Αποστολέας Θέμα: Ωρα για sg κιθαρα!!!  (Αναγνώστηκε 4696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος epp1783

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωρα για sg κιθαρα!!!
« στις: 08/01/12, 01:49 »

Καλησπερα σε ολους και σε ολες


Μιας και εχω μια ακουστικη κιθαρα εδω και μερικους μηνες θελω να περασω στην ηλεκτρικη ωστε να μπορεσω να βγαλο καποια βασικα κομματια. (αρχιζουν και οι εκπτωσεις και ειναι και ευκαιρια)

Η προτιμηση μου ειναι οι sg κιθαρες

Εχω βρει ενα καταλογο εδω απο τον Θωμα

http://www.thomann.de/gr/sg_models.html


Επικρατεστερα βεβαια ειναι

EPIPHONE VINTAGE G-400 WC
EPIPHONE SG G-400 CH
EPIPHONE SG G-400 EB
VINTAGE VS6 CHERRY

Ο σκοπος του θεματος ειναι να παρω μια προγευση πριν τις δοκιμασω, να δω τι λενε οι πιο ειδικοι απο μενα σε αυτο το θεμα

Εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για την EPIPHONE VINTAGE G-400 WC

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Κατα ποσο μπορει να αλλαξει ο μαγνητης τον ηχο της κιθαρας? ποσο πρεπει να χαλασω για ενα αξιολογο μαγνητη?

Οι μουσικες επιιρροες ειναι κυριως hard rock αλλα και λατιν κομματια.

Επισης βρηκα και soundtest που ειναι διαφωτιστικο



Για την gibson ειναι μιλια μακρια και απο τις αλλες 2 βλεπω οτι η vintage ειναι καλυτερη. Αλλα ποια vintage ειναι? της epiphone ή η αλλη?


Οποιαδηποτε αλλη κιθαρα κυριως sg ειναι καλοδεχουμενη!

Γενικα απο το ολο ψαξιμο που εκανα βρηκα οτι η epiphone vintage ειναι μια χαρα κιθαρα σε σχεση με τις υπολοιπες!

Περιμενω γνωμες!

Καλη χρονια σε ολους επισης με υγεια αγαπη και ευτυχια!


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ωρα για sg κιθαρα!!!
« Απάντηση #1 στις: 08/01/12, 11:41 »
Πολύ μπερδεμένα τα λες και μάλλον πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Η Vintage που βλέπεις στο video είναι η Vintage VS6. Eίναι μια πολύ καλή κιθάρα για τα λεφτά της και κατά τη γνώμη μου καλύτερη από τις αντίστοιχες Epiphone. Oμολογουμένως δεν είχα υπόψη μου το μοντέλο Epiphone Vintage G-400 (που δεν έχει καμία σχέση με τη μάρκα Vintage) και δεν ξέρω αν έχει κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα G-400 εκτός από το χρώμα. Πάντως πρέπει να σιγουρευτείς ότι αυτά που έχεις διαβάσει αφορούν όντως την Epiphone Vintage G-400 και όχι την Vintage VS6.

Mια άλλη καλή κιθάρα που θα πρότεινα σε αυτά τα λεφτά είναι η Tokai USG-35. H ποιότητα κατασκευής της είναι σαφώς ανώτερη σε σχέση με τις άλλες δύο, αλλά μάλλον θα είναι δύσκολο να τη βρεις στην Ελλάδα. Όπως είχα πει και σε μια άλλη σχετική συζήτηση, ο ήχος της Vintage VS6 μού άρεσε περισσότερο, αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι τις δοκίμασα σε διαφορετικά μέρη με διαφορετικούς ενισχυτές, οπότε είναι δύσκολο να γίνει μια απευθείας σύγκριση. Πάντως κατά τη γνώμη μου η Τοkai είναι η καλύτερη κιθάρα κατασκευαστικά και μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερη με την κατάλληλη αναβάθμιση μαγνητών σε σχέση με τις άλλες δύο.

http://www.reidys.com/index.pl?submit=View_PLU&PLU=6171

Τέλος κάτι που θα πρέπει να έχεις υπόψη σου αν δεν έχεις δοκιμάσει κιθάρα τύπου SG μέχρι τώρα, είναι ότι λόγω κατασκευής το κέντρο βάρους της είναι μετατοπισμένο προς το μπράτσο, με αποτέλεσμα το headstock να έχει την τάση να γέρνει προς τα κάτω. Δεν είναι τεράστιο πρόβλημα, και συνήθως αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα (π.χ. χρησιμοποιώντας μια φαρδιά δερμάτινη ζώνη), αλλά για κάποιους αποτελεί ενοχλητικό μειονέκτημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/12, 12:47 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ωρα για sg κιθαρα!!!
« Απάντηση #2 στις: 08/01/12, 12:17 »
Ανάμεσα στις παραπάνω ψηφίζω vintage vs6, την οποία θα αποκτήσω σύντομα αλλά απ' το DV247 όπου είναι κάνα 40αρι φτηνότερη (η 2η κιθάρα μου).Εχω παίξει με την vintage v100 (φίλου) για καμιά βδομάδα η οποία έχει το ίδιο μπράτσο με την sg, με βόλεψε πάρα πολύ θα έλεγα και στα σολα.Κατασκευαστικά για τα λεφτά της είναι απ' τις best value θεωρώ και με λίγες μικροαλλαγές γίνεται ακόμα καλύτερη,οι wilkinson μαγνήτες είναι αρκετά καλοί και κρατάει καλά on tuning.Aν άλλαζα κάτι αρχικά ίσως τα κλειδιά. Για τις Τοκαι έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν τις έχω πιάσει ποτέ οπότε....Οι epiphone καλές αλλά τις θεωρώ κατά τι υποδεέστερες από την vintage, τέλος μπορείς να δεις πολλά video στο you tube kαι τον James Bell (καλύτερο νέο κιθαρίστα της χρονιάς ο οποίος παίζει με vs6 αλλά βιζματομένη σε πάρα πολύ καλούς ενισχυτές  ;) ).

Αποσυνδεδεμένος epp1783

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρα για sg κιθαρα!!!
« Απάντηση #3 στις: 08/01/12, 20:10 »
Ευχαριστω και για τους 2 για την απαντηση

Ναι για την  vintage   το ειδα τελικα σημερα το πρωι οποτε θα λενξω ξανα τις απαντησεις που διαβασα για τις κιθαρες (αν εννοουσαν τελικα την epiphone ή την πραγματικη vintage)

Στο βιντεο παντως οντως η vintage εχει καλυτερο ηχο απο την epiphone.

Δευτερον για τις epiphone εχω ακουσει οτι γενικα ειναι ευκολοπαιχτες για αρχαριους. (Βεβαια θα το δουμε στη πραξη με το καλο)

Δυστηχως το μονο που με ξενιζει με την tokai ειναι απο οσο φαινεται οτι δεν θα τη βρω να την δοκιμασω και δεν νομιζω οτι θα ειμαι σε θεση να παρω μια κιθαρα χωρις να την εχω δοκιμασει.

Ναι αυτο με το κεντρο βαρους το ειχα διαβασει καπου και ειδα οτι αντιμετωπιζεται με διαφορες πατεντες. Μια απο αυτες ειναι αυτη που προτινες.

Αυτες οι 2 σελιδες που προτεινετε εχουν δωρεαν μεταφορικα?

Αποσυνδεδεμένος tansap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Ωρα για sg κιθαρα!!!
« Απάντηση #4 στις: 08/01/12, 22:36 »
εχω εδω και καποιους μηνες την vintage v100 .
Tην αγορασα απο dv247.com.
Επισης ειχα και μια squier κορεα , μια epiphone flying v (korea) , μια kramer explorer.
H καλυτερη κατα την γνωμη μου ειναι η vintage. Tρομερος ηχος , δεν χανει κουρδισμα με ΤΙΠΟΤΑ, οι μαγνητες παρα πολυ καλοι.
Το μονο θεμα για μενα ειναι το βαρος. Ειναι η ΒΑΡΥΤΕΡΗ κιθαρα που εχω παιξει...


Υ.Γ. ηθελε ενα ΚΑΛΟ SETUP για να γινει το οργανο που εγινε ( τα ταστα ηθελαν τριψιμο , η βεργα ισιωμα , αλλαγη χορδων)

Αποσυνδεδεμένος epp1783

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρα για sg κιθαρα!!!
« Απάντηση #5 στις: 08/01/12, 22:43 »
ωχ μην μου λες για βαρια πραγματα! Κατα ποσο επηρεαζει το παιξιμο το βαρος της κιθαρας?

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ωρα για sg κιθαρα!!!
« Απάντηση #6 στις: 09/01/12, 00:10 »
Μην μπερδεύεσαι ο φίλος πιο πάνω αναφέρεται στο βάρος της v100 που είναι les paul (γενικά οι les paul είναι από τις πιο βαριές κιθάρες), ενώ οι sg από τις πιο ελαφριές  ;)

Αποσυνδεδεμένος epp1783

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρα για sg κιθαρα!!!
« Απάντηση #7 στις: 09/01/12, 00:55 »
Ενταξει οκ. Γιατι εχω ακουσει οτι γενικα οι βαριες κιθαρες δυσκολευουν λιγο καποιον που ειναι αρχαριος!

Αποσυνδεδεμένος epp1783

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρα για sg κιθαρα!!!
« Απάντηση #8 στις: 09/01/12, 00:59 »
Απο οσο το κοβω μαλλον για vintage παει η δουλεια ή για tokai. Δυστηχως ομως  με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανατην vintage δεν την βρηκα σε καποιο ελληνικο μαγαζι να την εχει προχειρη για δοκιμη. Ακομη και στο εξωτερικο δεν την βρηκα σε πολλα μαγαζια σε σχεση με την epiphone!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρα για sg κιθαρα!!!
« Απάντηση #9 στις: 09/01/12, 01:26 »
Όποια και από τις 2 πάρεις δεν θα πέσεις έξω. Πολύ καλή η πρόταση του Απόλλωνα για την Tokai, δεν την είχα υπόψιν μου :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
32 Απαντήσεις
12488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
67 Απαντήσεις
20333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
3966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX
9 Απαντήσεις
4268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:09
από LiveToPlayLive