Αποστολέας Θέμα: Home recording  (Αναγνώστηκε 6138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Home recording
« στις: 27/03/11, 15:13 »
Για άλλη μια φορά θέλω τα φώτα σας! Η κόρη μου θέλει να στήσει ένα μικρό home Studio; κι επειδή δεν το κατέχω καθόλου το άθλημα θα ήθελα να μου πείτε τι θα χρειαστεί να αγοράσω. Θέλει να ηχογραφεί από το Digital piano, από το βιολί(δεν έχει κάψα) από την ηλεκτρική κιθάρα , από την ακουστική κιθάρα και από 2 μικρόφωνα. Ξέρω ότι ταυτόχρονα χρειάζεται 3 Inputs για μουσικά όργανα και 2 για μικρόφωνα. Λογικά ,πέρα από μαγνήτες για βιολί κι ακουστική ,θα χρειαστεί monitors, ext sound card και κονσόλα; :'( Με 3-4 κατοστάρικα τη βγάζω ή όχι; Η χρήση θα είναι καθαρά ερασιτεχνική και θα τα αγοράσω ως επιβράβευση και δημιουργία επιπλέον κινήτρου, μια και είναι άριστη τόσο στο σχολείο όσο και στο Ωδείο(Πιάνο - βιολί). Αν υπάρχουν προτάσεις για μάρκες και κόστος για όλα τα παραπάνω θα ήμουν ευγνώμων μια και ψάχνοντας μόνος μου στο διαδίκτυο μπερδεύτηκα με τη μεγάλη ποικιλία που υπάρχει για ένα τέτοιου τύπο εξοπλισμό

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Home recording
« Απάντηση #1 στις: 27/03/11, 15:24 »
μπράβο για την πρωτοβουλία σου!

παμε στο θέμα μας:  θες πολυκάναλες ηχογραφήσεις ή ολα μαζί να γράφονται στον Υ/Η?  αν ολα μαζί την βγάζεις φτηνά με κάτι τέτοιο  http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_x1204_usb.htm   οπου συνδέεται απευθείας στον υπολογιστή.

για ηχεία μονιτορ πας σε 100-200 ε περίπου, ενώ για μικρόφωνα με 2 το πολύ είσαι οκ (δηλαδή άλλα 100-150).

μέχρι τώρα έχουμε σύνολο απο 450 ( με τις καλωδίωσεις και οτι αλλο απαιτείται ) εως 600 για ένα αξιοπρεπές ερασιτεχνικό σεταπ όπου μπορεί να γίνει εγγραφή μιας στερεοφωνικής μίξης ή εγγραφή δύο (μονιφωνικών) πηγών (όπως κιθάρα και φωνή)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Home recording
« Απάντηση #2 στις: 27/03/11, 16:12 »
Λοιπόν στην ηχογράφηση θα παίζουν ταυτόχρονα 2 όργανα π.χ πιάνο - κιθάρα και 1-2 μικρόφωνα. Αυτό λογικά γίνεται με την 1204 usb. Στη συνέχεια θα μπορέσει πάνω σε ότι έχει γράψει να βάλει κι άλλο μουσικό όργανο πχ βιολί - ηλεκτρική κιθάρα;
Μέχρι στιγμή έχω καταλήξει στον εξής εξοπλισμό :
XENYX-1204USB MIXER   150 ευρώ
Ηχεία Behringer MS-40  135 ερώ
Για μικρόφωνο δεν ξέρω τις διαφορές δυναμικού και πυκνωτικού. Π.χ υπάρχει αυτό C-3 ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΠΥΚΝΩΤΙΚΟBEHRINGER 53 ευρώ αλλά υπάρχουν και αυτά XM-1800S 3-PACK ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ BEHRINGER 33 ευρώΓια μαγνήτες είδα αυτό για βιολί SHADOW - ΜΑΓΝΗΤΗΣ ΒΙΟΛΙΟΥ ΔΙΠΛΟΣ ΚΑΨΑ SHADOW SH-SV2  52  ευρώκι αυτό για ακουστική  DEAN MARKLEY PROMAG PLUS 61 ευρώ
Ετσι τα εβγαζα 450 ευρώ με πυκνωτικό μικρόφωνο (χωρίς καλώδια)Αν υπάρχει κάποια παρατήρηση για κακή επιλογή θα ήθελα να μου την πείτε
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/11, 16:15 από eiasteach »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Home recording
« Απάντηση #3 στις: 27/03/11, 18:36 »
Ερώτηση: Θέλει οπωσδήποτε να τα ηχογραφεί ταυτόχρονα όλα αυτά; Μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα απλό (για αρχή) πρόγραμμα ηχογράφησης (λ.χ. cool edit) που δίνει δυνατότητα ηχογράφησης πολλών καναλιών και να τα γράφει ένα ένα από μία είσοδο του η/υ...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Home recording
« Απάντηση #4 στις: 27/03/11, 18:45 »
Λοιπόν στην ηχογράφηση θα παίζουν ταυτόχρονα 2 όργανα π.χ πιάνο - κιθάρα και 1-2 μικρόφωνα. Αυτό λογικά γίνεται με την 1204 usb. Στη συνέχεια θα μπορέσει πάνω σε ότι έχει γράψει να βάλει κι άλλο μουσικό όργανο πχ βιολί - ηλεκτρική κιθάρα;


τελικά θες πολυκάναλη ηχογράφηση ή απλή στερεο ηχογράφηση που τρέφεται απο την μίξη του μίκτη?

αν θες πολυκάναλη (δηλαδή στο πρόγραμμα ηχογράφησης να έχεις σε διαφορετικά απομονωμένα κανάλια το κάθε όργανο.)


απο επιλογή μικροφώνων μακριά απο τα ΧΜ18000.  (ούτε για τις ανακοινώσεις του Λυκειάρχη δεν κάνουν ;D )  Απο την άλλη με το C3 είσαι οκ για ηχογραφήσεις (kαι όχι για live όοοταν προκύψουν) .
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Home recording
« Απάντηση #5 στις: 27/03/11, 18:58 »
Όπως είπα στην αρχή δε ξέρω και πολλά για αυτό ίσως και τα μπερδεύω; Εγώ θα παίζω κιθάρα (λέμε τώρα..) και η κόρη μου πιάνο και φωνή. Στη συνέχεια θέλει να συμπληρώσει το track (μάλλον σε άλλο κανάλι;) με βιολί ή ηλεκτρική . Γίνεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Home recording
« Απάντηση #6 στις: 27/03/11, 19:10 »
όλα γινονται αρκει να τα υποστηρίζει η τσέπη.

αν δηλαδή ηχογραφήσεις εσενα και την κορη σου ταυτόχρονα με το σεταπ που συζητάμε  ,φυσικά και μπορείς να βαλεις μετά εξτρα μέρη. απλα δεν μπορείς να απομονώσεις τα όργανα της πρώτης ηχογράφησης που είναι γραμμένα στο ίδιο κανάλι.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Home recording
« Απάντηση #7 στις: 27/03/11, 21:43 »
ok!Ευχαριστώ. Έκανα μια δοκιμή με το audacity και κατάλαβα πως γράφεις πρώτα το ένα κανάλι και μετά το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος jean86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Home recording
« Απάντηση #8 στις: 03/07/11, 14:33 »
    Καλημέρα, έχω την κάρτα Sound Blaster X-Fi Platinum  στον υπολογιστή μου την οποία χρησιμοποιώ για να κάνω ηχογραφήσεις! Επίσης χρησιμοποιώ  έναν ενυσχυτάκο...  οι ηχογραφήσεις μου βγαίνουν πεντακάθαρες, ούτε παράσιτα ούτε θόρυβοι...τίποτα!  Το πρόβλημά μου είναι ακούγονται σαν να είναι live! Δηλαδή πολύ ζωντανά...πολύ  ερασιτεχνικά! Δε περιμένω βέβαια να πετύχω ηχογράφηση studio αλλα όλο και κάτι  καλύτερο μπορεί να γίνει φαντάζομαι! Δε ξέρω αν με καταλαβαίνετε! τί μπορώ να  διορθώσω? για μικρόφωνο χρησιμοποιώ ένα απλά πυκνωτικό (νομίζω) την τάξης των  35 ευρώ!

  Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Home recording
« Απάντηση #9 στις: 03/07/11, 14:43 »
Λιγο δυσκολο να ειναι πυκνωτικο μικροφωνο στα 35€, ιδιαιτερα με τη καρτα που αναφερεις ( η οποια δεν εχει προενισχυση για μικροφωνα ).

Περα απο το low budget εξοπλισμο, το πιο πιθανον ειναι πως ο χωρος που ηχογραφεις ( εφοσον ηχογραφεις με ενισχυτη->μικροφωνο ) και η τοποθετηση του μικροφωνου δεν ειναι η καταλληλοτερη για "στεγνο" και "καθαρο" ηχο studio. Και κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι αρκετα δυσκολο να τα πετυχεις αυτα με τον εξοπλισμο που εχεις αυτη τη στιγμη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jean86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Home recording
« Απάντηση #10 στις: 03/07/11, 15:17 »
    βασικά, όλα τα συνδέω στην κονσόλα του ενισχυτή, την κάρτα  την έχω ουσιαστικά μόνο σαν μέσω ηχογράφησης! Anyway, τί θα πρότεινες-πρέπει να αγοράσω για καλύτερο αποτέλεσμα? άλλη κάρτα  και μικρόφωνο? Διάβασα στο forum διάφορα αλλά μπερδεύτηκα λίγο οπότε άν μπορείς  όταν μου πεις τι προτείνεις...σε απλά ελληνικά! 8) 8)
  Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Home recording
« Απάντηση #11 στις: 03/07/11, 15:24 »
Με τη συγκεκριμενη κονσολα ( κι οχι "ενισχυτη" ) δεν προκειται να κανεις καποια επαγγελματικη δουλεια. Γενικα ολη η αλυσιδα της ηχογραφησης σου πασχει απο ποιοτητα, ομως δε δικαιολογειται ο "live" ηχος που ακους!

Μηπως εχεις ενεργοποιημενο το FX της κονσολας κατα λαθος και στελνεις σημα συγχρονως με το "καθαρο" σημα;

Το τι θα παρεις εξαρταται απο το τι θελεις να κανεις και ποσα χρηματα διαθετεις! Επισης καλο ειναι να αναφερεις τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη σου, σε τι λειτουργικο περιβαλλον τρεχεις και τι προγραμματα ηχογραφησης χρησιμοποιεις!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jean86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Home recording
« Απάντηση #12 στις: 03/07/11, 15:54 »
    FX επιλογή δεν βρίσκω πουθενά! Το μόνο που έχω  ενεργοποιημένο είναι το EQ! Ο Υπολογιστής μου είναι Desktop core 2duo E8500,στα  3,16GHz με 4.00GB ram (3,25) 32Bit και τρέχει win7 ultimate & ubuntu 11,4!  Για ηχογράφηση χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της Creative FX-i record! Τίποτα ιδιαίτερο!  ουσιαστικά αυτό που δίνει ο κατασκευαστής!
  Όσων αφορά τα διαθέσιμα χρήματα, δε ξέρω! Βασικά δεν ξέρω καθόλου που κειμένοντε  οι τιμές! Δεν ξέρω τι χρειάζομαι! Αν θέλεις πές μου περίπου τι χρειάζομαι και  να ψάξω να δω για τιμούλες! βασικά όταν λέω οτι ακούγεται live, εννοώ οτι είναι  όπως άν βάλουμε μια κιθάρα και ένα μικρόφωνο σε έναν ενισχυτή και παίξουμε,  ακριβώς το ίδιο! Δηλαδή καμία σχέση με αυτό που ακούμε σε ένα cd! και για να μη  παρεξηγούμαι, δεν περιμένω να "φτιάξω" τέτοια ποιότητα αλλά να πλησιάσω  λίγο!
Sorry για την φλυαρία μου, απλά προσπαθώ να γίνω κατανοητός! 8) 8)
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Home recording
« Απάντηση #13 στις: 03/07/11, 15:57 »
Θα μπορουσες να παρακαμψεις τελειως το "κουτι"/μικτη που εχεις και να αγορασεις μια δικαναλη καρτα ( USB2.0 που ειναι και πιο φτηνη ) ηχου για να κανεις τη δουλεια σου. Οσο περισσοτερα "μετρια" μηχανηματα υπαρχουν στην αλυσιδα της ηχογραφησης, τοσο περισσοτερο θορυβο και κακη ποιοτητα θα εμφανισει το τελικο αποτελεσμα!

Καλα ειναι και τα 7, αλλα και τα Ubuntu, ομως αποδεδειγμενα δεν ειναι για multimedia εφαρμογες.

Καλο θα ηταν να αρχισεις να χρησιμοποιεις λιγο πιο πολυπλοκα προγραμματα, οπως audacity ( μην αναφερω πιο "βαρια" του χωρου ) και να συνηθισεις τη λειτουργια τους!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jean86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Home recording
« Απάντηση #14 στις: 03/07/11, 16:13 »
    χρειάζομαι δηλαδή κάτι τέτοιο... ??? ??? ???
Μετά την ηχογράφηση, υπάρχει πρόγραμμα που να μπορώ να "παίξω" με τον  ήχο για να διορθώσω ατέλειες?? (πρίμα,μπάσα κτλ...)

(Συνήθως ηχογραφώ πρώτα τα όργανα ένα ένα, όπως  και την φωνή και μετά τα ενώνω όλα...)
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Home recording
« Απάντηση #15 στις: 03/07/11, 16:15 »
Ναι χρειαζεσαι μια τετοια ή αντιστοιχη καρτα! Το Audacity σου επιτρεπει τον ελεγχο ολων αυτων που αναφερεις ;)!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jean86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Home recording
« Απάντηση #16 στις: 03/07/11, 16:23 »
    ΟΚ! νομίζω  οτι είμαι πλήρως  καλυμμένος στις Ερωτήσεις μου!
  Ευχαριστώ πολύ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 22:15
από The common cunning linguist
7 Απαντήσεις
4568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:40
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
3948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 02:24
από KaBi
8 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 22:12
από Panos the Greek
1 Απαντήσεις
3328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 03:04
από newGuitarMan
17 Απαντήσεις
6473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 21:08
από freemind
14 Απαντήσεις
5577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 22:53
από hardim21
2 Απαντήσεις
9226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/16, 16:21
από Ioannis Anastassakis
31 Απαντήσεις
14852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/16, 16:08
από Nikos7
14 Απαντήσεις
6317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/16, 23:06
από nick_evia