Ψηφοφορία

Θα αγοράζατε/έχετε αγοράσει πλάστα cd's από πλανώδιους πωλητές?

Ναι,πάρα πολλές φορές,γιατί όχι???
33 (50%)
Ναι αν και προσπαθώ να το αποφεύγω
14 (21.2%)
Ελάχιστες φορές μόνο και πάλι με...ενοχές!
7 (10.6%)
Όχι,ούτε πρόκειται,τα πλαστά cd's καταστρέφουν το ελληνικό τραγούδι!!!
12 (18.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Αποστολέας Θέμα: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''  (Αναγνώστηκε 90327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iwnathan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #100 στις: 19/07/03, 12:03 »
TH MOYSIKH KANEIS DEN THN SKOTwNEI...KANEIS DEN MPOREI NA SOU THN PAREI......

oloi exoume to dikaiwma na akoume opoiadhpote mousikh...ftwxoi h ploysioi.....

dystyxws oi etaireies exoyn apothrasinthei me tis times.....kala kanei h peirateia kai yparxei......agorazw ena cd apo to dromo...moy exei symvei polles fores.....paw spiti ...to akouw....sthn xeiroterh piothta.......an pragmatika aksizei.......timhs eneken.....proswpika gia na sthriksw thn prospatheia toy kalhtexnh...kai na exw thn piothta hxou pou thelw....tha paw na agorasw to original.......

o glaros

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #101 στις: 03/01/04, 19:32 »
Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ.

ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ.οσο υπαρχουν μουσικοφιλοι , τραγουδοποιοι και λοιποι που εχουν πιστη σ'αυτο που κανουν και δεν κυνηγανε τα λεφτα, τη μουσικη δεν τη σκοτωνει κανεις.Βεβαια το θεμα εχει κι αλλες προεκτασεις, αλλα εχουν καλυφθει απο τους προγραφεντες.
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #102 στις: 04/01/04, 19:15 »
το cd δε κανει 1-2 ευρο..πρεπει να υπολογησουμε και την αμοιβη αυτων που το δημιουργησαν..σε μια εκπομπη ακουσα απο καποιον που δουλευε σε μια δισκογραφικη οτι το cd κοστιζει 3000δρχ περιπου, δεν εννοω μονο το υλικο μερος αλλα και τους μουσικους,δικαιωματα κλπ...4.200 δρχ το πουλανε στα καταστηματα δισκων και αυτα μετα αυξανουν τις τιμες....ετσι ειπε ενας που βγηκε τηλεφωνικα ε μια εκπομπη.
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #103 στις: 08/01/04, 02:03 »
Επι Δραχμων η ΕΜΙ πουλαγε το cd χονδρικης 4900δρχ.  και το μαγαζι 6500δρχ... Τωρα να με τα Ευρω αλλαξαν οι τιμες δεν ξερω... Παντως για την Αγγλια η χονδρικη του CD ειναι 8,45 Αγγλικες Λιρες, δηλαδη 12,15 Ευρω...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #104 στις: 09/01/04, 19:42 »
Αντί να μας ευχαριστουνε που ακουμε την μουσική τους, μας κατηγορουν ότι την αγοράζουμε πειρατική!
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #105 στις: 20/07/04, 14:42 »
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους απο εσας που λένε ναι στην πειρατεία.Ναι έχω πάρει κι εγώ κάποια cd's απο πλανόδιους,αλλά τα περισσότερα ή είναι kakhs poiothtos,i loipoyn kapoia kommatia.8eorw omws thn agora enos cd mia ierotelestia.

Μα δεν νομιζω οτι κανενας θα παρει το CD του αγαπημενου του καλλιτεχνη σε πειρατικο... Ειναι ομως τοσες πολλες οι κυκλοφοριες καθε μηνα, που πρεπει να 'σαι εφοπλιστης για να τα παρεις ολα original...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #106 στις: 02/02/05, 18:36 »
Ολες οι εταιριες οταν σκεφτονταν τι να κανουν για να παταξουν την πειρατια ελεγαν να προσθεσουν video clip,φωτο...κτλ κανενας δεν προτεινε τη μειωση της τιμης αρα βγαζουν τα μαλιοκεφαλα τους.Μετρηστε ποσα cd εχετε και υπολογιστε τα επι τιμη αυθεντικου Συμπερασμα? μονο οσοι εχουν λεφτα εχουν το δικαιωμα να αγοραζουν cd.
Πως θα ανακαλυψω συγκροτηματα αν δεν μπορω να παιρνω παρα 1 cd το μηνα?

Οσο για τους καλλητεχνες που υποστηριζουν οτι η πειρατια σκοτωνει τη μουσικη,γιατι αυτοι πρεπει να παιρνουν 3000e το μηνα και εγω που ειμαι αγροτης,υπαλληλος δημοσιος-ιδοτικος πρεπει να παιρνω 800 και αν?τι παραπανω κανουν αυτοι δηλαδη απο εμενα?Φυσικα πανω απολα ειναι οι εταιριες και ο μονος τροπος για να τις σταματησουμε ειναι να συνεχισουμε να ειμαστε πειρατες και οσο πιο πολλοι τοσο το καλυτερο!
Σκεφτοιτε να υπηρχαν 5-6 studio που να τα ειχαν ομαδες καλιτεχνων και στο cd να προσθεταν μονο τα εξοδα που θα ειχε το studio και οχι να προσθετουν κερδος για το studio(εταιριες)!
Λυσεις υπαρχουν αλλα οι περισσοτεροι εχουν στο κεφαλι τους,εκτος απο σκατα,το κερδος!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #107 στις: 02/02/05, 19:15 »
Να συμφωνήσω ότι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική βιομηχανία. Θα δαιφωνήσω με την άποψη "πάω να το πάρω πειρατικό και να δώσω 5 ευρό". Εγώ προσωπικά δεν δίνω τα λεφτά μου σε αυτή την πειρατεία. Γιατί αυτός κερδίζει όσα και ή δισκογραφικές. Αυτός που μας πουλάει 5 ευρο το αντίγραφο του κοστίζει 1 ευρό το άδιο δισκάκι και 3 λεπτά για το copy. To πουλάει 5 ευρο άρα έχει καθαρό κέρδος 4 ευρό από κάθε cd. Δεν είναι το ότι θα δώσω 5 ευρό αλλά το ότι αυτός που κάνει τα αντίγραφα και τα πουλάει κερδίζει χωρίς να το δικαιούται.
Εγώ έχω να αγοράσω πειρατικό μουσικό cd 3 χρόνια. Παραδέχομαι όμως ότι έχω κάνει copy cd από φίλους για φίλους. Αυτό όμως είναι κάτι πολύ διαφορετικό. Εγώ πάω και αγοράζω ένα cd original το αντιγράφω για ένα φίλο και όταν αυτός έχει ένα cd κάνει το ίδιο για μένα. Κανένας από τους δύο δεν κερδίζει λεφτά όπως κάποιος πειρατής.
Ας το δούμε από την πλευρά του καλιτέχνη και όχι τις ΑΕΠΙ. Για παράδειγμα εγώ αν είχα κάποιο cd θα με ενοχλούσε να ήξερα ότι κάποιος παράνομα κερδίζει από την δική μου δουλεία. Δεν θα με ενοχλούσε καθόλου όμως αν κάποιος αντίγραφε τον δίσκο μου για κάποιο φίλο ή γνωστό. Στη συγκεκρημένη περίπτωση όχι μόνο δεν θα με ενοχλούσε αλλά αντίθετα θα χαιρόμουνα γιατί η μουσική μου αρέσει στο κόσμο. Με λίγα λόγια δεν θα είχα πρόβλημα αν το αντίγραφο ήταν αφιλοκερδός.
Τωρά για το ιντερνετ. Πιστεύω ότι βοηθάει πάρα πολύ τη μουσικη. Ναι φαινομενικά οι χρήστες κατεβάζουν τα τραγούδια παράνομα από το ιντερνετ και έτσι "πέφτουν" οι πωλήσεις. Αντιθέτος με το ιντερνετ όλο και περισσότερος κόσμος μαθαίνει για μουσική και έχει την ευκαιρία να ακούσει καλιτέχνες και συκγροτήματα που ποτέ δεν θα τολμούσε να πάρει από ένα δισκάδικο. Ο λόγος είναι πολύ απλός. Αν θα αγοράσω ένα δίσκο που κοστίζει 10 ή 20 ευρό θα τα δώσω εκεί που είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει. Αν λοιπόν χρειάζομαι 10-20 ευρό για να ακούσω μια νέα παρουσία και να δοκιμάσω κάτι καινούργιο δεν θα το κάνω τόσο συχνά. Αν όμως κατεβάσω ένα κομμάτι που κοστίζει 0 και μου αρέσει (με τον ίδιο τρόπο που πριν λίγα χρόνια θα το άκουγα στο ράδιο ή κάπου αλλού αν ήμουν τυχερός) τότε οι πιθανότητες να πάω να αγοράσω το δίσκο είναι περισσότερες.
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Λια*

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #108 στις: 02/02/05, 20:35 »
μπορει να ειναι αδικια που αντιγραφουν σιντι αλλα οι ανθρωποι πια δεν εχουν 20 και 30 ευρω

Αποσυνδεδεμένος nicvall

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #109 στις: 06/02/05, 17:40 »
i peirateia den skotonei ti mousiki ,alla ti diadidei.

I aksia tis mousikis einai toso megali pou,pou tha prepei na iparxei se kathe spiti aneksartita apo tin oikonomiki tou katastasi.

Episis i mousiki einai ekfrasi psixis kai oxi epagelma ,opote o pragmatikos kalitexneis den skopevei na ploutisei ,alla na metadosei tis skepseis kai ta sinaisthimata tou.An aposkopei sto na vgalei lefta ,tote den einai kalitexnis  alla emporas.

bluewind poios eisai o Papanoutsos!!!!!!!!!foveres skepseis!!!!!simfono!!!





Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #110 στις: 06/02/05, 17:55 »
Δε λεω εχει καποια γλυκα να παιρνεις αυθεντικο cd ιδιως απο μερικες μπαντες(iron maiden) που κανουν εξαιρετες παραγωγες αλλα υπαρχει μεγαλη πικρα οταν σκας τα 20 για να το παρεις.Πρωσοπικα τον τελαιυταιο καιρο δεν παιρνω καθολου καινουρια cd παιρνω ολο παλιοτερα που κανουν 6,9! οποτε δοκιμαζω τις μπαντες.Π.Χ. του DIO ta cd ειναι αθλια ως παραγωγες επειδη προφανως δεν εχουν κανει ρεμαστερ και ειναι αρχαια αλλα ο ανθρωπος ειναι φοβερος! ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Winmmisterakias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο Winmmister
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #111 στις: 06/02/05, 19:48 »
ναι μπορει να την σκοτωνει αλλα δινει ζωη σε μενα γιατι οταν πουλαω ενα cd που μοου κοστιζει 20 λεπτα αντε μαζι με το φακελακι 30λεπτα 3 και 5 ευρω ειναι καθαρο κερδος φιλαρακι!!!! συνφωνω να πεσουν οι τιμες και να εξαληφθουν ολοι αυτοι οι λεγομενοι μαυροι που και αυτοι την δουλεια τους κανουν να βγαλουν ενα κομματι ψωμι αλλα δε το καταλαβαινουν οι περισσοτεροι!!!!!
Winmmisterakias ή αλλιως Winstonerakias

Αποσυνδεδεμένος Ακανές

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #112 στις: 06/02/05, 22:31 »
'Εχω μια απορία στο πόσο λογικές είναι οι τιμές των σιντί... Έχω δει αρκετές φορές κασέτες (ναι, υπάρχουν ακόμα  ;D) με τιμή ~13€, όταν το αντίστοιχο σιντί κοστίζει ~18€! Το κόστος μίας κασέτας είναι πολύ υψηλότερο και αυξάνεται κι άλλο, λόγω τις περιορισμένης ποσότητας. Δηλαδή, τα εφάπαξ έξοδα (μήτρες κ.λπ.) μοιράζονται σε πολλά σιντί, αλλά λίγες κασέτες, κάτι που αυξάνει το ανά μονάδα κόστος της κασέτας.

Η εταιρεία δεν κερδίζει από αυτές ή ο καλλιτέχνης δεν παίρνει αυτά που του αναλογούν και είναι χαμηλότερη η τιμή; Εξάλου, εάν κάποιος θέλει σώνει και καλά να αγοράσει τη μουσική του σε μη διαδεδομένη μορφή (κασέτα, βινύλιο), θα την πληρώσει ακριβότερα (αλλιώς θα έπαιρνε τη διαδεδομένη)!

Αποσυνδεδεμένος nanoukka

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dont worry-be hippie!!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #113 στις: 07/02/05, 00:11 »
Ένα  είναι το σίγουρο-η τιμή των cds είναι πολύ ψηλή και η πειρατεία είναι η αντίδραση για την τιμή.......Αν δεν ήταν ακριβά δεν θα υπήρχε και η πειρατία
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος Costa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • AMIGOS PARA SIEMPRE
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #114 στις: 07/02/05, 02:25 »
Εγω παλι δεν τα μπορω τα πειρατικα ρε γμτ...
Ειναι πειρασμος η τιμη,δε λεω... :-\
Αλλα η ολη "αισθητικη" μου φαινεται καπως φτηνη... :-\
Γι αυτο,αν και περνω αρκετα cd καθε μηνα,ελαχιστα πειρατικά έχω.

Αποσυνδεδεμένος Andromahi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα καλά
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #115 στις: 07/02/05, 18:34 »
re paidia, pos skwtonh tin mousiki?     
???

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #116 στις: 07/02/05, 21:02 »
Προς αυτους που πιστευουν οτι "η πειρατια σκοτωνει τη μουσικη"

Προσπαθηστε να σκεφτειτε τον εαυτο σας να μην μπορει να αγοραζει αυθεντικα cd λογο μη οικονομικης ανεσης,τι θα κανατε?
Οχι επειδη εχω οικονομικη ανεση να συμφωνω οτι "η πειρατια σκοτωνει τη μουσικη" γιατι εκει μεσα δεν ανηκουν μονο οι "μαυροι" που πουλαν ταντιγραμενα,αλλα και ο καθενας που αντιγραφει cd για εναν φιλο του ή που κατεβαζει τραγουδια απο οποιοδηποτε προγραμμα!ΕΛΕΟΣ
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #117 στις: 08/02/05, 07:35 »
H pirateia skotwnei tin anadixi newn kalitexnwn-sigrotimatwn...oi etairies an de vgaloun osa perimenoun apo ta cd opoioudipote emporikou kallitexni meta de tha ependisoun se neous giati de tous pernei kai protimoun na minoun sta gnwsta stathera esoda...edometaxi ena opoiodipote neo rock-pop-edexno sigrotima poulaei kata meso oro 2 me 3 xiliades cd. apo ta cd ayta pou pwlountai  p.x 18 eyrw oi kallitexnes dikaiountai ena 3%. an loipon ena sigrotima (meli-tragoudistes-sinthetis ktl) apoteleitai apo 6 atoma o kathe enas tous apo tin paragwgi tou cd pairnei ena simvoliko poso 100 me 200 eyrw...den einai adikia ayto? 
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #118 στις: 08/02/05, 09:08 »
Βασικά ενα μέρος του μεγάλου προβλήματος των αντιγραφών είναι οτι σε συγκριση με άλλες χώρες τα cd εδώ είναι πολύ πιο ακριβά.
Αν δούμε και μόνο τα singles που στην Ελλάδα κοστίζουν 7 και 8 Ευρώ σε σύγκριση με άλλες χώρες της Ευρώπης π.χ. τη Σουηδία που ένα Single κοστίζει μόνο 4 με 5 ευρώ τότε καταλαβαίνουμε τη διαφορα...

Πρόσεξα οτι στο εξωτερικό πολλες φορές τα singles κυκλοφορούν με πλαστική θήκη αλλα ταυτόχρονα πολλά απο αυτά κυκλοφορούν με χάρτινη θήκη.

Με αυτό τον τρόπο έχεις το περιθώριο να διαλέξεις γιατι το single με τη χάρτινη θήκη το πουλάνε πιο φθηνά.

Το δεύτερο κάλο με την Ευρώπη είναι οτι βγάζουν προσφορες περσινα cd στη μισή τιμή.... (σε ορισμένες περιπτώσεις), κατι το οποιο στην Ελλάδα δεν γίνεται....

Αποσυνδεδεμένος nanoukka

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dont worry-be hippie!!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #119 στις: 08/02/05, 22:21 »
Χάσανε το μονοπώλιο οι εταιρείες και θίγηκε ο εγωισμός τους
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #120 στις: 08/02/05, 22:45 »
Αν δεν πέσουνε οι τιμές λιγάκι στα cd η πειρατεία δεν θα εκλείψει. :-\
Δεν θα κάνουμε χρυσές τις δισκογραφικές εταιρίες! >:(
Απο την άλλη γμτ μου αν αγοράσεις το αυθεντικό θα έχεις και μια αξιοπιστία όσον αφορά την ηχητική απόδοση των κομματιών ενώ στα μαυρόπολις το αγοράζεις στη μισή τιμή μεν αλλά δεν ξέρεις τη φρούτο θα σου βγεί ύστερα.......
 :-\     

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #121 στις: 09/02/05, 11:43 »
Η αγορά των cd's καλό θα είναι να γίνεται απο γνώστα μαγαζιά.
Έχω ακούσει οτι μαγαζιά σε διάφορες συνοικίες πουλάνε cd που είναι σαν αυθεντικά, με όλα τα σημάδια ενός αυθεντικού, με ταινίες γνησιότητας, αλλα είναι απομιμήσεις απο Βουλγαρία.

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #122 στις: 12/02/05, 16:41 »
ego ime iper na antigrafis...i mallon oute kan na antigrafis na ta katevazis apo to internet etoima na glitonis kai ta cd...siga mi doso lefta stis diskografikes...exo na agoraso authentiko cd 3 xronia nomizo...afiste tis vlakies ine orea na exis to cd ktl...to thema ine na exis ta tragoudia...kai osoi kalitexnes exoun provlima mauto kai den exoun lefta tote na pane na doulepsoun...tin exoune di oloi tragoudistes...den katalava epidi o allos exi orea foni prepi na bgazi kai lefta apo auto???i akoma xeirotera prepi na ginonte diasimoi kai na tous dixni i tv kai na apoteloun kai protipa???plz tha kseraso...osoi asxolounte me ti mousiki mono kai exoun afierosi tin zoi tous eki kai aksizoun den nomizo na exoun oikonomiko provlima...isa isa kolimpane sta lefta...opos i gnosi etsi kai i mousiki prepi na einai free kata ti gnomi mou...kai ksero sigrotimata ta opoia bgazoun cd kai ta dinoun eleuthera sta internet...px xasma,anatellon tromos ktl...tora na vlepis sigrotimata san tous metallica pou den kseroun ti exoun kai na kanoun minisis sto napster,kazaa ktl ine gia lipisi...zito i pirateia...genika zito to tsampa...oute tilefono tha prepe na plironame  ;D...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #123 στις: 12/02/05, 17:17 »
Θαυμάζω τη βαθύτατα συνειδητοποιημένη σου σκέψη φίλε morello. Απαύγασμα εγωκεντρικού συμφέροντος. :P

Ο εκάστοτε καλλιτέχνης διατηρεί το δικαίωμα να κρίνει ο ίδιος τι αντάλλαγμα επιθυμεί για την απόλαυση που σου προσφέρει κι εσύ έπειτα να εξετάσεις αν είσαι διατεθειμένος να μπεις σε αυτή τη "συναλλαγή". Αν δεν απατώμαι ο καλλιτέχνης αφιέρωσε ορισμένες ώρες από το χρόνο του και φαιά ουσία για να παράγει, αυτό που εσύ εν τέλει χρησιμοποιείς για να ψυχαγωγείσαι και γενικώς κι αορίστως αξιοποιείς για πλείστους όσους λόγους. Δικαιούται φαντάζομαι να καθορίζει την αξία της πνευματικής του δημιουργίας, όπως κι εσύ αν είσαι ράφτης επιλέγεις πόσο θα διαθέσεις το πουλοβεράκι που με τόσο μεράκι έφτιαξες.

Μάγκες κατ' εμέ όσοι επιλέγουν να δώσουν αφιλοκερδώς τα εκπονήματά τους και τους βγάζω το καπέλο. Δε θα σταυρώσω όμως κι όσους επιθυμούν να βιοποριστούν από την τέχνη. Μπορώ να τους κρίνω ηθικά στο βαθμό που θεωρώ πως το παρακάνουν, σύμφωνα με τα δικά μου σταθμά, αλλά δε θα φτάσω και στο άλλο άκρο, που συνίσταται στη νοοτροπία "τα δικά μου, δικά μου και τα δικά τους, δικά μου".

Κι έστω να δεχτώ πως κοιτάς αποκλειστικά την πάρτη σου και το προσωπικό σου συμφέρον. Μην προσπαθείς όμως να το καμουφλάρεις μέ ενα δήθεν ιδεολογικό επίχρυσμα, φτάνοντας σε ρηξικέλευθες κοινωνιολογικές προτάσεις. Λίγο υποκριτικό μοιάζει... :P
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #124 στις: 13/02/05, 11:32 »
Φιλε kiseichukan αν μπορεις την επομενη φορα να γραφεις με πιο απλες λεξεις δε χρεαζεται να μας δειξεις οτι ξερεις να χειριζεσαι την Ελληνικη γλωσσα!
και αν μπορεις να μου απαντησεις γιατι το πουλοβερακι του ραφτη να κανει 5e και το cd του καλλιτεχνη να κανει 20e???
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
42 Απαντήσεις
18852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
42 Απαντήσεις
20945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/04, 18:36
από kanellop
25 Απαντήσεις
11557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
79 Απαντήσεις
25276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:57
από Xaris(πρωην Jizm)
24 Απαντήσεις
7250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:47
από giorgos_z
24 Απαντήσεις
15199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 19:54
από vartanis
61 Απαντήσεις
19349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 14:25
από Arg0
3 Απαντήσεις
3028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
2 Απαντήσεις
3910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 21:19
από Morticia