Αποστολέας Θέμα: Χορδές για ηλεκτρικές.  (Αναγνώστηκε 24261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χορδές για ηλεκτρικές.
« στις: 10/07/02, 18:47 »
Καλησπέρα.
Ας μπώ στο θέμα. Πρίν από 6 μήνες περίπου αγόρασα μια ηλεκτρική κιθάρα Squier Stratocaster τη φθηνότερη που υπάρχει μια και ήταν η πρώτη μου επαφή με κιθάρα. Από εκεί που την αγόρασα μου είπαν πως άμα παίζω 2-3 ώρες την ημέρα καλό είναι να αλλάζω χορδές κάθε μήνα. Και έτσι κάνω. Εχω αλλάξει αρκετές μάρκες χορδών (fender, boomers) και τελικά κατέληξα στις Ernie Ball (τις ροζ) οι οποίες νομίζω οτι είναι και οι καλύτερες (είναι και λίγο πιο ακριβές από τις άλλες). Οι απορίες που έχω είναι αν όντως πρέπει να αλλάζω τόσο συχνά χορδές (πάντως μετά την αλλαγή υπάρχει μεγάλη διαφορά στον ήχο) και αν υπάρχει καμιά άλλη αξιόλογη μάρκα.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #1 στις: 10/07/02, 19:32 »
Kai egw xrhsimopoiw tis ernie ball tis roz kai egw 0.009 kai tis briskw kales.to kalitero einai an tis allazeis kathe mhna giati kai kalitera paizei h kithara kai ta daxtyla kinountai kalitera panw se kathares kai kainourgies xordes.....twra an sou fainetai syxna kai bariesai min tis afhneis parapanw apo treis mhnes.
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Rory

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • Hail to Randy,Stevie,Rory
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #2 στις: 10/07/02, 19:33 »
Κοιτα δε χρειαζεται να σημειωνεις και μερες στο ημερολογιο :).Εγω τουλαχιστον το καταλαβαινω απο τον ηχο. Οσο για ρατσα χρησιμοποιω Fender αν και οι Ernie Ball που χρησιμοποιεις ειναι κορυφαιες-ισως και καλυτερες απο τις δικες μου,απλα οι Fender μου ταιριαζουν πιο πολυ. Για μεγεθος προτεινω 0.10 καθως ειναι η μεση οδος. Οι πιο λεπτες ειναι ανετες για bend και γρηγορα περασματα,αλλα σπανε ευκολα,χανουν σε sustain και feeling.Ta για τις πιο χοντρες. Ειθισται ψιλες για metal και χοντρες για blues/jazz βασει και των παραπανω. Παντως η τελικη επιλογη δικη σου..
Take the monie an' run,duckie...

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #3 στις: 10/07/02, 21:07 »
Εχεις δίκιο rory, δεν σημειώνω στο ημερολόγιο και τις καταλαβαίνω από τον ήχο πότε πρέπει να τις αλλάξω (αν και πολύ νεός στο χώρο). Συνήθως όμως στο μήνα, θέλουν άλλαγμα. Με το ρυθμό βέβαια των 2-3 ωρών τη μέρα. Αλλά για τις 0.10 μου είπαν ότι πρέπει να ξανασετάρουμε(???) τη κιθάρα. Για να μάθω τώρα στην αρχή πάντως δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Rory

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • Hail to Randy,Stevie,Rory
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #4 στις: 10/07/02, 23:50 »
Αποτι καταλαβα η κιθαρα σου εχει ρυθμιση για αλλο μεγεθος.. μη χαλιεσαι,εγω πληροφοριακα το ειπα. Παντως με μια ψιλορυθμιση απο ειδικο τις βαζεις.
Take the monie an' run,duckie...

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #5 στις: 11/07/02, 08:21 »
File panagioti, oi Ernie Ball einai ontws apo ta kalytera setakia xordwn. Egw xrisimopoiw to 10-46, to opoio mou vgazei poly mpasso kai taftoxrona poli katharo ixo (xoris ilithia triksimata kai "skasimata" sta tasta). Vevea, esy prepei na dialekseis to setaki pou sou kanei, kai afto tha to vreis mono me to perasma tou kairou, kai afou tha exeis akousei polla diaforetika set.

Twra gia to oti i kithara sou den "pairnei" 10ari setaki mou fainetai arketa periergo. Ennoeis oti sto tremolo theloun oi vidoules me ta elatiriakia sfiksimo/xalarwma? (ypothetw oti exeis aplo tremolo kai oxi floyd rose i deluxe tremolo).
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #6 στις: 11/07/02, 09:16 »
Kai kati akoma..an paizeis ligo kairo kalo tha htan na paizeis me 0.009 giati einai ligo pio ksekourastes.. meta apo kana dyo xronia bazeis 0.010 kai exeis ola ta kala mias pio paxias xordis.
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #7 στις: 11/07/02, 09:38 »
Δεν γνωρίζω για το τρέμολο αν είναι απλό ή κάτι άλλο αλλά προφανώς είναι απλό αφού η κιθάρα είναι η φθηνότερη strat που υπάρχει.Οσο για το σετάρισμα που είπα, μάλλον είναι αυτό που είπες thanocaster, δηλαδή οι βίδες και ίσως κάποια ρυθμιση που θα πρέπει να γίνει και στους μαγνήτες (πάνω/κάτω). Πάντως dave θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και σε κανα δυο χρόνια βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #8 στις: 11/07/02, 10:58 »
Γιατι να ταλαιπωρεισαι με τοσο συχνες αλλαγες χορδων; Το'χω πει & θα το ξαναπω: Καθαριζετε τις χορδες σας με καποιο ειδικο υγρο! Θα μενουν σαν καινουργιες για μηνες/χρονια! Και τα δαχτυλα σας θα γλυστρανε πανω στις χορδες σα του Satriani!  ;) Ιδιως αμα παρετε καποιο καλο καθαριστικο, οπως το Fast Fret.

Οσο για τη ρυθμιση που λετε, ειναι ρυθμιση του κατω καβαλαρη, (το μπρος-πισω, οχι το πανω-κατω), για να ειναι οι νοτες & οι αρμονικες σωστες.

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #9 στις: 11/07/02, 12:06 »
Εντάξει, δεν διαφωνώ να τις καθαρίσω τις χορδές αλλά θα βελτιωθεί και ο ήχος που θα βγάζουν αφού μετά από αρκετή χρήση αυτός αλλοιώνεται αρκετά δηλαδη ακούγονται τριξίματα και διάφορα άλλα εφέ.Και δε συζητάμε βέβαια για κούρδισμα αφού αυτό είναι το πρώτο που προσέχω.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #10 στις: 13/07/02, 18:00 »
Basilh eixa dokimasei ayto pou les me to katharistiko alla kai pali eixe diafora megalh o hxos eidika... den kserw na to eksigisw.. pantws otan ebgala tis xordes exw, den htan skouriasmenes eixan mia traxythta periergh pou den boithouse..isws na eftege to katharistiko mou.. episis exei shmasia h xrhsh.. egw idrwnw poly kai paizw arketes wres tin hmera kai tis talaipwrw arketa..  
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #11 στις: 15/07/02, 09:57 »
Με τον καθαρισμο, βελτιωνεται και ο ηχος, γινεται πιο καθαρος και πιο πριμος, οπως οταν οι χορδες ειναι καινουργιες. Αν εχετε παλιες χορδες αυτη τη στιγμη που δεν τις εχετε καθαρισει ποτε, καντε μια δοκιμη και θα δειτε συνταρακτικη διαφορα.

Dave Murray, πως ακτιβως ηταν αυτη η τραχυτητα; μηπως ειχαν απλα "κανει κοιλια" στο σημειο που εφαπτονται με τα ταστα; Ποιο καθαριστικο χρησιμοποιεις;

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #12 στις: 15/07/02, 10:56 »
Βασίλη, πες μερικές σύντομες οδηγίες για τη χρήση του fast fret. Είναι αυτό στο καφέ μπουκαλάκι; Θα πάω να το πάρω και θα σας πω τα αποτελέσματα, ελπίζω σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #13 στις: 15/07/02, 18:24 »
Panagiwtis> ontws to Fast Fret allazei entelws ton ixo tis xordis. Katarxin fevgei oli i mpixla apo tis xordes kai glistrane san na einai kainourgies. Vevaia, prepei na perimeneis mexri na stegnwsei gia na paikseis, alla aksizei i anamoni.
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #14 στις: 16/07/02, 09:51 »
Παναγιώτη, τα πραγματα ειναι απλα: σερνεις το "σφουγγαρακι" που εχει το fastfret πανω στις χορδες και κατοπιν τις σκουπιζεις δυνατα με το πανακι. Δεν τις χαϊδευεις μονο απο πανω, τυλιγεις το πανακι στη χορδη και το πιανεις σφιχτα και το σερνεις πανω-κατω σε ολο το μηκος της χορδη (και ακους κατι ωραια ανατριχιαστικα υψισυχνα τριξιματα :)) Θα δεις να μαυριζει το πανακι απο τη μπιχλα  :P

Thanocaster, γιατι δε τις σκουπιζεις τις χορδες; πως θα απομακρυνθει η βρωμια και η οξειδωση;

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #15 στις: 18/07/02, 08:03 »
Vassilis> Kai meta to katharisma me to panaki an kaneis liga "glypsimata" i ligo tapping tha deis ta xeria sou na mavrisoun kai exoun kati sta daxtyla. Etsi toulaxiston noiw8w egw an kai eimai idiaitera varvaros sto katharisme me to panaki. Mporei fysika na einai kai psychologiko, alla kalou kakou perimenw kana dekaleptaki-tetartaki prin paiksw.
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος I_Of_The_Storm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • ...And still the orchestra plays!
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #16 στις: 21/07/02, 05:15 »
paides wraia kai kala ola ayta pou lete gia tis ernieball kai tis fender alla gia xordes exw na proteinw to apolyto onoma: DR high gain kai san deyterh enallaktikh lysh tis blue steel ths dean markley. Kyrios oi Dr einai oti kalytero exw dokimasei se xordes ta 10 xronia pou asxoloumai me to a8lhma-kai pistepste me tis exw dokimasei sxedon oles. exoun apisteyto hxo kai antexoun sthn sklhrh xrhsh parapano apo to fysiologiko. Oso gia to fast fret pou anaferane ta paidia parapanw ontos kanei 8aymata(akoma kai stis DR :P) aparaithto a3esouar!
To Our Island In The Stream Where We Can Dream At The Edge Of The World...

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #17 στις: 13/09/02, 12:08 »
Τελικά, το fast fret κάνει πολύ καλή δουλειά.Το συνηστώ ανεπιφύλακτα.
Υ.Γ.
Ο ήχος που βγαίνει όταν σκουπίζεις τις χορδές είναι εκπληκτικός.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #18 στις: 13/09/02, 13:10 »
Πεσ'τα ρε Παναγιωτη, γιατι δε με πιστευουν!  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/02, 08:58 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #19 στις: 13/09/02, 21:06 »
Παιδιά, φτηνές και καλές για κατανάλωση είναι οι D addario, επιλογή και πολλών επαγκελματιών. Οι ernie ball ειναι ΠΟΛΥ ωραίες, αλλά οι εκπληκτικότερες που έχω "νιώσει" είναι οι gibson vintage series. Ιδιότροπες κάπως, αλλά πολύ όμορφο ήχο! Το fast fret είναι πράγματι καλό, πολύ οικονομικό!
Ρε Βασίλη, τί ρυθμίσεις θέλει ο κάτω καβαλλάρης, άμα πχ βάλεις για πρώτη φορά 8αρες, όπως έκανα εγώ προχτές? τι ρόλο παίζει ακριβώς αν ξέρεις?  ???
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #20 στις: 16/09/02, 09:07 »
8-άρες;;  :o τσκ τσκ...  :P Εγω το σκεφτομαι σοβαρα να παω απο 9-αρες σε 10-αρες. Εχουν δυνατοτερο ηχο και περισσοτερο sustain. Ενα προβληματακι ειναι τα σηκωματα, αλλα θα το ξεπερασω πιστευω... BTW, χρησιμοποιω συνηθως GHS Boomers.

Ο καβαλαρης εχει ρυθμιση πανω-κατω και μπρος-πισω. Το πανω-κατω ρυθμισε το ετσι ωστε οι χορδες να ειναι κοντα στα ταστα μεχρι το σημειο που δε θα τριζουν, σε κανενα ταστο. Το μπρος-πισω ειναι για να μη "φαλτσαρει" η χορδη. Πιασε την αρμονικη στο 12ο ταστο και μετα πατα τη χορδη στο ιδιο ταστο, αν ακουγονται το ιδιο εισαι οκ, αλλιως "παιξε" με τη βιδουλα, μπρος-πισω.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #21 στις: 16/09/02, 18:16 »
giati oxi 8ares. egw edw kai 1 xrono xrisimopoiw 8ares kai den tis allazw me tipota...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #22 στις: 16/09/02, 19:53 »
Οι 8ρες είναι ειδικά για έξαλλα bend και θέλουν μικρή προσπάθεια για να τις παίξεις. Σπάνε όμως έυκολα. Το μέγεθος 9 είναι το στάνταρ. Το 10 έχει περισσότερο sustain αλλά θέλει λίγη δύναμη για να κάνεις bend (όταν πήγα στο σπίτι του Rory να τις παίξουμε (τις κιθάρες ντε!) είχε βάλει στην φεντεριά 10ρες και δε μπορούσα με τίποτα να σηκώσω ένα 2-ημ. bend, όταν λέμε με τίποτα με τίποτα! Είχα συνηθήσει στις 9ρες τις δικές μου και οι 10ρες του μου φάνηκαν βουνό).
Οι 11ρες έχουν και γ**ώ τα sustain!! :Άμα βάλεις 11ρες σε les paul είσαι άρχοντας. Τα bend όμως είναι σχεδόν απραγματοποίητα, όχι όμως τόσο ώστε να μη μπορείς να τα κάνεις μετά από πολλές ώρες εξάσκησης..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #23 στις: 17/09/02, 00:45 »
Οι 12άρες να δεις τι sustain έχουν!  Βέβαια τα σηκώματα θέλουν προσπάθεια, αλλά αν δεν κάνεις πάρα πολλά δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα...  
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χορδές για ηλεκτρικές.
« Απάντηση #24 στις: 03/01/03, 11:21 »
Να με συγχωράτε που επανέρχομαι σε παλιό θέμα, αλλά ήθελα να πω ότι μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο silent man έχει δίκιο, οι DR είναι όντως από τις καλύτερες χορδές.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
6399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 12:47
από teo_gp
3 Απαντήσεις
2682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/08, 20:21
από Inuitarcher
3 Απαντήσεις
3209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 21:13
από RORY GALLAGHER
15 Απαντήσεις
7956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/09, 23:10
από ag313
4 Απαντήσεις
3810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
11 Απαντήσεις
5365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 23:54
από SirBlackBass
9 Απαντήσεις
7379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 21:16
από paranoid_gr
2 Απαντήσεις
5010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 22:29
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
5162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 15:12
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
0 Απαντήσεις
2795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 12:22
από panmak