Αποστολέας Θέμα: Κάρτα ήχου  (Αναγνώστηκε 8226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheEnd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Κάρτα ήχου
« στις: 27/10/13, 21:12 »
Καλήσπερα, θα ήθελε ένας φίλος να κάνει ηχογράφηση στο pc του φωνή μόνο, έχει ένα μικρόφωνο (e8455 SENNHEISER) κι ρωτάω αν χρειάζεται να αγοράσει κι κάρτα ήχου εξωτερική(laptop) για ηχογραφήσεις youtube και δείγματα για αλλού καλλιτέχνες.Ευχαριστώ (κι αν γίνεται να προτείνεται μια)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #1 στις: 27/10/13, 21:29 »
Καλο θα ηταν να εχει μια εξωτερικη καρτα ηχου ( οχι μονο για λογους ποιοτητας, αλλα και για λογους καλυτερης διαχειρισης των πορων του συστηματος ). Σε τι οριο κινειται οικονομικα;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheEnd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #2 στις: 27/10/13, 21:31 »
To πολύ 100 ευρώ, μήπως φταίει ότι ηχογραφεί με το πρόγραμμα AVS Audio Editor γιαυτό βγαίνει πολύ χαμηλή ποιότητα;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #3 στις: 27/10/13, 21:43 »
Το προγραμμα δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα του ηχου ( εκτος εαν εχει ρυθμισει το προγραμμα να αποθηκευει σε mp3 οτιδηποτε κι αν κανει, οποτε εκει εχουμε απλως λαθος ρυθμιση ). Η on board καρτα ηχου των υπολογιστων δεν ειναι ο,τι καλυτερο για ηχογραφησεις.

Εφοσον χρειαζεται μονο ενα καναλι για μικροφωνο, μπορει να κινηθει στις παρακατω επιλογες:

ESI Maya 22 USB

Alesis IO|2 express

Tascam US 122 MK2


Το καλο με τις παραπανω καρτες ειναι η δυνατοτητα να τις αξιοποιησεις και για μελλοντικη αναβαθμιση του συστηματος ( οπως πχ με την αγορα ενος πυκνωτικου μικροφωνου ή την αναγκη για ταυτοχρονη ηχογραφηση 2 καναλιων, οπως κιθαρας και φωνης ).

Υποψιν, οι τιμες αφορουν το συγκεκριμενο site το οποιο χρησιμοποιω ως σημειο αναφορας. Καλο θα ηταν οποια καρτα κι αν αποφασισεις να παρεις να κοιταξεις και σε αλλα καταστηματα για την τιμη πωλησης της.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheEnd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #4 στις: 12/11/13, 01:51 »
Ευχαριστώ πολύ!
Καμιά γνώμη για αυτές:
http://www.thomann.de/gr/yamaha_audiogram_3.htm
http://www.thomann.de/gr/m_audio_m_track.htm




Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #5 στις: 12/11/13, 03:45 »
Την Yamaha την προτεινα αρκετες φορες στο παρελθον σε αντιστοιχα thread, ομως αυτη τη στιγμη στο χωρο εχουν μπει νεες καρτες με καλυτερα χαρακτηριστικα ( κυριως σε bit depth και sample rate ), οποτε την εβαλα στο χρονοντουλαπο. Με τα ιδια χρηματα μπορεις να παρεις οχι μονο καλυτερη καρτα, αλλα και με 2 καναλια προενισχυσης μικροφωνων.

Αυτη η M AUDIO μου θυμιζει εντονα ( σε σχεδιο και κατανομη των λειτουργιων ) την Alesis IO2, ομως επειδη δεν την εχω δοκιμασει, δεν ξερω εαν ειναι καλη ή οχι.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheEnd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #6 στις: 21/11/13, 18:12 »
Είχα σκοπό να του πάρω την M-audio, αλλα έχει εξαντηληθεί κι μας πρότεινε ο πωλητής την lexicon alpha παρόμοια τιμή.. Γνωρίζει κανείς τίποτα γιαυτήν ή να πάω να πάρω την yamaha?

Αποσυνδεδεμένος GusN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #7 στις: 21/11/13, 18:47 »
Εφοσον χρειαζεται μονο ενα καναλι για μικροφωνο, μπορει να κινηθει στις παρακατω επιλογες:

ESI Maya 22 USB

Alesis IO|2 express

Tascam US 122 MK2




Από αυτές που έγραψε ο freemind, έχω την Alesis και την Tascam. Μεταξύ των δύο, θα έλεγα την Tascam χωρις δευτερη σκέψη.

Η Alesis δεν είναι άσχημη για τα λεφτά της, έχει και insert που είναι βολικό και δεν το βρίσκεις σε πολλές κάρτες αυτής της τιμής, και είναι με legacy usb που πρακτικά σημαίνει ότι δουλεύει παντού... αλλα είναι πολύ φτηνή κατασκευή!
Με το που θα την πιάσεις, θα δεις το ελαφρύ πλαστικό που είναι φτιαγμένη και σε σχέση με την μεταλλική, πιο βαριά και πιο "heavy duty" ας πουμε Tascam,  κατά 99% θα διαλέξεις την US122  :)


Όσο για την m-audio που αναφέρθηκε, είναι όντως πανομοιότυπη με την io|2. Την πήρε ένας φίλος μου πρόσφατα, και απο μια γρήγορη ματιά είδα αυτά που έγραψα παραπάνω για την io|2.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #8 στις: 21/11/13, 20:24 »
Δεν ξερω κατα ποσο το υλικο κατασκευης μπορει να ορισει την ποιοτητα μιας καρτας, ομως γενικοτερα σε αυτη την τιμη οι καρτες εχουν αρκετα "α-περιττα" υλικα, λογω μειωμενου κοστους παραγωγης.

Δυστυχως, απο τη δικη μου σκοπια, πρεπει να αναφερω πως πολλοι πελατες που εχουν tascam, ουκ ολιγες φορες με "ενοχλουν" ( και με παρενοχλουν :P ) για προβληματα συμβατοτητας με τα windows και τα daw. Πολλες φορες η καρτα αρνειται να μπει σε master mode μεσα στο DAW, ενω αλλες φορες πεισμωνει στο sample rate και δεν δεχεται αλλαγη ( κι αυτο ακομα και σε windows XP που μεχρι προσφατα μπορω να πω πως ηταν το μονο σταθερο σημειο αναφορας φτηνων καρτων και συμβατοτητας ).

Αλλα μην μπερδευομαστε με ολα αυτα. Σε αυτο το ευρος τιμων οι καρτες λιγο πολυ εχουν συγκεκριμενα "θεματα" ποιοτητας και αποδοσης, οποτε απλως επιλεγεις ο,τι σου φανει πιο "καλο" απο χαρακτηριστικα ( και μιλαμε για ελαχιστςε διαφορες, ακομα και στο DR ή και στο THD της καθε καρτας ανα καναλι εισοδου/εξοδου ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheEnd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #9 στις: 22/11/13, 00:05 »
Είχα σκοπό να του πάρω την M-audio, αλλα έχει εξαντηληθεί κι μας πρότεινε ο πωλητής την lexicon alpha παρόμοια τιμή.. Γνωρίζει κανείς τίποτα γιαυτήν ή να πάω να πάρω την yamaha?
Συγνώμη για το quote απλά επειδή θα πάω αύριο για την αγορά.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #10 στις: 22/11/13, 10:07 »
Έχω την Lexicon Alpha και δηλώνω υπερευχαριστημένος!!! Δυστυχώς δεν την έχω συγκρίνει με άλλες κάρτες USB, όμως για τα λεφτά της (και για τη χρήση που θέλω, δηλ. για απλές σπιτικές ηχογραφήσεις κιθάρας & synth και για παίξιμο/ηχογράφηση με guitar & drum VSTs που και που) είμαι απόλυτα καλυμμένος. Ερχεται με το λογισμικό Cubase LE, αλλά και με το Reaper που την δοκίμασα δουλεύει άψογα. Hope this helps!  ;D


http://www.skroutz.gr/c/901/mousikos-eksoplismos-ypologist.html?keyphrase=LEXICON+ALPHA
 
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #11 στις: 22/11/13, 11:56 »
Εφοσον χρειαζεται μονο ενα καναλι για μικροφωνο, μπορει να κινηθει στις παρακατω επιλογες:

ESI Maya 22 USB
Alesis IO|2 express
Tascam US 122 MK2

freemind, τι γνώμη έχεις για την Steinberg UR22; Είναι καλύτερη συγκριτικά με τις προαναφερθείσες; Γενικά αξίζει τον κόπο (προκειμένου για ηχογράφηση στο σπίτι) να ανέβει κανείς μέχρι τα 150 Ευρώ όπου υπάρχουν πολλές άλλες δελεαστικές προτάσεις ή μπορεί να γίνει εξίσου ικανοποιητική δουλειά με μια φτηνότερη κάρτα;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #12 στις: 22/11/13, 13:37 »
Ειναι μια υλοποιηση μεταξυ Steinberg και Yamaha ( η τελευταια κατεχει το πλειοψηφικο πακετο της πρωτης εξαλλου ), οποτε εχει αρκετα καλα χαρακτηριστικα. Δεν την εχω δοκιμασει, οποτε μονο βαση χαρακτηριστικων μπορω να πω πως ειναι καλη ( και δινει και πολλα για την τιμη της ).

Γενικα, μεχρι 150-200€ ειναι καρτες που κανουν για σπιτικες παραγωγες ( εξαιρουνται καρτες που προσφερονται μαζι με software κυριως, οπως κατι pod, κλπ ) και με αντιστοιχο περιφερειακο εξοπλισμο ( ενα καλο μικροφωνο, καλη ακουστικη στο rec room, κλπ ) μπορεις να πετυχεις αξιοπρεπεστατα αποτελεσματα ( ενδεχομενως πολλες φορες καλυτερα απο "επαγγελματιες" του χωρου :D ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #13 στις: 22/11/13, 15:06 »
Kι εμένα μού φάνηκε πολύ καλή, ειδικά καθώς σε Βρετανικά καταστήματα είναι φτηνότερη απ' ό,τι στον Thomann. Στην πράξη βέβαια δεν ξέρω πόσο επηρρεάζουν την ποιότητα του ήχου χαρακτηριστικά όπως π.χ. το sampling rate των 192ΚΗz σε σχέση με ένα χαμηλότερο. Εννοώ πάντα για μια απλή ερασιτεχνική ηχογράφηση στο σπίτι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κάρτα ήχου
« Απάντηση #14 στις: 22/11/13, 15:22 »
Γενικα τα 192KHz sample rate ειναι στην ουσια μια διαδικασια της καρτας που στηριζεται στο oversampling ( με λιγα λογια ειναι μια "τεχνητη" διαδικασια διπλασιασμου των 96KHz, περα απο το oversampling που κανει η ιδια η καρτα για τα φιλτρα της  ) και ουσιαστικα σε μια σπιτικη ηχογραφηση δεν εχει κανενα λογο να εφαρμοζεται. Με 48KHz και 24bit κανεις μια αξιοπρεπη σπιτικη ηχογραφηση.

96KHz πετυχαινεις σε studio που "σεβονται" τον ηχο τους και χρησιμοποιουν ολοκληρωμενα συστηματα ( τυπου Pro Tools HD και Pyramix ) και τα 192KHz ειναι καθαρα για συγκεκριμενες παραγωγες ( DVD audio, Blu Ray, κλπ ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 01:31
από Abaddon
7 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 23:42
από nikoslykos
2 Απαντήσεις
9034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/12, 22:26
από ManMan
6 Απαντήσεις
3468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/13, 23:37
από Pavl0s
2 Απαντήσεις
5327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/13, 10:32
από freemind
5 Απαντήσεις
7302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/14, 14:11
από freemind
11 Απαντήσεις
9467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/14, 11:57
από freemind
10 Απαντήσεις
5640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 20:56
από genas
4 Απαντήσεις
8981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/14, 22:01
από vaig3
4 Απαντήσεις
4014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 16:23
από guitalele