Αποστολέας Θέμα: Τι κιθάρες παίζετε???  (Αναγνώστηκε 86541 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #25 στις: 12/08/02, 00:04 »
Ηλεκτρακουστική Washburn,  κλασσική Ibanez(πανάρχαια,αλλά θεϊκή), μπαγλαμά(δεν ξέρω όμως τα ακόρντα :( ) και εσχάτως και ένα βιολί της πλάκας ;D
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Άδης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • http://www.stamatis.org
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #26 στις: 13/08/02, 06:55 »
Mia ilektroakoustiki Vintage ??? (mi me rwtisete... oute egw 3erw...) ;D ena antigrafo Fender Stratocaster tis kakias wras, kai ena Marshall enisxyti 80W.

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ριξε μια πενια να πανε τα φαρμακια κατω
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #27 στις: 20/08/02, 16:57 »
 :P   ego paizw mia klasiki admira virtuso, mia ilektriki fender stratocaster me dio monous kai enan diplo magniti.....................ayta. ;D
...να χωράει κάπου ο πόνος τις νύχτες όταν μένω μόνος τις σιωπές μου να μετράω να σε θυμάμαι όταν πονάω να μου λες θα 'μαι κοντά σου όταν με θες.

Αποσυνδεδεμένος iAnos...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ... μια μελωδία απρόσμενη που γίνεται δική σας ...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #28 στις: 24/08/02, 12:44 »
κλασική admira & ηλεκτρακουστική washburn
"Το παραμύθι τέλειωσε, αρχίζει η ζωή, αχ να 'τανε η αλήθεια σου σαν ψέμα αληθινή..."

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #29 στις: 27/08/02, 00:32 »


Μια κλασσική της πλάκας (14000)

Μια Sender (Μην γελάτε είναι η πρώτη μου κιθάρα 27000 πριν 12 χρόνια και ακόμα παίζει)

Μια Ibanez EX Series (130000 πριν 10 χρόνια)
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #30 στις: 27/08/02, 16:21 »
Λοιπόν μια Κλασική Aranjuez 2P (αν θυμάμαι καλά)
         μια Ακουστική Yamaha (παλαιούτσικο μοντέλο αλλά με Τεραααάστιο στήθ... -συγνώμη σκάφος- και υπεροχο ήχο..) ;D

Όσο για τις ανάγκες μου σε Ηλεκτρικό ήχο... Εδώ θα τολμήσω να εισάγω νέα ήθη στην κουβέντα.. Επειδή είμαι ψηφιακό παιδάκι, συνδέω τη Yamaha στο PC μου και χρησιμοποιώ προσομοιωτή για προενισχυτές, λαμπάτους ενισχυτές, ηχεία και πεταλάκια (Το πρόγραμμα Amplitube της IK Multimedia) Επίσης επιπλέον δουλεύω κάποιο Synth (Reaktor) σε ρόλο "εφεδιέρας". Τα αποτελέσματα τα ακούω στα ηχεία του σπιτιού...
Μπορεί να μην φτάνω (ακόμη) την ποιότητα των πραγματικών fx αλλά είμαι αρκετά κοντά και κερδίζω σε ευελιξία και πειραματισμούς... ;D
Πάντως σκεφτείτε ότι "Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από την πραγματικότητα, εκτός ίσως από ένα καλό υποκατάστατο της" ...
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #31 στις: 29/08/02, 16:11 »
Μόλις πήρα ένα ενισχυτή Marshall τριαντάρη (the name says it all) και την πεταλιέρα V-amp 2 της Behringer. Αν δεν έχετε πεταλιέρα και θέλετε, πάρτε αυτή!!!! Κάνει την ηλεκτρική μου στον τρανζιστοράτο ενισχυτή να ακούγεται τόσο κοντά σε les paul σε λαμπάτο, όσο θα ακουστεί ποτέ μια κιθάρα που δεν γράφει πάνω gibson!!!!!! Από μέταλ ήχους, δεν άκουσα ακόμα κάτι που να μην μπορεί να το αναπαράξει, και φυσικά, το auto wah μετατρέπεται με ένα εξαρτηματάκι σε manual, στο πι και φι  :D ;)
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος iverson

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #32 στις: 29/08/02, 22:54 »
gipson ftiagmenh sto xeri


Αποσυνδεδεμένος kurdt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #33 στις: 10/09/02, 04:46 »
ti mania exete oloi me auti ti stratocaster?
exo: ibanez grx (i proti mou) ilektriki
dean exotica mavri ilektroakoustiki
elpizo pos tha agoraso mia les paul alla sistino gia tous latres tou metal mia warlcok NJ Series.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #34 στις: 22/09/02, 14:15 »
Συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #35 στις: 22/09/02, 14:59 »

Αντιαισθητική θα είναι η les paul με 1 ή 2 μονούς ,αν βγει ποτέ τέτοιο μοντέλο. Ε όσο να είναι τη κιθάρα θέλεις και να τη βλέπεις, όχι μόνο να την ακούς.


Κατ' αρχήν θέλω να διαφοροποιηθώ και πάλι με τη λογική που λέει ότι διαλέγουμε την κιθάρα κυρίως, ή έστω εν μέρει, με κριτήριο την εμφάνιση.  Αν βρω μια κιθάρα που να με ικανοποιεί ακουστικά δεν θα με απασχολήσει ιδιαίτερα η εμφάνισή της.

Για την ιστορία, οι πρώτες Les Paul που βγήκαν το 1952 είχαν δύο μονούς λευκούς μαγνήτες, τους γνωστούς ως soapbar, γιατί έμοιαζαν με πλάκες σαπουνιού.  Μόνο το 1957 οι μαγνήτες αυτοί αντικαταστάθηκαν από τους πρωτοποριακούς για την εποχή διπλούς μαγνήτες οι οποίοι ονομάστηκαν προσωρινά PAF (Patent Applied For) μέχρι να κατακυρωθεί η πατέντα της νέας εφεύρεσης.  Και επειδή ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, οι μαγνήτες αυτοί ακόμα και σήμερα αναφέρονται πολλές φορές ως PAFs...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #36 στις: 22/09/02, 15:47 »
Κατ' αρχήν θα μπορούσες να είχες βάλει μια πιο μικρή εικόνα... ::)

Όσο για την συγκεκριμένη κιθάρα, υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν θα την έπαιρνα,  Πρώτον έχει μόνο ένα μαγνήτη, οπότε αποκλείεται να έχει το ίδιο φάσμα ηχητικών δυνατοτήτων με μια κιθάρα τύπου Les Paul, Stratocaster κλπ.  Εκτός αυτού δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι όλο αυτό το σκάλισμα αφήνει ανεπηρέαστες τις ακουστικές ιδιότητες του ξύλου.  Δεύτερον φαίνεται άβολη από άποψης σχήματος, ειδικά στο σημείο όπου θα ακουμπάει ο βραχίονας του δεξιού χεριού.  Τρίοτον δεν φαίνεται καν τι μάρκα ή μοντέλο είναι.  Μου θυμίζει ESP, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.  Θα υποψιαζόμουν ότι είναι home made από κάποιον ερασιτέχνη, πράγμα το οποίο θα ήταν σίγουρα αρνητικό από άποψη ποιότητας και θα σήμαινε ότι ακόμα κι αν ήθελα δεν θα μπορούσα να έχω μια τέτοια κιθάρα.  Τέταρτον μου ζητάς να σου πω αν θα αγόραζα μια κιθάρα που δεν έχω ακούσει ή παίξει ποτέ και είμαι σίγουρος ότι ούτε πρόκειται.  Δεν έχω τέτοια πρόθεση.  Τη Les Paul την ερωτεύτηκα όχι όταν την πρωτοείδα, αλλά όταν την πρωτοάκουσα.

Και τέλος πάντων, εγώ δεν είπα ότι η εμφάνιση δεν είναι κριτήριο, απλά ότι είναι πολύ χαμηλά στη λίστα με τα δικά μου κριτήρια.  Όσο για το πόσο καλά blues παίζει αυτή ή οποιαδήποτε άλλη κιθάρα, έχω δύο σχόλια.  Κατ' αρχήν μουσική, και ειδικά τα blues, δεν παίζει η κιθάρα αλλά ο κιθαρίστας.  Kαι δεύτερον, σίγουρα τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.  Αν όμως φοράς ράσα, τότε δεν θα πρέπει να απορείς αν σε περνάνε όλοι για παπά.  Νομίζω...; :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/02, 17:43 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #37 στις: 22/09/02, 17:27 »
To sxolio-parabolh-metafora sou apollwna htan apolyta eystoxo...alla tha diafwnisw se ena mikro pososto gia ta rasa pou kanoun ton papa...an enas kitharistas einai metrios, mporei an grapsei mia kithara kai tin perasei apo ta apiseyta mhxanhmata na akoustei poly kaliteros apo oti einai...pantws einai alitheia oti genika ta rasa den kanoun ton papa,alla fadazesai papa na pselnei me tzhn....tha mas kathgorhsoun gia airetikous..
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #38 στις: 22/09/02, 17:39 »
Φίλε Dave Murray, δεν με ενδιαφέρει τι φοράνε οι παπάδες, ούτε αν κατηγορηθώ για αιρετικός.  Και επί του προκειμένου, μιλάμε για τον ήχο που βγαίνει από μια κιθάρα, όχι από διάφορα μηχανήματα και διαδικασίες που έχουν σκοπό να εξωραΐσουν το ηχητικό αποτέλεσμα.  Το σχόλιο που έκανα αναφερόταν στη φράση του Γιώργου "η κιθάρα αυτή παίζει τρομερά blues".  Ακόμα και αν δεχτούμε αυτό που λες περί μηχανημάτων, αυτό που θα κληθεί να διορθώσει το μηχάνημα το έχει παίξει ένας μουσικός, όχι ένα μουσικό όργανο.  Και τέλος πάντων, όσο και αν προσπαθήσεις να διορθώσεις τον ήχο, δεν υπάρχει μηχάνημα που να προσθέτει συναίσθημα και "ψυχή" στη μουσική...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/02, 17:41 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #39 στις: 28/09/02, 17:51 »
Εγω εχω μια fender DG4 και μια martin d55(ακουστικές)
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος jimmakos13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #40 στις: 30/09/02, 19:51 »
1) Stella Blues Guitar '65
2) Gibson J-100 Xtra Cutaway
3) Gibson Chet Atkins CE
4) Samick/Valley Arts
3) Gibson ES-330 TD '67

Αποσυνδεδεμένος STEVE HARRIS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #41 στις: 04/10/02, 02:21 »
Εγω αν και ειμαι μπασιστας παιζω και κιθαρα και αλλα οργανακια.τα βασικα και αγαπημενα ειναι το μπασακι μου το IbanezBtB πενταχορδο,η Les Paul Voodoo μου(5 ημερων)και η ηλεκτροακουστικη Takamine μου.Πηρα με την Les Paul την πεταλιερα Zoom GFX 8 η οποια σκιζει!Η Les Paul θεϊκη κιθαρα!Δεν ξερω να παιζω τετοια κιθαρα ωστε να μου αξιζει μια Les Paul,αλλα το να την εχεις ειναι δωρο θεου!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #42 στις: 04/10/02, 20:52 »
Έχω μια ακουστική Fender DG4, πολύ φτηνή αλλά και πολύ καλή για τα λεφτά της.  Επίσης έχω μια Squier Strat, την οποία δυστυχώς χρησιμοποιώ πολύ σπάνια, καθώς χρησίμευσε περισσότερο για να μου αποδείξει ότι είμαι κυρίως ακουστικός κιθαρίστας.  Κάπου στην Ελλάδα βρίσκεται ακόμα μια αρχαία κλασσική Alambra, η πρώτη μου κιθάρα, η οποία χρησιμεύει για το απαραίτητο "ξεχαρμάνιασμα" κατά τις σύντομες επισκέψεις μου στα πατρώα εδάφη.  Και ελπίζω ότι πριν το τέλος του χρόνου θα έχω και μια καινούργια ακουστική, λίγο καλύτερη από αυτή που διαθέτω τώρα.  Και σίγουρα δεν θα την επιλέξω με κριτήριο την εμφάνιση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #43 στις: 04/10/02, 22:28 »
Κατ' αρχήν έπαιζα πάντα για το κέφι μου, όχι επαγγελματικά, οπότε μία κιθάρα είναι υπεραρκετή.  Έπειτα, όσον αφορά στα χρόνια που παίζω, ακριβώς επειδή έχω την ίδια κιθάρα πολλά χρόνια αποφάσισα ότι είναι καιρός για κάτι καινούργιο και κάπως καλύτερο, δηλαδή το πολύ της τάξεως των 200-300 λιρών.  Όπως έχω ξαναπεί, δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά καλό κιθαρίστα ώστε να έχω βλέψεις για μια πιο ακριβή κιθάρα.  Δεν θα αγόραζα μια Martin, oύτε μια Les Paul ή οποιαδήποτε άλλη κιθάρα αυτής της κατηγορίας γιατί πιστεύω ότι ένα τέτοιο όργανο θα χαραμιζόταν στα χέρια μου.  Θα αγοράσω μια κιθάρα 1000 λιρών για να παίζω με ακροατήριο τέσσερις τοίχους;  

ΥΓ:  Δεν μπορείς να μικρύνεις λίγο το μέγεθος της φωτογραφίας που έχεις βάλει παραπάνω;  Moυ χαλάει τη συμμετρία...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #44 στις: 04/10/02, 23:21 »
appolwna,me pairneis gia mikro sou aderfo?? ;D ;D ;Dpera apo tin plaka,simfwnw se polla simeia me ton Apollwna.entaksei,poso xalaros mporei na eisai ama kratas sta xeria sou ena organo 2000€??egw (proswpika) voleuomai kai mia apomimisi (sxetika kalis poiotitas) kai ws trano paradeigma fernw dio mousikous:ton Luke,kitharista twn Quierboys,o opoios xrisimopoiei akoma tin prwti kithara pou agorase allazwntas aplws tous magnites tis kai ton Jon Spencer twn
Joe Spencer blues Explosion pou ws organo exei mia no name Strat aksias 17$!e,an tous akousei kaneis,tha tou kopei o andrismos!ta atoma paizoun papades.kai me eksoplismo b' ethnikis...LOW-FI kai i panagia mazi mas.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #45 στις: 05/10/02, 00:13 »
poso xalaros mporei na eisai ama kratas sta xeria sou ena organo 2000€??

Έχεις απόλυτο δίκιο.  Με τη Fender των 100 λιρών δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα καμία μικροχαρακιά ή χτύπημα σε κανένα τοίχο.  Τόσο χαλαρός...  

Κατά σύμπτωση, μια και μιλάμε για Martin, μόλις χθες κοιτάζοντας τιμοκαταλόγους από διάφορες εταιρίες, βρήκα και μερικές Martin.  Η πιο φτηνή ήταν η D28 στην εξευτελιστική τιμή των 1400 λιρών, δηλαδή περίπου 2100€.  Τρομερή ευκαρία!!!  Τις σκοτώνουν για ένα κομμάτι ψωμί :'(.  Μια τέτοια κιθάρα θα πρέπει να έχει το δικό της δωμάτιο...

Πάντως αυτό περί μικρού αδερφού δεν το κατάλαβα, φίλε jagmaster... ???
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/02, 00:15 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #46 στις: 05/10/02, 13:15 »
Νομίζω ότι βλέπουμε το θέμα από πολύ διαφορετικές απόψεις.  Φυσικά και έχω παίξει σε κοινό, σε φίλους, σε παρέες, σε πάρτυ, κλπ.  Μια φορά έτυχε να παίξω και σε μια ταβέρνα, γιατί ο κιθαρίστας που έκανε πρόγραμμα πρόσεξε ότι κοιτούσα το αριστερό του χέρι και κρατούσα σημειώσεις σε μια χαρτοπετσέτα ::) και με κάλεσε να παίξω μαζί του μερικά τραγούδια.  Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση.  Δεν θα σκεφτόμουν καν ότι θα έπαιρνα μια Martin σε μια συγκέντρωση με φίλους, σε μια παραλία ή σε ένα πάρτυ.  

Συμφωνώ ότι μια Gibson Les Paul δεν είναι ίδια με μια Epiphone, όπως και μία Martin 2000 λιρών δεν είναι ίδια με μια Fender 200 λιρών.  Μπορείς όμως εξίσου καλά να εξοικειωθείς ή να "συμφιλιωθείς" (όπως κι αν το εννοείς αυτό) με ένα φτηνό όργανο όπως και με ένα ακριβό, αν όχι καλύτερα, ακριβώς γιατί όπως λέγαμε και πριν δεν θα φοβάσαι κάθε στιγμή μην τυχόν σου πάθει τίποτα.  Το θέμα είναι ποιά κιθάρα πιστεύεις ότι καλύπτει τις απαιτήσεις σου, από άποψη ήχου, απόδοσης και φυσικά ποιότητας κατασκευής.  Σε ένα φίλο μου που θέλει να μάθει κιθάρα πρότεινα να ξοδέψει μέχρι 100 λίρες για την πρώτη του κιθάρα.  Στην τιμή αυτή μπορείς να βρείς ένα αξιοπρεπές, αν όχι ιδιαίτερα ποιοτικό όργανο, το οποίο θα είναι υπεραρκετό για έναν αρχάριο.  

Αν εγώ έπαιζα έστω ημι-επαγγελματικά, να είσαι σίγουρος ότι θα είχα αγοράσει μια Τakamine, Ovation ή ακόμα και μια Martin.  Τώρα πιστεύω ότι δεν χρειάζομαι μια τέτοια κιθάρα.  Ακριβώς για τους ίδιους λόγους, για τους οποίους, όπως σου είχα πει σε μια παλιότερη συζήτηση, θα μου αρκούσε μια Epiphone Les Paul αντί για μια Gibson. Eσύ λες ότι θα έπαιρνες "σίγουρα" μια Martin αν έπαιζες ακουστική τόσα χρόνια.  Δεν έχω όμως καταλάβει ακόμα γιατί τότε θα σε εξυπηρετούσε καλύτερα μια Μartin D28 που κοστίζει τουλάχιστον 1400 λίρες σε σχέση με μια Tanglewood TW15NS (all-solid), μια Aria ΑW630, μια Τakamine G330S ή μια Epiphone Hummingbird.  Όλες οι παραπάνω κιθάρες κυμαίνονται εδώ στην Αγγλία γύρω στις 240-250 λίρες και είναι πολύ αξιόλογα όργανα.

Σε τελική ανάλυση μια καλύτερη κιθάρα δεν πρόκειται να με κάνει καλύτερο κιθαρίστα.  Η κιθάρα που σκοπεύω να πάρω θα είναι κάτι καλύτερο από αυτή που έχω τώρα, σίγουρα με συμπαγές καπάκι για καλύτερο ήχο, αλλά και πάλι η τιμή της δεν θα υπερβαίνει τις 300 λίρες.  Νομίζω ότι μια κιθάρα αυτού του επιπέδου μου φτάνει και μου περισσεύει.  Αν ποτέ αποφασίσω ότι έχω βαρεθεί να δουλεύω σε νοσοκομεία και ιατρεία και θελήσω να ασχοληθώ με τη μουσική πιο σοβαρά, τότε ξέρω τι θα διαλέξω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #47 στις: 07/10/02, 13:55 »
O pateras mou kai h mana mou apollwna einai giatroi.. edw kai tria xronia prospathoun na mathoun kapoio organo alla eis mathn... exeis kamia symboulh giati kai esy eisai mesa sta nosokomeia...

Otan eixa parei thymamai tin les paul mou eixa dokimasei megalh apogohteysh... giati nomiza oti me tou pou tha eixa lespaul tha epaiza san ton slash (ayton eixa ws protypo tote )...distixws omws ta xeria den akoulouthousan... akolouthouse omws to ayti... ekei einai pou diafwnw me merika apo ta legomena sou... mia lespaul den tha xaramistei sta xeria sou... esy skepsou mhpws "xaramizeis"  ta aytia sou me mia kithara pou den bgazei ton hxo pou theleis...giati mporei esy na min mporeis na paikseis san hmiepagelmatias.. skeftesai omws mhpws mporeis na akous san hmiepagelmatias?? bebaia ola ayta einai kala an sou periseyoun lefta...giati alliws meneis se oti exeis...kai egw den mporw na milaw giati h lespaul htan dwro..
Ayto pou thelw na pw,giati mou fainetai plateiasa, einai oti mporei na min mporeis na paikseis papades alla mporei na exeis ftasei se ena epipedo pou na akous polla pragmata kai mia kalh kithara na mporei na sou dwsei pio plousio hxo..ara na se ikanopoiei parapanw eite paizeis spiti sou ,eite se party, eite sto Albert hall...

Asxeto alla thymasai apollwna pou me hxes symboulepsei gia tin  tanglewood tin solid body??? mallon ayrio tha tin exw sta xerakia mou.. apo ena magazi konta sto porto bello...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #48 στις: 07/10/02, 21:49 »
Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου με το επάγγελμα των γονιών σου.  Απ' ότι έχω διαπιστώσει οι ασχολούμενοι με τα ιατρικά επαγγέλματα δεν είναι πάντα ιδιαίτερα φιλόμουσοι, αλλά εγώ προσωπικά παίζω κιθάρα πολύ πριν αποκτήσω οποιαδήποτε ιδέα για τον επαγγελματικό μου προσανατολισμό.

Το παρακάτω σχόλιο όμως είναι αυτό που χρήζει απάντησης:

mia lespaul den tha xaramistei sta xeria sou... esy skepsou mhpws "xaramizeis"  ta aytia sou me mia kithara pou den bgazei ton hxo pou theleis...giati mporei esy na min mporeis na paikseis san hmiepagelmatias.. skeftesai omws mhpws mporeis na akous san hmiepagelmatias??


Και η απάντηση έγκειται σε κάτι πολύ απλό που έχω ξαναπεί: τη μουσική ΔΕΝ τη βγάζει η κιθάρα μου.  Η κιθάρα μου παράγει ηχητικά τη μουσική που βγαίνει από κάποιο άγνωστο κομμάτι του εγκεφάλου μου, από εκεί πηγαίνει στα δάχτυλά μου και χρησιμοποιεί την κιθάρα για να εκφραστεί.  Θα μπορούσα να "βγάζω" πολύ καλύτερη μουσική, αλλά για το ότι δεν μπορώ ευθύνεται όχι η φτηνή μου κιθάρα, αλλά η τεμπελιά μου και η απροθυμία μου να καταπιαστώ ξανά με κλίμακες, επίπονη εξάσκηση και όλα αυτά.  Και τα αυτιά μου ακούνε πάντα τη μουσική που πραγματικά θέλω να παίξω, άσχετα αν οι κιθαριστικές μου ικανότητες δεν μου το επιτρέπουν στην πραγματικότητα.

Τέλος, όσον αφορά στην καινούργια σου κιθάρα, χαίρομαι αν οι προτάσεις μου σε βοήθησαν στην επιλογή σου.  Πες μου αν θέλεις πόσο την αγόρασες και τη γνώμη σου όταν τη δοκιμάσεις.  Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη συγκεκριμένη κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ti kithares paizete..??
« Απάντηση #49 στις: 08/10/02, 09:37 »
Agahpte apollwna... katarxhn hthela tin symbouli sou epeidi esy eisai mesa sta nosokomeia, an yparxei eidiki glwssa mousikis epikoinwnias me giatrous... mhpws tin exeis brei.. egw pantws oxi... ( olo ayto htan kati san xioumor-plaka pou mallon den petyxe... mallon xanw to feeling mou  ??? )

Ayta pou les peri kitharas,mousikh kai tempelias ola swsta... allo thelw na thiksw egw... mporei mia kithara na min bgazei sustain,na trizei,na einai mounth (den ennow tin dikia sou). mono kai mono epeidi den eisai epagelmatias tha meineis me ena modelo pou den se ikanopoiei,parolo pou an eixes mia kliterh kithara estw ayta ta liga pou epaizes tha akougontousan kalitera???
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
106 Απαντήσεις
59423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 20:45
από Vaiking
25 Απαντήσεις
23700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/09, 11:14
από walkalone
9 Απαντήσεις
13502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 10:59
από Σκίρων
27 Απαντήσεις
14191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/06, 17:36
από freemind
17 Απαντήσεις
6849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
19 Απαντήσεις
6788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/09, 11:27
από fuZZed
78 Απαντήσεις
51624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/14, 00:50
από cbk
25 Απαντήσεις
11144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 18:38
από Lo.Lee.Ta
14 Απαντήσεις
6300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/16, 23:06
από nick_evia
2 Απαντήσεις
1916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/22, 13:46
από Ioannis Anastassakis