Αποστολέας Θέμα: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών  (Αναγνώστηκε 5418 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« στις: 17/11/10, 19:26 »
Καλησπέρα,


Νομίζω το σύνηθες φαινόμενο όταν σπάνε χορδές είναι να σπάνε σε τυχαίο σημείο από το πέρασμα του χρόνου λόγω φθοράς.
Στην κιθάρα μου κάθε φορά σπάνε στο ίδιο σημείο. Οι πιο μπάσες χορδές ανοίγουν σε αυτό το σημείο όπως φαίνεται στις εικόνες: 1, 2, 3
Η κιθάρα έχει Original Floyd Rose. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι σπάνε λόγω του FR. Η κιθάρα έχει σεταριστεί μια φορά πέρσυ τέτοια εποχή από τον Οικονομάκη. Το λάθος που έκανα ήταν οτι δεν του ανέφερα τότε αυτό το πρόβλημα πριν σεταριστεί.


Είναι απίστευτα ενοχλητικό να φοβάμαι να κάνω Bends γιατί λέω να τώρα θα σπάσει χορδή. Σε ενάμισι τόνο Bend έχει σπάσει χωρίς να προλάβω να φοβηθώ. Δε συζητώ για Full pull-ups με τρέμολο. Επίσης αλλάζω τις κανονικές ErnieBall χορδές με ErnieBall Reinforced για τον λόγο αυτό αλλά και πάλι σπάνε μετά από βδομάδα+. Η κιθάρα είναι ESP Horizon FrII .


Είναι παράλογο, στη παλιά μου Fender Showmaster προσπαθείς να σπάσεις τις χορδές επίτηδες με τέρμα τραβηγμένο τρέμολο, bends όσο παίρνει και δε σπάνε με τίποτα. Αν σπάσουν  κάποτε θα σπάσουν κάπου στη μέση τις ταστιέρας και μετά από μήνες. Τις έχω εδώ και 2+ χρόνια τις ίδιες Elixir χορδές.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #1 στις: 17/11/10, 19:59 »
Γεια σου φίλε,

Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο αλλά αυτό που μπορώ να σχολιάσω είναι ότι το σημείο που σου σπάνε οι χορδές είναι τυπικό για FR τρέμολο (υποθέτω ότι η τριβή της χορδής με το βαγονάκι συμβάλλει σε αυτό). Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι έχεις θέμα στις μπάσες χορδές. (Σε εμένα η μόνη χορδή που μου σπάει κατά καιρούς είναι η Μι καντίνι). Μοιάζει σαν να είναι οι χορδές σου στην "τσίτα". Μάλιστα, στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ότι πέρα της σπασμένης πέμπτης χορδής, είναι και η τέταρτη ετοιμόρροπη. Πως είναι η αίσθηση τους σε σχέση με την άλλη σου κιθάρα, είναι, δηλαδή, πιο "σκληρές"?

Επίσης κάποιες επιπλέον πληροφορίες που θα βοηθούσαν στην αναγνώριση του προβλήματος (από κάποιον πιο ειδικό από εμένα) ειναι:
- τι πάχος χορδών χρησιμοποιείς.
- κάθε πότε σου εμφανίζεται το πρόβλημα (με το που αλλάζεις τις χορδές ή μετά από λίγο).
- όταν αλλάζεις χορδές, τις τεντώνεις πριν το τελικό κούρδισμα και αφήνεις (λίγο) χρόνο να στρώσουν ή αρχίζεις αμέσως τα dive bombs με το τρέμολο? :)

Αυτό που γράφεις περί χορδών δύο ετών με φόβισε ;D . Θα έλεγα ότι ο τυπικός χρόνος αλλαγής χορδών είναι 2 μήνες το πολύ, ανεξάρτητα από το αν σου σπάσουν οι χορδές μέχρι τότε η όχι.

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #2 στις: 17/11/10, 20:45 »

Παράθεση
Μάλιστα, στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ότι πέρα της σπασμένης πέμπτης χορδής, είναι και η τέταρτη ετοιμόρροπη

Έρχεται και η σειρά της. Στο ίδιο σημείο θα σπάσει και αυτή
Παράθεση
τι πάχος χορδών χρησιμοποιείς

10ρες. Πριν το σετάρισμα είχα 9ρες όπως όλες οι κιθάρες αρχικά. Και τότε [9ρες πριν το σετάρισμα] και τώρα [10ρες με το σετάρισμα] μου σπάνε.
Παράθεση
κάθε πότε σου εμφανίζεται το πρόβλημα

Περίπου μετά από 2 βδομάδες θα σπάσει κάποια e, B, G. Μετά από μήνα μπορεί D, A.
Παράθεση
όταν αλλάζεις χορδές, τις τεντώνεις πριν το τελικό κούρδισμα και αφήνεις (λίγο) χρόνο να στρώσουν ή αρχίζεις αμέσως τα dive bombs με το τρέμολο? :)

0:)  Μετά από καμιά μέρα αρχίζει λίγος πανικός με το tremolo - αλλά και πάλι τα ίδια έκανα και με τη Fender [squier], έχει και αυτή
τρέμολο [Υπολόγισε κιθάρα αξίας 300 ευρώ]
Καμιά φορά τις τεντώνω [νομίζω λάθος] αλλά μετά το τελικό κούρδισμα
Βέβαια επειδή είναι πολύ βολικό το τρέμολό της Horizon δοκιμάζω να το τερματίζω για να δω αν βρίσκουν οι χορδές στα τάστα [Φοβία σκεβρώματος, επειδή το όλο setup τότε ήταν κυρίως για σκέβρωμα. Γιατί ώς ''απαράδεκτος κιθαρίστας'' την φύλαγα μέσα στην σκληρή της θήκη για να μη σκονιστεί σχεδόν έναν ολόκληρο χειμώμα  :'( ]

Παράθεση
Πως είναι η αίσθηση τους σε σχέση με την άλλη σου κιθάρα, είναι, δηλαδή, πιο "σκληρές"

H άλλη κιθάρα έχει τις 2 χρονών 9ρες Elixir. Δεν θυμάμαι πολύ καλά πως ήταν η αίσθηση με τις 9 στην Horizon αλλά σίγουρα θυμάμαι τα bends γινόντουσαν μόνα τους. Με τις 10ρες τα νιώθεις πιο βαριά αλλά αρκετά βολικά.
Παράθεση
Αυτό που γράφεις περί χορδών δύο ετών με φόβισε ;D . Θα έλεγα ότι ο τυπικός χρόνος αλλαγής χορδών είναι 2 μήνες το πολύ, ανεξάρτητα από το αν σου σπάσουν οι χορδές μέχρι τότε η όχι.

2 ετών είναι οι χορδές στη Fender αλλά επειδή δεν τη χρησιμοποιώ δεν τις έχω αλλάξει από τότε - Πρέπει να έχει καταραστεί την Horizon eπειδή δεν παίζω πια μαζί της  :hmm

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #3 στις: 17/11/10, 21:00 »
Μήπως το σημείο που ακουμπάνε οι χορδές στο βαγονάκι είναι αιχμηρό; Αυτό θα εξηγούσε γιατί σπάνε πάντα στο ίδιο σημείο και γιατί αυτό συμβαίνει περισσότερο σε συγκεκριμένες χορδές. Εγώ θα δοκίμαζα να λειάνω τα συγκεκριμένα σημεία ή να αλλάξω εντελώς τα βαγονάκια για να δω αν με αυτό διορθώνεται το πρόβλημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #4 στις: 17/11/10, 21:06 »
Από αυτά που λες δεν διαπιστώνω ότι κάνεις κάποιο λάθος. Το μόνο που έχω να προτείνω είναι να σιγουρευτείς ότι αλλάζεις σωστά τις χορδες (τσέκαρε youtube videάκια). Ίσως, πάλι, να οφείλεται στον τρόπο παιξίματός σου. Σίγουρα, η συχνότητα σπασίματος χορδών ενός παίχτη είναι πιο σύντομη με FR παρά με κλασσικό τρέμολο. Αυτό που ακούγεται περίεργο είναι οι δύο εβδομάδες που αναφέρεις (εκτός αν παίζεις 12 ώρες την ημέρα! ;D ).

Ίσως κάποιος φίλος έχει κάποια καλύτερη ιδέα (π.χ., αυτή του Απόλλων, που με πρόλαβε :) ). Στη τελική, πήγαινε την πάλι σε κάποιον τεχνικό, αναφέροντας το πρόβλημα αυτή τη φορά (φοβερή ιδέα, ε? ;D ;D ).

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #5 στις: 17/11/10, 21:07 »
Παράθεση
Μήπως το σημείο που ακουμπάνε οι χορδές στο βαγονάκι είναι αιχμηρό; Αυτό θα εξηγούσε γιατί σπάνε πάντα στο ίδιο σημείο
Αυτό πιστεύω, πως κάτι παίζει με το σημείο αυτό. Το να πειραματιστώ με την κιθάρα είναι αδύνατον, καλύτερα να ξανακλείσω για service με τον Οικονομάκη.

Παράθεση
Στη τελική, πήγαινε την πάλι σε κάποιον τεχνικό, αναφέροντας το πρόβλημα αυτή τη φορά
Ναι, αυτό θα κάνω. Περισσότερο έστειλα για να ακούσω γνώμες, ενδεχόμενα που δεν έχω σκεφτεί. Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/10, 21:16 από Fra »

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #6 στις: 17/11/10, 21:18 »
Μικρή η πιθανότητα το βαγονάκι να είναι αιχμηρό,ειδικά στο σημείο που "κλειδώνει" την χορδή.Εαν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε η χορδή θα κοβόταν με το που θα έσφιγγε τη βίδα.
Η πιο πιθανή αιτία είναι πως παρασφίγγει είτε τις βίδες του floyd ή του locking nut.H χορδή "σκαλώνει" όταν χρησιμοποιεί το tremolo ή κάνει bends και σπάει.
Fra,την επόμενη φορά που θα περάσεις χορδές,μή σφίξεις τις βίδες του locking nut.Δοκίμασε να παίξεις μερικές μέρες έτσι για να δείς εαν θα συνεχίσει να έχει την ίδια συμπεριφορά. 
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #7 στις: 17/11/10, 21:22 »
Ναι τις σφίγγω αρκετά και στα δυο μέρη δίκιο έχεις, έτσι ώστε δεν ξεκουρδίζεται καθόλου για πολύ καιρό. Θα το δοκιμάσω γιατί πρέπει να αλλάξω και χορδές

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #8 στις: 17/11/10, 21:51 »
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου?

"έντονα πιεστικό palm muting + floyd rose". Είναι μια πιθανότητα, την οποία μπορείς να τσεκάρεις ελέγχοντας το pitch σου με το κουρδιστήρι,  παίζοντας κατά τον συνηθισμένο τρόπο παιξίματος σου...


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #9 στις: 17/11/10, 22:01 »
Μικρή η πιθανότητα το βαγονάκι να είναι αιχμηρό,ειδικά στο σημείο που "κλειδώνει" την χορδή.Εαν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε η χορδή θα κοβόταν με το που θα έσφιγγε τη βίδα.


Δεν είμαι σίγουρος σε ποιά βίδα αναφέρεσαι. Εγώ μιλάω για το αυλάκι πάνω στο οποίο ακουμπάει η χορδή στο βαγονάκι. Κοίτα το σημείο που έχω επισημάνει στη φωτογραφία. Αν το συγκεκριμένο σημείο στο βαγονάκι είναι λίγο αιχμηρό ή απλώς τραχύ, είναι λογικό ότι με τον καιρό θα προκαλέσει φθορά στο τμήμα της χορδής που ακουμπάει εκεί και τελικά θα την σπάσει. Και νομίζω ότι εκ πρώτης όψεως, μόνο λείο δεν φαίνεται το αυλάκι...

Φωτο 1
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #10 στις: 17/11/10, 22:14 »
[Αν το συγκεκριμένο σημείο στο βαγονάκι είναι λίγο αιχμηρό ή απλώς τραχύ, είναι λογικό ότι με τον καιρό θα προκαλέσει φθορά στο τμήμα της χορδής που ακουμπάει εκεί και τελικά θα την σπάσει. Και νομίζω ότι εκ πρώτης όψεως, μόνο λείο δεν φαίνεται το αυλάκι...

Εμένα πάντως λείο μου φαίνεται  :)
Όντως μιλούσαμε για διαφορετικά σημεία.Εγώ μιλούσα για το block πίσω από το σημείο που έχεις κυκλώσει,το οποίο έρχεται προς την χορδή και την "κλειδώνει" όταν βιδώσεις.Το οποίο block εαν το παρασφίξεις μπορεί και να σου κόψει την χορδή ειδικά εαν παίζεις λίγο πιο..ζόρικα.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #11 στις: 17/11/10, 22:28 »
Στις εικόνες 4, 5 είναι αρκετά λείο με μια μικρή καμπύλη. Το ξέρω δεν φαίνεται καλά γιατί γυαλίζει πάρα πολύ, συγνώμη. Δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο, μόλις έβγαλα ξανά τη χορδή για να ξανατραβήξω το σημείο.
Παράθεση
"έντονα πιεστικό palm muting + floyd rose". Είναι μια πιθανότητα, την οποία μπορείς να τσεκάρεις ελέγχοντας το pitch σου με το κουρδιστήρι,  παίζοντας κατά τον συνηθισμένο τρόπο παιξίματος σου...

Δεν κατάλαβα


Παράθεση
Το οποίο block εαν το παρασφίξεις μπορεί και να σου κόψει την χορδή ειδικά εαν παίζεις λίγο πιο..ζόρικα.

Δεν σπάει/ανοίγει η χορδή σε αυτό το σημείο που αναφέρεις
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/10, 22:32 από Fra »

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #12 στις: 18/11/10, 01:09 »
Μπορεί να μη σπάει εκεί η χορδή αλλά δεν απάντησες στην ερώτηση μου.Έχεις την τάση να σφίγγεις πολύ τις βίδες;Εαν ναι,η τάση που ασκείται στη χορδή τόσο από το locking nut όσο και από το τρέμολο είναι αρκετή για να σου κάνει τη ζημιά.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #13 στις: 18/11/10, 09:35 »
Μήπως το σημείο που ακουμπάνε οι χορδές στο βαγονάκι είναι αιχμηρό;
+1

Μοιάζει σαν να είναι οι χορδές σου στην "τσίτα".

πιο τσίτα απ το τσίτα που πρέπει να είναι για να παίξουν? :P

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #14 στις: 18/11/10, 11:09 »
Πηγαινε την κιθαρα να την σεταρει ενας καλος μαστορας. Μου μυριζει οτι χρειαζεται αλλαγη το βαγονακι, ή καλυτερο σεταρισμα το ολο τρεμολο.
Επισης, αν δεν παιζει τπτ απο τα 2, θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα να αλλαξεις τα saddles με aftermarket της graphtech τα string savers, που κανουν αυτο ακριβως που λεει και η περιγραφη τους.
Επισης (αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο), αν ειναι να κανεις μια τετοια αλλαγη, θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στα προϊοντα της graphtech μιας και δινει και saddles string savers με ενσωματωμενο piezo συστημα, που αν το συνδυασεις με τον προενισχυτη που δινει η ιδια η graphtech, μπορεις οχι μονο να κανεις upgrade το τρεμολο με καλυτερα saddles που δεν θα σπανε τις χορδες σου, αλλα θα εχεις και full λειτουργια piezo για ακουστικους ηχους, οπως εχει η ernie ball petrucci πχ, αλλα ΜΕ FLOYD ROSE τρεμολο!
Προσωπικα, μιας και ειμαι στην φαση reconstruction μιας κιθαρας αυτο το διαστημα, εχω αγορασει ενα full bridge Floyd rose licensed της graphtech (με αρκετα upgrades σε σχεση με το απλο original floyd rose) και τον αντιστοιχο προενισχυτη, ωστε να εχω και μαγνητικο και πιεζοηλεκτρικο ηχο απο την κιθαρα μου. Το κοστος δεν ειναι ιδιαιτερο αν σκεφτεις τι παιρνεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #15 στις: 18/11/10, 12:10 »
δεν απάντησες στην ερώτηση μου

Ναι τις σφίγγω αρκετά και στα δυο μέρη δίκιο έχεις, έτσι ώστε δεν ξεκουρδίζεται καθόλου για πολύ καιρό.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Συχνή ''καταστροφή'' χορδών
« Απάντηση #16 στις: 18/11/10, 14:29 »
@Fra το οτι σφιγγεις πολυ τις χορδες στα 2 σημεια που lockαρουν δεν ειναι καλο...
και δεν επηρεαζει το ποσο θα σφιξεις το αν θα ξεκουρδισει η οχι...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
3 Απαντήσεις
3135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
9 Απαντήσεις
5102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 21:25
από Napoleon66
14 Απαντήσεις
7202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 00:42
από Jezus
15 Απαντήσεις
7706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 10:41
από ayrton
6 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/10, 20:01
από Wise_One
3 Απαντήσεις
2234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 14:18
από Μητσάκος
14 Απαντήσεις
6299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 13:17
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
6187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 17:27
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/22, 12:30
από panixgr