχω κάνει εγώ. Σε site για αποξήρανση σπόρων. Αντί για μπαλίτσες σιλικόνης, μέσα στο δοχείο με τους σπόρους, χρησιμοποιούνε :
 
""Αν συσκευάσετε τους σπόρους σε γυάλινα ή μεταλλικά δοχεία, μπορείτε να προσθέσετε μέσα σε ένα τούλι μια ποσότητα ασβέστη για να συγκρατεί την υγρασία και να εμποδίζει την ανάπτυξη εντόμων. ""
 
""5.Φυλάξτε τους σπόρους αμέσως μετά την διαδικασία ξήρανσης, σε γυάλινα ή πλαστικά δοχεία που κλείνουν αεροστεγώς για να αποφύγετε την υγρασία. Μπορείτε να προσθέσετε μέσα στα δοχεία και ειδικά μπαλάκια σιλικόνης που απορροφούν την υγρασία (τα βρίσκετε στο εμπόριο), αλλιώς κομμάτια από ξεραμένο ασβέστη που κάνει την ιδία δουλειά.""

Ο όρος για ψάξιμο στο google είναι : Humidity beads.
 
"" Τα διάφορα ξηραντικά υλικά απορροφούν ακόμη πιο αποτελεσματικά την υγρασία. Τοποθετήστε, λοιπόν, τη συσκευή με μερικές μπάλες σιλικόνης (αυτά τα μικρά μπαλάκια σε σακουλάκι που βρίσκετε στις συσκευασίες ηλεκτρονικών συσκευών) σε καλά κλεισμένη καινούργια νάιλον σακούλα (οι παλιές χάνουν την απορροφητικότητά τους). Αντί για μπάλες σιλικόνης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και κόκκους ρυζιού ή αλάτι. Για να μην προκαλέσετε εκδορές στο εσωτερικό της συσκευής σας, τυλίξτε την προηγουμένως με λεπτή χαρτοπετσέτα. ""
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/10, 15:32 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λίγη ορολογία για την διευκόλυνση σχετικών ερευνών για όσους ενδιαφέρονται:

Silica gel = διοξείδο του πυριτίου
http://en.wikipedia.org/wiki/Silica_gel

Desiccant = Ξηραντικό
http://en.wikipedia.org/wiki/Desiccant

Ξηραντικοί φάκελοι:
http://www.desiccants.co.uk/

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Nisok

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διάβασα με προσοχή όλο το νήμα και τα links και απλά θέλω να σας ρωτήσω .... άμα πιστεύεται ότι υπάρχει μια δόση υπερβολής?  :-\ :-\

Έχω την κιθάρα μου (Αξίας:50Ε) μέσα στο αυτοκίνητο(60+ βαθμοί, όλοι το ξέρετε), είτε στο σπίτι μου όρθια ( να ισορροπεί από μόνη της) , είτε στην παραλία μέσα (μέχρι να κάτσει όρθια) είτε πάνω (ξαπλωμένη) στην άμμο και δεν έχει δείξει σημάδια αλλοίωσης.
Ούτε κάν η γυαλάδα δεν έχει χαθεί.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχω την κιθάρα μου (Αξίας:50Ε) μέσα στο αυτοκίνητο(60+ βαθμοί, όλοι το ξέρετε), είτε στο σπίτι μου όρθια ( να ισορροπεί από μόνη της) , είτε στην παραλία μέσα (μέχρι να κάτσει όρθια) είτε πάνω (ξαπλωμένη) στην άμμο και δεν έχει δείξει σημάδια αλλοίωσης.
Ούτε κάν η γυαλάδα δεν έχει χαθεί.

Σημάδια αλλοίωσης μπορεί να μην έχει δείξει ακόμα.. όμως σημάδια στρεύλωσης πρέπει να έχει δείξει σίγουρα!..

Και εγώ θα ρωτήσω το εξής απλό: εάν αντί για 50€, είχες δώσει 2500€ για την κιθάρα σου, θα της συμπεριφερόσουν το ίδιο?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Έχω την κιθάρα μου (Αξίας:50Ε) μέσα στο αυτοκίνητο(60+ βαθμοί, όλοι το ξέρετε), είτε στο σπίτι μου όρθια ( να ισορροπεί από μόνη της) , είτε στην παραλία μέσα (μέχρι να κάτσει όρθια) είτε πάνω (ξαπλωμένη) στην άμμο και δεν έχει δείξει σημάδια αλλοίωσης.
Ούτε κάν η γυαλάδα δεν έχει χαθεί.

Σημάδια αλλοίωσης μπορεί να μην έχει δείξει ακόμα.. όμως σημάδια στρεύλωσης πρέπει να έχει δείξει σίγουρα!..

Και εγώ θα ρωτήσω το εξής απλό: εάν αντί για 50€, είχες δώσει 2500€ για την κιθάρα σου, θα της συμπεριφερόσουν το ίδιο?
+1 και στα 2

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 20:03
από GreekDudeCovers
1 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 13:40
από zoltan
4 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:44
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
3585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:49
από Jezus
10 Απαντήσεις
4594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 23:54
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
4284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/09, 17:45
από geo134
3 Απαντήσεις
2355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 17:53
από PossessedB.E.
1 Απαντήσεις
2470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/10, 20:03
από tendril
1 Απαντήσεις
1788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 15:15
από Jezus
11 Απαντήσεις
4203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 16:06
από adr1anos