Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.  (Αναγνώστηκε 43742 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #25 στις: 12/02/08, 17:46 »
ο κόντρα τενόρος έχει ψηλότερη έκταση και αγγίζει τις νότες της soprano...δεν έχω τέτοιες νότες ούτε δυνατότητες μάλλον. Απλά είμαι ένας ψηλός τενόρος (εννοείται όλα αυτά με σοβαρή εκπαίδευση τα τελευταία 4 χρόνια).

ερώτηση: κάνεις κλασσικό τραγούδι? έχεις δοκιμάσει ποτέ το μοντέρνο και την rock τοποθέτηση? γιατί αντιλαμβάνομαι ότι όσα γράφεις αφορούν καθαρά κλασσική παιδεία και το μοντέρνο είναι εντελώς άλλο πράγμα το οποία πιθανότατα θα σε πάει και πιο ψηλά σε νότες.

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #26 στις: 12/02/08, 17:54 »
ο κόντρα τενόρος έχει ψηλότερη έκταση και αγγίζει τις νότες της soprano...δεν έχω τέτοιες νότες ούτε δυνατότητες μάλλον. Απλά είμαι ένας ψηλός τενόρος (εννοείται όλα αυτά με σοβαρή εκπαίδευση τα τελευταία 4 χρόνια).

ερώτηση: κάνεις κλασσικό τραγούδι? έχεις δοκιμάσει ποτέ το μοντέρνο και την rock τοποθέτηση? γιατί αντιλαμβάνομαι ότι όσα γράφεις αφορούν καθαρά κλασσική παιδεία και το μοντέρνο είναι εντελώς άλλο πράγμα το οποία πιθανότατα θα σε πάει και πιο ψηλά σε νότες.
Ισα ισα που το κλασσικο τραγουδι το αποφευγω...αν και αθελα μου καποιες νοτες μερικες φορες αποκτουν μια χροια με μεγαλυτερο βαθος που μοιαζει με τενορου οπερας...προσπαθω εναγωνιως να κρατησω τη χροια μου αυθεντικη...οταν λες μοντερνο τραγουδι τι ακριβως εννοεις?συγχρονο pop?

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #27 στις: 12/02/08, 17:56 »
ο κόντρα τενόρος έχει ψηλότερη έκταση και αγγίζει τις νότες της soprano...δεν έχω τέτοιες νότες ούτε δυνατότητες μάλλον. Απλά είμαι ένας ψηλός τενόρος (εννοείται όλα αυτά με σοβαρή εκπαίδευση τα τελευταία 4 χρόνια).

ερώτηση: κάνεις κλασσικό τραγούδι? έχεις δοκιμάσει ποτέ το μοντέρνο και την rock τοποθέτηση? γιατί αντιλαμβάνομαι ότι όσα γράφεις αφορούν καθαρά κλασσική παιδεία και το μοντέρνο είναι εντελώς άλλο πράγμα το οποία πιθανότατα θα σε πάει και πιο ψηλά σε νότες.
Ισα ισα που το κλασσικο τραγουδι το αποφευγω...αν και αθελα μου καποιες νοτες μερικες φορες αποκτουν μια χροια με μεγαλυτερο βαθος που μοιαζει με τενορου οπερας...προσπαθω εναγωνιως να κρατησω τη χροια μου αυθεντικη...οταν λες μοντερνο τραγουδι τι ακριβως εννοεις?συγχρονο pop?

Το να κρατήσεις την χροιά σου αυθεντική σε όλες τις βαθμίδες της φωνής σου και παρά τις διάφορες επιρροές είναι το μεγάλο στοίχημα κάθε τραγουδιστή. Μακάρι να τα καταφέρεις στο ακέραιο. Σαν μοντέρνο τραγούδι αναφερόμαστε σε όλα τα σύγχρονα είδη τραγουδιού που δεν βασίζονται στην κλασσική τοποθέτηση. Δηλαδή rock, pop, metal κτλ. Κάνεις κάπου μαθήματα?

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #28 στις: 21/02/08, 03:08 »
ο κόντρα τενόρος έχει ψηλότερη έκταση και αγγίζει τις νότες της soprano...δεν έχω τέτοιες νότες ούτε δυνατότητες μάλλον. Απλά είμαι ένας ψηλός τενόρος (εννοείται όλα αυτά με σοβαρή εκπαίδευση τα τελευταία 4 χρόνια).

ερώτηση: κάνεις κλασσικό τραγούδι? έχεις δοκιμάσει ποτέ το μοντέρνο και την rock τοποθέτηση? γιατί αντιλαμβάνομαι ότι όσα γράφεις αφορούν καθαρά κλασσική παιδεία και το μοντέρνο είναι εντελώς άλλο πράγμα το οποία πιθανότατα θα σε πάει και πιο ψηλά σε νότες.
Ισα ισα που το κλασσικο τραγουδι το αποφευγω...αν και αθελα μου καποιες νοτες μερικες φορες αποκτουν μια χροια με μεγαλυτερο βαθος που μοιαζει με τενορου οπερας...προσπαθω εναγωνιως να κρατησω τη χροια μου αυθεντικη...οταν λες μοντερνο τραγουδι τι ακριβως εννοεις?συγχρονο pop?

Το να κρατήσεις την χροιά σου αυθεντική σε όλες τις βαθμίδες της φωνής σου και παρά τις διάφορες επιρροές είναι το μεγάλο στοίχημα κάθε τραγουδιστή. Μακάρι να τα καταφέρεις στο ακέραιο. Σαν μοντέρνο τραγούδι αναφερόμαστε σε όλα τα σύγχρονα είδη τραγουδιού που δεν βασίζονται στην κλασσική τοποθέτηση. Δηλαδή rock, pop, metal κτλ. Κάνεις κάπου μαθήματα?

Καλησπερα Πετραν...τωρα ειδα την τελευταια σου ερωτηση...εκανα για αρκετο καιρο στο ελληνικο ωδειο και μετα στο Θαλη....
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/08, 16:22 από pascal. »

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #29 στις: 21/02/08, 03:11 »
...επισης θελω λιγο να ξεκαθαρισουμ ετη σημειολογια με τις νοτες η αριθμηση απο 1 σε 2η οκταβα ξεκινα σε καθε C(ντο)σωστα?και το μεσαιο ντο ειναι το c3 οποτε το c5 ειναι το ντο του τενορου σωστα?

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #30 στις: 22/02/08, 18:15 »
Πετραν επαναλαμβανω την απαντηση μου γιατι ισως να μη φανηκε καλα στο προτελευταιο ποστ μου...εκανα μαθηματα στο Ελλ Ωδειο και μετα στο Θαλη...Βασικα απο οτι μου λες εχεις ιδιαιτερα διευρυσμενη την εκταση της φωνης σου προς τα πανω...εγω απο τη σημειλογια με τις νοτες καταλαβα πως το C3 ειναι το μεσαιο ντο ,το C4 ειναι το ψηλοτερο ντο που θα βρεις εντος πενταγραμμου με κλειδι το σολ,κοκ...Ετσι το C5 ειναι το λεγομενο ντο του τενορου ενω αμεσως πριν(δηλ ενα ημιτονιο πισω) ειναι το B4... η με αλλα λογια το πρωτο σι πανω απο το πενταγραμμο με κλειδι το σολ...αν ειναι ετσι τοτε ανακαλω αυτα που ειχα γραψει για το Bb5 και αναφερομαι στο Βb4!Ειναι μια νοτα αρκετα δυσκολη και μου πηρε πολυ καιρο να τη βγαλω σωστα...επισης ο bluechild μαλλον εννοει τη Β4 που ειναι 7 ταστο της ψλης χορδης ΜΙ στην κιθαρα...και δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχει αρχαριο ατομο ακομα και με φωνη τενορου που τη βγαζει ομορφα αυτη τη νοτα...η για ψευτικη θα μιλαμε η για μια αναρθρη κραυγη....τελος το G4 εχω φιλο τενορο που πλεον φτανει μεχρι ντο διεση 5 που στη ν αρχη δεν μπορουσε να το βγαλει...Επισης να προσθεσω πως φιλε μου μου φαινεται αρκετα απιστευτο να φθανεις το Ε5 με πραγματικη φωνη τη στιγμη που εχουμε φωναρες στην παγκοσμια σκηνη που δεν πιανουν αυτη τη νοτα...ο Παβαροτι πιανει τη νοτα αυτη με falseto,οπως το ιδιο κανει και απο το μοντερνο τραγουδι ο morten harket των a ha...νομιζω πως ο Fred Mercury εχει χτυπησει E5....και φυσικα αν εννοεις αληθινη φωνη τη φωνη με χρωματισμο και γρεζι 'ροκ'νομιζω οτι αυτη η νοτα ειναι ψευτικη....οσο για την ηψηλη περιοχη σου που φτανει μεχρι D#6 ειναι μια νοτα σοπρανο και μαλιστα καλης...πως τη φτανεις με ψευτικες?Εισαι νεος και σε ηλικια αλλα και εχεις μονο 4 χρονια ενασχολησης με το τραγουδι σοβαρα με βαση τα οσα λες...τι νασου πω μπραβο σου αν ειναι οσα λες αληθεια,αλλα αν θες τη γνωμη μου νομιζω πως η κατι κανεις πολυ λαθος η κατι πολυ σωστα για να βγαζεις αυτες τις νοτες...οπως επισης πιστευω πως κανεις καταχρηση του falesto στις εκτελεσεις σου προκειμενου να ανεβεις ψηλοτερα τονικα...Τελος θα κλεισω λεγοντας πως καποιος τραγουδιστης μπορει να τραγουδαει τονικα ψηλα επειδη εχει καλη φωνη και οχι οτι καποιος τραγουδιστης εχει καλη φωνη επειδη μπορει να τραγουδα ψηλα τονικα...τα παραπανω με φιλικη διαθεση και σεβασμο ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/08, 18:16 από screamforyourlife »

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #31 στις: 23/02/08, 06:16 »
σωστά κατάλαβες τα σημειολογικά...
τώρα για τα υπόλοιπα που λες, κατά την γνώμη μου η φωνή δεν έχει όρια και όσο ασχολείσαι (θεωρώντας δεδομένο ένα κάποιο ταλέντο) τόσο βελτιώνεσαι. Ειδικά αν κάτσεις με κάποιον πραγματικά καλό δάσκαλο θα βελτιωθείς πραγματικά πολύ και στην έκταση σου και στην ποιότητα της φωνής σου. Αυτή την στιγμή μπορώ να φέρω πολύ γρήγορα στο μυαλό μου τουλάχιστον 4-5 φίλους ή γνωστούς μου τραγουδιστές που έχουν παρόμοια έκταση με την δική μου. Δεν είναι κάτι αφύσικο ή πολύ σπάνιο. Και τραγούδια υπάρχουν πολλά που φτάνουν από C5 και πάνω στην ροκ και ποπ σκηνή. Κατάχρηση φαλσέτο δεν κάνω ποτέ, ίσα ίσα σπάνια το χρησιμοποιώ στα live μου, μόνο όταν το απαιτεί ένα τραγούδι. Πιο πιθανό είναι να κάνω το αντίθετο, δηλαδή να τραγουδήσω με κανονική φωνή κάποιες falsetto νότες. Όσο για το σχόλιο με το οποίο κλείνεις, θα συμφωνήσω απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #32 στις: 29/02/08, 19:12 »
Πετραν την καλησπερα μου...αναφερω το εξης περιστατικο,οσον αφορα την ψηλη περιοχη...Ξεκιναω να τραγουδω το 'we are the champions'των Queen αρχικα 2 τονους κατω,δηλαδη εφτασα ψηλοτερη νοτα τη G#4 και μετα ενα τονο ανωθεν...παρατηρω πως βγαζω εκπληκτικα ανετα τη Βb4 και λεω δε γ....ται?και το ανεβαζω 1,5(!!!!)τονο και καταφερα να τραγουδησω με αληθινη φωνη τη C#5 νοτα!!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ?Ειδικα για τη φωνη μου που ειχε καταταχτει σε φωνη λυρικου βαρυτονου!!...Ειχες δικιο...η φωνη δε ξερεις καμμαι φορα που θα σε φτασει...ειναι ολο εκπληξεις... ::)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #33 στις: 29/02/08, 19:47 »
Πετραν την καλησπερα μου...αναφερω το εξης περιστατικο,οσον αφορα την ψηλη περιοχη...Ξεκιναω να τραγουδω το 'we are the champions'των Queen αρχικα 2 τονους κατω,δηλαδη εφτασα ψηλοτερη νοτα τη G#4 και μετα ενα τονο ανωθεν...παρατηρω πως βγαζω εκπληκτικα ανετα τη Βb4 και λεω δε γ....ται?και το ανεβαζω 1,5(!!!!)τονο και καταφερα να τραγουδησω με αληθινη φωνη τη C#5 νοτα!!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ?Ειδικα για τη φωνη μου που ειχε καταταχτει σε φωνη λυρικου βαρυτονου!!...Ειχες δικιο...η φωνη δε ξερεις καμμαι φορα που θα σε φτασει...ειναι ολο εκπληξεις... ::)

ακριβώς!! και πάντα παίζουν ρόλο κι άλλα κομμάτια πέρα από τις νότες αυτές καθεαυτές. Η ψυχολογία ας πούμε... το πόσο "μέσα σου" έχεις το κάθε κομμάτι, το πόσο σε εκφράζει...ακόμα και τεχνικά θέματα άρθρωσης ή ενεργοποίησης ηχείων όπως για παράδειγμα τα σύμφωνα. Αλλιώς χτυπάς ένα C5 με Ι κι αλλιώς με ΟΥ κι αλλιώς με Α. Και φυσικά, ένα τραγούδι που το ακούς από 10 χρονών θα το χειριστείς πολύ ευκολότερα από ότι ένα καινούριο...
Θέλει πίστη στις ικανότητες σου και στο ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο...  ;)

Παίζεις με κάποια μπάντα??

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #34 στις: 29/02/08, 20:13 »


ακριβώς!! και πάντα παίζουν ρόλο κι άλλα κομμάτια πέρα από τις νότες αυτές καθεαυτές. Η ψυχολογία ας πούμε... το πόσο "μέσα σου" έχεις το κάθε κομμάτι, το πόσο σε εκφράζει...ακόμα και τεχνικά θέματα άρθρωσης ή ενεργοποίησης ηχείων όπως για παράδειγμα τα σύμφωνα. Αλλιώς χτυπάς ένα C5 με Ι κι αλλιώς με ΟΥ κι αλλιώς με Α. Και φυσικά, ένα τραγούδι που το ακούς από 10 χρονών θα το χειριστείς πολύ ευκολότερα από ότι ένα καινούριο...
Θέλει πίστη στις ικανότητες σου και στο ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο...  ;)

Παίζεις με κάποια μπάντα??
[/quote]Ειμαι σολιστ ;DΔεν παιζω σε καποια μπαντα,περιστασιακα μονο σε μαγαζακια στην επαρχια....

Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #35 στις: 02/07/08, 02:08 »
Συγγνώμη που ξυπνάω ένα τόσο ξεχασμένο θέμα, αλλά σαν βαρύτονος θα ήθελα να ρίξω το θαψιματάκι μου στους τενόρους!! (No offence πάντα!) Γιατί έχετε κόλλημα να κοντράρεται συνεχώς το πόσο υπερφυσικά ψηλά πιάνετε??  ;D

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #36 στις: 02/07/08, 22:29 »
Συγγνώμη που ξυπνάω ένα τόσο ξεχασμένο θέμα, αλλά σαν βαρύτονος θα ήθελα να ρίξω το θαψιματάκι μου στους τενόρους!! (No offence πάντα!) Γιατί έχετε κόλλημα να κοντράρεται συνεχώς το πόσο υπερφυσικά ψηλά πιάνετε??  ;D

φαλλικό σύνδρομο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #37 στις: 08/07/08, 22:37 »
Χαχαχαχα! Πέθανα στο γέλιο~! Η υπερβολή πάντως να προσθέσω δεν γίνεται μόνο από τους Dream Theater sto F5... O Daniel των Pain Of Salvation, σε κομμάτι έχει πιάσει Α5 και μάλιστα σε head voice... Σκέψου δηλαδή αν δεν ήταν βαρύτονος αλλά τενόρος τι θα έπιανε!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #38 στις: 08/07/08, 23:25 »
Που να ακούσετε εμένα να τραγουδάω το A little too far από Savatage, ενώ ταυτόχρονα το παίζω στο πιάνο. Πολύ γέλιο.. Και εγώ δυσκολεύομαι πολύ να πιάσω τις ψιλές που έχει στο ρεφρεν και στο 2ο κ 3ο κουπλέ (αν τα λεω σωστά). Εκεί που προσπαθώ να τη φτάσω, μου βγαίνει μια ψεύτικη φωνή (αν καταλαβαίνετε τι εννοώ) που είναι εντελώς εκτός. Τρελό γέλιο λέμε. Δεν νομίζω πάντως να μπορέσω ποτέ να τα καταφέρω. Αν θυμάμαι καλά η πιο ψιλή νότα που πιάνει ο Oliva είναι Σολ, εγώ πιάνω μέχρι Φα και αμα πάω για Σολ πετάγεται η ψεύτικη που λέγαμε και μου δίνει ένα Σι από άλλο πλανήτη.
Επίσης, πώς πετυχαίνει αυτό το γρέζι? Πώς βάζει distortion στη φωνή του? Για τον Jon Oliva στο συγκεκριμένο τραγούδι λέμε αλλά και άλλοι το κάνουν, οι περισσότεροι για την ακρίβεια. Αν βρω τα κότσια μπορεί να με ηχογραφήσω ή να με βγάλω κανα βίντεο να γελάσουμε.

http://youtube.com/watch?v=f527YZm9tgk
(το αυθεντικό είναι μην χαίρεστε)
από το 0.50 και μετά τα βρίσκω μπαστούνια
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/08, 23:28 από Raz »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #39 στις: 08/07/08, 23:49 »
Χαχαχαχα! Πέθανα στο γέλιο~! Η υπερβολή πάντως να προσθέσω δεν γίνεται μόνο από τους Dream Theater sto F5... O Daniel των Pain Of Salvation, σε κομμάτι έχει πιάσει Α5 και μάλιστα σε head voice... Σκέψου δηλαδή αν δεν ήταν βαρύτονος αλλά τενόρος τι θα έπιανε!
Λίγο βλαμμένο, αλλα τώρα καταλαβαίνω πόσο ηλίθιες ακούγονται κάποιες κιθαριστικές συνομιλίες σε μη-κιθαρίστες...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #40 στις: 09/07/08, 10:18 »
Κάπως έτσι είναι! Είναι σαν να έλεγα γιατί εσείς οι αποκαλούμενοι τεχνικοί παίχτες κοντράρεστε για το ποιός έχει το γρηγορότερο shred ή sweep picking... Ή κάτι τέτοιο τεσπα...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #41 στις: 13/07/08, 17:17 »
Χαχαχαχα! Πέθανα στο γέλιο~! Η υπερβολή πάντως να προσθέσω δεν γίνεται μόνο από τους Dream Theater sto F5... O Daniel των Pain Of Salvation, σε κομμάτι έχει πιάσει Α5 και μάλιστα σε head voice... Σκέψου δηλαδή αν δεν ήταν βαρύτονος αλλά τενόρος τι θα έπιανε!

ποιό κομμάτι? και προσωπικά αμφιβάλλω ότι είναι βαρύτονος...

Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #42 στις: 15/07/08, 17:01 »
Και εγώ πίστευα ότι είναι τενόρος, μα στο album be και σε 2 - 3 άλλα κομμάτια πιάνει F2... Είχα βρεί ένα βιντεάκι στο youtube, από την σειρά four octave wonders, που έδειχνε τι πιάνει από extreme χαμηλά σε extreme ψηλά

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #43 στις: 15/07/08, 19:03 »
Και εγώ πίστευα ότι είναι τενόρος, μα στο album be και σε 2 - 3 άλλα κομμάτια πιάνει F2... Είχα βρεί ένα βιντεάκι στο youtube, από την σειρά four octave wonders, που έδειχνε τι πιάνει από extreme χαμηλά σε extreme ψηλά

To F2 δεν είναι απαγορευτικό για τενόρους, αντίθετα με το A5 που σίγουρα δεν είναι νότα βαρύτονου (ούτε καν τενόρου εδώ που τα λέμε...). Ο τύπος που φτιάχνει τα 4 octave wonders είναι λίγο άσχετος, έχει γεμίσει τα βιντεάκια με falsetto που για κάποιο λόγο ονομάζει συνέχεια head voice. Ακούω πολύ pain of salvation και αμφιβάλλω ότι ο Daniel έχει χτυπήσει ποτέ με κανονική φωνή πάνω από D5 και αν... Αν βρεις παρόλα αυτά το κομμάτι που λες θα ήθελα να του ρίξω ακόμα μια ακρόαση.

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #44 στις: 24/07/08, 18:05 »
Παιδια καλησπερα!Βρηκα ενα βιντεακι αρκετα ενδιαφερον...


Ελπιζω να μην μιλαμε για τετοιο τροπο εκφορας ηχου οταν μιλαμε για εκταση φωνης...Δεν μπορω να τοποθετηθω η να κρινω την εκπαιδευτικη μεθοδο του Μπρετ Μανιγκ,ουτε ειμαι σιγουρος αν αυτος ο τροπος εκφορας ηχου ειναι και ωφελιμος,αλλα σιγουρα βασιζεται σε ΤΡΟΜΕΡΑ ΛΕΠΤΕΣ ΙΣΟΡΟΠΙΕΣ στην τοποθετηση της φωνης,οποτε και ειναι ευκολο να γινει ενας στειρος μιμητισμος του ηχητικου αποτελεσματος που ακουμε στο βιντεακι...Εκτος αυτου δεν εχει και νοημα να μιλαμε για το ποσο ψηλα φτανουμε οταν ο χ συνομιλητης αναφερεται σε Full voice,αληθινοτατη και με ογκο και ο ψ συνομιλητης αναφερεται απλα στην επεκταση της headvoice που μοιαζει αλλα δεν ειναι φαλσετο...

Ισως στο μοντερνο και ειδικοτερα στο ποπ τραγουδι να ειναι αποδεκτες τετοιου ειδους νοτες αλλα ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ...Κατ αντιστοιχια τα ιδια ισχυουν και για τη whistle voice...ΔΕΝ ειναι η αληθινη φωνη...Συμφωνω οτι ειναι πολυ δυσκολο και απαιτει τεχνη για να γινει,αλλα τι να τι κανω οταν ακουω για πχ μια φωνη να κανει whistle απο τη μια κι απο την αλλη να μην εχει γεφυρωμενα τα ορια των διαφορων register της και να ακουω ενα εμφανεστατο πασατζιο?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #45 στις: 24/07/08, 19:14 »
Δεν μου αρέσουν οι κόντρες για το ποιος την έχει πιο ψηλά (τη φωνή), ούτε πιστεύω ότι έχει μεγάλη πρακτική αξία, αλλά προς ενημέρωσή σας παραθέτω το βίντεο για το ρεκόρ υψηλότερης νότας από άντρα:

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #46 στις: 17/08/08, 13:34 »
τα έχω δει και τα 2 βίντεο... τέτοιες νότες είναι μόνο για χαβαλέ και διαγωνισμούς, δεν νομίζω ότι έχουν χρησιμοποιηθεί ή μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε τραγούδια με αισθητική (σε άντρες). Άλλωστε ο Lopez, έχει προσπαθήσει επανηλλημένα να κάνει καριέρα τραγουδιστή (Χωρίς να χρησιμοποιεί τις ακρότητες του ρεκόρ, αλλά με την κανονική του φωνή) και έχει κάνει μια τρύπα στο νερό.
Εννοείται φυσικά, πως το να πιάνεις μία νότα στον θεό χωρίς να έχεις γεφυρωμένα περάσματα είναι λίγο τραγικό. Πάντως η whistle voice για μένα είναι μια ξεχωριστή ικανότητα κάποιου και ορισμένες γυναίκες την έχουν εντάξει πολύ όμορφα στο φωνητικό τους σύνολο, όπως η mariah carey. Γενικά δεν είμαι από αυτούς που θα πουν ποτε "δεν είναι αληθινή φωνή". Τα πάντα είναι αληθινή φωνή, είναι διαφορετικές τεχνικές και διαφορετικές ικανότητες, είτε πρόκειται για whistle, είτε για falsetto, είτε για brutal είτε δε ξέρω κι εγώ τι άλλο. Το να κατακρίνουμε ή να απορρίπτουμε κάθετι που δεν είναι full voice κατ'εμέ είναι σαν να λέμε ότι π.χ. το slap δεν είναι αληθινό μπάσο και εμποδίζουμε την πρόοδο και περαιτέρω εξερεύνηση της φωνής σαν φυσικό όργανο.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #47 στις: 25/08/08, 12:03 »
τα έχω δει και τα 2 βίντεο... τέτοιες νότες είναι μόνο για χαβαλέ και διαγωνισμούς, δεν νομίζω ότι έχουν χρησιμοποιηθεί ή μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε τραγούδια με αισθητική (σε άντρες).

Συγνώμη, αλλά αυτός δεν ήταν άντρας!!!

Αυτός παίρνει το πτι μπερ παπαδοπούλου, και το βουτάει μεχρι τη δεύτερη φάλαγγα του αντίχειρα του....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
9489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 13:24
από sof1a
2 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 17:56
από KostasVap
6 Απαντήσεις
6950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 04:01
από panos83
1 Απαντήσεις
2475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 09:10
από mantinada
12 Απαντήσεις
13363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 02:51
από teoguardian
22 Απαντήσεις
10454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/11, 20:41
από freemind
1 Απαντήσεις
6337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 01:09
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
3410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 13:21
από freemind
3 Απαντήσεις
23343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 21:48
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
35081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 21:18
από Γιωργος77