Αποστολέας Θέμα: το εμβολιο της γριπης των χοιρων  (Αναγνώστηκε 18211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423

Συγκλονιστικο βιντεο δειτε το πριν το κατεβασουν  :-X
πρεπει να αφανιστη το 90 % του πληθυσμου για να αποφυγουν την περιβαλλοντικη καταστροφη?  :-X
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #1 στις: 26/11/09, 19:03 »
πρεπει να αφανιστη το 90 % του πληθυσμου για να αποφυγουν την περιβαλλοντικη καταστροφη?  :-X

...ρητορικό είναι το ερώτημα σου ή θέλεις να σου απαντήσουμε σοβαρά για το συγκεκριμένο βίντεο και το κάθε βίντεο που σκαει μύτη στο όποιο youtube?
Εγώ θα κάνω το εμβόλιο αρχές του επόμενου μήνα και υπόσχομαι πως πριν αφανιστώ θα σας ενημερώσω  :P

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #2 στις: 27/11/09, 00:59 »
Μιας και προσβλήθηκα από την γρίπη το καλοκαίρι που μας πέρασε νομιζω οτι μπορώ να πω 2 λογάκια για το συγκεκριμένο θέμα.
Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες μέρες εξαιτίας  του υψηλού πυρετού και λόγω των πραγμάτων που είχα ακούσει απο tv,net,ραδιο είχα ανησυχύσει αρκετά.Παρατηρώντας όμως την εξέλιξη της ασθένειας(ο πυρετός μειωνόταν σταδιακά μέχρι που έπεσε τελείως την τέταρτη μέρα) και μιλώντας παράλληλα με γιατρούς διαπίστωσα το εξής απλό:ότι η συγκεκριμένη γρίπη δεν είναι τίποτα το σοβαρότερο από την απλή γρίπη ή τις ιώσεις που παθαίνουμε τον χειμώνα και φυσάμε την μυτούλα μας.
Πότε μπορεί να δημιουργήσει περαιτέρω επιπλοκές?όταν πάσχουμε από χρόνια νοσήματα(οίδημα,πρόβλημα στο αναπνευστικό,καρδιά) ή σε περίπτωση που ο πάσχων δεν αναρρώσει σωστά(βγει έξω στην δεύτερη μέρα πχ) ή αν προσβάλλει κάποιον άνθρωπο σε μεγάλη ηλικία.Ότι ισχύει δηλαδή για τις απλές γρίπες,πνευμονίες κλπ.
Και όμως επί 8 μήνες τώρα ακούμε και τρομοκρατούμαστε ΣΥΝΕΧΩΣ(με ένα διάλειμμα στην προεκλογική περίοδο,στους ψηφοφόρους δεν κολλάει μάλλον) σχετικά με την συγκεκριμένη γρίπη με απώτερο σκοπό φυσικά αυτό που θα συμβεί τώρα.
Να πάει ο κοσμάκης να σκάσει το 40αρι στους κατσάμπα για να έχουν να πληρώνουν τον Γιασκεβίτσιους.Είναι να κλαις και να γελάς.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/09, 01:07 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #3 στις: 27/11/09, 01:06 »
Δεν την αντεχω αλλο την ακρατη κινδυνολογια των ειδησεων και γενικα των δημοσιογραφων. Εχουν καταντησει γραφικοι.
Το εμβολιο τους κοστιζει 3 ευρω και το πουλανε 40... Τα συμπερασματα δικα σας.
Τη γριπη την περασε ενας φιλος και ειναι πιθανο να με κολλησε και μενα. Απο αντιδραση και μονο δεν πηγα πουθενα. Την εβγαλα με ενα παυσιπονο.

Επειδη στην Ελλαδα ειμαστε των ακρων. Δεν τρεχει τιποτα, μια απλη γριπη ειναι. Τηρουμε τους στοιχειωδεις κανονες υγιεινης και ολα θα πανε καλα, εχουμε και το 2012 να σκεφτουμε.


Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #4 στις: 27/11/09, 15:44 »
 
εχουμε και το 2012 να σκεφτουμε.

Aλλο αυτο... σαν το 2000 το γνωστο millenium ή στις 6/6/06 κ αλλα πολλα ::)
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #5 στις: 27/11/09, 16:47 »
πρεπει να αφανιστη το 90 % του πληθυσμου για να αποφυγουν την περιβαλλοντικη καταστροφη?  :-X

Όχι βρε... μην ανησυχείς! Έχει βρεθεί καλύτερη λύση. Το 99,9% του πληθυσμού θα ζει με μεροκάματο 1-2 δολλάρια κι έτσι δεν χρειάζεται να πεθάνει κανείς...

Ηρέμησες?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #6 στις: 28/11/09, 18:05 »
Δεν ξερω τελικα αν ειναι για να γελασω η για να κλαψω που ο κοσμος τα πιστευει ολα αυτα...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #7 στις: 28/11/09, 18:09 »
Αυτη τη στιγμη περναω τη γριππη στο στρατοπεδο που βρισκομαι ( δε δινω περισσοτερες πληροφοριες, ομως ξερουν οι περισσοτεροι που ειμαι στρατευμενος ) και μπορω να πω πως χωρις κανενα εμβολιο και με εξαιρεση τις πρωτες 2 μερες, ειμαι μια...χαρα!!!
Με ενα απλο panadol cold & flue την περασα μια χαρα. Ακομα και χωρις Ελευθερος Υπηρεσιας μπορεσα κι εκανα 2 βαρβατες σκοπιες ( μεσα στο βραδυ με κρυο ) και το μονο που επαθα ηταν να πασχω απο αυπνια..κι οχι απο γριππη :D

Προσωπικα δεν προκειται να κανω ενα ΜΗ δοκιμασμενο εμβολιο και να εκθεσω τον εαυτο μου σε κατι που ηδη αποκτησα ανοσια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #8 στις: 28/11/09, 18:25 »
Προσωπικα δεν προκειται να κανω ενα ΜΗ δοκιμασμενο εμβολιο και να εκθεσω τον εαυτο μου σε κατι που ηδη αποκτησα ανοσια!

...κανείς δεν κάνει το εμβόλιο όταν ήδη έχει νοσήσει, αναρρώσει και αποκτήσει αντισώματα...είναι αυτονόητο.

Να πω επίσης και για το απλό αντιγριπικό εμβόλιο το οποίο κάνουν κάθε χρόνο χιλιάδες άνθρωποι στην Ελλάδα (και σε τόσες άλλες χώρες), μέσα σε αυτούς κι εγώ (μιας και έρχομαι καθημερινά σε επαφή με ένα κάρο κόσμο γριπωμένο και άρρωστο). Αυτό λοιπόν το απλούστατο εμβόλιο μπορεί-με την ίδια λογική-να θεωρηθεί ΜΗ δοκιμασμένο δεδομένου πως κάθε χρόνο σε αυτό προσθέτουν νέα στελέχη ιων.. ::)

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #9 στις: 28/11/09, 18:47 »
Δε κατάλαβα γιατί αφού περάσατε τη γρίπη χωρίς να πάθετε τπτ λέτε α μπαρούφες είναι όλα?
Στην τιβι δε λένε οτι πεθαίνουν όλοι αλλα μόνο οι υπέρβαροι με προβλήματα υγείας κλπ και πάλι οχι σίγουρα.
Είναι μούφες οι θάνατοι λέτε δλδ?

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #10 στις: 28/11/09, 18:55 »
Δε κατάλαβα γιατί αφού περάσατε τη γρίπη χωρίς να πάθετε τπτ λέτε α μπαρούφες είναι όλα?
Στην τιβι δε λένε οτι πεθαίνουν όλοι αλλα μόνο οι υπέρβαροι με προβλήματα υγείας κλπ και πάλι οχι σίγουρα.
Είναι μούφες οι θάνατοι λέτε δλδ?
Tι λες?

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #11 στις: 28/11/09, 19:12 »
Tι λες?

διάβασε και θα καταλάβεις

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #12 στις: 28/11/09, 20:23 »
Προσωπικα δεν προκειται να κανω ενα ΜΗ δοκιμασμενο εμβολιο και να εκθεσω τον εαυτο μου σε κατι που ηδη αποκτησα ανοσια!
Αυτό δεν ισχύει που λες,  κάθε εμβόλιο περνάει από δοκιμές.  Αν υπάρχει η τρομολαγνεία και παραπληροφόρηση από τα ΜΜΕ,  αντίστοιχη υπάρχει και από πολλούς πολέμιους του εμβολίου.  Δεν το λέω για σένα,  απλά όσο με ενοχλεί αυτό που κάνουν τα ΜΜΕ,  άλλο τόσο μ'ενοχλούν οι συνομωσιολογίες για τις διαβολικές φαρμακευτικές εταιρείες.  Το εμβόλιο (μ'εξαίρεση μια παρτίδα στον Καναδά νομιίζω,  που είχε κάποιες παρενέργειες) ενέχει τους ίδιους κινδύνους με οποιοδήποτε άλλο.

 Τώρα προσωπικά εγώ δεν θα το κάνω και γενικότερα είμαι ενάντιος σ'αυτό.   Ακριβώς επειδή όπως είπαν άλλοι,  δεν είναι πιο επικίνδυνο από την απλή γρίπη,  και έχω πιστεύω υγιή οργανισμό.  Χθες είχαμε μάθημα επιδημιολογίας,  και η καθηγήτρια ρωτάει "ποιοι από σας έχετε κάνει το εμβόλιο για τον ιό της νέας γρίπης"?  Σηκώνουν 2 (απ'τα περίπου 30 άτομα) το χέρι τους.  "Μάλιστα,  και ποιοι είστε ενάντιοι στον εμβολιασμό"?  Σηκώνουμε όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι χέρια  ;D.  Μετά προσπάθησε να επιχειρηματολογήσει υπέρ του εμβολιασμού,  αλλά δεν μπορώ να πω ότι έπειθε.

Βέβαια είναι αξιοπρόσεχτο το εξής:  ενώ όντως η κοινή γρίπη μπορεί να εμφανίζει μεγαλύτερη θνησιμότητα,  φαίνεται πως έχουν υπάρξει και θάνατοι σε άτομα απολύτως υγιή απ'την νέα,  κι αυτός είναι ένας παραπάνω λόγος ανησυχίας.  Έχω ακούσει για περιστατικό ατόμου υγιέστατου,  που αθλείτο συστηματικά και πέθανε απ'την γρίππη.  Μια ξαδέρφη μου την πέρασε και ήταν σχετικά βαριά,  αλλά όλα αυτά είναι σχετικά και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός.  Η γνώμη μου εν ολίγοις είναι,  αν κάποιος είναι ευπαθής σε ασθένεις,  ας το κάνει.  Αν όμως είναι υγιής δεν υπάρχει κάνενας λόγος να δώσει επιπλέον τροφή στα ΜΜΕ και λεφτά στις φαρμακευτικές εταιρείες.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #13 στις: 29/11/09, 17:19 »
Πόσος χρόνος όμως χρειάζεται για να γίνουν όλες οι απαραίτητες δοκιμές και να διαπιστωθεί πως το εμβόλιο είναι ασφαλές; Δε νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση πέρασε ο μίνιμουμ απαιτούμενος χρόνος. Δε χρειάζεται να δώσουμε μερικά ακόμα δισεκατομμύρια στις φαρμακευτικές εταιρείες απλά επειδή τρομάξαμε στην τηλεόραση. Όποιος προσέχει γενικά, είναι υγιής και ισχυροποιεί τον οργανισμό του (βιταμίνες, εχινάκια) δε πιστεύω πως έχει να φοβηθεί κάτι. Αν κάποιος πάλι έχει βεβαρημένη υγεία και κακή φυσική κατάσταση, ας πάει να το κάνει, όπως θα έκανε και εμβόλιο εναντίον της κοινής εποχιακής γρίπης.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #14 στις: 29/11/09, 17:41 »
παιδες ουτε καν το εμβολιο της εποχιακης γριπης περναει απο ΣΟΒΑΡΑ trial tests(σε σχεση παντα με αυτα που γινονται για ενα απλο φαρμακο π.χ ενα αντικαρκινικο η παυσιπονο)ποσο μαλλον αυτο.εγω δεν θα εκανα κανενα απο τα δυο αλλα ειναι χαζο να λεμε οτι γενικα δεν πρεπει καποιος να το κανει...πχ ενας 80χρονος θα επρεπε να το κανει γιατι με μια απλη γριπουλα,παρτον κατω(οπως και καποιος ασθενης που εχει AIDS).αυτα.
το ξερω πως εχω δικιο :P :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #15 στις: 29/11/09, 17:57 »
Εφόσον κάποιος έχει εμπειρία με την διαδικασία δημιουργίας εμβολίου και ελέγχου αυτού ας μιλήσει για το αν όντως υπήρξαν επαρκείς δοκιμασίες.  Εγώ προσωπικά δεν το ξέρω,  αλλά επειδή δεν έχω "conspiracy theory fever",  θα πιστέψω όταν μου το λένε άτομα που ξέρουν περισσότερα (για να εξηγούμαστε δεν εννοώ τα ΜΜΕ,  αλλά καθηγητές στην σχολή κλπ).  Επίσης να σημειωθεί ότι το εμβόλιο αυτό δεν είναι παρά μια παραλλαγή του κανονικού αντιγριπικού εμβολίου...  Όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει κι εδώ  http://favloskyklos.blogspot.com/.  Είπα και πριν,  ούτε εγώ πιστεύω πως είναι απαραίτητο και δεν θα το κάνω (έχω την εντύπωση ότι μπορεί να είμαι στα αρχικά στάδια της γρίπης έτσι κι αλλιώς),  αλλά δεν έχει να κάνει με αηδίες περί ανασφάλειας του εμβολίου.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #16 στις: 29/11/09, 18:20 »
SneakySneaky.θα μπορουσα να ρωτησω τι σχολη κανεις?η τεσπα οι καθηγητες τι σχολης ειναι?χωρις καμια ειρωνια!
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #17 στις: 29/11/09, 18:37 »
Ιατρική.  Και για να σε προλάβω δεν μιλάω για μεγαλοκαθηγητές που μπορεί να έχουν συμφέροντα (κάτι που θα σκευτόμουν κι εγώ),  αλλά για λέκτορες κλπ.  Εφόσον βέβαια αυτό είναι που είχες στο μυαλό σου.  :)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #18 στις: 29/11/09, 18:45 »
οχι καμια σχεση απλα επειδη και εγω εχω ρωτησει καθηγητες(φαρμακευτικη)και εχω μιλησει με παιδια που δουλευουν στην novartis ειπα οτι ειπα.κανενα εμβολιο δεν εχει σοβαρα trials.αλλωστε η μελετη της εποχιακης γριπης γινεται 9 μηνες πριν βγει το εμβολιο.αν δεν κανω λαθος βασιζεται στην μελετη των περιστεριων(κοπρανα κτλ)του δυτικου ημισφαιριου βασιζομενοι παντα στην γριπη της τρεχουσας χρονιας και προσπαθουν να προβλεψουν την γριπη της επομενης....
Οσον αφορα τα trials των απλων φαρμακων επειδη δεν υπαρχει deadline πιστεψε με ειναι πολυ πιο αυστηρα.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #19 στις: 29/11/09, 19:14 »
Κοίτα,  επειδή όπως είπα δεν ξέρω τίποτα περί της διαδικασίας δημιουργίας εμβολίου πάω πάσο.  Στην τελική καθηγητές φαρμακολογίας μπορεί να ξέρουν περισσότερα από επιδημιολόγους,  αλλά αν κατάλαβα καλά αυτά που λες,  τους ίδιους κινδύνους μπορεί να ενέχει το εμβόλιο της κοινής γρίπης δεδομένου ότι ούτε αυτό περνάει απο σοβαρά κλινικά τεστ.  Επομένως δεν υπάρχει περεταίρω λόγος ανησυχίας για το νέο. 
ειναι χαζο να λεμε οτι γενικα δεν πρεπει καποιος να το κανει...πχ ενας 80χρονος θα επρεπε να το κανει γιατι με μια απλη γριπουλα,παρτον κατω(οπως και καποιος ασθενης που εχει AIDS)
Αυτό πιστεύω κι εγώ. 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #20 στις: 29/11/09, 19:25 »
Ας παραθεσω κι εγω τι γνωριζω, εχοντας πολυ κοντινο μου προσωπο στο ΚΕΕΛΠΝΟ (Κεντρο Ελεγχου κ Προληψης Νοσηματων).

Η γριπη αυτη δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια κανονικη γριπη.

Ωστοσο, εξαιτιας του οτι ειναι μια πρωτοεμφανιζομενη νοσος για τον ανθρωπο, εχει καποιους παραπανω κινδυνους. Στατιστικα, προβλημα εχουν μονο οι ευπαθεις ομαδες. Παρόλ' αυτα, καλο ειναι αν καποιος εχει ενδειξεις, να μην το αγνοησει.

Οσα λεγονται δεν ειναι κινδυνολογια, εχουν πεθανει ατομα απο αυτο τον ιο, οπως κ απο τον κανονικο ιο της γριπης. Απλα, τα ΜΜΕ υπερβαλουν οπως κανουν με ολα τα θεματα.

Ο,τι λεγεται για το εμβολιο ισχυει. Οντως δεν εχει τεσταριστει απολυτα σωστα κ υπολειπεται κι αλλων δοκιμων, ενω πουλιεται στο 10πλασιο της τιμης του.

Και κατι ακομα: Υπαρχουν σοβαρες υπονοιες οτι ο ιος ειναι προϊον εγραστηριων μεγαλων φαρμακοβιομηχανιων, με στοχο να πουληθουν εμβολια...προσωπικα, φοβαμαι πως αυτο θα το βλεπουμε πολυ συχνα στο μελλον.

Κ το ακομα χειροτερο: Τα δημοσια νοσοκομεια σταματησαν να κανουν το τεστ για τον ιο. Πλεον, μονο σε ιδιωτικα νοσοκομεια κ κοστιζει 180 ευρω!!! Μαλιστα, δεν υπαρχει εγγραφη η απαγορευση αυτη, αλλα εχει περασει με προφορικες εντολες, ωστε να μην μπορει να γινει κατι νομικα. Μονη λυση τα καναλια, που εχουν γινει τα συγχρονα δικαστηρια...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #21 στις: 29/11/09, 19:36 »
Κοίτα,  επειδή όπως είπα δεν ξέρω τίποτα περί της διαδικασίας δημιουργίας εμβολίου πάω πάσο.  Στην τελική καθηγητές φαρμακολογίας μπορεί να ξέρουν περισσότερα από επιδημιολόγους,  αλλά αν κατάλαβα καλά αυτά που λες,  τους ίδιους κινδύνους μπορεί να ενέχει το εμβόλιο της κοινής γρίπης δεδομένου ότι ούτε αυτό περνάει απο σοβαρά κλινικά τεστ. 

αυτο λεω...αν ερχοταν ενα παιδι στην ηλικια μας στο φαρμακειο και ζητουσε την γνωμη μου για το αν θα πρεπει να κανει το εμβολιο εγω θα του ελεγα οχι(αν βεβαια δεν ειχε προβληματα υγειας κτλ κτλ).αν ερχοταν ομως ενας παππους(πχ ο παππους μου)που ειναι 80 θα τον συμβουλευα να το εκανε...δλδ δεν χωραει γενικευση το θεμα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #22 στις: 29/11/09, 23:10 »
SneakySneaky, στο φαυλος κυκλος εσυ γραφεις;

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #23 στις: 29/11/09, 23:29 »
Όχι,  απλά το παρακολουθώ.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #24 στις: 30/11/09, 15:55 »
Όχι,  απλά το παρακολουθώ.

Να φαναστω καποιος συμφοιτητης απο Ιατρικη (Αθηνας;); Ειναι παντως αρκετα καλα γραμενα τα ποστ..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
62 Απαντήσεις
19552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 16:15
από Cuenca_60R