Αποστολέας Θέμα: Ασφαλεια του Chat  (Αναγνώστηκε 15263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #25 στις: 23/07/03, 16:33 »
ok. δεν εχω λογο να διαφωνήσω με τίποτα.

Καταλήξαμε δηλαδή οτι τα πριβέ δεν ειναι και τόσο πριβε.
Συνεχίζουμε μόνο εφόσον έχουμε εμπιστοσύνη στους αντμινς...

Τουλάχιστον να ξερουμε που βαδιζουμε.
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #26 στις: 23/07/03, 16:47 »
Καταλήξαμε δηλαδή οτι τα πριβέ δεν ειναι και τόσο πριβε.

Αλλη μια φραση που δημιουργει εντυπωσεις  :(

Αν νομιζετε οτι υπαρχει απολυτη ασφαλεια σε οποιαδηποτε συνομιλια σας με οποιοδηποτε μεσο, ειτε γελασμενοι. Αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει παντα και παντου να θετουμε θεματα αξιοπιστιας των ανθρωπων που εργαζονται για το κοινο καλο σε καποιο ποστο (και στη δικια μας περιπτωση, μη αμοιβομενοι, αλλα αντιθετως, χρεωμενοι).

Σε τελικη αναλυση, αν νομιζετε οτι καποιος, καπου, καποτε υπεκλεψε/υποκλεπει/θα υποκλεψει συνομιλιες σας σταματειστε να χρησιμοποιειτε τα αμφιβολου αξιοπιστιας μεσα επικοινωνιας.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #27 στις: 23/07/03, 23:31 »
....και επί της ουσίας....
Το ότι μπορούν οι διαχειριστές να δουν τα μηνύματα είναι δεδομένο Οποιαδήποτε διεργασία συντελείται σε ένα web server καταγράφεται σε log files. Πολύ περισσότερο δε τα μηνύματα του chat τα οποία χρησιμοποιούν από πίσω μια βάση δεδομένων.
Δεν υπάρχει απολύτως καμιά περίπτωση να μην μπορεί ένας διαχειριστής να μην έχει πρόσβαση σε αυτά.
Όπως όμως σαφέστατα αναφέρεται παραπάνω αυτό μπορεί να γίνει μόνο με άνοιγμα των αρχείων από την βάση του server και ως εκ τούτου είναι σχεδόν αδύνατο να κάθεται ένας διαχειριστής να ψάχνει την βάση δεδομένων καθημερινά για να ανακαλύψει κάποια ίντριγκα ή συνομωσία. Πρέπει να είναι πολύ άρρωστος ή να μην έχει άλλη δουλειά. Ωστόσο όπως είπε και ο Κιθ. σίγουρα κάποιες φορές έπρεπε να γίνει και έτσι ίσως περιήλθαν στην γνώση τους πράγματα που οι χρήστες δεν θα ήθελαν να τα μοιραστούν με άλλους.
Αυτό είναι αναπόφευκτο και καλό είναι να μην στέλνετε τέτοιου είδους πληροφορείες με αυτό το τρόπο.

Απ την άλλη όπως και ο Βασίλης είπε κανένα μέσο δεν είναι απόλυτα ασφαλές και ας μην τρέφουμε αυταπάτες.

Για μένα το ζήτημα είναι άλλο....Κατά πόσο εύκολα μπορεί κάποιος τρίτος να βρει κερκόπορτα....κάτι που αποδεδειγμένα έχει γίνει Κιθ. και σου έχω στείλει και σχετικά στοιχεία....και αν δεν θυμάσαι μπορώ να σου τα ξαναστείλω.....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #28 στις: 24/07/03, 02:35 »
Παράθεση
Ευτυχως ή δυστυχως, μονο ο Θεος ειναι πανω απο εναν system administrator.
Βασίλη είπες μια μεγάλη αλήθεια.Δηλώνω συγκινημένος και προσυπογράφω(πρόσφατα έγινα admin στο Πανεπιστήμιο ;D :P)
Φυσικά και οι admins μπορούν και έχουν πρόσβαση σε ΟΛΑ.Τι σόι administrators θα ήταν αν δεν μπορούσαν. Αυτό που πρέπει να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι όσοι έχουν την ιδιότητα του administrator σε οποιοδήποτε σύστημα υπάγονται σε κάποιους κανόνες δεοντολογίας.Και ο βασικότερος είναι:Μπες->Δες μόνο αυτό που θές->Κρίνε->Βγές->Ξέχασε ότι άλλο είδε το οπτικό πεδίο του ματιού σου.
Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι σαν τί μπορεί να ψάχνουν οι admins στα προσωπικά μηνύματα.
Και νομίζω ότι ο Βασίλης δεν παραπλάνησε κανέναν λέγοντας ότι δεν έχουν πρόσβαση στα pmsg.
Τώρα αν πιστεύει κάποιος ότι οι admins παρακολουθούν τις Prive συνομιλίες με πονηρούς σκοπούς ας το θέσει ευθέως και ας θέσει τον εαυτό του εκτός site.Διότι αν πιστεύει ότι τα προσωπικά του δεδομένα παραβιάζονται τότε δεν βλέπω τον λόγο να παραμένει.

Αν υπάρχει υποψία ότι κάποιος άσχετος από τους admins έχει πρόσβαση στον server και μπορεί και βλέπει τα Prive μηνύματα τότε καλά θα κάνουν να φωνάξουν κάποιο ειδικό ώστε να ελεγθεί η ασφάλεια του συστήματος ή να μπούν στα Bug forums του server που χρησιμοποιούν, και να ελέγξουν για πιθανές τρύπες. Η δε περίπτωση sniffer θεωρείται γελία και προσωπικά αν κάποιος είναι τόσο άρρωστος ώστε να υποκλέπτει δεδομένα από το kithara, τότε εγώ δεν τον φοβάμαι. Ας βλέπει τα Prive μου μηνύματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/03, 02:44 από Pontifikas »
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #29 στις: 24/07/03, 08:11 »
που επιβεβαιωνει την φραση μου που ''δημιουργησε εντυπώσεις''

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πχ. και τα καρτοτηλεφωνα μπορουν να παρακολουθηθουν αλλα δεν κατηγορουμε τον ιδιο τον Σωκρατη Κοκκαλη οτι ακουει τις συνομιλιες μας.

Ξαναλεω, οτι για μενα τα προσωπικα μηνυματα ειναι προσωπικα, εκτος αν: ...(βλεπε προηγουμενο μηνυμα μου). Αρα, αν αποφασισετε να μεινετε, πρεπει να εχετε υποψη αυτες τις εξαιρεσεις.

Κατα τ'αλλα, με καλυψαν οι Vagabond, parpen, Pontifikas (συγχαρητηρια για τη νεα σου θεση ;))

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #30 στις: 24/07/03, 10:22 »
ΚΑΤ’ ΑΡΧΑΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ADMINS ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ PRIVE


Θέμα που άνοιξε ο P@nos και που πριν καιρό ήθελα να το ανοίξω εγώ...! Κατ’ αρχάς να πω ότι όσα θα διαβάσετε είναι υποψίες δικές μου οι οποίες έχουν κάποια βάση! Αν ξεχάσω κάτι ας το συμπληρώσει ο P@nos:
1)Αν εγώ μπω με τον κωδικό του Πάνου και δω ότι βγει εκείνος τότε αυτομάτως βγαίνω κι εγώ για να μην φανεί ότι είναι μέσα, τότε το πρόγραμμα θα γράψει δύο φορές ότι ο συγκεκριμένος χρήστης βγήκε.
2)Αν είμαι μέσα με τον κωδικό του Πάνου και είναι και εκείνος μέσα τότε θα έχει το δικό μου ΙΡ, αλλά όλα τα άλλα θα είναι δικά του.
3)Το chat έχει δεχθεί κατά καιρούς επιθέσεις από διάφορα άτομα τα οποία έβλεπαν τα prive μας και φυσικά τα κάναμε ban.
4)Κάποια στιγμή εγώ και άλλα δύο άτομα (δεν κάνει να πω ονόματα) δεχθήκαμε κάποια e-mail από άγνωστο αποστολέα με τις μεταξύ μας prive συζητήσεις. Ευτυχώς, ανακαλύφθηκε η ταυτότητά του, την οποία επίσης δεν κάνει να αναφέρω. (Αυτό δεν είναι υποψία)
5)Και ένας τρόπος για να βλέπετε τα prive μηνύματα, (δεν σας συνιστώ να το κάνετε γιατί δεν θα μπορείτε να ξαναμπείτε μετά) τον οποίο έχω αναφέρει στον Κιθαρωδό με άμεσο μήνυμα και στον Βασίλη prive, είναι να κάνετε εφτά φορές εισαγωγή στο chat με τον κωδικό σας και μετά να ανοίξετε εφτά φορές την βοήθεια...! ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΒΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ


KAI ΦΥΣΙΚΑ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΘΑ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΣΟΥΝ ΤΟ SITE ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ...ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΛΟΙΟΙ

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #31 στις: 24/07/03, 10:32 »
Έχω την εντύπωση ότι από ένα σημείο και μετά λέτε τα ίδια πράγματα... ???  :P

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #32 στις: 24/07/03, 11:08 »
Επιτελους che, αρχιζουμε και βαζουμε τα πραγματα σε μια σειρα. Απαντω στις συγκεκριμενες πια γνωμες και εμπειριες σου:

1) Πραγματι... εκτος αν: δε βγεις απο την εξοδο αλλα κλεισεις το παραθυρο (οποτε το προγραμμα θα σε σβησει σιωπηλα μετα απο 15 λεπτα). Ομως, οταν βγει ο πρωτος, θα συνεχισει να φαινεται το ονομα του χρηστη στη λιστα δεξια.
2) Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις και ποιο θα ειναι το αποτελεσμα
3) & 4) Δεν μπορω να φανταστω πως μπορει να εγινε αυτο. Ισως υπηρχε/υπαρχει καποια τρυπα ασφαλειας στο προγραμμα, ή χρησιμοποιηθηκαν μεθοδοι που ηδη εχω περιγραψει.
5) Δεν καταλαβαινω πως μπορει να γινει αυτο. Το θεωρω απιθανο ο προγραμματιστης να προεβλεψε μια τετοιου ειδους "πισω πορτα". Αλωστε, αφου οπως ειπες γινεσαι ban τι 3η φορα, πως θα φτασεις στην 7η;

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #33 στις: 24/07/03, 11:17 »
Κι εγώ στην δική σου Βασίλη:
1)Το ίδιο λέμε.
2)Ότι ο Πάνος στο προφιλ του θα έχει το δικό μου ΙΡ, όλα τα άλλα στοιχεία του θα είναι ίδια.
3) & 4)Ειλικρινά δεν ξέρω πως έγινε αυτό.
5)Νομίζω ότι είναι αδυναμία του συστήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/03, 14:44 από Che Guevara »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #34 στις: 24/07/03, 18:26 »
Και για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις , παραθέτω εδώ έναν διάλογο που έγινε στο chat κάπου μέσα στον Απρίλιο και μου τον έστειλε η Ζωή η οποία βέβαια τον έκανε αντιγραφή αμέσως μετά από το περίεργο αυτό συμβάν με την απορία η οποία είναι και απορία μου και ίσως γίνει και δική σας.....

01:10:38 Ο χρήστης MHTSOS_L μπαίνει στο δωμάτιο
01:11:13 [MHTSOS_L] hi paides kai paidoules
01:11:37 [Ζωή] MHTSOS_L> Καλημέρα!
01:11:42 [MHTSOS_L] Steph ********************
01:12:44 [MHTSOS_L] geia sou zwh
01:12:57 [skyllas]>[Ζωή] τον ξερεις;
01:13:52 [Ζωή]>[skyllas] Τον MHTSOS_L;
01:14:03 [skyllas]>[Ζωή] ναι
01:14:19 [Ζωή]>[skyllas] Όχι.Γιατί είπε κάτι;
01:14:58 [skyllas]>[Ζωή] οχι γιατι εμπαινε ενας το απογευμα, μητσος με διαφορες καταληξεις και εβριζε
01:16:15 [Ζωή]>[skyllas] Εγώ ξέρω 1 MHTSARA που μπαίνει & το κάνει αυτό...
01:16:54 [skyllas]>[Ζωή] καλα θα δουμε, και αυτος που λες
01:18:01 [MHTSOS_L] nai skyllas o idios eimai (an katalava ayto pou 8es napeis)
01:18:33 [skyllas]>[Ζωή] δε στο ειπα εγω
01:20:30 [Ζωή]>[skyllas] Συγγνώμη... διάβαζε τα prive;


Ο διάλογος αυτός ετέθει υπόψιν του Κιθ..και σε αυτόν τον διάλογο αναφέρομαι πριν.
Επίσης ο ανωτέρω Mitsaras είναι βέβαια ο Machine.

Δεν ξέρω αν ο Machine είχε-έχει δυνατότητες Μάντη ή "άλλες" , δυνατότητες ώστε να μπορεί να κάνει υποκλοπή και μάλιστα  real time και πόσο καλός σε αυτό μπορεί να είναι ( αν και από ότι φαίνεται από άλλα μάλλον έχει κάποιες τέτοιες δυνατότητες).Πάντως βρήκε τρύπα με τις όποιες δυνατότητες έχει και ελπίζω  η τρύπα που βρήκε ο φίλος μας να έκλεισε...και να μην είναι τόσο εύκολο πλέον....

Το γεγονός που αναφέρει ο Σταμάτης όντως είναι πραγματικό και το γνώριζα εδώ και καιρό. Συνέβη πάνω κάτω την ίδια χρονική περίοδο.
Δεν γνωρίζω τον δράστη σε αυτή τη περίπτωση ούτε και τα κινητρά του αλλά ωστόσο πρόκειται πάλι για μέλος τους chat το οποίο κατάφερε με κάποιο τρόπο και έκανε την υποκλοπή.

Επομένως το ζήτημα δεν είναι οι Admin αλλά να κλείσουν οι τρύπες όσο γίνεται περισσότερο.....Άλλωστε ας μην ξεχνάμαι το " ότι κλειδώνει , ξεκλειδώνει" ...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/03, 20:09 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Ασφαλεια του Chat
« Απάντηση #35 στις: 24/07/03, 18:28 »
Πάντως παιδιά το θέμα της IP θέλει προσοχή διότι έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα μετά από ένα ban να μπαίνει σε black list η IP του proxy η η IP ολόκληρου δικτύου με αποτέλεσμα να μην μπορούν να μπούν άλλοι χρήστες...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #36 στις: 24/07/03, 19:02 »
Αν απενεργοποιήσουμε τα prive θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι;
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #37 στις: 24/07/03, 19:09 »
Αν απενεργοποιήσουμε τα prive θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι;

Δεν νομίζω ότι το πονάει πόδι , κόψει πόδι αποτελεί την καλύτερη επιλογή...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #38 στις: 24/07/03, 19:48 »
Αν απενεργοποιήσουμε τα prive θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι;

Ισως... σαν πρωτο βημα! μετα, θα απενεργοποιησουμε ολο το τσατ, και μετα το φορουμ και μετα το πορταλ..
Ας μεινει μονο η πρωτη σελιδα που θα λεει: "μερικοι τραγουδανε ακομα, ...offline!"

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #39 στις: 24/07/03, 22:20 »
Αν απενεργοποιήσουμε τα prive θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι;

Ισως... σαν πρωτο βημα! μετα, θα απενεργοποιησουμε ολο το τσατ, και μετα το φορουμ και μετα το πορταλ..
Ας μεινει μονο η πρωτη σελιδα που θα λεει: "μερικοι τραγουδανε ακομα, ...offline!"
Μήπως το παρατραβάτε?? Λέω εγώ τώρα... ::) Λογικός ο εκνευρισμός αλλά ας μην φτάνουμε στα άκρα... έστω και αν πρόκειται για λεκτικά άκρα...
Όσο για τους τρίτους που μπόρεσαν/μπορούν/θα μπορέσουν να δουν τα prive μου (και μιλάω πάντα καθαρά προσωπικά) ας τα δουν. Όταν τα χρησιμοποιήσουν θα δουν και την άλλη όψη του νομίσματος.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #40 στις: 25/07/03, 09:19 »
οταν εκανα εγγραφη στο site του pathfinder, διαβασα τους ορους και συμφωνησα μαζι τους, ωστε να μου δωθει το free mail. περασε πανω απο 1,5 χρονος.

χτες ανοιξα μετα απο καιρο το mail, και ειχε ενα εισερχομενο απο την ομαδα υποστηριξης του παθ, που με ενημερωνε (και μαζι με μενα και ολους γιατι ηταν ομαδικη αποστολη) οτι γινεται καταχρηση του mail, οτι στελνονται αρχεια ασεμνου περιεχομενου, κλπ... ελεγε με καθαροτατο τροπο... "ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΔΙΕΝΗΡΓΗΣΕ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΘ, ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΔΙΑΚΙΝΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΤΩΝ E-MAIL, ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ... ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ..."  και ενημερωνε οτι ο ελεγχος θα γινεται δειγματοληπτικα κατα τακτα χρονικα διαστηματα, και οτι οι παραβατες θα διαγραφονται δια παντος απο την χρηση...

δικο μου συμπερασμα...
οταν καποιος ειναι υπευθυνος ενος site, θα πρεπει να ειναι και υπευθυνος για το υλικο που διακινειτε. ο μονος τροπος ειναι να ελεγχει, τα μηνυματα. αν εχουμε κατι να κρυψουμε, αν ντρεπομαστε γι αυτα που γραφουμε, αν νιωθουμε οτι αυτα προσβαλουν, ε τοτε να ειμαστε πιο προσεκτικοι.
ας κρατησουμε τον χωρο μας (γιατι ετσι τον βλεπω) το κιθαρα, σε ενα επιπεδο που θα το ζηλευουν ολοι.

ειτε Public, ειτε prive

(ταπεινη μου γνωμη)

Βασιλη, Σπυρο, (δε ξερω αλλους admin) εγω σας δινω και δημοσια το ελευθερο να κανετε ελεγχο, οταν και οποτε χρειαστει... και συνεχιστε την καλη δουλεια...
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #41 στις: 25/07/03, 13:26 »
...οπότε αυτό που θέλω να μείνει ως δική μου άποψη είναι ότι όταν πέφτουν στην αντίληψή μας υποκλοπές καλό είναι να τις αναφέρουμε μήπως και ανακαλύπτονται οι τρόποι που έδρασαν οι υποκλοπείς και κλείνονται οι τρύπες...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #42 στις: 25/07/03, 22:11 »
...οπότε αυτό που θέλω να μείνει ως δική μου άποψη είναι ότι όταν πέφτουν στην αντίληψή μας υποκλοπές καλό είναι να τις αναφέρουμε μήπως και ανακαλύπτονται οι τρόποι που έδρασαν οι υποκλοπείς και κλείνονται οι τρύπες...
Συν αυτό που είπε ο Parpen, θα ήθελα να προσθέσω κάτι.Μήπως ήρθε ο καιρός η βάση να στηθεί σε Linux?Ειναι μια επίπονη προσπάθεια αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω προκειμένου να αποφύγουμε τέτοια γεγονότα.Από όσο γνωρίζω, my-sql υπάρχει και στο Linux. Εγώ μια ιδέα λέω γιατί αυτό που συμβαίνει είναι λυπηρό(μωρέ καλά κάνω εγώ και δεν μπαίνω σχεδόν ποτέ σε chat).
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #43 στις: 26/07/03, 10:12 »
Συν αυτό που είπε ο Parpen, θα ήθελα να προσθέσω κάτι.Μήπως ήρθε ο καιρός η βάση να στηθεί σε Linux?Ειναι μια επίπονη προσπάθεια αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω προκειμένου να αποφύγουμε τέτοια γεγονότα.Από όσο γνωρίζω, my-sql υπάρχει και στο Linux.

Η βάση, καθώς και όλο το kithara.gr *ε*ί*ν*α*ι* σε Linux.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #44 στις: 26/07/03, 12:00 »
Συν αυτό που είπε ο Parpen, θα ήθελα να προσθέσω κάτι.Μήπως ήρθε ο καιρός η βάση να στηθεί σε Linux?Ειναι μια επίπονη προσπάθεια αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω προκειμένου να αποφύγουμε τέτοια γεγονότα.Από όσο γνωρίζω, my-sql υπάρχει και στο Linux.

Η βάση, καθώς και όλο το kithara.gr *ε*ί*ν*α*ι* σε Linux.
:-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
Καλά ντε μη βαράς :-\
Απλά λόγω και αυτού που έγινε με το kithara.vu και αυτά που ακούγονται σε αυτό το thread υπέθεσα ότι μάλλον σε κανένα windows 2000 ή σε advanced server θα ήταν.Sorry.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
66 Απαντήσεις
38677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 14:43
από blackmorefan
8 Απαντήσεις
5204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/06, 13:11
από Σωτήρης
24 Απαντήσεις
11897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 16:56
από G-hamsteR
4 Απαντήσεις
3812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 18:39
από argentina
13 Απαντήσεις
5655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/07, 16:14
από Raz
11 Απαντήσεις
5790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 17:48
από G-hamsteR
2 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/07, 20:30
από Mrs Brightside
10 Απαντήσεις
6181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 22:35
από themos
0 Απαντήσεις
1888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 11:45
από freemind
19 Απαντήσεις
56977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/23, 14:46
από ODISSEASXIM