Αποστολέας Θέμα: Αγχος μπροστα στον κοσμο  (Αναγνώστηκε 8612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Αγχος μπροστα στον κοσμο
« στις: 08/05/12, 21:14 »
Καλησπερα παιδια , αυριο θα παιξω σε μια εκδηλωση που διοργανωνει καθε χρονο ο δασκαλος που μαθαινω κιθαρα και φετος θα παιξω και εγω (μην φανταστειτε πολυ ωρα κανα 3λεπτο), οποτε οπως καταλαβατε και απο τον τιτλο εχω αγχος, για να καταλαβετε ακομα και μπροστα στον δασκαλο μου καπιες φορες κολαο ενω μισο λεπτο πριν που ημουν μονος μου το επαιζα το κομτι μια χαρα, εχετε καμια ιδεα για το πως μπορω να καταπολεμησω αυτο το αγχος.? σας ευχαριστω προκαταβολικα
Υ.Γ. αν το εγραψα σε λαθος μερος συγγνωμη ας το μεταφερει καποιος Moderator στη σωστη θεση..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #1 στις: 08/05/12, 22:37 »
έχω καταλήξει πως μόνο με εμπειρία το ξεπερνάς αυτό το άγχος...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #2 στις: 08/05/12, 22:46 »
χμμμ.... δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να το γλυτοσω ας ελπισω να μην σταματησω να παιζω εκεινη την ωρα και να μην κανω κανενα λαθος... :\

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #3 στις: 08/05/12, 23:13 »
και λάθος να κάνεις το θέμα είναι να το κάνεις με "αξιοπρέπεια" :P

δηλαδή μην κάνεις σα να καταστράφηκε ο κόσμος.....το έκανες...συνεχίζεις ακάθεκτος! ;)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #4 στις: 08/05/12, 23:25 »
ασε που μπορει να μη το καταλαβει κανεις!

Αποσυνδεδεμένος Nirvana_89

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Σ'αυτο τον τοπο οσοι αγαπουνε τρωνε βρωμικο ψωμι..
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #5 στις: 08/05/12, 23:36 »
το οτι δεν θα το καταλαβει κανεις ειναι το μονο σιγουρο!  :P

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #6 στις: 09/05/12, 10:28 »
¨Ενας απο τους λόγους που οι δάσκαλοι και τα ωδεία οργανώνουν συναυλίες με μαθητές είναι ακριβώς αυτός... Να μάθετε να εκτίθεστε στον κόσμο και να έρχεστε αντιμέτωποι με το άγχος της έκθεσης αυτής. Αν δεν εμφανιστείς τώρα, πως θα εμφανιστείς πχ. μπροστά σε μια επιτροπή εξετάσεων για την τάξη πχ. της ανωτέρας, ή πως θα εμφανιστείς σε ένα σοβαρό live με τη μπάντα σου;

Απο εκεί και πέρα... το πράγμα θέλει πολλή μελέτη στο κομμάτι σου, σε βαθμό που να σταματήσεις να σκέφτεσαι νότες, αλλά να σε οδηγεί η μουσική και τα χέρια να πηγαίνουν μόνα τους.

Επίσης, να ξέρεις πως αν γίνει κανένα λάθος (πολύ πιθανό), αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ να παίζεις! Συνέχισε κανονικά, σα να μη συνέβη τίποτα απολύτως και μη σκεφθείς καν το τι έγινε! Αν σκεφθείς αυτό που έγινε πριν, τότε σίγουρα δε θα συγκεντρωθείς σε αυτά που παίζεις τώρα ή που θα παίξεις μετά... σίγουρος δρόμος δηλαδή για περισσότερα λάθη!.

Επιπλέον, μην κολλήσεις με την ταχύτητα του κομματιού! Στη δική ΣΟΥ συναυλία, ΕΣΥ δίνεις το ρυθμό και κανείς απο κάτω δεν κρατά μετρονόμο για να δει αν το κομμάτι σου το έπαιξες στα 140 bpm, ή στα 120. Παίζεις σε όποια ταχύτητα νιώθεις ΕΣΥ άνετα, και... σε όποιον αρέσει!

Κλείνοντας, με το που πιάνεις την κιθάρα στα χέρια σου, δεν υπάρχει κανένας άλλος εκτός απο εσένα και την κιθάρα σου (ή και την υπόλοιπη μπάντα... δηλαδή τους φίλους και συνεργάτες σου)! Απολύτως ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ!!!

Αυτά τα ολίγα! Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #7 στις: 09/05/12, 11:37 »
Το θέμα του άγχους πιστεύω είναι και λίγο στον χαρακτήρα του καθενός.


Φυσικά και αποθείται με την εμπειρία αλλά κάποια γενικά δεν αγχώνονται και αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι είναι και αναίσθητοι.

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #8 στις: 09/05/12, 14:22 »
Απλα σκεψου πως δεν σε νοιαζει χαλαρωσε και κανε το κοματι σου σαν να εισαι σπιτι σου και να αραζεις.. ! works out great !

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #9 στις: 09/05/12, 15:48 »
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ ολους να σται καλα.!!! Το θεμα ειναι οτι οταν κανω λαθος σταματαω κατευθιαν :-\  θα προσπαθησω να μην σταματισω (αν κανω λαθος). Και παλι σας ευχαριτω ολους παρα πολυ!!!!!  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #10 στις: 10/05/12, 10:53 »
Θα μπορούσα να αναφέρω κανα δυο τρόπους για το θέμα της χαλαρότητας πάνω στη σκηνή αλλά δεν νομίζω πως ενδείκνυνται τόσο για το forum, την ηλικία σου (κατα πάσα πιθανότητα) αλλά και για το event στο οποίο αναφέρεσαι :D

Πέρα από αυτό όμως θέλω να πω το εξής... το άγχος ως ένα σημείο είναι ωφέλιμο... Σε καταστάσεις άγχους (και πανικού) το σώμα σου παράγει αρκετή αδρεναλίνη και ντοπαμίνη ώστε να είσαι και γρηγορότερος και αποτελεσματικότερος και με καλύτερη αντίληψη του χώρου... αρα ώς ένα βαθμό το θέλεις το άγχος...

Τώρα για αυτό που στα ελληνικά αποκαλούμε stage fright υπάρχουν δυο βασικές (ή καλύτερα ευρείες) δράσεις στις οποίες πρέπει να προβείς... α) τις αποτρεπτικές και β) τις πυροσβεστικές. 

Α) Αποτρεπτικές:  Εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση.  Εάν το κομμάτι το έχεις λιώσει, το παίζεις με κλειστά μάτια, έχοντας την κιθάρα πίσω από την πλάτη σου την ώρα που φαρμάρεις μίνιονς στο LoL τότε όλα θα πάνε καλά... κακά τα ψέματα αγχωνόμαστε πραγματικά όταν δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι με τον εαυτό μας... κάποιο ανέβασμα που δεν μας βγαίνει, ένα αρπέτζιο που μπουκώνει κλπ...  τότε αρχίζει και μας απασχολεί ο κόσμος κλπ κλπ... Οπότε εξάσκηση (x3)...

Β)  Πυροσβεστικές.  (Δλδ βραχυπρόθεσμες πράξεις που βοηθούν εφόσον είμαστε οκ και με το –Α-).  Βρες τί σε χαλαρώνει.  Κάποιες τροφές πλούσιες σε ενέργεια βοηθούν (σοκολάτα, μακαρόνια κλπ). Αν και εφόσον το επιτρέπει η ηλικία, ένα ποτηράκι κρασί δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.  Δεν λέμε να κατεβάζεις τον Βόσπορο κάθε φορά αλλά ένα κρασάκι βρε αδερφέ... κάνει καλό και στην καρδιά !!!  Πχ εμένα με χαλαρώνει το να καθαρίζω το μπάσο πριν το live στο καμαρίνι.  Χαλαρά, με μουσικούλα κλπ.  Επίσης κάτι που διάβασα και βοήθησε (και δεν κάνω πλάκα) είναι αναπνοές.  Κλείνεις τα μάτια, ενώνεις τις παλάμες των χεριών σκέφτεσαι κάτι ευχάριστο και εισπνέεις αργά και σταθερά φέρνοντας τα χέρια στο στήθος σου...  Μένεις έτσι για λίγα δευτερόλεπτα και εστιάζεις στο άγχος σου.  Με την εκπνοή προσπαθείς με την ανάσα και την επαναφορά των χεριών στην αρχική στάση να βγάλεις(σπρώξεις) το άγχος που είναι μέσα σου (κυριολεκτικά πίστεψε πως με τα χέρια σου βγάζεις το βάρος από το στήθος σου και απλά το σπρώχνεις μακριά ενώ με την εκπνοή σου πως βγάζεις το άγχος σαν τον καπνό ενός τσιγάρου)...

Τέλος θα αναφέρω το εξής... κάποιοι το έχουν, άλλοι δεν.... Ο Freddy Mercury κάποτε έγραψε πώς την πρώτη φορά που έδωσε παράσταση (κάπου στο δημοτικό) μπροστά σε κοινό ένιωσε πως   αυτό ήταν το κάλεσμα στη ζωή του (...felt like home) είχε πει χαρακτηριστικά.  Από την άλλη ο Μaniac από τους Mayhem, όχι μόνο δεν το είχε αλλά έγινε αγοραφοβικός και εν τέλει αλκοολικός για να την παλέψει...

Go figure δλδ...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #11 στις: 10/05/12, 12:05 »
Ο Freddy Mercury κάποτε έγραψε πώς την πρώτη φορά που έδωσε παράσταση (κάπου στο δημοτικό) μπροστά σε κοινό ένιωσε πως   αυτό ήταν το κάλεσμα στη ζωή του (...felt like home) είχε πει χαρακτηριστικά.


Thank God...


Αα και πληροφοριακά...πολύ το μπερδεύουν είναι Freddie όχι Freddy...

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #12 στις: 10/05/12, 12:27 »
Πανω απο ολα πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος αντιμετωπισης του αγχους ειναι το να ξερεις το κομματι που παιζεις καλα. Να μη χρειαζεται να κοιταξεις παρτιτουρα, να μην υπαρχει σημειο που αμφιβαλλεις για το πως θα παιχτει, να θυμασαι τη δομη του κομματιου και να σε οδηγαει το ενστικτο σου για το τι ακολουθει. Οπως πχ με κλειστα ματια και ανα πασα στιγμη οι πιο πολλοι κιθαριστες μπορουν να σου παιξουν το riff του smoke on the water χωρις δευτερη σκεψη, τοσο καλα πρεπει να γνωριζεις το κομματι σου. Ενα καλο τεστ ειναι οταν πλεον θεωρεις οτι το εχεις, να το παιξεις τρεις συνεχομενες φορες ολοσωστα και σκεφτομενος οτι ετσι θα το παιξεις και στο live, μια και εξω.
Αν κανεις λαθος δεν σταματας, τελειωνεις το κομματι και ξανα απο την αρχη. Ετσι πιθανοτατα θα ανακαλυψεις και τα σημεια που φοβασαι αλλα και πως να κρυβεις ή να ξεπερνας τα λαθη που μπορει να συμβουν.
 Κατι ακομα που πρεπει να σκεφτομαστε ειναι οτι το 99% απο εμας ξεκινησε να παιζει μουσικη εχοντας σαν ονειρο να παιξει μπροστα σε κοσμο οπωτε τωρα που μας δινεται επιτελους η δυνατοτητα μπορουμε να το χαρουμε.
Καλη επιτυχια και ενημερωσε μας πως πηγε...
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #13 στις: 10/05/12, 12:43 »
Παράθεση
Αα και πληροφοριακά...πολύ το μπερδεύουν είναι Freddie όχι Freddy...


 you sad, sad, little slag

 
(enter troll face here)
 
ps:i stand corrected  ;D
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #14 στις: 06/07/12, 21:46 »
αν και παρα πολυ καθηστερημενα μετα απο 2 μηνες, να σας πω πως και εκανα λαθος και σταματησα και ξεκινησα 2-3 φορες αλλα παλι λαθος... δεν πειραζει ελπιζω την επομενη φορα να το κανω σωστα.>!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #15 στις: 07/07/12, 12:05 »
δεν πειραζει....το σημαντικό είναι να μη δείχνεις, και ακόμα περισσότερο, να μην αισθάνεσαι σα να έφτασε το τέλος του κόσμου και αν δεις πως δε σου βγαίνει...προχώρα παρακάτω!

Αποσυνδεδεμένος Proteus131

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • When you're strange ...
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #16 στις: 14/07/12, 19:40 »
Το άγχος και η πιθανότητα λάθους είναι κάτι που δεν μπορουν να το αποφύγουν ούτε οι πιο έμπειροι επαγγελματίες. Τα απρόοπτα είίναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα. Πιστεύω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συμμαζέψεις το λάθος που μπορεί να προκύψει και να συνεχίσεις τα παίζεις κανονικά. Υπάρχουν πολλά βίντεο στο διαδίκτυο που παρουσιάζουν κάθε λογής προβλήματα που μπορούν να προκύψουν, από το να σπάσει μια χορδή μέχρι το να χασεις τη μπάλλα τελείως. Αν δε μπορείς να ξαναμπείς σε τροχιά και να συνεχίσεις, τότε μάλλον δεν είσαι καλά προετοιμασμένος. Καλή επιτυχία και να σκέφτεσαι αυτό που θέλεις να πετύχεις.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #17 στις: 14/07/12, 20:23 »
No problemo φίλε μου!! Η επόμενή σου εμφάνιση θα είναι πολύ καλύτερη!  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #18 στις: 30/11/12, 13:45 »
Ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη, πλεον νομιζω μου εχει ψιλοφυγει αυτο το αγχος μπροστα σε κοσμο

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγχος μπροστα στον κοσμο
« Απάντηση #19 στις: 30/11/12, 21:59 »
χαιρομαι για σενα! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
31 Απαντήσεις
11620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 18:41
από FSL
143 Απαντήσεις
72043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/16, 02:01
από John Stamatopoulos
51 Απαντήσεις
17865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 14:43
από hot_sauce (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
8519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/08, 18:08
από alexandra*
18 Απαντήσεις
6446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/08, 21:20
από Απόλλων
14 Απαντήσεις
4496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 20:49
από ΓΙΩΡΓΟΣ Τ.
2 Απαντήσεις
1886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 03:23
από mr_giorgos
8 Απαντήσεις
18423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 18:44
από christina24
0 Απαντήσεις
1987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/11, 10:11
από Korgy
0 Απαντήσεις
1921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 19:00
από Siluan