Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Jackson  (Αναγνώστηκε 26096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #25 στις: 22/10/04, 22:00 »
Great Cornholio exeis kammia foto ths soloist na thn kaneis upload na th dw?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #26 στις: 22/10/04, 22:51 »
Oριστε το URL της δημοπρασιας που κερδισα και εχει φωτογραφιες ... http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=33044&item=3745766546
Δικες μου δεν εχω προς το παρων βγαλει ...
Σε οτι βλεπεις τωρα , η μονη αλλαγη ειναι οτι εχω αλλαξει τον μονο standard Jackson μαγνητη που ειχε στο λαιμο , με εναν Chopper Dimarzio (διπλος σε σχημα/μεγεθος μονου με 2 blades)...
Κατα τα αλλα , εχω κανει και αλλες αλλαγες αλλα δεν φαινονται , ειναι εσωτερικες ... εχω αλλαξει ολα τα ηλεκτρικα, καλωδια κτλ με ολοκαινουρια και κορυφαιας ποιοτητας , οχι οτι ειχαν το παραμικρο προβλημα , αλλα ηθελα να χρησιμοποιησω καινουρια με γαματα ηλεκτρονικα για να "απελευθερωσω" οσο γινεται τον ηχο ... Επισης εκανα τον διπλο που εχει να σπλιταρεται , γιατι παρολο που αυτος που μου την πουλησε ελεγε οτι εχει διακοπτη split , στην πραγματικοτητα το διακοπτακι που ειχε ηταν για κυκλωματακι boost, το οποιο και εβγαλα γιατι απλουστατα δεν χρειαζοταν. Κρατησα ομως το διακοπτακι και εκανα οντως split τον μαγνητη ... Τωρα βγαζει κατι ηχους ... Ασε , δεν σου λεω , απο Strat μεχρι Metal με το πατημα ενος διακοπτη !!!!
Μιλαμε ο τεχνικος που την ειδε και την "τροποποιησε" ειχε πορωθει με την κιθαρα !!!
Δεν μπορουσε να το πιστεψει οτι την πηρα 1100€ ... Με ρωταγε ξανα και ξανα ... Νομιζε οτι τον δουλευα !!!
Μου ειπε οτι ειναι απο τις καλυτερες κιθαρες που εχει παιξει ... Και απο αλλες Jackson και απο αλλες μαρκες ...
Αν και αυτο εδω που τα λεμε , δεν με ενδιαφερει , αρκει που αρεσει σε μενα... Ας μην αρεσε σε κανεναν αλλο ...
Αλλα οσο να 'ναι ειναι ωραιο να ακους απο επαγγελματιες που ξερουν , οτι μια αγορα που εκανες ειναι οντως πολυ καλη ...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/04, 23:12 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #27 στις: 23/10/04, 00:23 »
o laimos einai 24arhs h 25arhs?Pws thn phres xwris na kaneis katholou prosfora....ta kanonisate mesw e-mail?

Gia des kai edw kati exisou kalo,spanio kai akomh fthnotero pou me gargalaei:Hamer chaparal tou 86 maoni me kollhto 24ari mpratso:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=33042&item=3755476114&rd=1

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #28 στις: 23/10/04, 00:28 »
Ενδιαφερον φαινεται !!!
Εγω βεβαια δεν θα την αγοραζα , λογω χρωματος και 3 διακοπτων (προτιμω blade με κανα switchακι για κανα split , για ευκολια και γρηγορες αλλαγες).
Τελειως υποκειμενικα θεματα δηλαδη ...
Παντως φαινεται καλη !!!
Η τιμη βεβαια δεν θα μεινει εκει που ειναι τωρα ... πιστευω οτι μεχρι τελευταια στιγμη θα φτασει τκοντα στα 900$ , μπορει και παραπανω , εξαρταται...
Για την δικη μου πληρωσα 1100€ μαζι με τα μεταφορικα ...
Χρησιμοποιησα την επιλογη buy it now ... και ετσι δεν μπηκα σε δημοπρασια ...
Ο λαιμος ειναι 24 ταστα...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/04, 01:26 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος allah

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #29 στις: 15/01/05, 00:00 »
συμφωνω,
μολις απεκτησα μια dxmg me 2 humbuckers emg hz reverse neck.
ηξερα απο την αρχη οτι ηθελα μια ομορφη κιθαρα για μελετη στο σπιτι χωρις ιδιαιτερα τεχνικα χαρακτηριστικα ποιοτητας.
μονο η σειρα soloist αξιζει.

Αποσυνδεδεμένος Πρωτάρης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • keep playing 'till the end of time
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #30 στις: 18/04/05, 14:13 »
Παιδιά καλησπέρα,
(Ελπίζω το μήνημα μου να έχει κάτσει σε σωστό topic - μην τα ακούσω ακόμα δεν ήρθα)

Είμαι σχεδόν 1 βήμα πριν την αγορά ηλεκτρικής κιθάρας πράγμα το οποίο μου έχει προκαλέσει ανάμεικτα συναισθήματα, και ΝΑΙ έχει σχέση με το nick που διάλεξα.

Ξεκίνησα από το απόλυτο μηδέν («μεδέν» που λέει κάποιος) με μια κλασική στα χρόνια του γυμνασίου αλλά έμεινα εκεί (από εξοπλισμό). Ο μουσικός προσανατολισμός βέβαια ήταν από rock μέχρι heavy (μη ρωτάτε πως γίνεται αυτό με κλασική). Μετά από αρκετές ώρες εξάσκηση την ημέρα έφτασα κάποια στιγμή σε τέτοιο επίπεδο ώστε να προκαλώ θετικότατα σχόλια από όσους με άκουσαν. Μετά, τα παράτησα (διάφορες υποχρεώσεις, δουλειά κλπ) και δεν ξανα-ασχολήθηκα.

Όλα αυτά μέχρι σήμερα που αποφάσισα να ξανα-ασχοληθώ. Τι να κάνω όμως; Έχω χάσει κάθε επαφή με το άθλημα. Με την κλασική, δεν το συζητάω καν. Έχω «βάλει στο μάτι» την Jackson DK2 Dinky ή κάπως έτσι, χωρίς όμως να την έχω ακούσει. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα μια γνώμη από όσους από εσάς ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό το κομμάτι. Να σας προλάβω λέγοντας σας πως δεν με ενδιαφέρει να το προχωρήσω ιδιαίτερα προς τα έξω – θέλω απλά να παίζω κάποια κομμάτια στον ελεύθερο χρόνο (πιστεύω να ανανήψω γρήγορα) και να κάνουμε και την πλάκα μας με τα φιλαράκια στο γκαράζ… Η γκάμα που παίζει είναι … τι να πω; Metallica & Maiden (μέχρι 1987-1988 που έγραφαν τα καλά) μέχρι αρκετά πίσω (Purple, Zeppelin)

Αυτά για να καταλάβετε ποιες περίπου είναι οι απαιτήσεις καθώς και το ότι δεν σκοπεύω να αρχίσω πολλούς πειραματισμούς του στυλ πάρε τώρα αυτό και μετά το παίρνεις άλλο, κοινώς δεν με βλέπω να αλλάζω μετά κιθάρα.

Γνώμες λοιπόν και όποιος έχει την καλοσύνη και πιστεύει ότι μπορεί να βοηθήσει, ας ρίξει και καμιά εναλλακτική (καμιά Ibanez μήπως;). Την Jackson βέβαια την έχω βρει στο Thomann κάπου 200 κάτω από την τιμή που παίζει εδώ ενώ με τις Ibanez μάλλον εκεί τα πράγματα είναι ακριβότερα. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι δεν έχω χρόνο αλλά το βασικό, δεν έχω «επανέλθει» ώστε να μπω σε μαγαζί και να δοκιμάσω κάποια. Τι να παίξω; Παιδιά έχουν περάσει 12 χρόνια από τότε που κράτησα κιθάρα τελευταία φορά (γελάτε ε;).

Αυτά με τον καημό μου… Ελπίζω να μην κούρασα κανένα (μάλλον σας διασκέδασα) και να μην καταχράστηκα τον χώρο με το μήνυμα.

1000 ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #31 στις: 18/04/05, 14:40 »
Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι δεν γινεται να παιξουμε εμεις για σενα...  ;)

Δικα του τα λεφτα, δικα σου τα χερια που θα αγγιξουν την κιθαρα και δικα σου τα αυτια που θα την ακουσουν...

Αν θελεις ομως να σου προτεινουμε μοντελα να δεις, αλλο θεμα αυτο...  :)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Πρωτάρης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • keep playing 'till the end of time
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #32 στις: 18/04/05, 15:04 »
Φίλε Arg0,
σ' ευχαριστώ και όσα λες καλά είναι. Όμως εξακολουθώ να είμαι στα μάυρα μεσάνυχτα. ??? :-\
Υπάρχει κάποιος που να έχει οποιαδήποτε γνώμη σ' αυτή την κιθάρα (θετική ή αρνητική);

Αξίζει να την πάρω ή θα ήταν καλύτερα (κατά την γνώμη σας - αυτή ζητάω) να κοιτάξω κάτι άλλο (στο ίδιο μήκος οικονομικού κύματος) που ίσως λέει πολύ περισσότερα;

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #33 στις: 19/04/05, 03:24 »
Φιλε Protaris_Ksana το μονο που μπορω να προτεινω ειναι να ριξεις μια ματια στην κατηγορια Mουσικα Οργανα και Εξοπλισμοι...

Αν παλι εχεις αποριες, ανοιξε ενα θεμα με συγκεκριμενες αποριες για συγκεκριμενα μοντελα και θα χαρουμε να σου απαντησουμε...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος christhehealer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PeugeotSportClub
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #34 στις: 19/04/05, 17:54 »
Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι δεν έχω χρόνο αλλά το βασικό, δεν έχω «επανέλθει» ώστε να μπω σε μαγαζί και να δοκιμάσω κάποια. Τι να παίξω; Παιδιά έχουν περάσει 12 χρόνια από τότε που κράτησα κιθάρα τελευταία φορά (γελάτε ε;).

Φίλε Πρωτάρη_Ξανά, μπορώ να σου πω ότι πριν από 3-4 χρόνια είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Mετά από καμιά δεκαριά χρόνια αποφάσισα να ξανασχοληθώ με την κιθάρα [είναι αυτό που λένε πρώτα φεύγει ο άνθρωπος και μετά το χούι του].

Tι έχω να σου πω:

1) Mπες σ'ένα μαγαζί να δοκιμάσεις την κιθάρα που σ' αρέσει. Mπορεί ν' αναρωτιέσαι τι να παίξεις. Ότι θυμάσαι. Ότι σου κατέβει στο κεφάλι. Mία πεντατονική, δυο ακόρντα... whatever... Kιθάρα αγοράζεις, δεν σε κάλεσε ο Clapton να παίξεις στο Crossroads Festival. Σκέψου μόνο ότι μπορεί δώσεις 200 ευρώ και να έχεις στο σπίτι σου μία κιθάρα που είτε δεν σου "πηγαίνει" στα χέρια, είτε δεν σου αρέσει ο ήχος της. Θα θες να την δώσεις πίσω... τι να πάρεις μετά... άντε φτου ξανά απ' την αρχή... διπλός κόπος!

2) Mην πιστεύεις ότι δεν θα ξαναμπείς στην διαδικασία να την ξαναλλάξεις. Kι εγώ έτσι ξαναξεκίνησα... έλα μωρέ μία φθηνή ακουστική να γρατζουνάω, να περνάει η ώρα, χαβαλές να γίνεται με την παρέα... φέτος αγόρασα και Mεξικάνικη Stratocaster. Tην οποία ήδη σκέφτομαι να σκοτώσω για να πάρω μία Master Build... Eίναι όπως σου κάτσει. Eπανακάμπτεις όπως λες κι ενθουσιάζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Πρωτάρης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • keep playing 'till the end of time
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #35 στις: 20/04/05, 09:26 »
Φίλε, αυτό ακριβώς θα κάνω. Αλλά με βλέπω πρώτα αυτό το Σ/Κ να ξαναπιάνω την κλασική και να διαλύω κανά-δυό σετ χορδές...
Ευχαριστώ ξανά και τον Arg0 - θα ρίξω συγκεκριμένω post αλλού γιατι με ενδιαφέρει η γνώμη σας....

Αποσυνδεδεμένος IOANNNIS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #36 στις: 24/05/05, 14:34 »
Endiaferouses apopseis peri ekdidomenwn gynaikwn,xrhmatwn,protimisewn.
O kitharistas tou group pou paizw exei jackson karxariaki tin exei peiraksei ligo kai h kithara paizei g***ta... twra gia tin sygekrimenh kithara Lord den kserw, pantws oi jackson (latoya,jannet)exoun kalo onoma kai apo tin dikia mou empeiria paizoun wraia..
theoant pantws me 1000 eyrw kainourgia les paul dyskola briskeis.. episis an breis kamia kai den thn pareis steile mou ena minima na tin tsibisw egw.. merci in advance

ενδιαφερεται κανεις για κορυφαια jackson σε πολυ καλη τιμη?

Αποσυνδεδεμένος rania_roxx

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • This is the end, beuatiful friend, the end...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #37 στις: 29/07/07, 14:26 »
Να πει και η μικρή της παρέας τη γνώμη της...  ;) Οι Jackson είναι ωραίες κιθάρες στο παρουσιαστικό τουλάχιστον. ;) Τώρα έχουν κυκλοφορήσει τόσες και τόσες, με διαφορετικά σχέδια κλπ, που έχω χάσει λίγο τον λογαριασμό :-[
LIBERATE YOUR MINDS

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Jackson
« Απάντηση #38 στις: 25/03/08, 13:44 »
Tι γνωμη εχετε για της jackson js30dinky?ειναι πανω κατω στο budget μου.

Το προβλημα του setup δε με απασχολει,αν εχει καλο μανικι και γενικως καλα υλικα οσο γινεται δηλαδη στη τιμη που εχει(μαγνητες,μπρατσο,ξυλο κτλπ)
I'm to old for this nuts...!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
15380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 01:12
από BloodBath
15 Απαντήσεις
6761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/06, 18:40
από {SLASH}
0 Απαντήσεις
2705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/06, 18:21
από Lightstringer
10 Απαντήσεις
22739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/14, 17:14
από kostarasss18
1 Απαντήσεις
3201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 10:43
από Evangelos 123
32 Απαντήσεις
11428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 14:11
από Xaris(πρωην Jizm)
20 Απαντήσεις
7199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 12:51
από navy82
1 Απαντήσεις
2366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 15:58
από GreekDudeCovers
2 Απαντήσεις
2698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/08, 00:05
από Como Esta Loco
7 Απαντήσεις
3475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 21:57
από ilias73