Αποστολέας Θέμα: Μικρός Πρίγκηπας!  (Αναγνώστηκε 4556 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος starry_night

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Μικρός Πρίγκηπας!
« στις: 22/03/07, 15:38 »
 Πολλοι λενε οτι τα βιβλια ειναι ο καλυτερος συντροφος του ανθρωπου.Πολλα απο αυτα μας κανουν παρεα οταν δε θελουμε κανενα αλλο διπλα μας.Λεγεται επισης οτι η επιλογη ενος βιβλιου για δωρο φανερωνει πολλα για το ατομο που το δωριζει και για τα συναισθηματα του προς το ατομο στο οποιο δωριζεται.Σχεδον ολοι εχουμε διαβασει,ή εστω ακουσει για αυτο,τον Μικρο Πριγκηπα του Εξυπερυ.Τι θα σκεφτοσασταν για το ατομο που θα σας εκανε δωρο αυτο το βιβλιο αν και η ηλικια σας δεν "ενδεικνυται" για παιδικα βιβλια?Πως ερμηνευετε εσεις αυτο το βιβλιο-συμβολο της παιδικοτητας και της αληθινης φιλιας?Για μενα ειναι ενα βιβλιο που μεγαλωνει μαζι μου,λες και γεννηθηκαμε μαζι...Υπερβολικο ε?Οσοι το εχετε διαβασει,περιμενω εντυπωσεις...Ο κοσμος του Μικρου Πριγκηπα ειναι ξεχασμενος μα παντα επικαιρος και μαγικος...! ;)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #1 στις: 22/03/07, 16:53 »
προσωπικα ένα απο τα αγαπημενα μου (αν οχι το αγαπημενο...)....το έχω διαβασει παμπολες φορες....θυμαμαι ακομα που ειμαι σπορακι και μου το διαβαζε η μανα μου... :P πολλά ειναι τα βράδια που καθομαι στο μπαλκονι και σκεφτομαι αυτην την ιστορια και αδιαμφισβητητα με συντροφευει πολλες στιγμες.....

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #2 στις: 22/03/07, 18:29 »
Ο μικρός πρίγκιπας δεν είναι ένα απλό παραμυθάκι!
Διαβάζεται ανάλαφρα και ξεκούραστα ,σαν παραμυθάκι... αλλα κρύβει σπουδαία νοήματα.
Ξεχωρίζεις σ' αυτό, την καθαρή ματιά , την παιδική αθωότητα,  και πολύ πετυχημένες αλληγορίες!
Το βιβλίο αυτό όπως και ο "γλαρός" του Μπαχ, είναι απο τα πιο βαθυστόχαστα "παραμυθακια"! 
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #3 στις: 22/03/07, 19:04 »
Κι εμένα επίσης από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία και από τα πρώτα που διάβασα σε πολύ μικρή ηλικία. Δεν πρόκειται ούτε για παραμυθάκι, ούτε για παιδικό βιβλίο, γι αυτό και το ανακάλυψα σιγά-σιγά καθώς μεγάλωνα και τα νοήματά του μού φανερώθηκαν κάθε φορά που το ξαναδιάβαζα. Εξαιρετικό βιβλίο, σαν σύλληψη και σαν απόδοση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #4 στις: 22/03/07, 19:08 »
Πολύ, πολύ, πολύ όμορφο βιβλίο... Κάθε τόσο μου έρχονται αποσπάσματα στο μυαλό, που ταιριάζουν με τις περιστάσεις... Οι μεγάλοι με το "καπέλο" τους, ο αλκοολικός που πίνει για να ξεχάσει ότι πίνει... Όποιος δε το έχει διαβάσει πρέπει να το κάνει αμέσως.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #5 στις: 22/03/07, 19:36 »
Κι εμένα επίσης από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία και από τα πρώτα που διάβασα σε πολύ μικρή ηλικία. Δεν πρόκειται ούτε για παραμυθάκι, ούτε για παιδικό βιβλίο, γι αυτό και το ανακάλυψα σιγά-σιγά καθώς μεγάλωνα και τα νοήματά του μού φανερώθηκαν κάθε φορά που το ξαναδιάβαζα. Εξαιρετικό βιβλίο, σαν σύλληψη και σαν απόδοση.

 Με κάλυψες πλήρως... :)
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος starry_night

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #6 στις: 22/03/07, 20:07 »
Οντως δεν προκειται για παραμυθακι...Οποιος το πει αυτο σημαινει οτι πολυ απλα δεν το εχει διαβασει ποτε...Σε ποιον θα το κανατε δωρο αυτο το βιβλιο και γιατι?Εγω για παραδειγμα,επειδη ειναι πολυ σημαντικο κομματι μου αυτο το βιβλιο,θα το δωριζα μονο σε καποιο ξεχωριστο προσωπο ως ενδειξη φιλιας...Δεν θα το δανειζα ποτε σε καποιον για να το διαβασει οπως γινεται συχνα με τα υπολοιπα βιβλια της βιβλιοθηκης μου.Αυτο το βιβλιο χαριζεται και δεν δανειζεται...

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #7 στις: 22/03/07, 23:30 »
Αν και δεν διαβαζω ΚΑΘΟΛΟΥ βιβλια το συγκεκριμενο μου κινησε την περιεργεια και μπορω να πω οτι μου αρεσε. Αν και το θεωρησα λιγο παιδικο...
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #8 στις: 23/03/07, 00:21 »
"..Το σχέδιο μου δεν παράσταινε ενα καπέλο.Παράσταινε έναν βόα που χώνευε έναν ελέφαντα.
...
Όταν συναντούσα κανένα που μου φαινόταν λιγάκι ξύπνιος,του έδειχνα το σχεδιο μου.Ήθελα να μάθω αν πραγματικά έκοβε το μυαλό του.Μα μου έλεγε πάντα: "-Είναι ένα καπέλο" .Ετσι,δεν του κουβέντιαζα ούτε για βόες,ούτε για παρθένα δάση ,ούτε γι' αστέρια.Του μιλούσα για πράγματα που μπορούσε να καταλάβει.Του μιλούσα για μπριτζ,για γκολφ,για πολιτική και για γραβάτες.Κι ο μεγάλος έμενε πολύ ευχαριστημένος που γνώρισε έναν άνθρωπο τόσο λογικό ."
 ;)
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #9 στις: 24/03/07, 01:27 »
Οταν το πρωτοδιαβασα ημουν μικρη...και με μελαγχολουσε χωρις να καταλαβαινω γιατι...
και τωρα που "μεγαλωσα" εχω πολλα τριαντάφυλλα στη ζωη μου...που εχουν αγκαθια αλλα ειναι και τρυφερα...μονο που θελουν χρονο για να τα εξημερωσεις...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #10 στις: 27/03/07, 08:09 »
Το Μικρό Πρίγκηπα τον έχω διαβάσει αρκετές φορές μεγαλώνοντας και κάθε φορά όπως είπε και ο Απόλλωνας βρίσκω και ένα καινούριο νόημα, κάτι που με αγγίζει με διαφορετικό τρόπο.

Το παιδικό βλέμμα του συγγραφέα για τον κόσμο εκφράζει αθώα τρυφερότητα και συναισθηματική σοφία.

Είναι ένα σοφό παραμύθι για όλες τις ηλικίες. Αυτή είναι η ομορφιά του.
Ένα βιβλίο καλειδοσκόπιο.
Όπως και κάθε τι που αγαπάμε το χαρίζουμε σε ανθρώπους που αγαπάμε  :)

όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

lakonas75

  • Επισκέπτης
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #11 στις: 25/04/07, 13:14 »
Καταρχήν ΔΕΝ είναι παραμύθι.
Επειδή έχει παραμυθένια ατμόσφαιρα;
Και λοιπόν;
Τα μηνύματά του δεν είναι πραγματικά;
Παραμύθια είναι οι αμπελοφιλοσοφίες του κάθε Coello
που έχει κατακλέψει ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ.
Αλλίμονο αν χαθεί η φαντασία και το παιδί μέσα μας!

 8) 8) 8)


Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
Απ: Μικρός Πρίγκηπας!
« Απάντηση #12 στις: 15/09/08, 19:35 »
εχω την ταση να μη μπορω να διαβασω δευτερη φορα βιβλιο.και ειναι το πρωτο βιβλιο που τα καταφερνω!και εχω ακουσει απο παρα πολλα ατομα που σε καθε ηλικια που το διαβαζουν παιρνουν καινουρια πραγματα...μαλλον ειναι μαγικο το βιβλιο τουτο!!
how i wish you were here

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/07, 01:34
από Ommadawn
31 Απαντήσεις
10533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 21:48
από zappas
0 Απαντήσεις
1738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 14:46
από Ιππαρχος
3 Απαντήσεις
2315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/09, 20:47
από pac
51 Απαντήσεις
15439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 13:18
από adr1anos
11 Απαντήσεις
4619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/12, 15:04
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 20:06
από ΣΤΑΥΡΑΣ
81 Απαντήσεις
21372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/13, 15:57
από Jezus
1 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/14, 14:42
από Lo.Lee.Ta
11 Απαντήσεις
7238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 18:15
από ntinosblues