Αποστολέας Θέμα: Αγορα Κιθαρας  (Αναγνώστηκε 4162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αγορα Κιθαρας
« στις: 05/08/12, 04:29 »
Καλησπέρα παιδιά, ειμαι σε αναζητηση για νεα κιθαρα και θελω την συμβουλη σας.Παιζω κιθαρα 4 χρονια και εχω εμπειρια απο live (φετος το καλοκαιρι) αλλα με την κιθαρα που εχω σκουρα τα πραγματα(μια squier απο τις φθηνες: κακοι μαγνητες, το ξυλο εχει σκεβρωσει, ξεκουρδιζεται για πλακα κλπ).Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 350 ευρω, δυσκολοι καιροι βλεπετε.Εχω σταμπαρει μερικες και θα ηθελα αν μπορειτε να με κατευθυνετε εσεις που εχετε μεγαλύτερη εμπειρια απο μενα για το πια να επιλεξω.Εχουμε και λεμε λοιπον:
Squier Classic Vibe Strat 50's ή 60's
Squier Classic Vibe Tele
Squier Deluxe Strat
ή να περιμενω λιγο και να παω για την μεξικανα την standard αν και για τις CV εχω ακουσει τα καλυτερα
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/12, 13:49 από ritchieblackmore »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 05/08/12, 09:53 »
H Squier Classic Vibe είναι μια χαρά κιθάρα, ίσως καλύτερη από τη Μεξικάνα Fender. Πάντως κοίτα και το παρακάτω άρθρο για περισσότερες φτηνές επιλογές...

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=84647
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 05/08/12, 12:35 »
Το εχω διαβασει το αρθρο αλλα μεσα δεν συμπεριλαμβανεται η CV για συγκριση, υπαρχει περιπτωση καποια απο αυτες να ναι καλητερες απο την CV? Σε αντιστοιχο αρθρο με τις tele αν θυμαμαι καλα οπως αναφερεις η CV ειναι εκτος συναγωνισμου με τις αλλες

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 05/08/12, 14:21 »
Όπως διευκρίνισα στο άρθρο με τις tele, δεν είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω όλες τις κιθάρες που παρουσίασα. Τις strat τις είχα δοκιμάσει όλες και είχα στην κατοχή μου κάποιες από αυτές, οπότε μπορώ να έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Τώρα αν κάποιες από αυτές είναι καλύτερες από την Classic Vibe, είναι σε κάποιο βαθμό θέμα γούστου, αλλά και τιμής. Π.χ. η SX που μπορείς να τη βρεις με λιγότερο από 150 Ευρώ δεν είναι κατά τη γνώμη μου πολύ κατώτερη της Classic Vibe που κοστίζει περίπου 200 Ευρώ παραπάνω.

Γενικά θα έλεγα ότι αν ψάχνεις μια κιθάρα σε κλασσικό στυλ strat από πλευράς σχήματος και ήχου, τότε η Classic Vibe είναι μια από τις καλύτερες επιλογές. Θα έλεγα όμως ότι και η SX SST ή η Vintage V6 είναι πολύ καλές, και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα χρήματα που θα σού περισσέψουν για να κάνεις κάποιες έξυπνες αναβαθμίσεις (μαγνήτες, τρέμολο, κλπ.) σε περίπτωση που δεν σε ικανοποιήσουν πλήρως. Αν δεν έχεις πρόβλημα να πάρεις ένα όργανο με κάπως "εναλλακτικό" στυλ, τότε θα σού έλεγα να δοκιμάσεις και την Ibanez GSA-60.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 05/08/12, 15:33 »
Καταρχη ευχαριστω για την απαντηση.
Μαλλον οπως με κοβω θα παω για τελεκαστερ μιας που εχω strat.Εκτος απο την 50s CV βρηκα και αυτη εδω: [size=78%]http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_tele_thin.htm[/size]
Συν του το οτι μαρεσει περισοτερο απο τις 50s CV μου φαινεται οτι εχουν και καποια διαφορα στους μαγνητες.Ποια ειναι η γνωμη σας?

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 07/08/12, 22:47 »
Το ξερω οτι μπορει να με βρισετε  ;D  αλλα ετυχε να παιξω αυτη εδω  http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_70_strat_vw.htm και σκαλωσα λιγο.Το μπρατσο με βολεψε καλητερα απο την CV οι μαγνητες ηταν αρκετα δυνατοι, και δεν ξερω αν λεει κατι αυτο αλλα πανω το τρεμολο ειχε αναγλυφα της fender.Αφηστε που δεν ξεκουρδιστικε σχεδον καθολου με τη χρηση του.Η τιμη της 30 ευρω φθηνοτερη απο τις CV

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 07/08/12, 23:14 »
Κοίτα αν μπορέσεις και την Yamaha Pacifica 212V FM TBS . Η Υamaha συναγωνίζεται ανοιχτά τις άλλες εταιρείες τα τελευταία χρόνια σε απόδοση τιμής και ποιότητας που προσφέρει στα χαμηλά μοντέλα της.
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 23/08/12, 15:59 »
Παιδια καλησπερα, τελικα κατεληξα να παρω αυτη  http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s_2.htm .Θα την παραγγειλω αμεσα, απλα θελω να ρωτησω τι αλλο πρεπει να παρω για τη περιθαλψη της ( 8) ).Ξερω οτι το λαδολεμονο κανει για rosewood ξυλα ενω αυτη εχει maple, αρα τι να παρω σε αυτη την περιπτωση και τι αλλο προτεινετε για τις χορδες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 23/08/12, 17:09 »
Χρησιμοποίησε αυτό το καθαριστικό για το μπράτσο και για την ταστιέρα. Πάρε και ένα microfiber πανάκι για καλύτερα αποτελέσματα. Όσο αναφορά τις χορδές σε strat, προσωπικά χρησιμοποιώ Ernie Ball regular slinky 10"-46" και όλα καλά! Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι και για καθαριστικό χορδών...αλλά το καλύτερο για τις χορδές είναι "η αλλαγή των χορδών".
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/12, 17:12 από Rockdude »
Alone and again, or...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
16 Απαντήσεις
6207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 21:54
από delos999
10 Απαντήσεις
6288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 23:19
από panosmetal
16 Απαντήσεις
6636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 13:09
από IDEAL
17 Απαντήσεις
5952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 15:26
από ScorpionsManiac
4 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 03:57
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/11, 15:26
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
1610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 16:22
από lp_fan_1
2 Απαντήσεις
4794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/11, 06:40
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
2917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 22:53
από metalmike