Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Fender  (Αναγνώστηκε 76813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #50 στις: 05/08/05, 12:18 »
    O DH-1 einai enas medium output magnhths kai egw ton allaxa apo mia strat mou pou ton eixe panw. De mou arese, eixe polla prima kai htan kai kapws muddy. Sigoura mporeis na breis kati polu kalutero apo duncan h dimarzio k.l.p Akouse ton kai krine an kanei gia ta gousta sou.
    H diafora metaxu c kai v neck einai aplh.....egkeitai se diaforetiko sxhma pou exei to profile tou laimou....sto ena einai sa C (o klassikos modern laimos se oles tis sugxrones fender) enw o V neck exei akribws to sxhma toy V...einai o laimos pou eixan oi perissoteres palies fender kuriws sth dekaetia tou 50. Kai pali prepei na tis dokimaseis gia na deis poia se boleuei.

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #51 στις: 05/08/05, 12:36 »
εδώ στο Ελλάδα η Μεξικάνα έχει σχεδόν τα διπλάσια λεφτά από την Squier. Ενώ στο εξωτερικό ο Thomann την έχει πολύ φθηνότερα. Όμως επειδή δεν βλέπω να ψήνω τον πατέρα μου για αγορά μέσω ίντερνετ, μάλλον θα κοιτάξω για την Μεξικάνα.

Μπερδευτηκα.Επειδη η μεξικανα ειναι ακριβη εδω και δεν μπορεις να την παρεις απο ιντερνετ θα παρεις ετσι και αλλιως μεξικανα ???

Τεσπα.Αν ειναι να παρεις κατι που δεν εχει και τοοοσο τεραστια διαφορα στην τιμη καλυτερα περιμενε λιγο καιρο και μαζεψε αλλα λιγα λεφτα να παρεις την Μεξικανα.Εμενα παντως μου κανει 1000 φορες ποιο Fender η μεξικανα απο τη σκουαιερ (τις οποιες παρεπιπτοντως μισω θανασιμα,που σπαει τα νευρα ο ηχος σε οσα μοντελα εχω ακουσει).

Απο την αλλη προσπαθησε να πεισεις τον νταντυ.Ειναι τσαμπα λεφτα να την παρεις απο εδω.Ακομα και squier δηλαδη να παρεις τα εστω και λιγα ευρω που θα γλυτωσεις αξιζουν.Δεν τα χρωστας σε κανεναν...Ριξε μια ματια σε συζητησεις εδω μεσα παιδιων που εχουν παρει απο εξω οργανα για να εχεις και στατιστικα επιχειρηματα...
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #52 στις: 05/08/05, 14:16 »
Ευχαριστώ φίλε.Κατά τη γνώμη σου αξίζει να σκάσω μια 400 παραπάνω για να πάρω την deluxe η δεν θα έχει σημαντική διαφορά από την απλή αμερικάνα?

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #53 στις: 05/08/05, 16:47 »
Αν παρεις squier , φροντισε να ειναι η standard και αν ειναι δυνατον deluxe ή Limited Edition οι οποιες ερχονται και σε alder σωμα οπως οι μεξικανες.... και εχουν πολυ καλυτερους μαγνητες απο τις squier της σειρας και κανονικο σωμα σε παχος διοτι οι απλες εχουν πιο λεπτο..... Οι πρωτες squier κατασκευαζονταν στο Mexico  ;)

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #54 στις: 05/08/05, 17:46 »
Παράθεση
Οι πρωτες squier κατασκευαζονταν στο Mexico


Παντως Mathana και εγω νομιζα οτι αυτο ισχυε, αλλα το θεμα ειναι τι παιζεται τωρα με τις Squier ::) Δεν ειδα ,ομως, στο site της Fender τιποτα για Mex Squires ??? http://www.fendereurope.com/fenderfiles/SquierTheStoryBehindTheName.asp

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #55 στις: 05/08/05, 17:47 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 09:34 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #56 στις: 05/08/05, 18:38 »
Ναί, αλλά ποιο το νόημα, να πάρω μία Squier με 400Ε ? Kαι δεν παίρνω μία Fender Mexico  με άλλα 150Ε   ??? 
Απλώς εγώ λέω για μία φθηνή να πειραματιστώ και βλέπουμε. Σε 2-3 χρόνια που θα πάω για σπουδές θα την αλλάξω...

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #57 στις: 05/08/05, 18:46 »
Μάλλον θα κοιτάξω καμια Squier Standard ή Squier Deluxe

Deluxe
http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0321730550

ή

Standard
http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0321700592

Η Deluxe στα specification που έχει λέει ότι έχει ένα διπλό μαγνήτη Duncan Designed® Humbucking Pickup
Λέτε να έχει καμία διαφορά από τον αντίστοιχο της standard ?

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #58 στις: 05/08/05, 18:49 »
Έχει διαφορά, ο μαγνήτης της deluxe αντέχεται απο το αυτί σου κανα δεκάλεπτο παραπάνω......Φίλε,ΜΗΝ πάρεις squier.Καλύτερα να καθυστερήσεις και να πάρεις μια μεξικάνα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #59 στις: 05/08/05, 18:54 »
Η Deluxe στα specification που έχει λέει ότι έχει ένα διπλό μαγνήτη Duncan Designed® Humbucking Pickup
Λέτε να έχει καμία διαφορά από τον αντίστοιχο της standard ?

Σιγουρα εχει διαφορα... Βεβαια θα βοηθουσε να ξεραμε σε ποιο μοντελο στηριζεται ο συγκεκριμενος Duncan Designed...

Βεβαια μη νομιζεις οτι την κανει καλυτερη απο μια Μεξικανα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #60 στις: 05/08/05, 21:18 »
Εχεις δικιο, δεν συμφερει 400+ Euro για Deluxe , παρε την standard Limited στα 300, στο site της  squier δεν θυμαμαι αν τις αναφερει ποιες ειναι Limited αλλα αν ψαξεις στο Stolla και σε online μαγαζια θα δεις οτι υπαρχουν καποια χρωματα limited και συνηθως ειναι alder ξυλο...
Και για να μην παιδευεσαι πηγαινε σε ενα μαγαζι και παιξε στον ιδιο ενισχυτη και την μεξικανα και την Squier και πραξε αναλογα.....

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #61 στις: 06/08/05, 15:53 »
Ξερετε μήπως κάπου όπου μπορώ να δοκιμάσω και τις 2 κιθάρες? Επίσης θα παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιος που να τις έχει δοκιμάσει, να μου πει τη γνώμη του....

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #62 στις: 06/08/05, 21:19 »
H μεξικάνα θα κριθεί από τα αποτελέσματα του Profisiency !!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #63 στις: 06/08/05, 23:47 »
Καταλαβα, οι παλαιολιθικοι γονεις που ικανοποιουν τα παιδια τους μονο οταν κανουν κατι καλο  >:( "When I'm a good dog they sometimes throw me a bone in" :-X Nobody Home - Pink Floyd... Δηλαδη λογικα θα ξερεις στα μεσα του μηνα αν θα την παρεις ή οχι :-\ ? Αν και πολυ δυσκολο το βλεπω το πτυχιο για 'μενα (φετος εδωσα και εγω για 3η φορα) σου ευχομαι απο καρδιας καλη επιτυχια και σοφες επιλογες σε αυτα που παιρνεις :-*     

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #64 στις: 07/08/05, 11:20 »
Να σε καλά CK. Καλή επιτυχία και σε σενα   :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Tzeleberfidon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • L-153 Team
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #65 στις: 07/08/05, 12:23 »
Γεια χαρά,

Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί στην Αθήνα πο να έχει πολλά μοντέλα statocaster? Για παράδειγμα εγώ θέλω να δω τα μοντέλα SRV, Malmsteen και 50 Deluxe.
Ευχαριστώ
L-153 Navy Team

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #66 στις: 07/08/05, 13:03 »
Ο Καγμάκης έχει πολλά, ο Διαμαντόπουλος έχει κάποιες, κάνε μια βόλτα στο κέντρο και θα βρεις άκρη.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Tzeleberfidon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • L-153 Team
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #67 στις: 07/08/05, 14:20 »
Ο καγμάκης τις έχει κρυμένες στην αποθήκη ? Γιατί μέσα στο κατάστημα και στην βιτρίνα δεν έχει τέτοια πράγματα.
L-153 Navy Team

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #68 στις: 07/08/05, 14:48 »
Ο καγμάκης τις έχει κρυμένες στην αποθήκη ? Γιατί μέσα στο κατάστημα και στην βιτρίνα δεν έχει τέτοια πράγματα.

Τις έχει στον επάνω όροφο που το χρησομοποιεί σαν αποθήκη (απ' έξω μοιάζει με διαμέρισμα). Έχει πολλές καλές κιθάρες εκεί, αν σε κόψει ότι δεν πήγες για βόλτα αλλά ψάχνεις να αγοράσεις θα τις κατεβάσει.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #69 στις: 07/08/05, 15:04 »
Aλλα, θα μου πεις ρε Staggαρη, που ειναι το κακο να επιβραβευθεις με μια Fender για την επιτυχια στα Αγγλικα σου? Αντιθετως, ειναι πολυ καλο :). Τελικα μας χρειαζονται που και που οι παραξενιες των γονιων μας. Χε, χε ;D

Αποσυνδεδεμένος Tzeleberfidon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • L-153 Team
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #70 στις: 07/08/05, 15:16 »
OK. Thanks
L-153 Navy Team

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #71 στις: 07/08/05, 17:32 »
Ξερετε μήπως κάπου όπου μπορώ να δοκιμάσω και τις 2 κιθάρες? Επίσης θα παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιος που να τις έχει δοκιμάσει, να μου πει τη γνώμη του....

Στο Διαμαντόπουλο θα βρεις κάποιες και θα μπορέσεις να τις ακούσεις.
Η διαφορές τους είναι οι εξής:

H American Deluxe έχει επιπλέον:
1. Lock κλειδιά
2. Noiseless μαγνήτες και ο διπλός στη γέφυρα είναι φτιαγμένος ώστε να μην έχει διαφορά output σε σχέση με τους άλλους
3. LSR Roller Nut, το οποίο είναι ένα μεταλικό nut με μπίλιες ώστε χρησιμοποιώντας το τρέμολο να μην προβάλλει το nut αντισταση και χάλαει το κούρδισμα
4. Abalone Inlays (σε σχέση με pearl inlays που έχει η American Std)
5. Pop-in Arm tremolo (ώστε να βγαίνει και να μπαίνει χωρίς βίδωμα - ξεβίδωμα, απλά τραβώντας το)
6. Ενα κόψιμο στην ένωση σώματος - λαιμού από πίσω ώστε να κινείται πιο εύκολα το χέρι από το τάστο που υπάρχει η ένωση (16ο!)
7. Διαφορετική βαλίτσα
8. Strap Locks για να κλειδώνει η ζώνη
9. Ζώνη
10. Καλώδιο
11. Ένα καθαριστικό κιτ για την κιθάρα

 Αυτές είναι οι διαφορές, κατα τα άλλα είναι ολόιδιες.
Αν θες τη δική μου άποψη (ήμουν σε τρελό δίλημμα κάποια περίοδο), οι  μαγνήτες οι noiseless μου φάνηκαν λίγο άψυχοι σε σχέση με τους άλλους (είναι αθόρυβοι βέβαια...), τα abalone inlays το βράδυ στη σκηνή (γενικά σε σκοτεινό περιβάλλον) είναι αρκετά "αόρατα" ώστε να σε δυσκολέψουν στο παίξιμο (θέμα συνήθειας φαντάζομαι), τα κλειδιά lock είναι απαραίτητα (για μένα), τα οποία όμως μπορείς να τα βάλεις και μετά όπως και όλα τα τελευταία χαρακτηριστικά που προανέφερα, το κόψιμο στο λαιμό δεν το λαμβάνω τόσο σοβαρά υπόψην (αν και είναι ένα +) διότι δεν παίζεις πολύ συχνά από το 16ο τάστο και πάνω (υποθέτω). Το τρέμολο και γενικά η γέφυρα αυτή ήταν ίσως ο κυριότερος λόγος που με έκανε να τείνω προς την deluxe (θέμα πρακτικότητας και γούστου), όπως και η ύπαρξη του LSR Roller Nut να τείνω προς την American STD αφού το LSR δίνει λίγο πιο μεταλλικό ήχο στην κιθάρα, κάτι το οποίο δε μου άρεσε ιδιαίτερα (γούστα είναι αυτά).

Εγώ θα επέλεγα για το είδος που τη θέλω και τον ήχο μου την American Deluxe με τρεις μονούς...Αν παίζεις hard rock/μέταλ όπως είπες τότε η δική μου πρόταση δε σε καλύπτει, αφού θέλεις οπωσδήποτε humbucker στη γέφυρα.
Πάντως με τη δική μου πρόταση έχω όλα τα καλούδια της deluxe σειράς (+ το S-1 switch) χωρίς το LSR που δε μου αρέσει, την έχω πληρώσει λιγότερο από τη HSS κατα 200€ περίπου και ΑΝ θέλω κάτι άλλο στο (μακρινό μάλλον) μέλλον φτιάχνω ένα pickguard με τελείως διαφορετικό στυλ, με άλλους μαγνήτες (διπλούς, τριπλούς, τετραπλούς) και άλλα χρώματα ακόμα και κάνω ό,τι θέλω....(άλλα 300-400€ δηλαδή...)
Από την άλλη, παίρνεις τη STD HSS, σου έχουν μείνει 400€ και αρχίζεις σιγά σιγά και τη φορτώνεις με κλειδιά lock (100€ το πολύ) και ετοιμάζεις άλλο ένα pickguard με τρεις άλλους μαγνήτες, ή αλλάζεις απλά έναν μαγνήτη (ή κανέναν, αν σ' αρέσει) και είσαι μια χαρά.

Διαλέγεις και παίρνεις...
Η απόφαση είναι δική σου...Ακουσε και τις δυο και αποφάσισε τί είναι πιο σημαντικό για σένα από τα χαρακτηριστικά της και σύμφωνα πάντα με τις ανάγκες σου.
ΥΓ: Στην ίδια τιμή με τη STD παίζει και η Jackson SL-3 Soloist. ρίξε μια ματιά μπορεί να σ'ενδιαφέρει για το είδος σου.

Όπως και να 'χει ψάξτο καλά
Καλή αναζήτηση...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #72 στις: 07/08/05, 18:19 »
Ευχαριστώ για τη βοηθεια φιλε μου.Εχω την εντύπωση όμως ότι η Jackson ειναι πολυ μεταλιάρικη κιθαρα......

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #73 στις: 07/08/05, 21:37 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 09:36 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #74 στις: 08/08/05, 00:08 »
Μarmelaki, αν και ηταν κακια αυτο
Παράθεση
Χμμμμ.... αν κρινω απο το πως το εγραψες, μαλον πρεπει να ριχτεις στο διαβασμα.   
Τωρα μαλιστα που εχεις και ενα λογο παραπανω!   
ηταν πολυ καλο :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
9833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 23:21
από woodaki
6 Απαντήσεις
4755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
6 Απαντήσεις
4120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
21 Απαντήσεις
9219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 00:11
από PanouleXxX
8 Απαντήσεις
5958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
42 Απαντήσεις
17297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
4357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 22:32
από geopaok
5 Απαντήσεις
3849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
0 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura