Ψηφοφορία

Θα αγοράζατε/έχετε αγοράσει πλάστα cd's από πλανώδιους πωλητές?

Ναι,πάρα πολλές φορές,γιατί όχι???
33 (50%)
Ναι αν και προσπαθώ να το αποφεύγω
14 (21.2%)
Ελάχιστες φορές μόνο και πάλι με...ενοχές!
7 (10.6%)
Όχι,ούτε πρόκειται,τα πλαστά cd's καταστρέφουν το ελληνικό τραγούδι!!!
12 (18.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Αποστολέας Θέμα: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''  (Αναγνώστηκε 90349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #125 στις: 13/02/05, 12:20 »
egw 8a ypen8ymisw auto pou eixe pei enas kallitexnhs (nomizw o Pasxalidhs, alla den eimai sigouros) :
"protimw na akoune th mousikh mou 1.000.000 atoma tzampa para 1.000 kai na plhrwnoun..."

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #126 στις: 13/02/05, 14:43 »
Φιλε kiseichukan αν μπορεις την επομενη φορα να γραφεις με πιο απλες λεξεις δε χρεαζεται να μας δειξεις οτι ξερεις να χειριζεσαι την Ελληνικη γλωσσα!

Φίλε @morpheus@ νομίζω πως υποτιμάς τον εαυτό σου αν θεωρείς τα ευκόλως καταληπτά ελληνικά μου, κάτι το ιδιαίτερο. Με κολακεύεις.

Παράθεση
και αν μπορεις να μου απαντησεις γιατι το πουλοβερακι του ραφτη να κανει 5e και το cd του καλλιτεχνη να κανει 20e???

Το πουλοβεράκι του ράφτη κάνει 5Ε, άμα το πάρεις από τη λαϊκή και το παζάρι. Για τρέχα τσίμπησέ το από έναν οίκο μόδας και τα ξαναλέμε περί τιμής.

Κι όπως και να 'χει, εγώ δεν υποστήριξα πως στη συνείδησή μου οι τιμές δεν είναι υψηλές. Θεωρώ όμως απαράδεκτο να υποστηρίζουμε πως ο καλλιτέχνης οφείλει να μας παραδίδει δωρεάν το αποτέλεσμα του δημιουργικού του οίστρου. Θα αποδεχόμουν το morello αν υποστήριζε έστω πως είναι διατεθειμένος να αποστείλει άμεσα ένα ποσό στον καλλιτέχνη, ανάλογα με το πόσο κρίνει ο ίδιος πως αξίζει η απόλαυση που του παρέχει το έργο του τελευταίου. Το "όλα δικά μου" όμως είναι τζάμπα μαγκιά.

Παράθεση
egw 8a ypen8ymisw auto pou eixe pei enas kallitexnhs (nomizw o Pasxalidhs, alla den eimai sigouros) :
"protimw na akoune th mousikh mou 1.000.000 atoma tzampa para 1.000 kai na plhrwnoun..."

Μακάρι να σκέπτονταν οι περισσότεροι έτσι. Αυτό όμως δεν έρχεται σε σύγκρουση με το δικό μου σκεπτικό. Ο Πασχαλίδης ή όποιος άλλος το έθεσε έτσι, δε δηλώνει πως δεν είναι διατεθειμένος να έχεθι οικονομικά ανταλλάγματα για τη δημιουργία του. Αν ήταν έτσι, δε θα είχε μπει στον κόπο να γίνει μέρος του δισκογραφικού παιχνιδιού, αλλά θα μοίραζε δωρεάν τα cd-r του σε μια γωνιά της Αθήνας, χέρι με χέρι.
Woman was God's second mistake

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #127 στις: 13/02/05, 15:17 »
Παράθεση
και αν μπορεις να μου απαντησεις γιατι το πουλοβερακι του ραφτη να κανει 5e και το cd του καλλιτεχνη να κανει 20e???

Το πουλοβεράκι του ράφτη κάνει 5Ε, άμα το πάρεις από τη λαϊκή και το παζάρι. Για τρέχα τσίμπησέ το από έναν οίκο μόδας και τα ξαναλέμε περί τιμής.

Να μπω λίγο σα σφήνα εδώ :P, απλώς θυμίζοντας οτι κανένας ράφτης-ακόμη και αυτός που ίσως δίνει τα πράγματά του στη λαική (κανένας ράφτης δεν το κάνει αυτό αλλά λέμε..)- δεν πουλάει το πουλοβεράκι-ειδικά το πουλοβεράκι- πεντε ευρώ..
Εκτός και αν συγχέουμε τους ράφτες που ράβουν στο χέρι με τις μηχανές στις βιοτεχνίες ρούχων.
@Morpheus@  αστοχο μάλλον το παραδειγμά σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/05, 15:30 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος nanoukka

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dont worry-be hippie!!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #128 στις: 13/02/05, 17:16 »
Συμπέρασμα: Η ζωή έχει ακριβώσει!!!!! :P
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #129 στις: 14/02/05, 17:12 »
file kiseichukan aposa ipes fenete ksekathara pos tha ise sixnos pelatis sto metropolis...na rtho kamia mera spiti sou na antigrapso kana cd ? ;D
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #130 στις: 14/02/05, 17:46 »
Παράθεση
και αν μπορεις να μου απαντησεις γιατι το πουλοβερακι του ραφτη να κανει 5e και το cd του καλλιτεχνη να κανει 20e???

Το πουλοβεράκι του ράφτη κάνει 5Ε, άμα το πάρεις από τη λαϊκή και το παζάρι. Για τρέχα τσίμπησέ το από έναν οίκο μόδας και τα ξαναλέμε περί τιμής.

Να μπω λίγο σα σφήνα εδώ :P, απλώς θυμίζοντας οτι κανένας ράφτης-ακόμη και αυτός που ίσως δίνει τα πράγματά του στη λαική (κανένας ράφτης δεν το κάνει αυτό αλλά λέμε..)- δεν πουλάει το πουλοβεράκι-ειδικά το πουλοβεράκι- πεντε ευρώ..
Εκτός και αν συγχέουμε τους ράφτες που ράβουν στο χέρι με τις μηχανές στις βιοτεχνίες ρούχων.
@Morpheus@  αστοχο μάλλον το παραδειγμά σου.

Κιομως το κοστος για ενα πουλοβερ φτιαγμενο απο μηχανηματα ειναι ελαχιστο αλλο που το πουλαν πανακριβα!!Θελω να πω οτι το ιδιο γινεται και με τα cd ελαχιστο κοστος πολυ υψιλη η τιμη

Οσο γιαυτο που ειπες kiseichukan αν θαπαρω το πουλοβερ απο οικο θα ειναι ακριβο,ε δεν θα το παρω εννοειτε,θα παω να το παρω απο ενα μαγαζι που δουλευει παρανομα και το πουλαει φθηνοτερο ακριβως ιδια περιπτωση με τα cd!!!
Παντος συμφωνω στο να στελνουμε μια συμβολικη τιμη στον καλλιτεχνη ΣΩΣΤΟΣ
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #131 στις: 14/02/05, 23:15 »
Οσο γιαυτο που ειπες kiseichukan αν θαπαρω το πουλοβερ απο οικο θα ειναι ακριβο,ε δεν θα το παρω εννοειτε,θα παω να το παρω απο ενα μαγαζι που δουλευει παρανομα και το πουλαει φθηνοτερο ακριβως ιδια περιπτωση με τα cd!!!

Μα τι λες;Που γίνονται αυτά;Στο τακζανιστάν (δεν υπάρχει αλλά λεμε τωρα..)
Εκτός και αν μιλάς για ρούχα μαιμούδες ,οποτε ο,τι πληρώνεις παίρνεις..Γιατι μαγαζί παράνομο που να πουλάει αυθεντικά Lacoste πχ ή Burberry's ή άλλη καλή φίρμα δεν ξέρω και δεν έχω πετύχει πουθενά.
Και έτσι απο απορία,ειλικρινη απορία που μου έχει δημιουργηθεί απ'οσα λες,θα ήθελα να σε ρωτήσω τι δουλειά κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος Spyros13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • OH MY GOD A DANCING MILK CARTON!!!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #132 στις: 15/02/05, 10:25 »
Ούτε εγ'ω συμφωνώ με την πειρατεία αλλα δεν είναι αυτό που σκοτώνει τη μουσική. Αυτό που σκοτώνει τη μουσική είναι η εμπορικότητα των τραγουδιστών. Σήμερα είναι πιο σημαντικό για ένα τραγουδίστη τι εικόνα πουλάει και πως ντύνεται παρα οι ικανότητες του ως τραγουδιστής ή μουσικός. Και αυτός είναι ένας απο τους λόγους που μισώ τη ποπ μουσική, επειδή αντιπροσωπεύει ότι είναι λαθος στη σημερινή μας κοινωνία.
Δώστε μας πίσω τα χρόνια μας! Δώστε μας πίσω τα χαρτιά μας! Κλέφτες! Στ'αστεία παίζαμε!

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #133 στις: 15/02/05, 19:00 »
file kiseichukan aposa ipes fenete ksekathara pos tha ise sixnos pelatis sto metropolis...na rtho kamia mera spiti sou na antigrapso kana cd ? ;D

Μ' αρέσεις, γιατί όταν μπαίνεις στη λογική των επιχειρημάτων την κάνεις γυριστή. Επί της ουσίας φυσικά μηδέν. Ψιλοαναμενόμενο. ;)

Παράθεση
Παντος συμφωνω στο να στελνουμε μια συμβολικη τιμη στον καλλιτεχνη ΣΩΣΤΟΣ

Συμφωνείς μεν, αλλά φρόντισες να μου την "πεις" στην αρχή. Να υπενθυμίσω πως ο αγαπητός morello, με το εξαιρετικό σκεπτικό του, θεωρεί δίκαιο και ορθό να μην παίρνει δραχμή ο καλλιτέχνης, αλλά να βγάζει το μεροκάματο του στην οικοδομή.

Και πάλι όμως, αν και το βρίσκω σαφώς πιο έντιμο να επιστρέφεις κάτι στον καλλιτέχνη, δεν παύει να διατηρεί ο ίδιος το δικαίωμα καθορισμού της τελικής τιμής της δημιουργίας του. Αυτός θα κρίνει πόσο αξίζει το έργο του, κι εμείς, αν συμφωνούμε, το αγοράζουμε ή αν διαφωνούμε αδιαφορούμε. Η ηθική, όπως είναι πάγια θέση μου, έχει σαφέστατα υποκειμενικά χαρακτηριστικά.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #134 στις: 15/02/05, 20:20 »
     Αν θέλω να είμαι δίκαιος, τότε πρέπει να πάρω το μέρος του καημένου του καλλιτέχνη που πεινάει και κόπιασε για να δημιουργήσει κάτι, ενώ εγώ του κλέβω την πνευματική ιδιοκτησία μπλα μπλα. Θέλω να είμαι δίκαιος ; Όχι, γιατί δεν το αντέχει η τσέπη μου. Ποιός έχει άδικο τελικά ; Εγώ ; Η ΑΕΠΙ ; Η κοινωνία ; Ο Θεός ; Κανείς ! Αδικώ και αδικούμαι σε αυτή τη ζωή. Παραπονιέμαι όταν αδικούμαι, αλλά δεν γίνεται πάντα να κάνω κάτι. Το ίδιο συμβαίνει και με όσους αδικώ.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #135 στις: 15/02/05, 21:51 »
Το πρόβλημα δεν είναι αυτοί που δεν μπορούν να τα διαθέσουν, αλλά εκείνοι που έχουν ανάγει το απλό τζαμπατζιλίκι σε στάση ζωής κι ιδεολογικό ρεύμα.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #136 στις: 15/02/05, 23:57 »
kai osoi kalitexnes exoun provlima mauto kai den exoun lefta tote na pane na doulepsoun...

an anagkazontan na to kanoun ayto, poloi kallitexnes pou thavmazeis isws na min itan pia kallitexnes...skepsou enan anthrwpo na doulevei 8wro to prwi kai meta na prepei,na grapsei mousiki,na kanei proves, na ihografisei ta tragoudia tou,kai na tragoudisei kai ws arga se kapoio magazi...mi ferneis sto mialo sou ws protipa mono tous plousious emporikous kallitexnes pou den exoun anagi ta extra lefta apto cd giati etsi ki alliws ta konomane...an den agorazei kaneis cd aytoi (oi emporikoi,plousioi) tha epiviwsoun etsi ki alliws enw oi alloi pou agapoun ti mousiki isws anagkastoun na afosiothoun stin doulia pou tha tous dinei ta pros to zin...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #137 στις: 16/02/05, 21:48 »
Οσο γιαυτο που ειπες kiseichukan αν θαπαρω το πουλοβερ απο οικο θα ειναι ακριβο,ε δεν θα το παρω εννοειτε,θα παω να το παρω απο ενα μαγαζι που δουλευει παρανομα και το πουλαει φθηνοτερο ακριβως ιδια περιπτωση με τα cd!!!

Μα τι λες;Που γίνονται αυτά;Στο τακζανιστάν (δεν υπάρχει αλλά λεμε τωρα..)
Εκτός και αν μιλάς για ρούχα μαιμούδες ,οποτε ο,τι πληρώνεις παίρνεις..Γιατι μαγαζί παράνομο που να πουλάει αυθεντικά Lacoste πχ ή Burberry's ή άλλη καλή φίρμα δεν ξέρω και δεν έχω πετύχει πουθενά.
Και έτσι απο απορία,ειλικρινη απορία που μου έχει δημιουργηθεί απ'οσα λες,θα ήθελα να σε ρωτήσω τι δουλειά κάνεις;

Που γινονται???Την Αγ. Βαρβαρα την ξερεις που αγοραζεις τα nike shox 30e αντι για 120e που τα πουλαν σε ολα τα αλλα μαγαζια???Οσο για το τι δουλια κανω θα σου πω αν μου πεις πως σου ηρθε η απορια ;D

file kiseichukan aposa ipes fenete ksekathara pos tha ise sixnos pelatis sto metropolis...na rtho kamia mera spiti sou na antigrapso kana cd ? ;D

Μ' αρέσεις, γιατί όταν μπαίνεις στη λογική των επιχειρημάτων την κάνεις γυριστή. Επί της ουσίας φυσικά μηδέν. Ψιλοαναμενόμενο. ;)

Παράθεση
Παντος συμφωνω στο να στελνουμε μια συμβολικη τιμη στον καλλιτεχνη ΣΩΣΤΟΣ

Συμφωνείς μεν, αλλά φρόντισες να μου την "πεις" στην αρχή. Να υπενθυμίσω πως ο αγαπητός morello, με το εξαιρετικό σκεπτικό του, θεωρεί δίκαιο και ορθό να μην παίρνει δραχμή ο καλλιτέχνης, αλλά να βγάζει το μεροκάματο του στην οικοδομή.

Και πάλι όμως, αν και το βρίσκω σαφώς πιο έντιμο να επιστρέφεις κάτι στον καλλιτέχνη, δεν παύει να διατηρεί ο ίδιος το δικαίωμα καθορισμού της τελικής τιμής της δημιουργίας του. Αυτός θα κρίνει πόσο αξίζει το έργο του, κι εμείς, αν συμφωνούμε, το αγοράζουμε ή αν διαφωνούμε αδιαφορούμε. Η ηθική, όπως είναι πάγια θέση μου, έχει σαφέστατα υποκειμενικά χαρακτηριστικά.

Φιλε kiseichukan η λογικη σου τεριαζει απολυτα με αυτη των "Καπιταλιστων"!!Γιαυτο η shell,bp... πουλαν τοσο ακριβα,δικη τους ειναι η βενζινη,και αφου την εχουμε ολοι αναγκη λενε "αφου την θες πληρωσε την,αν δεν εχεις χεστηκα".Δηλαδη αν ολοι οι φουρναρηδες πηγαιναν το ψωμι 5e το κιλο,εσυ θα συνεχιζες να το αγοραζεις χωρις να διαμαρτυρεσαι??με την δικαιολογια οτι αφου ειναι δικο τους μπορουν να το πουλησουν και οσο θελουν??? :-* :-*
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #138 στις: 17/02/05, 14:31 »
Φιλε kiseichukan η λογικη σου τεριαζει απολυτα με αυτη των "Καπιταλιστων"!!Γιαυτο η shell,bp... πουλαν τοσο ακριβα,δικη τους ειναι η βενζινη,και αφου την εχουμε ολοι αναγκη λενε "αφου την θες πληρωσε την,αν δεν εχεις χεστηκα".Δηλαδη αν ολοι οι φουρναρηδες πηγαιναν το ψωμι 5e το κιλο,εσυ θα συνεχιζες να το αγοραζεις χωρις να διαμαρτυρεσαι??με την δικαιολογια οτι αφου ειναι δικο τους μπορουν να το πουλησουν και οσο θελουν??? :-* :-*

Έχεις χάσει λίγο τη μπάλα φίλε @morpheus@, κατά το κοινώς λεγόμενο. Τα παραδείγματά σου δεν ευσταθούν, διότι δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να αναλογιστείς τη διαφορετικότητα μεταξύ των αγαθών και την ελαστικότητα ζήτησης και προσφοράς που διέπει κάθε ένα από αυτά μέσα σε μια αγορά (πολύ "Καπιταλιστικά" όλα αυτά για σένα, δε νομίζεις?).

Και για να έχουμε και ρώτημα και να τελειώνουμε με τις επιφανειακές αντιπαραθέσεις χωρίς νόημα, πως αλήθεια πιστεύεις πως πρέπει να ανταποδίδουμε σε έναν καλλιτέχνη την ψυχαγωγία που μας προσφέρει, όταν επιλέγει τη δισκογραφική οδό και δεν κάνει συναυλίες?
Woman was God's second mistake

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #139 στις: 17/02/05, 14:38 »
Που γινονται???Την Αγ. Βαρβαρα την ξερεις που αγοραζεις τα nike shox 30e αντι για 120e που τα πουλαν σε ολα τα αλλα μαγαζια???Οσο για το τι δουλια κανω θα σου πω αν μου πεις πως σου ηρθε η απορια ;D

Τέτοια διαφορά;;; 30 έναντι 120;;Χαμηλότερα και απο τα στοκατζίδικα;;
Και παρολαυτά εσύ πιστεύεις οτι πρόκειται για το ίδιο ακριβώς προιόν;

Η ερωτηση για τη δουλειά σου απλώς προήλθε γιατί αναρωτιόμουνα αν εσύ επιθυμεις να πληρώνεσαι απο τη δουλειά σου  ή την κανεις μόνο και μόνο για να προσφέρεις στο κοινωνικό συνολο..
Αν πιστεύεις οτι η ερωτησή μου ήταν αδιάκριτη, γράψε λάθος και μην απαντάς.

« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/05, 14:40 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #140 στις: 19/02/05, 11:41 »
φιλε kiseichukan απλως εμενα μου φενεται οτι εσενα δεν σε πολυκαιει που η τιμη των cd ειναι τοσο υψηλη και την δικαιολογεις απολυτα!!!αλλα εφοσον εγω στην καθημερινη μου ζωη βλεπω οτι δεν μπορουν ολοι να αγοραζουν cd (και μαλιστα πολλοι) βγαζω συμπερασμα οτι οντως τα cd ειναι πολυ ακριβα,και ξανα λεω οτι δεν χρειαζεται ενας καλλιτεχνης να κολυμπαει στα λεφτα
οσο για το αν φταιν οι δισκογραφικες γιαυτο,οι καλλιτεχνες τι κανουν?
Δεκτη η αποψη σου παντος!!!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #141 στις: 21/02/05, 21:50 »
φιλε kiseichukan απλως εμενα μου φενεται οτι εσενα δεν σε πολυκαιει που η τιμη των cd ειναι τοσο υψηλη και την δικαιολογεις απολυτα!!!

Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μου εξηγήσεις πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα, δεδομένου πως μερικά post πριν έχω ήδη γράψει ότι "εγώ δεν υποστήριξα πως στη συνείδησή μου οι τιμές δεν είναι υψηλές". Οι μόνοι που πρόκειται να επιμείνουν σε μια τέτοια άποψη είναι οι διευθυντές των δισκογραφικών κι ο πρόεδρος της ΑΕΠΙ. Δε νομίζω να βρεις και πολλούς που να θεωρούν την υπάρχουσα τιμή των cd έστω ικανοποιητική. Έχω μάλιστα ταξιδέψει και στο εξωτερικό και γνωρίζω επαρκώς τι "παίζει" σε οικονομίες σαφώς πιο εύρωστες από τη δική μας, όπου τα cd διαθέτουν λίγο πολύ την ίδια τιμή με αυτή της Ψωροκώσταινας.

Παράθεση
αλλα εφοσον εγω στην καθημερινη μου ζωη βλεπω οτι δεν μπορουν ολοι να αγοραζουν cd (και μαλιστα πολλοι) βγαζω συμπερασμα οτι οντως τα cd ειναι πολυ ακριβα,και ξανα λεω οτι δεν χρειαζεται ενας καλλιτεχνης να κολυμπαει στα λεφτα

Ο καλλιτέχνης έχει κάθε δικαίωμα να κολυμπάει στα λεφτά, όσο ένας οποιοσδήποτε άλλος επαγγελματίας. Όπως εσύ φαντάζομαι, απολύτως φυσιολογικά, πιθανότατα επιθυμείς κάποια στιγμή να πιάσεις την "καλή", έτσι κι ένας καλλιτέχνης, χωρίς να χρειάζεται να είναι αυτός ο πρωταρχικός του σκοπός, δε θα τον χάλαγε να βγάλει τα μύρια όσα. Πρέπει δηλαδή να πεθάνει πάμφτωχος για να θεωρείται αυθεντικός ή κατά συνείδηση αριστερόφρων? (μια και το πάμε στο θέμα του καπιταλισμού). Απλοϊκή προσέγγιση.

Και πάλι όμως δε μου απαντάς πως μπορούμε να κατοχυρώσουμε ότι ο καλλιτέχνης τελικά θα έχει λαμβάνειν για το προσφερόμενο "προϊόν". Αν το αφήσουμε απλώς στην εντιμότητα και το αίσθημα δικαίου του κόσμου, μάλλον θα τη βγάζει στο τρένο με την κιθάρα αγκαλιά.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν η άποψή μου ή η δική σου είναι δεκτή ή όχι, αλλά αν θα καταλήξουμε και σε κάποιο συμπέρασμα που θα εξασφαλίζει τους πάντες.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #142 στις: 21/02/05, 23:15 »
Δε μπορω να πω οτι η πειρατεια ειναι καλη, αλλα εχει κ τα θετικα της. Με τη βοηθεια της πειρατειας φτανουν στα αυτια ανθρωπων πραγματα που αλλιως δεν θα ειχαν τη δυνατοτητα να αγορασουν. Με τη βοηθεια της πειρατειας κατεβαζω τυχαια ορισμενα mp3 για να δω αν αξιζει να παρω ενα cd κ δε θα πανε τα λεφτα μου τσαμπα. Κ παλι γνησια cds δεν πουλανε μονο στα metropolis & στα virgin αλλα υπαρχουν κ αλλα μαγαζια... Τωρα αν τα 6,9Ε θεωρουνται πολλα λεφτα ειναι σχετικο, παντως τοσο κανουν αρκετα καλα cds στα metropolis της Ομονοιας. Δεν λεω οτι παιρνω μονο γνησια, αλλα στη συλλογη μου (200+) τουλαχιστον το 1/4 θελω να ειναι γνησια κ απο καλλιτεχνες που το αξιζουν

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #143 στις: 22/02/05, 22:19 »
"Σκεφτοιτε να υπηρχαν 5-6 studio που να τα ειχαν ομαδες καλιτεχνων και στο cd να προσθεταν μονο τα εξοδα που θα ειχε το studio και οχι να προσθετουν κερδος για το studio(εταιριες)!
Λυσεις υπαρχουν αλλα οι περισσοτεροι εχουν στο κεφαλι τους,εκτος απο σκατα,το κερδος!!!"
Αυτη ειναι η απαντηση.Φυσικα δεν ειμαι εγω ο πιο ειδικος στο θεμα αλλα παιρνοντας παραδειγμα τους metallica μπορει να γινει κατι αναλογο!!!
Προσωπικα δεν εχω φτασει ακομα να εχω μυρια και δεν μπορω να σου πω τι θα εκανα!!!

Το πρόβλημα δεν είναι αυτοί που δεν μπορούν να τα διαθέσουν, αλλά εκείνοι που έχουν ανάγει το απλό τζαμπατζιλίκι σε στάση ζωής κι ιδεολογικό ρεύμα.
Οσο για το παραπανω σε συμβουλευω να κοιταξεις την αιτια και οχι το αποτελεσμα!!!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #144 στις: 23/02/05, 01:09 »
"Σκεφτοιτε να υπηρχαν 5-6 studio που να τα ειχαν ομαδες καλιτεχνων και στο cd να προσθεταν μονο τα εξοδα που θα ειχε το studio και οχι να προσθετουν κερδος για το studio(εταιριες)!

Μάλιστα. Δηλαδή με άλλα λόγια μας λες πως οι καλλιτέχνες δε θα έβγαζαν κέρδος από αυτή τη διαδικασία, αλλά θα κάλυπταν μονάχα τα έξοδά τους. Δε βγάζουμε άκρη έτσι.

Παράθεση
Οσο για το παραπανω σε συμβουλευω να κοιταξεις την αιτια και οχι το αποτελεσμα!!!

Με τη σειρά μου θα σε συμβούλευα να αναλογιστείς τις συνέπειες από το να μην παίρνει δίφραγκο ο εκάστοτε καλλιτέχνης για την τέχνη που εσύ απολαμβάνεις.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #145 στις: 23/02/05, 16:12 »
Η πειρατεια ειναι παρανομη.-

Ολοι μας ειμαστε πειρατες αλλα μην τρελλαθουμε κιολας.
Οι δισκογραφικες εταιριες κανουν τη δουλεια τους , οι καλλιτεχνες , τα μαγαζια κλπ κανουν το ιδιο.
Και προσπαθουν να προστατεψουν το προιον τους.
Οχι επειδη εσυ και εγω δεν μπορουμε να αγορασουμε τα αυθεντικα να λεμε οτι οι "πειρατες" κανουν θεαρεστο εργο.
Κλεφτες καραμπινατοι ειναι.
Γιατι ειναι κακο να θησαυριζουν οι εταιριες;Γι αυτο το λογο δεν δημιουργηθηκαν;Για αυτο το λογο δεν δημιουργηται η οποιαδηποτε εταιρια; Αλλιως θα λεγοταν ιδρυμα.
Τοσο κοστολογουν το προιον , τοσο πουλανε. Οποιος θελει.
Οποιος δεν θελει αντιγραφει η αγοραζει απο μαυρους. Οχι να το παιζουμε και οσιομαρτυρες ομως.

Καθενας κανει τη δουλεια του.

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #146 στις: 23/02/05, 16:20 »
"Σκεφτοιτε να υπηρχαν 5-6 studio που να τα ειχαν ομαδες καλιτεχνων και στο cd να προσθεταν μονο τα εξοδα που θα ειχε το studio και οχι να προσθετουν κερδος για το studio(εταιριες)!
Λυσεις υπαρχουν αλλα οι περισσοτεροι εχουν στο κεφαλι τους,εκτος απο σκατα,το κερδος!!!"


Τι λες τωρα;
Εχουν λεει στο μυαλο τους το κερδος και αυτο ειναι ΤΖΙΙΙΙΙΙΙΖ ΚΑΚΟ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ.

Εχει και ο ρομαντισμος τα ορια του. ΕΛΕΟΣ

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #147 στις: 23/02/05, 17:50 »
Εννοουσα να μην χρειαζεται να αυξανουν την τιμη επειδη πρεπει να κερδισει και αυτος που εχει την εταιρια,οι καλλιτεχνες θα εβγαζαν εννοειτε κερδος!!!
Τεσπα επειδη βαδιζουμε σε διαφορετικα μονοπατια και πληθενουν αυτοι που διαφωνουν
μαζι μου,το κοβω εδω εγω γιατι δυσκολευομαι να γραφω απαντηση στον καθενα!!! :) :) :)
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος Tzeleberfidon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • L-153 Team
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #148 στις: 27/02/05, 10:39 »
Για ποια μουσική λένε ότι η πειρατεία σκοτώνει?????????????? Κάποιος πρέπει να του πει ότι τα λαικάδικα, τα τσιφτετελάδικα, δεν είναι μουσική κατά την γνώμη μου. Με τρία ακόρντα και ένα στίζο με έκαψες, όλοι μας μποτρούμε να συναγωνιστούμε τους πλούταρχους τα βαρδάκια. Γιατί αυτό είναι παίδες. 3 ακόρντα και ένας στίχος που ξεχνιέται τον άλλο μήνα. Ετσι πιστέυω ότι καλά κάνουν και τα πωλούν στο δρόμο 2,3,5 ευρώ γιατί τόσο αξίζουν. Ποιος μπορεί να δίνει κάθε μήνα λεφτά για CD (20 euro x όσας πάρεις = χχχχ euro), και μετά να μην θέλει να τα ακούει?

Ενώ έτσι αγοράει φτηνή την πατάτα, την ακούει για λίγο και μετά όταν έρθει η ημερομηνία λήξης την πετάει στα σκουπίδια. Ετσι λοιπόν δεν πιστέυω ότι υπάρχει μουσική που πρέπει να προστατέψουμε. Μιλώ παντα για την Έλλάδα. Στο εξωτερικό πιθανόν να υπάρχουν και άποιο που γράφουν ακόμα μουσική. Ε΄δω σίγουρα όχι.
L-153 Navy Team

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #149 στις: 27/02/05, 17:04 »
Ενώ έτσι αγοράει φτηνή την πατάτα, την ακούει για λίγο και μετά όταν έρθει η ημερομηνία λήξης την πετάει στα σκουπίδια. Ετσι λοιπόν δεν πιστέυω ότι υπάρχει μουσική που πρέπει να προστατέψουμε. Μιλώ παντα για την Έλλάδα. Στο εξωτερικό πιθανόν να υπάρχουν και άποιο που γράφουν ακόμα μουσική. Ε΄δω σίγουρα όχι.

Τι λες βρε παιδί μου. Κοτζάμ χώρα 10 εκατομμυρίων και βάλε πολιτών και δεν μπορούμε να βρούμε ούτε έναν να γράψει αξιόλογη μουσική που χρήζει προστασίας (από μπράβους κι έτσι :P). Εϊναι τόσο ισοπεδωτικά ακυρωτική η άποψή σου, που προσωπικά τη θεωρώ ανάξια λόγου. Σόρυ!
Woman was God's second mistake

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
42 Απαντήσεις
18861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
42 Απαντήσεις
20946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/04, 18:36
από kanellop
25 Απαντήσεις
11557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
79 Απαντήσεις
25282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:57
από Xaris(πρωην Jizm)
24 Απαντήσεις
7250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:47
από giorgos_z
24 Απαντήσεις
15201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 19:54
από vartanis
61 Απαντήσεις
19351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 14:25
από Arg0
3 Απαντήσεις
3029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
2 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 21:19
από Morticia