Αποστολέας Θέμα: Τι ηλεκτρική να αγοράσω στα 1000€ ?  (Αναγνώστηκε 21685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papasouzas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • maiden rules!!!Up ThE iRoNs
    • Προφίλ
ΒΑΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ.ΠΑΙΖΩ ΚΥΡΙΩΣ METALLICA,IRON MAIDEN ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ROCK...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ SOLO ΠΡΙΜΑΡΙΣΤΑ ΤΥΠΟΥ IRON MAIDEN Κ ΡΥΘΜΙΚΑ METALLICA.ΜΕ LOCK TREMOLO Κ ΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ACTIVE H PASSIVE.Η ΚΙΘΑΡΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΣΧΗΜΑ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Κ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 1000-1200 ΕΥΡΩ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ ΑΝ Κ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/07, 14:11 από Arg0 »
LivE FasT....PlaY JacKsoN

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #1 στις: 13/11/04, 15:49 »
Θα στηρικτώ κυρίως στην τιμή, και θα δώσω links... Για να δεις τις κιθάρες κυρίως, όχι για να αγοράσεις από εκεί... Gibson 1, 2 και ΕSP από εμένα... Αλλά θα βρεθούν και άλλοι πολλοί να βοηθήσουν, μην το σκέφτεσαι... Να πλακώσουν και τα αφεντικά, να μην ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις...
Παρεπιπτόντως, τώρα τι κιθάρα έχεις;
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #2 στις: 13/11/04, 20:36 »
Φίλε αυτή είναι κιθάρα για σένα!!
Και συγχαρητήρια που διαθέτεις τόσα λευτά για κιθάρα!

http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_artikel-171404.html

Αγόρασέ την από αυτό το site

Αποσυνδεδεμένος Ashen Lord

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Hate, cant't control it any more!
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #3 στις: 14/11/04, 12:01 »
Μία αρκετα verstatile κιθάρα περίπου στα 1000€ είναι η ESP LTD H-400. Κορυφαία ποιότητα κατασκευής - μαόνι & σφεντάμι (mahogany /w maple flame top) - που εξασφαλίζει πολύ ογκώδη ήχο για τα metallica ρυθμικά που αναφέρεις. Pickups Seymour Duncan JB/59 οπότε θα μείνεις πλήρως ικανοποιημένος και στα solo. Επίσης με την tunomatic γέφυρα και το Earvana nut και τα grover tuners δεν θα έχει πρόβλημα ξεκουρδίσματος όσο "σκληρά" και να παίζεις. Μιλάω με σιγουριά γιατί και γω την αγόρασα πριν 2 βρομάδες 950€  ;) :D ;D. Το μόνο που δεν ταιριάζει σε αυτά που λες είναι το κλασσικό σχήμα...check this out!
http://www.espguitars.com/ltd_h.htm
Η σειρά 400 της LTD πραγματικά αξίζει
Hate! Can't control it anymore, I see the Red Light more and more...

Αποσυνδεδεμένος papasouzas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • maiden rules!!!Up ThE iRoNs
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #4 στις: 14/11/04, 21:59 »
paidia euxaristo gia tin voithia sas alla to thema einai oti esp edo stin thessaloniki exei mono o liolios o opoios einai kleftis kata tin gnomi mou...pou allou mporo na vro esp(ektos thomann,music123 ktlp)?eimai apo thess.pistevo oti telika tha katalikso se esp me duncan magnites....
LivE FasT....PlaY JacKsoN

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #5 στις: 15/11/04, 14:28 »
Η σειρά 400 της LTD πραγματικά αξίζει

Συμφωνω απολυτως... Παρεπιπτοντως, καλοριζικη...  ;)
Αν και προτιμω την EC σειρα... Για προσωπικους λογους...

papasouzas, ESP ειδικα στην Θεσσαλονικη δεν προκειται να βρεις πουθενα αλλου, διοτι ο Λιολιος ειναι αποκλειστικος αντιπροσωπος...

Αν θελεις να δεις κατι αλλο, πηγαινε μια βολτα στην Οδο Λουη στην Πλατεια Ναβαρινου... Εκει εχει διαφορες μαρκες και ολο και κατι ωραιο θα δεις...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #6 στις: 15/11/04, 19:47 »
Ισως και μια αμερικανα Fat Strat....αλλα αν θελεις και τρεμολο τυπου floyd τοτε καλυτερα να κοιταξεις την σειρα της LTD που προτεινει και ο Arg0...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #7 στις: 17/11/04, 01:54 »
Βρε παιδιά να πω κάτι και μην με παρεξηγήσετε:
1200-1300€ είναι περίπου 450.000δρχ!
Και όλοι του λέτε του παιδιού για τις LTD οι οποίες είναι κορεάτικες κατασκευές που υποστηρίζουν ότι μοιάζουν με κιθάρες!!! ;)
Δηλάδή σχεδόν μισό εκατομύριο για μία wannabe ESP!!Οι αυθεντικές ESP είναι κ@υλες όλες τους!!! Αλλά όχι οι LTD!!! ::)

Φίλε papasouza εγώ αν ήμουν στην θέση θα έπαιρνα μία Ibanez RG Prestige (κάποιο μοντέλο γύρω στα 1000-1100€) οι οποίες έχουν το κορυφαίο tremolo της παγκόσμιας αγοράς, το Edge Pro έχουν τρελούς λαιμούς Wizard και θα έβαζα στο bridge έναν EMG-81 και neck έναν EMG-85 (ενεργοί μαγνήτες) και μετά ποιος σε πιάνει!!

1.Οι Ibanez (made in Japan) είναι δέκα σκάλες ανώτερες από τις LTD!!
2.To Edge Pro είναι απείρως καλύτερο και από το Original Floyd!!
3.Για metal προσωπικά χρησιμοποιώ EMG(βλέπε metallica, zakk wylde)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #8 στις: 17/11/04, 02:10 »
Φιλε Jaymz, καλο το edge pro, αλλα το καλυτερο lock τρεμολο εξακολουθει να ειναι το Floyd Rose Original ...
Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτερες custom κιθαρες το χρησιμοποιουν ... Ολες εκτος απο τις Ibanez (λογικο ειναι).
Βασικα δεν ειναι μονο ο σχεδιασμος (που εχει low profile, οπως και το floyd Rose Pro), αλλα η ποιοτητα κατασκευης και τα μεταλλα που χρησιμοποιουν ...
Γενικα η Floyd Rose, φτιαχνει κυριως τρεμολο και ειναι εκτος απο πρωτοπορος στον τομεα και εφευρετης, ισως ο μεγαλυτερος κατασκευαστης ...
Ολοι οι αλλοι, φτιαχνουν κιθαρες κτλ , και μαζι φτιαχνουν και τρεμολο βασισμενα στην πατεντα της floyd rose ...
Αντιθετα, η floyd rose, φτιαχνει τρεμολο και παρεπιμπτοντως και καμια κιθαρα ...
Ειναι πιο "ειδικοι" θα ελεγα εγω ...
Δες και τους μεγαλυτερους κιθαριστες (εκτος απο αυτους που εχουν συμβαση με την Ιbanez πχ), τι χρησιμοποιουν στις κιθαρες τους με lock tremolo ... Σχεδον παντα ειναι το Floyd rose original (οχι το ΙΙ ή το Pro, αλλα το original, το οποιο ειναι το πιο καλομελετημενο και με τα πιο καλα μεταλλα) ...
Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι πολυ καλο το edge ...
Απλα δεν ειναι το καλυτερο ...
Και επισης δεν θα συμφωνησω οτι δεν ειναι καλες κιθαρες οι LTD ...
Εξαρταται το μοντελο .... Οπως εξαρταται και το μοντελο της Ibanez ...
Σημασια εχει οτι οταν δινεις καποια λεφτα, οτι και να παρεις σε αυτη την τιμη, απο αποψης ποιοτητας, πανω κατω , τα ιδια θα ειναι ...
Το θεμα ειναι αν εχει τα χαρακτηριστικα που σε ενδιαφερουν και τα looks ή οχι ...
Πχ , μερικα μοντελα LTD που ανεφεραν τα παιδια ειναι neck-thru ...
Αλλη μπορει να ειναι bolt-on, αλλη χωρις τρεμολο, αλλη με active μαγνητες κτλ ...
Δεν ειναι απαραιτητο οτι δουλευει καλα για μενα και για σενα, να δουλευει καλα και για τον αλλο ... (πχ EMG 81 & 85) ... ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #9 στις: 17/11/04, 02:54 »
για τους EMG είπα ότι προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο...
αυτό που λες για τα tremolo είναι λάθος γιατί η Ibanez δεν σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις το Edge-Pro σε μία ESP ή μία Jackson διότι απότι ξέρω πρώτον δεν το πουλάει ξεχωριστά σε εταιρίες(όπως στην περίπτωση του Floyd Rose), αλλά και εσύ να προσπαθήσεις να το βάλεις σε κάποια άλλη κιθάρα δεν μπορείς γιατί δεν χωράει, πρέπει να αρχίσεις τα κόψε ράψε στην κιθάρα για να το ταιριάξεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #10 στις: 17/11/04, 03:01 »
Ολα γινονται σε custom κιθαρες (γι αυτες μιλαγα) και μπορει η Ibanez να μην πουλαει, αλλα δεν ειδα και κανενα να ζηταει τρεμολο ala edge pro (πχ licenced by Ibanez) ... Μονο floyd Rose ...
Βασικα , αν δεις και γνωμες πιο ειδικων, θα δεις οτι οι περισσοτεροι εμπιστευονται περισσοτερο τα Floyd Rose Original ... Και στο λεω εγω που εχω στην Jackson ενα khaller (πριν η floyd rose φτιαξει την δικη της ανεξαρτητη  εταιρια).
Παντως, οπως σου ειπα , ειναι καλο τρεμολο το Edge ...
Αν και εμενα οπως εχω ξαναπει, δεν μου αρεσουν Oi Ibanez, γιατι δεν μου αρεσουν οι τοσο λεπτοι λαιμοι και το τοσο "φαγωμενο" σωμα τους ... και αυτο που δεν μου αρεσει καθολου πανω τους ειναι το σχημα του headstock τους και στα μοντελα του Vai (οχι ολα ευτυχως) , το εκνευριστικο "χερουλι"  >:(
Βεβαια ειναι πολυ καλες κιθαρες !!!
Απλα , οχι του τυπου μου ...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/04, 03:03 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ashen Lord

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Hate, cant't control it any more!
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #11 στις: 17/11/04, 10:58 »
Ο Jaymz εγραψε:

"Βρε παιδιά να πω κάτι και μην με παρεξηγήσετε:
1200-1300€ είναι περίπου 450.000δρχ!
Και όλοι του λέτε του παιδιού για τις LTD οι οποίες είναι κορεάτικες κατασκευές που υποστηρίζουν ότι μοιάζουν με κιθάρες!!!
Δηλάδή σχεδόν μισό εκατομύριο για μία wannabe ESP!!Οι αυθεντικές ESP είναι κ@υλες όλες τους!!! Αλλά όχι οι LTD!!! "

Άλλος ένας φίλος του Forum που θεωρεί ότι είναι καλό να βάζουμε τα πάντα σε ένα τσουβάλι και να κρίνουμε τα πάντα σύμφωνα με τα δικά μας γούστα...

LTD είναι και η M-50 LTD είναι και η Μ-1000!!! Πιστεύεις δηλ. οτι έχουν την παραμικρή σχέση μεταξύ του????? Πιστεύεις οτι οι Μ-1000, ΜΗ-1000, EC-1000 κτλ, "μοιάζουν" με κιθάρες????? Βέβαια διάβασα αυτό που λες παρακάτω ότι "only a Gibson is good enough" και απ τα γέλια κόντεψα να πέσω απ την κορεάτικη καρέκλα μου!!!
Hate! Can't control it anymore, I see the Red Light more and more...

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #12 στις: 17/11/04, 12:19 »
Φίλε παπασούζα. Πριν ξεκινήσω, θέλω να σου πω οτι διάβασα πως θες καινουρια κιθάρα. Δεν είμαι off-topic απλά μια άλλη γνώμη θα πώ. Δεν θα μπω στο τρυπάκι να συγκρίνω εταιρείες, καθώς όλο αυτό μου φαίνεται παιδιαστικο και ειδικά όταν επαναλαμβάνεται σε κάθε post. Το τι είναι καλλίτερο για τον καθένα είναι προσωπική του άποψη. Η γνώμη μου βασίζεται σε προσωπική ιστορία μου. Τον περασμένο Φεβρουάριο είχα αποφασίσει να πάρω καινούρια κιθάρα. Θα διέθετα 2000 ευρώ. Μετά από αρκετό ψάξιμο-παίξιμο-άκουσμα είχα καταλήξει στην λευκή Jem (Great: όντως το χερούλι είναι αηδιαστικό, αλλά η κιθάρα πάρα πολύ καλή). Τυχαία συζητώντας με τον Jimmy στον οποίον πάω τις κιθάρες μου για service μου είπε οτι πουλούσε μια PRS custom 24 του 92. Την είχε στο μαγαζί. Δεν χρειάστηκε να παίξω πάνω από 10 λεπτά. Αμέσως κατάλαβα οτι αυτή η κιθάρα ήταν μοιραίο να καταλήξει σε μένα. Έδωσα 2200 και από τότε θεωρώ οτι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου. Υπόψην έχω σκάσει και 3000 για μια Les Paul Standard αλλά η άποψή μου είναι διαφορετική και την έχω δηλώσει σε άλλο post.
Ηθικά διδάγματα (επαναλαμβάνω: κατά τη γνώμη μου)
1. Η κιθάρα που σου ταιριάζει θα σου κάνει κλικ αμέσως, απλά άκου όσες περισσότερες μπορείς στη δεδομένη κατηγορία τιμης (ξέρω, ξέρω δυστυχώς είμαστε στην Ελλάδα)
2. Ρίξε και μια ματιά για μεταχειρισμένο όργανο.
ΥΓ: o Jimmy έχει και άλλα πραγματάκια για πούλημα, όπως πχ ένα Soldano X-88 (προενισχυτής)!!!
Καλή τύχη στην αγορά σου
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #13 στις: 17/11/04, 13:32 »
Γεια σου ρε Rivaldo, καιρο ειχα να σε "δω" ...
Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες !!!
Οσο για την Ibanez, και εγω συμφωνω οτι ειναι πολυ καλες κιθαρες (τα καλα της μοντελα) , το λεω σχεδον σε ολα τα posts μου, απλα εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν , για τους λογους που ανεφερα ...
Ο Jimmi νομιζω οτι τελικ ατο πουλησε το X-88 ρε γμτ ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #14 στις: 17/11/04, 13:52 »
Σοβαρά μιλάς? Πριν από κανα 20ήμερο που πήγα εκεί το είχε ακόμα. Όποιος το πήρε πάντως, απόκτησε ένα κομμάτι της σύγχρονης rock μουσικής..το είχα ακούσει και με είχε ενθουσιάσει. Ήταν ένα "κλικ" πιο κάτω από το SLO-100, που για μένα είναι ο ορισμός της παραμόρφωσης..Θυμάμαι όταν το άκουσα (σε γενναία ένταση), δεν μπορούσα να σταματήσω να χαμογελάω. Το'χεις πάθει ποτέ? Αλλά κάνει μόνο για παραμόρφωση...
Όντως είχα καιρό να κάνω post παρακολουθώ όμως καθημερινά το site.
Θέλω επίσης να εκφράσω το θαυμασμό μου προς εσένα, για την τεράστια υπομονή που δείχνεις (δεν θέλω να επεκταθώ μήπως και θιχτούν κάποιοι, πράγμα που δεν το θέλω και ούτε είναι ο σκοπός του site). Εγώ δεν την έχω.
Όποτε βρίσκω πρόσφορο έδαφος για post το κάνω και πάντα επαναλαμβάνω το "προσωπική μου άποψη" με φόβο μην αρχίσει ένας πυροβολισμός από ανούσιες απαντήσεις
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #15 στις: 17/11/04, 15:25 »
Ναι βασικα , ετσι μου ειχε πει απ'οτι θυμαμαι ... Εκτος αν εννοουσε κατι αλλο (γιατι μου ειχε πει , οταν τον ειχα ρωτησει για την γνωμη του για το Vetta, οτι κι αυτος μαζευε παλια ενα καρρο προενισχυτες και racks και μου λεει σε καποια φαση, "να τις προαλλες, πουλησα κι ενα Soldano") ...
Να σου πω, ειχα βρει στο ebay ενα X-99 (!!!) me 2500$ ...
Πολυ ακριβο αλλα ....
Αν ειχα τα λεφτα για να χτυπησω κι εναν τελικο θα το αγοραζα ...
Αλλα δυστυχως και λεφτα δεν ειχα για τελικο , και δεν νομιζω αυτος που το πουλαγε να δεχοταν να το δηλωσει πολυ χαμηλα, οποτε θα επρεπε να πληρωσω πολυ και σε τελωνεια κτλ ...
Αλλα μιλαμε για ενα μηχανημα ...
Δεν ξερω αν το ξερεις ...
Με motorised midi ελεγχομενα ποτενσιομετρα και ολο αναλογικο και λαμπα ...
Απισυτευτο μηχανημα ... Οτι καλυτερο εχει βγει σε προενισχυτη κιθαρας, ουτε εφφεδακια πανω, ουτε καν βαθακι ...
Μονο ατοφιος λαμπατος ηχος Soldano σε οσες μνημες θες. Βασικα λειτουργει, σαν να εχεις εναν SLO (με 3 καναλια : καθαρα , crunch, lead) 256 φορες !!!
Εσωνες σε καθε μνημη το preset που ηθελες και αυτο ειναι ολο !
Σκεψου, σαν να ειχες ενα φοτηγο με SLO , τον καθενα ρυθμισμενο για ακριβως τον ηχο που θες, απο Metallica, μεχρι Gary Moore και απο Fender Deluxe , μεχρι Thrash !!!!
Aπιστευτο μηχανημα !!!
Να εχεις αυτο, εναν τελικο 90/90 MB και ενα εφφεδακι Lexicon (κυριως με βαθακια και delays, αντε και κανα chorus και flanger).
Ενα καλο noise gate και ισως κι ενα γραφικο ΕQ (G-major).
Ενα καλο midi controller και ενα cry baby. Τελος 1 αντε 2 καμπινες με 30αρια celestion ...
Δεν ηθελα τιποτα αλλο !!! Ευχαριστω πολυ !!!
Αν ειχα ολα αυτα και ενα RX-8 (ασχετο), θα ειχα ολοκληρωθει σαν ανθρωπος !!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #16 στις: 17/11/04, 16:04 »
Το ξέρω το Χ-99, αλλά δεν το έχω ακούσει. Η παραγγελία είναι custom μόνο, και έχει εγγύηση εφ'όρου ζωής (εκτός από τα ποτενσιόμετρα)!!!Αν χαλάσει ένα από τα motorized ποτενσιόμετρα (πχ να το χτυπήσεις κάπου ρε αδερφέ και να χαλάσει), ξέρεις πόσο κάνει ένα καινούριο?
150.000 δρχ..
RX-8: βγαίνει έκδοση πιο λιτή, χωρίς δερμάτινα, ηλιοροφή, λιγότερα άλογα (μόνο 192), χωρίς cd changer και 4 αντί 8 ηχεία!Νομίζω 28000€...Ευχαριστημένος?
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #17 στις: 17/11/04, 18:01 »
Ναι, ου !!!
Δωσε μου τα 20000€ και βαζω εγω τα υπολοιπα !!!  ;D ;D
Για το X-99 , ναι το ξερω, αλλα ΑΝ το ειχα, πιστεψε με , μονο εγω θα το αγγιζα και δεν θα εβγαινε απο το rack ποτε ... Ουτε συναυλιες ουτε τιποτα ...
Για συναυλιες κτλ , θα ειχα τον Vetta !!!  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #18 στις: 18/11/04, 09:40 »
Great Cornholio & rivaldo τι ειπαμε για το τσατ στο φορουμ παιδακια?  ;)  :P

Οσο για τον JaYmZ μηπως εχεις καμια σχεση με τους δυο χρηστες που επιμενανε οτι "οι Ibanez ειναι το απολυτο οπλο!" και οτι μια Gibson ισοδυναμει με μια Mercedes?

Ελεος! Ολοι εχουμε προσωπικες γνωμες αλλα ας προσεχουμε τι λεμε εδωμεσα...

« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/04, 13:17 από Dave Murray »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος naruto

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • mi moy milate gia laika
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #19 στις: 19/11/04, 17:14 »
οκ για να δουμε ειπες 1000-1200ε
                               οχι κλασικο σχημα
                              πριμαριστα σολο
                              και καλα ρυθμικα
        αν τα ειχε ολα τελεια μαλλον θα ιταν prs και θα εκανα 3000
οκ κατα τιν γνωμη μου πρεπει να τσεκαρεις δυο κιθαρες Jackson  και οι 2  μια ειναι  η RR3 που ειναι V  και ι KELLY  και οι 2 εχουν νομιζω αυτα που ψαχνεις επισεις καλλεσ ειναι και ibanez  μια rg2550η2570  νομιζω οτι μπορει να σου αρεσει κανει 850ε μετρητα ,  ενω οι ESP ειναι οι αγαπημενες μου το μαονι ενω ειναι κουτι για  metallica  για maiden δεν ξερω πιθανοτατα μια με alder  οπωσ του kirk  η των  maiden να βολευε
why..............
do your eyes...
paralyze me....

Αποσυνδεδεμένος R-o-r-y

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rory
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #20 στις: 22/11/04, 00:35 »
fender stratocaster usa standar

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #21 στις: 22/11/04, 17:06 »
Γιατι δεν κανεις το εξης:

Παρε μια Fender Mexico Fat Strat απο τον Thomman με 500€ και φορτωσε την με ηλεκτρικα και μαγνητες...

Βαλ' της εναν Super Distortion στη γεφυρα κι εναν Hot Rails στο λαιμο, πετα κι ενα Floyd Rose και να σου με 1000€ και μια customised κιθαρα...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #22 στις: 22/11/04, 17:38 »
Υπάρχει και το γνωστό ταυράκι στα 1070€ (μετρητά από Ζοζέφ) Gibson SG Special που είναι made in USA και δεν έχει και το πιο συνηθισμένο σχήμα (Strat, Les Paul).
http://www.gibson.com/products/gibson/sg/SGSpecial.html

schecterc1fr

  • Επισκέπτης
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #23 στις: 28/11/04, 15:14 »
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΨΩΝΙΣΕΙ ΚΙΘΑΡΟΥΛΑ ΑΛΛΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΑΜΠΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ!!!!! ΟΛΑ ΤΑ ΦΤΗΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΩΝ ΔΙΑΣΗΜΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Η KORT ΟΠΟΤΕ ΤΙ LTD Η IBANEZ RG....ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ,ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ 200ΑΡΙΑ ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΤΖΑΜΠΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ METALLICA TYPE ΗΧΟ ΕΝΑ ΣΕΤΑΚΙ ACTIVE EMG ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Re:ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #24 στις: 28/11/04, 19:19 »
Για δες αυτη ειναι στην τιμη ακριβως που λες και πρεπει να σε καλυπτει.
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
309 Απαντήσεις
114774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 09:16
από armagedon
61 Απαντήσεις
37657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 18:36
από Cesar_cy
18 Απαντήσεις
15803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 06:15
από .:°:. Apollon .:°:.
90 Απαντήσεις
52513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 17:14
από Crazy Heart
28 Απαντήσεις
22690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/07, 23:19
από Δημήτρης (Gear)
61 Απαντήσεις
38292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 22:35
από LuNaFrEaK
50 Απαντήσεις
18988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/06, 23:57
από Marios Demigod
11 Απαντήσεις
5492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 17:29
από Vicarious
13 Απαντήσεις
10826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/13, 14:14
από geopaok
7 Απαντήσεις
7803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash