Αποστολέας Θέμα: αλλη μια δοκιμη  (Αναγνώστηκε 2806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
αλλη μια δοκιμη
« στις: 07/02/06, 15:17 »
(αρχες φλεβάρη τα παρακατω)
παιδιά, μ'άρεσε πάντα να κάθομαι και να "παιζω" με την κιθάρα, κλείνοντας τα μάτια, εντελώς στον κόσμο μου. πολλές φορές προσπάθησα να ηχογραφήσω, να παίξω με διάφορα προγράμματα στον υπολογιστή κλπ. - δυστυχώς απο υπομονή δεν τα πάω καλα και μετα απο πολλά χρόνια δεν κατάφερα να εξεληχθώ έστω και λίγο - ειχα ηχογραφήσει με το pc καποιες ιδέες οταν ήμουν στο λύκειο, και μετα τα παράτησα και συνέχιζα να παιζω έτσι, χωρις καποιο σκοπό απλά για την ψυχή μου. Απλά οσο έπαιζα σκεφτόμουν πως έχω φαντασία και μπορώ να φτιάξω κάτι που μπορει να το ακούσει και αλλος - δεν ξέρω αν ακούγιεται αλαζωνικό αυτό. Ομως καθε φορα που παω και γράφω κάτι σε pc, βγαίνει κάτι που στο τέλος μου ακούγιεται κάπως άθλιο, και δεν εχω την υπομονη να κατσω να παίξω το ίδιο πράγμα 10 φορές μπροστά σε μικρόφωνο.. η υπομονή :) ίσως αυτο να είναι το κυριότερο πράγμα που μας μαθαίνουν στο σχολείο, οχι μαθηματικά και ιστορίες :))

τελος πάντων, τωρα προσφατα σουλούπωσα κατι κομμάτια και πειραματίστηκα λίγο - βασικά ήταν πρώτα μελωδίες σκέτες, και για ποικυλία έβαλα και φωνητικά - αλλά μάλλον δεν ειναι καλή η φάση που βγήκε στο τέλος. (loveandashes.mp3, gtpleasure.mp3) επισης ξαναηχογραφησα μια παλια παλια μελωδία που εμενα μ'αρέσει πολυ και νομίζω πως αξίζει να την ακούσει κανεις, αλλα το τελικό αποτέλεσμα δεν με εμπνέει καθόλου :( παλιά είχε απλώς spoken φωνητικά, τώρα έβαλα τραγουδιστά (butterfly.mp3)

δυστυχώς ο ήχος των παραπάνω κομματιών είναι κάπως υποτονικός και ασθενής, πέρα απο τα αρκετά λάθη, και η αλίθεια ειναι πως δεν ξέρω πως να το βελτιώσω :) μια λύση που προβλέπω - προσπάθεια, μελέτη και υπομονή.. :) οπως παντα..

γι'αυτο σβηνω και το link που υπήρχε εδωπέρα γιατι δεν εχει αλλο νοημα να το κραταω μιας και δεν εχει απαντησει κανεις και δεν μπορω να σβησω το thread και γενικότερα... ουμφ.. η δημιουργία ειναι διαχρονική παντα αλλάζει, αλλες φορές εξαφανίζεται :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/06, 11:51 από hello_earth »

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: αλλη μια δοκιμη
« Απάντηση #1 στις: 13/02/06, 11:51 »
ηχογράφησα το σκ δυο άλλα αυτοσχέδια κομμάτια, το ένα είναι μια εκδοχή του "Time in a bottle" του Jim Croce, και το άλλο μια μελωδία που κυκλοφορούσε εδω και καιρό στο μυαλό μου, δεν εχει ακόμα ονομα ούτε στοίχους με νόημα. το πρώτο κομμάτι το λέω εγω πάνω απο ενα midi αρχείο, το αλλο επίσης το λέω εγώ και παίζω κιθάρα, και η μάνα μου παίζει μίξερ, εμ - έφτιαχνε κατα τύχη μια μηλόπιτα στην κουζίνα. το zip αρχειο περιέχει τα δυο mp3 και ειναι γυρω στα 3 MB

http://rapidshare.de/files/13162253/twosongs.zip.html

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: αλλη μια δοκιμη
« Απάντηση #2 στις: 13/02/06, 12:11 »
θελει δουλειά..έχεις μια ενδιαφέρουσα χροιά, σε μερικα / πολλά σημεία εισαι εκτός...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: αλλη μια δοκιμη
« Απάντηση #3 στις: 13/02/06, 12:46 »
thanx για την αποψη. ναι τωρα που τα ξαναακουσα προσεξα λιγο πιο πολυ τα λάθη :( που η φωνή σαν να αιωρείται γυρω απο μια νότα και ακούγιεται φάλτσα - θα προσπαθήσω να βελτιώσω την φάση... :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/04, 22:36
από ectoraskriti
4 Απαντήσεις
3293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/07, 16:14
από heineken
14 Απαντήσεις
13443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/08, 21:05
από ogyon21
63 Απαντήσεις
22253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
7 Απαντήσεις
3244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 23:12
από gkou
9 Απαντήσεις
3978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 16:28
από Aggelos_chem
0 Απαντήσεις
9604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/12, 22:18
από harrisxr650
4 Απαντήσεις
2754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/12, 10:49
από DeniaHD
12 Απαντήσεις
6420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 22:12
από freemind
3 Απαντήσεις
2423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 13:19
από metalmike