Ψηφοφορία

Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη και γιατι. σε περιπτωση που εχω ξεχασει κατι να το αναφερεται!

Fender
Prs
Gibson
Schecter
Ibanez
Jackson
ESP
Carvin
Charvel
Shamray
Lag
Yamaha
Cort
Tokai
Greco
Parker
Harley Benton
Caparison
Ernie Ball
B.C. Rich
Music Man
LTD
Epiphone
Dean
Washburn
Rockinger
Vigier

Αποστολέας Θέμα: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?  (Αναγνώστηκε 34777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #75 στις: 01/07/08, 16:00 »
Αυτό είναι πρόβλημα με το γραπτό λόγο, έτσι δεν είναι? ::) ::)

το οτι δεν ξερεις καλη java ειναι! :-X :-X :-X :-X :-X :-X 8)

Αμα υπήρχε smiley με ανύπαρκτο βλέμμα και σάλια να τρεχουν απο κατακόρυφη πτώση IQ, θα το είχα χρησιμοποιήσει....
on topic,εγω επελεξα fender,αν και δεν ειναι η αγαπημενη μου μαρκα,ειναι αυτη που δεν με εχει αφησει ποτε ανικανοποιητο!

Ρε απατεώνα?Ibanez δεν αγόρασες? :P :P
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #76 στις: 01/07/08, 16:21 »
Αυτό είναι πρόβλημα με το γραπτό λόγο, έτσι δεν είναι? ::) ::)

το οτι δεν ξερεις καλη java ειναι! :-X :-X :-X :-X :-X :-X 8)

Αμα υπήρχε smiley με ανύπαρκτο βλέμμα και σάλια να τρεχουν απο κατακόρυφη πτώση IQ, θα το είχα χρησιμοποιήσει....
on topic,εγω επελεξα fender,αν και δεν ειναι η αγαπημενη μου μαρκα,ειναι αυτη που δεν με εχει αφησει ποτε ανικανοποιητο!

Ρε απατεώνα?Ibanez δεν αγόρασες? :P :P
ναι την RG550 Anniversary μαλιστα..αλλα να σου πω την αληθεια,η καυσοξυλο-squier(η πρωτη μου κιθαρα,μεχρι να παρω την Ibanez) ειναι περισσοτερο στα χερια μου απ την RG,και δεν μπορω να καταλαβω γιατι...
καλα μου ειχε πει ενας που δουλευει σε ενα μαγαζι στην Πατρα με κιθαρες,αργα η γρηγορα θα επιστρεψεις στην fender...:P

μεχρι και συ θα επιστρεψεις στη fender χωρις να εισαι καν...οι Fender ειναι κατι σαν τον Chuck Norris των κιθαρων
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #77 στις: 01/07/08, 16:34 »
μεχρι και συ θα επιστρεψεις στη fender χωρις να εισαι καν...οι Fender ειναι κατι σαν τον Chuck Norris των κιθαρων

Λίγο δύσκολο...Δε βγάζει 7χορδες... :P :P

Πλάκα στη πλάκα, 7χορδες έχουν βγάλει ένα σωρό εταιρείες αλλα Gibson & Fender καμία!!! Υπάρχει κάποια εξήγηση?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #78 στις: 02/07/08, 19:37 »
Epiphone LesPaul 7-string εχω δει, για γκιμπσον δεν ειμαι σιγουρος.
Επισης ειχα δει 7-χορδη Squier showmaster, πολυ καλη!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #79 στις: 02/07/08, 19:54 »
ελα fender ανεβα κι αλλο!


Ειδες Isno,που απλα παλι προσπαθησες με υπουλο τροπο να θαψεις τις Fender?
Μέχρι και ο Ιησούς Χριστός απαντησε στο Thread,για να ξεκαθαρισει το θεμα...
τι αλλο αποδεικτικο θες...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #80 στις: 02/07/08, 20:09 »

1)μαγνητες
2)hardware
3)ξύλο

ετσι παει :P

Και 0) Εργονομια πανω απ'ολα!  :D
Και εμενα παντως οι φεντερ δεν με βολευουν καθολου στο χερι, και εκτος συγκεκριμενων περιπτωσεων ουτε απο ηχο ειναι στο στυλ μου.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #81 στις: 02/07/08, 20:15 »
Οι 7χορδες δεν εχουν καμια ουσια υπαρξης...ειναι για να παιζεις μονο metalcore και nu-metal... πολυ καλα εχουν κανει εταιρειες σαν τη fender και τη gibson που δεν εχουν βγαλει 7χορδες παρα μονο στις θυγατρικες τους για να αγοραζουν τα μικρα να χαιρονται...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #82 στις: 02/07/08, 20:28 »
Οι 7χορδες δεν εχουν καμια ουσια υπαρξης...ειναι για να παιζεις μονο metalcore και nu-metal... πολυ καλα εχουν κανει εταιρειες σαν τη fender και τη gibson που δεν εχουν βγαλει 7χορδες παρα μονο στις θυγατρικες τους για να αγοραζουν τα μικρα να χαιρονται...

Υπάρχουν και κάτι ωραιότατοι jazz μουσικοί που τις κάνουν και κελαηδάνε τις 7χορδες (και παραπάνω μη σου πώ), και πίστεψέ με, δεν ανήκουν σε Nu/black/death/κλπ σχήματα. Μη λέμε ότι θέλουμε.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #83 στις: 02/07/08, 20:44 »
Οι 7χορδες δεν εχουν καμια ουσια υπαρξης...ειναι για να παιζεις μονο metalcore και nu-metal... πολυ καλα εχουν κανει εταιρειες σαν τη fender και τη gibson που δεν εχουν βγαλει 7χορδες παρα μονο στις θυγατρικες τους για να αγοραζουν τα μικρα να χαιρονται...

Τζαζιστες εχω δει μεχρι και με 9-χορδες, και φιουζιον παιζουν παρα πολλοι με 7-χορδες, για να μην πω για κιθαριστες στυλ Βαι κτλ... τωρα αν για εσενα αυτα ειναι μικρα που χαιρονται και δεν εχουν λογο υπαρξης, τι να πω... οπως επισης τι να πω, αν σε χαλαει να παιζει ο αλλος με ενα extended range instrument και να εχει πιο πολλες νοτες και δυνατοτητες... αγορασε εσυ και παιξε την κιθαρα που σου αρεσει, και ασε και τους υπολοιπους να κανουν το ιδιο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #84 στις: 02/07/08, 21:06 »
Βάλε και rockinger είμαι σίγουρος υπαρχουν πολυ fun.Είναι πολυ τίμια οργανάκια  ;)

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #85 στις: 02/07/08, 21:12 »
Εχω παιξει με Gibson Standard, PRS anniversary, Fender Mex. Καλυτερη η PRS.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #86 στις: 02/07/08, 22:00 »
Οι 7χορδες δεν εχουν καμια ουσια υπαρξης...ειναι για να παιζεις μονο metalcore και nu-metal... πολυ καλα εχουν κανει εταιρειες σαν τη fender και τη gibson που δεν εχουν βγαλει 7χορδες παρα μονο στις θυγατρικες τους για να αγοραζουν τα μικρα να χαιρονται...

Αν μη τι άλλο, είσαι κατατοπιστικότατος στο τρόπο που σκέφτονται εταιρίες όπως Fender και Gibson.

Εχω ακούσει για κόμπλεξ όσον αφορα τα είδη μουσικής ("Α, το φλώρο, ακούει αυτούς τους φλώρους!!!!!) αλλα για κομπλεξισμό όσον αφορά μουσικά όργανα και συγκεκριμένα αριθμό χορδών, πρώτη φορά βλέπω τόσο έντονο.Δε με πειράζει, ο καθένας μπορεί να βλέπει μέχρι εκεί που βλέπει το μάτι του, σε κανέναν δεν επιβλήθηκε διεύρυνση οριζόντων.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #87 στις: 02/07/08, 22:46 »
Μπα, υπηρξε και πριν λιγο καιρο σε αλλο θεμα ρατσισμος προς οσους παιζουν με 5-χορδα+ μπασα με δικαιολογιες του τυπου ειναι ανικανοι, οι παραπανω χορδες ειναι αχρηστες κτλ  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #88 στις: 02/07/08, 22:57 »
Kι εγω δεν γουσταρω να παιζω με 7χορδες κτλ απλα και μονο επειδη μπερδευομαι και ειμαι "αχρηστος" στο να εξελιχθω ωστε να μαθω κατι αλλο, αλλα αλλο αυτο και αλλο να λες οτι οι 7χροδες κιθαρες κτλ ειναι για πιτσιρικαδες... Αυτο που ταιριαζει σε τετοιες δηλωσεις, μου θυμιζει την παροιμια που λεει: "Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"...
Μην τρελαθουμε κι ολας... Ενταξει, υπαρχουν nu metal κτλ συγκροτηματα που χρησιμοποιουν τετοια οργανα αντι να κουρδιζουν χαμηλα με παχυτερες χορδες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η χρηση τετοιων οργανων περιοριζεται σε αυτα τα ειδη/μουσικους (που κι ετσι να 'τανε δεν βλεπω γιατι θα πρεπε να ειναι κακο). Στο κατω κατω, οι ανθρωποι που ΟΝΤΩΣ παιζουνε καλα με 7χορδες κτλ ειναι ακομα καλυτεροι απο τους υπολοιπους μιας και "υποχρεωθηκαν" να μαθουν κατι παραπανω απο ολους τους αλλους και να μελετησουν περισσοτερο και να παιδευτουν περισσοτερο για να μαθουν κατι απο την αρχη...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/08, 22:59 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #89 στις: 02/07/08, 23:35 »
Ε, μα πιά αυτό το παιδάκι ο Jeff Loomis, ή εκείνοι οι αστείοι οι Morbid Angel, κάτι ανόητα παιδάκια οι Meshuggah και oi Nocturnal Rites... τστστσ... η εκείνος ο ΚΑΚΙΣΤΟΣ νέος κιθαρίστας πού πήρανε οι παιδικοί Megadeth... Χάλια, καμμιά εξέλιξη. Εγώ μάλιστα λέω να αρχίσω να μειώνω τίς χορδες για να νιώσω πιό άντρας

Εταιρείες σάν τή Gibson και τη Fender δέν χρειάζονται να βγάλουνε 7-χορδες η γενικότερα να πειραματιστούνε με οτιδήποτε διαφορετικό, γτ απλά αυτό πού ήδη πουλάνε τα πάει εξαιρετικά καλά στήν αγορά. Γιατί να χαλάσεις και να επενδύσεις κάτι παραπάνω τη στιγμή που η αγορά στά ERG όργανα είναι κορεσμένη;

Ο μουσικός κάνει το όργανο, ο κιθαρίστας τήν κιθάρα. Άν κάποιος δέν ξέρει τί είναι, και μονόχορδη να του δώσεις πάλι θα δυσκολευτεί.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #90 στις: 02/07/08, 23:46 »
Μπα, υπηρξε και πριν λιγο καιρο σε αλλο θεμα ρατσισμος προς οσους παιζουν με 5-χορδα+ μπασα με δικαιολογιες του τυπου ειναι ανικανοι, οι παραπανω χορδες ειναι αχρηστες κτλ  ;D


Αν θυμάμαι καλά τα πιο ακραία σχόλια ήταν αναφορές σε μπασίστες 4χορδου και το πώς αυτοί τα καταφέρνουν καλύτερα... Κατι σαν ανέκδοτα με ντράμμερ ένα πράγμα.. Είπα "πρώτη φορά τόσο έντονος"

Στο κατω κατω, οι ανθρωποι που ΟΝΤΩΣ παιζουνε καλα με 7χορδες κτλ ειναι ακομα καλυτεροι απο τους υπολοιπους μιας και "υποχρεωθηκαν" να μαθουν κατι παραπανω απο ολους τους αλλους και να μελετησουν περισσοτερο και να παιδευτουν περισσοτερο για να μαθουν κατι απο την αρχη...

Συγνώμη, αλλα με κάθε καλή διάθεση, οι 7χορδοι κιθαρίστες ΔΕΝ έχουν κάποια τεχνική παραπάνω, δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο, πέραν απο το μεγαλύτερο εύρος νοτών.

Σε όσους λένε οτι η 7χορδη απαιτεί παραπάνω τεχνική, λέω το εξής: Πάρτε μια φτηνιάρα και σε 2 βδομάδες, θα ψάχνετε για καλύτερη 7άρα...(ΓΙΟΟΥ!!)

Άν κάποιος δέν ξέρει τί είναι, και μονόχορδη να του δώσεις πάλι θα δυσκολευτεί.

Τί λες? Η μονόχορδη είναι αντρίκιο όργανο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #91 στις: 02/07/08, 23:57 »
Φιλε isnogood οσο και να ναι πρεπει να ξεσυνηθισεις καποια "τυφλα" πατηματα και να ανοιγεις εστω και λιγο περισσοτερο τα χερια σου. Θελει δλδ λιγο περισσοτερη προσπαθεια... Αυτο και μονο αρκει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #92 στις: 03/07/08, 00:27 »
θα αναφερθώ στον φίλο μας που είπα αυτή τη πατάτα για τις εφτάχορδες και στον Isnogood! Λοιπόν για τις εφτάχορδες...άμα ήταν άχρηστη η παραπάνω Ρε που έχει, τότε γιατί τόσα συγκροτήματα και τόσοι μουσικοί έχουν επενδύσει πάνω σε αυτές? γιατί τότε υπάρχουν ακόμα? γιατί βγαίνουν και άλλα μοντέλα με 8 χορδές, 9 χορδές κλπ... ? άμα ήταν τόσο άχρηστα όσο λες τότε κανείς δεν θα τα άγγιζε! πραγματικά ήταν μεγάλη πατάτα αυτό που είπε το παλικάρι! καταρχήν ένα από τα + που έχουν, είναι ότι έχεις 2 χορδίσματα σε ένα! ούτε να κάνεις drop ούτε τπτ! όλα σε ένα νοικοκυρεμένα! Τώρα πάνω στο θέμα ότι δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να παίξεις με 7χορδη, πραγματικά είναι μια 2η πατάτα! χρειάζεται απίστευτα ανοίγματα στα δάκτυλα! ειδικά σε περιπτώσεις Arpegios!!! Ο Loomis ο κακομοίρης κάθε φορά που κάνει arpegios τι να πει? αυτός με το που έπιασε 7χορδη στα χεριά του έπαιξε αμέσως?! Επίσης αυτό που είδα ήταν μια αναφορά πάνω στα 5χορδα+ μπάσα....πραγματικά πάλι καλά που δεν το είδα γιατί θα είχαν φάει γερό κράξιμο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/07/08, 00:32 από petros001 »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #93 στις: 03/07/08, 00:38 »
Τωρα πανω στο θεμα οτι δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο για να παιξεις με 7 χορδη, πραγματικα ειναι μια 2η πατατα! χρειαζετε απιστευτα ανοιγματα στα δακτυλα! ειδικα σε περιπτωσεις Arpegios!!! Ο Loomis ο κακομοιρης καθε φορα που κανει arpegios τι να πει? αυτος με το που επιασε 7χορδη στα χερια του επαιξε αμεσως?! Επισης αυτο που ειδα ηταν μια αναφορα πανω στα 5χορδα+ μπασα....πραγματικα παλι καλα που δεν το ειδα γιατι θα ειχαν φαει γερο κραξιμο!!! 

Πως θα σου φαινόταν να είσαι περισσότερο ευγενικός? Πρωτόγνωρη εμπειρία? Στην ημιμάθεια πάντως, είσαι άψογος. Η 7 χορδή είναι σε B (ή αλλιώς Σι  αμα δε σου λέει κάτι)

Εφόσον η τονική απόσταση απο την 7η στην 6η χορδή, είναι διάστημα τετάρτης, ή αλλιώς αλλάζουμε στο 5ο τάστο, θα ήθελα να μου εξηγήσεις χωρίς να κράζεις με το εξεζητημένο λεξιλόγιο σου, που σκατα τα βλέπεις αυτά τα ανοίγματα, τα οποία φυσικά υπάρχουν μόνο στην 7χορδη.

Τέλος, θα ήθελα να δημοσιεύσεις και τα ντοκουμέντα όπου ο Loomis σου αναλύει το πόνο του και τα βάσανα που πέρασε κατα τη μετάβασή του στην 7χορδη.

Αμα θες να μιλήσεις για >4χορδα μπάσα, κάνε το ελάχιστο, και βρες το αντίστοιχο θέμα.


Μου φαίνεται ξαφνικά ξεθαρρέψαμε απότομα, πατάτα το ένα, πατάτα το άλλο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #94 στις: 03/07/08, 01:02 »
Κοιτα φιλε Isnogood, δεν ηθελα να θιξω κανεναν, ουτε να προσβαλω καποιον! εγω απλα ειπα την γνωμη μου! ενταξει την λεω με εναν περιεργο τροπο!! αυτο που ειπα για τον Loomis για τον "πονο" του ηταν καθαρα αστειο! οσο για την Ρε που ειπα, ετσι μου ειχαν πει..(στα μαγαζια) δεν ειχα κατσει να το ψαξω το θεμα! τωρα για τα ανοιγματα, δεν ειπα οτι υπαρχουν μονο στην 7χορδη...αυτο με τα ανοιγματα το αναφερε και αλλος αν δεν κανω λαθος! και πραγματικα πιστευω οτι ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να παιζεις με 7χορδη...το λεω απο εμπειρια! εχω παιξει με 7χορδη και πραγματικα ηταν δυσκολο....αυτα! τωρα αν σε πειραξε η γνωμη μου, ή ο τροπος που το ειπα...σου ζητω συγγνωμη!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #95 στις: 03/07/08, 01:45 »
Κοιτα φιλε Isnogood, δεν ηθελα να θιξω κανεναν, ουτε να προσβαλω καποιον! εγω απλα ειπα την γνωμη μου! ενταξει την λεω με εναν περιεργο τροπο!! αυτο που ειπα για τον Loomis για τον "πονο" του ηταν καθαρα αστειο! οσο για την Ρε που ειπα, ετσι μου ειχαν πει..(στα μαγαζια) δεν ειχα κατσει να το ψαξω το θεμα! τωρα για τα ανοιγματα, δεν ειπα οτι υπαρχουν μονο στην 7χορδη...αυτο με τα ανοιγματα το αναφερε και αλλος αν δεν κανω λαθος! και πραγματικα πιστευω οτι ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να παιζεις με 7χορδη...το λεω απο εμπειρια! εχω παιξει με 7χορδη και πραγματικα ηταν δυσκολο....αυτα! τωρα αν σε πειραξε η γνωμη μου, ή ο τροπος που το ειπα...σου ζητω συγγνωμη!

Δεν είναι θέμα να μου ζητάς εμένα συγνώμη, αλλα να έχεις μια εικόνα για τη συμπεριφορά εδω μέσα.Και γω ήμουν απότομος, για να λήξει μια ώρα αρχίτερα το ζήτημα, και με τη σειρά μου ζητώ συγνώμη.

Θα ήθελα να μάθω ποιος μαγαζάτορας λέει οτι η 7η είναι σε Ρε.Πρέπει να μιλάμε για σαπίλα... Το οτι είναι σε Σι, και απόσταση 4ης, σημαίνει το εξής: ότι ανοίγματα υπα΄ρχουν σε 6χορδες,τα ίδια υπάρχουν και σε 7χορδες. ΑΝ είναι να δεχτώ κάτι, θα είναι το οτι λόγο της μπάσας χορδής, οι κατασκευαστές, φτιάχνουν ελαφρώς μεγαλύτερη ταστιέρα.Το οποίο αποτελει καθαρα υπόθεση, δεν έχω κάνει σύγκριση ποτέ. Αλλα όσον αφορα το στανταρ κούρδισμα, ΔΕΝ υπάρχει κάποιο άνοιγμα, που να μην υπάρχει στην 6χορδη με στανταρ κούρδισμα.

Φυσικά και είναι δύσκολο να παίξεις με 7χορδη ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ. Για αυτό και έδωσα ένα περιθώριο 2 βδομάδων στον οποιοδήποτε. Και γώ όταν τη πήρα τότε (αχχχ) δεν άρχισα να παίζω στα 200bpm. Το θέμα είναι να μάθει το χέρι τη θέση της κάθε χορδής, δεν υπάρχουν ούτε τεχνικές ούτε τίποτα άλλες ιδιοτροπίες.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #96 στις: 03/07/08, 14:17 »
Μια χορδή ακόμα είναι, δεν είναι τεράστια υπόθεση αν διατίθεσαι να τη συνηθίσεις. Από κεί και πέρα οι ταστιέρες είναι όντως φαρδύτερες, πράγμα που ίσως ξενίζει κάποιους, αλλά και πάλι δεν είναι τραγικά τα πράγματα. Στο κάτω κάτω, όποιος θέλει μια 7χορδη γνωρίζει φαντάζομαι τους λόγους που τη θέλει και διατίθεται να στρώσει τον κawλο του και να τη συνηθίσει.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #97 στις: 03/07/08, 14:27 »
O  Αντώνης (σωστά??) απο δώ είπε τη κατάλληλη λέξη. Συνηθίσει. Δεν είναι τίποτα παραπάνω απο την ιδέα οτι πάνω απο τη μι υπάρχει άλλη μια χορδή. Για αυτό και έθεσα ένα περιθώριο 2 βδομαδων.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #98 στις: 03/07/08, 14:45 »
ρε παιδια δεν ξερω αν εχετε δοκιμασει εσεις να παιξετε με καποια 7χορδη, παντως εγω που δοκιμασα σε μαγαζι μου φανηκε πολυ παραξενο, πολυ διαφορετικο, πολυ ξενο πραγμα και δυσκολο! τωρα αν ειναι θεμα εβδομαδων οπως ειπε ο Isno, δεν ξερω!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη?
« Απάντηση #99 στις: 03/07/08, 14:49 »
Μπα, υπηρξε και πριν λιγο καιρο σε αλλο θεμα ρατσισμος προς οσους παιζουν με 5-χορδα+ μπασα με δικαιολογιες του τυπου ειναι ανικανοι, οι παραπανω χορδες ειναι αχρηστες κτλ  ;D

Λες εκει που ηταν ενας τυπος που ελεγε "εισαι αχρηστος αν δεν μπορεις να κανεις αυτο, και για να δειξεις τη μαγκια σου θα παιξεις τι κλιμακα καθετα και οχι παραλληλα, με sinφ=54028.435.." ?

Ωραια πραματα!(ελεος ρε παιδια..)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 18:59
από Μητσάκος
215 Απαντήσεις
71341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/18, 16:32
από zanxion72
37 Απαντήσεις
16759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
22 Απαντήσεις
9510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 16:58
από Αλκιβιάδης
966 Απαντήσεις
264510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 11:07
από atav (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:49
από Pandemonium
2 Απαντήσεις
3039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 08:52
από grmako
121 Απαντήσεις
39016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/13, 19:47
από modfori
31 Απαντήσεις
13419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 09:15
από Κ.Dee
22 Απαντήσεις
6895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 01:03
από Πάνος Μαλαχιάς