Αποστολέας Θέμα: Πως μπορω να πλησιάσω να φτιαξω εναν ήχο,που να μοιαζει σαν αυτον του Santana?  (Αναγνώστηκε 12339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Καλησπέρα.Ειμαι υποστηρικτης της μουσικής του Σαντανα..αλλα οπως πολλοι προσπαθω να φτιαξω εναν ηχο που να μοιαζει με αυτουνου χωρις κανενα ιδιεταιρο αποτελεσμα.εννοειται οτι παιζει και ο εξοπλισμος και τα δαχτυλα ρολο...εχει κανεις καμια ιδεα να με βοηθησει? ¨)Ευχαριστω πολυ Τασος..

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τί έχεις κάνει μέχρι τώρα για να τον πλησιάσεις??

Μας δίνεις μηδενική πληροφόρηση για το τί έχεις σαν εξοπλισμό..
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος carvinboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Ο Σαντάνα έχει χαρακτηριστικά, δλδ μελωδίες πάνω από Salsa ρυθμούς,
συνήθως minor pentatonic (Europa, The Healer)  και Dorian Modal (Oye como va, Samba pa ti εισαγωγή) ύφος στο σόλο
και αν δεν κάνω λάθος τώρα παίζει με PRS και έχει σύστημα sustain μέσα στην κιθάρα.
  Θεωρώ ότι καλό θα ήταν να πάρεις μια κιθάρα, αν δεν έχεις, που να έχει ικανότητα στη μονοφωνία
δλδ να παίζεις πχ μια νότα και να έχει διάρκεια (sustain). Κιθάρες τέτοιου τύπου θεωρώ ότι είναι πχ Carvin, PRS.
Και από Gear οπωσδήποτε κάτι tube, ή amplifier ή pre-amp και στη ρύθμιση όχι full gain.
Αυτά είναι συμπεράσματα δικά μου και απόψεις μου, δεν σου λέω de facto, απλά κι εγώ τον έχω μελετήσει σε κάποιο βαθμό επειδή μ'αρέσει κυρίως συνθετικά,
όχι τόσο παιχτικά και τεχνικά.   
Ελπίζω να βοήθησα σε κάτι.
 

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Κυρίως παίζει κιθάρες με διπλούς μαγνήτες τύπου Les Paul (παλαιότερα SG τώρα PRS κτλ).
Βγαίνει με Mesa/Boogie ενισχυτές (ο περίφημος Mark I χάρη στον Sa έγινε γνωστός) αλλά ποτέ full gain.

Το δύσκολο για να πιάσεις τον ήχο του είναι -όπως μου είχε πει πολύ γνωστός κιθαρίστας- ότι ο Sa σε κάθε τραγούδι αλλάζει όλες τις ρυθμίσεις του ενισχυτή. Και αρκετές φορές ακόμα και μέσα στο ίδιο το κομμάτι....
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πλεον παιζει περισσοτερο με Dumble και λιγοτερο με Boogie.

Αν και δεν ειμαι γκουρου στον εξοπλισμο (καμια σχεση), θα ξεκιναγα απο μια ογκωδη μαονενια κιθαρα. Ο ηχος του Σαντανα ειναι πολυ "ξυλινος". PAF, οχι πολυ hot, μαγνητες και, αν και δεν ξερω αν ο ιδιος το κανει η ειναι η κιθαρα του ετσι, θα ειχα το tone απο τη μεση και κατω. ΠΟΛΥ εντονο ατακ στην χορδη απο τη μερια σου και γενικα πολλη προσοχη στις δυναμικες. Απο ενισχυτες, νομιζω οτι ο μαρσαλενιος ηχος γενικα θα σου κανει.

Σε γενικες γραμμες, νομιζω οτι εχει πολυ ομοιο ηχο με τον Σλας, απλα ο τελευταιος ειναι πιο γκαζωμενος.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελος, να θυμισω οτι η ΠΡΣ σαντανα ειναι κιθαρα ελαχιστης κλιμακας, δηλαδη 24,5 ιντσων. Αυτο δυσκολα θα το βρεις σε αλλη κιθαρα, και λογικα παιζει το ρολο του, αν και περισσοτερο στο χερι, παρα στον ηχο.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
[Λιγο off-topic]
Πολύ ενδιαφέρον θέμα:) Δεν θα ήταν καλό να φτιαχτεί ένα μέρος στο φόρουμ που να υπάρχουν παρόμοιες ερωτήσεις για άλλους κιθαρίστες? Συμβουλές δηλαδή για το πως να πλησιάζουμε τον ήχο τους με τον δικό μας εξοπλισμό.
[πλουπ]

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
^^^ Σωστό. Και μια κατηγορία για reviews ή ακόμα και A/B testing, θα είχε τρελό ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στο θέμα μας τώρα.


Για πες μας λίγο...
1)...τι ενισχυτή έχεις.
2)...τι κιθάρα έχεις (και αν της έχεις αλλάξει τίποτα).
3)...τι πετάλια/πεταλιέρα έχεις, αν έχεις.
4)...τι κινήσεις έχεις κάνει για να πιάσεις τον ήχο του.
5)...ακριβώς τον ήχο του santana που σου αρέσει, από κάποιο βιντεάκι στο youtube για παράδειγμα.

Γενικότερα τώρα και έχοντας κατά νου τον ήχο του στο smooth...
Ο ήχος είναι πολύ παχύς και κρεμώδης. Ίσως ένα big muff (distortion πετάλι) κάνει κάποια δουλειά. Με μονό μαγνήτη αποκλείεται να τον προσεγγίσεις αυτόν τον ήχο. Διάλεξε bridge μαγνήτη με χαμηλωμένο tone (3-5). Ανέβασε το ύψος του μαγνήτη ώστε να πιάνει ο ενισχυτής το attack της πένας. Τόνισε περισσότερο τις μεσσαίες συχνότητες.

Επίσης, πιστεύω πως σημαντικό στοιχείο στον ήχο του είναι και ο τρόπος που χτυπά τις χορδές. Προσπάθησε έτσι ώστε η πένα να "γλύφει" τη χορδή, να σέρνεται για 2-3mm κάθετα σε αυτήν.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/12/09, 18:11 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Διπλό μαγνήτη στον λαιμό.
Tone control εντελώς κλειστό.
Βάλε και κανα tubescreamer, αλλά μόνο ως boost.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Θεωρω πως το θεμα ''πως να ακουγομαι σαν τον ΧΨΩ" δεν εχει απαντηση.
Ο καθενας εχει το δικο του εξοπλισμο. Τη δικη του κιθαρα και τα δικα του χερια και αυτια.
Το πιο ευκολο στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι να πεις παρε μια PRS και ενα Boogie. Αλλα και παλι τον ηχο του δε θα τον πλησιασεις και πολυ.

Σε οσους λοιπον ζητουν τετοιες απαντησεις λεω πως καλο ειναι να παρουν εναν ενισχυτη που να τους αρεσει, μια κιθαρα και να ψαχτουν να βρουν ενα ηχο που κανει ''κλικ'' στα αυτια τους.


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραία όλα αυτά, τα δαχτυλάκια του τα πουλάνε πουθενά??.... ;D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Kalhspera.Eyxaristw gia to endiaferon paidia :) me exei talaipwrhsei arketa auto t thema me ton hxo pou na moiazei san ayton tou santana..to na ton piaseis 100 % dn ginetai alla toulaxiston na ton plhsiaseis dn einai kai toso akatorthwto..sxetika me ton eksoplismo exw mia {{{{Gibson les paul standard Ebony,enan Marshall  AVT 100,ena Boss Distortion pedal,kai mia petaliera zoom G2.}}}..

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραία όλα αυτά, τα δαχτυλάκια του τα πουλάνε πουθενά??.... ;D ;D
Σιγά τη λεπτομέρεια τωρα!  :P

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Gibson les paul standard Ebony,enan Marshall  AVT 100

Παρε επειγοντως καλυτερο ενισχυτη αν εχεις τα χρηματα. Γιατι ειναι κριμα να ακους αυτη την κιθαρα σε αυτον τον ενισχυτη...


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια και έχεις πεταλιέρα... Ψάξε μήπως υπάρχει κάποιο forum στο οποίο μοιράζονται presets για zoom πεταλιέρες.

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Einai polu vasiko alla me exei volepsei ews twra se ola ta stul mousikhs o marshall..entaksei mesa boogie den tha dina me thn kamia xrhmata, na parw giati tha mporousa aneta na ftiaksw ta EQ gia na akougetai kai o marshall etsi..an oxi auta p exei ap'thn mana tou tote me prostheta effects to  eimai apoluta sigouros pws to petuxainw..oso anafora gia to overdrive tou santana..ektos apo to gnwsto Tubescreamer p xrhsimopoiei ana diasthmata exete upopsin sas ti allo xrhsimopoiei?giati pisteuw oti exei krathsei palia petalia allhs epoxhs ?gi'auto exei toso idietairo hxo,,

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όταν έχεις mark I και dumble δεν χρειάζεσαι πετάλια overdrive, πίστεψε με... ;)

Το εφφε που χρησιμοποιεί συχνότερα είναι το volume της κιθάρας του.
(Σαν tone shaping tool, δεν μιλάω για volume swells)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Για αμεσα αποτελεσματα παρε ή κατεβασε το gear box της LINE 6 εκει σου δινει ον λαϊν σετινκς για την κιθαρα ανα κιθαριστα , τραγουδι κλπ. 

http://line6.com/software/index.html?submit_form=set&name=GearBox

εκει θα βρεις και τον αγαπητο σε ολους Σαντανα.  (ακου εδω ενα φτωχο πλυν τιμιο παραδειγμα  http://www.box.net/shared/neue2c650u
)
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Οπως ειπαν και τα παιδια, ο ηχος του ειναι κυριως προϊον ενισχυτων boogie και dumble. Με εναν λαμπατο ενισχυτη ταξης Α πουσαρισμενο θα μπορεσεις να παρεις γενικα αυτο το fluid violin-like ηχο, πιθανως και με ενα clean boost απο μπροστα. Γενικα θελει προσοχη με τα πριμα για να πετυχεις τον ηχο του και φυσικα κιθαρα με διπλους (που εχεις οποτε δεν το αναφερω). Αναλογα με το ποσο bright ειναι η κιθαρα σου/μαγνητες, θα πρεπει να κλεισεις αναλογα και τα tone controls της κιθαρας λιγο εως πολυ. Ενας compressor επισης θα βοηθουσε αρκετα αλλα οχι με extreme settings μιας και θα θες να κρατησεις τις δυναμικες και να τις ελεγχεις με το χερι και το volume της κιθαρας.
Θα ελεγα οτι θα ειναι πολυ πιο ευκολο να πλησιασεις τον ηχο του με καποιον λαμπατο class A μιας και τεινουν οταν πουσαρονται να παραμορφωνουν πιο "γλυκα" απο οτι οι AB class ενισχυτες και να κομπρεσσαρουν περισσοτερο. Με εναν τετοιο συνδυασμο πετυχαινεις μπολικο sustain χωρις να εχεις υπερβολικο drive και με τις καταλληλες ρυθμισεις στο EQ του ενισχυτη και στα controls της κιθαρας θα παρεις αυτο που θες.
Δεν θες να βαλεις πολυ presence στo EQ και τα πριμα θα τα βαλεις αναλογα με την ενταση του ενισχυτη, Αν πχ παιζεις με καποιον ταξης Α αλλα λιγα watt και μπορεις να τον τερματισεις, τοτε πιθανως να μην χρειαστει να αφαιρεσεις πολλα πριμα, μιας και οπως ειπα, οσο πουσαρεις τετοιους ενισχυτες, τοσο ο ηχος τους γινεται πιο "στρογγυλος" και γλυκος με μπολικο compression και sustain.
Tωρα με τον ενιχυτη που εχεις, δυσκολα θα βγαλεις ακριβως τον ηχο που θες, αλλα ισως μπορεσεις να κανεις με την πεταλιερα σου (δεν την γνωριζω οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω) αν εχει κατι απο οσα σου προτειναν τα παιδια κι εγω. Πχ αν εχει εξομοιωση κανενος mark boogie ενισχυτη η κανενος class A, δοκιμασε να παιξεις με αυτους και φερσου τους οπως θα φεροσουν αν ειχες τον πραγματικο ενισχυτη. Οτι διορθωσεις χρειαζεσαι μετα καντες με boost, eq & compressor.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dread12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Roscoe Beck
    • Προφίλ
Άν ήμουν στην θέση σας θα έπαιρνα ένα GNX3000 Guitar Workstation ή το GNX4 της Digitech, τα οποία διαθέτουν ένα sound patch, το "CARLOS", που αναπαράγει πιστά τον ζεστό και παχύ ήχο του Carlos Santana. Πάει καλά που ο αδερφός μου έχει στο studio του ένα τέτοιο πολυεφφέ.





Το συγκεκριμένο patch δουλεύει θαυμάσια πάνω σε μια Stratocaster με 3 μονοπήνιους μαγνήτες (μην αναφέρω και το εξίσου εξαιρετικό αποτέλεσμα σε μια οποιαδήποτε κιθάρα με διάφορα pickup configurations - από τα κλασικά HSS και ΗΗ μέχρι τα πιο "βαριά" HSH και HHH).


Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά με το tone στη μέση της Les Paul μου στον Rivera με το Vol στο 6 και το master στο 2 τα πρίμα στο +1 τις μεσαίες στο 6 και τα μπάσα στο +7, presence 7 και Focus 6........ έχω σχεδόν SANTANA ήχο.

Αποσυνδεδεμένος Napoleon66

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
έχω μια lp με τους stock μαγνήτες,1 vox tonelab st και έναν roland 15x


καμιά βοήθεια?


 :-[

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά το καλοκαίρι στο ΟΑΚΑ έχω την αίσθηση ότι έπαιζε με Orange ενισχυτή; Ή μήπως ήταν Mesa κεφάλι και Orange καμπίνα (περίεργο, αλλά θυμάμαι κάτι Orange πίσω του στο stage). Άσχετο θα μου πείτε, αλλά μου κίνησε την περιέργεια τώρα που είδα τη συζήτηση.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
οχι επαιζε με οραντζ..καλος ενισχυτης αλλα δ αξιζει σε σχεση με τουσ βοογιε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
5159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/06, 18:43
από Spilios
6 Απαντήσεις
59253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:04
από Stergios Kourou
9 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/07, 18:52
από Χρυσάνθη
7 Απαντήσεις
3252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 09:10
από Stergios Kourou
34 Απαντήσεις
12867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 16:03
από apressas
3 Απαντήσεις
3236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 11:23
από Mattrach
5 Απαντήσεις
5842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
0 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 21:44
από Dagoth
2 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/21, 03:15
από StronGHolD
0 Απαντήσεις
2315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/21, 14:30
από BitCollector