Αποστολέας Θέμα: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας  (Αναγνώστηκε 8378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
Θέλω να κατασκευάσω την Explorer του Matthias Jabs, αλλά δεν βρίσκω πουθενά διαστάσεις. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ Και από πού μπορώ να βρω ενισχυτές κλπ;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 20/12/10, 19:36 »
ενισχυτές?
τι εννοείς?
τους γνωστούς?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 20/12/10, 20:30 »

Καλησπέρα,
Θέλω να κατασκευάσω την Explorer του Matthias Jabs, αλλά δεν βρίσκω πουθενά διαστάσεις. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ Και από πού μπορώ να βρω ενισχυτές κλπ;



Εδω είναι το blueprint της explorer το οποίο μου πήρε ένα λεπτό να το βρώ μέσω google...
το κάνεις save και μετά το ανοίγεις με acrobat reader. Αν το κάνεις view στο 100% είναι ακριβώς το πραγματικό μέγεθος (μπορείς να το τυπώσεις φαντάζομαι)
http://audiomedia.se/gitarrbygge/Gibson_Explorer_76.pdf


(αν και δεν έχω ακριβώς καταλάβει τί έχεις στο μυαλό σου...)



Αυτή η ερώτηση για τους ενισχυτές τί ήταν πάλι??  ::)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 20/12/10, 20:58 »
Συγνώμη μπερδεύτηκα. Μαγνήτες εννοούσα.
groovymood001Αυτό το project που θέλω να κάνω είναι η κατασκευή της explorer. Δηλαδή, παίρνω ξύλα τα κόβω στο σχήμα της κιθάρας, κάνω τρύπες στις θέσεις που θα μπουν οι μαγνήτες βάφω το σκάφος ( στα χρώματα της κιθάρας του Jabs)...κλπ κλπ κλπ.
(Καλύτερα να την φτιάξω μόνος μου και να έχω με κάτι να ασχολούμαι)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/10, 21:05 από ScorpionsManiac »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 20/12/10, 21:07 »
Δηλαδή, παίρνω ξύλα τα κόβω στο σχήμα της κιθάρας, κάνω τρύπες στις θέσεις που θα μπουν οι μαγνήτες βάφω το σκάφος ( στα χρώματα της κιθάρας του Jabs)...κλπ κλπ κλπ.
(Καλύτερα να την φτιάξω μόνος μου και να έχω με κάτι να ασχολούμαι)


...και πως θα το κάνεις αυτό?
Έχεις κάποια εμπειρία επάνω στο θέμα?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 20/12/10, 21:08 »
+1

Πως θα το κάνεις μόνος?

Γιατί δεν παίρνεις ένα έτοιμο σώμα.Warmoth για παράδειγμα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 20/12/10, 23:17 »
Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με αυτο: http://www.guitarfetish.com/Vintage-Explorer-style-kit-Poplar-Body-COMPLETE_p_1198.html
Το συναρμολογεις, το βαφεις κανεις τα ηλεκτρικα, το σεταρεις οπως θες και εισαι αρχοντας για αρχη, για να παρεις και καποιες εμπειριες πριν ασχοληθεις με κατι εξολοκληρου απο το 0...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 20/12/10, 23:58 »
Η αλήθεια είναι πως τα ξύλα θα τα κόψει ο θείος μου που έχει ξυλουργείο. Εγώ θα ασχοληθώ με τα υπόλοιπα. Πού μπορώ να βρώ τους μαγνήτες κλπ;

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 21/12/10, 00:14 »
Η αλήθεια είναι πως τα ξύλα θα τα κόψει ο θείος μου που έχει ξυλουργείο. Εγώ θα ασχοληθώ με τα υπόλοιπα. Πού μπορώ να βρώ τους μαγνήτες κλπ;


Όπου πουλάνε κιθάρες, πουλάνε και μαγνήτες....ξέρεις τι μαγνήτες θέλεις? ή όχι? ξέρεις τι ξύλα θα χρησιμοποιήσεις...?

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 21/12/10, 14:31 »
http://temp.mjguitars.de/PRODUCTS/Dommenget-Explorer-Custom-90,109,91,3,128.html
Εδώ είναι η κιθάρα
Body: mahogany
  Neck: mahogany with ebony fretboard
 
Neckshape: medium D  or custom made
  Tuners: Kluson Die-Cast
  Tremolo: Floyd Rose
  Inlays:
Split-diamond mother  of pearl inlays
  Mensur: 25,5"
  Frets: Dunlop Jumbo Frets
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/10, 14:45 από ScorpionsManiac »

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 21/12/10, 16:57 »
Αν αυτή είναι η Explorer 90 τότε στο pdf θα πρέπει να μεγενθύνω το blueprint στο 90%;

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 21/12/10, 19:56 »
Αν όλες οι μέλισσες έκαναν μέλι.... τότε θα έτρωγαν και οι γύφτοι με το κουτάλι...
Βρήκαμε τα σχέδια κόψαμε τα ξύλα τρυπήσαμε και όλα οκ ?
Μέτρα, μάζεψε υλικά, φτιάξε neck πέρνα κλειδιά, τάστα μαγνήτες..... καλύτερα ξεκίνα από καμμιά κατασκευή έτοιμου σετ πειραματίσου και μετά από χρόνια αν έχεις διάθεση προχωράς.
Είναι σαν να λές: έχω μια παλιά γκόμενα μηχανικό πλοίων, λέω να την ψήσω να με βοηθήσει να φτιάξω ένα αεροπλάνο....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 21/12/10, 19:57 »
Αν αυτή είναι η Explorer 90 τότε στο pdf θα πρέπει να μεγενθύνω το blueprint στο 90%;

...
...
...
τι εννοεις??

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 22/12/10, 16:58 »
Εγώ τα μόνα που δεν έχω είναι τα μηχανήματα που έχουν στα ξυλουργεία, γι' αυτό και δεν μπορώ να κόψω τα ξύλα μόνος μου. Βρήκα το τρέμολο και τους μαγνήτες και ψάχνω για κλειδιά και τάστα. Χορδές από τον Νάκα. Ξύλα από μαόνι (μόνο το πάχος της κιθάρας δεν ξέρω).
http://cgi.ebay.com/Floyd-Rose-Original-locking-tremolo-system-Black-/180485672114?pt=Guitar_Accessories&hash=item2a05c8ccb2 Το τρέμολο
http://cgi.ebay.com/Seymour-Duncan-JB-SH-4-Bridge-Pickup-New-/270681701441?pt=Guitar_Accessories&hash=item3f05e2fc41 Και ο μαγνήτης
Όσο για την εμπειρία που έχω σε σχέση με τις ξυλοκατασκευές ότι κατασκευές έχω κάνει, τις έχω κάνει μόνος μου και έχουν βγει καλές.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/10, 17:00 από ScorpionsManiac »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 22/12/10, 17:06 »
οου μι τζι και τρία λολ!!  :-\ ::) ::)


Πήγαινε πάρε μια φθηνή κιθαρίτσα για να αρχίσεις να μαθαίνεις να παίζεις σιγά-σιγά. (είδα στο προφίλ σου οτι είσαι μόλις 12 ετών...)
Για να φτιάξει κάποιος κιθάρα απαιτούνται γνώσεις, δεν είναι κάτι που το κάνει έτσι εύκολα το...ξυλουργείο της γειτονιάς σου.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 22/12/10, 17:14 »

Όσο για την εμπειρία που έχω σε σχέση με τις ξυλοκατασκευές ότι κατασκευές έχω κάνει, τις έχω κάνει μόνος μου και έχουν βγει καλές.


Σύμφωνοι...με τη μόνη διαφορά πως η κιθάρα δεν είναι μπουφές..... :-\  αν ήταν έτσι όλοι θα φτιάχναμε απο μόνοι μας τις κιθάρες μας.....αμά θες ντε και καλά να κανεις κάτι μόνος σου θα σου πρότεινα αυτό που είπε ο johnie darko....

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 22/12/10, 17:25 »
ScorpionsManiac, ποτέ μην απογοητεύεσαι από αυτά που σου λένε, όσοι θέλουνε να σε αποθαρρύνουν. Σίγουρα το να φτιάξεις ένα όργανο, δεν είναι εύκολη υπόθεση, το ότι έχεις όμως βοήθεια από ξυλουργείο, είναι κάτι πάρα πολύ θετικό. Διότι τα επαγγελματικά εργαλεία κοστίζουνε πολλά φράγκα και έτσι θα έχεις ευκολία και ακρίβεια δίχως να χρειάζεται να δουλεύεις εκατό χρόνια και να ξοδέψεις μία ολόκληρη περιουσία, για να ξεκινήσεις να φτιάχνεις ένα όργανο. Επίσης ένας ξυλουργός έχει και άλλες γνώσεις και εμπειρία που θα σε βοηθήσει σε διάφορα κομμάτια κατασκευής του οργάνου αλλά και σε ότι αφορά την ξυλεία. Το σίγουρο είναι ότι το όργανο, δεν είναι ένα επίπλο. Βέβαια η ηλεκτρική κιθάρα, σε σχέση με τα ακούστικα όργανα, μπορεί να χαρακτηρισθεί και ως έπιπλο, πέρα από το μπράτσο της.
Αυτό που σου προτείνει ο Johnie, να πάρεις ένα kit, είναι κάτι που σίγουρα θα σε βοηθήσει και θα γίνει και ποιο συγκεκριμένο μέσα σου, αν τελικά θέλεις να ασχοληθείς με την κατασκευή ενός μουσικού οργάνου εξολοκλήρου από το μηδέν.
Θα ήτανε καλό να να διαβάσεις βιβλία ή φόρουμ που αφορούνε την κατασκευή ακουστικών οργάνων, πχ ακουστική κιθάρα, κλασσική κιθάρα, μπουζούκι, μαντολίνο, βιολί για να εμπεδώσεις καλύτερα, την λειτουργεία ενός μουσικού οργάνου ως μουσικό όργανο και όχι ως έπιπλο αποτελούμενο από ξύλα. Θα σου προτείνω το rembetiko.gr, όπου θα βρεις πολλές πληροφορίες, για την κατασκευή μπουζουκιού-μπαγλαμά σκαφτού και με ντούγιες, γιατί θα πάρεις πάρα πολλές πληροφορίες, που είμαι σίγουρος ότι θα σε ενδιαφέρουνε, αν και ασχολήσε με κιθάρα.
Εδώ στο Kithara.gr μπορείς να βρεις αρκετά ενδιαφέροντα ποστ, σε ότι έχει να κάνει με το setup της κιθάρας.
Θέλει πάντως, πολύ διάβασμα, υπομονή, πειράματα, παρατηρητικότητα, για να φτιάξεις ένα καλό όργανο, στιβαρής κατασκευής, καλού ήχου και playability.
 
Αν θελήσεις κάτι παραπάνω, για το πως να βρεις πληροφορίες, στείλε μου πμ.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 22/12/10, 17:47 »
Σαφώς και δεν θέλω να σε αποθαρυνω, αν είσαι 12 είσαι 3 χρόνια μικρότερος από τον γυιό μου και 5 από την κόρη μου, είμαι στην μουσική από τα 10 μου (τώρα 42) έχω φτιάξει πολλές κιθάρες όμως setάρισμα, intonation, συνδεσμολογίες κλπ πάντα με δυσκολεύουνε, η κατασκευή μιάς κιθάρας είναι αρκετά δύσκολο πράγμα, στα sites (EBAY- THOMANN κλπ) έχει σετ πάρε ένα, συναρμολόγησέ το, κάνε αλλαγές, διάβασε για scaling κλπ φτιάξε μετά ένα σώμα μελέτησε το μπράτσο κλπ παρελκομενα πως μπαίνουν πως δουλεύουν κλπ. Αν μάθεις την φιλοσοφία είσαι καντύτερα αρκετά βήματα από τον τελικό στόχο σου. Ξύσε βάψε όλα θα σε βοηθήσουν, αλλά το σπόρ είναι ακριβό.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 22/12/10, 20:42 »
.. έχω φτιάξει πολλές κιθάρες όμως setάρισμα, intonation, συνδεσμολογίες κλπ πάντα με δυσκολεύουνε, η κατασκευή μιάς κιθάρας είναι αρκετά δύσκολο πράγμα, στα sites (EBAY- THOMANN κλπ) έχει σετ πάρε ένα, συναρμολόγησέ το, κάνε αλλαγές, διάβασε για scaling κλπ φτιάξε μετά ένα σώμα μελέτησε το μπράτσο κλπ παρελκομενα πως μπαίνουν πως δουλεύουν κλπ. Αν μάθεις την φιλοσοφία είσαι καντύτερα αρκετά βήματα από τον τελικό στόχο σου. Ξύσε βάψε όλα θα σε βοηθήσουν, αλλά το σπόρ είναι ακριβό.....


Ακριβώς...
Εάν το πρώτο μέλημα του παιδιού είναι να μάθει κιθάρα και όχι να γίνει κατασκευαστής (αν το κάνει δλδ απλά και μόνο για να έχει μια κιθάρα να παίζει, στο σχήμα και χρώμα που του αρέσει..) τότε εγώ επιμένω, ας πάρει μία έτοιμη φθηνή κιθάρα για να αρχίσει.


Εάν θέλει να φτιάξει την κιθάρα όχι τόσο για να παίζει αλλά γιατί τον συναρπάζει η διαδικασία (και όχι τόσο η ανάγκη του να παίξει κιθάρα..), ε τότε εντάξει ας μην αποθαρρύνουμε έναν μελλοντικό tom anderson σε εφηβική ηλικία...(ποτέ δεν ξέρεις...) :) ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 22/12/10, 21:17 »
Φιλε μου πρωτα πρωτα βεβαιωσου γιατι το κανεις.Αν το κανεις απο μερακι και ρομαντισμο μεσα αλλα.....αν το κανεις γιατι θες να φτιαξεις καλυτερη πχ κιθαρα τοτε να ξερεις οτι θα ξηλωθεις χοντρα και μπορει και να μη πετυχει και το αποτελεσμα.Και να πετυχει μεταπωλητικη αξια υπο το μηδεν.Καλα σου ειπαν  τα παιδια το σπορ ειναι πολυ ακριβο.Αν τωρα το κανεις για ποιο φτηνη κιθαρα τοτε ξεχνα το απο τωρα....οι κιθαρες του εμποριου δεν χτυπιουνται σε τιμη spec προς spec.
Παρε ετοιμα κιτ η παμφθηνα κομματια απο ebay και πειραματισου.Θα γλυτωσεις τα απιστευτα λεφτα και θα μαθεις οτι το θεμα εχει πολλη λεπτομερεια για να γινει σωστα(και αν).Η τεχνοτροπια δεν μαθαινεται απο τη μια μερα στην αλλη αλλα αυτη ειναι που κανει τη διαφορα δυστυχως και οχι ποσο μπομπα ειναι το ξυλο που θα βαλεις.
Ολα αυτα στα λεω γιατι φευγει χρημα χωρις να το παρεις χαμπαρι με αυτη την ιστορια........αλλα αν ειναι καθαρα χομπυ τοτε  τι να πω...τα χωνεις και το ευχαριστιεσαι.
Για μενα καλυτερα παρε ετοιμη κιθαρα κοντα στα specs που θες και κανε  τις μετατροπουλες που γουσταρεις και ποιο φθηνα απειρως θα σου ερθει και κιθαρα με καλο playability θα εχεις και αμα σου βαρεσει να την πουλησεις θα στην αγορασουν.......Με λιγα λογια αποφασισε ποσο το θελεις...αν το θες με τα μπουνια ορμα και μαθε τα μυστικα .....αλλα για να φτιαξεις μια κιθαρα χωρις εμπειρια....θα δυσκολευτεις αρκετα(και θα καταστρεψεις και καμια δυο για αρχη μεχρι να μαθεις).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 22/12/10, 22:12 »
denisgiann
το κάνω πιο πολύ από μεράκι και κάθε φορά που ξεκινάω να κάνω κάτι δύσκολο νιώθω αυτοπεποίθηση και συνήθως τα καταφέρνω και τα αποτελέσματα είναι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #21 στις: 22/12/10, 22:47 »
Το kit που πρότεινε ο Johnnie Darko είναι καλή ιδέα. Πάρε κι έναν Crunhy Pat ή VEH μαγνήτη για τη bridge θέση, μιας και ειδικά ο πρώτος είναι πάμφηνος, και μπορεί να καταλήξεις με μια αξιόμαχη κιθαρούλα και να πάρεις και το βάπτισμα του πυρός στη συναρμολόγηση.


Κι όταν μάθεις να παίζεις, διαβάζοντας παράλληλα και περί συναρμολόγησης, υλικών και μεθόδων, φτιάχνεις και μια Jabs Tribute κιθάρα με πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας, η οποία θα αξίζει και το χρόνο και το χρήμα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #22 στις: 23/12/10, 11:41 »
mits@kos
Ξέρω να παίζω κιθάρα και ασχολούμαι με ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά 2 χρόνια περίπου, όπως επίσης με πολύπλοκες κατασκευές.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #23 στις: 23/12/10, 12:35 »
'Ενας οδηγεί στην Πανεπιστημίου και ακούει στο ραδιόφωνο:
-Προσοχή οδηγοί, κάποιος οδηγεί ανάποδα στην Πανεπιστημίου!!!...
και λέει:
-Τι ένας ρε, όλοι ανάποδα οδηγούν !!!!!....

Αυτό το μικρό ανέκδοτο για -τυχον- όσουν βλέπουν/ακούν όλους τους άλλους να έχουν όλοι μία κοινή άποψη και εκείνοι νομίζουν ότι η δική τους αντίθετη κατεύθυνση είναι η σωστή..

Να το πω και αλλιώς: Αν δείτε το sig μου, λέει ακριβώς αυτό, να έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνατότητες μας και να μην ακούμε όσους μας εμποδίζουν από το να τις πραγματώσουμε. Παράλληλα όμως υπάρχει μία λεπτή διαχωριστική γραμμή μεταξύ αυτοπεποίθησης και αλλαζονείας, καλό είναι να μην την ξεπερνάμε.

Τώρα επί του προκειμένου, το δύσκολο στην κατασκευή της κιθάρας από την αρχή, δεν είναι στο σώμα, αλλά στο μανίκι και την προετοιμασία των ξύλων.
Επίσης η διαδικασία χάραξης και τοποθέτησης των τάστων στα σωστά σημεία, όπως και το ταίριασμα της ατσάλινης βέργας μέσα στο μανίκι είναι πολύ δύσκολες εργασίες. 

Κάποια βιντεάκια στο YT μπορούν εύκολα να δείξουν πόσο καιρό ετοιμάζεται το ξύλο των μανικιών για κιθάρες, σε ελεγχόμενες συνθήκες   υγρασίας και θερμοκρασίας, ώστε να πέσει η εσωτερική τους υγρασία από 20% στο 6% και είναι έτοιμο να επεξεργαστεί χωρίς μετά να σκεβρώσει (0'35"):


Προς γνώσιν για όποιον ενδιαφέρεται, κάποια περαιτέρω:
PRS Factory Tour part 1 - Rough Cut and Body Construction           

PRS Factory Tour part 2 - Neck Construction and Assembly           

PRS Factory Tour part 3 - Finishing and Assembly           

PRS Factory Tour part 4 - Electronics and Final Assembly           

 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/10, 12:39 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος στο Forum και κατασκευή κιθάρας
« Απάντηση #24 στις: 23/12/10, 14:04 »
Ανδριανέ, το να θες να φτιάξεις μια κιθάρα ανάλογων προσόντων εργοστασιακής PRS, ξεκινώντας από το μηδέν για πρώτη φορά, δεν είναι αλαζονεία, κάτι άλλο είναι...Το να θες να φτιάξεις μία κιθάρα αναλόγων προσόντων εργοστασιακής PRS, έχοντας γνώσεις και εμπειρία πάνω στην κατασκευή μουσικών οργάνων, αλλά με κατώτερο εξοπλισμό μηχανημάτων, είναι είτε αλαζονεία, είτε δεξιοτεχνία-μαστοριά-ταλέντο.
 
Όσο για τις τεχνητές συνθήκες ξήρανσης των ξύλων, είναι αναγκαίες ?? δεν υπάρχει φυσικός τρόπος ξήρανσης ? ή έτοιμη ξυλεία οργανοποιίας ? Τι σημαίνει το χωρίς ΜΕΤΑ να σκευρώσει ? Πόσο διαρκεί αυτό το ΜΕΤΑ ?
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
12441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 10:22
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
17337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
3 Απαντήσεις
4098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 11:47
από lunatic
10 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 13:05
από Kundera
11 Απαντήσεις
5359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 23:08
από MiXoLydian
8 Απαντήσεις
5340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 16:59
από dimitris199321
14 Απαντήσεις
6639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 02:35
από jim.ni
36 Απαντήσεις
15037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 12:39
από geokorg
18 Απαντήσεις
9056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/11, 23:15
από AgentCain
4 Απαντήσεις
6605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/12, 12:59
από Christos Spourdalakis