Αποστολέας Θέμα: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan  (Αναγνώστηκε 15381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NecroMANcier_666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« στις: 22/10/04, 10:18 »
  lipon....eimai anamesa se mia epiphon les paul kai mia Jackson JS japan....Ean kserete kamia kali eseis (gyrw sta 500 euro) peite.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/05, 13:56 από Arg0 »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #1 στις: 22/10/04, 10:50 »
Κατ' αρχην πρεπει να μας πεις ποια Jackson JS και ποια Epiphone Les Paul, διοτι η σειρα JS της Jackson εχει τρελες διαφορες η μια απο την αλλη...

Επισης πρεπει να μας πεις τι μουσικη θελεις να παιξεις με την κιθαρα που ψαχνεις....

Και το ποιο σημαντικο (για μενα τουλαχιστον) αν ειναι η πρωτη σου κιθαρα ή απλα η πρωτη σου ηλεκτρικη...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #2 στις: 22/10/04, 20:05 »
Καλησπέρα φίλε

Εγώ τον Ιανουάριο αγόρασα μια Epiphone Les Paul STD 500 euro.
Τώρα αν δεν κάνω λάθοs κοστίζει γύρω στα 450 euro.
Επειδή ασχολούμαι ένα χρόνο με το άθλημα και επειδή δεν έχω παίξει στην ζωή μου με άλλη ηλεκτρική δεν μπορώ να σου πω αν πρέπει να την επιλέξειs ή όχι.
Αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι πωs σχεδόν όλοι οι γκουρού εδώ μέσα συμφωνούν πωs για τα λεφτά τηs είναι αρκετά καλή κιθάρα και είναι ότι πρέπει για πρώτη αγορά.

Σου εύχομαι να κάνειs την καλύτερη δυνατή αγορά.  :)
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #3 στις: 22/10/04, 22:09 »
Θα πρότεινα την Jackson. Έχω les paul, είναι πολύ καλοκατασκευασμένη παρά το μικρό της κόστος, αλλά το design μου φαίνεται λίγο παλαιομοδήτικο. Αργότερα αγόρασα μια Ibanez παρόμοια με τη JS1 Dinky και με βόλεψε απίστευτα λόγω του σχεδιασμού της, ειδικά η καμπύλη πίσω στην πλάτη κ πάνω δεξιά εκεί που ακουμπάει το χέρι. Η les paul (και όλες εκείνης της εποχής) είναι κάτι σαν ένα ζευγάρι καλά αλλά στενά παπούτσια, μετά βάζεις τα άνετα αθλητικά σου κ είσαι μια χαρά. Σκέψου και το αν θες τρέμολο η΄οχι. Η επιλογή είναι πάντα δική σου, παντώς εγώ από τότε που 'παιξα με την Ibanez η Les Paul έμεινε στη θήκη της.

(Επ ευκαιρία έχω την LP-100 αν τη θες στη δίνω με 250 ευρώ)
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #4 στις: 01/12/04, 20:28 »
Ειναι καλη κιθαριτσα,εχει ωραια γκαζια αλλα χανει καπως στα καθαρα.Ιδιαιτερα οταν χρησιμοποιεις τον neck!Το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν εχει floyd rose.Τωρα εξαρταται εσυ τι θες.
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 597
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #5 στις: 25/07/07, 00:39 »
Καλησπέρα φίλε

Εγώ τον Ιανουάριο αγόρασα μια Epiphone Les Paul STD 500 euro.
Τώρα αν δεν κάνω λάθοs κοστίζει γύρω στα 450 euro.

Εεεπ! Για κάτσε λίγο γιατί μ' ενδιαφέρει αυτό που λες   ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P :P Από που αγόρασες 500 ευρώ Epiphone Les Paul;

Αποσυνδεδεμένος rania_roxx

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • This is the end, beuatiful friend, the end...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #6 στις: 29/07/07, 14:09 »
Καλησπέρα φίλε

Εγώ τον Ιανουάριο αγόρασα μια Epiphone Les Paul STD 500 euro.
Τώρα αν δεν κάνω λάθοs κοστίζει γύρω στα 450 euro.
Επειδή ασχολούμαι ένα χρόνο με το άθλημα και επειδή δεν έχω παίξει στην ζωή μου με άλλη ηλεκτρική δεν μπορώ να σου πω αν πρέπει να την επιλέξειs ή όχι.
Αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι πωs σχεδόν όλοι οι γκουρού εδώ μέσα συμφωνούν πωs για τα λεφτά τηs είναι αρκετά καλή κιθάρα και είναι ότι πρέπει για πρώτη αγορά.

Σου εύχομαι να κάνειs την καλύτερη δυνατή αγορά.  :)

είναι πολύ καλή κιθάρα, έτυχε να παίξω με μία epiphone les paul, αλλά έκτοτε δεν έχω ξαναπαίξει :( είναι και στην εμφάνιση καλή μου αρέσει εμένα και για τα λεφτά της είναι πολύ καλή. Τώρα έτσι πιστεύω εγώ, απόψεις και γούστα είναι αυτά...
LIBERATE YOUR MINDS

Αποσυνδεδεμένος TheWall

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #7 στις: 20/08/07, 18:31 »
8a sou proteina thn jackson!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #8 στις: 13/09/07, 18:14 »
και γω τη jackon λεω..

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 597
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #9 στις: 29/09/07, 21:23 »
Για τι genre μουσικής όμως ενδιαφέρεσαι; Έχει μεγάλη σημασία για την επιλογή κιθάρας γιατί σε διαφορετικά ακούσματα σε παραπέμπει μία Jackson και σε διαφορετικά μία Epiphone.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #10 στις: 03/11/07, 00:10 »
Έχοντας παίξει και τη Jackson, και τη les paul, και όντας κάτοχος jackson (KE3) και epiphone les paul (Goth), θα πρότεινα ανεπιφύλακτα την epiphone. Πέραν του θέματος "les paul", με το γνωστό cutaway που θέλει συνήθεια, και δεν θα το πρότεινα σε αρχάριους, κατά τ'άλλα η κιθάρα (μιλάω καθαρά και μόνο για τη δική μου) είναι άψογη. Πολύ καλά ξύλα, πολύ καλό sustain, ικανοποιητικά κλειδιά, πανέμορφο finish και πάρα πολύ καλοί μαγνήτες. Υποτίθεται την πήρα μόνο για μετατροπές αλλά μου άρεσε τόσο που δεν πείραξα τίποτα ακόμα πάνω της (οκ, τα κλειδιά θ'αλλάξουν λείαν συντόμως με locking, καθώς και τα ποτενσιόμετρα και το jack). Από την άλλη μεριά, η jackson μου φάνηκε απαίσια. Πιο άβολo μπράτσο κι από τη les paul, ΤΡΙΣΑΘΛΙΟΙ μαγνήτες, πολύ "πρόχειρη" και φθηνή κατασκευή. Για μένα, μεγάλη απογοήτευση. Χίλλιες φορές μια φθηνή Ibanez από τις συγκεκριμένες jackson!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #11 στις: 28/12/07, 14:32 »
Καλησπέρα φίλε

Εγώ τον Ιανουάριο αγόρασα μια Epiphone Les Paul STD 500 euro.
Τώρα αν δεν κάνω λάθοs κοστίζει γύρω στα 450 euro.

Εεεπ! Για κάτσε λίγο γιατί μ' ενδιαφέρει αυτό που λες   ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P :P Από που αγόρασες 500 ευρώ Epiphone Les Paul;
Βσκ epiphone les paul βρίσκεις και με 170ε... Όσο για την standard κάνει 425 από Γερμανία...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #12 στις: 24/01/08, 01:12 »
 lipon....eimai anamesa se mia epiphon les paul kai mia Jackson JS japan....Ean kserete kamia kali eseis (gyrw sta 500 euro) peite.
[μ'αυτα τα λεφτα υπαρχουν πολλες να δεις και πιο πολυ να'κουσεις και απο πολλες αλλες κιθαρες/quote]

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #13 στις: 05/02/08, 17:13 »
Εφυγες για Jackson.... Μακρια απο Επιφον.... Πολυ αβολο μπρατσο....ασχετα οτι οι μαγνητες ειναι ψοφιοι στα φθηνα μοντελα....
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος BloodBath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul η Jackson JS Japan
« Απάντηση #14 στις: 07/02/08, 01:12 »
Επειδη,αν και νεος στο forum,παιζω αρκετα χρονια,ειχα κατα καιρους διαφορες κιθαρες,μπορω να σου πω οτι ο ορος καλη κιθαρα ειναι εντελως υποκοιμενικος.Υπαρχουν απιστευτες bolt-on κιθαρες με ηχο και sustain που παταει στα αυτια τις neck-through που κατα κανονα κοστιζουν και τουλαχιστον τα διπλασια λεφτα...Ειχα τα τελευταια χρονια και Gibson Les Paul(custom),kai Epiphone Les Paul(studio)...Την Gibson την εχω ακομα,και ψηνομαι να την πουλησω,καθαρα γιατι απο την μερα που αγορασα μια Jackson RR1 Lightning Sky(και φυσικα εβαλα ενα σετ emg-σε συνδυασμο με 11αρες χορδες )εχω χασει τα λογικα μου!!!Η Jackson που παντα θεωρουσα ακολουθο της esp,με εβαλε σε σκεψεις να σουταρω ολες τις υπολοιπες αμερικανιες που εχω φυλαγμενες(μεσα σε αυτες και την Gibson-thn epiphone την πουλησα μια βδομαδα μετα την αγορα της,250.000 δρχ την ειχα παρει απο το Bon-Studio και μετανιωσα ακομα και για την βενζινη που εκαψα για να παω να την αγορασω).Εν τελει,θα διαλεγα Jackson,γιατι αν αργοτερα θες με λιγα λεφτα παιρνεις ενα σετ αξιολογους μαγνητες(για οτιδειποτε περαν του metal θα προτεινα dimarzio-που παλι δεν θα σε χαλασουν και για metal,απλα δεν θα το κανουν το ιδιο καλα με ενα σετ active emg).Tελος καλυτερα να συνηθισεις σε ενα μπρατσο που σου δινει την δυνατοτητα να μεταβεις πιο ευκολα στην επομενη σου κιθαρα,μιας και οι epiphone kai oi gibson μονο στις explorer με εχει ικανοποιησει το μανικι...


ΥΓ:...ΟΥΦ....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
5 Απαντήσεις
5982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
15 Απαντήσεις
6761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/06, 18:40
από {SLASH}
30 Απαντήσεις
12638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 21:12
από pureanalog
11 Απαντήσεις
6115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 15:46
από KaBi
13 Απαντήσεις
6855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 14:33
από Crossroad
12 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 16:36
από gers
67 Απαντήσεις
20591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
41 Απαντήσεις
9627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 16:56
από JACKSONMAN
7 Απαντήσεις
4012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995