Αποστολέας Θέμα: Αποκρατικοποίηση Δημ Επιχειρήσεων: Ξεπούλημα ή ευκαιρία για κοινωνικοποίηση?  (Αναγνώστηκε 23019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
H EKEΣ δεν ειναι λαικης βασης παπου...........

Σου ξαναλεω ετσι οπως ειναι τα πραγματα αυτη τη στιγμη δεν εχω συγκεκριμενη λυση προφανως και ουτε τιθεμαι να δωσω..Ειμαι με την μερια των αντιδραστικων βεβαιως-αυτους τους βρωμιαρηδες που μιλανε για λογιστικους ελεγχους,αρνηση πληρωμων ,αντισταση σε καθε ειδους περεταιρω υποβαθμισης των ζωων μας οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα κλπ..


θα μπορουσε να γινει ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ........

Μπορούμε να την κάνουμε λαϊκής βάσης. Οπωσδήποτε χρειάζονται να υπάρχουν οι ειδήμονες που θα την διαχειριστούν αλλά η ιδιοποιός διαφορά του δημοσίου απ' το ιδιωτικό είναι ότι ο καθένας μπορεί να έχει την δυνατότητα ελέγχου. Αυτό είναι και το μόνο διαφορετικό που πρέπει να γίνει.

Εννοείται βέβαια πως δεν έχω ούτε την παραμικρή ελπίδα να γίνει κάποια τέτοια κίνηση, λόγω του ότι χρειάζεται οπωσδήποτε τσαγανό, δυνατότητα ανάληψης ρίσκου, αυτόβουλη θέληση, συνεργασία, ανθρωπισμός, χαρακτηριστικά τα οποία στερούμαστε.
Αν αυτού θα περιμένουμε από αυτούς που "αν ήθελαν" θα μπορούσαν (βλέπε τρόικα, ΗΠΑ, ΕΕ, Ρωσία, Κίνα, Σαουδική Αραβία). Εννοείται ότι δεν θέλουν, θέλει και ρώτημα? Εσύ θα ήθελες στην θέση τους? Χαχαχαχα...

Σαν να έλεγαν οι των Θερμοπυλών: "Εμείς δεν κάνουμε τίποτα. ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ οι Πέρσες θα μπορούσαν να μας ελευθερώσουν".


Τέλος, εμμέσως πλην σαφώς, η λύση που προτείνεις εσύ και οι υπόλοιποι δεν είναι τίποτε άλλο παρά επανάσταση. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Μόνο που δεν αναφέρετε ποιόν θα χτυπήσει ο ξεσηκωμός. Έναντι ποίου θα γίνουν οι εκκαθαρίσεις? Ποιό είναι το ιδεολογικό υπόβαθρο? Ποιά και πως θα είναι η επόμενη μέρα? Ποιοί θα είναι οι ηγέτες και οι διαχειριστές? Ο κος Τσίπρας και ο κος Καραγκουλές?

Έλα τώρα... Δεν θέλετε να αλλάξετε τίποτα και απλώς αναφέρετε αδιέξοδες "λύσεις" εν είδη πυροτεχνημάτων για να γράψει η ιστορία ότι αντιδράσατε λέγοντας το παροιμιώδες "ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ". Σας βολεύει αυτή η κατάσταση, σας δίνει χρήμα και λόγο ύπαρξης!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Xαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Εγω φταιω καθε φορα που πεφτω στη παγιδα να συζητησω μαζι σου..Απο δω και περα ευδιακριτο τρολινγκ μονο..
Πεταξες μια μαλ***α που διαβασες καπου και την αναγεις και σε υπερτατη λυση..Αιντε βαλε τα κεφαλαια σου σε κανα συναιτερισμο και ασε τις ΕΚΕΣ,ξερεις εσυ


Kαι για να μην παει χαμενο το ποστ βρηκα το ισως πιο ενδιαφερον αρθρο με την ιστορια της εκμεταλλευσης του δρομου Αθηνα-Πατρα-Τσακωνια..Οποιος ενδιαφερεται του ριχνει μια ματια
http://www.aformi.gr/2011/03/%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%B1-%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%AD%CF%81%CE%B3/
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/11, 03:35 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
O pappous αναφέρει κάποια χαρακτηριστικά, τα οποία δεν χρειάζεται να ανήκεις σε κάποιο συγκεκριμένο χωρό για να τα αντιπροσωπεύεις και να σε αντιπροσωπεύουν σαν άνθρωπο. Άλλωστε, εκεί είναι και το πρόβλημα. Η μειοψηφία ύπαρξης τέτοιων ανθρώπων αλλά και η περιθωριοποίηση και φίμωση και το κυνήγι όσων υπάρχουν. Υπάρχουν και στην αριστερά τέτοιοι άνθρωποι, άσχετα με το αν ο παππούς σηκώνει το όπλο και δείχνει συγκεκριμένα άτομα. Η σαπίλα των κομμάτων Κιράτζο, εναντιώνεται ή αδιαφορεί για ανθρώπους, που είναι κατά πολλά χρόνια μεγαλύτεροι σου, αγωνιστές αλλά και υποστηριχτές της αντίστοιχης κομματικής ιδεολογίας. Η ιδεολογία, είναι απλά μια βιτρίνα. Δεν τα λέω εγώ, μιας και δεν έχω ασχοληθεί στο παραμικρό με τα κόμματα, απλά σου μεταφέρω τη γνώμη κάποιων άλλων. Βέβαια με αυτή τη γνώμη συμφωνώ, μιας και όσα βλέπω, δεν διαφέρουν.
Ένα βιβλίο έτσι για να περάσει η ώρα, που ίσως θα σε ενδιέφερε παραπάνω, το οποίο μου το έδωσε εδώ ένας γείτονας, που είναι και ο συγγραφέας, "Η ζωή αρχίζει τα χαράματα" Παναγιωτίδης Απόστολος. Ίσως να μάθεις και για τι άνθρωπο πρόκειται.
 
Η αρχή της λύσης, δεν είναι άλλη, από το να φέρει ο λαός, σωστούς ανθρώπους στην επιφάνεια. Μέχρι να γίνει αυτό, καλό είναι να μπει κάνας ξένος στη χώρα να ανοίξει καμμιά δουλειά, γιατί προβλέπω, να τρώει ο ένας τα αυτιά του άλλου έως ότου κοινωνικοποιηθούμε.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αιντε βαλε τα κεφαλαια σου σε κανα συναιτερισμο και ασε τις ΕΚΕΣ,ξερεις εσυ

Κιράτζο, μήπως είναι καλύτερα να βγάλω τα κεφάλαια έξω και όταν ιδιωτικοποιηθεί η ΑΤΕ και αρχίσουν οι πλειστηριασμοί της αγροτικής περιουσίας να έρθω και να αρπάξω καμμιά 200 εκτάρια ή θα δωθούν κι αυτά μιλημένα?
χαχαχαχαχα

Μπλόφαρα καλέ μου Κιράτζο. Χόλι ήδη έχουμε αρχίσει την κίνηση για την δημιουργία ΕΚΕΣ με αυτόν τον σκοπό. Είμαστε πολλοί μαζεμένοι ντόπιοι και μετανάστες. Τι θαρρείς καλέ μου Κιράτζο ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι με τσαγανό, φιλανθρωπία, εξυπνάδα, ικανότητα συνεργασίας, και αυτόνομη βούληση, σ' αυτόν τον τόπο? Υπάρχουν πάρα πολλοί και μάλιστα και από τον πολιτικό σου χώρο!

Δεν ξέρω τι θα πετύχουμε στο τέλος, αλλά η ιστορία θα γράψει ότι υπήρχαν άτομα με ιδέες και ιδανικά που προσπάθησαν και πέτυχαν κόντρα στο κομματικό κατεστημένο που σφύριζε αδιάφορα, αποχαυνωμένο και προφασιζόμενο "ιδεολογικές αντιθέσεις" και περίμενε άλλους να θέλουν.

Χόλι η πρόσκλησή μου ισχύει ακόμα. Αν θέλεις ξέρεις που θα μας βρεις!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
O pappous αναφέρει κάποια χαρακτηριστικά, τα οποία δεν χρειάζεται να ανήκεις σε κάποιο συγκεκριμένο χωρό για να τα αντιπροσωπεύεις και να σε αντιπροσωπεύουν σαν άνθρωπο. Άλλωστε, εκεί είναι και το πρόβλημα. Η μειοψηφία ύπαρξης τέτοιων ανθρώπων αλλά και η περιθωριοποίηση και φίμωση και το κυνήγι όσων υπάρχουν. Υπάρχουν και στην αριστερά τέτοιοι άνθρωποι, άσχετα με το αν ο παππούς σηκώνει το όπλο και δείχνει συγκεκριμένα άτομα. Η σαπίλα των κομμάτων Κιράτζο, εναντιώνεται ή αδιαφορεί για ανθρώπους, που είναι κατά πολλά χρόνια μεγαλύτεροι σου, αγωνιστές αλλά και υποστηριχτές της αντίστοιχης κομματικής ιδεολογίας. Η ιδεολογία, είναι απλά μια βιτρίνα. Δεν τα λέω εγώ, μιας και δεν έχω ασχοληθεί στο παραμικρό με τα κόμματα, απλά σου μεταφέρω τη γνώμη κάποιων άλλων. Βέβαια με αυτή τη γνώμη συμφωνώ, μιας και όσα βλέπω, δεν διαφέρουν.
Ένα βιβλίο έτσι για να περάσει η ώρα, που ίσως θα σε ενδιέφερε παραπάνω, το οποίο μου το έδωσε εδώ ένας γείτονας, που είναι και ο συγγραφέας, "Η ζωή αρχίζει τα χαράματα" Παναγιωτίδης Απόστολος. Ίσως να μάθεις και για τι άνθρωπο πρόκειται.
 
Η αρχή της λύσης, δεν είναι άλλη, από το να φέρει ο λαός, σωστούς ανθρώπους στην επιφάνεια. Μέχρι να γίνει αυτό, καλό είναι να μπει κάνας ξένος στη χώρα να ανοίξει καμμιά δουλειά, γιατί προβλέπω, να τρώει ο ένας τα αυτιά του άλλου έως ότου κοινωνικοποιηθούμε.
O παραλογισμος σε ολο του το μεγαλειο..Τι σχεση εχουν ολα αυτα τωρα με τη λυση που εδωσε ο παπους..Οτι οποιοι βαλουν τα κεφαλαια τους σε μια ΕΚΕΣ ειναι  άνθρωποι με τσαγανό, φιλανθρωπία, εξυπνάδα, ικανότητα συνεργασίας, και αυτόνομη βούληση ..
   
Μου θυμιζεις ενα καθηγητη μου στο φροντιστηριο αγγλικων που μνημονευε τον Βγαινοπουλο ως ικανο,φιλανθρωπο και φιλελληνα που θα σωσει τη χωρα με τις επενδυσεις του και φυσικα ολους εμας τους απλους και ανικανους..Καλη επιτυχια να χετε με τη σωτηρια της χωρας,της οικονομιας και των κεφαλαιων σας..
Επισης η Ντορα κατι αναλογο κανει θα φτιαχνει ενα υπερκομματικο μορφωμα με μορφωμενους και ικανους κλπ κλπ νομιζω οι πορτες ανοιχτες ειναι..

Αντε να δουμε και το  ονομα της φιλικης εταιριας του παπου γραμμενο στην ιστορια.Ανυψωση και για το κιθαρα
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Από μόνος σου Κιράτζο, δίνεις την απάντηση στην ερώτηση σου. Τουλάχιστον εγώ, δεν τα συσχέτισα κάπως. Τώρα για ποιο λόγο προσπαθείς εσύ να τα συσχετίσεις και κάνεις και ολόκληρη ανάλυση, δεν αντιλαμβάνομαι. Τώρα περί ΕΚΕΣ, αν δεν διαβάσω να μάθω τι ακριβώς είναι, τα ακούω για διαστημικά κόλπα. Το ότι ένας άνθρωπος όπως ο παππούς, υποστηρίζει κάποιες καταστάσεις και θεωρεί πως συμμετέχουνε κάποιοι άνθρωποι με ένα Α χαρακτήρα, τουλάχιστον για μένα σημαίνει πολλά, για κάποιον άλλο μπορεί μη σημαίνει τίποτα. Είναι θέμα της εκτίμησης που τρέφεις προς το πρόσωπο κάποιου ανθρώπου, έστω από τα λεγόμενά του.
Κάποια στιγμή παππού θα σε βρώ, ακόμη και εκτός προτάσεων! Αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα, για τις προσκλήσεις.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Μου θυμιζεις ενα καθηγητη μου στο φροντιστηριο αγγλικων που μνημονευε τον Βγαινοπουλο ...


Max πρωτα -αντα?  :o

Πειτε μου τωρα οτι και ο παπους ειναι αντιστοιχης ηλικιας και φευγω για το ΚΑΠΗ  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/11, 07:42 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Χα χα χα.
Το γυρνάτε σιγα σιγα στο πολιτικό κι έχει πλάκα.
Η Ντόρα η αποστάτισσα, κόρη του αποστάτη (που συμφωνεί με το μνημόνιο) εμπλεκόμενη στο σκάνδαλο SIEMENS θα μαζέψει τους μορφωμένους και τους αποστάτες της ΝΔ να μας σώσει....
Το δε ΠΑΣΟΚ παρέλαβε χαος του οποίο όμως κληρονόμησε από την ΝΔ που κληρονόμησε από το ΠΑΣΟΚ που κληρονόμησε από τη ΝΔ κλπ κλπ.
Η Ελλάδα πουλιέται και σε τιμή ευκαιρίας αλλά δεν μπορούν να αγοσάσουν όλοι παρα μόνο αυτοί που προβλέπονται από το μνημόσυνο, να δμας δανείσει κανείς δεν μπορεί (το ζήτησαν οι Ρώσοι και οι Άραβες) αλλά μόνο οι προβλεπόμενοι από το μνημόνιο.
Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό αν δεν το έχετε καταλάβει και η προδοσία θα δικαστεί σε λίγες μέρες στην Χαλκίδα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Σαφώς και είναι καθαρά πολιτικό, studio 54, ποιός είπε το αντίθετο? Ξέχασες και ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ τα οποία αμύνονται με ευχολόγια: "Δεν θέλουμε να πουληθεί τίποτα".

Παρεμπιπτόντως, το Ελληνικό κράτος δεν θέλει να δανείσει κανείς. Εσένα, ως Έλληνα πολίτη, κανείς δεν σε δανείζει?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Δεν κατάλαβα δηλ. οι μόνοι που δεν κυβέρνησαν φταίνε ???
Ευχολόγια ξευχολόγια, με απόφαση που αφορούσε την Ελλάδα με δανειστή το Βέλγιο υπάρχει δεδικασμένο για δάνεια σε χώρες.
Κάτι που εσκεμμένα δεν αναφέρει κανείς.... Κι όμως ΕΣΤΩ σαν μοχλός πίεσης μπορούσε να χρησιμοποιηθεί.
Κι εμένα σαν πολίτη ΠΛΕΟΝ δεν με δανείζει κανείς κι ας πήραν εγγυήσεις από το Ελλ. Δημόσιο οι Τράπεζες κάτι ΔΙΣ....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Οι εγγυήσεις του δημοσίου προς τις τράπεζες αφορούν τα δις που έχουν διαφύγει εις τα έξωθεν από Έλληνες πολίτες. Το Ελληνικό δημόσιο είχε υποχρέωση να δώσει εγγυήσεις αλλέως οι καταθέσεις των μικρονοικοκυραίων θα εξαφανίζονταν. Αυτό προσδοκώμεν?

Εσένα ως πολίτη σε δανείζουν όταν έχεις να παρουσιάσεις ένα βιώσιμο σχέδιο. Δεν στα έχουν πει καλά τα πράγματα. Γιατί άραγε?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Διαβαζω μερες τωρα τα γραφομενα ολων σας και αισθανομαι πως βλεπω το καναλι της Βουλης :P...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Διαβαζω μερες τωρα τα γραφομενα ολων σας και αισθανομαι πως βλεπω το καναλι της Βουλης :P ...

Νταξ, ενας κοινος ανθρωπος ειμαι, μην ψαρωνεις. :P ;D
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Οι εγγυήσεις του δημοσίου προς τις τράπεζες αφορούν τα δις που έχουν διαφύγει εις τα έξωθεν από Έλληνες πολίτες. Το Ελληνικό δημόσιο είχε υποχρέωση να δώσει εγγυήσεις αλλέως οι καταθέσεις των μικρονοικοκυραίων θα εξαφανίζονταν. Αυτό προσδοκώμεν?

Εσένα ως πολίτη σε δανείζουν όταν έχεις να παρουσιάσεις ένα βιώσιμο σχέδιο. Δεν στα έχουν πει καλά τα πράγματα. Γιατί άραγε?

Κι εδώ λάθος κάνεις, σαν Τραπεζικός επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα τι αφορούν οι Τραπεζικές εγγυήσεις του Δημοσίου, δόθηκαν στις Τράπεζες για να βελτιώσουν την Ρευστότητά τους και να μπορούν να δανείζουν Επιχειρήσεις και νοικοκυριά (οι Τραπεζες μπορούν να δανείσουν ένα ποσοστό από την ρευστότητα που εμφανίζουν -Καταθεσεις-τοποθετησεις σε ομόλογα κλπ).
Τα λουκέτα πάνε το ένα πίσω από το άλλο και καθημερινά νέος κόσμος βγαίνει στην ανεργία, η πλειοψηφία του κόσμου έχει φτάσει στα όρια της φτώχιας κι εμείς μιλάμε για επενδυτικές ευκαιρίες.......

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Με παμπόνηρο τρόπο το σχέδιο προχωράει.Όλ'αυτά τα χρόνια τα πλαστικά,τα παραμυθένια, περάσανε,ξαφνικά βρεθήκαμε καταχρεωμένοι,με μια κυβέρνηση αντιλαική,αντιδημοκρατική,χουντική,ανθελληνική,με όλα τα αντί,να γυρνάει τη πλάτη της σε άλλες μεγάλες δυνάμεις και να σέρνεται έτσι όπως θέλουν οι ηνωμένες πολιτείες.Επιτόκιο 1 και 2% προτείνανε οι Κίνα,Ρωσία και ο βρωμόπουστας έφερε το Δ.Ν.Τ.Που είστε τώρα ρε αριστεροί-αριστερίζοντες;Να βγείτε να τα σπάσετε?Κουράδες να πούμε, ξεφτυλισμένοι.Τώρα σα τα προββατάκια πάρτε και τη καρτούλα πολίτη για να σας λυθούνε τα προβλήματα,κορόιδα,λέει η κυβερνησούλα-παρεούλα που ανέχεστε.Α ρε μαλ**α Έλληνα.Πρέπει να μπεί το αυγό στον κώλο ολόκληρο για να καταλάβεις.Εύγε!
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Mα καλα ρε εξαγριωμενοι γιατι δεν βγαινετε να τα σπασετε εσεις?Ακομα και σε αυτο δια αντιπροσωπευσης? :-X
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Mα καλα ρε εξαγριωμενοι γιατι δεν βγαινετε να τα σπασετε εσεις?Ακομα και σε αυτο δια αντιπροσωπευσης? :-X

Ναι αλλα δες το και αλλιως... Γιατι να βγεις να σπασεις πχ τα διοδια, αν τα πληρωνεις οταν διερχεσαι η με τους φορους σου οταν τα χτιζουν ?  Εδω εχουμε να πληρωνουμε και τα σπασμενα των αλλων (που δεν πληρωνουν οταν διερχονται η δεν καταβαλουν φορους/ΦΠΑ για να χτιστουν) που τα θεωρουν αχρειαστα/ξενα προς καταστροφη... Ετσι δε μενει χρονος και κεφι να σπασουμε και μεις.

Δηλαδη πχ η λογικη:

"Τοσο καιρο πληρωναμε για σκουπιδιαρηδες πολλα. Και δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους και δεν φταιω εγω. Δεν πληρωνω λοιπον ξανα για σκουπιδιαρηδες. Και θα πεταω και τα σκουπιδια κατω καθε φορα που θα περναω διπλα απο καδο. Θα καψω και τη σκουπιδιαρα.  Και γιατι ρε δεν πετατε και εσεις τα σκουπιδια κατω οπως εγω? Δεν εχετε ρε κοτσια? Παλι δια αντιπροσωπου θα την βγαλετε; Ολα εγω θα τα κανω;" νομιζω οτι  μπαζει. Δε αποδεικνυει οτι ειμαστε πιο ατολμοι απο αυτον που καιει/σπαει και τα πεταει κατω με λιγα λογια.

Η δικη μου θεση φυσικα και δεν ταυτιζεται (με τιποτα ομως) με αποψεις σα του παλικαριου ("να βγειτε να τα σπασετε"), ουτε και με την δικη σου ("ολο το λετε αλλα δε το κανετε, ρε fake αντιστασιακοι"). (Αν καταλαβα καλα και αυτη ειναι η δικη σου δλδ, αλλιως γραψε λαθος) Ουσιαστικα το ιδιο λετε και οι δυο στην ιδια μορφη "αγωνα" παροτρυνετε. Καθε ακροτητα βλαπτει. Συνηθως τη μεγαλη μαζα των αμαχων στην μεση.

Ξερεις (προς Κιρατζοχαρις), διαβαζω το comment μου ξανα και ξανα και το ξαναλλαζω σε μια προσπαθεια να μη φανει εριστικο/ειρωνικο. Ο σκοπος μου ειναι να καταλαβω αν τελικα εδω αυτο που προτεινεται απο πολλους ειναι η συνειδητη αρνηση πληρωμων καθημερινων υποχρεωσεων (ΦΠΑ,διοδια, ΜΜΜ, πιστωτικες, εφοριες, ΕΡΤ...),  η οργισμενη αντιδραση, η φωτια, το μπλοκο, τα σπασιματα, το φεσωμα των δανειστων  κλπ ως η λυση που ειλικρινα πιστευουν οτι θα μας εβγαζε ως χωρα και ανθρωπους απο το τελμα.  Σα συνεχως να προσεγγιζει η συζητηση αυτην την πρακτικη, αλλα με μισολογα, πλαγια, .... (Τουλαχιστον ο φιλος μας απο πανω ηταν ξεκαθαρος "να βγουμε να τα σπασουμε").

Σημειωνω οτι ιδεολογικα δεν ειμαι επι σειρα δεκαετιων πουθενα (και το εννοω) για να αποφυγω διαμαχες πολιτικολογιων τυπου ΠΑΟΚ-ΟΣΦΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/11, 13:57 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Παράθεση
Η δικη μου θεση φυσικα και δεν ταυτιζεται (με τιποτα ομως) με αποψεις σα   του παλικαριου ("να βγειτε να τα σπασετε"), ουτε και με την δικη σου   ("ολο το λετε αλλα δε το κανετε, ρε fake αντιστασιακοι").
Eγω απλα λεω..Ειστε τοσο εξαγριωμενοι αλλα αυτο δεν φαινεται πουθενα..Και δεν εννοω σε σπασιματα.ΠΟΥΘΕΝΑ!Δεν μιλησα για φεικ και τρου αντιστασιακους αλλα το να ζητας τα ρεστα απο μειοψηφιες(οπως παλι εσεις οι τωρα εξαγριωμενοι) επειδη δεν αγωνιζονται και μαλιστα δεν σπανε(που μεχρι προχθες το θεωρουσατε ανηθικο και διαφορα αλλα) ειναι απο τα πιο αστεια πραγματα που ακουω τελευταια.

Την δικια μου αποψη   περι διοδιων και συμβασεων των δρομων την εχω πει εκατονταδες φορες και εχω βαλει ενα καρο λινκ.Το ιδιο και περι της ιδιοτικοποιησης διαφορων υπηρεσιων.Το παραδειγμα σου ειναι εντελως ατοπο..
Αλλα να καθετε ο καναπεδιος και να λεει στους αλλους ρε λεχριτες ψευτο-ιδεολογοι καντε απεργια ρε χανονται δουλειες ενω εκεινος συνεχιζει στην καθημερινοτητα του και να θεωρει οτι υπαρχουν καποιοι ειδικα για αυτη τη δουλεια πως να στο πω με κανει να γελαω δυνατα μπρος απο το λαπτοπ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Δεν μιλησα για φεικ και τρου αντιστασιακους αλλα το να ζητας τα ρεστα απο μειοψηφιες(οπως παλι εσεις οι τωρα εξαγριωμενοι) επειδη δεν αγωνιζονται και μαλιστα δεν σπανε(που μεχρι προχθες το θεωρουσατε ανηθικο και διαφορα αλλα) ειναι απο τα πιο αστεια πραγματα που ακουω τελευταια.

Την δικια μου αποψη   περι διοδιων και συμβασεων των δρομων την εχω πει εκατονταδες φορες και εχω βαλει ενα καρο λινκ.Το ιδιο και περι της ιδιοτικοποιησης διαφορων υπηρεσιων.Το παραδειγμα σου ειναι εντελως ατοπο..
Αλλα να καθετε ο καναπεδιος και να λεει στους αλλους ρε λεχριτες ψευτο-ιδεολογοι καντε απεργια ρε χανονται δουλειες ενω εκεινος συνεχιζει στην καθημερινοτητα του και να θεωρει οτι υπαρχουν καποιοι ειδικα για αυτη τη δουλεια πως να στο πω με κανει να γελαω δυνατα μπρος απο το λαπτοπ.

Αργησα αλλα σε καταλαβα. Εσυ (ομοιως με μενα) δεν εισαι υπερ επιθετικων συμπεριφορων, συμπεριφορων τυπου ο νομος ειμαι εγω Clint Eastwood - Dirty Harry, σπασιματων, καταστροφων, δολιοφθορων. Αρα και οι δυο μας αποδοκιμαζουμε τσιχλες σε εκδοτικα μηχανηματα, καταστροφες καμερων, πετρες σε τζαμια, καψιμο καδων, μπουλντοζων που κατεβαζουν μπαρες, μπλοκαρισματα δρομων, στησιμο αναχωματων μαχης, γιαουρτια σε ανθρωπους... Το ξαναγραφω απλα για να το διευκρινησω, να ξερουμε με απλα κατανοητα λογια τι πρεσβευει ο καθεις γιατι τα εχω κανει ταραμοσαλατα στο κεφαλι μου.

Ποιοι ειμαστε οι "παλι εμεις τωρα  εξαγριωμενοι" και ποιες "οι μειοψηφιες απο τις οποιες ζητανε τα ρεστα"? Η συζητηση εχει απλωσει σε 100 θεματα και ειναι δυσκολο να κανω keep up.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/11, 15:23 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Ρε παιδι μου γιατι πρεπει να βαλουμε τις αποψεις μας σε καλουπια?Αλλες φορες τα υποστηριζω ολα αυτα και αλλες φορες οχι.Αυτο εχει να κανει με παρα πολλες παραμετρους οπως το ποιες ειναι οι αντιμαχομενες πλευρες,ποιο ειναι το ζητουμενο,αν θα υπαρξει κατ εμε οφελος απ αυτο και πολλα αλλα!

Οι παλι εσεις οι εξαγριωμενοι ειναι αυτοι με τους οποιους στα γραφομενα του συντασεται ο sun παραπανω(η αλλιως ολοι αυτοι που τωρα που ο κωλος τους πηρε φωτια εξαγριωθηκαν κυριως μεσω του πληκτρολογιου)..Οι μειοψηφιες απο τις οποιες ζητανε τα ρεστα ειναι αυτοι Που είστε τώρα ρε αριστεροί-αριστερίζοντες;Να βγείτε να τα   σπάσετε?Κουράδες να πούμε, ξεφτυλισμένοι.Τώρα σα τα προββατάκια πάρτε   και τη καρτούλα πολίτη για να σας λυθούνε τα προβλήματα,κορόιδα, παλι με λογια του sun.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/11, 16:19 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Ρε παιδι μου γιατι πρεπει να βαλουμε τις αποψεις μας σε καλουπια?Αλλες φορες τα υποστηριζω ολα αυτα και αλλες φορες οχι.Αυτο εχει να κανει με παρα πολλες παραμετρους οπως το ποιες ειναι οι αντιμαχομενες πλευρες,ποιο ειναι το ζητουμενο,αν θα υπαρξει κατ εμε οφελος απ αυτο και πολλα αλλα!

Οι παλι εσεις οι εξαγριωμενοι ειναι αυτοι με τους οποιους στα γραφομενα του συντασεται ο sun παραπανω(η αλλιως ολοι αυτοι που τωρα που ο κωλος τους πηρε φωτια εξαγριωθηκαν κυριως μεσω του πληκτρολογιου)..Οι μειοψηφιες απο τις οποιες ζητανε τα ρεστα ειναι αυτοι Που είστε τώρα ρε αριστεροί-αριστερίζοντες;Να βγείτε να τα   σπάσετε?Κουράδες να πούμε, ξεφτυλισμένοι.Τώρα σα τα προββατάκια πάρτε   και τη καρτούλα πολίτη για να σας λυθούνε τα προβλήματα,κορόιδα, παλι με λογια του sun.

Τωρα σε καταλαβα. Πες ρε χριστιανε μου στα ελληνικα οτι στην σπαει το keyboard bravery!  ;D να σε καταλαβουμε και εμεις οι απλοι ανθρωποι!
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Όποιος έχει τη μύγα,μυγιάζεται.Και δεν θα γίνω πιο ξεκάθαρος γιατί και οι δυο άλλα αντι άλλων καταλάβατε.
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Sun υπαρχει ενα θεμα στα λοιπα που λεει περι ΔΝΤ οπου μπορεις να γραψεις τα ευχολογια σου ωστε να ακολουθησουν και οι αναλογες απαντησεις..Το εδω θεμα ειχε μεχρι πριν λιγες μερες συγκεκριμενη θεματικη και τωρα παει και αυτη..(δεν το ριχνω προσωπικα σε σενα γενικα ξεφυγαμε)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Κι εμένα σαν πολίτη ΠΛΕΟΝ δεν με δανείζει κανείς κι ας πήραν εγγυήσεις από το Ελλ. Δημόσιο οι Τράπεζες κάτι ΔΙΣ....


Ως τραπεζικός που είσαι θα περίμενα να δώσεις στοιχεία και όχι να επικαλείσαι την αυθεντία της θέσης σου....

http://www.industrynews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=4185:2011-04-01-15-07-52&catid=105:greece&Itemid=336

Αλλά και από τις Ελληνικές τράπεζες να μην έπαιρνες θα μπορούσες να κάνεις αυτό που έκανε η Πετζετάκης ΑΕ.
http://www.euro2day.gr/news/enterprises/122/articles/625996/Article.aspx

Ή θα μπορούσες να δανειστείς από ΗΠΑ ή Γερμανία όπως η Τιταν και η Creta farm.

Ή θα μπορούσες να αποτανθείς σε τέτοιες δομές:
http://www.hvca.gr/epixeirhmaties/anazithsh-vc-xrhmatodothshs.html
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Μάλλον τα έχεις ψιλομπλέξει στο μυαλό σου....
Τι στοιχεία να σου δώσω για τα τελευταία δις των εγγυήσεων ή τα προηγούμενα?  αν παρακολουθείς είτε τηλεόραση είτε τύπο πρώτη είδηση είναι παντού.
Ξεκίνα την ενημέρωση για τα Τραπεζικά - Οικονομικά από capital ή http://www.banksnews.gr/portal/
 
Πες μου πάντως για τι ακριβώς θέλεις, στοιχεία για τις εγγυήσεις στις Ελληνικές Τράπεζες ? Ότι δεν δανείζουν με την ίδια ευκολία οι Τράπεζες πάντως αποδεικνύεται και από την περίπτωση του Πετζετάκη που συμφώνησε με τους ξένους για ένα ομολογιακό δάνειο που πιθανότατα σε άλλες εποχές θα αντλούσε τα κεφάλαια που ήθελε από το Χρηματιστήριο ή από Ελληνικές Τράπεζες.
 
Για τις ΗΠΑ, Γερμανία, Μ.Βρετανία μην κρατας μεγάλο καλάθι ΑΚΟΜΑ διότι κι αυτοί κοντά σε μάς είναι σε χρέη, ΑΣΧΕΤΑ που λόγω ρευστότητας δεν έχουν πρόβλημα (εκτός ΗΠΑ που άρχισαν να βαράν τα τέλια -χτεσινες δηλώσεις Ομπάμα - σφαλιάρα στο Δολλάριο), η Αγγλία χρωστάει στους πάντες, το ποσοστό χρέος/ΑΕΠ της Γερμανίας είναι πολύ κοντά με της Ελλάδας. (στοιχεία ακόμα και στο wiki). Αν θέλει κανείς σας τα δημοσιεύω κι εδώ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/07, 00:56
από Γηγενής
6 Απαντήσεις
2707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 23:29
από Ιππέας
11 Απαντήσεις
3763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 10:41
από indie-anos laternative
0 Απαντήσεις
1401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 15:38
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
4 Απαντήσεις
3913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/15, 11:09
από sfanfan