Αποστολέας Θέμα: Κόλλησα...  (Αναγνώστηκε 6362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mobius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Κόλλησα...
« στις: 01/10/13, 15:19 »
Καλησπέρα σε όλους,

Τελευταία αισθάνομαι ότι έχω σκαλώσει λίγο από άποψη ταχύτητας και χρειάζομαι λίγο βοήθεια. 

Παλεύω μια χρωματική (δέκατα-έκτα) την οποία δεν μπορώ να την ανεβάσω πάνω από 150/160 bpm όπου βέβαια και πάνω από τα 130 αρχίζει και χάνει την καθαρότητα της,

Ενώ αντίστοιχα παλεύω και ένα εξάηχο στο οποίο χρειάζεται και το alternate να βγει σωστά στην κάτω χορδή:

Κώδικας: [Επιλογή]
- - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - -
- 1 - 3 - 4 - 2 - 5 - 6 etc
- 1 - 3 - 4 - 2 - 5 - 6
- - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - -

την οποία δεν μπορώ να την πάω με τίποτα πάνω από 105, ενώ από τα 90 και μετά αρχίζει και βρωμίζει.

Εχω παρατηρήσει ότι όταν ανεβάζω ταχύτητα κατεβάζω το τρίτο και τέταρτο δάχτυλο μαζί, ενώ σε κάποια γυρίσματα (πχ στην χρωματική) ενω την κάνω την κίνηση ο παράμεσος δεν πατάει τη χορδή. Νομίζω ότι ή είναι θέμα συγχρονισμού δεξί αριστερού ή finger independance.

Παράλληλα πάλευα την 51 του Stetina από το speed mechanics (Em pentatonic scale), και εκεί μετά τα 100 (δέκατα-έκτα) είναι λες και χάνω εντελώς το συγχρονισμό μου, αλλού βαράει το δεξί αλλού κατεβαίνει το αριστερό.

Αν και στο παρελθόν έπαιζα για κανα δυο χρόνια, τα παράτησα εδώ και μια 10ετία και τώρα στην ουσία παίζω τους τελευταίους 6-7 μήνες.

Γενικά τις ασκήσεις αυτές δεν είναι ότι τις κάνω μόνο γρήγορα, τις παίζω και πιο αργά περίπου στο 70% της μέγιστης ταχύτητας που θεωρητικά μπορώ να πάω, αλλά αισθάνομαι ότι έχω κολλήσει.

Αν μπορείτε να προτείνετε καμία άσκηση με την οποία είδατε θαύματα ή κάποια άλλη συμβουλή θα ήταν super :)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/13, 19:54 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Κόλλησα...
« Απάντηση #1 στις: 01/10/13, 16:49 »
δεν είμαι κανένας κεντέρης της ταστιέρας, αλλά θα πω ωστόσο τη γνώμη μου.

η εμπειρία μου είναι ότι σε ζητήματα ταχύτητας, η βελτίωση με το χρόνο δεν είναι μια ευθεία γραμμή. Μπορεί να αποκτήσεις ένα ορισμένο επίπεδο σε λίγο χρόνο, μετά να μείνεις λίγο εκεί, μετά να σου πάρει πολύ χρόνο να ανέβεις το επόμενο σκαλί κοκ

Νομίζω η συνταγή είναι βασικά εξάσκηση με μετρονόμο αργά.

Η ταχύτητά σου είναι καλή, μην αγχώνεσαι, δούλεψε θεωρία, ρυθμό, αυτοσχεδιασμό, tone κλπ και κυρίως διασκέδασε με την κιθάρα, κάνε παράλληλα τις ασκήσεις σου και κάποια στιγμή μπορεί να σπάσεις και τα ατομικά σου ρεκόρ.

Δεν υπάρχει deadline.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος mobius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κόλλησα...
« Απάντηση #2 στις: 01/10/13, 17:15 »
δεν είμαι κανένας κεντέρης της ταστιέρας, αλλά θα πω ωστόσο τη γνώμη μου.

η εμπειρία μου είναι ότι σε ζητήματα ταχύτητας, η βελτίωση με το χρόνο δεν είναι μια ευθεία γραμμή. Μπορεί να αποκτήσεις ένα ορισμένο επίπεδο σε λίγο χρόνο, μετά να μείνεις λίγο εκεί, μετά να σου πάρει πολύ χρόνο να ανέβεις το επόμενο σκαλί κοκ

Νομίζω η συνταγή είναι βασικά εξάσκηση με μετρονόμο αργά.

Η ταχύτητά σου είναι καλή, μην αγχώνεσαι, δούλεψε θεωρία, ρυθμό, αυτοσχεδιασμό, tone κλπ και κυρίως διασκέδασε με την κιθάρα, κάνε παράλληλα τις ασκήσεις σου και κάποια στιγμή μπορεί να σπάσεις και τα ατομικά σου ρεκόρ.

Δεν υπάρχει deadline.


Προφανώς έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα είμαι σε θέση να ανταπεξέλθω στη μουσική που τελικά θέλω να παίξω, εξού και το ρωτάω. Δεν το έχω σκοπό να φτάσω 200+ απλά να νίωθω άνετα σε ταχύτητες γύρω στα 130-150.


Πρέπει ίσως να βάλω στην ρουτίνα μου και κάποια τραγούδια και να μην αναλώνομαι μόνο με ασκήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κόλλησα...
« Απάντηση #3 στις: 01/10/13, 17:58 »
 Όταν παίζεις δέκατα έκτα στους 150, είναι σα να παίζεις τέταρτα στους 600!
Οπότε μην τρελαίνεσαι, η ταχύτητα έρχεται με τον χρόνο και την επιμονή – υπομονή!

Αυτό που προέχει είναι η καθαρότητα στο παίξιμο και ο σωστός χρόνος και μέσω αυτών των δύο αποκτιέται και η ταχύτητα.
Αν θες μια συμβουλή, πάρε την άσκηση αρκετά πιο αργά (γύρω στους 90) και ξεκίνα με τέταρτα. Μετά, στους ίδιους χτύπους, παίξε όγδοα και μετά, στους ίδιους πάντα χτύπους, δέκατα έκτα (πολύ καλό και για ζέσταμα).
Αφού σιγουρευτείς ότι παίζεις την άσκηση καθαρά και στο χρόνο (που είμαι σίγουρος ότι το κάνεις) ανέβασε πέντε με έξη χτύπους το μετρονόμο και κάνε από την αρχή όλα τα βήματα (τέταρτα, όγδοα, δέκατα έκτα). Και μετά άλλους 5 και μετά ακόμα άλλους 5 κ.ο.κ.
Ίσως στην αρχή να νομίσεις ότι πηγαίνεις μερικά βήματα πίσω στη μελέτη σου, αλλά πολύ σύντομα θα διαπιστώσεις ότι με αυτόν τον τρόπο θα έχεις καλύτερα και αμεσότερα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Κόλλησα...
« Απάντηση #4 στις: 02/10/13, 00:41 »
Αστα αυτα, παιζε κανενα blues 2-3 μερες, και μετα τα ξαναπιανεις.

Αποσυνδεδεμένος mobius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κόλλησα...
« Απάντηση #5 στις: 02/10/13, 12:43 »
Ευχαριστώ παιδία για τις συμβουλές.


Θα δοκιμάσω και αυτό που προτίνει ο Μάνος παραπάνω και θα έρθω να σας πω τα αποτελέσματα. :)